ihush uto 22.10.2019 14:00

-svi koji imate 'neobjašnjive' probleme s internetom (ne prekid linije ili kvar, nego ne radi, ni google.. mada sve 'radi', prekidi par minuta do sat, dok istovremeno može nešto raditi kao gaming bez problema).. najsličnije problemu recimo DNS (resolvinga namea..) .. ali ne pomaže unos npr google 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 .. pa oni koji imaju takve probleme, uzaludno je zivkati szk, tražiti drugi modem i sl. dok je u posljednjoj verziji firmware 29.. bio sumnjivac. Izgleda da je stvar u bananju IPa, primjećeno s banalnim slanjem emaila i odgovora (jer adresa je ispravna itd i znam kad je trebalo biti isporučeno istovremeno za test poslao na gmail gdje je prošlo za par sati ali ipak isporučeno.. dok na outlook .com nije..)

 

 

host live-com.olc.protection.outlook.com[104.47.70.33]

   said: 451 4.7.650 The mail server [212.91.113.100] has been temporarily

   rate limited due to IP reputation. For e-mail delivery information, see

[BN7NAM10FT058.eop-nam10.prod.protection.outlook.com] (in reply to end of DATA command)

 

212.91.113.100 = VIP.

 

tj, izgleda da je problem A1-ip, možda nije ažurirano ime (jer se svi podaci odnose na VIP..) možda falsepositive ali vrlo realno objašnjenje koje bi objasnilo postojeće probleme korisnika na A1, neovinso bnet-coax, dio grada-centrala, žica-optika itd.. (sve tri mreže, žica-optika-coax + mobilna kao homebox).

 

pošto nema odgovarajuće A1-teme (ex.VIP, ne samo exAMIS koji je kupljen i samo dio A1 ili pošto je najsličnije može to biti nova tema.. a jedini zaseban je bnet zbog odvojene vlastite coax mreže koja nema veze s ostalim telekomima, ali od servera-centrale je sve isto..)... pišem u ovu temu, u ostalima kako se pojavi treba prenjeti kao moguć uzrok problema, tj za sad mi ovo jedino izgleda kao objašnjenje povremenih prekida surfanja-googalnja.. LOŠA REPUTACIJA, = blokirano.

 

 

C64 uto 22.10.2019 15:05
ihush kaže...

-svi koji imate 'neobjašnjive' probleme s internetom (ne prekid linije ili kvar, nego ne radi, ni google.. mada sve 'radi', prekidi par minuta do sat, dok istovremeno može nešto raditi kao gaming bez problema).. najsličnije problemu recimo DNS (resolvinga namea..) .. ali ne pomaže unos npr google 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 .. pa oni koji imaju takve probleme, uzaludno je zivkati szk, tražiti drugi modem i sl. dok je u posljednjoj verziji firmware 29.. bio sumnjivac. Izgleda da je stvar u bananju IPa, primjećeno s banalnim slanjem emaila i odgovora (jer adresa je ispravna itd i znam kad je trebalo biti isporučeno istovremeno za test poslao na gmail gdje je prošlo za par sati ali ipak isporučeno.. dok na outlook .com nije..)

 

 

host live-com.olc.protection.outlook.com[104.47.70.33]

   said: 451 4.7.650 The mail server [212.91.113.100] has been temporarily

   rate limited due to IP reputation. For e-mail delivery information, see

[BN7NAM10FT058.eop-nam10.prod.protection.outlook.com] (in reply to end of DATA command)

 

212.91.113.100 = VIP.

 

tj, izgleda da je problem A1-ip, možda nije ažurirano ime (jer se svi podaci odnose na VIP..) možda falsepositive ali vrlo realno objašnjenje koje bi objasnilo postojeće probleme korisnika na A1, neovinso bnet-coax, dio grada-centrala, žica-optika itd.. (sve tri mreže, žica-optika-coax + mobilna kao homebox).

