Seki001 pon 10.6.2019 11:05

Iz tvojih usta u Božije uši! Jer ako Bnet pukne docsis 3.1 i ponudi 500 i 250Mbps brzine oni sa tim FTTC ništa nemogu Bnet-u tj A1 konkurirat.

Jedino FTTdp i FTTB mogu! Ali to nije velik problem di imaju te već upogonjene FTTC kabinete da odatle produže bliže zgradama , kućama i naprave FTTdp i FTTB konfiguracije mreže.

Još ih uvijek iziđe jeftinije nego FTTH (optička nit u dom) jer sa FTTdp i FTTB samo dovuku optiku do podruma ili prizemlja i dalje šibaju opet preko parica sa tim G.fast brzinama koje su već nekima i pustili pa ljudi imaju optičke brzine 400/150Mbps preko bakrenih parica.

Del_Boy97 pon 17.6.2019 09:36

sad gledam na toj mapi i po informacijama koje sam dobio od iskona, ja sam spojen na stanicu koja je zračno bliža od druge najbliže, ali cestovno bome nije.

je li moguće njih zatražiti da me prebace na drugu centralu?

 

bolje pitanje je je li uopce moguce dobiti bolje od 10 down 2.5up vdsl ako je udaljenost 2.5km?

froxie24 pon 17.6.2019 17:24
Seki001 kaže...

Ja tu nevidim skoro ni jednu od ovih novih na Borongaju i Peščenici-Žitnjak.Imam dojam da na ovoj mapi dosta tih FTTC nije ni prikazano, izgleda mi amaterski,ali ok bolje nešto neg ništa.

Pa nije kad su nam ljudi slabo prijavljivali nove lokacije da se updejta karta. Ja i par forumaša smo označili one lokacije koje smo sami našli i koji su nam bili prijavljeni od drugih.  

 

Seki001 pon 17.6.2019 17:37
froxie24 kaže...
Seki001 kaže...

Ja tu nevidim skoro ni jednu od ovih novih na Borongaju i Peščenici-Žitnjak.Imam dojam da na ovoj mapi dosta tih FTTC nije ni prikazano, izgleda mi amaterski,ali ok bolje nešto neg ništa.

Pa nije kad su nam ljudi slabo prijavljivali nove lokacije da se updejta karta. Ja i par forumaša smo označili one lokacije koje smo sami našli i koji su nam bili prijavljeni od drugih.  

 

 Ma sve ok kolega nisma ništa loše mislio o vašem trudu u svezi mape za FTTC kabinete, samo sam dao opservaciju da to sad i baš nema smisla.

Bitno je bilo upoznat ljude kako to izgleda koga zanima , da znaju da postoje i da ih možemo svi razaznat.

Iako mene osobno više interesira mogućnost daljnjeg razvoja i prenamjene tih FTTC kabineta bar u FTTdp ili još bolje u FTTB konfiguraciju.

Da malo korak bliže tu optiku privuku,nemoraju u stanove ili kuću ali bar do zgrada ili kuća a onda nek šibaju po bakru kad im je FTTH "preskup"

G.fast je zanimljiva opcija bar meni 

Drakhar sub 22.6.2019 01:15

Koliko bih mogao izvući iz ove parice. Dal bi islo do 20 Mbit down?

 

Kako da znam da li imam opciju za VDSL, trenutno sam na ex H1 telekomu, sada je to Optima. Ugovor je istekao i nije mi problem promijeniti operatera ako je potrebno.

Okolica Čakovca (1.5 km do centra Čakovca)

 

lp

 

cesnjovka pet 5.7.2019 12:02

Ovih dana sam tu na Peščenici-Borongaj (limenke) primjetio masovniji dolazak raznih ekipa kako oni kažu za "tehničku podršku" i razvlače svjetlovodne kablove po cijelom kvartu 

Znači koliko vidim nećemo ostat samo na ovoj FTTC konfiguraciji mreže nego očito prbližavaju optiku još korak bliže krajnjim korisnicima 

Pitao sam ove što nam tu po kvartu sad rade, kopaju i otvaraju šahtove o čem se radi i rekli su mi samo da razvlače i šire optičke kablove.

Dok mi naravno nisu znali reć hoće li to bit FTTH,FTTB/FTTdp konfiguracija.

