PC - stručnjak uto 12.3.2013 16:19

Evo ovako pokrećem ovu temu kako bi mogli postati i razogovarati o kvaliteti telefonske parice putem koje koristite DSL.

 

 

 

Što je DSL i na kojim frekvencijama se koristi?

 

DSL (izvorno eng. Digital Subscriber Loop = digitalna pretplatnička petlja) naziv je tehnologije koja omogućava digitalni prijenos preko bakrenih vodova (parica) do krajnjeg korisnika usluge. Danas se ova kratica uglavnom tumači kao Digital Subscriber Line = digitalna pretplatnička linija).

 

DSL radi na frekvencijama od 25 do 138 kHz upload, a od 138 do 1107 kHz za download.

Dok od 0 do 4 kHz za analogne govorne usluge.

 

Vrste DSL konekcije.

 

Da ne stavljam sve tipove stavit ču samo one koje se koriste u HR.

 

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) - moguće do 24 Mbit/s prema korisniku jednosmjerno ovisno o tipu.

- ADSL2 (G.992.3) - 8 Mbit/s download i 800 kbit/s upload

-ADSL2+ (G.992. ili G.DMT.bis +) - teoretski moguće do 24 Mbit/s download i 3.5 Mbit/s upload

 

 

 

U HR svi operateri koriste ADSL2+ tehnologiju, te su svi DSLAM-i sposobini raditi s tim standardom. Koriste se Annex A i Annex B standard.

 

 

 

Što znače parametri o liniji u modem/ruteru?

 

 

 

Noise Margin (tj. Signal to Noise Margin ili Signal to Noise Ratio)
Relativna visina DSL signala u odnosu na nivo šuma.
Poželjno je da je ova vrijednost što veća.
6dB i niže rezultira povremenim ili kompletnim gubitkom sinhronizacije
7dB-10dB je zadovoljavajuće
11dB-20dB je dobro (mogućnost gubitka sinhronizacije mala pa nikakva)
20dB-28dB je izvrsno
29dB ili poviše je izvanredno

Line Attenuation
Mjeri degradaciju signala između DSLAM - a i modema.
Direktno ovisi o dužini i kvaliteti tel. parice do vaše centrale.
Ova vrijednost bi trebala biti što niža.

20dB ili niža je izvanredno
20dB-30dB je izvrsno
30dB-40dB je vrlo dobro
40dB-50dB je dobro
50dB-60dB je loše i može prouzročiti prekid konekcije
60dB ili niže je prilično loše i gubitak konekcije sasvim siguran

Maximum line rate
Brzina vaše linije odvojeno za download i upload.

Output Power
Nivo signala vašeg modema (upstream) ili DSLAM - a (downstream).
Maximalno preporućena je oko 15dB.
Najbitnije je da je Noise Margin što veći a Line Attenuation što manji!
Evo molim da stavite podatke o vašoj dsl konekciji iz rutera pa da malo uspoređujemo kakva su stanja po HR što se tiče kvalitete naše krasne linije.

 

 

Evo moje:

 

 

Speedtest: http://www.speedtest.net/result/2568516549.png

 

Pingtest: http://www.pingtest.net/result/78306279.png

S time da je ovo testirano s laptopa pa je ping nešto veći.

 

 

 

Sve kritike i vaše želje za dopunom i izmjenom recite pa čemo stavit da bude sve na jednom mjestu i pregledno.

 

 

 

 

 

dantex sri 27.3.2013 13:40

Evo moje

sad imam paket od 24 megabita al mi je džaba kada imam paricu od 12 + IPTV vuče 4

jel itko ima iskustva dizanjem kvalitete instalacija u kući? naprimjer baš maloprije sam otkopčao telefonsku liniju na ruteru, obrisao konektore i dobio sam više od megabita parice! (prije je  je down propusost bila 10,890 ili tu negdje, nisam pamtio broj)

PC - stručnjak sri 27.3.2013 16:16
dantex kaže...

Evo moje

sad imam paket od 24 megabita al mi je džaba kada imam paricu od 12 + IPTV vuče 4

jel itko ima iskustva dizanjem kvalitete instalacija u kući? naprimjer baš maloprije sam otkopčao telefonsku liniju na ruteru, obrisao konektore i dobio sam više od megabita parice! (prije je  je down propusost bila 10,890 ili tu negdje, nisam pamtio broj)

Ti si približno udaljen oko 1.7 km od centrale, najveća brzina koju na tu udaljenost možeš dobacit je 19 megabita, dakle, IPTV ti koristi više od 4 megabita točnije 4.9 odnosno uzme se u obzir 5 megabita, i ostalo je net, naravno ne smije biti maksimalo zauzeče parice, jer dešavaju se oscilacije te bi dobio pucanje veze. Tako da ako imaš 12 megabita net + 5 megabita IPTV to je 17 megabita ukupno i to je ok što se tiče tvoje linije, bolje ne ide. Da si bliže centrali dalo bi se nešto skemijat. Linija sama po sebi je dobre kvalitete, no udaljenost ti je glavni faktor.

