Prijenosna računala

Lenovo Legion Y540 problem sa zvukom

Phobius čet 10.10.2019 11:30

Lijep pozdrav.

 

Prošli vikend sam kupio Lenovo Legion Y540 laptop u konfiguraciji za I5 9300H procesorom, GTX 1650 grafičkom kartom i 256 GB SSD-om. Na laptop sam instalirao licenciran Windows 10 (sa najnovijim update-ima) i najnovije verzije drivera i BIOS-a (Lenovo Vantage softver pokazuje da je sve up to date).

 

Sinoć sam primjetio da kada laptop koristim na bateriji, te kada je aktivan Hybrid mod u Lenovo Vantage softveru (dakle, kada se koristi integrisana Intel 630 kartica, radi uštede baterije), prilikom gledanja online videa (YouTube, Netflix, ostali streaming servisi), nakon par minuta zvuk počinje da brza u odnosu na sliku. Ukoliko pauziram i nastavim reprodukciju, video ostaje u nesinhronizaciji sa zvukom. Takođe, dešava se da često čujem neka tiha i kratka pucketanja u zvuku. Ne znam da li se ovi problemi događaju i kada se laptop koristi na mrežnom napajanju, jer sam ga uglavnom koristio na bateriji.

 

Primjetio sam kroz pretraživanje na internetu da se mnogo ljudi sa ovim laptopom, ali i nekim drugim laptopima i drugih brendova, žali na iste probleme. Pronašao sam nekoliko mogućih rješenja (editovanje registry unosa za Realtek HD audio power settings parametre, reinstaliranje drivera, promjena raznih vezanih audio postavki...), ali ništa nije pomoglo. Slika jednostavno počne da kasni za zvukom i to toliko nervira, pogotovo za laptop sa ovako jakim procesorom.

 

Da li je neko od cijenjenih forumaša imao slične probleme? Koliko sam lično mogao zaključiti, radi se o nekom problemu sa Realtek HD audio driverima i posljednjim verzijama Windows 10 sistema. Na Lenovo forumima ima nekoliko tema sa navedenim problemom za Y540 i Y530 modele, ali nema nikakvih oficijalnih rješenja i odgovora od strane Lenova.

Posmatrač čet 10.10.2019 11:47
Phobius kaže...

Lijep pozdrav.

 

Prošli vikend sam kupio Lenovo Legion Y540 laptop u konfiguraciji za I5 9300H procesorom, GTX 1650 grafičkom kartom i 256 GB SSD-om. Na laptop sam instalirao licenciran Windows 10 (sa najnovijim update-ima) i najnovije verzije drivera i BIOS-a (Lenovo Vantage softver pokazuje da je sve up to date).

 

Sinoć sam primjetio da kada laptop koristim na bateriji, te kada je aktivan Hybrid mod u Lenovo Vantage softveru (dakle, kada se koristi integrisana Intel 630 kartica, radi uštede baterije), prilikom gledanja online videa (YouTube, Netflix, ostali streaming servisi), nakon par minuta zvuk počinje da brza u odnosu na sliku. Ukoliko pauziram i nastavim reprodukciju, video ostaje u nesinhronizaciji sa zvukom. Takođe, dešava se da često čujem neka tiha i kratka pucketanja u zvuku. Ne znam da li se ovi problemi događaju i kada se laptop koristi na mrežnom napajanju, jer sam ga uglavnom koristio na bateriji.

 

Primjetio sam kroz pretraživanje na internetu da se mnogo ljudi sa ovim laptopom, ali i nekim drugim laptopima i drugih brendova, žali na iste probleme. Pronašao sam nekoliko mogućih rješenja (editovanje registry unosa za Realtek HD audio power settings parametre, reinstaliranje drivera, promjena raznih vezanih audio postavki...), ali ništa nije pomoglo. Slika jednostavno počne da kasni za zvukom i to toliko nervira, pogotovo za laptop sa ovako jakim procesorom.

 

Da li je neko od cijenjenih forumaša imao slične probleme? Koliko sam lično mogao zaključiti, radi se o nekom problemu sa Realtek HD audio driverima i posljednjim verzijama Windows 10 sistema. Na Lenovo forumima ima nekoliko tema sa navedenim problemom za Y540 i Y530 modele, ali nema nikakvih oficijalnih rješenja i odgovora od strane Lenova.

 Ajd probaj neki drugi browser i skini k lite codec pack i probaj na napajanju...Slusalice ili zvucnici....

Eliminisaces neke stvari koje mogu biti...

