Periferija

Savjetnik za izbor pc zvučnika

lllnuclearlll uto 23.4.2019 14:34
djigibao kaže...
Svako od tih AV recivera i "jeftinih" pojacala ima DAC i ne moras razbijat glavu s tim.
PosebanDAC se uzima kada se zeli ici stepenicu iznad ali ti jos nisi ni na prvoj stepenici pa ne moras razbijat glavu s tim.

Iz PC-a saljes analogni signal direktno u pojacalo/AV reciver i to je to, bolje bi bi bilo (ako je moguce) da iz PC-a digitalno posaljes zvuk u pojacalo/AV reciver (optika ili coax) pa da konverziju digitalno u analogno obavlja DAC u pojacalu/reciveru jer ce bit kvalitetniji nego na PC-u sigurno.

Ako zelis 5.1 onda moras ici na AV reciver ako ti to nije toliko naophodno onda mozda bolje ici "samo" na stereo pojacalo/mrezni reciver

Ahaaa, tako znači... Ovi "obični" izlazi iz zvučne šalju analogni signal koji je provučen kroz DAC zvučne kartice, a optički izlaz šalje digitalni signal koji nije provučen kroz DAC zvučne kartice ako sam dobro shvatio?

 

OK, to nije problem, imam optički izlaz na zvučnoj.

 

A nije mi neophodno imati surround trenutno, ali vjerojatno bih kasnije (za par godina) htio dodati i tu mogućnost. Onda možda bolje odmah AV reciever uzeti... A možda bih prije nego sklapam kompletan surround uzeo i woofer pa da imam 2.1 sustav. Ako uzmem stereo pojačalo gubim tu mogućnost, pa onda kupuj ponovno...

 

Dali je velika razlika u kvaliteti nekog AV recievera i stereo pojačala iste cijene? Ima li nešto iole kvalitetno za 2000-2500kn?

 

Naravno, za početak i polovno dolazi u obzir, samo je problem što ne znam točno što gledati... Isključivo snagu, ne znam ni koliko treba paziti na impedanciju zvučnika, pojačala, kakvi kablovi se koriste...

 

Imam hrpu toga za proučiti što se tiče tog segmenta prije nego išta kupim...

 

metallic uto 23.4.2019 14:41

Moraš ići slušati, nema druge. Možda razliku niti ne primjetiš s istim zvučnicima, ali ne stereo reciever ne možeš dodat SUB. :(

 

Ne znam koji si tip osobe ali ako ti ovo nije primarni HOBI, a vjerojatno nije, možda te najviše obraduje okej zvuk za manje kuna kad si već u buđet potrazi.

 

Kod mene je uvik 2 vrste slušanja, tiše kad želim kvalitetu, a kad slušam glasno, zanima me uglavnom snaga.

lllnuclearlll uto 23.4.2019 14:53
metallic kaže...

Moraš ići slušati, nema druge. Možda razliku niti ne primjetiš s istim zvučnicima, ali ne stereo reciever ne možeš dodat SUB. :(

 

Ne znam koji si tip osobe ali ako ti ovo nije primarni HOBI, a vjerojatno nije, možda te najviše obraduje okej zvuk za manje kuna kad si već u buđet potrazi.

 

Kod mene je uvik 2 vrste slušanja, tiše kad želim kvalitetu, a kad slušam glasno, zanima me uglavnom snaga.

Ma kakav hobi... ni blizu... hehe

 

Volim slušati glazbu naravno, svira uvijek nešto kod mene doma, kad god nešto radim svira lagana klasika, neki rock, punk, pop... zavisi kako sam raspoložen. Velim, ja sam bio relativno zadovoljan i ovim Genius 5.1 setupom, u Bugu je prije 12-13 godina dobio best buy značku, i ja to kupio odmah za 710kn . Onda je najbolji sustav računalnih zvučnika bio Z5500, a ovi moji Genius su bili odmah klasu ispod njih.

 

Naravno da sam se oduševio jer sam prije toga imao neki 5.1 sustav za 200kn koji je bio katastrofalan u usporedbi s ovim.

