sandokan111 pon 12.8.2019 19:35
LLAMABOY kaže...

 (uticnica je u dnevnom boravku, a ruter u mojoj sobi = 25metara kabela jer ide uz zidove i vrata)

 Neznam kakva ti je uticnica i zasto bi ista spajao zice ako imas uticnicu? Ili mozda imas onu staru tropolnu telefonsku uticnicu? Ako je tako, trebao je on to osposobit a ne ti. Neznam kakav ti to kabel sada imas, ako spominje utp, valjda nemas onda utp? Kupi utp kabel i spoji iz jedne uticnice u drugu, cat 5e, cat 6, svejedno. Postavi i stanje te veze da se vidi da ti ne puca zbog parametara a ne neceg drugog. 25m je oke, nista posebno.

LLAMABOY pon 12.8.2019 21:44

U prilogu slika uticnice i kabela. Koliko sam skuzio trazeci po netu, radi se o obicnom telefonskom kabelu.

Slika dva....znam da je to razdjelnik, ali koju je ulogu igrao ne znam jer sve radi normalno i kad sam direkt ustekao taj telefonski kabel u ruter.

CyberDemonVZ pon 12.8.2019 21:53

Možda je htio reći da imaš loš kabel duljine 25 metara, pa bi bilo dobro da ga promjeniš s mrežnim kablom jer su dosta kvaliteniji od ovih telefonskih.

 

Ako baš ništa ne znaš o tome, ja bi na tvom mjestu pozvao nekog električara, pa nek ti on a neku siću instalira novi kabel i spoji na utičnicu.

sandokan111 pon 12.8.2019 23:52
LLAMABOY kaže...

U prilogu slika uticnice i kabela. Koliko sam skuzio trazeci po netu, radi se o obicnom telefonskom kabelu.

Slika dva....znam da je to razdjelnik, ali koju je ulogu igrao ne znam jer sve radi normalno i kad sam direkt ustekao taj telefonski kabel u ruter.

 Ako sam dobro skuzio sto si slikao.

Imas tu staru tropolnu + rj11 utor na njoj, i onda si s tim tel kabelom rj11 u uticnicu spojio tih 25 metara dalje u taj nekakav razdjelnik, i onda taj crni kabel je rj45 utp kabel? I on ide u router?

 

Ako je tako kako sam skuzio po slikama, odi u neki ducan i kupi si uticnicu koja ima vani rj45 utor, nije to neka znanstvena fantastika, kad skines tu tropolnu + rj11, nac ces 2 bakrene zice s te strane, nema tu neke struje pa te nista nece stresnit. Makni tu uticnicu koju imas, i uzmi neku koja vani ima tropol+rj45, ili samo jos bolje rj45  kao na slici (nisam siguran kakve opcije imaju, ali odi u neku trgovinu i objasni liku sto ti treba, da ti ne bi dao utp uticnicu koja s jedne strane ima rj45, a s druge ima modularne prikljucke, sto je jako cesto).

Uglavno s "druge" strane ti mora bit prikljucak di ces samo 2 zice uvidati, kao kod struje samo nemas uzemljenje (3cu zicu).

Kad to napravis, uzmes neki utp kabel cat 6 recimo od 30 metara i samo od te uticnice direktno u router (izbaci taj razdjelnik kompletno i taj crni kabel i bijeli kabel, znaci imas samo jedan kabel od uticnice do routera). Problema ne smije biti, ako ima, nije do toga, vec ocito nesto s paricom ne valja.

CyberDemonVZ kaže...

Ako baš ništa ne znaš o tome, ja bi na tvom mjestu pozvao nekog električara, pa nek ti on a neku siću instalira novi kabel i spoji na utičnicu.

 Nema vise ovih prica "za sicu". Vise te nitko pogledat nece za ispod 200kn, barem tu kod nas.

 

edit:

krivu sam uticnicu linko.

froxie24 uto 13.8.2019 11:54
sandokan111 kaže...
froxie24 kaže...

Koji vrag može biti da mi u PTT ormariću u zgradi svako malo puca parica. 

 Puca parica? Zica se prekine?

Ili ti dsl link puca?

 

Ako se zica prekine moguce da neko od susjeda mulja nesto, moguce su misevi (iako sumnjam). Nece zica puknut tek tako.

 

Ako dsl link puca onda je spoj los.