Phobius čet 10.10.2019 13:18

Probaću poslije kada dođem kući s posla neke od prijedloga. Jedino ne bih instalirao K Lite Codec Pack jer mi ne treba. Sjećam se da sam prije na Windows XP-u koristio CCCP codek paket, ali mislim da mi ne treba na Windowsu 10 za stream online videa. Za ostalo koristim XBMC ili VLC, koji imaju svoje ugrađene kodeke.

Posmatrač čet 10.10.2019 13:43
Phobius kaže...

Probaću poslije kada dođem kući s posla neke od prijedloga. Jedino ne bih instalirao K Lite Codec Pack jer mi ne treba. Sjećam se da sam prije na Windows XP-u koristio CCCP codek paket, ali mislim da mi ne treba na Windowsu 10 za stream online videa. Za ostalo koristim XBMC ili VLC, koji imaju svoje ugrađene kodeke.

 Ok. MAda k lite koristim godinama i nikad problema sa njim.....

 

Isprobaj sve varijante barem ces znati je li soft ili hard problem....

Phobius čet 10.10.2019 19:12

Pokušao sam i sa slušalicama, isti problem. Isto tako, video kasni sa zvukom i u drugim browserima. Iznenadio sam se da je kašnjenje prisutno i kod upotrebe na mrežnom napajanju, tako da je ovo jako loše. Pokušao sam i isključiti fast boot opciju, jer sam negdje pročitao da to rješava problem, ali problem je i dalje postojao. Zaista čudno. Nadam se da će Lenovo priznati ovaj problem i izdati neki update, jer mnogo ljudi na internetu piše o ovome.

Phobius čet 10.10.2019 22:33

Testirao sam večeras sa isključenim Hybrid modom. Tada računar ne vidi integrisanu grafičku kartu i koristi samo diskretnu GTX 1650. U ovom slučaju nema kašnjenja slike za zvukom, niti pucketanja, ni na bateriji ni na eksternom napajanju. Dakle, problem se pojavljuje kod korištenja tog Hybrid moda, tj. kada je aktivna Optimus tehnologija, odnosno integrisana grafička karta. Ovo je naravno problem, jer bez korištenja integrisane kartice, rad na bateriji je daleko kraći. Ne znam, valjda će biti neki softverski update koji će ovo riješiti.

Phobius sub 12.10.2019 20:25

Dodatnim testiranjem sam zaključio da se ovi problemi događaju i kada je aktivna diskretna grafička karta.

Kada sam kupovao ovaj laptop, definitivno nisam mislio da ću se morati zezati sa ovakvim problemima.

Phobius sub 12.10.2019 21:45

Iz BiH, kupio sam ga u Tuzli.

 

Nije ovo sigurno hardverski problem. Dosta ljudi na internetu je opisalo isti problem sa Y530 i Y540 modelima, ali čak i sa laptopima drugih proizvođača, što indicira da se radi o nekom softverskom problemu sa Realtek driverima i Windows 10 sistemom. Sumnjam da su svi sa hardverskom greškom. Neki su pisali i da su mijenjali primjerak laptopa ili da su im mijenjali matičnu ploču, ali da je problem ponovo postojao.

Phobius čet 7.11.2019 11:14

Nisam riješio problem, a sve sam pokušao. Baš sinoć sam odvojio malo vremena i isprobavao neke kombinacije i napisaću šta sam zaključio.

 

Ukoliko se koristi defaultni Balanced power plan u Windowsu 10, na bilo kojoj postavci slidera (Best battery, Better performance ili Best performance), na bateriji ili mrežnom napajanju, uz Hybrid mode uključen ili isključen, dešava se kašnjenje slike za zvukom, kao i DPC latency problemi (koji se mogu posmatrati kroz LatencyMon i DPC latency checker softvere), pucketanje zvuka itd. 

 

Ukoliko se kreira novi power plan, sa High performance postavkama, uz Hybrid mode uključen ili isključen, tada se na mrežnom napajanju ne događa kašnjenje slike za zvukom, nema DPC latency problema i nema pucketanja zvuka, ali se još uvijek događa ukoliko se laptop koristi na bateriji. U High performance planu je po defaultu minimum processor state postavljen na 100%, ali i ako se to vrati na 5% (dakle, isto kao kod Balanced power plana), te ako se i druge postavke podese kao kod Balanced power plana, i dalje nema kašnjenja slike za zvukom, DPC latency problema i pucketanja zvuka kod korištenja mrežnog napajanja. 

 

Naravno, za mene ovo nije rješenje, jer bi sve trebalo da radi na normalnom, Balanced power planu. High performance power plan, čak i sa postavljenim minimal processor state-om na 5% konstantno drži procesor na 2,4 GHz, što bez potrebe termalno opterećuje uređaj i troši energiju.