 

pošto nema odgovarajuće A1-teme (ex.VIP, ne samo exAMIS koji je kupljen i samo dio A1 ili pošto je najsličnije može to biti nova tema.. a jedini zaseban je bnet zbog odvojene vlastite coax mreže koja nema veze s ostalim telekomima, ali od servera-centrale je sve isto..)... pišem u ovu temu, u ostalima kako se pojavi treba prenjeti kao moguć uzrok problema, tj za sad mi ovo jedino izgleda kao objašnjenje povremenih prekida surfanja-googalnja.. LOŠA REPUTACIJA, = blokirano.

 

 

To ima veze samo sa mailom,  a ne sa internetom.

Ta IP adresa je na jednoj opskurnoj spam listi: https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=blacklist%3a212.91.113.100&run=toolpage

To može stvarati probleme sa mailom, ako neki mail server za antispam koristi i tu listu, ali nema nikakve veze sa surfanjem

 

Marko :D uto 22.10.2019 15:49

Ako ti je IP adresa na više crnih lista, pristup web stranicama ti neće biti blokiran. Umjesto toga, biti ćeš obaviješten o tome i morati ćeš riješiti captchu, te dalje možeš nastaviti ići na tu web stranici.

ihush uto 22.10.2019 16:51

ni ti.. :) ili zar i ti sine brute? :))

-nije meni adresa blacklistana, nego vipova, serveri .. samo što je u primjeru mail server tj to što mi pada na pamet kao objašnjenje problema koji traje već duže, fantomski, sve je ok ali nije .. a nakon što prođe, sve radi savršeno duže vrijeme, dan-tjedan.. pa ponovo. Da je problem interna mreža, dns ili bilo što drugo već bi otkrio. Mora biti serversko-centrala tj slobodne/izlazne linije, tako nešto i blackistanje bi objasnilo probleme (osim što to traje duže vrijeme, za očekivati da se riješi..), drugo objašnjenje su neki radovi na centrali i sl. no previše korisnika-kvartova pa mi to nije za očekivati. itd itd..

Marko :D uto 22.10.2019 17:45
ihush kaže...

ni ti.. :) ili zar i ti sine brute? :))

-nije meni adresa blacklistana, nego vipova, serveri .. samo što je u primjeru mail server tj to što mi pada na pamet kao objašnjenje problema koji traje već duže, fantomski, sve je ok ali nije .. a nakon što prođe, sve radi savršeno duže vrijeme, dan-tjedan.. pa ponovo. Da je problem interna mreža, dns ili bilo što drugo već bi otkrio. Mora biti serversko-centrala tj slobodne/izlazne linije, tako nešto i blackistanje bi objasnilo probleme (osim što to traje duže vrijeme, za očekivati da se riješi..), drugo objašnjenje su neki radovi na centrali i sl. no previše korisnika-kvartova pa mi to nije za očekivati. itd itd..

Ne treba miješati web i e-mail jer se radi o različitim internetskim 'uslugama'. Recimo, kada posjećuješ neku web stranicu, ista bilježi tvoju IP adresu. Kada pošalješ e-mail, isti prolazi kroz mail poslužitelj od A1 s kojeg se onda dalje šalje tvoja poruka. Ako je IP adresa od mail poslužitelja na crnim listama, poruka ne prolazi; jer za razliku od weba, ne postoji captcha kojom bi dokazao da nisi robot i poslao poruku. Drugim riječima, ne postoji način na koji bi mogao dokazati da nisi spamer budući da se ne gleda tvoja IP adresa nego ona od mail poslužitelja, pa je automatizmom slanje blokirano.

 

I ono najvažnije: mail poslužitelj se koristi samo za e-mail, ne i za surfanje webom tako da to konkretno nema veze s prijašnjim slučajem kada korisnicima nisu radile neke usluge. U svakom slučaju, A1 ne može u sat vremena očistiti IP adresu i maknuti je sa svih crnih lista, taj proces traje... 😉

korbu uto 22.10.2019 18:04

Bnet je pokušao izvuć novce od mene  2 i pol godine nakon raskida. Gamad. A u 2 i pol godine me nisu niti jednom kontaktirali

Došla meni ovrha od njih tj. sada A1 na 300 kn cca+ sudski troškovi 500 kn cca

Napisao prigovor, ubacio sve dokaze da je sve plaćeno i oprema vraćena i nakon tjedan dana došlo sa suda riješenje u moju korist

Dobro pa sam sa mbankingom sve plaćao pa sam dokaze imao

 

Izbjegavati ih u širokom luku, ili su samo nesposobni i imaju loše knjigovodstvo, ali svejedno...

