Zoki B uto 5.11.2019 20:51

This may be the best deep-bass test ever. We don't mean the booming, headache-inducing hip-hop or heavy rock brand of bass. We're talking about the subtle, beautiful bass emitted by a massive pipe organ, with its deepest notes reaching way down to 16 Hz. This recording from Boston Audio Society's album "Test CD-1" is not to be played without caution.

 

Be aware that the low tones are in this track are so intense that they can easily destroy small woofers!

 

 

https://www.dropbox.com/s/l2cja4kdkbqg8ca/02%20-%20Saint-Sa%C3%ABns_%20Symphony%20No.%203%20in%20C%20Minor%2C%20Op.%2078%2C%20_Organ%20Symphony__%20Ib.%20Poco%20adagio.flac?dl=0

 

 

 

morrisoN uto 5.11.2019 21:36
Zoki B kaže...

This may be the best deep-bass test ever. We don't mean the booming, headache-inducing hip-hop or heavy rock brand of bass. We're talking about the subtle, beautiful bass emitted by a massive pipe organ, with its deepest notes reaching way down to 16 Hz. This recording from Boston Audio Society's album "Test CD-1" is not to be played without caution.

 

Be aware that the low tones are in this track are so intense that they can easily destroy small woofers!

 

 

https://www.dropbox.com/s/l2cja4kdkbqg8ca/02%20-%20Saint-Sa%C3%ABns_%20Symphony%20No.%203%20in%20C%20Minor%2C%20Op.%2078%2C%20_Organ%20Symphony__%20Ib.%20Poco%20adagio.flac?dl=0

 

 

 

Ja entuzijastično pokušao ovo poslušati na telefonu sa samsung (AKG wannabe) earbudsima. Reći ću samo - he he.

Na kućnom sistemu zvuči odlično.

djigibao uto 5.11.2019 22:38
Zoki B kaže...

This may be the best deep-bass test ever. We don't mean the booming, headache-inducing hip-hop or heavy rock brand of bass. We're talking about the subtle, beautiful bass emitted by a massive pipe organ, with its deepest notes reaching way down to 16 Hz. This recording from Boston Audio Society's album "Test CD-1" is not to be played without caution.

 

Be aware that the low tones are in this track are so intense that they can easily destroy small woofers!

 

 

https://www.dropbox.com/s/l2cja4kdkbqg8ca/02%20-%20Saint-Sa%C3%ABns_%20Symphony%20No.%203%20in%20C%20Minor%2C%20Op.%2078%2C%20_Organ%20Symphony__%20Ib.%20Poco%20adagio.flac?dl=0

 

 

 

 ...upsampled...

 

volegradele uto 5.11.2019 23:07
Zoki B kaže...

This may be the best deep-bass test ever. We don't mean the booming, headache-inducing hip-hop or heavy rock brand of bass. We're talking about the subtle, beautiful bass emitted by a massive pipe organ, with its deepest notes reaching way down to 16 Hz. This recording from Boston Audio Society's album "Test CD-1" is not to be played without caution.

 

Be aware that the low tones are in this track are so intense that they can easily destroy small woofers!

 

 

https://www.dropbox.com/s/l2cja4kdkbqg8ca/02%20-%20Saint-Sa%C3%ABns_%20Symphony%20No.%203%20in%20C%20Minor%2C%20Op.%2078%2C%20_Organ%20Symphony__%20Ib.%20Poco%20adagio.flac?dl=0

 

 

 

 Slusam ja i slusam,lagano zagrijao Pathosa,lipo sija u sweetspot i drzim se rukama za kauc,cekam kad ce djava odnit mene i Opere ,kad ono teski apaurin!Malo nekog cudnog basa u podlozi,dosta dubok i dosta izrazen.

