Periferija

M audio AV 40 recenzija (review)

explorer 4 pon 26.9.2011 08:19

Evo uhvatio sam malo vremena pa se uhvatio piskaranja.Kako sam obećao da ću napisat review za ove zvučnike upalo mi je nešto drugo pa nisam uspio pa sam sada nešto spremio.Dakle , M audio AV 40 su 2.0 zvučnici , po uputstvima i studijski monitori.

SPECIFIKACIJE :
Zvučnici su dvosistemski.U svakoj kutiji se nalazi jedan tweter (0,75“) te jedan woofer (4“).Snaga sustava je 40 w rms.Zvučnici su dosta impresivni po pitanju glasnoće.Postižu 102 db na metar udaljenosti za što se nikako ne može reći da nije glasno.Masa glavnog zvučnika je 3,8 kg , a sporednog 2,6kg.Ukupno 6,4 kg.

KVALITETA IZRADE
Kutije su napravljene od debelog MDF-a , što rezultira robusnošću i čvrstoći kutija te je naravno zvuk topliji i prirodniji. Na dno kutija zaljepljena su postolja debljine oko 1 mm koja služe za smanjenje vibracija.Na raspolaganju je master volume oko kojeg se nalazi plava ledica.Pojačavanjem sustava razina svijetla ledice se povećava.Potenciometar je odlično pogođen po pitanju tvrdoće i preciznosti.Na zvučnicima nema nikakvih filtara ( tipa bass , midlle ili treble).Postoji nešto slično tome , bass boost.On povećava količinu basa i zgodan je primjerice za gledanje filmova ili igranje igri.Po mom ukusu , za slušanje glazbe bolje držati na off jer je zvuk prirodniji.Zvučnici još imaju priključak za slušalice i aux.Spajaju se pomoću klema.Duljina kabla koji ide u struju i onoga koji spaja zvučnike je 2m dok je onoga koji ide u komp oko metar i pol.On se može lako promjeniti i uzeti dulji jer je to kabel koji na jednom kraju ima dva cincha a na drugom 3,5 mm priključak.

KVALITETA ZVUKA
Ovdje se radi o ponajboljim 2.0 pc zvučnicima.Zvuk je vrlo ujednačen uz mali nedostatak niskih tonova.Naime , pojedinih niskih tonova fali jer zvučnici ne sviraju ispod 80hz , no za onog tko nije ovisnik o brundanju basa i bass testova (takvih je sve više nažalost) bit će sasvim dovoljno.Srednji i visoki su jako čisti i odlično zvuče.Nikad nisam čuo pc zvučnike koji bolje sviraju od njih po tom pitanju.Korištenjem bass boosta zvuk postaje pomalo nepriordan kad se sluša glazba.Visoki basevi previše brundaju što ja osobno ne volim.

REPRODUKCIJA glazbe:Ovo je prvotna namjena ovih zvučnika.Logično , u tom području su najbolji.Oštri prijelazi , čisti i eksplozivni basevi , jasni visoki.Slušanje glazbe na njima je čista uživancija.Hard tehno i drum and bass su im „krizna“područja ali svu ostalu vrstu glazbe reproduciraju odlično (rock , pop , metal , jazz , klasika pa čak i novu elektro glazbu).

ZVUK U IGRAMA I FILMOVIMA : Igrao sam na njima GTA San Andreas i F1 2010.Dosta dobro se snalaze.Zvukovi su jasni i čuje se mnogo detalja.Tu je zgodan bass boost npr.kad se vozi auto , ili kod pucanja pa onda malo više „brunda“.
Kod reproduciranja filmova stvarno nemam riječi.Oštrina , čistoća i detaljan zvuk.Sve to zvuči nekako stvarno , realno.Na mnogo zvučnika zvukovi su umjetni s previše napuhanim basevima i visokim tonovima te tako maskiraju ustvari loš zvuk.Govor je jasan, scene akcije su „jake“ (neznam kako bi se izrazio) , kao da se to događa ispred vas , takav dojam imam.