 

Ja sam instalirao Windows 10 kada sam kupio laptop, jer je došao bez sistema. Instalirao sam i sve drivere i Lenovo Vantage i Lenovo bridge (preko Lenovo support stranice na kojoj se nalaze driveri) pokazuju da je sve up to date, te da nema novih verzija drivera. Pretpostavljam da ovo znači da su zaista svi driveri uredno instalirani (u Device manageru sve uredno izgleda). Čak sam i ručno skidao driver po driver i ponovo instalirao (zanimljivo je da kod nekih drivera, nakon što se pokrene SETUP.bat iz c:\DRIVERS\ foldera, samo se otvori par Command promt prozora koji nešto urade u sekundi i onda se zatvore, valjda je to instalacija?). Isto tako Intel Driver and Support Assistant pokazuje da je sve up to date, NVidia driveri su isto najnoviji.

 

Ovo za drivere spominjem, jer počinjem sumnjati da nešto nije u redu sa Energy Managment ili Intel Dynamic Platform and Thermal Framework driverima, da možda nisu dobro instalirani? To mi pada na pamet, jer očito se događa nešto čudno sa power postavkama laptopa, kao da ne konta koliko treba postaviti brzinu procesora kod video reprodukcije, pa se to onda ručno kompenzuje sa High performance power planom. Isto tako, u postavkama power plana, nema opcije za podešavanje Intel Dynamic Platform frameworka, kao npr. na mom HP laptopu na poslu. Da li je to normalno ili indicira da ti driveri nisu dobro instalirani? Moguće je da jednostavno ponuđeni Lenovo driveri ne valjaju ili možda BIOS, pa će se to u budućnosti riješiti update-om. Ipak, koliko vidim, Y530 je isto imao ove probleme i nisu riješeni.

 

Pokušavao sam i sa HPET postavkama, tj. da idem na disable HPET driver u Device manageru i da u admin CMD unesem komandu "bcdedit /set disabledynamictick Yes", ali ni to nije pomoglo. Pokušavao sam i da idem na disable jedan po jedan uređaj iz Device managera, ne bi li procesom eliminacije zaključio da neki njihov driver stvara problem, ali ni to nije pomoglo. Pokušao sam i koristiti ethernet konekciju sa isključenim WiFi-jem, te i obratno, ali nije pomoglo.

 

Npr. magazin BUG je u svom testu gejmerskih laptopa označio Y530 kao best buy, te nije spominjao ove probleme. Ni jedan drugi recenzent ne spominje ove probleme, a na Lenovo forumima ih mnogo ljudi prijavljuje. Tko je tu lud?

Najgore od svega je što niko na Lenovo forumu od Lenovo predstavnika ne reaguje i zaista niko nema pravo rješenje. Kupio sam laptop za 2000 KM (iz BiH sam, pa je LENOVO podrška još gora nego u Hr), ne primarno zbog gaminga, ali sam se odlučio za gejmerski zbog jačeg procesora za AutoCAD, Matlab i muzičke softvere, ali sada ne mogu pogledati ni video na bateriji bez ovog ofirnog kašnjenja videa. 

 

Ukoliko neko ima neki prijedlog, molim Vas da mi napiše.

Posmatrač čet 7.11.2019 11:34
Phobius kaže...

....

 

Npr. magazin BUG je u svom testu gejmerskih laptopa označio Y530 kao best buy, te nije spominjao ove probleme. Ni jedan drugi recenzent ne spominje ove probleme, a na Lenovo forumima ih mnogo ljudi prijavljuje. Tko je tu lud?

Najgore od svega je što niko na Lenovo forumu od Lenovo predstavnika ne reaguje i zaista niko nema pravo rješenje. Kupio sam laptop za 2000 KM (iz BiH sam, pa je LENOVO podrška još gora nego u Hr), ne primarno zbog gaminga, ali sam se odlučio za gejmerski zbog jačeg procesora za AutoCAD, Matlab i muzičke softvere, ali sada ne mogu pogledati ni video na bateriji bez ovog ofirnog kašnjenja videa. 

 

Ukoliko neko ima neki prijedlog, molim Vas da mi napiše.

 nema tu puno razmisljanja Servis. Ako ne radi sa driverima sa lenovo stranice i originalnim windowsima pravac servis....

Neka ono instaliraju windowse i sve drivere da radi.... 

ihush čet 7.11.2019 13:51

po redu, provjeri bios, verziju, vidi koja revizija što mjenja.. možda neki noviji ili stariji (ponekad je onemogućeno flashanje na stariju verziju, pogotovo winflash..), jer bios ipak kontrolira te postavke, npr isključiti i prepustiti OSu powermanagment.

