Periferija

Slušalice za glazbu - tema za izbor

morrisoN pon 27.1.2020 22:12

Noise canceling (NC), kako mu ime kaže, poništava šum. Šum je u ovom slučaju okolna buka koju slušalac ne želi čuti u slušalicama pomiješanu sa muzikom koj, jel, želi čuti. Koristi se u bučnim uvjetima. Primarno, piloti helikoptera (ne da bi služali muziku nego da bi razgovjetno čuli komunikacijski signal u slušalicama.

 

Postoji pasivni NC i aktivni NC.

 

Pasivni NC je implementiran tako da se korištenjem materijala koji ne prenose zvuk nego ga apsorbiraju postigne fizička izolacija vanjskog šuma i buke. Takve su služalice uglavnom zatvorenog tipa sa velikim "spužvastim" ili sličnim jastučićima koji prekrivaju cijelo uho (over ear).

 

Aktivni NC se koristi kada pasivni nije dovoljan. Implemenacija je tehnički mnogo naprednija i naizgled komplikovana, no u suštini nije. Radi se o tome da slučalice imaju i tzv NC mikrofon, koji ima zadatak da pokupi okolni šum, koji se prosljećuje elektroničkom sklopu koji mo promijeni fazu, te onda taj inverzni signal blenda (stopi, pomiješa) sa zvukom iz slušalica. Tada u naša ušesa stižu tri signala:

1. muzika

2. okolni šum (koji prođe pored slušalica)

3. inverzni šum (kojeg je pokupio NC mikrofon pa ga invertovao elektronički sklop)

Signali 2 i 3 se međusobno ponište jer su jedan drugom inverzni, te mi (teoretski ne čujemo šum nego samo muziku.

 

Kvalitet aktivnog NC-a zavisi od par faktora, od kojih je najvažniji omjer snage signala 2 i 3 (ne postoji situacija u kojoj je snaga šuma koji se provukao pored slušalica jednaka snazi inverznog šumac k ojeg emituju slušalice). Stoga većina slušalica sa aktivnim NC-om ima mogućnost podešavanja "jačine NC-a), što u praksi znači podešavanja jačine signala 3. Najbolji rezultat se dobija kada su ta dva signala najpribližnije snage.

 

Dakle, NC ne sprečava curenje zvuka vani, nego sprečava ili poništava curenje ćuma/buke unutra.

Karlek_19 uto 28.1.2020 06:08

Postoje li zamjenski ear tipovi za Sennheiser momentum free, koji manje izoliraju? Naime sluške su top, ali bih rado više onong old school fella klasičnih walkman sluški, bez izolacije. Koristim small baš zato jer su mi mrvicu premali pa mi uha nisu "hermetički" zatvoreno.

 

Nisam pronašao bluetooth sluške onog nekadašnjeg stila.

semperfidelis67 uto 11.2.2020 17:53

Molit cu prijedlog nekih budget bezicnih slusalica do 500tinjak kuna. Vidim da Sony i JVC imaju svoje predstavnike u tom rangu, ali me ipak vise zanima vase misljenje i prijedlozi... Prednost dajem bateriji... Namjena je slusanje glazbe dok sam za racunalom, ali i tokom vjezbanja, hodanja do posla, hodanja po kuci, pranje sudja, peglanje, etc... :D Napisal bi i bicikliranja, ali mi budete obrisali nos... :D :D :D 

Obzirom na sicuejsn, jebay, ali i slicni otpadaju, nemam zelje i volje cekati da histerija zavrsi...

Najljepsa vam dala unaprijed....

 

 

Karlek_19 pet 14.2.2020 12:01
Siky1234 kaže...

Preporuka in ear slušalica za glazbu do nekih 200-ak kuna? Po mogućnosti u HR trgovinama

 Ak hoces bluetooth, probao sam Anker SoundCore buds meni su fantazija za 260 kn. Osjeti se razlika prelaskom na Sennheiser Momentum free, koje imam, ali ta razlika ne vrijedi 450 kn koliko su me više došle Sennheiserice. 

Siky1234 pet 14.2.2020 13:25
Karlek_19 kaže...
Siky1234 kaže...

Preporuka in ear slušalica za glazbu do nekih 200-ak kuna? Po mogućnosti u HR trgovinama

 Ak hoces bluetooth, probao sam Anker SoundCore buds meni su fantazija za 260 kn. Osjeti se razlika prelaskom na Sennheiser Momentum free, koje imam, ali ta razlika ne vrijedi 450 kn koliko su me više došle Sennheiserice. 

 A tipa ovako nešto? https://www.adm.hr/slusalice-sennheiser-cx-100-black-506083/256.200.016/product/

Anker SoundCore mi malo izlaze van budgeta, a i nosim naočale pa ne znam postoji li mogućnost da mi smeta nastavak za uši koje imaju...

b00 sri 19.2.2020 13:37

Trebam preporuku za slusalice do 2000 kuna. Moraju bit u ducanu u hrv, nikakavi web shopovi i kupovina izvana me ne zanima cisto zbog komplikacija sa garancijom. 

 

Takoder slusalice moraju imat minimalno 3 godine garanciju. Dosadilo mi je bacat hrpu novaca na periferiju koja odmah po istjeku garantnog roka od dvije godine rikava.

