Periferija

Skeniranje i printanje crteža

ReverseFlash čet 20.6.2019 23:12

Pozdrav. Bavim se crtanjem portreta, pa me zanima način na koji mogu skenirati crtež koji sam nacrtao (lijevi) i onda se poslužiti tim skenom da bih mogao napraviti printove koje namjeravam prodavati. Pokušao sam u kopirnici dati da mi skeniraju crtež i dobio sam ovo na desnoj fotki, znači ne baš kvalitetno, jer je meni potrebno da skenira onako kakvo zaista i jest, da mogu poslije jednostavno printati točnu i potpunu rekreaciju originala. Što trebam tražiti od ljudi u kopirnici ili možda kakav printer/skener tražiti u slučaju da se odlučim na to? Crtež je A3 format Hvala unaprijed

ReverseFlash pet 21.6.2019 00:23
InkJet Artist kaže...

Bojim se da si zamjenio pozicije

 

Inače kad nešto takvo skeniraš moraš skan deklarirati u startu kao 1 bitni B&W ili ga kasnije pretvoriti u 1 Bitni B&W

 Bez uvrede, ali nisam razumio ni riječi. :). Koje pozicije? Nisam ja ovo skenirao već žena u kopirnici.....

Wolverine pet 21.6.2019 00:42
ReverseFlash kaže...

Pozdrav. Bavim se crtanjem portreta, pa me zanima način na koji mogu skenirati crtež koji sam nacrtao (lijevi) i onda se poslužiti tim skenom da bih mogao napraviti printove koje namjeravam prodavati. Pokušao sam u kopirnici dati da mi skeniraju crtež i dobio sam ovo na desnoj fotki, znači ne baš kvalitetno, jer je meni potrebno da skenira onako kakvo zaista i jest, da mogu poslije jednostavno printati točnu i potpunu rekreaciju originala. Što trebam tražiti od ljudi u kopirnici ili možda kakav printer/skener tražiti u slučaju da se odlučim na to? Crtež je A3 format Hvala unaprijed

 najbolja solucija bi ti bila da si nabaviš vlastiti skener. problem je što su A3 skeneri skupi, no ono što želiš možeš ostvariti i sa standardnim A4 skenerom samo crtež mora biti tog formata, da bi dobio kvalitetan A3 ispis samo staviš veći DPI (dots per inch) prilikom skeniranja. a sam ćeš isprobavanjem postavki skeniranja najbolje ostvariti da sken izgleda kao što ti želiš.

 

ovo na slikama su  ,najvjerojatnije , stavili automatsku korekciju prilikom skeniranja

Damir22 pet 21.6.2019 00:55

Mozda bi ti mudrije bilo naci neku tiskaru, nesto poput onih koji rade podsjetnice/kalendare/reklame, pa da ti oni to odskeniraju, objasnis im sto zelis... Em ce te bolje shvatiti, em imaju bolju opremu od kopiraone...

CyberDemonVZ pet 21.6.2019 01:06
InkJet Artist kaže...

Bojim se da si zamjenio pozicije

Inače kad nešto takvo skeniraš moraš skan deklarirati u startu kao 1 bitni B&W ili ga kasnije pretvoriti u 1 Bitni B&W

 Mislim da je poanta u toma da nije. Njegova je stvarno prva slika, a ovi su pretvorili u 1 bitni crno bijeli.

 

Nego, ReverseFlash , trebao bi u kopirnici pronaći nekog tko zna što radi i napraviti više pokušaja (ili kak kolega gore veli, tiskara, jer je to njima posao, da izvuku čim više iz slike, a ovi samo fotokopiraju)

 

Ako crtaš samo slike ko ona prva, onda ti treba čim više nijansi sive. Vjerojatno 256. Ako imaju mogućnost više, još bolje.

Ako koristiš boja, onda čim veća dubina boja.

Naravno, UVIJEK maksimalna rezolucija, pa makar fajlovi ispali ogromni. Bolje da moraš smanjivati kod sebe, nego da ti fali detalja. (Osim ako imaju neku suludo veliku rezoluciju, koja je još k tome interpolirana, al nagađajmo da nemaju).

InkJet Artist pet 21.6.2019 09:12

Ukoliko  je crtež u pitanju onda bijelo mora biti bijelo a olovka mora biti crna. Znači tu nema sive.

Ukoliko je pak akvarel u pitanju bijelo opet mora biti bijelo  plus siva od 0 - 100%. Samo ovo mi ne izgleda kao akvarel. Već  kao olovka. Jedino fale sitni detalji. Znači potrebna je visoka rezolucija. Što se ne može napraviti sa ovako malim web uzorcima

Posmatrač pet 21.6.2019 09:28
InkJet Artist kaže...

Ukoliko  je crtež u pitanju onda bijelo mora biti bijelo a olovka mora biti crna. Znači tu nema sive.

Ukoliko je pak akvarel u pitanju bijelo opet mora biti bijelo  plus siva od 0 - 100%. Samo ovo mi ne izgleda kao akvarel. Već  kao olovka. Jedino fale sitni detalji. Znači potrebna je visoka rezolucija. Što se ne može napraviti sa ovako malim web uzorcima

 Olovka nije crna vec je od grafita koja je vise siva ili svijetlo crna nego crna.... Drugo razliciti pritisci i druge tehnike dodaju jos vise nijasi u crtez olovkom.......

Posmatrač pet 21.6.2019 10:51
InkJet Artist kaže...

OK

 

A TUŠ odbosno pero?

 

Čovjek baš nije bio suviše prcizan

 

Ali bijelo mora biti bijelo Kao na primjer dolje

 

A sljedeće pitanje glasi kao to odštampati uz najbolju moguću kvalitetu

Pišem?

