Povezivanje na Internet

Tele2 - dobro radi na računalu, loše na mobitelu

DmL čet 21.3.2019 09:56
Marko :D kaže...

Promijeni kanal na kojem se nalazi Wi-Fi mreža, isprobaj mrežu na 5GHz (ukoliko ruter i tvoji uređaji to podržavaju).

 Probao sam promijeniti na nekoliko različitih kanala, no stvar je i dalje ista. Na laptopu i stolnom računalu i dalje sve radi normalno, dok mobiteli skoro da i nemaju pristup netu koliko je spor.

 Prilikom promjene kanala s opcije Auto na neki broj, javlja se ova poruka:

 Note: The selected channel may interfere with LTE frequency bands. The product performance may be affected. It is recommended to choose Auto.

 Također, dok sam mijenjao kanal s jednog broja na drugi, router se smrznuo (?!?) i morao sam ga resetirati da bih mu ponovno mogao pristupiti.

 

 Nažalost, uređaj ne podržava mrežu na 5GHz. Što još mogu pokušati napraviti da sve radi normalno?

AF139 čet 21.3.2019 10:55

" Note: The selected channel may interfere with LTE frequency bands. The product performance may be affected. It is recommended to choose Auto. "

 

O tome sam već govorio, ako u tih 10-tak cm imamo 2 mreže (LTE i WiFi) sa njihovim antenama dolazi do međusobnih smetnji koje mogu biti male ili čak onemogućavati normalan rad. Zato sam predlagao da npr. ruter ostavite na tavanu i ugasite mu wifi pa LAN kablom kat niže spojite wifi ruter.

 

Nejasno mi je " ... i sve radi super brzo na računalu i laptopu koji su spojeni bežično. " ili si mislio reći da su spojeni žično ?

Kod bežične veze oni koji su bliže ruteru gaze one signale korisničkih uređaja koji su dalji te osjetno smanje njihovu brzinu rada.

 

Jesi li siguran da sa tim mobitelima koristiš wifi ili su i oni na LTE mobilnoj stanici ?

 

DmL čet 21.3.2019 12:07
AF139 kaže...

Nejasno mi je " ... i sve radi super brzo na računalu i laptopu koji su spojeni bežično. " ili si mislio reći da su spojeni žično ?

Kod bežične veze oni koji su bliže ruteru gaze one signale korisničkih uređaja koji su dalji te osjetno smanje njihovu brzinu rada.

 

Jesi li siguran da sa tim mobitelima koristiš wifi ili su i oni na LTE mobilnoj stanici ?

 

 Kako sam i napisao, sve uređaje spajam bežično na spomenuti TP-Linkov router. Dakle PC i laptop NE povezujem kabelom.

 

S mobitelima se isto tako bežično povezujem na TP-Link, na istu Wi-Fi mrežu kao i PC i laptop. Na računalima bez problema gledam HD video na YouTubeu, dok na mobitelima jedva otvaram mailove, bez obzira koliko blizu/daleko bio od routera.

 

Nadam se da je sada jasnije. Što mogu učiniti osim promjene kanala (koja očito ne pomaže) kako bi Wi-Fi radio brzo i na mobilnim uređajima? Kupnja drugog routera mi baš nije opcija.

 

EDIT: probao sam isključiti Wi-Fi na TP-Linkovom routeru te žičano povezati na drugi Wi-Fi router, na koji sam onda bežično spojite mobitele. I dalje se javlja identičan problem. 

DmL sub 23.3.2019 11:18

Update:

 

Danas sam probao uzeti router sa sobom na Krk, i naravno opet se događa ista stvar. Na stolnom računalu i laptopu primjerice jako brzo učitava HD video na YouTubeu, na različitim testiranim Android smartphonima ne mogu ni web stranicu učitati.

 

Moram napomenuti da ovdje nema niti jedne druge WiFi mreže koja bi možda mogla ometati signal. Na mobitelima koristim bonbon mrežu, a njihova 4G mreža ovdje radi normalno, brza je kao i Tele2 na računalima spojena na 4G router.

 

Postoje li kakve postavke na mobitelima koje treba mijenjati da bih se spojio na spomenuti TP-Linkov 4G router, kada su očito jedino Android i iOS uređaji problematični?