Syke uto 25.6.2019 15:32

Električar ili netko bi ti trebao povući instalaciju po kući kako hoćeš. Meni kabel ide podzemno do kuće i vani na fasadi imam razvodnu kutiju u koju se on spaja. Router mogu utaknuti u bilo koju utičnuci u bilo kojoj sobi i sve radi.

AF139 uto 25.6.2019 20:25
Syke kaže...

.... Router mogu utaknuti u bilo koju utičnuci u bilo kojoj sobi i sve radi.

 Nije to dobro... gušenje xDSL signala ovisi o dužini linije  jer kapacitet između dvije žice stvara gušenje frekvencija kojima se prenosi DSL.

Praktično bi bilo bolje da se u toj razvodnoj kutiji spoji linija samo do prostorije sa ruterom a ostale odvoje.

CyberPlague uto 25.6.2019 23:43
fright_lined_room kaže...

Da ne otvaram novu temu: uvodim telefon i internet u novu kuću. Zvao sam Optimu i oni su mi rekli da se oni brinu o tome da dovedu žicu od stupa do kuće, a da ja moram imati instalacije u kući. Što to znači? Jel trebam doslovno samo imati jednu tel. žicu od tavana do mjesta gdje bi mi bio ruter ili na tavanu mora postojati i neka razvodna kutija za telefon? Gledao sam malo po Chipoteci, ne mogu naći ništa slično tome, imaju samo razvodne kutije za struju.

 Od mjesta na koji ti oni dovedu kabel ti spusti svoj kabel na predviđeno mjesto u kući.Razvodna kutija je širok pojam, kod mene je nema nego je kabel samo nastavljen. Što se žice tiče ne moraš ni birat nešto posebno, zvučnički kabel, telefonski/ethernet(najbolji zbog ubodnih konektora ma utičnicama), licnasti energetski(0.75),nebitno jer vjerojatno nisu ni njihovi dovodni bolji.Ukoliko želiš žični internet ili dva telefona u više prostorija, onda telefone spoji preko rutera (IPT) a internet preko switcha ili pomoću 4 ethernet mjesta na routeru korsiteći cat5 ili cat6 kablove. 

fright_lined_room sri 26.6.2019 11:11
CyberPlague kaže...
fright_lined_room kaže...

Da ne otvaram novu temu: uvodim telefon i internet u novu kuću. Zvao sam Optimu i oni su mi rekli da se oni brinu o tome da dovedu žicu od stupa do kuće, a da ja moram imati instalacije u kući. Što to znači? Jel trebam doslovno samo imati jednu tel. žicu od tavana do mjesta gdje bi mi bio ruter ili na tavanu mora postojati i neka razvodna kutija za telefon? Gledao sam malo po Chipoteci, ne mogu naći ništa slično tome, imaju samo razvodne kutije za struju.

 Od mjesta na koji ti oni dovedu kabel ti spusti svoj kabel na predviđeno mjesto u kući.Razvodna kutija je širok pojam, kod mene je nema nego je kabel samo nastavljen. Što se žice tiče ne moraš ni birat nešto posebno, zvučnički kabel, telefonski/ethernet(najbolji zbog ubodnih konektora ma utičnicama), licnasti energetski(0.75),nebitno jer vjerojatno nisu ni njihovi dovodni bolji.Ukoliko želiš žični internet ili dva telefona u više prostorija, onda telefone spoji preko rutera (IPT) a internet preko switcha ili pomoću 4 ethernet mjesta na routeru korsiteći cat5 ili cat6 kablove.

 

Hvala svima na savjetima.

 

I mislio sam ovako nešto napraviti jer imam podžbuknu cijev već u zidu koja ide direkt s tavana dolje gdje ću imati ruter. Samo me zanimalo može li ovako kako si ti napisao, da se kabal samo nastavi ili je potrebno baš imati nekakvu razvodnu kutiju do koje će oni dovesti svoju žicu, a ja iz nje izvući svoju kućnu.

 

Zar nije da do rutera mora doći obična telefonska žica (RJ 11 ili 12), a ne ethernet kabel (RJ 45)?

ihush sri 26.6.2019 11:14
fright_lined_room kaže...

..

Zar nije da do rutera mora doći obična telefonska žica (RJ 11 ili 12), a ne ethernet kabel (RJ 45)?

 -žica je žica.. a mrežni kabel se postavlja kao optimalan, jer može oboje po potrebi, dok je tel samo za tel. (ne može služiti za mrežu.. tj može ako se baš mora..).

-cijena po metru može biti razlog .. no ta ušteda je kratkoročna-beznačajna kad postavljaš kabel.. kupi kvalitetan-debeli-izoliran, ne štedjeti, može cat5e ili cat6.. jer jednom kad postaviš ne želiš desetljećima popravljati, + postavi dva ako možeš.. itd..

fright_lined_room sri 26.6.2019 12:38
ihush kaže...
fright_lined_room kaže...