-drivere ne proizvodi neki OEM kao lenovo (asus-hp-dell itd..) nego proizvođač chipa, realtek-intel-nvidia.. i pošto je u svim računalima ''isti'' HW, tad je rješenje koristiti čist-origigi soft, ne oemov (wizardi-driveri-updateri..) tj da nema problema tad bi prvo mjesto za drivere bio proizvođač, ali kad imaš problem tad je obrnuto. Čist win, pustiš da obavi update i tek tad ako neki driver nije instaliran-prepoznat, pribaviš sam, ali tad ne s lenovo stranice nego pravog proizvođača.. + paziti na winver, npr s 1703-1809-.. su počele razlike za ''iste'' različite drivere VGA.. a upravo je to problem ako proizvođač nema ažuriran support. Na stranicama koje imaju uredan support se tad nude driveri za konkretan build-winver. U pravilu najnovji realtek driver za audio radi ok .. ali, kod branda može biti neki drugi model, via-max-nešto-azaila i sl.. tad treba potražiti takav driver ili barem prvi install 'originalnim' (lenovo, za kojeg mislimo da je recimo loš, ako je u njemu problem) pa kad win zna sve podatke, upgrade na noviji -čisti realtekov..

-ili uopće nije problem audio driver, možda chipset, možda usb, možda samo neki lenovo profil-powermanagera koji čak nije ni driver nego samo postavka.. i zato je najbolje ići s čistim sysom, ne koristiti proizvođačeve drivere i utilse za  update jer ako radi na milionima drugih 'istih' računala, tad mora i na tvojem, tj ako je soft problem tad je neki lenovo-soft (da je win ili driver bilo bi svima isto).

 

-test, najefikasnije, pribavi neku linux distru kao ubuntu/mint, bootaš i vidiš kako se ponaša, ako radi normalno tad si siguran da je soft uzrok, da je hw ispravan.. ako je isto, tad može biti hw ili bios.

-pošto bios na laptopu služi za svakakve 'gluposti' (npr level glasnoće-postavke audio pojačala.. u vrijeme uvođenja uefija i w8 je bilo dosta problema, promjene drivrmodela npr za vga gradiranje osvjetjenja staro 0-15 (nibl) i novo 0-255 (8byte), tj sve je radilo dok ne pipneš svjetlinu ekrana a tad ode skala u mrak jer je bios računao do 15.. banalno ali do novog drivera+biosa velik problem). BIOS pamti razne postavke, wlan.. i u slučaju uefija čak nije važno isključiš li nešto jer može win-os koriz driver nešto uključiti.. tj uefi bios može biti kontroliran iz osa a tad je i profil za powermanagment možda problem koji objašnjava ovakvo ponašanje. Zato, suprotno pravilu kad je sve ok, probaj bez lenovo softwarea.. čisto, tad bi moralo raditi (+prvo provjeri točne chipove tj koje drivere trebaš, audio-lan-wlan.. i pribavi ih).

Phobius čet 7.11.2019 14:05

Hvala na odgovoru.

 

Svakako sam već pokušao većinu ovih prijedloga, koristeći slično razmišljanje. Napravio sam update drivera sa verzijama drivera direktno od proizvođača (npr. NVidia kroz GeForce expirience, Intel VGA, WiFi, Bluetooth kroz Intel Driver & Support Assistant), pokušao sam i najnoviji audio driver direktno od Realtek-a. Imam najnoviju dostupnu verziju UEFI BIOS-a, pokušao sam sa postavkama u BIOS-u, ali sve mi izgleda jasno i normalno. 

 

Probaću večeras Ubuntu Linux distribuciju i ako sve bude ok, još jednom ću instalirati čisti Windows 10 i pokušati polako nanovo instalirati drivere.

 

Koliko sam ja mogao zaključiti, definitivno se radi o nekom problemu sa upravljanjem energetskim postavkama uređaja, tj. koliko se procesor aktivira za koji zadatak. Kada se postavi High performance power plan i kada je mrežno napajanje aktivno, sve radi uredno, ali tada je procesor uvijek na maksimumu.

 

Phobius pet 8.11.2019 08:31

Sinoć sam uradio Windows factory reset. To je vratilo Windows na tvorničke postavke, kao kod instalacije poslije formatiranja diska, ali većina drivera (ili možda svi?) je ostala instalirana. Nakon inicijalnog postavljanja Windowsa, otvorio sam Edge i pustio jedan Joe Roganov video, koji je dug sat vremena. Nije bilo nikakvog kašnjenja slike za zvukom, ni na bateriji ni na mrežnom napajanju!!! 

