Periferija

Kako saznati koliko W imaju vaši zvučnici?

Plahi ned 10.10.2010 11:07

Evo, vidim da nigdje nema tema o tome, a zanima me zbog kupnje pojačala.

Imam jedne zvučnike ogromni su i jaki ali ih ne koristim jer je linija riknula, pa me zanima koje bi uzeo pojačalo.

Hvala.

Toni2000 ned 10.10.2010 19:24

otvorit ih i pogledat na driverima (ako uopce pise) koliku snagu mogu trpit, ako ne potrazit po netu model pa tako vidit.

 

postoji druga varijanta...pomalo im davaj snage sve vise i vise i kad pregore ces znat do koliko snage trpe  :D

Plahi ned 10.10.2010 21:03
Toni2000 kaže...

otvorit ih i pogledat na driverima (ako uopce pise) koliku snagu mogu trpit, ako ne potrazit po netu model pa tako vidit.

 

postoji druga varijanta...pomalo im davaj snage sve vise i vise i kad pregore ces znat do koliko snage trpe  :D

Pitam ozbiljno.

EDIT : našao na netu, oba su po 100W. Osmijeh

Jakovp ned 10.10.2010 21:08
Plahi kaže...
Toni2000 kaže...

otvorit ih i pogledat na driverima (ako uopce pise) koliku snagu mogu trpit, ako ne potrazit po netu model pa tako vidit.

 

postoji druga varijanta...pomalo im davaj snage sve vise i vise i kad pregore ces znat do koliko snage trpe  :D

Pitam ozbiljno.

EDIT : našao na netu, oba su po 100W. Osmijeh

Što ne znači da možeš samo tako stavit pojačalo od 100w. Uzmi malo manje, zbog sigurnosti,  ili pazi da ne odvrćeš.

 

Normalno postoje iznimke, stari britanski zvučnici mogu podnijet više nego što piše.

hd22sb ned 10.10.2010 21:57
Jakovp kaže...

Što ne znači da možeš samo tako stavit pojačalo od 100w. Uzmi malo manje, zbog sigurnosti,  ili pazi da ne odvrćeš.

 

 

uvijek se uzima jače pojačalo nego što su zvučnici, naime ako su zvučnici jači i kad max odvrneš pojačalo dolazi do clipinga i može ti vrisnuti pojačalo jer zvučnik povuče struje više nego što pojačalo može isporučiti

 

nadalje jako je upitna informacija kolike su snage zvučnici, jer su pravljeni specifično za tu liniju, tj. za to pojočalo

 

dakle najbolje ti je kupiti neko pojačalo (pretpostavljam da misliš na a/v receiver, a ne na stereo pojačalo, jer mislim da nečeš nigdje naći slabije od 100w rms po kanalu) te da postepeno opterečuješ i vidiš kada ti dolazi do distorzije, smanji malo i to koristi kao max. izlaznu snagu

 

 

ParaNO1d ned 10.10.2010 22:15

Kd zvučnika postoje 2 vrste snaga. Jedna je Peak Music Power Output (PMPO) je suma svih amplituda u cijelom sistemu... onda nastaju oni bombastični boldani 1000W i šta ja znam što ne. A druga je RMS što je ona prosječna ili prava snaga. Kod kupnje zvučnika ili audio uređaja je ona najbitnija.

hd22sb ned 10.10.2010 22:59
ParaNO1d kaže...

Kd zvučnika postoje 2 vrste snaga. Jedna je Peak Music Power Output (PMPO) je suma svih amplituda u cijelom sistemu... onda nastaju oni bombastični boldani 1000W i šta ja znam što ne. A druga je RMS što je ona prosječna ili prava snaga. Kod kupnje zvučnika ili audio uređaja je ona najbitnija.

nema pravila, sve ovisi od proizvođača do proizvođača

 

muzička snaga je obična glupost i nema nikakve realnosti u njoj, realna snaga je rms, samo što ne testiraju svi sve zvučnike jednako

 

najčešće je testiranje pri 1hz (nečujno za ljudsko uho, mi čujemo od 20kz-20khz) pri 1ohm gdje je najmanje opterečenje za zvučnik i izvuku neralnu cifru o rms-u

to bi se odnosilo na jeftinjare, jer renomirane firme drže do svoga imidža pa testiraju pri malo normalnijim uvjetima (opet ovisi od branda, a čak i do modela)