..

Zar nije da do rutera mora doći obična telefonska žica (RJ 11 ili 12), a ne ethernet kabel (RJ 45)?

 -žica je žica.. a mrežni kabel se postavlja kao optimalan, jer može oboje po potrebi, dok je tel samo za tel. (ne može služiti za mrežu.. tj može ako se baš mora..).

-cijena po metru može biti razlog .. no ta ušteda je kratkoročna-beznačajna kad postavljaš kabel.. kupi kvalitetan-debeli-izoliran, ne štedjeti, može cat5e ili cat6.. jer jednom kad postaviš ne želiš desetljećima popravljati, + postavi dva ako možeš.. itd..

 

U pravu si, sad sam se sjetio da ne moram ići preko splittera do rutera. Zato sam rekao telefonski kabel, jer znam da u splittere ide obični (RJ-11) priključak.

 

Zašto misliš da bih trebao staviti dva? Zar mi se ne bi svi budući uređaji spajali na ruter? Ili da stavim čisto radi redundancije ako se nešto dogodi s jednim kabelom?

ihush sri 26.6.2019 16:47

-spiter je stara stvar, ugl se više ne koristi (sve ide u modem, iz modema mreža-iptv-tel.. ovisi o paketu).

-u modem ide tel linija, tel rj11 konektor, ali žica kojom ćeš dovesti liniju je ''samo žica'' jel to telefonska ili mrežni kabel.. to je stvar cijene-dimenzija, može telefonski kabel, može mrežni.

-postaviti 'višak' je stvar za budućnost tj višak žica-rezerva.. npr jedan mrežni kabel se može iskoristiti za 4-para tel parica, ili za lan-fast-100 +tel (dvije linije, npr dolazna-glavna i izlazna ili dodatni tel broj) ali tad nemaš mogućnost gigabitne mreže tj ograničen na 4žice-100mbps.. (jer gbe-1000 koristi duplo, svih 8žica).. pa je dodatni kabel samo stvar planiranja za budućnost-predviđanja.. a možda višak ako je sve bežično itd. no kad se takvi poslovi rade, tad to možeš najelegantnije napraviti i kasnije po potrebi samo spojiš što trebaš, npr tv u neku sobu ili kućni lan, nas, gaming.. bilo što. Cijena kabla po metru-kolutu.. pa se nakupi, tvoj izbor.

 

RJ11-telefonski i RJ45-mrežni konektori su kompatibilni, tj u veći ženski možeš ubosti oba i rj45 i rj11.. obrnuto ne može zbog dimenzija.

-modem ugl ima rj11 za 'galvnu' žicu-liniju (nećemo je zvati telefonska), to je onaj par žica koji dolazi od operatera-centrale do tvoje priključne točke. Kod nekih modela (kao nekad ISDN) je veliki rj45.. ali to je samo veličina, žice i spoj je isti. Nekad je spliter razdvajao tel-analogni od digitalnog adsl-a, sad je sve digitalija i ide u modem, koji ima na sebi analogni priključak (2kom) za telefon, nema splitera (ali može ako je potreban). Ovisno o operateru, iz modema-switcha imaš 4xlan port koji može biti iptv (ovisi što spojiš, pc ili tv-prijemnik operatera) ili kao tcom imaš odvojeno-označeno žuto-crveno lan-iptv po 2 porta. Pošto se sve vuče od modema (router je smao dio funkcija koje ta kutija obavlja), ovisi gdje je npr TV-prijemnik.. a tad je važno koliko žica imaš i kako misliš pokriti mrežu-tv .. ili wlan.

-žice su iste, no kvaliteta kablova, izolacija i kvalitetni spoj-utičnica, .. sve to ima utjecaja kako će ti nešto raditi, prekidati i sl.. i kad to radiš zaboravi na selotejpmajstore iz kamenog doba, radije potroši parsto kuna više, da radi i da možeš zaboraviti kad si to postavljao... :))

Syke čet 27.6.2019 16:15
AF139 kaže...
Syke kaže...

.... Router mogu utaknuti u bilo koju utičnuci u bilo kojoj sobi i sve radi.

 Nije to dobro... gušenje xDSL signala ovisi o dužini linije  jer kapacitet između dvije žice stvara gušenje frekvencija kojima se prenosi DSL.

Praktično bi bilo bolje da se u toj razvodnoj kutiji spoji linija samo do prostorije sa ruterom a ostale odvoje.

 

Istina, imao sam nekih problema prije oko toga pa sam precvikao većinu. Neki sitni pomaci se vide ali nije to ništa spektakularno, barem kod mene.