 

Edit:

 

No ako ja dobro vidim tvoj operater je pustio profil od skoro 13 megabita ukupne konekcije, što bi zanačilo da ti je net oko 8 megabita sam. Ostalo je IPTV ili još ako imaš VOIP .. huh.

Valentin17 čet 28.3.2013 14:37

Ima max. propusnost od 11MB, može radit bez problema ADSL 4Mb/s i MAXTV, nema pucanja veze, kabeli su po kući zamjenji i svi spojevi su OK, a ovo do kuće je druga priča, lagano već modem odlazi, to je glavni razlog ovako malom SN Marginu.

PC - stručnjak čet 28.3.2013 22:02
Valentin17 kaže...

Ima max. propusnost od 11MB, može radit bez problema ADSL 4Mb/s i MAXTV, nema pucanja veze, kabeli su po kući zamjenji i svi spojevi su OK, a ovo do kuće je druga priča, lagano već modem odlazi, to je glavni razlog ovako malom SN Marginu.

Ne mora značit da je modem, jesi probo s drugim, pa vidio da je bolje? Može ti biti jedno vrijeme super pa da kasnije oksidiraju spojevi i nevalja.

PC - stručnjak čet 28.3.2013 22:04
rustweaver kaže...

Ja se na kvalitetu svoje veze ne mogu požaliti.

 

 

Nemožeš nema šanse, tvoja je vrlo dobra veza, nisi pretjerano daleko od centrale, mogo bi koristit bez problema 2 maxtv-a voip, net. Samo pitanje dali je tvoj ruter Siemens Gigaset SX763 ili je Sagemcom Gigaset sx 763. (piše ti dolje na bijeloj naljepnici)

veridian čet 28.3.2013 23:13

OP, dobar post!

 

evo mojih podataka, veza je inace stabilna (ISP kaze da imam 5 MB DL / 0.75 MB UL) ali danas po Speedtest.net prema svima imam 3.75 MB DL i 0.55 MB UL iako modem  kaze drukcije... rebootao ga i opet isto :(  )

PC - stručnjak čet 28.3.2013 23:17
veridian kaže...

OP, dobar post!

 

evo mojih podataka, veza je inace stabilna (ISP kaze da imam 5 MB DL / 0.75 MB UL) ali danas po Speedtest.net prema svima imam 3.75 MB DL i 0.55 MB UL iako modem  kaze drukcije... rebootao ga i opet isto :(  )

1. po ovome si jaako bilizu centrale a konekcija ti je katastrofa, graniči s mogučnošću pucanja veze, tu opasno smrdi da ti nevaljaju spojevi, kabeli itd. No prvo provjeri kod sebe utičnicu otvori otpoji žice očisti spojeve, e onda uzmi ovaj SC i pošalji mail ht-u da to neželiš da si blizu a da je veza užas, ako trebaš detaljan mail javi se na pp pa ču ti napisat, doče ti odma popravit.

 

A ovo što se brzine tiče, ograničen ti je profil na malo više od 4 megabita, speedtest pokazuje realnu brzinu koju su ti pustili. iako bi ti linija podržavala i 24 megabita koliko si bilzu samo da je žica ok.

rustweaver pet 29.3.2013 01:03
PC - stručnjak kaže...

Samo pitanje dali je tvoj ruter Siemens Gigaset SX763 ili je Sagemcom Gigaset sx 763. (piše ti dolje na bijeloj naljepnici)

Zar netko drugi osim Siemensa proizvodi SX763? Svi koje sam do sada vidio su bili Siemensovi. o.O

PC - stručnjak pet 29.3.2013 01:22
rustweaver kaže...
PC - stručnjak kaže...

Samo pitanje dali je tvoj ruter Siemens Gigaset SX763 ili je Sagemcom Gigaset sx 763. (piše ti dolje na bijeloj naljepnici)

Zar netko drugi osim Siemensa proizvodi SX763? Svi koje sam do sada vidio su bili Siemensovi. o.O

Da proizvodi, imaš 2 varijante, jedna je SIEMENS, a druga SAGEMCOM, na SIEMENSOVOM ti na samom ruteru gore piše SIEMENS dok na SAGEMCOM-ovom ne piše samo gigaset sx763, a ispod na naljepnici piše sagemcom, i taj ruter je puno lošiji od siemensovog, a oba su gigaseta, oba imaju isti fw u sebi.

PC - stručnjak pet 29.3.2013 10:06

Taj ruter je jako dobar sto se tice mogucnosti,stabilnosti itd... No ova varijanta koju sagemcom sklepava je uzas malo zesci. Kad se rastavi vidi se da to nije ista razina kvalitete... U Siemenaovom su kondenzatori zlatni, dok u sagemcomovom obicni sivi...

dantex pet 29.3.2013 23:56
PC - stručnjak kaže...

