sandokan111 čet 12.12.2019 01:06
Ivanjino96 kaže...

Malo off topic 

Da li se može negdje na Moj Telekom portalu postaviti vrijeme restartanja routera., da stavim tipa u 3 ujutro. Jer evo danas mi se u 21:28 restartao. 

Ne moze. Ili ako moze, nek i mene neko uputi kako :)

JohnW pet 20.12.2019 17:19

Može se. Samo vi kao kranji korisnici (najčešće) ne možete. Postoji param na samom uređaju, ISP ga može kontorolirat pomoću ACS-a ili nekim drugim management/provisioning sistemom (ovo nije uvijek slučaj, ali kod tht pouzdano znam da je). Nekada taj param se settira prema zadnjem reboot-u, što znači da možete vi sami sačekati i restartati uređaj u 3 ujutro, i next reboot bi trebao biti za 24h.
Moj savjet, zovite tehničku službnu i pitajte ih za preporuku.

sandokan111 pet 20.12.2019 21:08
JohnW kaže...

Može se. Samo vi kao kranji korisnici (najčešće) ne možete. Postoji param na samom uređaju, ISP ga može kontorolirat pomoću ACS-a ili nekim drugim management/provisioning sistemom (ovo nije uvijek slučaj, ali kod tht pouzdano znam da je). Nekada taj param se settira prema zadnjem reboot-u, što znači da možete vi sami sačekati i restartati uređaj u 3 ujutro, i next reboot bi trebao biti za 24h.
Moj savjet, zovite tehničku službnu i pitajte ih za preporuku.

 Ma daj, stvarno? Moze se, ali se ne moze nego ga kontrolira isp :) No shit sherlock. Ja sam eto, mislio da se ip provisioning svako 24 sata desava po duhu svetome, ne jer je tako isp napravio....

 

Pobogu citaj sto pise.

JohnW ned 22.12.2019 10:05
sandokan111 kaže...
JohnW kaže...

Može se. Samo vi kao kranji korisnici (najčešće) ne možete. Postoji param na samom uređaju, ISP ga može kontorolirat pomoću ACS-a ili nekim drugim management/provisioning sistemom (ovo nije uvijek slučaj, ali kod tht pouzdano znam da je). Nekada taj param se settira prema zadnjem reboot-u, što znači da možete vi sami sačekati i restartati uređaj u 3 ujutro, i next reboot bi trebao biti za 24h.
Moj savjet, zovite tehničku službnu i pitajte ih za preporuku.

 Ma daj, stvarno? Moze se, ali se ne moze nego ga kontrolira isp :) No shit sherlock. Ja sam eto, mislio da se ip provisioning svako 24 sata desava po duhu svetome, ne jer je tako isp napravio....

 

Pobogu citaj sto pise.

 Netko nekada mi je davno rekao da je bug forum pun debila... 

NisamBot ned 29.12.2019 15:46

Evo ako je netko voljan pomoci:

 

============================================================================
       VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      4.095 Mbps       32.766 Mbps
    Actual Net Data Rate:      4.096 Mbps       32.767 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:        9.4 dB            9.4 dB
            Actual Delay:          0 ms              0 ms
          Transmit Power:        7.2 dBm          18.6 dBm
           Receive Power:        0.5 dBm           3.3 dBm
              Actual INP:       12.0 symbols      29.0 symbols
       Total Attenuation:        7.4 dB           15.3 dB
Attainable Net Data Rate:      6.063 Mbps       39.962 Mbps
============================================================================
      VDSL Band Status    U0      U1      U2      U3      D1      D2      D3
  Line Attenuation(dB): 10.1    39.5     N/A     N/A    20.4    49.0     N/A  
Signal Attenuation(dB): 10.1    39.1     N/A     N/A    17.6    48.6     N/A  
        SNR Margin(dB):  9.3     9.4     N/A     N/A     9.5     9.4     N/A  
   Transmit Power(dBm):  1.6     5.9     N/A     N/A    18.3     7.7     N/A  
============================================================================

 

Prije je SNR Margin bio na 8, ali su podigli nakon sto mi je pucala veza. Podizanje nije nista pomoglo i na kraju je veza kompletno otisla jer nakon sto mi je T-com-ov serviser ostetio zicu postavljajuci vezu susjedu (pazi biser spojio moju liniju iz kuce na susjedovu, pa ni jedan nije imao vezu), drugi serviser koji je to dosao popraviti je napravio traljav posao i sve se to raspalo nakon pola godine.