 

Onda sam kupio piano digitalni, sviram to dosta, pa sam ga probao spojit na taj Genius, što se pokazalo dosta loše... Visoki tonovi su prilično loši, a zvučnici i zuje dosta pri tome, a i nije to to... Zvučnici ugrađeni u piano također nisu neka sreća, i to je samo tek toliko, piano je namjenjen za spajanje na neki kvalitetan sustav. Zbog toga bih prvenstveno i uzeo Hi-Fi, a usput bih spojio i računalo pa riješio oba problema odjednom da ne uzimam posebno za piano i za računalo.

 

Možda bi to i na Z906 zvučalo pristojno... Ali velim, ako za 4000-5000kn mogu dobit prilično dobar stereo s AV recieverom, a i sposobno za buduću nadogradnju na 5.1, onda bih se vjerojatno malo strpio, uštedio i uzeo tako nešto.

 

Kao što kažeš, trebao bih čuti. Može li se u ZG gdje otići i poslušati Hi-Fi sustave? Malo popričati s prodavačima koji nešto znaju i sl?

 

Gledao sam i Modecom 180, ali mislim da bi me nedostatak basa smetao, ne znam, a i nemoguće ih je nadograditi...

metallic uto 23.4.2019 17:44
lllnuclearlll kaže...
metallic kaže...

 

Gledao sam i Modecom 180, ali mislim da bi me nedostatak basa smetao, ne znam, a i nemoguće ih je nadograditi...

Mislim da je kod njih veći problem kontrola kvalitete nego manjak bassa.

Btw preporuča ih se uzimat u Linksa radi 2 god gare naprama 1god kod Mikronisa(kad sam zanji put vidio).

lllnuclearlll sri 24.4.2019 00:26

Mislim da ću se okušat s Modecom Eclipse 180 na kraju. Ako budu ispravni trebali bi bez problema odrađivati ono što je meni trenutno potrebno. Nek izdrže 2-3 godine pa onda mogu dalje gledati nešto bolje.

 

Imaju ih u trgovini u mom mjestu, dvije godine garancije... Pa ako krepaju ili počnu zezati lako ih odnesem natrag i tražim povrat novca, trgovina je 1.5km od moje kuće.

 

Pravi Hi-Fi će pričekat ipak još jedno vrijeme.

 

Kad izračunam, bez 6000kn ne mogu složiti ono što želim.

 

Zvučnici su 2800kn (Dali Zensor 3) + AV reciever barem 2500-3500kn, i još ako hoću dodati woofer (Dali SUB E-12 F) 4000kn. A generalno za sobu od 16 kvadrata u kojoj sam trenutno mi to stvarno nije potrebno.

 

Dakle, 6000kn stereo sustav sa Zensor 3 zvučnicima, a 10 000kn sa wooferom, i još fale surround i centralni. Sve skupa bi bilo cca 15 000kn...

 

Jednog dana kad budem imao viška para 

 

I Z906 još dolaze u obzir, a odlučit ću se kroz par dana...

 

U svakom slučaju zahvaljujem se cijeloj ekipi na pomoći i konstruktivnim prijedlozima. 

nhooydz sri 24.4.2019 07:35

Dobri su i ti eclipse zvucnici, samo ih odmah isprobaj doma i vrati ako budu zujali ili nešto (ekipa je imala problema sa par primjeraka ovdje), pa savjetujem kupnju i plaćanje preko neta da imaš onih 2 tjedna za povrat robe bez da se moraš navlačit sa trgovcem. Jer, malo je kocka kupovina toga, procackaj po forumu koliko je ljudi imalo problema.

 

Što se tiče DAC-a, u mom iskustvu DAC-ovi na matičnim pločama su dosta loši pa se isplati investirati barem u neki basic USB dac (ili ako imas opticki izlaz na maticnoj, najobicniji). 

