Povezivanje na Internet

Imam opticki internet, ali preko VPN je kvalitet

keks99 čet 11.7.2019 19:47

Imam opticki internet i na serverima nekim 9-10ms ping, na drugim 33ms, na trecim 70ms ping. 
E sad, grafik u igri pokazuje kvalitet internet veze i stabilnost, i sad kad ja ukljucim taj neki VPN, taj grafik bude skroz ravan i onako kako treba da bude, nema oscilacija gore dole da ide, dok ovako besz VPN ta linija ide malo gore malo dole i sve tako svako 2 milimetra i nravno igra je losija, vise gutaju metke. A to sve na serverima gde mi je ping i bez vpn i sa vpn 9-10. Pa me zanima, mogu li ja kako poboljsati tu liniju bez VPN, da ne moram uvek VPN koristiti dok igram igrice, nije lose ni bez njega, ali sa njim je bolje kako god okrenes.

 

CyberDemonVZ čet 11.7.2019 20:20

Koja igra?

U igri uključiš graf koji prikazuje stanje veze sa serverom? I on je bolji kad imaš VPN, a lošiji bez?

 

VPN ti u pravilo pogoršava internet jer kod njega svi podaci koje šalješ prolaze kroz jednog ili više dodatnih servera, a ne ravno do cilja (obično se koristi za "zavaravanje" servera, da ne vidi odkud stvarno dolaze podaci, tj. lokacija gdje se ti nalaziš)

 

Tako da teorija da ti bez VPNa radi lošije nema nikakvog smisla.

 

OSIM, ako se dogodilo da ti iz nekog razloga tvoj provider (T-COM?) ne odredi rutu između tebe i servera koja je lošija od VPNa. A ako se i to dogodilo, ne znam kako bi to ispravio.

 

Možda netko s više iskustva zna rješenje tvog problema. Pričekajmo :)

keks99 čet 11.7.2019 20:55
CyberDemonVZ kaže...

Koja igra?

U igri uključiš graf koji prikazuje stanje veze sa serverom? I on je bolji kad imaš VPN, a lošiji bez?

 

VPN ti u pravilo pogoršava internet jer kod njega svi podaci koje šalješ prolaze kroz jednog ili više dodatnih servera, a ne ravno do cilja (obično se koristi za "zavaravanje" servera, da ne vidi odkud stvarno dolaze podaci, tj. lokacija gdje se ti nalaziš)

 

Tako da teorija da ti bez VPNa radi lošije nema nikakvog smisla.

 

OSIM, ako se dogodilo da ti iz nekog razloga tvoj provider (T-COM?) ne odredi rutu između tebe i servera koja je lošija od VPNa. A ako se i to dogodilo, ne znam kako bi to ispravio.

 

Možda netko s više iskustva zna rješenje tvog problema. Pričekajmo :)

 Evo Counter Strike 1.6.

To za rute tacno za neke server(provajder lose rutiro) dok za druge 'mozda',  a mozda i nije. 
Da. Net_graph 1 se kcua u konzolu. Na njemu ti pokazuje tacan ping u igri ili kad kucas komandu "ping" u konzolu, tu takodje mozes da vidis tacan ping. 

na tom grafikonu postoji zelena linija koja oznacava kvalitet trenutne veze. Da bi cs funkcionisao savrseno sto se tice posla interneta, ta linija treba da bude ravna ko konac i ZELENA i na 100FPS ni manje ni vise, nego na 100FPS mora biti zelena i komanda graphheight 64 mora biti, ni manje ni vise od 64 jer nece biti funkcionalna linija ako je bilo sta drugom osim 64 jer ti mozes zavarati sa tom komandom, da ti fol prikazuje ravnu liniju ako stavis manje od 64 npr 50 i tad linija bude ravna ali to je samo sirina grafa, i kad se smanji, te male oscilacije prelaze u ravnu liniju, ali to ne znaci da ti je savrsena veza. Nego uvek mora biti na 64 i tad da se gleda i podesava net_graph 1. i bez ikakvih drugih boja u sebi mora biti ta linija u toku igre i nekih oscijalcija gore dole. Znaci potpuno ravna.

