Alfredo nr.2 čet 29.8.2019 14:14

Bok,

Kod rada laptopu se jako čuje ventilator i temperature su od 56 do 81. Činilo mi se to previše pa sam ga otvorio propuhao i stavio novu termalnu na proc, no to nije popravilo problem s ventilatorom a i temperature su se snizile za par stupnjeva, ništa značajno.
Proc je i5 4200u. Ima li netko iskustva s ovim procom, koja mu je normalna temperatura i kako da riješim pitanje buke? Što još mogu napraviti da smanjim temperaturu? Molio bih preporuke.
Hvala

fer-de-lance čet 29.8.2019 14:23

Vjerovatno podkapacitirano hlađenje, paventilatpr mora stalno brujati na velikim okretajima da bi držalo donekle normalne temperature, a 80°C nije uopće puno kod laptopa (često im se procovi prže skoro i na 100).

Ne možeš praktički ništa, eventualno napraviti neki custom hladnjak s heatpipeovima i uglaviti s njim neki bolji ventilator , ali za to sumnjam da ima prostora.

Šuti i trpi 

 

 

Posmatrač čet 29.8.2019 14:28
Alfredo nr.2 kaže...

Bok,

Kod rada laptopu se jako čuje ventilator i temperature su od 56 do 81. Činilo mi se to previše pa sam ga otvorio propuhao i stavio novu termalnu na proc, no to nije popravilo problem s ventilatorom a i temperature su se snizile za par stupnjeva, ništa značajno.
Proc je i5 4200u. Ima li netko iskustva s ovim procom, koja mu je normalna temperatura i kako da riješim pitanje buke? Što još mogu napraviti da smanjim temperaturu? Molio bih preporuke.
Hvala

 

fer-de-lance kaže...

Vjerovatno podkapacitirano hlađenje, paventilatpr mora stalno brujati na velikim okretajima da bi držalo donekle normalne temperature, a 80°C nije uopće puno kod laptopa (često im se procovi prže skoro i na 100).

Ne možeš praktički ništa, eventualno napraviti neki custom hladnjak s heatpipeovima i uglaviti s njim neki bolji ventilator , ali za to sumnjam da ima prostora.

Šuti i trpi 

 

 

 mozda mu je u biosu stavljeno da stalno radi na max ili treba neki dodatni soft koji ce regulisati rad ventilatora u odnosu na temp. Tipujem na bios.....

fer-de-lance čet 29.8.2019 14:31

Ali mu svejedno pod većim loadom bude temperatura ista, a ako isključi fan always on dok je na punjaču, onda kad se fan upali to bude odmah na punoj brzini, pa opet nije ništa postigao.

Druga je stvar kad je proc malog TDP-a i velik hladnjak, onda ta opcija ima smisla.

 

 

Alfredo nr.2 čet 29.8.2019 14:31

Stavio sam u biosu rad na silent, pa je bolje. No brine me temperatura, gledam benchmarke na youtubu za i5 4200u i idle temperatura je 38 kod njih, kod mene 55. Pokušao sam naći temperaturu proca baš za taj model laptopa ali nema puno o njemu.

fer-de-lance čet 29.8.2019 14:55

Nema opasnosti.

Ako previše spustiš napon, sistem se smrzne i ugasiš ga na tipku, pa upališ ponovno.

Ali procesoru ne bude ništa.

i kad nariktaš neku vrijednost na kojoj se ne smrzne odmah, testiraj benchmark u programu da vidiš jel se bude smrznuo, ako ne bude možeš spremiti taj profil da ne moraš više ručno namještati, i ako kroz dulji rad bude sve ok, onda je to ro, inače ako nekad zašteka podigni napon za jedan korak.

A kad počinješ undervoltati spuštaj napon korak po korak i apply svaki put, sve dok se ne smrzne, pa zapamti na kojem se naponu smrznuo i stavi jedan korak iznad  toga.

 

 

Alfredo nr.2 čet 29.8.2019 15:02

Ok, hvala. Probat ću.

Uglavnom sada ga testiram sa Prime95 na ful stresu. Min.temp 42 a max 75.

Volio bih znati da li je to za njega normalna temperatura ili je ipak neka greška? 

Mislim on radi normalno, stavio sam u bious da ventilator bude tih i sada je puno bolje. Prije je u full loadu bila buka na 42 decibela ali onako zvuk kao kod aviona. Sada je mnogo bolje, nekih 30 i manje.

Posmatrač čet 29.8.2019 20:33
fer-de-lance kaže...

Ali mu svejedno pod većim loadom bude temperatura ista, a ako isključi fan always on dok je na punjaču, onda kad se fan upali to bude odmah na punoj brzini, pa opet nije ništa postigao.