Iako brijem da ih ja na ovo sve primorala prisutnost Bnet-a i HFC mreže di naravno neće ništa postić samo sa vectoringom preko VDSL2 17a profila brzina.

Znači FTTC bar u mom kvartu neće bit "konačno" rješenje hvala Bogu na tome.

Pogotovo kad konkurencija iz A1(Bnet) puste docsis 3.1 i 500Mbps brzine na coaxu.

Mislim iako nisam 100% siguran da će nam uvest onaj famozni G.fast a za to je potrebna optika korak bliže korisnicima od FTTC-ea.

Naravno da bi volio FTTH ali sumnjam iako nada postoji. Evo par screenshotova da vidite HT u akciji.

froxie24 pet 5.7.2019 15:58
cesnjovka kaže...

Ovih dana sam tu na Peščenici-Borongaj (limenke) primjetio masovniji dolazak raznih ekipa kako oni kažu za "tehničku podršku" i razvlače svjetlovodne kablove po cijelom kvartu 

Znači koliko vidim nećemo ostat samo na ovoj FTTC konfiguraciji mreže nego očito prbližavaju optiku još korak bliže krajnjim korisnicima 

Pitao sam ove što nam tu po kvartu sad rade, kopaju i otvaraju šahtove o čem se radi i rekli su mi samo da razvlače i šire optičke kablove.

Dok mi naravno nisu znali reć hoće li to bit FTTH,FTTB/FTTdp konfiguracija.

Iako brijem da ih ja na ovo sve primorala prisutnost Bnet-a i HFC mreže di naravno neće ništa postić samo sa vectoringom preko VDSL2 17a profila brzina.

Znači FTTC bar u mom kvartu neće bit "konačno" rješenje hvala Bogu na tome.

Pogotovo kad konkurencija iz A1(Bnet) puste docsis 3.1 i 500Mbps brzine na coaxu.

Mislim iako nisam 100% siguran da će nam uvest onaj famozni G.fast a za to je potrebna optika korak bliže korisnicima od FTTC-ea.

Naravno da bi volio FTTH ali sumnjam iako nada postoji. Evo par screenshotova da vidite HT u akciji.

 Rekao sam ja da će do toga doć jer su stali sa izgradnjom FTTC kabineta u zadnjih godinu dana. Osim ako sad ne šire se dalje pa od tuda vuku optičke kablove za FTTC kabinet u slijedeći kvart. Iako nadam se da ih upgrejdaju na FTTB. FTTC ormarići su sad odlični za optički čvor prema zgradama za FTTH/B. 

 

Za svaki slučaj odi na hakomovu stranicu i provjeri u aplikaciji najavu gradnje optičke mreže dali postoji tvoj kvart pošto tamo bi trebali najaviti radove. 

cesnjovka pet 5.7.2019 17:30
froxie24 kaže...
cesnjovka kaže...brzina.

Znači FTTC bar u mom kvartu neće bit "konačno" rješenje hvala Bogu na tome.

Pogotovo kad konkurencija iz A1(Bnet) puste docsis 3.1 i 500Mbps brzine na coaxu.

Mislim iako nisam 100% siguran da će nam uvest onaj famozni G.fast a za to je potrebna optika korak bliže korisnicima od FTTC-ea.

Naravno da bi volio FTTH ali sumnjam iako nada postoji. Evo par screenshotova da vidite HT u akciji.

 Rekao sam ja da će do toga doć jer su stali sa izgradnjom FTTC kabineta u zadnjih godinu dana. Osim ako sad ne šire se dalje pa od tuda vuku optičke kablove za FTTC kabinet u slijedeći kvart. Iako nadam se da ih upgrejdaju na FTTB. FTTC ormarići su sad odlični za optički čvor prema zgradama za FTTH/B. 

 

Za svaki slučaj odi na hakomovu stranicu i provjeri u aplikaciji najavu gradnje optičke mreže dali postoji tvoj kvart pošto tamo bi trebali najaviti radove. 

 Nema ništa na HAKOM stranici za moj kvart.( u mojoj blizini imam par objava)

Ali moraš znat da se ta objava odnosi samo za FTTH objavu gradnje svjetlovoda i da tu nemožeš naći objavu gradnje za npr. FTTB/FTTdp jer bi to onda bilo preciznije.