 

p.s

E da zaboravih,dok sam slusao i dok je taj basic brombao u pozadini ja se digao i smanjujem subwoofer jer u zadnje vrime malo isprobavam sinergiju u sitemu prilikom stereo slusanja,nebitno ja smanjujem i vratim se,pa se opet dignem i smanjujem...i tako par puta dok nisam skuzio da je subwoofer iskljucen.Jer nekad se zna desit da vrlo dobro nastelim subwoofer i onda doleti neka pisam koja upce ne odgovara i primoren sam pravit korekcije i sad mi to uslo u naviku i non stop ko luđak trazim dlaku u jajetu!I sad se sjetih zasto sam prodao 2 prijasnja subwoofera .Postali su mi ko droga,nemos s njima a nemos bez njih!

volegradele uto 5.11.2019 23:18

#tajo1960

 

Mala ispravka,ipak si bio upravu za zvuk David Gilmore live at Pompei!Imam neki problem sa komunikacijom između Tvix media playera i recivera,nikako da provucem DTS Master HD zvuk,imam samo klasicni DTS,na kraju sam u postavkama recivera dobio bolji zvuk kad stavim 2.1 channel stereo!

Zvuk je fantastican i jedan od boljih sto sam cuo,stoji uz bok Creamu live in RAH.

Father_Dougal uto 5.11.2019 23:47
djigibao kaže...

 ...upsampled...

 

Ne vjeruj svemu što ti programi kažu. Upotrebljiv i čujni raspon je do oko 5 kHz. Ostalo su overtonsi, tiho, tiho. Program misli da su to artefakti oversamplianja.

Ti programi su ti zak?urac. Jer, uzet ću 96 kbit mp3, provući ga kroz exciter i snimiti kao wav, i program će reći da je lossless. Jer će imati 20-20 raspon.

Moraš znati što slušaš, koji frekventni raspon tih instrumenata je koristan, kakav je mastering napravljen, da bi mogao sa sigurnošću reći jel nešto upsampleano ili nije. Uostalom, upsampling nije strašan, samo je beskoristan.

Adoxxxxxsdi sri 6.11.2019 11:31

Neki dan sam kupio zvucnike 30cm polovni su i nemaju nikakvo pakovanje niti na magnetu ima nesto da pise snaga i ostale informacije samo gore na membrani ima logo firme(slika) zanima me da li neko zna koja je firma u pitanju koja je snaga zvucnika ili tako nesto (mislim da ne neki kinez u pitanju)

dabar_solta_V2 sri 6.11.2019 12:28

daj sliku magneta i kosare i opcenito sliku iz vece daljine.
ako su kinezi ne mora znacit da su losi zvucnici, ima sam priliku isprobat kineski 15' bas koji je bi kopija nekog jbl-a razglasnog ista kosara slican magnet i ista zavojnica i to je stvarno lipo sviralo jedino iskoristivost nesto manja od originala i cujnija power kompresija, lipo u granicama razuma da me nebi neko krivo svati.

morrisoN pet 8.11.2019 12:16
Dead kaže...
djigibao kaže...

Ima li smisla, kod zvucnika koji imaju bi-wire (4 ulaza), ukljuciti jedan kanal u HF, a drugi kanal u LF (slika)?

 

 Ako ćemo po slici, terminali su s mostovima pa je svejedno gdje ćeš uvesti kablove. Jedino je bitno da se poklapaju plus i minus na pojačalu i zvučniku.

 Pitanje za iskusne:

Ima li ikakve veze ovo boldano na one way zvučnicima?

djigibao pet 8.11.2019 12:33
Dead kaže...
djigibao kaže...

Ima li smisla, kod zvucnika koji imaju bi-wire (4 ulaza), ukljuciti jedan kanal u HF, a drugi kanal u LF (slika)?

 

 Ako ćemo po slici, terminali su s mostovima pa je svejedno gdje ćeš uvesti kablove. Jedino je bitno da se poklapaju plus i minus na pojačalu i zvučniku.

 ...a da se mostovi maknu?

dabar_solta_V2 pet 8.11.2019 13:57
djigibao kaže...
Dead kaže...
djigibao kaže...

Ima li smisla, kod zvucnika koji imaju bi-wire (4 ulaza), ukljuciti jedan kanal u HF, a drugi kanal u LF (slika)?