Dan1234567890 sri 23.10.2019 08:59
Marko :D kaže...
ihush kaže...

ni ti.. :) ili zar i ti sine brute? :))

-nije meni adresa blacklistana, nego vipova, serveri .. samo što je u primjeru mail server tj to što mi pada na pamet kao objašnjenje problema koji traje već duže, fantomski, sve je ok ali nije .. a nakon što prođe, sve radi savršeno duže vrijeme, dan-tjedan.. pa ponovo. Da je problem interna mreža, dns ili bilo što drugo već bi otkrio. Mora biti serversko-centrala tj slobodne/izlazne linije, tako nešto i blackistanje bi objasnilo probleme (osim što to traje duže vrijeme, za očekivati da se riješi..), drugo objašnjenje su neki radovi na centrali i sl. no previše korisnika-kvartova pa mi to nije za očekivati. itd itd..

Ne treba miješati web i e-mail jer se radi o različitim internetskim 'uslugama'. Recimo, kada posjećuješ neku web stranicu, ista bilježi tvoju IP adresu. Kada pošalješ e-mail, isti prolazi kroz mail poslužitelj od A1 s kojeg se onda dalje šalje tvoja poruka. Ako je IP adresa od mail poslužitelja na crnim listama, poruka ne prolazi; jer za razliku od weba, ne postoji captcha kojom bi dokazao da nisi robot i poslao poruku. Drugim riječima, ne postoji način na koji bi mogao dokazati da nisi spamer budući da se ne gleda tvoja IP adresa nego ona od mail poslužitelja, pa je automatizmom slanje blokirano.

 

I ono najvažnije: mail poslužitelj se koristi samo za e-mail, ne i za surfanje webom tako da to konkretno nema veze s prijašnjim slučajem kada korisnicima nisu radile neke usluge. U svakom slučaju, A1 ne može u sat vremena očistiti IP adresu i maknuti je sa svih crnih lista, taj proces traje... 😉

 unutar 24h bi se trebala IP adresa sa lošom reputacijom maknuti sa svih relevantnih lista...tako da nije previše dugotrajan proces, tj. ako je problem sa mailom bio jučer, danas bi trebalo sve biti ok.

Marko :D sri 23.10.2019 09:58

Sve ovisi od liste do liste jer se neke IP adrese konstantno zloupotrebljavaju. Recimo, 1.1.1.1 (IP adresa Cloudflare DNS-a) je, prije nego što ju je dobio Cloudflare, bila na hrpi crnih lista što je i razlog zašto neki nisu mogli pristupiti istom (blokada ISP-a).

C64 ned 3.11.2019 13:10

Imam 2 TV-a. Jedan koristi dodatni STB sa Top paketom

Drugi se rijetko koristi i na njemu su samo osnovni programi.
Prije ih je bilo 42, a sada su neki izbačeni.
Ako odem na njihovu stranicu (https://www.a1.hr/privatni/televizija/popis-programa), tu se spominje 70 programa u osnovnom paketu???
Da li je to moguće? Vaša iskustva?
Probao sam ponovo pretražiti sve programe, ali ih je manje od 40. Nešto krivo radim ili je njihov popis na Webu neispravan?

JozoBozo121 ned 3.11.2019 16:01
C64 kaže...