Ti si približno udaljen oko 1.7 km od centrale, najveća brzina koju na tu udaljenost možeš dobacit je 19 megabita, dakle, IPTV ti koristi više od 4 megabita točnije 4.9 odnosno uzme se u obzir 5 megabita, i ostalo je net, naravno ne smije biti maksimalo zauzeče parice, jer dešavaju se oscilacije te bi dobio pucanje veze. Tako da ako imaš 12 megabita net + 5 megabita IPTV to je 17 megabita ukupno i to je ok što se tiče tvoje linije, bolje ne ide. Da si bliže centrali dalo bi se nešto skemijat. Linija sama po sebi je dobre kvalitete, no udaljenost ti je glavni faktor.

 

Edit:

 

No ako ja dobro vidim tvoj operater je pustio profil od skoro 13 megabita ukupne konekcije, što bi zanačilo da ti je net oko 8 megabita sam. Ostalo je IPTV ili još ako imaš VOIP .. huh.

 

da, 12- 13 megabita ukupno dakle 8 internet + 5 IPTV

instalacije u kući smo promjenili čak nedavno jer namje jedno vrijeme pucala veza, pa su krivili našu paricu i čovjek je čak UTP kablom od telefonskog spoja (zadnjeg mjesta Amisove odgovrnosti) do našeg telefonskog spoja, + evo neki dan sam prekrimpao taj UTP tako da sam na njegov kraj stavio konektor koji sada ide u ruter i dobio sam max 12 886 kBps 

Budokai ned 31.3.2013 09:42
Andi_zg kaže...

Dali je moguce iz tih informacija s routera saznat sta je lose - moja instalacija u kuci ili njihova do moje kuce 

Uglavnom; ako imaš dosta errora, 99% je do tvojih spojeva prema modemu.

 

Imao sam problem s tim padovima brzine dok mi nije došao jedan pametni tehničar iz Iskona i prerezao oksidirane spojeve na glavnoj razvodnoj kutiji na tavanu.

 

btw;

 

...dočim su mi tehničari na telefonskoj službi za korisnike stalno tupili da mi ne valja kontakt kabela od modema do zidne utičnice.. {#}

 

 

 

 

GeneralPag1997 ned 31.3.2013 10:50

Evo sad sam tek sazna da postoje 2 verzije gigaset sx763 i uvjeren da je simensov otišao sam provjerit. Kad ono otrijeznjenje, šok, nevjerica. Piše sagemcom. Nemam nikakvih problema osim što se jednom tjedno resetira već par mjeseci. I ako crkne se555-ica je u kutiji. Kasnije ću postat brzinu.

PC - stručnjak ned 31.3.2013 11:03

Iz tih podataka nije moguce bas utvrdit u cemu je problem, tehnicari kada dodu oni spajaju avoj mjerni instrument na liniju te puno preciznije mjere gusenje i ostale parametre. Ali neznaju di je problem, probaju zamjenit spliter, popravit tvoj spoj itd. e onda ako i dalje ne sta idu na tvoj izvod spoje tamo instrument i pogledaju kakvo je stanje ako je tamo puno bolje, skidaju te sa reglete i probaju spojit dovod inodvod prema tebi bez reglete. Opet kodtebe mjere, ako stima problem je tu ak ne onda se trazi dalje di je kable rasjecan i spajan o traze greske i oksidirani spojevi.

Jedino ako totalno se nema usluge da ke kabel puko e onda postoji instrument koji kaze na koliko metara ke kabel u prekidu.

toninho pon 1.4.2013 14:41

Odlican post.
Objasnit cu ovdje svoj problem, radi se o masovnim packet-lossovima svaki dan. To se pocelo desavat jos prije nekih 1.5 mjeseca i tada je zamijenjen router, kabel u stanu te su svi spojevi ponovo zakrimpani. Tada nekih tjedan dana nije bilo problema i onda se opet pocelo desavat. Tjedan dana unazad sam ih opet kontaktirao i covjek mi rekao da u logu za ponedjlejak se taj packet loss dogodio 466 puta, znaci ja sam konekciju toliko puta izgubio u tome danu, a za vikend u nedjelju je bilo jos vise. Sutra mi dolazi tehnicar opet pa cemo vidjet sta dalje i kuda dalje.
Inace kad odem pod postavke modema na internetu nemogu nista pogledat jer izbaci ovu poruku iz slike 2.

rustweaver pon 1.4.2013 17:45
veki22 kaže...

Evo mojih rezultata

Koji je to modem? Thomson?

 

Zar on ne prikazuje i maksimalnu stabilnu brzinu na liniji, nego samo trenutnu brzinu? Pitam jer na ovoj stranici ima dosta screenshota uzetih sa tog modema.

veki22 pon 1.4.2013 18:51
rustweaver kaže...
veki22 kaže...

Evo mojih rezultata

Koji je to modem? Thompson?

 

Zar on ne prikazuje i maksimalnu stabilnu brzinu na liniji, nego samo trenutnu brzinu? Pitam jer na ovoj stranici ima dosta screenshota uzetih sa tog modema.

Da, Thomson je u pitanju, ST 780.