 

 Ako ćemo po slici, terminali su s mostovima pa je svejedno gdje ćeš uvesti kablove. Jedino je bitno da se poklapaju plus i minus na pojačalu i zvučniku.

 ...a da se mostovi maknu?

 pravo je pitanje ima li smisla bi amping s pasivnim skretnicama.

Father_Dougal pet 8.11.2019 15:56
Dead kaže...

 Pasivni bi-amping ima smisla ako postojeću bi-wiring instalaciju želiš podignuti na viši nivo. Bi-amping ti daje još više snage s obzirom da koristiš dva ista, ovo je bitno, pojačala te zajedno s benefitima bi-wiringa imaš taj viši nivo. S druge strane udara te po džepu i to žestoko jer moraš nabavit još jedno, isto, pojačalo snage, a i dva ako koristiš monoblockove. A di su još dodatni kablovi. Strašno. Nisam imao prilike poslušati takav sustav. 

...nit ne buš, jer je besmisleno imati biamping bez aktivnih skretnica. Isto vrijedi i za biwiring - besmislen je bez aktivne skretnice i pojačala za nju.

Koga muči ideja da odvojeno šalje, sa dva para kabla, zvuk u zvučnik, nek kupi jedan kabel većeg promjera i problem (kojeg nije nikad niti bilo) je riješen.

Father_Dougal pet 8.11.2019 17:02
Dead kaže...

 Nije besmisleno jer pasivni bi-amping je česta pojava i koristi skretnice u zvučnicima dok aktivni bi-amping je rijetkost i koristi odvojene skretnice.

...kao što rekoh, besmisleno. Ionako se koristi interna skretnica, čemu biamping onda? Što se postiže s time?

Father_Dougal pet 8.11.2019 17:33
Dead kaže...

 Ovdje ti sve lipo piše. Nisam ima priliku to poslušat pa jedino mogu čitat o tome.

Znam što piše na tim sajtovima gdje se prodaje magla, razmičem tu maglu već barem 30 godina. Problem leži u nerazumijevanju kak signal putuje (što sam već pominjao u drugom threadu, potrebno je osnovno znanje elektrotehnike, koje nedostaje u ovom threadu gotovo svima), te šarenim lažama prodavača opreme, argumentum ab aucoritate kojeg se puši bez ikakvih razumnih objašnjenja, važno da je to neki bradonja rekao.

Bi-wiring ne radi ama baš ništa, jer signal dolazi do istih drivera i do iste skretnice na oba načina - ili sa dva seta kablova, ili sa jednim setom kablova i onim komadom bakra koji spaja terminale. Pametnije je uložiti novac, ak se baš mora ulagati, u deblje kablove. Jer ak ti kablovi nisu adekvatni snazi koju isporučuješ zvučnicima, baci se kroz prozor i ciljaj vlastitu glupu glavu.

Pasivni biamping je također žešći bull, POGOTOVO ako nemaš mogućnosti mijenjati fazni pomak između dva drivera - što se radi sa aktivnim skretnicama.

Čitam u onom tekstu, treba ti biamping ako ti treba snage u tihim pasažima i visokoj dinamici blah blah blah... a ono, je*bi ga, ako platiš pojačalo 2k eura i nema ti dovoljno snage za potjerat zvučnike, baci se kroz prozor i ciljaj vlastitu glupu glavu.
NETKO: 'Ali meni je dosta 5 W u A lampaškoj triodno-zdrkanoj klasi sa mojim zvučnicima koji imaju 91 dB osjetljivosti i 50 W...' ne, Ante, NIJE ti to dosta. Dovoljno, da. Čut će se. No nije dosta.

Aktivni biamping je jedina stvar koja ima smisla u tom kontekstu, dakle, aktivna skretnica koja daje izlaz na pojačala za svaki driver, i direktno u driver, ne u još jednu skretnicu u zvučniku. Na toj skretnici se mora moći, osim reznih frekvencija, podesiti i fazni pomak, POGOTOVO ako su visokotonci i bas u odvojenim kutijama. Što je jedino smisleno za takav setup.