E sad, koristim VPN sto je za gaming. wtfast VPN, iskljucivo je za gaming. I preko njega meni je kvalitet bolji i sama igra dosta bolje radi, skoro da nema gutanja metaka. I ta linija bude ravna. Evo primer za servere koji su hostovani kod jednih, a ovi drugi su hostovani kod drugih hostera u ISTOJ drzavi. Ovako do ovih manje poznatih hostera, ping mi je 9-10ms i sa vpn i bez njega. Isto, samo sto je verovatno jitter bolji, pa ona linija ne skace nego je skroz ravna. 
A drugi hoster su najpoznatiji i skoro svi srw su kod njih, e na njihovim premium serverima je meni ping 70+. Ali to je zbog ruta, jer ovi ima par godina sjebali su rute, pre sam imao ping 10ms i na tim serverima, ali sad je 70 jer su rute promenili. I kad uklucim taj vpn, ping mi je 10 i opet ravna linija i normalno dosta bolje se igra. Mada to nije ni cudno jer ako sa 70 spustim na 10, normalno da je bolje. Vec mi je cudno za ove servere gde su mi dobre rute do njihovog hostera i ping je isti i sa vpn i bez njega, ali sa vpn bolje metke primaju ali i ja bolje primam i linija je ravna sa vpn iako je ping 10ak i sa i bez vpn.

sandokan111 pet 12.7.2019 23:43
keks99 kaže...

Pa me zanima, mogu li ja kako poboljsati tu liniju bez VPN, da ne moram uvek VPN koristiti dok igram igrice, nije lose ni bez njega, ali sa njim je bolje kako god okrenes.

 Ne mozes poboljsat.

Ocito je ruta ti -> isp-a -> server dulja/losija (koristi losiji peering) nego kad ti saljes promet ti -> vpn -> vpnrute do server. Moguce da je vpn u istoj mrezi ko server ili s istim peeringom itd. Tako da je moguce da imas bolji ping na taj nacin u ovisnosti gdje je server, sto je zalosno ako je server bilogdje u europi. Ako je u US, onda je to oke i donekle ocekivano. Obicno stvari preko vpn-a stekaju jer naravno, kao i hosting, vpn oversella svoje kapacitete, a i ne brine bas previse o routingu.

keks99 sub 13.7.2019 04:04
sandokan111 kaže...
keks99 kaže...

Pa me zanima, mogu li ja kako poboljsati tu liniju bez VPN, da ne moram uvek VPN koristiti dok igram igrice, nije lose ni bez njega, ali sa njim je bolje kako god okrenes.

 Ne mozes poboljsat.

Ocito je ruta ti -> isp-a -> server dulja/losija (koristi losiji peering) nego kad ti saljes promet ti -> vpn -> vpnrute do server. Moguce da je vpn u istoj mrezi ko server ili s istim peeringom itd. Tako da je moguce da imas bolji ping na taj nacin u ovisnosti gdje je server, sto je zalosno ako je server bilogdje u europi. Ako je u US, onda je to oke i donekle ocekivano. Obicno stvari preko vpn-a stekaju jer naravno, kao i hosting, vpn oversella svoje kapacitete, a i ne brine bas previse o routingu.

 Serveri su u Srbiji a ja u BiH. Na adsl-u smo svi imali pre 10ms ping na tim serverima, rute su isle odmah iz Bosne u Sebiju, a sad taj isti provajder je uveo optiku i sad je ping 70, rute idu nekad u Njemacku pa se vracaju do Srbije, a nekad cak u Englesku pa se vracaju u Srbiju. I to ima 2 godine tako sigurno. Sa VPN tim wtfast sa 70 spustim na 9ms ping na tim premium serverima kgb. 

Ali ima drugi hosting, na njima imam 9-10 ping uvek, ali linija je kvalitetnija opet sa VPN nego bez njega iako ping ostane isti a nekad do 12ms ode ali linija je kvalotetnija i stabilnija 

sandokan111 sub 13.7.2019 18:40
keks99 kaže...

Serveri su u Srbiji a ja u BiH. Na adsl-u smo svi imali pre 10ms ping na tim serverima, rute su isle odmah iz Bosne u Sebiju, a sad taj isti provajder je uveo optiku i sad je ping 70, rute idu nekad u Njemacku pa se vracaju do Srbije, a nekad cak u Englesku pa se vracaju u Srbiju. I to ima 2 godine tako sigurno.

 Da, jbg. Vjerojatno je taj tvoj isp kupljen od nekog stranog i onda to routaju preko svoje mreze u EU jer im je tako jeftinije posto tamo vec imaju slozene ugovore i promet "viska". Nazalost tak je, nista ti tu ne mozes promjenit osim da to zaobidjes na nacin na koji i jesi.