Meni izgleda kao da se ova zica moze opet spustiti na 8, te da je onih 9.4 ostalo u sistemu od prvog pokusaja popravka, ali volio bi potvrdu od (daleko) strucnijih od sebe prije nego sto se krenem natezati sa SZK.

sandokan111 ned 29.12.2019 19:10
NisamBot kaže...
Meni izgleda kao da se ova zica moze opet spustiti na 8, te da je onih 9.4 ostalo u sistemu od prvog pokusaja popravka, ali volio bi potvrdu od (daleko) strucnijih od sebe prije nego sto se krenem natezati sa SZK.

 Lose to tebi izgleda jer sto ti je margina veca to je bolje, tako da ovih 9.4 je bolje nego 8, i nema razloga da ti se spusti na 8 niti da ti bude bolje na 8. Nesto drugo je tu po srijedi, a iz ove slike koju si stavio to se ne vidi. Iz slike ti veza izgleda uredno i ne bi trebao imat problema. Moguce je da se ovi parametri u odredjenom periodu drasticno promjene, a to je tada vjerojatno slucaj da je linija negdje fizicki ostecena (los spoj itd), a lako moguce ako kazes da su napravili traljav posao kad su zamjenili tvoju liniju susjedu itd (iako ja u to nista ne vjerujem, tehnicari svakakve gluposti pricaju korisnicima samo da nesto recu).

NisamBot ned 29.12.2019 20:38
sandokan111 kaže...
NisamBot kaže...
Meni izgleda kao da se ova zica moze opet spustiti na 8, te da je onih 9.4 ostalo u sistemu od prvog pokusaja popravka, ali volio bi potvrdu od (daleko) strucnijih od sebe prije nego sto se krenem natezati sa SZK.

 Lose to tebi izgleda jer sto ti je margina veca to je bolje, tako da ovih 9.4 je bolje nego 8, i nema razloga da ti se spusti na 8 niti da ti bude bolje na 8. Nesto drugo je tu po srijedi, a iz ove slike koju si stavio to se ne vidi. Iz slike ti veza izgleda uredno i ne bi trebao imat problema. Moguce je da se ovi parametri u odredjenom periodu drasticno promjene, a to je tada vjerojatno slucaj da je linija negdje fizicki ostecena (los spoj itd), a lako moguce ako kazes da su napravili traljav posao kad su zamjenili tvoju liniju susjedu itd (iako ja u to nista ne vjerujem, tehnicari svakakve gluposti pricaju korisnicima samo da nesto recu).

Bio sam nestrpljiv pa sam ih nazvao cca sat nakon prijasnjeg posta. Sve uredno objasnio agentici, prebacila me na stari profil ili kako oni to vec zovu i veza uredno funkcionira vec nekoliko sati uz to da imam nekoliko Mb veci download i upload mi je sad 5 Mb.

 

Sto se tice price o kidanju i spajanju zice, idiotski spoj sam vidio vlastitim ocima. Iskonov tehnicar mi je pokazao jer sam bio odmah do njega (posudio i donio covjeku skale), uz to da su nakon njega dosli Tcom tehnicari, jer ovaj iz Iskona nije to mogao dirati jer se radilo o "ukradenoj" parici ili tako nesto, i cuo sam kako ogovaraju kolegu koji je zeznuo stvar. Ovo zadnje je bilo poprilicno ironicno s obzirom da su i oni na kraju obavili los posao jer se sve raspalo.

 

Svejedno hvala na odgovoru.

LeskiRM pon 30.12.2019 23:43

Izgleda da mi je netko namjerno prčkao po profilu, prije mi je attainable bio jedva 45 megabita!

