gocc01 čet 20.6.2019 11:46

Definitivno bih prije Fynea gledao Tannoy XT6, zvuk je prekrasan i ti dual concentric driveri su čudo. Niske frekvencije riješiti sa nekim subom. Pošto je na kod NADa sub out skretnica podešena na 150Hz, čitao sam da je frajer stavio subwoofere na preout, zvučnike na fullrange te frekvencije riješio na samom subwooferu koji ima DSP, na dva suba točnije. Kao da nije dobro na sub out imati dva subwoofera preko Y konektora ali je preporučljivo imati dva kad se postavi na preout. Moram još malo to proguglat. 

dabar_solta_V2 čet 20.6.2019 14:00

150hz je definitivno pre visoko za xo za sub ako je mono sub, ako je stereo kako tako ali svejedno pre visoko za moj ukus. ne shvacam sta tocno oces rec jeli taj Y konektor radi sum u mono ili je Y konektor za spojit sub i main na izlaz s preampa, u prvom slucaju nikako nevalja u drugom nebi treba bit problem ali može bit iako bi me više zamaralo u drugom slucaju korištenje različitih skretnica....

djigibao čet 20.6.2019 14:06
tajo1960 kaže...
djigibao kaže...
gocc01 kaže...

Dobio sam preporuku da poslušam Kef LS50 te da bi zvukom mogli odgovarat NADu a kaj se tiče snage, 80W koje daje pojačalo su dobrih 80W.

 

Ti KEF LS50 imaju jos manju Sensitivity 85dB od Q350 tako da bolje gledaj neke sa vecom Sensitivity...npr Klipsh RP-600M (Sensitivity 96dB), svi ih jako hvale.

 

http://www.dacco.hr/shop/item/klipsch_rp-600m_speaker_black_vinyl_49999-1808/

 

Evo jos jednog prijedloga "malih" a dobrih zvucnika napravljena od ekipe koja je "pobjegla" iz Tannoy tvrtke i osnovala novu Fyne.

 

Fyne Audio F500 = 5500kn

Mali Fyne Audio je mali i po frekventnom opsegu, pa kad pogledaš - na -6 db ide do 45 Hz... ali to je na -6 dB?!?! Čujni opseg tolerancije odstupanja na +- 3dB je (što je uobičajeni pokazatelj), dakle, svakako višlji i nije (vjerojatno sigurno) ispod 50 Hz, što je ipak malo; malo - previsoko za prosječnu sobu. Fatilo bi mu, nedostajalo bi bass frekvencija, jer takav zvučnik NE može dati dimalo bas, jer je tako konstruiran i tako radi. Stoga, moje mišljenje - Gocc01 - ovo nije za tvoj prostor; zvuk iz toga mora biti (bio bi) "mršav" u basu!

 

Ovo pišem s rezervom, jer, ipak, ako imaš mogućnost probe (u svom prostoru, naravno), pa se pokaže (slušno) prihvatljivo... :-) onda OK; samo da ne bude - "prodajem Tannoy - kupujem "Tannoy"" (kad su Fyne Audio derivat uma ex-Tannoy experata).

 

Sta nije bolje da ima manje bass ako mu dolazi do booma?

 

Moji zvucnici (Boston Acoustics A26) idu po specs do 50Hz ali mi opet rade boom u mom prostoru pa sam na osnovu mislio da mu je bolje uzet manji zvucnik s manje bass-a i da nema port odozada. 

gocc01 čet 20.6.2019 14:38

Evo kaj je napisao za NAD i subwoofer; 

 

No Problem. So the NAD has two related options, filter and sub/pre. The Sub/pre establishes a low pass filter of 150hz on the sub out. It is still outputting stereo so you need to connect it either to stereo subs or to a single sub with stereo summing input. Best not to use a Y adapter as that will kill your stereo separation to the main channels as well. 

The other setting is filter, this sets a high pass filter on the mains of 150Hz and a similar low pass. It’s all 2nd order L-R. 

I tried it a variety of ways. 150Hz is higher than I like, but my subs were setup in the front on either side of the speakers with another one summing to mono in the back and with a lower 80hz filter on it. This kept bass from being localizable. I also tried another trick that NAD suggested. Use it all full range and rely on the crossover in your sub instead. The mains operate full range. I actually prefer this approach as it increases the disparate LF sources which improves smoothness and, as I recently learned, spaciousness (if you have a stereo pair or subs). In any case, this approach was very flexible and I could use the full dsp of my sub amps through this approach. 

 

 

Edit: sad mi je došlo u glavu da je stereo line out.. 

 

hudo čet 20.6.2019 15:11
gocc01 kaže...

Definitivno bih prije Fynea gledao Tannoy XT6, zvuk je prekrasan i ti dual concentric driveri su čudo. Niske frekvencije riješiti sa nekim subom. Pošto je na kod NADa sub out skretnica podešena na 150Hz, čitao sam da je frajer stavio subwoofere na preout, zvučnike na fullrange te frekvencije riješio na samom subwooferu koji ima DSP, na dva suba točnije. Kao da nije dobro na sub out imati dva subwoofera preko Y konektora ali je preporučljivo imati dva kad se postavi na preout. Moram još malo to proguglat. 