Imam 2 TV-a. Jedan koristi dodatni STB sa Top paketom

Drugi se rijetko koristi i na njemu su samo osnovni programi.
Prije ih je bilo 42, a sada su neki izbačeni.
Ako odem na njihovu stranicu (https://www.a1.hr/privatni/televizija/popis-programa), tu se spominje 70 programa u osnovnom paketu???
Da li je to moguće? Vaša iskustva?
Probao sam ponovo pretražiti sve programe, ali ih je manje od 40. Nešto krivo radim ili je njihov popis na Webu neispravan?

 To je ako imaš STB. Naravno, ako želiš drugi STB onda trebaš i platiti mjesečnu pretplatu za njega. A ovi analogni kanali koje sad imaš bi se trebali u bližoj budućnosti u potpunosti ugasiti.

Bugov moljac ned 3.11.2019 16:36
C64 kaže...

Imam 2 TV-a. Jedan koristi dodatni STB sa Top paketom

Drugi se rijetko koristi i na njemu su samo osnovni programi.
Prije ih je bilo 42, a sada su neki izbačeni.
Ako odem na njihovu stranicu (https://www.a1.hr/privatni/televizija/popis-programa), tu se spominje 70 programa u osnovnom paketu???
Da li je to moguće? Vaša iskustva?
Probao sam ponovo pretražiti sve programe, ali ih je manje od 40. Nešto krivo radim ili je njihov popis na Webu neispravan?

 Trebao bi sad moci naci na drugom TV-u 9 digitalnih TV programa i cetrdesetak analognih TV programa.

ihush ned 3.11.2019 22:34
C64 kaže...

..
Probao sam ponovo pretražiti sve programe, ali ih je manje od 40. Nešto krivo radim ili je njihov popis na Webu neispravan?

 -svi u cifri kanala ubrajaju i zemaljske-fta (besmisleno) + svoje info i smeće-duplikate (neću navoditi kanal).. tek da se formalno broj pokrije.

-svi imaju iste izvore, istu ponudu, totaltv, kabelska, iptv, evotv (tim redosljedom ide ponuda broja kanala, dok je satelitski još besmisleniji od fta..). ugl od 120-do-70.. tako nešto. realno polovica. + kako koji operater izgubi ugovor-koncesiju pa neke discovery i sport kanale više nema max-evo.. može se desiti i drugima ovisno kad im istjeće ugovor.

Ezio pet 8.11.2019 13:39

Zna li netko koliko se plaća trio paket bez ugovorne obveze?

Istekao je ugovor u prošlom mjesecu. Navodno je oko 290 kn (sa ugovorom je 239).

Pričekao bih Božić jer možda bude nekih akcija/promocija, ali opet ne bih htio da mi do tad dođe neki nebulozno visoki račun za korištenje trio paketa bez ugovora.

ihush pet 8.11.2019 15:20

-umjesto pitanja tu, nazovi i pitaj .. u istom trenu imaš 100% točan odgovor + ako ti je isplativo izabereš neki paket-ugovor, to je jedna od funkcija SKZa. + nakon tog možeš ovjde informirati ostale..

Ezio pet 8.11.2019 16:12
ihush kaže...

-umjesto pitanja tu, nazovi i pitaj .. u istom trenu imaš 100% točan odgovor + ako ti je isplativo izabereš neki paket-ugovor, to je jedna od funkcija SKZa. + nakon tog možeš ovjde informirati ostale..

 pitao sam i dobio sam tu cifru koju sam i naveo u postu.

Međutim, čuo sam da su nekima dolazile neke veće cifre pa zato pitam.

Osim toga, ne vjerujem više szk i trgovcima. Korisnik sam bneta od kad postoje (i prije nego su se zvali bnet) a kad sam pitao žensku na szk planiraju li kakve promocije pred kraj godine ona je rekla da ne zna ništa o tome i da vjerojatno neće te mi brže bolje želi uvaliti ugovor. 

Tako da ću radije plaćati još mjesec-dva skuplje pa možda uleti neka promocija za "nove" korisnike. 

Osim toga br.2: Nakon što sam na drugoj lokaciji raskinuo ugovor prije isteka ali u dozvoljenom vremenu, neosnovano su mi poslali račun sa kaznom za prijevremeni raskid ugovora. Naravno, nije im to prošlo ali morao sam izgubiti svoje vrijeme, dopisivati se i telefonirati. A na szk mi je babuška umilnim glasom rekla da neće biti nikakvih problema jer je sve u roku.