 

ako i piše 100w to nije realno, dakle malo napregni uho i pazi na distorziju i ne pretjeruj s glasnoćom inače driveri by by

 

usput pravilo je među ljuima da jačinu zvučnika mjere u vatima, to je u redu ako se gleda jačina ali ljudi brkaju pojam jačine i glasnoće, dakle 2 zvučnika od 100w različite marke neče biti jednako glasna

glasnoća je opisana kao osjetljivost i mjeri se u decibelima, tj. glasnoća pri 1w na udaljenosti od jedan metar

 

što je zvučnik osjetljiviji to je je veća vrijednost (primjerice osjetljivost mojih je 93dB), dakle pri istoj jačini pojačala ne isporučuju jednaku glasnoću

Jakovp ned 10.10.2010 23:01
hd22sb kaže...
Jakovp kaže...

Što ne znači da možeš samo tako stavit pojačalo od 100w. Uzmi malo manje, zbog sigurnosti,  ili pazi da ne odvrćeš.

 

 

uvijek se uzima jače pojačalo nego što su zvučnici, naime ako su zvučnici jači i kad max odvrneš pojačalo dolazi do clipinga i može ti vrisnuti pojačalo jer zvučnik povuče struje više nego što pojačalo može isporučiti

 

nadalje jako je upitna informacija kolike su snage zvučnici, jer su pravljeni specifično za tu liniju, tj. za to pojočalo

 

dakle najbolje ti je kupiti neko pojačalo (pretpostavljam da misliš na a/v receiver, a ne na stereo pojačalo, jer mislim da nečeš nigdje naći slabije od 100w rms po kanalu) te da postepeno opterečuješ i vidiš kada ti dolazi do distorzije, smanji malo i to koristi kao max. izlaznu snagu

 

 

 

Ovakvu glupost već dugo vremena nisam čuo. Zvučnici ne vuku struju, nego primaju onoliko koliko im pojačalo daje. Možeš ti spojit 1Wu zvučnik od 300W, neće mu biti ništa.

 

Inače ovi zvučnici sa slike sigurno nisu 100w, ja bih stavio najviše 30w pojačalo (pričam o pravih 30w, ne onih pri 10% THD kako neki vole deklarirat i napisat malim slovima).

hd22sb ned 10.10.2010 23:06
Jakovp kaže...

 

Ovakvu glupost već dugo vremena nisam čuo. Zvučnici ne vuku struju, nego primaju onoliko koliko im pojačalo daje. Možeš ti spojit 1Wu zvučnik od 300W, neće mu biti ništa.

 

Inače ovi zvučnici sa slike sigurno nisu 100w, ja bih stavio najviše 30w pojačalo (pričam o pravih 30w, ne onih pri 10% THD kako neki vole deklarirat i napisat malim slovima).

da to je istina ali pročitaj sve što je napisano, ane samo ono što želiš ćuti

 

ako pojačalo odvrneš do kraja onda ti dolazi do clipping-a

 

da se ne zamaram objašnjavanjem evo ti malo lektire, a ubuduče malo se informiraj prije nego li izjaviš kakvu glupost

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_%28audio%29

Jakovp ned 10.10.2010 23:10
hd22sb kaže...
Jakovp kaže...

 

Ovakvu glupost već dugo vremena nisam čuo. Zvučnici ne vuku struju, nego primaju onoliko koliko im pojačalo daje. Možeš ti spojit 1Wu zvučnik od 300W, neće mu biti ništa.

 

Inače ovi zvučnici sa slike sigurno nisu 100w, ja bih stavio najviše 30w pojačalo (pričam o pravih 30w, ne onih pri 10% THD kako neki vole deklarirat i napisat malim slovima).

da to je istina ali pročitaj sve što je napisano, ane samo ono što želiš ćuti

 

ako pojačalo odvrneš do kraja onda ti dolazi do clipping-a

 

da se ne zamaram objašnjavanjem evo ti malo lektire, a ubuduče malo se informiraj prije nego li izjaviš kakvu glupost

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_%28audio%29

I kakve to ima veze sa zvučnicima? To ovisi o samom pojačalu. Bolja pojačala ne bi trebala klipat na max-u, a gora će klipat. To nije klipanje od zvučnika, tako da nema veze s ovom temom. Ja sam tvoj post sasvim dobro pročitao i shvatio, hvala. Ja sam napisao da uzme jače zvučnike od pojačala, dakle u svakom slučaju tu ne može doći do klipanja zbog zvučnika, se slažeš?

hd22sb ned 10.10.2010 23:13
Jakovp kaže...