 

  1. Da doslovno kako mi je zadnji put tehnicar rekao da je nasao puknutu zicu. Brzina mi je opet pala kao i tada i veza ouca pri večem opterečenju. Danas sam pogledao i vidim da su odškrinuta vratašca znači netko je ne stručan dirao sigurno. 
LLAMABOY uto 13.8.2019 17:07
sandokan111 kaže...
LLAMABOY kaže...

U prilogu slika uticnice i kabela. Koliko sam skuzio trazeci po netu, radi se o obicnom telefonskom kabelu.

Slika dva....znam da je to razdjelnik, ali koju je ulogu igrao ne znam jer sve radi normalno i kad sam direkt ustekao taj telefonski kabel u ruter.

 Ako sam dobro skuzio sto si slikao.

Imas tu staru tropolnu + rj11 utor na njoj, i onda si s tim tel kabelom rj11 u uticnicu spojio tih 25 metara dalje u taj nekakav razdjelnik, i onda taj crni kabel je rj45 utp kabel? I on ide u router?

 

 

Oba kabela su telefonska (jedva se osjeti da je crni kabel deblji od toga bijelog, telefonskog).

 

Zahvaljujem se odgovorima.... probat cu sutra instalirati tu utičnicu i kabal pa javim sto i kako

 

Zvao sam Tcom i kazem im da ja trebam imati 60mbps, a imam 4mbps. Kaze meni lik da ja maksimalno mogu imati 20 mbps. To me dosta iznenaduje jer je kum isto na Tcomu, udaljeniji je od centrale (živi dvije kuce dalje od mene), a ima punu brzinu. Je li moguce onda da upravo taj kabel/uticnica ometa protok ili? Gdje idem na prilozenoj slici da vidim sve one podatke o mogucoj brzini?

 

 

sandokan111 uto 13.8.2019 21:33
LLAMABOY kaže...

Oba kabela su telefonska (jedva se osjeti da je crni kabel deblji od toga bijelog, telefonskog).

 Cemu onda onaj razdjelnik? Sto nisi direktno bijeli usteko u router ako su isti? rj11 i rj45 su jako slicne uticnice, rj45 je mrvu sira.

 

Ako ti kazu da mozes 60, vjerojatno si blizu da bi trebao moci, otvori ovaj url povise pa vidi parametre i sliku postavi tu.

Jebodiah sri 14.8.2019 17:25
LLAMABOY kaže...

Lijep pozdrav, nadam se da pišem u pravu temu i da ce biti barem malo razumljivo jer se ne kuzim nista u ove poslove.

Naime, prije nekoliko tjedana sam presao sa Iskona i njegovih 10mbps na Tcom. Rečeno mi je da mogu imati 60mbps (agent je bio osobno kod mene pa je provjrio, a i susjed dvije kuće dalje je na t comu i ima tu brzinu). Uključili su me 9.8. i dok je tehnicar konfigurirao ruter (ili sta vec) rekao je da vidi moguci problem u vezi. Iako je to samo šturo prokomentirao, on kaze da je DSL kabel koji imam star, preslab i predugacak (uticnica je u dnevnom boravku, a ruter u msojoj sobi = 25metara kabela jer ide uz zidove i vrata)  te da nece moci doci .............................

 

 

Kad sam se ja spajao na novi ISP. Amis , 2009 god. ADSL 2+, u ono vrijeme je bilo informacija da izmedu telefonske uticnice RJ11 i rutera bi bilo dobro imati DSL kabel max 5m.

Kao sto USB 2 ne ide preko 5m itd.... to su bile neke norme optimalnosti.

Pa vidim da ti je daleko uticnica i ruter, pa sam ti htio reci jednu ideju (moje iskustvo) da stavis ruter u dnevnom boravku i neka je puno kraci DSL kabel nego 25m, uzmi sto kraci recimo 1-2m koliko ti okolina oko rutera dovzoljava.

A spojis se UTP kabelom od 25m do PC (a ako hoces i do Swutcha kasnije). pa probaj kako ti sad izgleda veza  s centralom.

sandokan111 sri 14.8.2019 20:22
Jebodiah kaže...
Pa vidim da ti je daleko uticnica i ruter, pa sam ti htio reci jednu ideju (moje iskustvo) da stavis ruter u dnevnom boravku i neka je puno kraci DSL kabel nego 25m, uzmi sto kraci recimo 1-2m koliko ti okolina oko rutera dovzoljava.