 

Poslije toga sam instalirao Lenovo Energy Managment i Lenovo Vantage softver. Lenovo Vantage softer je još pronašao da je potrebno instalirati i Lenovo Vantage Gaming Feature driver, što sam i učinio. Restartovao sam laptop i nakon toga još instalirao i Google Chrome. Lenovo Vantage je bio postavljen na Balanced profil, a bio je uključen i Hybrid mod (i prije instalacije Vantage softvera, dakle odmah nakon postavljanja Windowsa, bila je dostupna i integrisana grafička, dakle kao da je Hybrid mod i tada bio uključen). Tada sam ponovo pustio isti YouTube video na Edge i Chrome browseru.

 

Ovaj put je ponovo bilo prisutno kašnjenje slike za zvukom. Dakle, problem je u Lenovo Vantage softveru, odnosno načinu na koji on utiče na radne taktove! Očito se događa neki throttling, koji izaziva ovaj problem. 

 

Pokušaću ponovo preko vikenda da izbrišem Vantage sofver i drivere koje je isti instalirao, možda uspijem tačnije odrediti uzročnika problema. Ako ništa ne postignem, uradiću format i čistu instalaciju Windowsa i neću ni koristiti Vantage softver dok ne izdaju neki update koji ovo rješava, jer sam zaključio da bez njega i njegovih drivera laptop radi normalno, ali gubim neke funkcije kontrole sistema (Conservation mod za bateriju i Dolby zvuk).

ihush pet 8.11.2019 09:41

-ne postoji conservation baterije.. običan placebo, kao i soft dolby (kojeg imaš u w10 kao smeće-dodatak zajedno s igrama kao candy..defaultno).

-napravi clean bez lenovo softwarea, tad mora raditi normalno.

-lenovo neće napraviti neki poseban update (već bi ga napravio) za starije serije + inaće je oem soft koji dolazi predinstaliran poželjno izbjeći upravo zbog supporta-održavanja i kad se kupi računalo s predinstaliranim, obrisati-clean... tad imaš normalno stanje, ne ovakvu sitauciju gdje moraš izmišljati toplu vodu tj popravljati ono što nije ni smjelo bili pokvareno.

-ne vjerovati reklami koja kaže da je taj soft nešto potrebno-poželjno, pogotovo čudotvorno. Svaki nepotreban dodatak je nepotreban a time i smeće + potencijalni izvor problema kao u ovom slučaju a pravilo KISS u ovom slučaju kaže, eliminiraj problem..

Posmatrač pet 8.11.2019 10:05
Phobius kaže...

Sinoć sam uradio Windows factory reset. To je vratilo Windows na tvorničke postavke, kao kod instalacije poslije formatiranja diska, ali većina drivera (ili možda svi?) je ostala instalirana. Nakon inicijalnog postavljanja Windowsa, otvorio sam Edge i pustio jedan Joe Roganov video, koji je dug sat vremena. Nije bilo nikakvog kašnjenja slike za zvukom, ni na bateriji ni na mrežnom napajanju!!! 

 

Poslije toga sam instalirao Lenovo Energy Managment i Lenovo Vantage softver. Lenovo Vantage softer je još pronašao da je potrebno instalirati i Lenovo Vantage Gaming Feature driver, što sam i učinio. Restartovao sam laptop i nakon toga još instalirao i Google Chrome. Lenovo Vantage je bio postavljen na Balanced profil, a bio je uključen i Hybrid mod (i prije instalacije Vantage softvera, dakle odmah nakon postavljanja Windowsa, bila je dostupna i integrisana grafička, dakle kao da je Hybrid mod i tada bio uključen). Tada sam ponovo pustio isti YouTube video na Edge i Chrome browseru.

 

Ovaj put je ponovo bilo prisutno kašnjenje slike za zvukom. Dakle, problem je u Lenovo Vantage softveru, odnosno načinu na koji on utiče na radne taktove! Očito se događa neki throttling, koji izaziva ovaj problem. 

 

Pokušaću ponovo preko vikenda da izbrišem Vantage sofver i drivere koje je isti instalirao, možda uspijem tačnije odrediti uzročnika problema. Ako ništa ne postignem, uradiću format i čistu instalaciju Windowsa i neću ni koristiti Vantage softver dok ne izdaju neki update koji ovo rješava, jer sam zaključio da bez njega i njegovih drivera laptop radi normalno, ali gubim neke funkcije kontrole sistema (Conservation mod za bateriju i Dolby zvuk).

 Ma batali taj soft.... Ciste windowse i pusti da ti on skine drivere i miran si.... Kakvo cuvanje baterije....Za sta je cuvas?.....