 

Svakako i isprobaj zvucnike u duacnu, ja bih inzistirao na tome, ponesi taj svoj huljofon isto pa sve izvidi. :D

 

 BTW, nije ni ovo loše za početak:

 

https://www.elipso.hr/audio__video/audio-komponente/YAMAHA-HTR2071_plus_NSF51/

 

Ja imam takve zvučnike za filmove, i mogu reći da ne osjecam manjak bassa. Super su.

mario16 sri 24.4.2019 13:09

Tražim zvučnike za PC, koristiti će se u sobi veličine desetak kvadrata i to za filmove, serije, youtube, glazba. Trenutno se mislim između Genius sp-hf800a i genius sp-hf1250b. Imate li za preporučiti nešto drugo do recimo 400 kn?

 

btw. Mogu li se igdje u HR kupiti Edifier r1280t?

nhooydz sri 24.4.2019 13:32
mario16 kaže...

Tražim zvučnike za PC, koristiti će se u sobi veličine desetak kvadrata i to za filmove, serije, youtube, glazba. Trenutno se mislim između Genius sp-hf800a i genius sp-hf1250b. Imate li za preporučiti nešto drugo do recimo 400 kn?

 

btw. Mogu li se igdje u HR kupiti Edifier r1280t?

 https://hd-multimedia.com/shop/proizvod/edifier-r1280db/

 

Ovdje imas ove, to su isti ali sa bluetoothom ako se dobro sjecam.

 

 

Osobno bi isao na sp-hf1250b. 

 

https://www.amazon.de/Logitech-Z333-Multimedia-Speakers-Entertainment-Schwarz/dp/B00YR92T90/ref=sr_1_2?keywords=logitech+lautsprecher&qid=1556105434&s=gateway&sr=8-2

 

Ovi su na amazonu ok cijene spram kod nas.

 

https://www.links.hr/hr/zvucnici-genius-sw-g2-1-1250-2-1-38w-crni-100503336

 

Ako si u mogucnosti nadodati 30kn, imaju sub, ne zvuce lose za tu lovu (slusao kod frenda malo).

 

 

djigibao čet 25.4.2019 15:34
mario16 kaže...

Tražim zvučnike za PC, koristiti će se u sobi veličine desetak kvadrata i to za filmove, serije, youtube, glazba. Trenutno se mislim između Genius sp-hf800a i genius sp-hf1250b. Imate li za preporučiti nešto drugo do recimo 400 kn?

 

btw. Mogu li se igdje u HR kupiti Edifier r1280t?

 

Postoje i ovi "povoljni" Edifier R980T ako je frka sa lovom.

dani313 ned 19.5.2019 01:29

Pozz ekipa

Imam Logitech Z333 i imam slijedeci problem, kad tek upalim pc moram prvo otvorit yt i pustit video desetak sekundi da bi mi se zvuk ukljucio, isto tako nakon cca 3h ode kao u sleep mode i onda ponovo otvaraj yt da bi se zvuk upalio... sto mi je ciniti?

lllnuclearlll ned 19.5.2019 20:53
dani313 kaže...

Pozz ekipa

Imam Logitech Z333 i imam slijedeci problem, kad tek upalim pc moram prvo otvorit yt i pustit video desetak sekundi da bi mi se zvuk ukljucio, isto tako nakon cca 3h ode kao u sleep mode i onda ponovo otvaraj yt da bi se zvuk upalio... sto mi je ciniti?

 ne zatvaraj youtube 

nikola_st čet 23.5.2019 13:11

tribala bi mi preporuka za zvucnike do cca 200kn nemoraju bit nesto extra samo da su bolji od ovih ugradenih u monitor sad 2.0 ili 2.1 neznan bi li se uopce vidila razlika u ovon cjenovnon rangu pa ako ima preporuka ;)

lllnuclearlll čet 23.5.2019 17:15
nikola_st kaže...

tribala bi mi preporuka za zvucnike do cca 200kn nemoraju bit nesto extra samo da su bolji od ovih ugradenih u monitor sad 2.0 ili 2.1 neznan bi li se uopce vidila razlika u ovon cjenovnon rangu pa ako ima preporuka ;)

Kako bi uopće mogli biti nešto ekstra za 200kn? 