Tako da ovo sad što grade i ruju meni po kvartu sumnjam da je produljenja za druge FTTC jer su ih svugdje već okolo mene baš masovnije postavili a npr. optiku su proširli po ferenčici i peščenici žitnjak (ivanićgradska itd..) tako da je to blizu nas pa i ulica Milana Pavelića koja je 200m od našeg kvarta dobila FTTH (4-5 većih zgrada).

Onda sam primjetio da otvaraju šahtove ispred moje zgrade i nešto su kao malo pripremali izvlačili neku zemlju i stavljali neke brojeve i oznake unutar šahta.

Nemam pojma šta bi im to značilo!?Očekujem ovih dana da će tu provlačit optičke kablove a možda i postavljat neku opremu za FTTdp ili dalje za FTTB daj bože.

Kažem Bnet je dugi niz godina prisutan tu u kvartu imaju dosta pretplatnika i ako se misle u bližoj budučnosti "hrvati" sa njima nema šanse da će bit dovoljne ove FTTC i vdsl2 vectoring brzine.

Sad npr. Bnet daje u kvartu brzine 150/15Mbps maximalne a HT samo 50/10Mbps. A kad ovi uvedu docsis 3.1 i 500Mbps brzine opet HT neće ništa napravit sa 100Mbps preko FTTC-ea.

I zato mislim da vuku opet optiku bliže nama.

Tako je neko moje logično razmišljanje.

Ali sljedećih dana ću ja to još preciznije ispitat kakvi su im planovi...

froxie24 pet 5.7.2019 18:24

Super, i ja bi volio da je barem FTTB i g.fast na pomolu. 

I kod mene u Sisku u istom su kvartu b.net HFC i ht FTTC. Sad jedva preko FTTC-imam 50mbps i to je mislim vectoring ukljucen a mala udaljenost. Tako da FTTB bi dobrodosao. 

 

Javi ako sto saznas, bas me zanima jel ce to samo po zg-u ili svugdje gdje imaju FTTC i konkurenciju b.net. 

cesnjovka pet 5.7.2019 19:06
froxie24 kaže...

Super, i ja bi volio da je barem FTTB i g.fast na pomolu. 

I kod mene u Sisku u istom su kvartu b.net HFC i ht FTTC. Sad jedva preko FTTC-imam 50mbps i to je mislim vectoring ukljucen a mala udaljenost. Tako da FTTB bi dobrodosao. 

 

Javi ako sto saznas, bas me zanima jel ce to samo po zg-u ili svugdje gdje imaju FTTC i konkurenciju b.net. 

 Budem!

Ali sad samo raskopavaju i provlače optičke kablove duž puteva i okolo zgrada tako da stvarno nisam precizno saznao kakvi su im planovi.

Da sokole G.fast preko FTTB ili u krajnjoj nuždi FTTdp bi bili kao interent bingo! Samo je FTTH jače od toga.

Ovo coax ću jedino razmatrat ako za više godina (5-10 nebudu sigurno prije) budu puštali taj fullduplex docsis jer tada bi na Bnet-u i prek coaxa mogle bit simetrične brzine ko na optici.

Tako da je G.fast siguran pobjednik nad docsisom 3.1 jer će na docsis3.1 upload brzine bit smješne vjeruj mi, 500/40Mbps lol zamisli imaš brzinu 500 download a samo 30-40 upload  

Dok G.fast kojeg su već neki dobili imaš prave optičke brzine tipa oko 400/150Mbps G.fast je definitivni pobjednik.

Nemože tu HFC coax parirat uploadu samo i jedino downloadu!

A svi dobro znamo da je upload bolji pokazatelj kvalitete neke konfiguracije i mreže. 

AF139 sub 6.7.2019 12:33

Pa može svatko otvoriti obrt ili doo , a i naručiti tu tarifu ako ima za nju para .

Ako su u naselju osvanili ormarići sa FTTB i sl. znači da je optika već tu ... samo vas priključe na zahtjev .. optikom a ne žicom ili koaksom pa imate UL/DL isti.

cesnjovka sub 6.7.2019 13:16
AF139 kaže...

Pa naši ISP prema tržištu grade infrastrukturu , a većini kućnih korisnika je za UL dovoljno i 10Mbps (npr. UL za video-skype i igre sasvim dosta).

