RokyFrane ned 5.5.2019 01:13

https://www.ruralnetwork.eu/hr.html


Sta kažete na ovo forumci? Dali je jedna od klasicnih priča koja ce propast ili ima nade? Vec je sve potpisano koliko vidim na portalima i na ovoj stranici i ima dosta xlsx fileova di ima preko 100k adresa za Primorsko Goransku i Istarsku županiju i sve je ljepo poslozeno i izgleda uvjerljivo.

Nadam se da ce to proradit jer znam za Primorsko Goransku da dijelovi Rijeke nemaju optiku a po slavoniji u dosta malim gradovima i selima vec se radi optika od manjih operatera tipa proping itd itd.


RokyFrane ned 5.5.2019 03:59

Ni moje nije (kvart u Rijeci jedva imam 30/3) a kvart do mene na gornjoj vezici baka mi ima optiku u zgradi jer su sve zgrade pokrivene optikom.

Po svim portalima tu kod nas na primorju od novog lista itd itd.

Motorino ned 5.5.2019 12:12

Ehh u kojem svijetu ja živim kad mi ovakve stvari promaknu 

Uglavnom taj rune koliko sam skužio neće biti operater već oni samo postavljaju optiku a kasnije korisnik bira operatera. Tako da ako dobijem i 100 mbps bio bih ultra zadovoljan jer sam nekada imao 30/5 i onda su mi spustili na 20/3.

 

 

 

RokyFrane ned 5.5.2019 14:19

Tako je i ja sam tako shvatio sta nije lose jer ipak da su oni bas kao operater nebi bas vjerovao nekim novim likovima iskreno ovako je super, oni provuku infrastrukturu i onda se bira operater koji najbolje paše i koji se nudi u toj zoni.

Ma i ja isto da mi daju minimum minimuma na optici bilo bi vise nego dovoljno


Ali ja i dalje nista od tog nevjerujem dokle nevidim na hakom mapi ili negdje drugdje da su oni to provukli. Kad to vidim onda mi nije problem cekat 2,3 godine da dodju do mene haha.

froxie24 ned 5.5.2019 19:38

A da malo pročitate stranicu prije nego počnete sanjarit? 

 

Što je potrebno za ukopčanje vašeg doma na svjetlovodnu infrastrukturu?

  • Provjeriti da li se Vaša adresa nalazi u planu izgradnje projekta RUNE
  • Ukoliko želite predati zahtjev za ukopčanje potrebno je logirati se na web stranici www.ruralnetwork.eu
  • Ispuniti obrazac/zahtjev za ukopčanje (iz predmetnog obrasca se automatski popunjava Ugovor i Suglasnost te uplatnica koji se šalju na vašu e-mail adresu, te su u svakom trenutku dostupni za preuzimanje na web stranici)
  • Preuzete dokumente je potrebno isprintati i ovjeriti te skenirane/fotografirane učitati (upload-ati) putem web-a
  • Po zaprimanju dokumenta te evidentiranja uplate kontaktirati će Vas tehnička služba i dogovoriti potrebne detalje oko realizacije priključka

 

Koliko se naplaćuje uvođenje svjetlovodnog priključka?

  • Dio zračnog svjetlovodnog priključka koji se odnosi na privod do fasade uključujući instalaciju do ulaza u stan, naplaćuje se samo u slučaju da u roku od 90 dana od izrade priključka krajnji korisnik ne ugovori korištenje usluge sa nekim od raspoloživih telekom operatora.
  • U slučaju da korisnik želi podzemni priključak te ako na lokaciji postoji prikladna cijevna instalacija priključak će biti izveden po postojećoj instalaciji.
  • U slučaju da korisnik želi podzemni priključak a na lokaciji ne postoji odgovarajuća cijevna instalacija RUNE će osigurati odgovarajuću cijev, korisnik će sam snositi troškove ugradnje cijevi po vlastitoj parceli ili će cijev od granice parcele do fasade ugraditi sama. Kada je cijev ugrađena RUNE će izvesti priključak u skladu sa prethodnom točkom.
  • Instalacija unutar stana do max. 10 m i 2 proboja naplaćuje se 750,00 Kn (PDV uključen) jednokratno. Moguće je zatražiti izvođenje instalacije do točke po vlastitom izboru te se u tom slučaju svaki dodatni 1m instalacije naplaćuje 75,00 Kn (PDV uključen).

 

VAŽNO! / Uvođenje svjetlovodnog priključka u vaš dom ne podrazumijeva odmah i puštanje usluge. Infrastruktura će vam tek omogućiti, kao budućim korisnicima, odabir ponuđača i usluge po vlastitoj mjeri.