 

iMik sri 19.2.2020 14:50
b00 kaže...

Trebam preporuku za slusalice do 2000 kuna. Moraju bit u ducanu u hrv, nikakavi web shopovi i kupovina izvana me ne zanima cisto zbog komplikacija sa garancijom. 

 

Takoder slusalice moraju imat minimalno 3 godine garanciju. Dosadilo mi je bacat hrpu novaca na periferiju koja odmah po istjeku garantnog roka od dvije godine rikava.

 

 Sennheiser, AKG, BeyerDynamic, Audio-Technica

b00 sri 19.2.2020 22:10
iMik kaže...
b00 kaže...

Trebam preporuku za slusalice do 2000 kuna. Moraju bit u ducanu u hrv, nikakavi web shopovi i kupovina izvana me ne zanima cisto zbog komplikacija sa garancijom. 

 

Takoder slusalice moraju imat minimalno 3 godine garanciju. Dosadilo mi je bacat hrpu novaca na periferiju koja odmah po istjeku garantnog roka od dvije godine rikava.

 

 Sennheiser, AKG, BeyerDynamic, Audio-Technica

 audio technica sam sada imo ath-ag1x i nisam bio prezadovoljan sa njima + riknule nakon 2 i pol godine, kratko mi je to za 2300 kuna koliko su bile, takoder daju garanciju od samo 24 mjeseca kao i sennheiser, akg ima 1 godinu. beyer neznam.

 

koliko mi se cini sve slusalice imaju samo 2 godine garanciju, ronis trgovina nudi produljenje ali nekak se bojim da budu rekli da to nemre na slusalice. 

 

djigibao kaže...
Jos navedi zelis li otvorenog ili zatvorenog tipa slusalice + u sta ih mislis ustekat?

definitivno zatvorenog tipa. u focusrite scarlett solo

ibme74 pon 2.3.2020 23:09

Ima netko prijedlog za neke solidne sluske za smartphone? Od ovih Huaweiovih jedna otkazala poslusnost
Prvenstveno za mjuzu, nekada za gaming na PC-u ako moram nekuda ici pa da mi se ne kvari frizura sa headsetom 
Cijena - sto jeftinije a da necemu valja i da barem nisu losije od ovih huawei sto dodu uz mob sto se kvalitete zvuka/bassa tiče.
Preferirao bi žične sluške i da je oblik kao na slici dolje (ali nije uvjet).
Danke Šen 

steve90 uto 3.3.2020 07:53

A sve ovisi koliko si spreman izdvojiti novaca. U većini slučajeva je preporuka da se pogleda na ovoj stranici, pa možda nađeš nešto što ti odgovara. Link ti je na kategoriju IEM-ova ali imaš i katergoriju earbuds-a. Ja recimo imam TinAudio T2 i zadovoljan sam.

steve90 uto 3.3.2020 12:30

Ove koje sam ti spomenuo da ja imam (TinAudio T2) su trenutno ~230kn i sumnjam da uopće idu u isti koš s tim roccat. Stranicu sam ti dao samo kao nekakav orijentir ali na kraju si ti taj koji mora odlučiti na što ćeš potrošiti vlastiti novac. 

Arto uto 3.3.2020 19:56

Ja čekam s alija slušalice od 10.1. (uiisii hm9, s audiobudgeta, već imam jedne i topla preporuka za taj novac). Stoje negdje u vrećici u Kini. Prošle došle za cca. 10 dana, 2 tjedna.

Scorp21 sri 4.3.2020 23:03

Odlične slušalice u svakom pogledu. Moja preporuka. Ja sam odabrao sa 32 ohma da ih mogu koristiti i preko mobitela. Da bi ih iskoristio kako treba valjalo bi imati neku kvalitetniju zvučnu karticu.

CyberDemonVZ sri 4.3.2020 23:10
Scorp21 kaže...
Odlične slušalice u svakom pogledu. Moja preporuka. Ja sam odabrao sa 32 ohma da ih mogu koristiti i preko mobitela. Da bi ih iskoristio kako treba valjalo bi imati neku kvalitetniju zvučnu karticu.

 Nisam znao da se mora gledati otpor ovisno o korištenju na računalu/mobitelu!

Koji bi bio OK za mob, a koji za komp?

steve90 čet 5.3.2020 08:25
CyberDemonVZ kaže...

 Nisam znao da se mora gledati otpor ovisno o korištenju na računalu/mobitelu!

Koji bi bio OK za mob, a koji za komp?

 Ja bih rekao da je izlaz na računalu i mobitelu (njegova jačina) otprilike isti. Naravno, ovisi o zvučnoj kartici na matičnoj i o ugrađenom pojačalu u mobitelu ali većinu slušalica (koje su inače ~40 ohma) ćeš moći bez problema "pogoniti" bez dodatnog pojačala. Što se mobitela tiče, navodno LG V30 ima odličan dac/amp ugrađen u sebi i s njim bi mogao gurati i slušalice s većom impedancijom. 

Rekao bih da ide ovako.. Ako ništa ne piše, onda se slušalice mogu bez problema spojiti na bilo koji izvor (PC/mob) dok će za one s većom impedancijom ista biti napisana, i za njih je potrebno pojačalo.