I sad ti zovi szk i pitaj išta. Najradije bi ih nakon desetljeća druženja otkantao i prešao terrakomu ali na toj lokaciji mi ne nude optiku.

Evo informirao sam ostale o tome kako je bnet nelojalan partner.

Darkec_Crni pon 11.11.2019 19:19

https://www.youtube.com/watch?v=_QRxOKY2P08

 

Pogledajte ovaj video iz Danske i brzine kad se upgrade napravi na pravi  EuroDOCSIS 3.1, preko coax mreže brzine imaju 1000/500Mbps.

Cijelo vrijeme sam gledao one smiješne upload brzine 3.1 docsisa iz USA di su oni ljudima pustili 1000/40Mbps ili u još nekim zemljama di je pušten docsis 3.1 pa imaju te "smiješne" 1000/40Mbps brzine di je download ogroman a upload u najmanju ruku žalostan naspram silazne brzine.

Ali čovjek je fino dolje u komentaru objasnio zbog čega je tome tako.

Treba komplet mrežu rekonstruirat tj. posebno one vanjske kabinete da budu podržane i velike uzlazne brzine.

I mi ćemo dobit na coaxu men se čini ove 1000/40mbit/s brzine kad jednog sunčanog dana uvedu više taj 3.1 docsis.

 

A ovaj video objašnjava da im je huawei radio komplet mrežu, blago se njima :)

https://www.youtube.com/watch?v=uRxAf8_takA

JozoBozo121 pon 11.11.2019 20:51

Krivo je onda objasnio jer nije tako.

 

DOCSIS 3.1 o kojem se stalno priča je bila prva verzija i poboljšanje nakon mainstream verzije 3.0. DOCSIS je dosad uvijek funkcionirao na način da se koriste frekvencije od onih najnižih do onih najviših, maksimumi su bili oko 800MHz, a na novijim verzijama je maksimalna frekvencija podignuto do 1GHz. E, sad tu nastupa DOCSIS 3.1 koji u postupnosti odbacuje stare blokove od 6 i 8 MHz u korist OFDM modulacije i sasvim novih širina kanala koje su daleko manje ali ih se može bondati i do nekakvih 200MHz širine ukupno. No, prema DOCSIS 3.1 specifikaciji, upload frekvencije i download frekvencije su i dalje bile podijeljene nesimetrično, što omogućava ukupno maksimalno dva kanala po 96MHz što rezultira maksimalnim uploadom od 0.94 gigabita u sekundi. 

I sad dolazimo do ovoga što ti pričaš, simetričnih brzina. Prvotna DOCSIS 3.0 specifikacija objavljenja je u studenom 2013. i nekoliko puta je bila ažurirana, a u listopadu 2017. godine dodano je nešto što se zvalo Full Duplex DOCSIS, i kasnije je preimenovano u DOCSIS 4.0. DOCSIS 4.0 je ono što omogućava simetrične brzine jer podiže dostupan bandwith na maksimum od 1.8GHz što omogućava da postoji dovoljno frekvencija da se postiže i simetričnih 10 gigabita u oba smjera. 