 

 

Za 200kn stvarno ne možeš kupiti ništa pametno... Preporučujem da skupiš barem još 300kn pa onda ima smisla nešto uzeti. Možda ovo:

 

https://www.centro.hr/genius-zvucnici-sp-hf-1800a-drveni-50w.aspx

djigibao čet 23.5.2019 17:23
nikola_st kaže...

tribala bi mi preporuka za zvucnike do cca 200kn nemoraju bit nesto extra samo da su bolji od ovih ugradenih u monitor sad 2.0 ili 2.1 neznan bi li se uopce vidila razlika u ovon cjenovnon rangu pa ako ima preporuka ;)

 

Preporuka da skupis (ako nemas) jos malo Kn i uzmes SP-HF1250B 

lllnuclearlll sub 25.5.2019 15:11

 Uzeo Modecom 180... Zvuk fenomenalan, prezadovoljan... Kad sam pustio prvu pjesmu mislio sam da su pokvareni, a ono pljesak ruku zvuči kao pravi... Nisam to očekivao... Oduševili me na prvu. Bas ugodan, nema uopće potrebe za subwooferom, nema one tutnjave, a ima basa... a kad se pojačaju zvuk ostaje čist, bas postaje udaran, membrane vibriraju. ma čudo jedno za 1400kn... Preeezadovoljan...

 

Vraćam ih u ponedjeljak...  Imaju "hiss" koji me živcira... Na najnižim glasnoćama recimo kad idem spavat i pustim si nekakvu klasiku, hiss se čuje jače od glazbe koja svira... Šteta... Nadao sam se da ću dobit model bez hissa, al očito nisam te sreće... Dok racunalo radi se ne čuje baš, ako se ne koncentriraš na to, zvuk HDDa je glasniji, no kad je potpuna tišina u sobi kao da cvrče... iritantno... šteta... Također mislim da su već bili vraćeni, pa ih uvaljuju, pošto je ambalaža bila prilično neprofesionalno zaljepljena selotejpom, a i vidim malo prašine na njima...

 

Pitat ću Links da li su voljni zamijeniti ih za verziju bez tog "cvrčanja", ako nisu,  vraćam... Al stvarno šteta, zvukom sam oduševljen, no što vrijedi kvaliteta zvuka kad čuješ cvrčanje uz pjesmu.

Ima li tko od vas verziju koja ne cvrči?? postoji li uopće takva verzija ili je samo mit i sve cvrče?
metallic sub 25.5.2019 18:33
metallic kaže...
lllnuclearlll kaže...
metallic kaže...

 

Gledao sam i Modecom 180,

Mislim da je kod njih veći problem kontrola kvalitete nego manjak bassa.

 

lllnuclearlll kaže...

 Uzeo Modecoprezadovoljan... Kad sam pustio prvu pjesmu mislio sam da su pokvareni, a ono pljesak ruku zvuči kao pravi... Nisam to očekivao... Oduševili me na prvu. ma čudo jedno za 1400kn... Preeezadovoljan...

 

Vraćam ih u ponedjeljak...  Imaju "hiss" koji me živcira...

 Žao mi je, sritno dalje.

lllnuclearlll sub 25.5.2019 18:40
metallic kaže...

 Žao mi je, sritno dalje.

Uzeo ih online, imam 14 dana za povrat... Uzet će ih natrag kak god... Ako hoće nek mi pošalju ispravne, ako ne, pare natrag 

 

Volio bih da mi pošalju ispravne, nek ih testiraju tamo jbg... Lako se utvrdi dali zvučnici cvile kao stari čajnik... Ne vidim smisao prodavat škart... Vjerojatno računaju na to da se neki ljudi neće žalit na to cvrčanje. Imao sam svakakvih zvučnika, i jeftinjara nagorih, ali niti jedni nisu ovako cvilili.

lllnuclearlll sub 25.5.2019 19:01
metallic kaže...

Šteta da se nakon onakve recenzije mora spominjati te zvučnike u ovom tonu. 