A spojis se UTP kabelom od 25m do PC (a ako hoces i do Swutcha kasnije). pa probaj kako ti sad izgleda veza  s centralom.

 Da, mozes komotno i ovako ako ti ne treba router bit tu gdje je radi wifija ili cega. Spojis router kod uticnice i onda 25m utp kabla iz routera vuces. To ti je "manje posla". Samo jeli, router ti je onda gdje ti je uticnica, pa sad kako ce ti to utjecat na wifi ili slicno..

LLAMABOY sri 14.8.2019 21:35

Iskreno, nije mi ni palo na pamet stavit ruter u dnevni, a cak bi mi vise odgovorao wifi u boravku jer tada ne bih imao los signal na drugom kraju kuce. Nisam danas od posla stigao nista kupiti, ali u petak cu otici po utp kabal pa javim kako je proslo.

Veliko hvala još jednom.

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

sandokan111 čet 15.8.2019 02:33
LLAMABOY kaže...

Iskreno, nije mi ni palo na pamet stavit ruter u dnevni, a cak bi mi vise odgovorao wifi u boravku jer tada ne bih imao los signal na drugom kraju kuce. Nisam danas od posla stigao nista kupiti, ali u petak cu otici po utp kabal pa javim kako je proslo.

Veliko hvala još jednom.

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

 Ako mozes tamo router drzat, onda ti je to svakako lakse jer ne diras uticnicu ni nista.

 

Atenuacija ti je odlicna, mozes ti 60mbita bez problema, samo te treba prebacit na vdsl, jos si na adslu.

Jebodiah čet 15.8.2019 03:09
LLAMABOY kaže...
...........................

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

 Ne zamjeri na mojoj dosadi. Ali po slici,  imas li ti to ukljucen WLAN i to na oba banda i svaki ima svoje ime i vjerujem, svoj  password?

Iskreno nisam to nikad imao, a kamoli saznao.

Ja sad imam Speedport Plus i vidio sam da imam mogucnost Band's, ali svakom dodijeliti ime hmmm

Ma to ja onako ne vjerujem da ti to ista stvara problem samo me cudilo to s SSID imenima.

 

LLAMABOY čet 15.8.2019 19:44
sandokan111 kaže...
LLAMABOY kaže...

Iskreno, nije mi ni palo na pamet stavit ruter u dnevni, a cak bi mi vise odgovorao wifi u boravku jer tada ne bih imao los signal na drugom kraju kuce. Nisam danas od posla stigao nista kupiti, ali u petak cu otici po utp kabal pa javim kako je proslo.

Veliko hvala još jednom.

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

 Ako mozes tamo router drzat, onda ti je to svakako lakse jer ne diras uticnicu ni nista.

 

Atenuacija ti je odlicna, mozes ti 60mbita bez problema, samo te treba prebacit na vdsl, jos si na adslu.

 Kako ide prebacivanje na vdsl...samo nazovem t com i kazem da zelim preci na vdsl?

Jebodiah kaže...
LLAMABOY kaže...
...........................

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

 Ne zamjeri na mojoj dosadi. Ali po slici,  imas li ti to ukljucen WLAN i to na oba banda i svaki ima svoje ime i vjerujem, svoj  password?

Iskreno nisam to nikad imao, a kamoli saznao.

Ja sad imam Speedport Plus i vidio sam da imam mogucnost Band's, ali svakom dodijeliti ime hmmm

Ma to ja onako ne vjerujem da ti to ista stvara problem samo me cudilo to s SSID imenima.

 

Znaci ja nisam skuzio da imam drugu wifi mrezu...ova je kao 5ghz....ima li neke prednosit nad ovom 2.4ghz? Jel mi uopce i treba? Na Huaweiu p9 lite 2016 mi ocitava samo ovu 2.4ghz dok sam se sa noteom7 spojio na ovu od 5ghz.

Jebodiah čet 15.8.2019 23:40

Znaci ja nisam skuzio da imam drugu wifi mrezu...ova je kao 5ghz....ima li neke prednosit nad ovom 2.4ghz? Jel mi uopce i treba? Na Huaweiu p9 lite 2016 mi ocitava samo ovu 2.4ghz dok sam se sa noteom7 spojio na ovu od 5ghz.

Sve ima svoje.

Jedino je dobro imati ih na raspolaganju, ako si u nekakvoj WI-FI guzvi, previse korisnika oko tebe s vlastitim Wi-Fi-om, pa tvoji mobilni uredaji ne komuniciraju kvalitetno s ruterom onda je 5Ghz dobro za taj slucaj.