Druga je stvar kad je proc malog TDP-a i velik hladnjak, onda ta opcija ima smisla.

 

 

 Lap ima lopse rijeseno hladjenje ali on nema problema u radu. Ne smrzava se niti gasi. Ne vidim zasto bi undervolato ako nema problema? 

Alfredo nr.2 čet 29.8.2019 21:49

Undervoltao sam na - 70 ali se zblokao, restartao sam komp ali sada svaki put kad upalim Throttlestop mi se sbloka prije nego što išta uspijem promjeniti. Kako da ponovo vratim na default? Riješio sam. 

Na kraju sam ga undervoltao za -50 i smanjila se temperatura sa max 75 na 66. Koristio sam ovaj tutorial https://www.youtube.com/watch?v=vfIxf73RGEg

U narednim danima ćemo vidjet je li sustav stabilan. Zasad Prime 95 na ful vrti bez problema vec pola sata.

Može li undervoltanje produžiti ili smanjiti vijek proca ili nekih drugih komponenti?

fer-de-lance pet 30.8.2019 05:37

Može jedino produžiti radni vijek, jer kad se procesor manje grije mora definitvno duže poživjeti (premda se ne sjećam kad sam zadnji put uopće vidio krepani procesor), a definitivno VRM bude pod puno manjim opterećenjem, a VRM zna često crknut.

Kad undervoltaš ne može se ništa loše dogoditi procesoru (samo se Windowsi zablokiraju kad pretjeraš, jer procesor radi errore, ne znam kak bi rekao drugačije).

Jedino možeš oštetiti procesor ako ga overklokaš ili overvoltaš (to radiš samo kod overclockinga), ali to na laptopu ionak ne budeš radio, tak da nema problema.

 

 

Alfredo nr.2 pet 30.8.2019 08:16

Zasad sve radi kako treba. Jako je tih i temp ne prelazi 60 stupnjeva. Ugodan za rad. Primjetio sam da kad uključim opciju disable turbo automatski sve se stiša i ono što radim radi isto kao prije. Ako mi bude nešto štekalo isključit ću opciju pa vidjeti radi li razliku viši takt koji se dobio sa turbo opcijom. No probao sam igre i one koje štekaju bez turba, štekaju i sa turbo.

Nego, htio sam te još samo pitati, rekao si da napravim dva profila, ja sam naprvio sam jedan, taj na -50 i koristim ga i kad sam na bateriji i kad nisam. Zasad ne vidim razliku. Trebam li dodati još jedan profil?

fer-de-lance pet 30.8.2019 09:58

Ne trebaš, isti profil koristi.

Jedino ako želiš npr. na punjaču imati turbo uključen ili tak nekaj, ali kažeš da ne.

A turbo boost ti je ionak aktivan dok mu nisu svi threadovi u akciji, onda spusti obje jezgre na 2,3 GHz, to možeš isključiti sad kad se ne pregrijava, pa bude stalno na 2,6, ali se i grijao više, tak da si napravi takav profil s tim uključenim ak trebaš za nekaj ekstra zahtjevno, a ako ne trebaš i ne vidiš razliku onda nemoj.

 

 

Alfredo nr.2 pet 30.8.2019 10:07

Raspon proca je 800mz do 1,6 GHz bez turba. Sa turbom je do 2,6 GHz ali onda buči kao prije i temp mu se jako digne. Mozda kada sam ga undervoltao sam trebao dignuti turbo ratio limits. Ja sam samo micao offset voltages, ostalo nisam dirao.

No uglavnom drago mi je što zasad sve radi kako treba i ventilator nije bučan. Ako imaš kakvu preporuku javi. 

Hvala na pomoći

fer-de-lance pet 30.8.2019 10:46

Ma, sad ti je temperatura super, a kažeš da su performanse dobro, pa ako ti ne treba dodatna snaga, onda se ne igraj sa turbo stateovima i to je to.

A ako imaš volje, eksperimentiraj.

Ja sam inače svoj B960 undervoltao za skoro 100 mV (odličan primjerak) i onda sam još malo underclockao kad je na bateriji, temperatura pala 20 °C i nije se uopće više žario pod loadom, a i kad je bio underclockan na bateriji uopće nisam kužio razliku u performansama.

Tak da si i ti nariktaj kak ti paše, a kaj se ventilatora tiče, glasan je sam po sebi, i tu ne možeš ništa, eventualno mu malo podmazati osovinu, ali se ionak čuje skoro samo strujanje zraka, to stvara buku, tak da tu ništa ne možeš.