I kakve to ima veze sa zvučnicima? To ovisi o samom pojačalu. Bolja pojačala ne bi trebala klipat na max-u, a gora će klipat. To nije klipanje od zvučnika, tako da nema veze s ovom temom. Ja sam tvoj post sasvim dobro pročitao i shvatio, hvala. Ja sam napisao da uzme jače zvučnike od pojačala, dakle u svakom slučaju tu ne može doći do klipanja zbog zvučnika, se slažeš?

vidi, ako mi ne vjeruješ malo prosurfaj, nači ćeš za čas jako puno informacija o ovome

 

uvijek se uzima jače pojačalo od zvučnika, a do clippinga ti dolazi jer zvučnik povuče više struje nego što pojačalo može isporučiti, u isto vrijeme koliko je pogubno za pojačalo (iako svi novi imaju sklopku u slučaju da dođe do optorečenja ali isto tako je pogubno za zvučnike

 

Opalaa !! ned 10.10.2010 23:21
Jakovp kaže...
hd22sb kaže...
Jakovp kaže...

 

Ovakvu glupost već dugo vremena nisam čuo. Zvučnici ne vuku struju, nego primaju onoliko koliko im pojačalo daje. Možeš ti spojit 1Wu zvučnik od 300W, neće mu biti ništa.

 

Inače ovi zvučnici sa slike sigurno nisu 100w, ja bih stavio najviše 30w pojačalo (pričam o pravih 30w, ne onih pri 10% THD kako neki vole deklarirat i napisat malim slovima).

da to je istina ali pročitaj sve što je napisano, ane samo ono što želiš ćuti

 

ako pojačalo odvrneš do kraja onda ti dolazi do clipping-a

 

da se ne zamaram objašnjavanjem evo ti malo lektire, a ubuduče malo se informiraj prije nego li izjaviš kakvu glupost

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_%28audio%29

I kakve to ima veze sa zvučnicima? To ovisi o samom pojačalu. Bolja pojačala ne bi trebala klipat na max-u, a gora će klipat. To nije klipanje od zvučnika, tako da nema veze s ovom temom. Ja sam tvoj post sasvim dobro pročitao i shvatio, hvala. Ja sam napisao da uzme jače zvučnike od pojačala, dakle u svakom slučaju tu ne može doći do klipanja zbog zvučnika, se slažeš?

 

apsurd je da ste obojica pomalo u pravu

Jakovp ned 10.10.2010 23:30
hd22sb kaže...
Jakovp kaže...

I kakve to ima veze sa zvučnicima? To ovisi o samom pojačalu. Bolja pojačala ne bi trebala klipat na max-u, a gora će klipat. To nije klipanje od zvučnika, tako da nema veze s ovom temom. Ja sam tvoj post sasvim dobro pročitao i shvatio, hvala. Ja sam napisao da uzme jače zvučnike od pojačala, dakle u svakom slučaju tu ne može doći do klipanja zbog zvučnika, se slažeš?

vidi, ako mi ne vjeruješ malo prosurfaj, nači ćeš za čas jako puno informacija o ovome

 

uvijek se uzima jače pojačalo od zvučnika, a do clippinga ti dolazi jer zvučnik povuče više struje nego što pojačalo može isporučiti, u isto vrijeme koliko je pogubno za pojačalo (iako svi novi imaju sklopku u slučaju da dođe do optorečenja ali isto tako je pogubno za zvučnike

 

Ti si se malo zabunio, ovo o čemu pričaš bi se dogodilo da staviš zvučnik s manjom impendancijom. Al to je nešto sasvim drugo. Snaga je pasivan element, govori samo koliko zvučnik može izdražat, a ne kako će se ponašat u određenim uvjetima.

