Periferija

Logitech z 2300 recenzija (review)

explorer 4 uto 10.8.2010 19:47

 Kupio sam ove zvučnike prije par dana pa sam odlučio napisati recenziju.               

Zasad sam zadovoljan i za većinu korisnika ovo bi trebao bit solidan komad periferije.

Evo da počnemo.

Specifikacije-cijeli sustav ima 200 w rms (subwoofer 120 w, sateliti po 40) te 400 w izlazne snage.Subwoofer ima membranu veličine 8 incha (20,3 cm), a sateliti imaju membranu veličine 2,5 incha (6,4 cm).Kontroler na kojem su master i bass volume.Sateliti se spajaju preko cinch kabela.

Dimenzije-Subwoofer: visina 27 cm, širina 27 cm, dužina 38 cm.
                    Sateliti: visina 17 cm, širina 8 cm, dužina 13 cm.

Kvaliteta izrade-Zvučnici su dosta dobro i kvalitetno napravljeni.Kutija je dosta teška (15 kg) i ne bih preporučio nošenje na duže relacije.Sateliti su napravljeni od solidne plastike, dok je subwoofer u kučištu od drva te je dosta masivan.Na njegovoj poleđini se nalazi hladnjak koji govori o kakvom je subwooferu riječ.Zamjerku bi uputio kontroleru koji je prelagan pa ga zbog toga stalno "naganjam" po stolu.Kotačići za master i bass volume su vrlo solidni i precizni.

OCJENA: 9/10

Kvaliteta zvuka u igrama - u ovoj kategoriji zvučnici najviše briljiraju.Probao sam ih s više igara (nfs underground 2, cod 4, CS, Medal of honor pacific assault) i u svakoj su me oduševili.Svaka sitnica u igri se čuje pa je onda doživljaj u igri vrhusnki.Subwoofer radi odličan posao npr. dok igram nfs imam osjećaj da vani grmi.Zvuk je
stvaran i to me najviše dojmilo dok je na zvučnicima koje sam prije imao to zvučalo "krhko".Sateliti također odlično zvuče.U CS-u daju osjećaj kao da iza sebe imate još zvučnika i to mi pomaže pri lociranju potivnika.Uglavnom, zvučnici u
ovoj kategoriji briljiraju i zato im tu dajem najveću ocjenu.

OCJENA: 10/10

Kvaliteta zvuka u reprodukciji glazbe - Naspram zvučnika od nekoliko stotina kuna ovo je jedan drugi svijet ali opet ima mana koje sam uočio pri slušanju.No prvo ću navesti dobre stvari.Zvučna slika je dosta ujednačena dok je bas malo uzdignut, po mojoj mjeri onoliko koliko treba biti tj. da ne nadglašava satelite.Subwoofer je jak, udaran i dubok te
po meni nema konkurenciju u 2.1 sustavima.Sateliti su slabija stvar u ovom sustavu.Reproduciraju vrlo solidno ali ima nekih nedostataka.Primjetio sam da fali srednjih frekvencija no zanemarivo s obzirom na visoke frekvencije.Puno bolje rješenje bi bilo da su sateliti dvosistemski a ne jednosistemski kao što je ovdje slučaj.Po meni su
visoke frekvencije najveći problem a to se vidi na dosta pjesama na kojima ima nešto izraženijih frekvencija.Rupa im je u frekvencijskom području od 2 do 5 Khz.

Kod srednjih frekvencija je vrlo mali nedostatak a lako se ispegla ekvalajzerom.Da su bolje rješene visoke frekvencije dao bi maksimalnu ocjenu ovako dajem ocjenu

 

OCJENA:8/10

 

Kvaliteta zvuka u filmovima-Na ovom području sam najmanje testirao zvučnike no ipak sam odvrtio Avatar i par trailera.Doživljaj je wooow.Sub trese ko lud i imam osjećaj ko da sam u cinestaru.Zadovoljan sam kako obavljaju posao na području filmova no nažalost to je sve što vam mogu reći u ovom području jer nisam neki filmofil no dojam na avataru je bio fantastičan.Stoga ide najviša ocjena.

 

OCJENA 10/10 

 

Snaga i glasnoća-ovo su zasigurno jedni od najjačih pc zvučnika na našem tržištu i mogu poprilično dignuti prašinu.Pokušao sam pojačat do kraja al nisam uspio stvarno je bila prevelika buka.No moram napomenut da su izobličenja vrlo niska i da nema distorzije kod basa.