 

A bravo i za links koji uvaljuje bez popravka. 

 Neću tvrdit da su bili otvarani, no selotejp na kutiji mi baš ne izgleda tvornički. A i bilo je malo prašine na njima... Sad, možda su takvi stigli njima... Kablovi su bili u vrećicama zapakirani, tako da možda su i novi, ne znam.

 

Al baš cvrče, užas... Evo sad mi se diskovi pogasili, i baš se čuju... šteta... Problem je što tako kvalitetne zvučnike neću naći po ovoj cijeni, a sad kad sam ih čuo nema šanse da više kupim neki Logitech, Genius ili nešto takvo 

 

I nearfield su, baš odlično se čuju na blizu... Od mene su oko metar odmaknuti, možda i malo manje... I imam dojam da zvuk dolazi iz monitora, a ne iz zvučnika. Vrhunski! Baš ono što tražim od PC zvučnika.

 

Nadam se da će mi poslati nove, koji ne zuje, al ću zahtjevati da ih provjere pa tek onda pošalju... Javim kak je prošlo u ponedjeljak. 

 

Ne bi mi bilo krivo da cvrče i zuje kad se pojačaju iznad 1/2... Ali oni jednako cvrče kad su pojačani do daske i kad su na početnim razinama glasnoće... A na početnim razinama mora bit apsolutno bez zujanja da bi čuo pjesmu. A cvrčanje bude glasnije od pjesme koju pustiš... Slušam dosta klasiku, piano aranžmane i sl. i baš smeta jako to zujanje.

lllnuclearlll sub 25.5.2019 19:24
metallic kaže...

Dobar info s tvoje s strane i pozitivan stav.

 

Nema lipše nego kad ti zvuk legne!

 

P.s. daj baci sliku da vidimo jel ostane što mista na stolu?

Ne ostane baš... Mislio sam da su manji. Morat ću neke stalke složit, a mislio sam si i stol izradit neki veći jer imam 2 monitora, a planirao sam i treći, i još ti zvučnici, trebat će mjesta.

 

Morao sam maknut jedan monitor da ih stavim na stol normalno. Ovo je 23" monitor na stolu, pored ovih zvučnika izgleda kao da je 17" 

 

Stol je 135cm

 

 

lllnuclearlll sub 25.5.2019 19:38
metallic kaže...

Bome si brz!

Zvučnici su baš mrge, ništa od nekih nauma za mali desk s njima. Hm

 I treba pazit na membrane da ti ih netko ne dira i ne udubi...  vibriraju kad pojačaš malo jače, fora za vidjeti ovako u žuto/crnom tonu... ma sve je odlično, samo da su izolaciju riješili kako treba da ne cvrče... nisu mi jasni. to je neka smetnja od trafoa unutra ili nešto, vjerojatno vrlo lako rješiva... kinezi jbg...

lllnuclearlll sub 25.5.2019 20:51
djigibao kaže...
A recimo probati spojite te zvucnike na neki drugi izvor (tv, mob...) ista stvar?

spojeni su optički, dakle tu ne bi trebalo biti ama baš nikakvih smetnji...

 

ista stvar spojio optički, RCA, bluetooth... Ista stvar ako ih uopće ne spojiš nego samo uštekaš u struju... Ne radi se o smetnjama izvana, to je nekakva greška u samim zvučnicima... Kad su spojeni samo na struju i upaljeni, oni cvrče (konkretno, cvrči visokotonac). Očito da ima primjeraka koji ne zuje po iskustvima ostalih, al ih je izgleda lutrija pogodit. Nadao sam se da ću pogodit, nažalost nisam... Vidjet ćemo iz drugog puta hoće li proći.

 

A vjerujem da pokušavaju uvalit i ove već vraćene, pa se vrte u krug, jer se nadaju da netko neće to skužit... OK, vjerujem da dio ekipe i ne bi skužio odmah nego tek kasnije, ne znam. ja sam pazio odmah na to...ali i da nisam, čim je tišina u prostoriji nešto ti cvrči po ušima, skužio bih odmah.