Vido pon 11.10.2010 11:18
hd22sb kaže...

najčešće je testiranje pri 1hz (nečujno za ljudsko uho, mi čujemo od 20kz-20khz) pri 1ohm gdje je najmanje opterečenje za zvučnik i izvuku neralnu cifru o rms-u

to bi se odnosilo na jeftinjare, jer renomirane firme drže do svoga imidža pa testiraju pri malo normalnijim uvjetima (opet ovisi od branda, a čak i do modela)

Ne nego kod jeftinih modela na 1kHz što je cca frekvencija pri kojoj pojačalo može dati najviše snage uz najmanje distorzije i frekvencija na kojoj večina zvučnika može istrpiti veliku snagu (tweeteri ne, njima je ta frekvencija najčešće pogubna ako se malo odvrne). Što je niža frekvencija to zvučnik može istrpiti manje snage zbog većeg pomaka zavojnice unutra mag. polja tj velikog zagrijavanja, a i opterećenja na ovjes koji može puknuti pri velikim pomacima tako da 1Hz definitivno otpada ako želiš da ti dođu veliki brojevi :)

Također se i osjetljivost najčešće uzima na frkevenciji oko 1kHz jer eto zvučnici su najosjetljiviji na otprilike toj frekvenciji (govorim za širokopojasne i midrage-ove, za tweetere i subove je drugačije)

 

Kad se gleda cijela kutija onda se uračunaju i skretnice i gleda se pojas od 20 do 20000Hz ako je zvučnik kvalitetniji. To vrijedi i za osjetljivost jer piše recimo -3db 40Hz dakle na 40Hz odziv se smanjio za 3 db od neke referentne vrijednosti koja je najčešće neki prosjek u mid području.

 

Ako je neki jeftinjak onda se najčešće gleda samo da piše što više :)

 

 

I da, u pravu si, bolje je da je pojačalo jače jer ima više fore prije nego zaklipa tj neki nagli peak signal ga neće natjerati u clip ili hoće ali manje od nekog slabijeg pojačala. Govorimo kao da su oba iste kvalitete. Također će zvučnik lakše odtrpiti više snage čistog signala nego clipanog pa makar to bilo i duplo više od njegove nazivne snage.

Za subove ovo vrijedi i više nego za ostale.

SupremeCommander pon 11.10.2010 11:35
Vido kaže..

I da, u pravu si, bolje je da je pojačalo jače jer ima više fore prije nego zaklipa tj neki nagli peak signal ga neće natjerati u clip ili hoće ali manje od nekog slabijeg pojačala. Govorimo kao da su oba iste kvalitete. Također će zvučnik lakše odtrpiti više snage čistog signala nego clipanog pa makar to bilo i duplo više od njegove nazivne snage.

Za subove ovo vrijedi i više nego za ostale.

 Moze malo dodatnog objasnjenja za ovo?

Kako ti znas kad ti pojacalo ide u clipping? Zar ne ovisi to samo o amplitudi ulaznog signala i koliko okrenes kotac na pojacalu, a ne o zvucniku?

Npr. imas pojacalo od 50W i pojacalo od 100W. Zvucnik je od 50W. Isti ulazni signal, odvrnes kotac do kraja na oba pojacala. Ovo pojacalo od 50W da malo preko toga, i imas recimo 70W izoblicenog  (clippanog) signala. Ovo od 100W da recimo 130W izoblicenog (clippanog) signala. Nece li zvucnik od 50W lakse podnjeti izobliceni signal od 70W nego od 130W?

 

 

Vido pon 11.10.2010 15:42

Ne, gledamo da daju istu snagu, recimo ovako, jedno pojačalo je rejtano na 50W, drugo na 100W, recimo da su oba idealna i da nemaju zaštitu od clipa. Zvučnik je recimo 75W.

Želimo da iskoristimo zvučnik do kraja i neiskusan korisnik će odvrnuti pojačalo od 50W do kraja i što se dogodi, pređe se naponski limit i pojačalo ode u clip, davat će signal koji clipa i recimo da mu je snaga 75W. Sa jačim pojačalom bez problema dostignemo 75W i tu stanemo jer je to maksimum zvučnika. Pojačalo ima još 15W fore i neće klipati. To ovako u savršenom slučaju.