 

OCJENA: 10/10

 

Cijena-Ovo je jedan od skupljih setova logitech zvučnika,Na našem tržištu cijena se kreće od 1100 kn pa nadalje.Ipak mislim da je ova cijena malo visoka no nije puno za one željne kvalitetnih pc zvučnika stoga ocjena

 

OCJENA 9/10

 

Zaključak-Logitech z 2300 su zasigurno jedni od najboljih pc zvučnika ikada i onaj tko želi imati solidne zvučnike za male novce zasigurno će biti zadovoljan s njima.Imaju nekih nedostataka koje će neke smetati a neki ih neće ni skužiti.No sve u svemu ovaj logitechov set je već 5 godina top ponude 2.1 zvučnika i onaj tko ih želi uzimat nek se ne dvoumi.

 

Ukupna ocjena: 9/10

 

 

Konkurencija-Na našem tržištu trenutno nemaju pravu konkurenciju.Naveo bih dva proizvoda koji su mu konkurencija ali nisu nikad stekli status u kakvom uživa z 2300.

 

Logitech z cinema-iznimno skupa (dođe 2200 kn u algoritmu i tamo se jedino još može kupit), ima kvalitetnije satelite no bas je slabiji i nekako je mutan tako da zvučna slika nije čista kao kod z 2300.Na papiru piše da su slabiji 20 w no ja bih rekao da su z 2300 dosta jači čuo sam oba pa da ne bi sad ispalo da lupam gluposti.Uz to što imaju bolje satelite imaju i famozan daljinski upravljač koji je pun funckija.Spajaju se preko usb-a jer imaju svoju zvučnu.Na kraju jesu konkurent z 2300 al im je cijena ipak previsoka.

Creative gigaworks t3-Jedini 2.1 sustav koji ima kvalitetniji zvuk od z 2300 kojeg sam ja čuo.No bas je mnogo slabiji i nema tu dubinu i snagu koju ima z 2300.Snaga mu je najgora stavka jer piše da ima 80 w a ja sam stekao dojam ko da ima 30 w.Kad sam ih odvrnuo preko pola već se zvuk izobličio a bas je počeo ozbiljno prdit.Cijena je 1600 kn.Kvalitetni zvučnici ali za te novce preslabi i preskupi.

 

Eto nadam se da sam napravio dobar review i da ću s njim nekom pomoći.Slike stižu sutra jer mi je fotić u selu ostao :))

 

 

 

 

 

Mirko935 uto 10.8.2010 20:25

Evo ti jedan "Hvala" od mene za trud ;)

 

Samo da te pitam, na što si mislio sa "Taj THX tu valjda ima "pune ruke posla" jer koliko sam pročitao na netu za to i služi."? THX ne radi ništa, to je samo certifikat, moglo bi se reć da (što se tiče zvučničkih sustava) je on nekakva potvrda da sustav ima vrlo dobar frekvencijski odziv, možda testiraju i koliku razinu distorzije ima sustav i takve stvari. Zapravo, mislim da nigdje ne možeš naći što točno znači THX certifikat, to zna samo Lucasfilm :)

explorer 4 uto 10.8.2010 20:33
Mirko935 kaže...

Evo ti jedan "Hvala" od mene za trud ;)

 

Samo da te pitam, na što si mislio sa "Taj THX tu valjda ima "pune ruke posla" jer koliko sam pročitao na netu za to i služi."? THX ne radi ništa, to je samo certifikat, moglo bi se reć da (što se tiče zvučničkih sustava) je on nekakva potvrda da sustav ima vrlo dobar frekvencijski odziv, možda testiraju i koliku razinu distorzije ima sustav i takve stvari. Zapravo, mislim da nigdje ne možeš naći što točno znači THX certifikat, to zna samo Lucasfilm :)

 

nisam znao što znači zato sam tražio na netu a eto vidiš nisam objašnjenje dobro našao i onda sam to tako napisao.

 

XD

Mrgud Veliki uto 10.8.2010 20:38

Nisu ti z-2300 losi, bar sto se tice zvucnika za racunalo.

Bolje je pitanje zasto toliko kostaju, ako sam ja ove moje svojevremeno platio nesto sitno iznad tih z-2300, a i sam sub je tako dizajniran (double chamber) da sub pokazuje snagu kao recimo sub od z-5500 (koji ga usput gle cuda nema).

 

Odnosno, logitechovo prodavanje magle ili porez na b.....

Mrgud Veliki uto 10.8.2010 20:45
explorer 4 kaže...
šteta što toliko dođu.

da su 800-900 kn to bi bila super kupnja.Ovako su malo skupi

Apsolutno su skupi.

Kako napisah, z-5300 sam platio mislim 1200 kuna.

Doduse, njih su brzo povukli sa trzista, jer su bili prevelika konkurencija z-5500, a u ono vrijeme duplo jeftiniji.