Ovo su sad vrijednosti koje sam imao prilikom potpisivanja ugovora pa su mi onda spuštali brzinu 2x

 

 

jel to ok parica? U pitanju je internet turbo 50 + maxtv hd. Ali brzina neta mi je u rasponu od 40-45 megabita ostalo valjda otpada na maxtv hd

 

Screenshot

sandokan111 uto 31.12.2019 11:44
LeskiRM kaže...
jel to ok parica? U pitanju je internet turbo 50 + maxtv hd. Ali brzina neta mi je u rasponu od 40-45 megabita ostalo valjda otpada na maxtv hd

 Sitna ti je slika, a pise da ti je pusteno 50, a ti mjeris u downloadu 45 i imas maxtv hd ? Nesto tu ne stima, ne moze maxtv + hd stat u 5mbita. Ili to mjeris kad ugasis maxtv?

Al uglavnom, ako ti je prije bilo 45, a sad attainable 60, to svakako moze bit dobro (ako su mjerenja tocna).

Topol sri 1.1.2020 23:50

Pozdrav!

 

Već duži vremenski period imam problema sa stabilnosti mreže. Ni sam ne znam koliko sam puta zvao SZK, ali oni me uvjeravaju da je sve u redu. Uglavnom, može li mi netko savjetovati u čemu je problem? Ogromni su brojevi grešaka FEC, CRC, HEC, error seconds. Možete vidjeti iz slike koju stavljam u prilog. Prvi i drugi screenshot su napravljeni u razmaku od otprilike pola sata, a greške se nenormalno gomilaju.

 

Hvala unaprijed na korisnim informacijama!

sandokan111 čet 2.1.2020 02:52
Topol kaže...

Pozdrav!

 

Već duži vremenski period imam problema sa stabilnosti mreže. Ni sam ne znam koliko sam puta zvao SZK, ali oni me uvjeravaju da je sve u redu. Uglavnom, može li mi netko savjetovati u čemu je problem? Ogromni su brojevi grešaka FEC, CRC, HEC, error seconds. Možete vidjeti iz slike koju stavljam u prilog. Prvi i drugi screenshot su napravljeni u razmaku od otprilike pola sata, a greške se nenormalno gomilaju.

 

Hvala unaprijed na korisnim informacijama!

 Da, ovo je katastrofa. Ali ovo je neki stari modem? Zasto nemas speedporta? Ocito je negdje greska, neznam kako te mogu oni uvjeravat da je sve u redu na ovoliki broj crcova. Osobno, mislim da je router otiso jer ovo je jako staro (sx mozda?). Uglavnom, nek ti prijave gresku mora to tehnicar doci pogledati. Ti, ako do sada vec nisi, pogledaj da ti nije kabel od uticnice do routera otiso pa ga zamjeni novim (ili ako imas neki u kuci).

sandokan111 sri 15.1.2020 00:13
turbo112 kaže...

pozdrav, upravo mi je kod iskona istekao ugovor pa me zanima da li imam mogućnosti za vece brzine na parici pa da ih pritisnem kod produženja ili da pređem kod drugog operatera, hvala

 Download bi trebao moci do 30 ic. Ali ako i ne moze moze vise od 20 svakako. Ne kuzim zasto mjeris po uploadu 2, ako ti je pusteno 4...

Night93r pon 20.1.2020 17:46
sandokan111 kaže...

Pise ti 41/9 maximala, tako da ocito moze puno bolje od 22/1. 30/5 bi morao bez problema, ali sada imas pusteno 20/4? Ne 20/1.

 Pa i ja mislim da moze 30/5 bez problema dok me u optimi uvjeravaju da nikako nije moguće preko 22/1, znam da pise 4 za upload ali ne ide preko 1 nikako stavljam u privitku speedtest.


sandokan111 pon 20.1.2020 19:04

Jesi spojen zicno kad to mjeris?

 

Po pokazatelju iz routera mozes sigurno 30/5. Ako oni kazu da ne moze, onda im reci da ti router ne valja i da ga dodju zamjenit :)

Bez zezanja, ocito nece da ti puste iz nekog razloga, normalno da moze. Kako ces ih natjerat? pa neznam, to je problem budget isp-ova koje drzi tcom, uvijek na njima nesto zakera.