Phobius pet 8.11.2019 10:48

Kako je laptop najviše spojen na mrežno napajanje tokom upotrebe, conservation mod ima smisla, jer ograničava da se baterija ne puni preko 60%, što joj produžava životni vijek.

 

Međutim, nije to glavni razlog zašto je Lenovo Vantage bitan. Potreban je da bi se regulisali energetski profili, koji direktno određuju predefinisane krivulje ventilatora, u zavisnosti od scenarija u kojima bi laptop radio. Ipak, dok to ne poprave, neću koristiti Vantage.

ihush pet 8.11.2019 11:22
Phobius kaže...

Kako je laptop najviše spojen na mrežno napajanje tokom upotrebe, conservation mod ima smisla, jer ograničava da se baterija ne puni preko 60%, što joj produžava životni vijek.

 

Međutim, nije to glavni razlog zašto je Lenovo Vantage bitan. Potreban je da bi se regulisali energetski profili, koji direktno određuju u predefinisane krivulje ventilatora, u zavisnosti od scenarija u kojima bi laptop radio. Ipak, dok to ne poprave, neću koristiti Vantage.

 -netočno. tj to pravilo je za stare baterije, koje su imale memory efekt i za njih vrijedi pravilo da ih treba puniti-prazniti, ... to se ne odnosi na lithium tj mobitel-laptop baterije iz ovog stoljeća. Suprotno od tog imaš brze-turbo punjače, koji ubijaju-pregrijavaju .. isključivo se zbog turbo-przog punjenja prevelikim strujama to ne preporučava, ali normalno punjenje je kako sama riječ kaže, normalno i baš nikakve koristi od dodatnog čuvanja nema.

 

-obična reklama-zavaravajuća + interes proizvođača/jamstva da pod jamstvom uređaj radi, korisnik ima suprotan interes tj ako nešto mora crknuti tad je bolje prije dok jamstvo vrijedi.

-bateriju možeš izvaditi, spremiti u ladicu, frižider... kako god želiš, provjeri nakon desetak godina čuvanja, radi? -možda, jer u bateriji je kemija, lemovi-spojevi koji neovisno kako čuvaš trunu-troše se, kao što se i svaka žarulja troši upotrebom (protokom struje kroz žicu).. bateriju ne možeš čuvati, možeš samo imati sreće ili nemati pa baterija iste serije može trajati od par dana do desetak godina.

-moj konkretan primjer, bez čuvanja, laptop stalno na punjaču .. baterija trajala 8 godina kao od prvog dana, u 9toj jedan dan se kapacite prepolovio, u tjedan pao na par minuta. Ne zato jer ja nešto znam oko čuvanja ili imam neko super računalo, na drugom laptopu je crkla mjesec po isteku jamstva 3god.. prosjek je samo prosjek i ne vrijedi u slučaju baterije kao što ne vrijedi za igranje lota, ili imaš ili nemaš, radi ili ne dok statistika samo pribiližno sugerira kad će statistički crknuti.

 

-čuvaj bateriju i pokušaj joj produžiti trajnost duže od 8-9 godina? To nije usporedivo s npr automobilskim mjenjačem, servis-ulje i lakša ruka-noga kod mijenjanja brzine, kod baterije je čista elektronika + fizika + kemija i vijek trajanja svakog pojedinog kontakta-spoja-lema koji se može razlikovati kao što jedan loto listić dobije jackpot ostali ne dobiju.

-da baterije mogu duže trajati, tad bi i jamstva na bateriju bila duža a često su upravo na baterijau kraća, kao izuzetak, laptop 2-više godina, baterija 6mj .. što to govori?

 

-profil je samo profil, ne radi lenovo nikakav čudotvorni profil kojeg nema sam os ili sam podesiš postavke koje želiš. Ili ako ti je to draže, instaliraj pa trpi problem zvuka-perfromansi. (kad ti nakon par godina crkne računalo ili baterija tad ćeš se pitati što si čuvao, za koga ili što je svha računala, da služi tebi ili ti njemu?).

