Povezivanje na Internet

Da li je 4 mbit/s brza konekcija?

rustweaver uto 9.4.2013 15:32
Oldy kaže...
 I nije bilo pitanje da li je za njegove potrebe nego da li je to brza veza pogledaj naslov teme.

I onda u nastavku posta "zanima li me je li 4 mbps dovoljno brzo"...

 

Tebi je neugodno što ima nas kojima više od 4 mbps ne treba? Strašno, suosjećam...

Mitch uto 9.4.2013 18:57

Kad sam presao sa 2mbit-a na 4 bilo je nevjerojatno odusevljenje.

A sada sam na 21 mbit i i dalje mi nije dosta :)


Mislim da je 4 mbit-a, 500KB/s sasvim dovoljno.

realno gledajuci neces izvuc sa nekog americkog servera puno vise od toga, meni Origin zna past sa 2.4 MB/s na 600KB/s, tako da sve ovisi i o pingu dakako.

zerocool12 uto 9.4.2013 20:03

Pustite ga,to je jedan od onih sto nose bjeli remen i veliko $ na njemu...Ne smijete biti zli prema ljudima s posebnim potrebama.

 

4 Mb/s je sasvim dovoljno za igre a i za neko skidanje, nije idealna brzina ali je dovoljna, ne vidim zašto bi ti za mp igre trebala neka veća brzina - mislim da je tu najvažniji ping.

 

Inače da, na "socijalnom" netu sam zato jer is ne mogu priuštiti optiku 100/100. Ali znaš kako to ide, meni je 4 Mb/s sasvim dovoljno (možda da je upload veći bi bilo bolje), nisam od onih koji se pale na visoke brojeve do kojih ne znaju ni brojiti...

Oldy uto 9.4.2013 20:14

Eto svaka čast bar si priznao da si na socijalnom netu..... Imaš od mene TU stvari treba nazvati pravim imenom. :)

 

Ja rađe idem uvijek na nešto bolje od tog najnižega...... a da upload na ADSL-u je posebna smijurija da nije žalosno bilo bi smiješno.

 

torrente uto 9.4.2013 20:28

sada se isplati za 30kn kod velikog-T preci na 10Mbit/ 640.   upload mi je cesto bitan i veseli me ovih, kakvih-takvih 640kbps.  to se osjeti, posebno jer nas dosta sve vise koristi cloud servise.

jeli dovoljno 4?  jest!  hoces li za +1kn dnevno 10?  tvoj izbor.  ja hocu.

kikok012 pet 19.4.2013 14:56

Nema veze ljudi.Uključio sam 4 mbit/s i zadovoljan sam.MP igre mi rade brže (A i to nije do toga,nego kao što je netko napisao,do daljine servera.).YouTube 720p videa rade dosta dobro.Torrenti i obični downloadi se znaju popet i do 600 kb/s,a upload ide nekad do 100 kb/s.Hvala svima na odgovorima.

Praedator pet 19.4.2013 15:28

Bio sam na 4 mbit/s, T-Com (lopovi) 4mbit i flat skoro 200kn + telefon jer neide bez telefona. cca 300kn svaki mjesec, a telefon nisam ni imao u stanu.

 

Sada sam na 12 mbit/s

 

Razlika je velika, 1080p ucitava odlicno, stranica se otvori do kraja u sekundi.

Download ide do 14 mbit/s filmovi.

 

Radi se o BNet-u. TV i Flat internet 12 mbit/s sada 127kn, nakon isteka akcije 171kn do isteka ugovora.

 

Razlika, 130kn u dzepu, 3 put brzi net, i TV.

 

Pa se ti misli. {#}

Darko1983 pet 19.4.2013 15:40

4 Mbit/s je sasvim dovoljno za sve.

 

Za multiplayer online igrice je skoro pa dovoljno i 56k modem (tu ako ti nešto šteka, onda je to do latencije, a ne do brzine mrežnog prometa)

 

Sad ako si hoćeš skinuti neki torrent sa milion dobrih seedera što prije (npr. blue-ray film), onda će ti koristiti nešto brža brzina, a za sve ostalo je bacanje novaca u vjetar.

zeroname pet 19.4.2013 15:51
Darko1983 kaže...

4 Mbit/s je sasvim dovoljno za sve.

 

Za multiplayer online igrice je skoro pa dovoljno i 56k modem (tu ako ti nešto šteka, onda je to do latencije, a ne do brzine mrežnog prometa)

 

Sad ako si hoćeš skinuti neki torrent sa milion dobrih seedera što prije (npr. blue-ray film), onda će ti koristiti nešto brža brzina, a za sve ostalo je bacanje novaca u vjetar.