I cudno mi je da nisi dobio nikakvu distorziju sa dubokim tonovima na z-2300, kada si odvrnuo. Ja sam sa dvama z-2300 dobio. Koju zvucnu karticu imas ?

logic uto 10.8.2010 21:33
Mrgud Veliki kaže...

Nisu ti z-2300 losi, bar sto se tice zvucnika za racunalo.

Bolje je pitanje zasto toliko kostaju, ako sam ja ove moje svojevremeno platio nesto sitno iznad tih z-2300, a i sam sub je tako dizajniran (double chamber) da sub pokazuje snagu kao recimo sub od z-5500 (koji ga usput gle cuda nema).

 

Odnosno, logitechovo prodavanje magle ili porez na b.....

Ovo nisam shvatio. Sta to Z-5500 nema?

Mrgud Veliki uto 10.8.2010 21:43
logic kaže...

Ovo nisam shvatio. Sta to Z-5500 nema?

Sub od z-5500 nema taj svojevremeno inovativni 'double chamber' (tako je to Logitech nazvao) koji je uveden u z-5300, a zbog kojeg je i sam projekt zvan z-5300 napusten u roku nekoliko mjeseci.

Generalno... z-5500 imaju vise snage u satelitima, ali taj 'inovativni' sub daje gotovo identicnu snagu sub-a za slusaca kod 5500 i 5300. Docim, je sama potrosnja pojacala od strane suba daleko veca na 5500.

 

 

 

explorer 4 sri 11.8.2010 14:14
Mrgud Veliki kaže...
logic kaže...

Ovo nisam shvatio. Sta to Z-5500 nema?

Sub od z-5500 nema taj svojevremeno inovativni 'double chamber' (tako je to Logitech nazvao) koji je uveden u z-5300, a zbog kojeg je i sam projekt zvan z-5300 napusten u roku nekoliko mjeseci.

Generalno... z-5500 imaju vise snage u satelitima, ali taj 'inovativni' sub daje gotovo identicnu snagu sub-a za slusaca kod 5500 i 5300. Docim, je sama potrosnja pojacala od strane suba daleko veca na 5500.

 

 

 

 

nisam znao za ovo.

hvala na info mrgude

thedream čet 12.8.2010 08:34

Netko se počastio hehe,fino,imam ih skoro 3g. Osmijeh 1199kn platio nove u Ve-milu. Po meni bi bilo idealno za ovu cijelu analognu priču spojiti satelite od Z-Cineme na sub od Z2300.

 

Problem kod tih zvučnika je jedino,kao i kod svakih koje spajaš analogno,prevelika ovisnost o zvučnoj koju imaš u kompu. Ja sam ih testirao na SB Live!-u starom Value!, pa Realteku 850 čini mi se,na nforce3 250gb chipset ploči za AMD,pa na HD Realteku 883 i 888,889A te na široj paleti Creative X-Fi i M-Audio zvučnih te običnoj Xonarici.

 

Ne znam,po meni su to 8/10 zvučnici,minus im je svakako cijena,koja ne kažem da nije opravdana,ali realno ti spikeri vrijede 800-900kn novi,a ne 1200 i slično. To je taman razlika do poštenije zvučne,od onboard rješenja..

 

Lijepo za osvrt,moje pohvale..

Vido čet 12.8.2010 12:09
Mrgud Veliki kaže...
logic kaže...

Ovo nisam shvatio. Sta to Z-5500 nema?

Sub od z-5500 nema taj svojevremeno inovativni 'double chamber' (tako je to Logitech nazvao) koji je uveden u z-5300, a zbog kojeg je i sam projekt zvan z-5300 napusten u roku nekoliko mjeseci.

Generalno... z-5500 imaju vise snage u satelitima, ali taj 'inovativni' sub daje gotovo identicnu snagu sub-a za slusaca kod 5500 i 5300. Docim, je sama potrosnja pojacala od strane suba daleko veca na 5500.

 

 

 

Taj "double chamber" je po onome što sam vidio ništa više nego standardna bandpass kutija, evo malo o tome: http://www.diysubwoofers.org/bnd/4thorder.htm

Takav dizajn nije loš ali subwoofer u Z-5300 je samo 6.5" u promjeru, što je jako malo za zvučnik koji treba biti subwoofer bez obzira na kutiju. Zbog bandpass konstrukcije potrebna je prilično velika kutija pa se čini da je sub velik, ali u ovom slučaju nije :)

thedream čet 12.8.2010 18:18
logic kaže...

Koje djubre? Z-2300 ili Z-5500?

Mada se i za jedne tesko mze reci da su djubre. 