Molim, bez slanja linkova na raznorazne sajtove gdje ljudi rade i fotkaju takve stvari... ljudi rade glupe stvari otkako je vremena, no to ne znači da su u pravu. Znači nešto drugo, no ako to kažem, mislim da će se 'znalci' naći uvrijeđenima.

 

Father_Dougal pet 8.11.2019 22:00
Dead kaže... 

 Ima smisla to što kažeš. Shvaćam iako nisam toliko potkovan u elektronici i elektrotehnici pa mi se tako iz onog linka učinila suvislija solucija s odvojenim skretnicama koje imaju mogućnost podešavanja seta frekvencija za svako pojačalo. Svejedno, sav taj bi-đir je za mene previše i ne treba mi ništa bolje od stare dobre klasike spajanja zvučnika i pojačala.

Bit ću malo bahat i reći 'naravno da ima smisla' :)
Aktivne skretnice i amplifikacija se koriste kod velikih ozvučenja, recimo, u kinu, ili na koncertima, kad se mora pokriti veliki prostor a da zvuči pristojno. Također, u pristojnim aktivnim studijskim monitorima, gdje se na taj način kalibriraju driveri da budu što precizniji i točniji.

Za po doma su više eksperiment, podešavanja se ne rade 'na uho' jer mada čujemo protufazu i veće fazne pomake, male pomake nećemo čuti ni pod razno, pogotovo ako se slušaju akustične snimke, u kojima je zvuk fazno rasut u svim smjerovima - potrebna je referentna kalibracija sa, gospodebožeoprosti mjernim instrumentima, pa se tek tada može pristupiti slušanju.

dabar_solta_V2 sub 9.11.2019 07:16

aktiva je isto zanimljiva jer svako pojačalo radi na relativno uskom frekvencijskom rasponu, čujno se smanjuje intermodulacijska distorzija. isto tako nema zobela ni nikakvih serijskih/peralelnih korekcija impedance/filtera ni ničega nego direkt pojačalo na zvucnik pa nema ni faznih pomaka zbog istih.  npr bas spojen bez filtera koji ima neki serijski otpor na sub frekvencijama pa vam pojačalo s visokim damping faktorom čak može bit iskoristivo xD ...
jedini problem je dc zaštita visokotonaca, ali može se iskoristit jedan kondenzator u seriju ali treba pazit da je vrijednosti koja postavlja reznu frekvenciju i fazne pomake puno ispod rezne frekvencije aktivne skretnice. 




https://www.youtube.com/watch?v=ElAXmR7U9TA evo malo car audio ako nije off topic,mini šoltanska d-klasa od 400w rms se igra s alpine 12" navodno 250w rms (samo uz miris preprženog laka za zavojnice) zvucnikom.
inače d klasa se napaja s kineskog meanwell napajanja 220v na 35 do 45v a u autu je stavljen inverter s 12 na 220v odma do baterije tako da do zvucnika u portapak ide samo 3x1.5mm2 kabel umjesto bar 16mm2 koliko bi trebalo da ide 12v iza za istu snagu.

hudo ned 10.11.2019 13:51

https://www.youtube.com/watch?v=xmak2XxtHjU

 

znaci, tip isao sa $5000 zvucnika na $500, i super zadovoljan. Da se zapitas (posto imam te skuplje zvucnike ...). S jedne strane mislim da je ovo super, jer nije poanta istrest brdo love da uzivas u glazbi, ali sa druge strane govori kako su nam ukusi dosta drugaciji. Klipsh zvuk je jako atraktivan na prvo slusanje, ali dugorocno ja bi vjerojatno prodao to i otisao na neke druge "profinjenije" zvucnike, koji su opet kompromis jer nemaju onu horn karakteristiku "deranja", mada to zvuci jako prirodno i odlicno na pojedinim materijalima. Udarac tipke klavira na hornama je nesto posebno.