 

-profil za ventilator je također besmislica, tj automatika koja detektira temperaturu-opterećenje to već regulira i kad je potrebno tad ventilator radi brže, ako može rashladiti.. ako ne može tad imaš pregrijavanje. Kad opterećenje padne, tad se ventilator uspori.. za to ne treba dodatni soft-profil, smeće ili placebo. Jednog dana kad više ventilator neće efikasno hlatiti tad znaš da je ili kvar ili prašina (čišćenje), do tad trebaš koristiti računalo, ne čuvati ga.. ili čuvaj ga, ali to ne znači da će duže trajati, ako nemaš sreće može baš sad crknuti i razlika je samo imaš li ili nemaš jamstvo tj isplativost popravka. Drugi problem je dugoročno planiranje.. za recimo 5g i više, možda ćeš baciti ispravno i kupiti novo-jače.. možda će te natjerati kompatibilnost, neki treći razlog, možda internetski requirementsi kao što je to s televizorima, autima (dizel-EU) ili pogotovo s mobitelima koji su danas jači nego prije desetljeća gaming pc. Umjesto planiranja dugoročno-dugotrajno, logičnije (manja greška) je uzeti danas jeftinije koje radi ono što trebaš i za par godina opet kupiti jeftinije koje će tad raditi, nego danas nešto skuplje koje će kao trajati tj ako je ta razlika u cijeni takva tad je to bacanje novca na igranje lota (sreća).

 

-baterija, računalo.. sve stvari koje koristiš, ne služe čuvanju, nego korištenju. Naravno, nećeš ga ostaviti na suncu-kiši.. ali ne nadaj se da ćeš čuvanjem baterije ovim softwareom produžiti joj život minutu, tj to ne znaš i tad je sve nagađanje-sreća.

-da nemaš konkretan problem za kojeg se eliminacijom opravdano sumnja u taj soft-profil, tad bi ga koristio i uopće ove teme ne bi ni bilo.. ali imaš problem, koji je upravo suprotan od logike kojom i dalje želiš koristiti soft za ''čuvanje'' baterije. Nelogično :) ili, može hipotetsko pitanje, daje li lenovo kao proizvođač neku garanciju da će tako čuvana baterija trajati npr 5godina ili više? -ne. Pitaj se zašto... Zašto kad kupuješ nove gume za auto trebaš na gumi tražiti oznaku godine proizvodnje (možda stoji par godina na skladištu..) ... a to je obična guma, ''nova'', jednako je s baterijom jer baterija nije žarulja koja može stojati stoljeće ako se ne koristi. Baterija trune što god radio..

 

Posmatrač pet 8.11.2019 11:43
Phobius kaže...

Kako je laptop najviše spojen na mrežno napajanje tokom upotrebe, conservation mod ima smisla, jer ograničava da se baterija ne puni preko 60%, što joj produžava životni vijek.

 

Međutim, nije to glavni razlog zašto je Lenovo Vantage bitan. Potreban je da bi se regulisali energetski profili, koji direktno određuju predefinisane krivulje ventilatora, u zavisnosti od scenarija u kojima bi laptop radio. Ipak, dok to ne poprave, neću koristiti Vantage.

 Ma kakvo cuvanje. Trajace dovoljno dugo a kad crkne lap ce ionako biti skoro bezvrijedan a i zamjenska baterija nije skupa... Nikad to nisam radio. U mene su svi uredjaji peri deri.....

 

 

 

 

Phobius pet 8.11.2019 12:16

Ja sam i napisao da neću koristiti taj softer dok se ne popravi ovaj propust. Suština je da je Lenovo osmislio Vantage softver kao centralnu aplikaciju za održavanje i regulaciju rada računara i to je zaista super, samo što očito nije sve dobro optimizovano.

 

Kako god, najbitnije od svega je da se ne radi o hardverskom problemu i da postoji rješenje.

 

Hvala svima na sugestijama. Lijep pozdrav.

ihush pet 8.11.2019 12:36

svaki OEM proizvođač ima neki svoj soft, paket, koji kao nešto korisnog radi.. ali to je isto kao što svi imaju vizitkarte.. forma-običaj, ne nešto pametno-korisno, pogotovo kad uzrokuje problem.

-da im je to važno, problem bi već bio otklonjen.

-besmisleno, tj prije recimo desetak godina i win XP je to imalo smisla (neki autoupdater..) ali sad to radi sam os-win + update je mandatoran (nije više izbor korisnika). Besmisleno je da dva autoupdatera rade istu stvar. Profil je samo profil itd.. i baš nikakvog razloga za korištenjem takvog softwarea nema. To je više stvar imagea-branda i njihove reklame (+ prikupljanje osobnih podataka korisnika, registracije i sl.) jer reklamiraju svoj logo-boje i sl. npr slikom pozadine-theme u win..

update drivera radi os, update win-sys radi os.. što radi lenovo? -ništa, tj ako je uredan support tad iste drivere možeš skinuti s njihovog sitea, to je sve + ''njihov'' driver će imati lenovo logotip, ali je i dalje to driver nvidia-atija-realteka-intela itd.. + kad support nije ažuran tad imaš problem. Tad je korištenje njihovog softcentra suprotno logici tj besmisleno. Nije prednost nego postane mana i svaki nepotreban dodatak je = smeće.