Zvučnike sam testirao na integriranoj zvučnoj na laptopu i na Creative Audigy 2ZS bez ikakvih dodatnih efekata ili programa.Eq sam stavio na flat.

I na kraju cijena.Nije baš prihvatljiva ali budite sigurni da se dobije odlična kvaliteta.1180 kn u Provoxu , nekad i potrefi akcija pa se daju nabavit za 950 kn što je odlično.

KONKURENCIJA:Creative gigaworks t40.Zanimljivi i preskupi zvučnici , po običaju za Creative.Cijena im je 1100 kn i daju se nabaviti u par trgovina kod nas.Zvuk koji oni daju je prilično dobar , no kad se usporede s AV 40 nije to to.Male membrane opterećene sviranjem basa od 50hz daje boomy bass što malo zasjenjuje srednje i visoke tonove dok je kod AV 40 bas kud i kamo prirodniji i mekši.Srednji tonovi najviše muče gigaworkse , uopće nisu ni blizu AV 40.Malo su mi zamućeni.Visoki su dosta dobri , malo lošiji od M audia , samo nijanse rekao bi.To je što se tiče zvuka.Po kvaliteti izrade M audio također pobjeđuje.Debeli MDF kraj debele plastike je sigurno bolji izbor.Ono što gigaworksi imaju kraj M audia su filtri za treble i bass.Kad se sve zbroji i oduzme , gigaworksi , pak jeftiniji , su lošiji izbor i siguran sam da je bolje dodati još tih 100 kn za AV40.

M audio AV 40 plusevi i minusi :
+ Kvalitetna izrada , dugi kablovi
+prirodan zvuk , kvaliteteni driveri i najviša klasa pojačala(AB klasa).
+odličan kotačić za pojačavanje
- Tipka za paljenje nalazi se iza glavnog zvučnika što i nije baš zgodno.

Zaključak:Definitivno , M audio AV 40 su zvučnici koje vrijedi poslušati.Usudio bih se reći da su ovo najbolji 2.0 pc zvučnici koji se mogu nabaviti kod nas.

Par slika

 

 

mar123 sri 28.9.2011 21:48
gin.tonic kaže...

kad bi se ti zvučnici uspoređivali s corsair sp2500 2.1 zvučnicima,po kvaliteti zvuka bi pobjedili?

naravno da nebi pobjedili. idi procitaj review od corsaira ne netu (ako znas eng) i pogledaj sto kazu za corsair. dosta stranica je corsairu dalu 9/10 ili 10/10, zvucnici bez mana.

anarchyST sri 28.9.2011 22:21
gin.tonic kaže...

kad bi se ti zvučnici uspoređivali s corsair sp2500 2.1 zvučnicima,po kvaliteti zvuka bi pobjedili?

Ma nema ih smisla uspoređivati jer im je namjena potpuno drugacija. SP2500 su all-around PC zvucnici dok su AV40 u dusi studijski monitori namjenjeni detaljnom reproduciranju glazbe, i taj posao rade puno bolje od Corsaira.

explorer 4 sri 28.9.2011 23:27
mar123 kaže...

corsair su ist predviđeni za glazbu i tu briljiraju a ovo ostalo (filmovi,igre) nije tako dobro kao na konkurentskim, ali u glazbi ih sve dere(procito sam da je za glazbu bolji od z5500/z906).