Da ali nekima je bitan upload tj seedanje. Ja da imam 100 mbps vezu je bi seedao dan i noć na privatnim trackerima. Netko skine film od 10 gb i onda mora seedat mjesec dana da to vrati.

mbaksa pet 19.4.2013 18:35
Diablo86 kaže...

Tehnički 4 je dovoljno za youtube na 1080, zavisno od videa

Svi vi koji kažete da je 4 Mbit/s dovoljno za gledanje filmova na YouTubeu, zaboravljate da u mnogim kućanstvima postoje dva ili više računala koja su također u isto vrijeme spojena na Internet. Povremeno se dogodi i da osobe s dva računala pokušaju pogledati videe s YouTubea i onda dolazi do problema. Za jedno računalo, 4 Mbit/s za gledanje 720p videa je i više nego dovoljno. Za gledanje 1080p videa može biti klimavo, pogotovo ako još što radiš na Internetu ili recimo otvoriš više videa (osobno imam običaj nakon što dođem na YouTube pogledati pretplate i pootvarati zanimljive videe u novim tabovima da ih onda mogu na miru pogledati jednog nakon drugog).

 

10-megabitna veza je idealna za kućanstva s više od jednog računala.

 

O uploadu valjda uopće ni ne moram govoriti - tipični upload kod 4-megabitne veze je jako spor. Sad sam već zaboravio kako je na 10-megabitnoj vezi, odnosno je li išta bolja situacija, no kod 4-megabitne veze recimo upload na YouTube je katastrofa - ništa drugo ne možeš raditi na Internetu, ne možeš normalno čak ni surfati tijekom uploada. I još dugo traje, jer je veza jako spora u uploadu.

kikok012 pet 19.4.2013 20:54

Živim sa roditeljima i sestrom,ali oni nisu baš zainteresirani za kompjutere,ni za internet.Jedino sestra ode na Facebook nekad.A ja večeri ostavim neku igru od više od 4 gb da se skida.I nekad neki film pogledam ili skinem.Nekad prijatelji dođu,uštekaju se na Wi-fi,i opet dobro brzo ide.Uglavnom meni je to sasvim dovoljno.

kikok012 pet 19.4.2013 23:44

Upload mi i nije baš toliko bitan,ali nekad znam nešto na 4shared ili Mega uploadat i dosta dobro ide (Podaci od 0 do 50 mb,neke male igre i programi),ali opet za veće datoteke treba dobro čekat.Upload brzina u mene je od 50 kb/s do 100 kb/s.

Robert_84 sri 17.7.2019 08:43

Hi,

 

evo da malo podignem temu.

Ja se trenutno nalazim u DE, Hamburgu. Imam brzinu kablovsku 200/7, susjedi imaju i 400 odnosno do 1000, sve ovisi kako je tko i kada potpisao ugovor.

Naime o cem use radi, kako smo u DE, a pratimo HR TV, vidio sam one nase poznate reklame "rekli ovi il oni", a za Tcom je Ookla po korisnicima najbrzi internet u HR.... malo mi je to smijesno jer mi "adresa u HR" vec 10+ godina ima 4, onu osnovnu brzinu, lokacija Slavonski Brod, Majke Terezije ulica.

Mislim ajde 2004 i 2007, al danas 2019.... malo je to svesmijesno. (po ugovoru moraju isporucit 25)

Kad nesto pokusavam odradit preko RDM-a to se toliko vuce da nakon svakog pokreta misa moram pricekat i do 10 sekundi da se svaki klik ordadi i da ne kliknem negdje gdje ne trebam.

Kakva su vasa iskustva sa brzinama interneta danas u HR, il se opet sva mjerenja brzina odnose na par korisnika do 50m od centrala.

 

Cak i tih 4, zna past na 0,4 mbit/s po "tome" istome Ookla testu.

 

Naravno o tehnickom znanju i umijecu Tcom tehnicara sad ne bi to je druga tema.

 

Dapace ista lokacija sa Tele 2 pokucnim je puska... ne prelazi 5-6 mbit/s, iako dok je bio test prvi tjedan. Brzina je isla i do 50 mbit/s, bilo koje doba dana. No cim je istekao rok za vracanje uredaja bez penala odmah je brzina spala za 70%.