 

Imao sam XT8F i iako taj zvucnik ima dosta dobrih karakteristika, meni njegova koloracija zvuka uopce nije sjela, prodao ga niti 6mj nakon kupovine. Takodjer Xt8 je jako velik, bass nisam mogao kontrolirati, ali mozda taj problem nebude toliko izrazen sa xt6f.

Samo mala napomena, ako se kupuje na sljepo ...

 

Sa podesavanje sub-ova, ja prvo probao na "uho", ali nisam nikada bio 100% siguran pa sam stalno prestimavao. Eventualno uzeo UMIK-1 mikrofon i REW software, izmjerio, podesio reznu freq i jacinu (imao 2 suba i bookshelf zvucnike). Ako se radi na uho, treba dosta vremena i iskustva za dobiti dobar linearni odziv. U mom slucaju, rezna je bila na oko 50-tak hz na ljevom subu, i oko 80-90hz na desnom, i jacine su bile dosta drugacije. 

gocc01 pet 21.6.2019 18:33

Znači primaknuo sam sebe prema naprijed, na 100cm od straznjeg zida, zvučnike zakrenuo još malo prema unutra, sad imam 220cm istostraničan trokut i odjednom Jamming ima bas na onim fantomskim tonovima a onaj boomasti na 63Hz se reducirao i sad je u ravnini sa ovim višima. Wtf. Sve ću hitit kroz prozor jebemti te simte tamte pozicije. A nemam opciju da se trajno primaknem, u biti sam se samo nagnuo prema naprijed 

 

Znači booming je na 30cm do 60cm od stražnjeg zida i nestane na 80-100cm. 

morrisoN pet 21.6.2019 21:29
gocc01 kaže...

Znači primaknuo sam sebe prema naprijed, na 100cm od straznjeg zida, zvučnike zakrenuo još malo prema unutra, sad imam 220cm istostraničan trokut i odjednom Jamming ima bas na onim fantomskim tonovima a onaj boomasti na 63Hz se reducirao i sad je u ravnini sa ovim višima. Wtf. Sve ću hitit kroz prozor jebemti te simte tamte pozicije. A nemam opciju da se trajno primaknem, u biti sam se samo nagnuo prema naprijed 

 

Znači booming je na 30cm do 60cm od stražnjeg zida i nestane na 80-100cm. 

 Stavi na stražnji zid nešto - policu, tapiseriju, .....

sseennoonn sub 22.6.2019 21:00
volegradele kaže...
Evo zanimljiv setup koji govori koliko su KEF LS50 ozbiljne kutije!

 mene baš nisu dojmile ..možda zato jer sam netom prije toga slušao kutije nekoliko puta vrijednije od LS50 ali nznm ...mozda u drugoj prostoriji na drugoj amplifikaciji...

hudo ned 23.6.2019 22:09
tajo1960 kaže...

Gocc01, ovo sada što si napisao izgleda da si otkrio toplu vodu, sorry, ali ta je usporedba najbliža. Mislim da zapravo to znaš i sam, ali, eto, na neki si se način sada i opet osvjedočio time i u tome.

 

 

 

Svi smo mi otkrivali toplu vodu, niko se nije rodio sa apsolutnim znanjem akustike i fizike valova. Moramo biti dobri i pristojni jedni prema drugima:)

 

Evo zanimljiva metoda kako naci polozaj zvucnika u sobi

https://www.youtube.com/watch?v=MOY_SneLtro

 

a ako se sjecam dobro, ista ili vrlo slicna metoda je objasnjena u ovoj (odlicnoj!) knjizi https://www.amazon.co.uk/Get-Better-Sound-Jim-Smith/dp/0982080700

 

Tallahassee sub 29.6.2019 13:09
tajo1960 kaže...

Zanima me, čisto onako audio-tistički (nekoć sam i sam imao gram, Technics SL-D2 sa shure V15 Type IV zvučnicom, pa znam za te radnje)... ti si tražio prije, ako se ne varam ili si mijenjao zvučnicu na svom gramofonu.

 

Jesi li ju poslije podešavao na njenom nosaču? Mislim na precizan položaj - putem / pomoću protraktora (što zna biti jako zayeban i pipljav posao dok se ne ušteli u položaj koji treba biti), pa kasnije antiskating, težinu pritiska (putem protutega na kraju ručke) i ostalo što treba napraviti (postavljanje grama u idealan horizontalan položaj i sl.)?  ... Ili si sve ostavio u stilu "ma baš me briga... svira"?  :-)))  Ako nije teško odgovoriti... tnx, lp!

 .... dakle na sva tvoja pitanja odgovor je da, osim ma bas me briga svira .... protraktor, protuteg po preporuci ortofona 1,8g i antiskating.... od svega antiskating nije podesen idealno jer nemam praznu plocu.... a nakon ovog videa, u kojem je duplo jeftinija zvucnica razvalila ortofon 2m red (koju imam) razmisljam u neko dogledno vrijeme isprobat tu regu carbon.... i opet sve ovo gore proc, nije poso duzi od 30 minuta i to laganini....

Dead kaže...
 

  CA dac magic 100 ima stvarno dobre recenzije. Jako dobar izbor. Koliko si ga platio? Jel second hand?

 ..... 1,4K kuna.... novo....