-kao što se u pravilu ne koriste dva antivirusa, ne koriste dva updatera-mangera tj tad postoji kolizija i potencijalan problem.

-da možeš nekako sačuvati bateriju preporučio bi neku metodu, no ne postoji.. nije važno što reklama kaže, važna je stvarnost :)

Phobius pon 11.11.2019 07:50

Preko vikenda sam instalirao Windows 10 ponovo, čista instalacija sa brisanjem svega na SSD memoriji.

Windows je instalirao sve drivere sam, nisam instalirao ništa direktno od Lenova, pa ni Vantage softver.

Prvi dan korištenja sam primjetio da se kašnjenje slike za zvukom događa u Chromu, ali u Edge pregledniku je sve bilo ok (čak i na bateriji i testirao sam sa dugim videom) . Sinoć sam ponovo koristio laptop i primjetio sam da sada i u Edge-u postoji isti problem, slika kasni za zvukom sve više i više, već nakon manje od 5 minuta trajanja videa. Refresh stranice sa videom rješava problem za narednih 5 minuta.

Ne znam šta je to moglo da se desi u međuvremenu da Edge počne da ima ovaj problem i zašto ga uopšte sam Chrome od početka ima.

Nevjerovatno.

ihush pon 11.11.2019 08:01

-nakon čiste instalacije možeš/trebaš podesiti 'tisuću sitnica' (isključiti nepotrebno, jer sve nepotrebno je teret=smeće..) i chrome je žderač resursa koji nema nikakav razlog čuvati računalo, nasuprot, bahat je.. imaš npr ms-chrome-edge u beti koji je 'bolji' tj isti ali izbačeno cca 29 komada dijelova softa koji su smeće.. probaj.

-druga stvar što tisuće sitnica možda ispod haube nešto rade, npr updateri, defragment, antivirus.. što sve instaliraš, trebaš podesiti, dok sve danas korisit VGA-GPU pogotovo browseri a kad imaš intel+nv tad je pitanje koju koristiš tj powermod opcije.. + laptop je ipak slabiji za gpu, dok sve što radi troši struju i traži neke resurse, pa biraj ili performanse ili štednja, ne oboje.

Phobius pon 11.11.2019 08:09

Koristim Integrisanu Intel VGA, ali nebitno, problem se događa i sa diskretnom Nvidia grafikom.

Sve je to tako u teoriji što si napisao, ali laptop sa ovakvim komponentama bi trebao bez ikakvih problema da vrti video.

Sve je podešeno kako treba i ja sam pokušao sve moguće kombinacije power opcija, kao i sve prijedloge sa neta. Nemam više pojma šta da pokušam.

ihush pon 11.11.2019 10:36

kompjuter = HW + SW, ako je neki hw-kvar tad to moraš riješiti, ako nije hw-kvar tad jedino ostaje software, kombinacija, postavke, malware ili nerealna očekivanja.

-ako je nešto banalnog kao pregrijavanje to bi se trebalo lakše primijetiti, možda nedovoljno struje baterija+struja ili opcije biosa + powermanagra koji to kontroliraju, to bi vjerojatno već otkrio, tad eliminacijom ostaje soft uzrok, smeće ili malware.

-evo sad jedan izmišljen 'možda' .. što ako je lenovo soft koji si prije korsitio promijenio postavke (štednja baterije s početka priče..) i ako jedino on ima pristup tim opcijama pa je sad računalo u nekom saving-eko modu, malo troši ali su performanse nikakve.. možda.

-možeš eliminirati sve povezano s win-softom bootanjem neke linux distre kao mint sa stikića, pa vidiš kako radi (ali realno bez installa će YT biti još lošiji, tako da to nije primjeren test, da je nešto drugo imalo bi smisla tako testirati).

 

+ili zašto bi kašnjenje zvuka imalo ikakve veze s računalom? možda brzina neta-keširanje.. možda nemaš instalirane sve drivere ili dx-90c-june kojeg traži dosta aplikacija. Svježa instalalcija automatikom krene odraživati bezbroj zadataka, sinkronizacija npr googledrive-mail.. i možda to ubije performanse ili defrag. To su stvari koje kao korisnik moraš znati i kad se to obavi nakon par restartova računalo proradi noramlno. Defaultne opcije win i appsa su takve, agresivne, tj ne nešto što korisniku stvarno treba nego previše uvaljenog smeća tj ako ne koristiš tad je svaki višak = smeće a moguć uzrok problema (resursi-opterećenje) npr cortana ili bilo koji online servis, kao i chrome koji je teški bloatware ali je dominantan browser.