 

Kakva su vasa iskustva, jos bolje ako je netk osa istoga podrucija?!

 

 

 

 

Mr.ddevil sri 17.7.2019 08:56

Danas na 4G dobiješ 50ak mbitps bez problema, samo što tu brzinu imaš dok ne prođeš 100GB prometa, samo tele2 pokućni ima 4G bez ograničenja količine prometa, ali stanje se popravlja iz godine u godinu

cesnjovka sri 17.7.2019 09:15
Robert_84 kaže...

Hi,

 

evo da malo podignem temu.

Ja se trenutno nalazim u DE, Hamburgu. Imam brzinu kablovsku 200/7, susjedi imaju i 400 odnosno do 1000, sve ovisi kako je tko i kada potpisao ugovor.

 

 

Oprosti što skrećem malo temu ali jel to u Njemačkoj već aktivan docsis 3.1 na HFC kablovskoj mreži? Jer vidim da su to otprilike te brzine jako visok download ali malo presmješan Upload. Vjerovatno ovi koji su uzeli 1000 imaju 1Gbs download a upload samo bubam napamet negdje oko 40Mbps ako i toliko.

Ali ok,  to su ta trenutna ograničenja koaksijalne mreže, prije Full Duplex docsisa neće se taj upload približit downloadu a pogotovo ne optici.

A što ti se tiče stanja brzina vamo u HR mogu ti ja reć da je to sve i dalje jadno! Bitno da oni lupaju te reklame, a šire tu optiku po većim gradovima a ni tamo svugdje i po nekim manjim gradovima ali sve je to puževim koracima.Ja sam imao sreću da sam blizu onim HT poznatim novosagrađenim FTTC kabinetima pa su mi brzine "odlične" jer tu dovuku optiku a dalje šibaju po bakru, iako navijam da tu topologiju mreže prebace u FTTB optiku do zgrada jer imamo i Bnet(A1) HFC koaks mrežu u kvartu i oni sa tim FTTC kabinetima nemogu tu parirat njima. A u ruralnim predjelima zemlje selima i zaseocima pa i mnogim prigradskim naseljima brzine su te kao što i ti navodiš za Slavonski Brod  na tvojoj adresi u većini slučajeva oko 4 mbit/s a ponegdje i manje.

Nešto se kreće doduše sporo,izgrađeni su ti mnogi FTTC kabineti znači dovukli su optiku malo bliže nekim korisnicima (ne svima i ne svugdje)  iako su se i tu malo usporili. A1 imam dojam više postavlja tu optiku okolo po HR ali i to su možda moja priviđanja to je sve kako gdje i kako kome.

Znaš i sam kako ISP-ovi finkcioniraju oni samo rade i grade di vide neki interes a drugi nek se *ebu.

I onda ovi a takvih je većina sa mizernim brzinama koriste ta hibridna rješenja kombinacija fiksne+mobilne mreže ili samo mobilne nebi li malo podigli svoje mizerne brzine ili nedostupnost većih. Eto u grubo ti je tako, nešto se miče ali jako sporo eto primjer je i ta HFC A1(Bnet) mreža di se kod nas već 5 godina priča o uvođenju docsis 3.1 sustava i većih brzina preko koaksa a kod tebe tamo u DE švabo je već ima par godina to uveo.

Luka123 sri 17.7.2019 11:33
sseennoonn kaže...

Ja sam se preporodio ,prelazak mi je bio  sa tcomovih 10mbps na sadasnji  A1  sa manje vise 520/120mbps  brzinu i ping je 3....  za istu cijenu od oko 260ak kn mjesecno..net tel televizija...

 A1 u Zadru nenudi optiku. U Zadru na mojoj adresi samo je moguća t-com optika koju i imam, imam sve što i ti za 230kn, 100/20 Mbps.

S mogu tražiti i povećanje brzine što mi netreba.

 

Tako da išao sam kod svih operatera i svi su mi nudili taj "pokućni" kad vidim onu antenicu zlo mi dođe.

A da ne spomenem dobro stari bakar...

U Zadru jedino što "valja" trenutno je T-Com optika, samo neka vas to nezbuni da sam neki fanboy, jer i ja i mama imamo tele 2 mob i neograničeno na njemu.

Pozdrav.

Robert_84 sri 17.7.2019 11:59
cesnjovka kaže...
Robert_84 kaže...

Hi,

 

evo da malo podignem temu.

Ja se trenutno nalazim u DE, Hamburgu. Imam brzinu kablovsku 200/7, susjedi imaju i 400 odnosno do 1000, sve ovisi kako je tko i kada potpisao ugovor.