RokyFrane ned 5.5.2019 19:57

Pročitao sam par puta cijelu stranicu i na hrvatskom i na slovenskom i vidio sam da je moja adresa u RUNE-ADRIA_addresses.xlsx fileu ali nisam bas shvatio jer ima dosta stvari u koje se nerazumijem. 

 RUNE-ADRIA_addresses Download link filea za adrese koga zanima.

 


Isto sam tako kontaktirao Šašu direktora RUNE-Adria i dobio sam odgovor "

Pri kraju smo izrade web aplikacije putem koje će se na našim stranicama moći provjeriti dostupnost za svaku pojedinu adresu.
Molimo za još malo strpljenja i zahvaljujemo na podršci."


Moje pitanje je bilo kristalno jasno : Dali je ovo jedna od klasicnih bajki ili zaista ima nešto od toga? Jer ovo neradi firma od EU fonda vec od ostalih fondova.
Hvala froxie24 šta si mi copy paste recenice sa sitea. :D
toncek333 pet 10.5.2019 01:09

"popunjava Ugovor i Suglasnost te uplatnica"

Pretpostavio sam da bi poslati taj zahtjev znacilo samo izraziti interes za korištenjem usluge kada se izgradi mreža, ali zasto bi ista uplaćivao ako još nije izgrađena mreža?

snake44 pon 13.7.2020 13:05

Evo došlo je i do toga da su mi stavili optiku u moju kuću. 10 godina čekam na ovo. Ostao sam doma i kasnio na posao samo da to čudo vidim sa svojim očima. A kad ono kabelić tanak, nemaš ga ča vidit .

 

Uglavnom, za 2-3 tjedna mi dolaze pustiti signal i u tom periodu bi se trebao odlučiti za operatera. Fibernet ili Terrakom (za sada su to jedina dva koja mogu odabrati). Ima li tko iskustva? Fibernet stranica praktički i ne postoji (vrte se doslovno 2 banera kad otvoriš njihovu str). Međutim, fibernet nudi brzinu od 200, dok terrakom nudi do 100. Molim bez odgovora tipo: šta će ti 200, dovoljno ti 100.....čekao sam pun klinac na tu optiku tako da puštam u pogon odmah najbrže šta ide  

RokyFrane sri 22.7.2020 17:05
snake44 kaže...

Evo došlo je i do toga da su mi stavili optiku u moju kuću. 10 godina čekam na ovo. Ostao sam doma i kasnio na posao samo da to čudo vidim sa svojim očima. A kad ono kabelić tanak, nemaš ga ča vidit .

 

Uglavnom, za 2-3 tjedna mi dolaze pustiti signal i u tom periodu bi se trebao odlučiti za operatera. Fibernet ili Terrakom (za sada su to jedina dva koja mogu odabrati). Ima li tko iskustva? Fibernet stranica praktički i ne postoji (vrte se doslovno 2 banera kad otvoriš njihovu str). Međutim, fibernet nudi brzinu od 200, dok terrakom nudi do 100. Molim bez odgovora tipo: šta će ti 200, dovoljno ti 100.....čekao sam pun klinac na tu optiku tako da puštam u pogon odmah najbrže šta ide  

 
Ajde snake44 kad ugovoriš sa fibernetom ili terrakomom net taman nam treba netko sa foruma da nam tu javi iskustva na fibernetu ili terrakomu, recimo dal ce se moci router staviti u bridge mode i ostale stvari. Ja sam baš gledao sebi šta bi uzeo jer dobivam i ja za nekih 6 mjeseci max isto njihovu optiku. Stavili su na stranici u mape da će iči izgradnja po postojećoj infrastrukturi jer sam u Rijeci tako da ono samo ce iz centrale povuć optiku na prvi stup i nece biti potrebe ništa kopati (osim za centralu) tako da ce to ići brzo tu kod mene.

Ako ti nije problem kad ugovoriš net sa nekom od ta 2 operatera da ono javiš prva iskustva i par screenshotova speedtesta, pinga u cmdu prema bar websiteova i tako to.  

peace_of_cake ned 16.8.2020 19:33

Ima li itko kakav novi info o runeu i fibernetu? Je li itko na kraju spojen? Kakve su brzine u praksi?

