IT trgovine

Carina na informatičku opremu

FuzZz ned 3.7.2011 13:28

Evo da ne otvaram novu temu, ovdje ću u komentar napisat što me zanima. Idem u Italiju u osmom mjesecu, i preko interneta sam našao informatičku trgovinu koja je povoljnija 20 - 30 % u odnosu na naše trgovine informatičkom opremom. Htio bih kupiti laptop tamo, ali me zanima koliko košta carina, naplaćuje li se carina na informatičku opremu i što mislite, da ga izvadim iz kutije i prenesem ga kao da je moj (da sam ga već imao kad sam ušao u tu državu)?

KKristijan ned 3.7.2011 13:31
FuzZz kaže...

Evo da ne otvaram novu temu, ovdje ću u komentar napisat što me zanima. Idem u Italiju u osmom mjesecu, i preko interneta sam našao informatičku trgovinu koja je povoljnija 20 - 30 % u odnosu na naše trgovine informatičkom opremom. Htio bih kupiti laptop tamo, ali me zanima koliko košta carina, naplaćuje li se carina na informatičku opremu i što mislite, da ga izvadim iz kutije i prenesem ga kao da je moj (da sam ga već imao kad sam ušao u tu državu)?

 Malo ga zagrebi :)

Fićo_CoD 5 ned 3.7.2011 13:33
FuzZz kaže...

Evo da ne otvaram novu temu, ovdje ću u komentar napisat što me zanima. Idem u Italiju u osmom mjesecu, i preko interneta sam našao informatičku trgovinu koja je povoljnija 20 - 30 % u odnosu na naše trgovine informatičkom opremom. Htio bih kupiti laptop tamo, ali me zanima koliko košta carina, naplaćuje li se carina na informatičku opremu i što mislite, da ga izvadim iz kutije i prenesem ga kao da je moj (da sam ga već imao kad sam ušao u tu državu)?

Pa ako ga budes tamo otvorio i koristio ne mogu ti nista onda na carini jer ne uvozis novu opremu.

Genije ned 3.7.2011 13:57

A dosta takvih priča imam frenda koji ode u Njemačku, Austrju, Italiju i ostale sa autom pa ne plaća PDV ni ništa kako on kaže on kaže da ako kupi laptop da ga stavi na mjesto rezervne gume pa kao radi šverc kako kaže. PDV ja kao carina za inforatičku opremu tako da moraš platit.

FuzZz ned 3.7.2011 13:57

Ja bih ponio par igara, nekih glupih fajlova na usb-u čisto da ga "napunim", pa me zanima, ako ga otvorim, bacim kutiju i kupim torbu za njega, hoće li mi moći naplatit carinu na to jer u tom slučaju neću imat papirić da sam ga uvezo iz Hrvatske u Sloveniju?

FuzZz ned 3.7.2011 16:22
Genije kaže...

Neće jer igre će priznat kao osobne stvari. Moj prijatelj tako uvijek napravi kad samo uzme CD a kutiju stavi ispod sica ili u mjesto za rezernu gumu. Trebam njega pitat jer on to zna.

ja sam mislio ponijet u Italiju par igara i npr 5-6 gb fajlova na usb-u i kad kupim laptop, tamo to instalirat i prebacit te fajlove da izgleda kao da imam laptop kod sebe bar 2-3 mjeseca...

Genije ned 3.7.2011 16:42

Onda moja preporuka poslije instalacije igara instaliraj skype, xfire, gametracker, stavi hrpu dokumenta pod slike, video,glazba i ostalo. KUtiju staviš u prostor za rezernu gumu (tako prijatelj kaže) jer tamo neće posumnjati i prošo si bez plaćanja PDV-a.

FuzZz ned 3.7.2011 17:08
Genije kaže...

Onda moja preporuka poslije instalacije igara instaliraj skype, xfire, gametracker, stavi hrpu dokumenta pod slike, video,glazba i ostalo. KUtiju staviš u prostor za rezernu gumu (tako prijatelj kaže) jer tamo neće posumnjati i prošo si bez plaćanja PDV-a.

ma problem je u tom što idem busom sa školom i sad oce proc ako se rijesim kutije (bacim je negdje) i kupim torbu za laptop, nabacam dokumenata, slika, glazbe i videa i stavim laptop u torbu i onda u kofer, oce skuzit xD?