Night93r pon 20.1.2020 20:39

Da mjereno je preko zice, poslao sam im sliku od postavka modema da proslijede tehnickom odjelu, rekli su da ce mi javit....sta u slucaju da mi ne žele povećat da tražim drugi modem? sta daju drugi modm uopce na zahtjev

sandokan111 pon 20.1.2020 20:55

Za*ebajem se s drugim modemom. Ne treba ti drugi, nego to kazem ako oni tvrde da ne moze bolje, onda znaci da im uredjaj ne radi kako spada i da treba novi. Normalno da sve radi kako spada, nego te nece spojit iz nepoznatog razloga. Ako budes uporan mozda te spoje, a mozda ti izjave opet neku nebulozu kakvih sam se i ja na budget isp-u naslusao.

Night93r pon 20.1.2020 23:47

Imam novi ugovor s njima gdje pise da ce mi za cijenu koju trenutno placam isporuciti najvecu mogucu brzinu ovisno o tehnickom mogucnostima do 60 Mbit, ne znam zasto me je*u i jednostavno nedaju kad ide...

boatenga uto 21.1.2020 12:40

Stvar je u profilima koje imaju u toj datoj centrali..Odnosno koliko im je dopustio tcom..

Recimo imaju pet profila 20/4 i jedan 30/5..

Taj jedan su već udijelili i ostali im ovi manji..

 

Jednako je meni na iskonu, nedaju veći profil, jer su svi veći zauzeti..

Eventualno predat zahtjev pa čekat da se netko isključi..

Tako mi je, ovo što pišem, jedan tehničar tcom-a objasnio..

Sad jeli sve istina, ne znam..

sandokan111 uto 21.1.2020 12:47
boatenga kaže...

Stvar je u profilima koje imaju u toj datoj centrali..Odnosno koliko im je dopustio tcom..

Recimo imaju pet profila 20/4 i jedan 30/5..

Taj jedan su već udijelili i ostali im ovi manji..

 

Jednako je meni na iskonu, nedaju veći profil, jer su svi veći zauzeti..

Eventualno predat zahtjev pa čekat da se netko isključi..

Tako mi je, ovo što pišem, jedan tehničar tcom-a objasnio..

Sad jeli sve istina, ne znam..

 Hahaha kakve sve nebuloze ti tehnicari pricaju :P Pa nije profil auto pa ako ga iznajmis vise nemas drugi :P Profil je ili konfiguriran ili nije. ako je, svejedno je "profilu" jeli stavljen na 1 ili 9000000 linija ;). svasta li ti tehnicari pricaju

boatenga uto 21.1.2020 12:57

Da, ali oni to rade automatikom valjda..

Neće radi tebe jednog tehničar ići u centralu i štimati posebno tvoj profil..

Zato imaju unaprijed pripremljene profile, pa kojeg dobiješ..

Uglavnom koliko im tcom prepusti toliko imaju..

 

Evo kod mene slika iz rutera..

Mogu ladno imati 50/10..

No ne fermaju me..Više puta sam tražio da povećaju..

sandokan111 uto 21.1.2020 17:45
boatenga kaže...

Da, ali oni to rade automatikom valjda..

Neće radi tebe jednog tehničar ići u centralu i štimati posebno tvoj profil..

Zato imaju unaprijed pripremljene profile, pa kojeg dobiješ..

Uglavnom koliko im tcom prepusti toliko imaju..

 

Evo kod mene slika iz rutera..

Mogu ladno imati 50/10..

No ne fermaju me..Više puta sam tražio da povećaju..

 Ne, ne ide to tako. Niti on mora radi tebe ic u centralu i "posebno stimat tvoj profil", niti to ide "kojeg dobijes" :)

"Profil" je samo set parametara koji se postavi po liniji. Kao da konfiguriras na monitoru "gaming profil" koji je recimo veci brightness, boje ovo ono, pa kad upalis igricu on se automatski starta, a kad normalno surfas onda imas manji brightness itd itd. Nema nikakve razlike u tome i sto bi bio profil. Normalno, profil ima puno vise parametara. I jednom kad se ti parametri postimaju oni su tu i mogu se postavit na 1 ili 5 miliona linija. Apsolutno je nebitno. Ko da imas kuci 3 monitora i sad si si stavio "gaming profil" s vecim brightnessom i dodje "tehnicar" i kaze ti da na drugi monitor nemoze vise vec i brightness jer si "potrosio" to na ovom prvom. Normalno da to nikakvog smisla nema.