 Jbg točno, ali ljepše je kad nešto ipak nadograde pa imaš veće brzine i downloada i uploada , bez obzira što kažeš da je svima "dovoljno" 10uploada uvijek je bolje da je veći. 

Iako mnogi u RH nemaju ni tih 10.

Većina!

Meni veseli da nešto mi kopaju u kvartu i razvlače opet nakon ovih FTTC  optiku stvarno neznam šta smjeraju ali me veseli samo pomisao da dalje od tih FTTC kabineta sad razvlače optiku okola zgrada po kvartu, "smrdi" mi na nešto  

 

froxie24 sub 6.7.2019 14:16
AF139 kaže...

Pa naši ISP prema tržištu grade infrastrukturu , a većini kućnih korisnika je za UL dovoljno i 10Mbps (npr. UL za video-skype i igre sasvim dosta).

 Ja imam 7mbps upload pa sam imao problema istovremeno igrajući online i video chat preko zoom-a. Svako malo mi je igra javljala da gubi konekciju. 

Sve ispod 20mbps za upload ne priznajem. Eh da i još pored toga svega imam IP kameru koja stalno streama uživo nekih 700kbps. 

Ali to sam samo ja, ne spadam tak i tak u većinu kućnih korisnika. 

cesnjovka uto 9.7.2019 11:22

Ljudi sad sam opet malo poslikao te kanale šta kopaju oko limenki na Borongaju (to su inače prastare zgrade iz 1967godine ali svaka ima preko 120 stanova) i gledam malo te kablove i meni se čini da ovo nije optika malo mi predebelo djeluje!?

Jel ima netko iskusan tu pa da potvrdi jesu ovo svjetlovodi ili je ovao samo HEP kabel?

Al opet kad gledam znam da su ovi iz HT-ea neki dan otvarali šahtove čistili ih i stavljali neke oznake unutra a kod FTTC kabineta u njegov šaht utrpali dobar dio svjetlovodnog kabla ali je bio tanji od ovog i to znam 100% da je optika.

Sad mi pak više ništa nije jasno jel ovi šta idu u zemlju ipak trebaju bit malo deblji a one koje će provlačit kroz šahtove da su oni tanji?

Šteta da nema nikakve objave na HAKOM stranicama,jedino ako ovo prave FTTB to onda nestavljaju na HAKOM stranice.

froxie24 uto 9.7.2019 13:14
cesnjovka kaže...

Ljudi sad sam opet malo poslikao te kanale šta kopaju oko limenki na Borongaju (to su inače prastare zgrade iz 1967godine ali svaka ima preko 120 stanova) i gledam malo te kablove i meni se čini da ovo nije optika malo mi predebelo djeluje!?

Jel ima netko iskusan tu pa da potvrdi jesu ovo svjetlovodi ili je ovao samo HEP kabel?

Al opet kad gledam znam da su ovi iz HT-ea neki dan otvarali šahtove čistili ih i stavljali neke oznake unutra a kod FTTC kabineta u njegov šaht utrpali dobar dio svjetlovodnog kabla ali je bio tanji od ovog i to znam 100% da je optika.

Sad mi pak više ništa nije jasno jel ovi šta idu u zemlju ipak trebaju bit malo deblji a one koje će provlačit kroz šahtove da su oni tanji?

Šteta da nema nikakve objave na HAKOM stranicama,jedino ako ovo prave FTTB to onda nestavljaju na HAKOM stranice.

 Što te muči ta orjentacija kad slikaš? :)

 

Meni to ne izgleda kao kabel, više kao cijevi koje se postavljaju u zemlju pa se kroz njih provlače kablovi. 

froxie24 uto 9.7.2019 13:39

Uvijek postoji šansa. :D 

 

Daljnjim investiranjem u razvoj optičke infrastrukture,  Hrvatski Telekom će u sljedeće dvije i pol godine omogućiti da čak 1,2 milijuna od ukupnih 1,5 milijuna kućanstava u Hrvatskoj uživa u brzinama većima od 30 megabita u sekundi. Gotovo trećina od ukupnog broja kućanstava, njih više od 600 tisuća, u narednom će razdoblju imati pristup brzinama od 100 do čak 500 megabita u sekundi.

 

Živi bili pa vidjeli.