Kao i ova mogucnost, da imas 100+  navise Mbps internet, onda tu 5Ghz dobrodosao, jer on dozvoljaca velike brzine dok 2.4Ghz ide do 80-tak Mbps.

 

ante2103 sri 21.8.2019 18:55
LLAMABOY kaže...
sandokan111 kaže...
LLAMABOY kaže...

Iskreno, nije mi ni palo na pamet stavit ruter u dnevni, a cak bi mi vise odgovorao wifi u boravku jer tada ne bih imao los signal na drugom kraju kuce. Nisam danas od posla stigao nista kupiti, ali u petak cu otici po utp kabal pa javim kako je proslo.

Veliko hvala još jednom.

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

 Ako mozes tamo router drzat, onda ti je to svakako lakse jer ne diras uticnicu ni nista.

 

Atenuacija ti je odlicna, mozes ti 60mbita bez problema, samo te treba prebacit na vdsl, jos si na adslu.

 Kako ide prebacivanje na vdsl...samo nazovem t com i kazem da zelim preci na vdsl?

Jebodiah kaže...
LLAMABOY kaže...
...........................

 

EDIT: 1. kao sto sam napiso jucer, lik mi je rekao da ce mi pustiti 20mbps posto mi je to kao maksimalna. Nije pustio.

         2. prilozena slika

 Ne zamjeri na mojoj dosadi. Ali po slici,  imas li ti to ukljucen WLAN i to na oba banda i svaki ima svoje ime i vjerujem, svoj  password?

Iskreno nisam to nikad imao, a kamoli saznao.

Ja sad imam Speedport Plus i vidio sam da imam mogucnost Band's, ali svakom dodijeliti ime hmmm

Ma to ja onako ne vjerujem da ti to ista stvara problem samo me cudilo to s SSID imenima.

 

Znaci ja nisam skuzio da imam drugu wifi mrezu...ova je kao 5ghz....ima li neke prednosit nad ovom 2.4ghz? Jel mi uopce i treba? Na Huaweiu p9 lite 2016 mi ocitava samo ovu 2.4ghz dok sam se sa noteom7 spojio na ovu od 5ghz.

 Kako uopce mogu ukljuciti 5ghz, moj wifi samo ima 2.4 ghz ne vidim nikakve opcije za 5? 

cesnjovka sri 21.8.2019 19:34
ante2103 kaže...

Misljenje o mome DSL-u?

 

 Vrlo dobro! Očito su te spojili na ove nove FTTC kabinete koji je vrlo vjerovatno blizu tvog stana/kuće i linija do njega ti je oko 300/400m a možda i malo manje od ovog.

cesnjovka sri 21.8.2019 19:41
ante2103 kaže...

Misljenje o mome DSL-u?

 

 Pogledaj moju liniju ali ja imam samu dužinu parice do tog FTTC kabineta oko 70m, znači unutar 100m sam.

Ti si ipak sa ovom paricom trunkicu dalje od FTTC nego ja.

ante2103 sri 21.8.2019 20:08
cesnjovka kaže...
ante2103 kaže...

Misljenje o mome DSL-u?

 

 Pogledaj moju liniju ali ja imam samu dužinu parice do tog FTTC kabineta oko 70m, znači unutar 100m sam.

Ti si ipak sa ovom paricom trunkicu dalje od FTTC nego ja.

Meni je prije 2016 veza bila boze sacuvaj

Onda se netko bio sjetio napokon nakon 100 poziva pogledati na centrali i reci nista nevalja i evo dan danas od tad bez problema na ovome radi

 

LLAMABOY čet 22.8.2019 16:01

Možda ovako?

 

FYI, pustili su mi 20mbps, a to je kao bio uvjet da vide mogu li prijeci na vdsl. Zvat cu ih iduci tjedan da jos to sve sredim. Ruter cu prebaciti u dnevni boravak, a jedino sto mi preostaje je kupiti 25m utp kabela. Zahvaljujem se svima na pomoći, živjeli!

Jebodiah pet 23.8.2019 11:16

Kak su to vremena bila......Poklanjali nam internet brzine.

Cim jedan operater podigne brzinu, domino efektom i drugi ISP su morali dizati.

Ne sjecam se kad su zadnji put dizali i poklanjali.

Najvjerojatnije su to poklone preusmjerili na TV usluge.