Koliko mi je poznato kod fiberneta sav promet se routa kroz Sloveniju (cini mi se da koriste Cogent) pa će postojat nešto veći ping prema Hrvatskim serverima (vjerojatno oko 10 ms) ali sumnjam da će to itko osjetiti. Koliko vidim ne peeraju prema Cix-u. Cini mi se da njihova usluga radi i na mikrotik routerima ali rune obavezno isporučuje svoj iskratel-ov ont (Iskratel G21 (gpon) ili X22 (xgs-pon) vjerojatno uz neku nadoplatu). Na njihovim sluzbenim stranicama pod faq pise da gpon ont kosta 450 kn a xgs-pon 900 kn. Vjerojatno ako korisnik inzistira na jednom uređaju, bit će neki iz iskratelove ponude (vjerojatno uz nadoplatu). Terrakomova szk kaze da korisnicima daju Iskratelov innbox V45.

RokyFrane ned 16.8.2020 20:18
peace_of_cake kaže...

Ima li itko kakav novi info o runeu i fibernetu? Je li itko na kraju spojen? Kakve su brzine u praksi?

Koliko mi je poznato kod fiberneta sav promet se routa kroz Sloveniju (cini mi se da koriste Cogent) pa će postojat nešto veći ping prema Hrvatskim serverima (vjerojatno oko 10 ms) ali sumnjam da će to itko osjetiti. Koliko vidim ne peeraju prema Cix-u. Cini mi se da njihova usluga radi i na mikrotik routerima ali rune obavezno isporučuje svoj iskratel-ov ont (Iskratel G21 (gpon) ili X22 (xgs-pon) vjerojatno uz neku nadoplatu). Na njihovim sluzbenim stranicama pod faq pise da gpon ont kosta 450 kn a xgs-pon 900 kn. Vjerojatno ako korisnik inzistira na jednom uređaju, bit će neki iz iskratelove ponude (vjerojatno uz nadoplatu). Terrakomova szk kaze da korisnicima daju Iskratelov innbox V45.

 Nikakav info, na ovoj stranici piše skroz dole "Sada nam slijedi izrada web stranice zato pratite nas i dalje!" tako da čekam i ja stranicu od fiberneta već par mjeseci da vidim neki dodatan info jer ću se vjv odlučit više za njih nego za terrakom jer nevidim poantu.

Ovo šta pričaš za 10ms kod nas u Hrvatskoj preko RUNE nikako mi se nesvidja ako je istina, mislim da je najbolje pričekat ovdje par ljudi koji su već u Opatiji/Liburniji koji već imaju dostupnu Rune optiku da se jave pa da nam slikaju par Speedtestova i kako im se ponaša ping u cmd-u prema nekim serverima.

Ovo za nadoplatu je vjv ako ti tvoj ONT crkne pa moraš novi uzet ali i to neznamo kad nije ljepo objašnjeno. Korisnik gore post iznad tvog posta je rekao za 10tak dana mu dolaze ali još se nije javio tako da ono.  

Meni centralu rade u Rujnu a spajanje ce ići za 3 do 6 mjeseci a možda i prije po mojim procjenama jer se netreba ništa kopati (osim za centralu)

peace_of_cake sri 19.8.2020 20:31

Snake44, da li možeš prikačiti koju sliku kako ti je rune instalirao ftth priključak? prvenstveno me zanima koji splice box odnosno optičku terminalnu kutiju koriste te da li je instalater ostavio lc upc konektor (kod ht-a u stanovima opticki kabel koliko znam je doveden do iznad ulaza u stan i terminiran je sa lc upc konektorom da bi kasnije tehničar kada zatražiš ftth provukao još jedan kabel koji s jedne strane isto ima lc upc konektor i spojio ga spojnicom sa postojećim a sa druge sc apc koji ide u ont) ili je direktno splice-ao kabel sa sc apc konektorom ili pak koriste neku treću varijantu?

Rusty1281 uto 1.9.2020 16:24

Pošto aktivno pratim ovaj projekt već odavno, a sada sam na redu za implementaciju, gđa Gorana iz MOT d.o.o mi je još prije par mjeseci rekla da iako su Terrakom i Fenice Telecom dostupni ISP, da se aktivno radi na pregovorima sa A1 i HTom.

 

Neki dan nakon što je A1 objavio da će nuditi svoju 1/500 uslugu malo sam im se obratio na twitteru direktno.

 

Ovo je 30.08.2020

 

 

RokyFrane uto 1.9.2020 20:18
Rusty1281 kaže...

Pošto aktivno pratim ovaj projekt već odavno, a sada sam na redu za implementaciju, gđa Gorana iz MOT d.o.o mi je još prije par mjeseci rekla da iako su Terrakom i Fenice Telecom dostupni ISP, da se aktivno radi na pregovorima sa A1 i HTom.

 

Neki dan nakon što je A1 objavio da će nuditi svoju 1/500 uslugu malo sam im se obratio na twitteru direktno.