 

 

Oprosti što skrećem malo temu ali jel to u Njemačkoj već aktivan docsis 3.1 na HFC kablovskoj mreži? Jer vidim da su to otprilike te brzine jako visok download ali malo presmješan Upload. Vjerovatno ovi koji su uzeli 1000 imaju 1Gbs download a upload samo bubam napamet negdje oko 40Mbps ako i toliko.

Ali ok,  to su ta trenutna ograničenja koaksijalne mreže, prije Full Duplex docsisa neće se taj upload približit downloadu a pogotovo ne optici.

A što ti se tiče stanja brzina vamo u HR mogu ti ja reć da je to sve i dalje jadno! Bitno da oni lupaju te reklame, a šire tu optiku po većim gradovima a ni tamo svugdje i po nekim manjim gradovima ali sve je to puževim koracima.Ja sam imao sreću da sam blizu onim HT poznatim novosagrađenim FTTC kabinetima pa su mi brzine "odlične" jer tu dovuku optiku a dalje šibaju po bakru, iako navijam da tu topologiju mreže prebace u FTTB optiku do zgrada jer imamo i Bnet(A1) HFC koaks mrežu u kvartu i oni sa tim FTTC kabinetima nemogu tu parirat njima. A u ruralnim predjelima zemlje selima i zaseocima pa i mnogim prigradskim naseljima brzine su te kao što i ti navodiš za Slavonski Brod  na tvojoj adresi u većini slučajeva oko 4 mbit/s a ponegdje i manje.

Nešto se kreće doduše sporo,izgrađeni su ti mnogi FTTC kabineti znači dovukli su optiku malo bliže nekim korisnicima (ne svima i ne svugdje)  iako su se i tu malo usporili. A1 imam dojam više postavlja tu optiku okolo po HR ali i to su možda moja priviđanja to je sve kako gdje i kako kome.

Znaš i sam kako ISP-ovi finkcioniraju oni samo rade i grade di vide neki interes a drugi nek se *ebu.

I onda ovi a takvih je većina sa mizernim brzinama koriste ta hibridna rješenja kombinacija fiksne+mobilne mreže ili samo mobilne nebi li malo podigli svoje mizerne brzine ili nedostupnost većih. Eto u grubo ti je tako, nešto se miče ali jako sporo eto primjer je i ta HFC A1(Bnet) mreža di se kod nas već 5 godina priča o uvođenju docsis 3.1 sustava i većih brzina preko koaksa a kod tebe tamo u DE švabo je već ima par godina to uveo.

 

Vjerujem da si upravu, pokusao sam dobit bolji info od Vodafona, al operateri nemaju pojma, no sa tehnicke strane se to poklapa, kao sto si naveo.

 

Ipak mislim da je i to ok, vecina nas "nesto" skida kad surfa il "rado download" nego sto radi upload.

Jehonan čet 18.7.2019 10:48
cesnjovka kaže...

Slažem se, ali da mi netko sutra ponudi brzine preko te HFC koaks mreže ko u DE šta imaju preko Vodafona 1000/40Mbps ili FTTB G.fast brzine 450/150Mbps rađe bi uzeo ovo drugo.Moj osobni izbor bi to bio.

Ma bio bi Ti sretan što si "ko u DE" i baš bi te bilo briga jel' to HFC ili FTTB jer stvar radi ponajbolje što može!

 

I priča gotova!

southy čet 18.7.2019 20:33
Robert_84 kaže...
 

Cak i tih 4, zna past na 0,4 mbit/s po "tome" istome Ookla testu.

 

Naravno o tehnickom znanju i umijecu Tcom tehnicara sad ne bi to je druga tema.

 

Dapace ista lokacija sa Tele 2 pokucnim je puska... ne prelazi 5-6 mbit/s, iako dok je bio test prvi tjedan. Brzina je isla i do 50 mbit/s, bilo koje doba dana. No cim je istekao rok za vracanje uredaja bez penala odmah je brzina spala za 70%.

 

Kakva su vasa iskustva, jos bolje ako je netk osa istoga podrucija?!

 

Meni Tele2 ide od 35 - 50 Mbit, najviše je išao do 75, ali bilo je i padova ispod 10, iako ne toliko dugotrajnih. Generalno za ruralno područje mislim da je Tele2 pokućni ok. Prije toga HT sa nazivnom max brizinom od 4, u stvarnosti 2-2,5