 

Tehnicar, ono sto moze radi tebe postimavat po liniji je da ti ucita neke druge profile, koje recimo ne stavljaju cesto (i da, samo radi tebe ce doci u centralu, u tom je poanta). Profil od 30 optima itekako ima i moze ga stavit odakle god, ne treba nitko nigdje dolazit. Isto ko sto tebi nece da puste vise, nece ni njemu, al nema nikakve veze s potrosenim profilima i cime vec sve ne. Ima veze s time da su i iskon i optima budget ispovi od tcoma kojima tcom rusi cijene jer ne smije isto to cinit pod tcom brandom jer ce ih hakom optuzit za monopol, dampanje itd itd itd (vec je bilo tuzbi). Iz tog razloga to rade preko druga 2 pravna subjekta. Prakticki isti k, samo drugo pakovanje jer kao nije isto jer to nije tcom vec iskon i optima :). E ali, tcomu se ne isplati da svi budu na iskonu i optimi jer onda nitko nece bit na tcomu, pa svoje korisnike zakeraju na tim isp-ovima na nacine na koje ste vas dva recimo opisali. Ili kad se greske ne mogu otklonit po par dana (sve u zakonskom roku), a na tcomu ti dolaze i petkom i svetkom odmah sutra itd itd itd.

 

Stoga, gnjavit je jedini nacin.

Night93r uto 21.1.2020 20:57
sandokan111 kaže...
boatenga kaže...

Da, ali oni to rade automatikom valjda..

Neće radi tebe jednog tehničar ići u centralu i štimati posebno tvoj profil..

Zato imaju unaprijed pripremljene profile, pa kojeg dobiješ..

Uglavnom koliko im tcom prepusti toliko imaju..

 

Evo kod mene slika iz rutera..

Mogu ladno imati 50/10..

No ne fermaju me..Više puta sam tražio da povećaju..

 Ne, ne ide to tako. Niti on mora radi tebe ic u centralu i "posebno stimat tvoj profil", niti to ide "kojeg dobijes" :)

"Profil" je samo set parametara koji se postavi po liniji. Kao da konfiguriras na monitoru "gaming profil" koji je recimo veci brightness, boje ovo ono, pa kad upalis igricu on se automatski starta, a kad normalno surfas onda imas manji brightness itd itd. Nema nikakve razlike u tome i sto bi bio profil. Normalno, profil ima puno vise parametara. I jednom kad se ti parametri postimaju oni su tu i mogu se postavit na 1 ili 5 miliona linija. Apsolutno je nebitno. Ko da imas kuci 3 monitora i sad si si stavio "gaming profil" s vecim brightnessom i dodje "tehnicar" i kaze ti da na drugi monitor nemoze vise vec i brightness jer si "potrosio" to na ovom prvom. Normalno da to nikakvog smisla nema.

 

Tehnicar, ono sto moze radi tebe postimavat po liniji je da ti ucita neke druge profile, koje recimo ne stavljaju cesto (i da, samo radi tebe ce doci u centralu, u tom je poanta). Profil od 30 optima itekako ima i moze ga stavit odakle god, ne treba nitko nigdje dolazit. Isto ko sto tebi nece da puste vise, nece ni njemu, al nema nikakve veze s potrosenim profilima i cime vec sve ne. Ima veze s time da su i iskon i optima budget ispovi od tcoma kojima tcom rusi cijene jer ne smije isto to cinit pod tcom brandom jer ce ih hakom optuzit za monopol, dampanje itd itd itd (vec je bilo tuzbi). Iz tog razloga to rade preko druga 2 pravna subjekta. Prakticki isti k, samo drugo pakovanje jer kao nije isto jer to nije tcom vec iskon i optima :). E ali, tcomu se ne isplati da svi budu na iskonu i optimi jer onda nitko nece bit na tcomu, pa svoje korisnike zakeraju na tim isp-ovima na nacine na koje ste vas dva recimo opisali. Ili kad se greske ne mogu otklonit po par dana (sve u zakonskom roku), a na tcomu ti dolaze i petkom i svetkom odmah sutra itd itd itd.