 

Tako je.Dvosistemski sateliti su velika prednost.Kod jednosistemskih uvijek fali ili visokih ili srednjih. Odličan potez od strane Corsaira.Barem da potaknu Logitech da uloži malo truda u satelite koji su obično šugavi.
mar123 čet 29.9.2011 09:43

Pa i ne bas jer nije ni corsair nesto u filmovima. Mozemo ovako rec corsair su definitivno glasniji pa ih mozes koristit na nekom party-u ili slicno. M-audio bi mogo svrstat u low profesionalnu opremu. Odlicni su oba, s nijednim neces pogrjesit.

gin.tonic čet 29.9.2011 10:01
mar123 kaže...
Pa i ne bas jer nije ni corsair nesto u filmovima. Mozemo ovako rec corsair su definitivno glasniji pa ih mozes koristit na nekom party-u ili slicno. M-audio bi mogo svrstat u low profesionalnu opremu. Odlicni su oba, s nijednim neces pogrjesit.

šparam sad lovu za neki pošteni 2.0 ili 2.1 sustav (do 1200kn,više mi ne treba),m-audio av 40 i corsair sp2500 mi dolaze u uži odabir,zato pitam...sad offtopic,za corsair sam pročitao review al mislim da su dali tak velike ocjene zbog samog branda...

explorer 4 čet 29.9.2011 10:44
Vido kaže...
explorer 4 kaže...

najviša klasa pojačala(AB klasa).

 

{#}{#}{#}

 

Nisam znao da je to najviša klasa pojačala. U kom smislu? {#}

 

Pa za Pc zvučnike to je najviša klasa pojačala.Nisam čuo da postoji nešto bolje za PC zvučnike..

Lazarus Long čet 29.9.2011 10:56

"dvije stvari"

 

Preporuke:

  • Bass boost drzati na OFF i slusati ne-bustanu muziku
  • Staviti malo vise izolacione podloske (oko 2-3 mm) ispod zvucnika da se smanje vibracije koje ovi prenose na radni stol. Tako se sprecava "sokiranje" HDD-ova u PCu ili laptopu i znatno produljuje vijek trajanja. Puno je slucajeva "iznenadne" pojave bad sectora u ovakvim slucajevima gdje se slusa glasna muzika
  • Nabava novih  i ne skupih zvucnickih kablova. Zvucnici koriste stipaljke sto nije bas [mehanicko] najsretnije resenje za ostvarivanje kontakta
  • Nabava kvalitetnijeg konekcijskog kabela od/do zvucnika

 

Hint:

Ja sam preradio RCA/banana kablove sa CAT5e kabelom. Jeste da je ruzno ali bolje prenosi signal od isporucenog kabela. I mehanicki je bolji....

(upotrebio sam Nexans Solid CAT5e narandzasti kabel)

 

 

AB klasa nije najbolja i vrhunska ali za PC zvucnike to svakako jest. Hvala na review-u

explorer 4 čet 29.9.2011 11:02
Lazarus Long kaže...

"dvije stvari"

 

Preporuke:

  • Bass boost drzati na OFF i slusati ne-bustanu muziku
  • Staviti malo vise izolacione podloske (oko 2-3 mm) ispod zvucnika da se smanje vibracije koje ovi prenose na radni stol. Tako se sprecava "sokiranje" HDD-ova u PCu ili laptopu i znatno produljuje vijek trajanja. Puno je slucajeva "iznenadne" pojave bad sectora u ovakvim slucajevima gdje se slusa glasna muzika
  • Nabava novih i ne skupih zvucnickih kablova. Zvucnici koriste stipaljke sto nije bas [mehanicko] najsretnije resenje za ostvarivanje kontakta
  • Nabava kvalitetnijeg konekcijskog kabela od/do zvucnika

 

Hint:

Ja sam preradio RCA/banana kablove sa CAT5e kabelom. Jeste da je ruzno ali bolje prenosi signal od isporucenog kabela. I mehanicki je bolji....

(upotrebio sam Nexans Solid CAT5e narandzasti kabel)

 

 

AB klasa nije najbolja i vrhunska ali za PC zvucnike to svakako jest. Hvala na review-u

 

Nije ništa posebno ali svakako bolje od nekih tvorničkih nezamjenjivih kabela.I kad rikne onda se možeš *ebat.

 

Potpis za sve drugo navedeno