Genije ned 3.7.2011 17:13

A razumijem znači stvari iz kutije (nakon staviš gluposti na laptop) kupi neku bolju torbu za laptop poslije toga u đepove torbe stavi punjač, dokumente i itd.račun , papire staviš kod sebe ili kako neki radu u gaće( preporučio bih uvijek prođe. Ako te još nešto zanima onda pitaj mene.

renata11 pet 22.7.2011 23:12

Pozdrav,možda netko zna je li regularan postupak carinice na Zg aerodromu? Naime,kći (16 god) je doputovala sama iz Copenhagena iz posjeta ocu od kojeg je dobila polovan laptop na poklon ,star godinu i pol,nema se račun.Carinica ju je zaustavila i nije bila zadovoljna objašnjenjem (istinom) , te je laptop procijenjen na 2000 kn i plaćeno je 10% carine i 23% PDV-a,ukupno dakle 706 kn.

dzelo pet 22.7.2011 23:26
FuzZz kaže...
Genije kaže...

Onda moja preporuka poslije instalacije igara instaliraj skype, xfire, gametracker, stavi hrpu dokumenta pod slike, video,glazba i ostalo. KUtiju staviš u prostor za rezernu gumu (tako prijatelj kaže) jer tamo neće posumnjati i prošo si bez plaćanja PDV-a.

ma problem je u tom što idem busom sa školom i sad oce proc ako se rijesim kutije (bacim je negdje) i kupim torbu za laptop, nabacam dokumenata, slika, glazbe i videa i stavim laptop u torbu i onda u kofer, oce skuzit xD?

Ma nemoj stavljat u kofer, nosi ga sa sobom, mozda te nece ni pregledavat, samo ce kofere pregledat a ti laptop lijepo sa sobom. 

A za svaki slucaj uradi kako je receno, baci kutija, nasnimaj te fajlove i toj to :D

drnde pet 22.7.2011 23:40
dzelo kaže...
FuzZz kaže...
Genije kaže...

Onda moja preporuka poslije instalacije igara instaliraj skype, xfire, gametracker, stavi hrpu dokumenta pod slike, video,glazba i ostalo. KUtiju staviš u prostor za rezernu gumu (tako prijatelj kaže) jer tamo neće posumnjati i prošo si bez plaćanja PDV-a.

ma problem je u tom što idem busom sa školom i sad oce proc ako se rijesim kutije (bacim je negdje) i kupim torbu za laptop, nabacam dokumenata, slika, glazbe i videa i stavim laptop u torbu i onda u kofer, oce skuzit xD?

Ma nemoj stavljat u kofer, nosi ga sa sobom, mozda te nece ni pregledavat, samo ce kofere pregledat a ti laptop lijepo sa sobom. 

A za svaki slucaj uradi kako je receno, baci kutija, nasnimaj te fajlove i toj to :D

Uzmi i nekakav bijeli flomaster/korektor/naljepnice da napises hrvatska slova na talijansku tipkovnicu i usput nasnimi hrvatski windows umjesto talijanskog te se unaprijed 

pomiri sa mogucnoscu da pare bacas u vjetar jer ti mozda laptop krepa nakon 6 mjeseci i moras ga slati u italiju na servis na svoj trosak i .... {#}

 

PS. A jeste me zeznuli, tema je stara {#}

 

Sto se tice laptopa iz kopenhagena, e pa sad je kasno kad ste vec platili, pare vam ne budu vratili samo tako a ne isplati se parniciti za 700kn {#}

dkacunic pon 25.7.2011 07:38
Fićo_CoD 5 kaže...
Domi Zagreb kaže...

ak ja narucim grafu iz amerike ja cu sam platit pdv?? http://www.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=015-P3-1587-AR&family=GeForce%20500%20Series%20Family&sw=  500 dolara 2500kn kolko bi me onda izaslo na kraju?

Oko 3200 kn ako ubrajas PDV, a mozda ti i carinu nabiju, ne znam kako to ide. Imas temu o PDV-u i carini pa tamo pitaj.

pdv plaćaš na nabavnu cijenu (zbroj troškova dakle cijenu kartice + trošak dostave i još ako bude kakvih troškova...)