 

Stoga, gnjavit je jedini nacin.

 Ovo totalno ima smisla, dok sam prije par godina na t comu bio sve je puno brze islo kad su tehnickli poblemi bili i sl. i uvijek sam najvecu mogucu brzinu imo barem po postavkama modema...

crostriker sri 29.1.2020 22:19

Zdravo

 

Vezano za profile što je kolega ode objasnio je u pravu!

DSLAM koji pruža uslugu iz centrale ISP-a ima kapaciteta, tj portova za određeni broj korisnika, 128,256 itd itd. 

Naravno na navedenom uređaju se uvik da proširit kapacitet u slučaju ako fali, i to se radi ako kapacitet DSLAM-a pređe 70%. 

Svaki Port na Dslamu ( dio di se spaja korisnikova parica) se može konfigurirati po potrebi, ovisno o uslugama koje korisnik ima.

Ima više vrsta, marki DSLAM-a ( siemens,ericsson,huawei), Najviše HT sad prelazi/koristi huawei.

Trenutni modeli huawei-a što ht koristi su XDSL dslami, što znači da se na njega mogu iskonfigurirati ADSL i VDSL profili ovisno o potrebi, ( večinom se korisnika spoji na huawei DSLAM da bude na VDSL profilu, ali ne mora bit).

 

Vezano za tko konfigurira profile, to je večinom automatika, znači ako postoji X korisnik, koji traži povečanje brzine interneta ili nekakvu promjenu, zahtjev se ubaci u sustav i ostatak automatika rekonfigurira  ( od svakakvih internih sustava pa i do DSLAM pozicije). 

DSLAM portovi se mogu i RUČNO konfigurirati od strane supporta tehničara na terenu.

Vezano za "fine tuning" profila kod nekakvoga korisnika koji ima specifične parametre linije je moguče, ali ovisno što DSLAM kao uređaj nudi od profila i oče li taj profil se "poklopit" s potrebom na terenu!

To su tako zvani FR ( fault repair) profili koji se inače puštaju korisnicima da bi se podigli parametri za stabilnost linije. 

Izbor FR profila što DSLAM nudi ovisi večinom o proizvođaču, modu rada ( ADSL ili VDSL ). Najviše izbora ima na huawei-u i to na VDSL profilima.

 

Vezano za situacije di neki korisnici imaju mogučnost po linijskim mjerenjima za veču brzinu usluge a di nemaju uspjeha zapravo s realizacijom navedenoga tu baš i ne možete nešto puno učiniti.

U "Stara vremena" se nekad dalo to ispolirati, Npr korisnik ima uvjete i linijska mjerenja za veču brzinu interneta ali u sustavu stoji zapravo obrnuto i ISP tvrdi da nema tehničkih mogučnosti, poslali bi se tehničari na teren, vidili bi situaciju, ili bi se vidili parametri linije preko dslam-a u centrali i navedena situacija bi se ažurirala i korisniku bi se realizirala usluga.

 

Danas, barem u HT-u , došlo je do promjena, naime genijalci su izumili nekakav program koji radi procjenu linijskih parametara za navedenoga korisnika, uzima se u obzir daljina,presjek žice,adresa, i to čudo radi na nekakav takav princip. 

To čudo je rezultiralo sljedečoj situaciji-

 

Korisnike za koje program smatra da na lokaciji nema tehničkih mogučnosti za veče brzine / više usluga , a oni zapravo imaju zadovoljavajuča linijska mjerenja po struci za i veče brzine od trenutnih - neka im dragi bog bude na pomoći.

 

Korisnike koji su nekada imali brzinu interneta X ( maksimalna koliko je linija dopuštala) i koji su odjednom "smanjeni" na neku manju brzinu tipa imali 50mbit/a i sad su na 20mbit/a i nikako da se vrate na staru brzinu - neka im dragi bog bude na pomoći.

 

To je trenutna situacija u HT-u a i to se dotiče drugih operatera kojima HT renta port/paricu prema korisniku drugih operatera - iskon,optima.

 

 

To vam je ukratko koliko može, pitajte slobodno ako vas štogod interesira.