Steta, sjecam se, davne 2009 potpisao za 4Mbps, i na pola UO mi poklonili 8Mps.

Kako je to psiholoski bilo dobro

Jos uvijek sam dijete i obradovalo bi me poklonom, zar ne!?

;)

Jebodiah pet 23.8.2019 17:00
ante21...............

 

Znaci ja nisam skuzio da imam drugu wifi mrezu...ova je kao 5ghz....ima li neke prednosit nad ovom 2.4ghz? Jel mi uopce i treba? Na Huaweiu p9 lite 2016 mi ocitava samo ovu 2.4ghz dok sam se sa noteom7 spojio na ovu od 5ghz.

 Kako uopce mogu ukljuciti 5ghz, moj wifi samo ima 2.4 ghz ne vidim nikakve opcije za 5? 

 Pa sad koji ruter imas?

ja imam Speedport Plus od HT

ulogiiram se preko 192.168.1.1 i ime i zaporku upises  i usao si unutra

kad dodes na pocetnu stranu,  gore OVERVIEW pritisnus i dobijem ovako na slici

Ima jos mjesta za te stvari, ali vjeruj mi zbrkano.... dodem jednom i opla ima sve a onda se ne sjecim kako sam dosao do toga, i cini mi se vremenski se iskljucuje pa moram opet ulogirati.

Po svemu OK radi, Wi-Fi dobar, jedino mi je brzina (osjevaj DELAY , upises adresu i ENTER,i nakon 4-5 sec pocne ucitavati, zna i duze odgoditi) razocarati, mada imam 100/20 (speedtest 104/26, ali ne vjerujem vise njima nista)

ante2103 sub 24.8.2019 10:06
Jebodiah kaže...
ante21...............

 

Znaci ja nisam skuzio da imam drugu wifi mrezu...ova je kao 5ghz....ima li neke prednosit nad ovom 2.4ghz? Jel mi uopce i treba? Na Huaweiu p9 lite 2016 mi ocitava samo ovu 2.4ghz dok sam se sa noteom7 spojio na ovu od 5ghz.

 Kako uopce mogu ukljuciti 5ghz, moj wifi samo ima 2.4 ghz ne vidim nikakve opcije za 5? 

 Pa sad koji ruter imas?

ja imam Speedport Plus od HT

ulogiiram se preko 192.168.1.1 i ime i zaporku upises  i usao si unutra

kad dodes na pocetnu stranu,  gore OVERVIEW pritisnus i dobijem ovako na slici

Ima jos mjesta za te stvari, ali vjeruj mi zbrkano.... dodem jednom i opla ima sve a onda se ne sjecim kako sam dosao do toga, i cini mi se vremenski se iskljucuje pa moram opet ulogirati.

Po svemu OK radi, Wi-Fi dobar, jedino mi je brzina (osjevaj DELAY , upises adresu i ENTER,i nakon 4-5 sec pocne ucitavati, zna i duze odgoditi) razocarati, mada imam 100/20 (speedtest 104/26, ali ne vjerujem vise njima nista)

 Prije 5 dana ugovorio ponovno uz VDSL Turbo 50+, dali mi speedport w724v..

wAlpha sub 24.8.2019 15:19

Nazovi ih na 08009000, odaberi tehničku i zamoli da ti prijave smetnju reci da trebaš novi router koji podržava 5Ghz WiFi i poslat će ti tehničara. HT tako ionako mijenja te routere šakom i kapom.

ante2103 sub 24.8.2019 19:37
wAlpha kaže...

Nazovi ih na 08009000, odaberi tehničku i zamoli da ti prijave smetnju reci da trebaš novi router koji podržava 5Ghz WiFi i poslat će ti tehničara. HT tako ionako mijenja te routere šakom i kapom.

 Jesam vec nema sanse kazu da ovaj koji je tehnicar instalirao taj i nema drugog..

ante2103 sub 24.8.2019 19:48
ante2103 kaže...
wAlpha kaže...

Nazovi ih na 08009000, odaberi tehničku i zamoli da ti prijave smetnju reci da trebaš novi router koji podržava 5Ghz WiFi i poslat će ti tehničara. HT tako ionako mijenja te routere šakom i kapom.

 Jesam vec nema sanse kazu da ovaj koji je tehnicar instalirao taj i nema drugog..

 Jos mi kazu kao ne mijenjamo rutere samo tako ukratko otresiti tkd dno dna