 

nije luda naša carina;) 

Wolverine pon 25.7.2011 08:41
FuzZz kaže...

ma problem je u tom što idem busom sa školom i sad oce proc ako se rijesim kutije (bacim je negdje) i kupim torbu za laptop, nabacam dokumenata, slika, glazbe i videa i stavim laptop u torbu i onda u kofer, oce skuzit xD?

 ponesi neku naljepnicu iz hrvatske , nekaj tipa "volim ZG" (ili neko drugo mjesto ovisno od kud si) ;)  i nalijepi lagano na poklopac laptopa (tak da možeš doma odlijepiti bez da ti ostane ljepila na laptopu), to bi stvorilo privid da si ga nosio od doma na put...isto si kao wallpaper na desktop stavi neku sliku sebe (sliku svoju ljubim stil)... i slično

dkacunic pon 25.7.2011 09:33

kad smo već kod teme

da li je itko narucivao blutut slusalice ili tkao nesto?

prije par dana sam narucio neke jabrine pa me zanima da li puste ili?

cijena je mala, tako da zbog iznosa ne bi trebalo biti problema ali ne znam radi HAKOM-a i to??

destructor pon 25.7.2011 09:39
FuzZz kaže...

Evo da ne otvaram novu temu, ovdje ću u komentar napisat što me zanima. Idem u Italiju u osmom mjesecu, i preko interneta sam našao informatičku trgovinu koja je povoljnija 20 - 30 % u odnosu na naše trgovine informatičkom opremom. Htio bih kupiti laptop tamo, ali me zanima koliko košta carina, naplaćuje li se carina na informatičku opremu i što mislite, da ga izvadim iz kutije i prenesem ga kao da je moj (da sam ga već imao kad sam ušao u tu državu)?

Kupi laptop, kutiju baci i stvar rjesena...

ihush pon 25.7.2011 09:48
renata11 kaže...
Pozdrav,možda netko zna je li regularan postupak carinice na Zg aerodromu? Naime,kći (16 god) je doputovala sama iz Copenhagena iz posjeta ocu od kojeg je dobila polovan laptop na poklon ,star godinu i pol,nema se račun.Carinica ju je zaustavila i nije bila zadovoljna objašnjenjem (istinom) , te je laptop procijenjen na 2000 kn i plaćeno je 10% carine i 23% PDV-a,ukupno dakle 706 kn.

- odgovor je već dat, tj Carina nije bila zadovoljna... u suprotniom slučaju nebi bilo troškova. Žalbe ne pomažu.

... jer, npr i jučer kupljeno računalo je polovno, postaje polovno izlaskom iz trgovine, tj originalne ambalaže. Novo, kupljeno računalo ili bilo koja druga roba postaje polovna na taj način, ali to nije dovoljno za carinu. Polovna teh. roba bi morala biti vidljivo upotrebljavana, donekele istrošena i sl. U pravilu se osobna prtljaga ne carini. ... ali u ovom primjeru vidimo izuzetke od pravila i to je to. (drugih možda sto primjera je prošlo..).

ihush pet 29.6.2012 10:26
Agent Rico kaže...
Jel zna netko kakva je situacija na aerodromima sto se tice carine?

 -što vas sve muči carina? Zanemarivo, ako te na granici oderu to su carinski troškovi i PDV (za inf.opremu carina 0% ali to ne znači da nema troškova, svaka roba iznad iznosa 150kn pošiljke, 700kn osobno.. cifre se mijenjaju kao i zakoni provjeriti jer su neki zakoni donešeni ali se ne primjenjuju do ulaska u EU i sl.. ali mislim da bitnih promjena više nema)

 

-na aerodromu prolazi sve u osobnoj prtljagi (osim predmeta koje nije dozvoljeno unositi u prostor za putnike, ali može u prtljagi koja se predaje.., naravno ne ako je u ambalaži i podrazumijeva se nešto prenosnog, dakle ne monitor, printer i desktop PC, dok notebook može. Kontrola je stroga za Šengen, ostalo samo prolaziš. Oni ugl kontroliraju npr oružje, droga itd, dok ih carinjenje manje zanima, za razliku od pogranične-zemaljske kojima je to glavni posao.

Old Iggy pet 29.6.2012 10:32
Agent Rico kaže...
Jel zna netko kakva je situacija na aerodromima sto se tice carine?

Potpuno identička kao i na svakom drugom prijelazu (1000 kn uvoz, ne nasjedaj na ideje da je prijenosnik osobna prtljaga), no kontroler su iznimno rijetke.