 

Ovo je 30.08.2020

 

 

 Ovo ako su istine ovo je najbolja vijest trenutno oko RUNE projekta. Nadam se da je agent koji je odgovorio dobro shvatio pitanje jer ako je to je odlična vijest za sve nas!

snake44 sri 2.9.2020 08:09

To je super da, hvala na informaciji.

 

Evo da se i ja javim, ako je netko čitao gore moje postove, trebali su doći već kod mene na puštanje signala. Kada sam ih pitao kada će to biti dobio sam ovaj odgovor:

"Poštovani,

trenutno smo u intenzivnim razgovorima sa vlasnicima zemljišta na kojima se nalaze stupovi Hrvatske elektroprivrede koji nam ne dozvoljavaju pristup kako bi na iste objesili optičke kabele. Na žalost neki ljudi ne razumiju da je novu infrstrukturu moguće izgraditi jedino ako svatko od nas, za opće dobro, da mali djelić sebe. Molimo Vas za razumijevanje.

Srdačan pozdrav.

 

RUNE Team"

 

Ovo mi je skoro pa odgovor piši kući propalo....


 

 

snake44 čet 3.9.2020 08:02

Update:

Poštovani,

Nismo u mogućnosti na nekim djelovim po postojećoj infrastrukturi postaviti optički kabel jer na nekim djelovima  prelazi privatne čestice te nam dvije osobe ne dozvoljavaju postavljanje kabela i zbog toga nismo u mogućnosti povezati veliki broj kućanstva na vašem području.

Odlučili smo riješiti problem odrađivanjem iskopa i na taj način zaobići problematične čestice, projekt za iskop je završen ali za početak radova moramo čekati 15.9. jer je do tada na snazi zabrana izvođenja građevinskih radova.

Na žalost u najvećoj želji da vas što prije spojimo smo naišli na prevelike probleme zbog kojih ćete se morati još malo strpiti , radimo na tome da cijelo to područje čim prije aktiviramo.

Hvala puno na strpljenju.

RokyFrane čet 3.9.2020 11:56

Pa okej realno snake44 barem su ti našli rješenje i nisu te samo odjebali kao većina slučajeva kod ISPeva, javi kako ide progress kod toga. Ja sam se isto btw javio A1 na facebook i email u vezi suradnje sa RUNE i A1 dali će biti dostupno pa sada čekam "provjeru" pa vam javim tu na forumu šta su mi rekli

snake44 čet 3.9.2020 12:13

Jučer sam ja pitao gospođu Goranu vezano za A1:

 

Poštovani mi jesmo u pregovorima sa A1 i sa t-com ,a dali će i kad će oni ući u našu mrežu ja Vam te informacije nemam.

Svakako će svi naši zainteresirani korisnici o tome biti obavješteni sa naše strane kad to toga dođe.

 

 

Lijepi pozdrav,

Gorana Vlastelin

Modern optic technology d.o.o.

Rusty1281 čet 3.9.2020 13:41
snake44 kaže...

Jučer sam ja pitao gospođu Goranu vezano za A1:

 

Poštovani mi jesmo u pregovorima sa A1 i sa t-com ,a dali će i kad će oni ući u našu mrežu ja Vam te informacije nemam.

Svakako će svi naši zainteresirani korisnici o tome biti obavješteni sa naše strane kad to toga dođe.

 

 

Lijepi pozdrav,

Gorana Vlastelin

Modern optic technology d.o.o.

 Isti odgovor sam dobio od gđa Gorane prije koji mjesec. Očito su se stvari malo pomake naprijed samo ne dovoljno službeno da se pojave na RUNE stranicama. Malo prije sam malo pitao HT za zdravlje i jasno u njihovom duhu, dobio sam i odgovor.

 

RokyFrane čet 3.9.2020 15:06

Kada sam ja pričao sa RUNE prije nekih 2 mjeseca cca rekli su da je Hrvatski telekom "tvrd orah" a da je velika šansa da sa A1 uspiju dogovorit suradnju jer oni baš žele ući u RURAL jer tamo trenutno u hrvatskoj nemaju ništa samo urbano naselje, zgrade itd itd.

Realno ako gledamo A1 Slovenija je već odavno dogovorila partnerstvo sa RUNE Enia (Slovenija) tako da vjerujem da će i RUNE Hrvatska uspjeti dogovoriti se sa A1, možda već i jesu ali nije naravno službeno na stranicama, ali po svim informacijama koje imamo čini se da je već dogovoreno.

Čekam povratnu informaciju od A1 facebooka i emaila pa vam javim tu ako doznam nešto pametno.