Naravno, klip će ako je dovoljno jak i ako je zvučnik dovoljno "loš" ubiti zvučnik iako ne prelazi njegovu nazivnu snagu.

 

 

Ugl, idemo malo na realne uvijete, glazba, recimo da imamo zvučnik 100W, jedno pojačalo 50W, drugo 200W.

Naštimajmo sa nekom srednjom vjednosti signala izlaznu snagu na 50W, dakle na max slabijeg pojačala bez clipa. E sad, to je prosječna vrijednost, kod glazbe kao što i sam znaš ima velikih promjena u amplitudi i recimo da je signal poratso za 6db (česta pojava, neki bas).

Snaga potrebna za to će biti 4 puta veća od naše prosječne (50W) dakle 200W.

Slabije pojačalo će debelo zaklipati, doći će do ogromne distorzije, dobre šanse da zvučnik pregori zbog jakog klipanog signala koji možemo gledati kao malo duže izboje istosmjerne struje koja ubija zvučnike jer im membranu dovodi u krajnji položaj i drži ju u njemu što stvara toplinu i šteti ovjesu.

Jače pojačalo će pak doseći svoju nazivnu snagu i isporučiti 200W zvučniku koji će to na kratko istrpiti bez problema (iako je 100W) jer potrebno je vrijeme da se zavojnica zagrije, a ako je taj izboj dovoljno kratak to neće biti problem.

 

Ugl, cijela poanta jačeg pojačala je u tome da sistem ima viška snage ako zatreba, a ne da zaklipa kad dođe do nekog beata.

sseennoonn sri 21.8.2019 22:53
mišelinko0000 kaže...

Imam zvucnike od 500W (svaki je 500) što bi sad značilo da ja trebam nabaviti pojačalo od 600 ili vise?

 ako negdje na njima piše 500W a nisu razglasni za svadbe..onda vjerovatno imaju jedno..60-90W max

Filox pet 6.9.2019 14:21
mišelinko0000 kaže...

Iza na njemackom pise maksimalna snaga 500W i ispod toga najmanja snaga 300W

 Aj molim te daj sliku toga što piše, jer nema teorije da ti zvučnici traže pojačalo od 300-500W. Osim ako nije neki razglas, nešto ogromno...

 

Našao sam neke Minowa zvučnike na kojima piše 300 odnosno 140 ispod... Prvi broj je ona izmišljena "muzička" snaga zvučnika što ne znači apsolutno ništa nikome. Drugi broj bi bio najveća kontinuirana snaga koju bi trebao podnijeti.

 

Ako na tvom zvučniku ta kontinuirana snaga piše 300W, onda su to malo veći driveri, malo jači zvučnici i ne bi ti preporučio pojačala ispod minimalnih 100W, ali to će ti mučit pojačalo. 200W bi bilo primjerenije za takav zvučnik, ali možeš ti stavit i od 500W pojačalo ako imaš, samo ga nečeš pojačat do kraja nikad.

 

P.S.

 

U pravilu nije bitno koliko watti se upuca u zvučnik, dok god zvučnik ima čist i nedistorziran zvuk, znači da mu nije previše snage. Slušaš koliko snage može zvučnik podnijeti, ne čitaš to u brojevima, jer ionako nikad ne znaš koliko snage u kojem trenutku izlazi iz pojačala.

 

I da ispravim naslov, zvučnici nemaju Watte, pojačalo ima snagu, zvučnik može primit određenu snagu iz pojačala. Zvučnici nemaju W!

minarelli pon 9.9.2019 10:58
Filox kaže...

I da ispravim naslov, zvučnici nemaju Watte, pojačalo ima snagu, zvučnik može primit određenu snagu iz pojačala. Zvučnici nemaju W!

To nikak da većina ljudi shvati, da zvučnik ima 0W jer je zvučnik pasivna komponenta

 

Kaj se tiče pojačala, kaj god pisalo na zvučniku, ak ima neku normalnu osjetljivost 88 - 90db, u prostoriji od nekih 15 - 25m2, sasvim je dovoljno nekih 50ak W rms-a za dosta glasno slušanje, osim ak je zvučnik baš gladuš i težak za pogon, al naveo sam neki prosjek ajmo reć