 Nisam komentarisaio ni skeniranje ni stampanje vec tvoje izjavu da mora biti crno. Ne mora.... Covjek je nekoliko puta naglasio da se radi o crtezu i na njegovom primjeru se vidi da slika nije crno bijela a to je dobio. A to ne zeli tako da sva dalja rasprava u ovo smjeru je cisto akademske prirode.... Da je zelio crno bijelo to bi dobio bilo gdje vrlo lako a to ne zeli,,,,

ReverseFlash ned 23.6.2019 20:17
Posmatrač kaže...
InkJet Artist kaže...

OK

 

A TUŠ odbosno pero?

 

Čovjek baš nije bio suviše prcizan

 

Ali bijelo mora biti bijelo Kao na primjer dolje

 

A sljedeće pitanje glasi kao to odštampati uz najbolju moguću kvalitetu

Pišem?

 Nisam komentarisaio ni skeniranje ni stampanje vec tvoje izjavu da mora biti crno. Ne mora.... Covjek je nekoliko puta naglasio da se radi o crtezu i na njegovom primjeru se vidi da slika nije crno bijela a to je dobio. A to ne zeli tako da sva dalja rasprava u ovo smjeru je cisto akademske prirode.... Da je zelio crno bijelo to bi dobio bilo gdje vrlo lako a to ne zeli,,,,

 Tako je, ja u osnovi želim sken da izgleda toliko kvalitetno da nakon što napravim print od toga skena da se jedva razaznaje od originalnog crteža

InkJet Artist ned 23.6.2019 22:33

Moguće ali tada moraš koristi neki All Black Ink printer

Zašto?

 

Zato jer da bi dobio željene detalje onda moraš koristiti najveću printersku rezoluciju.

A kad koristiš najveću printersku rezoluciju onda se ti detalji ne postižu iz Black kanala. Već kombinacijom Cyan Yellow i Magenta Kanala.

I sada sve zavisi od kvalitete ICC profila odnosno tinte u printeru

Zašto?

 

Zato jer ukoliko CYM tinte nisu izbalansirane po intenzitetu onda će ti na jednom segmentu otiska siva boja vući u neku nijansu. Ili plavu ili crvenu. I cijeli projekat u trenu pada u vodu

 

Dok ukoliko u svim kanalima imao provjerenu i verificiranu Black tintu onda nema takvog odstupanja. Jer sve tinte vuču na istu nijansu.

 

Međutim ukoliko želimo perfekciju onda All Black solucija nije optimalna jer dolazi do neujednačenih prelaza od 0 - 100% sivila.  Zato se za takve odnosno za ljubitelje Crno Bijele fotografije koristi Quadro Ton sistem tinti.

Ovdje pak imamo isto Black tintu na svim kanalaima ali sad za CYM  ta tinta više nije istog intenziteta kao za Black kanal. Već intenzitet CYM tinte odgovara intenzitetu CYM otiska kad ga pretvorino u Crno Bijeli otisak. Znači jedna nijansa sive. Za Cyan jedna siva. Za Yellow druga siva. Za Magentu treća siva

 

I sad ima još jedna kvaka.

Sve te tinte motraju biti UV postojane jer inače Papa otisak nakon 5 godina.

 

Zaključak: Raspitaj se malo po shoping centrima ili PC shopovima dali ti mogu pomoći po tom pitanju. Sumljam da bi ti najbolji grafičari bili od koristi. Jer na WWW postoji svega par proizvođača koji su dorasli svim tim zahjevima. Znači netko mora biti proizvođač tinti da bi to znao i mogao  to uredno odraditi.

 

I sad će netko pitati ; Jeli može ista svar na mojem kučnom printeru? Ili mislim kupiti baš ovaj printer jeli može to i za njega.

 

A zašto?

 

>>Pa zato jer mora imati wiFi i A3 skener. All in one

A što je sa uvlačenjem papira?

 

>>Ne razumijem

Pa valjda mislite nešto takvo i prodavati. A za to vam treba barem 250 gr m2 pouzdan uvlakač.

 

A što ćemo sa postojanošću na struganje i dodir na tom papiru ???

 

 

InkJet Artist pon 24.6.2019 21:29

Nego ovo nije bila jedina opcija za crno bijelu grafiku

Evo par primjera za istu stvar ali uz transfer. Znači niste ograničeni na jednu vrstu papira koji može proći kroz neki printer.

 

Već isti predložak možete transferirati na aluminij, bakar, keramiku, slikarski canvas, plastiku. tekstil

Cijena je ista

Jedino je postupak nešto kompliciraniji

InkJet Artist sri 26.6.2019 21:40

Inače baš mi je palo na pamet

 

Ne treba mu uopće A3 scaner

 

Može za cca 300 kn kupiti jedan HP Deskjet 2150. Radi savršeno. Zatim A3 crtež skanireati u dva položaja.

Zatim u PhotoShopu ili nekom drugom programu što ima Photomerge opciju i lako spoji ta dva skana.

 

i to je to.  Za 300 kn

ReverseFlash ned 30.6.2019 12:42
InkJet Artist kaže...

Inače baš mi je palo na pamet

 

Ne treba mu uopće A3 scaner

 

Može za cca 300 kn kupiti jedan HP Deskjet 2150. Radi savršeno. Zatim A3 crtež skanireati u dva položaja.

Zatim u PhotoShopu ili nekom drugom programu što ima Photomerge opciju i lako spoji ta dva skana.

 

i to je to.  Za 300 kn

 Ali zat neće i on skenirati kao ovo u prvom postu? Isto takvu kvalitetu?