Oboje hehe,ja to tako zovem jer cijena Z5500 nikako da padne na meni prihvatljivu granu,2 000kn za nove sa garancijom..ne usudim se kupiti ih preko njuškala,iako sam došao u napast već mnogo puta. Isto vrijedi i za Z2300,đubre jer im cijena nikako da padne,a na tržištu su valjda 5g..kad nešto valja,a ako nešto kod Logitecha valja to su ova dva spikera,nerealno je očekivati da budu 100 eura novi,kad jedan Links prodaje,ili je neko vrijeme prodavao,X540 po 650,700kn..smijurija.

 

Makar me ovo sve više koleba,da prodam svoje za 700,800kn,sigurno toliko dobivam ako ne i više..i uzmem tvoje na rate..

 

http://www.infoplus.hr/webshop/zvucnici-i-zvucne-kartice/zvucnici-51/logitech-z5500-zvucnici-51-505w-rms.html

 

Na 12 rata to ne bi smio ni osjetiti samo je jebada što moram otplatiti napajanje,matičnu,prošlu grafu i ostale svinjarije što sam obročno uzimao,prvo to skinem u banci,onda nešto dugoročno tipa spikeri dolaze u obzir..

logic čet 12.8.2010 18:21

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa

hehehehehehe

Suti. Ja sam prelomio i uzeo Z-5500 i ne zalim niti pfeninga koje sam dao za njih ;)

Kad ih pustim ljudima samo vilice odvale do poda, pogotovo kad im pustim neki film sa 5.1 zvukom. Vjerovatno nesto najbolje sto je logi napravio. Z-5500 su stari preko 6 godina ;)

Vido čet 12.8.2010 20:16

Drže cijenu zbog toga što se ne otkriva ništa novo u svijetu zvučnika te kalse, tehnologija je ista ko i prije, izrada kutije je ista kao i prije, realne konkurencije barem na našem tržištu nema, kvaliteta izrade i zvuka za novac je visoka... nema razloga da cijena padne :)

explorer 4 pet 13.8.2010 14:52
thedream kaže...
logic kaže...

Koje djubre? Z-2300 ili Z-5500?

Mada se i za jedne tesko mze reci da su djubre. 

Oboje hehe,ja to tako zovem jer cijena Z5500 nikako da padne na meni prihvatljivu granu,2 000kn za nove sa garancijom..ne usudim se kupiti ih preko njuškala,iako sam došao u napast već mnogo puta. Isto vrijedi i za Z2300,đubre jer im cijena nikako da padne,a na tržištu su valjda 5g..kad nešto valja,a ako nešto kod Logitecha valja to su ova dva spikera,nerealno je očekivati da budu 100 eura novi,kad jedan Links prodaje,ili je neko vrijeme prodavao,X540 po 650,700kn..smijurija.

 

Makar me ovo sve više koleba,da prodam svoje za 700,800kn,sigurno toliko dobivam ako ne i više..i uzmem tvoje na rate..

 

http://www.infoplus.hr/webshop/zvucnici-i-zvucne-kartice/zvucnici-51/logitech-z5500-zvucnici-51-505w-rms.html

 

Na 12 rata to ne bi smio ni osjetiti samo je jebada što moram otplatiti napajanje,matičnu,prošlu grafu i ostale svinjarije što sam obročno uzimao,prvo to skinem u banci,onda nešto dugoročno tipa spikeri dolaze u obzir..

 

Bili su ti u adm-u 2100 kn kad sam ja svoje z 2300 kupio prije tjedan dana a ostali još samo jedni :))

mika2210 pet 27.8.2010 10:49

Evo i ja imam ove zvučnike, još malo pa dvije godine, i prezadovoljan sam s njima...

 

Zamjerka su srednji tonovi (riješeno sa equilizerom), i što imaju samo jedan ulaz...

 

Trenutno ih imam spojene na komp, a u sobi još imam i DVD i TV, tako da bi bilo super da imaju barem 2 ulaza...

 

Danas sam preko E-bay-a naručio switch sa 4 ulaza i jedan izlaz, tako da ću s tim riješit problem...

explorer 4 pet 27.8.2010 11:25
mika2210 kaže...

Evo i ja imam ove zvučnike, još malo pa dvije godine, i prezadovoljan sam s njima...

 

Zamjerka su srednji tonovi (riješeno sa equilizerom), i što imaju samo jedan ulaz...

 

Trenutno ih imam spojene na komp, a u sobi još imam i DVD i TV, tako da bi bilo super da imaju barem 2 ulaza...

 

Danas sam preko E-bay-a naručio switch sa 4 ulaza i jedan izlaz, tako da ću s tim riješit problem...

 

misliš visokih tonova