Eh, ali sad postoji kvaka, naravno. Čak i dvije, tri. Druga je visok trošak, jer dok je DOCSIS 3.1 oprema i dalje skupa, ona za 4.0 je još skuplja jer je tek relativno nedavno objavljena specifikacija da se dizajniraju CMTS-ovi i routeri. Prva, i ona koja nije financijske prirode jest domet. Signali visokih frekvencija brzo se gube i šumovi ih ubijaju. To znači da je potrebno skratiti rutu. Imaš CMTS koji pokriva zgradu, ili par manjih? Odlično, nema problema. Ali CMTS koji pokriva rutu od nekoliko kilometara kuća u nizu? Problem. Sad smo u priči došli do potencijalno treće kvake. Ona je nešto što nazivaju Deep fiber ili node+0. Što to znači? Pa to znači da imaš opremu u CMTS-u koja pretvara optički signal u električni za bakrene kablove, ali nakon toga nemaš više nikakvih pojačala koja omogućavaju signalu da ide dalje nego što bi mogao direktno iz CMTS-a. Pojednostavljeno, pojačala u mrežnoj topografiji počinju mijenjati samostalni CMTS-ovi tako da signal ide direktno do korisnika. Kod nas je to možda manje problem jer su ormarići od A1 čak i dosta gusti i oni su blizu stambenih zgrada, a kvartovi s kućama u nizu nisu ogromni pa signal ne putuje daleko. Pretvaranje mreže u node+0 iziskuje isto velika sredstva, ovisno o operateru i kakvo je postojeće stanje mreže pa kombinirajući to i cijene DOCSIS 3.1 i 4.0 opreme, jasno je da dioničari ne bi bili baš prezadovoljni takvim raspletom situacije.

 

I zadnje, uspoređuješ Dansku i Ameriku. Neusporediva situacija, pogotovo za kabelski internet. Amerika ima jednu prednost ili manu, u slučaju mreža je to velika mana. A to je da je Amerika ogromna. Ogromna sa velikim O. Pogotovo prigradska naselja koja su osnova većine gradova. Američke kuće? Ogromne. Američka dvorišta? Ogromna. Američki kvartovi? Ogromni. A kroz sve to treba provlačiti kablove koji onda moraju prolaziti kilometrima od mjesta gdje je CMTS do zadnjih kuća. To znači da trebaju velike brojeve pojačala, a to zauzvrat onu operaciju pretvaranja mreže na node+0 čini ogromnim troškom. I onda dolazimo do jedne stvari koju se u Americi obožava, a to su dioničari, yay. Oni nikako ne vole te troškove, a dogodilo se, sasvim slučajno nadasve, da se američki operateri međusobno ikad vrlo rijetko natječu jer je svaki osigurao svoje područje gdje mu nitko nije konkurencija, poput poslijeratne njemačke podijeljenje na zone. Tako da nemaju od koga izgubiti korisnike ako oni to poboljšavanje infrastrukture provode svojim, sporim tempom. Ili uopće. 

Tematika je komplicirana, nije sad to samo pitanje uvođenja i mijenjanja infrastrukture i modema. Danska je sitna. Ako ne znaš, Hrvatska je oko 20% veća od Dasnke po površini tako da danci po samoj prirodi imaju manje kvartove, manje gradove i kraće rute za kablove što odma znači da u startu imaju manji trošak jer umjesto onog mijenjanja pojačala za dodatne nodeove postoji samo trošak zamjene terminalne opreme, koji i dalje nije mali. Kabelski internet u Americi je doslovno svugdje, voziš se nekom praznom cestom kilometrima od grada i vidiš par kuća u šumi, prilično je velika šansa da će imati kabel dostupan. To su ogromne udaljenosti, a nekad nije nimalo isplativo. Ovi routeri koji A1 sad dijeli teško da koštaju više od 50 dolara, dok najjeftiniji 3.1 koštaju po dvjestotinjak što nije nimalo zanemarivo operaterima. A zamisli koliko koštaju tek 4.0 koji su relativno nedavno predstavljeni.

 

Kod nas bi mogao doći i DOCSIS 4.0, možda upravo A1 to i čeka, prije su najavili 3.1, ali kako je nakon toga najavljen 4.0 tek kad je oprema za 3.1 pojeftinila, možda su onda odlučili to prolongirati sad za iduću godinu ili tu negdje pa uvesti 4.0 i biti spremniji za borbu s HT optikom jer trenutno oba operatera na svojim NGA dijelovima infrastrukture nude gotovo iste pakete brzine, do 500 Mbps za 25 ili 20 kuna ekstra. Ali velika razlika je u uploadu pa je A1 odlučio pričekati simetričnu tehnologiju da budu u jednakoj konkurenciji u gradovima.