Periferija

Genius sp hf 1250B recenzija (review)

explorer 4 čet 9.5.2013 13:36

 Model Sp hf 1250B je novi model iz Genius linije zvučnika koja je nedavno izašla. Obećao sam napisati recenziju pa evo da krenemo :)

 

Evo da na vrhu odmah istaknem,LJUDI KUPUJTE DOK IMA PO OVOJ CIJENI. Vani koštaju oko 50€, a kod nas su 20€, tako da ne vjerujem da će još dugo trajati.

 

Specifikacije: - Kabineti sklopljeni od MDF-a debljine 9mm. Unutar tih kutija se nalazi 4" woofer i 1" tweter. Cijeli sustav ima 40 W rms, što je itekako dovoljno za prostorije do recimo 25 kvadrata. Tonske kontrole za volume, bass i treble. Aux priključak. Strujni kabel i kabel s 3,5mm priključkom su dužine oko metar i pol, dok je ovaj s kojim se pasivni zvučnik spaja na glavni oko dva metra.

 

Dimenzije: - visina 24cm, širina 14 cm, dužina 14cm.

Masa: - 3,2kg (u kutiji 3,6kg).

 

Kvaliteta izrade: - Za ovako nisu cijenu dobiti ovakvu kvalitetu izrade je za lupnuti se nogom u guzicu. MDF debljine 9 mm je vrlo dobro obrađen, precizno sklopljen. Izvana je naljepljena imitacija drva koja po meni lijepo izgleda te se dobro slaže s crnim piano finishem na prednjem dijelu zvučnika. Potenciometri su također napravljeni vrlo dobro, fino se vrte pod prstima( ne treba se naprezati da ih okrenete, kao što zna biti slučaj :D) i precizni su. Moram pohvaliti Genius u čak tri stavke, točno one koje su meni smetale. Kao da su me poslušali :D

Prva stvar je što su napokon uspjeli "ukrotiti" ledicu koja je često znala svjetliti kao reflektor na nogometnom igralištu. Sad su je smjestili iza crne mrežice gdje jedva primjetite da gori. Druga stvar je što su napokon dali duže kablove. Dogodilo mi se jednom upravo s Geniusima da nisam mogao staviti svaki zvučnik na rub stola jer su kablovi bili prekratki,a stol dug 1,2 m. Treća stvar je zbilja izvrsno izveden bass export koji moram posebno phvaliti. Prije su "bass exporti", ako su se uopće tako mogli nazvati, kod Genius zvučnika izgledali kao da ste na plohu MDF-a zaljepili onaj karton iz sredine WC papira (slika 1.1). Na ovom modelu je export izveden tako da otvor stoji skroz blizu membrane woofera a ne kod twetera, tako da je to bolje za zvuk, tj. dubinu zvuka. Čak je i lijepo napravljen (slika 1.2)

 

    

 

Kvaliteta zvuka: - Čim sam ih prvi put upalio, odmah su me oduševili. Zbog cijene se nisam nadao nekom ekstra zvuku, no grdno sam se prevario. Zvuk je prirodan i ugodan za uho, ne muče dok sviraju, kao neki zvučnici u ovom cjenovnom rangu. Niskih tonova ima dovoljno. Bas je snažan pri udarcu te nije mutan, te u filmovima zna fino zatresti. Ugodno iznenađenje po pitanju snage basa. Rekao bih da srednjih tonova fali mrvicu, instrumentima fali malo živosti, primjerice gitara zvuči krhko. A visokih tonova ima i na "bacanje", znaju biti šuškavi. No ovdje se problem može rješiti s equalizatorom tako da srednje tonove povećate za 1db a visoke smanjite za 1db. Zvučna slika bi trebala biti ljepša tada, barem je tako kod mene zvučalo. Što se tiče snage, to isto mogu itekako pohvaliti, Jer 40 W je praktički "rezervirano" za mnogo skuplje modele. Pojačavanjem do nekih 80% zvuk i dalje ostaje čist i bez izobličenja.

 

Reprodukcija glazbe: - Ovo je područje u kojem sp hf 1250B najbolje obavljaju posao. Praktički za svu vrstu glazbe (osim možda hard tehna i takve vrste glazbe) počevši od klasike, jazza, bluesa, rocka, popa, metala pa čak i ove nove "zabavne" glazbe tipa Rihana, David Guetta. Bas je mekan i ima dobru udarnost, srednje i visoke se malo popravi pomoću eq i to za 170 kn zvuči vrhunski. Da su skuplji, onda bi im zamjerio malo nestvarno reproduciranje nekih glazbenih instrumenata, no za ovu svotu bi bio kretenizam da stavim to kao minus.

 

Igre: - Čisto solidno. Neznam šta bi još mogao napisati što se ovog pogleda tiče. Jer 2.0 zvučnici baš i nisu za FPS igrice, tako da na lociranje protivnika ne treba računati. Formula 1 koju trenutno igram nije baš neki pokazatelj zvuka, nema tu šta, "zvrnnnn zvrrnnn" i to je to od zvuka, ono što je drukčije je kad mijenjaš gumu pa se čuje odvijač matica s kotača "prrr prrrr" {#}. Ako vas za igrice nešto posebno zanima, možete slobodno pitati.

 

Filmovi: - Pogledao sam Fast and furious 5 i Tron Legacy. Rasturaju čovječe. Bas fino zatrese kad treba, osjeti se. Govor je jasan i glasan, detalji su također solidni (iako bih rekao da je to više do zvučne koju imam). Ugodno iznenađenje u ovom pogledu.

 

Cijena: - A neznam što reći na ovakvu cijenu a da ne bude suvišno. Jednostavno nikad nisam ni pomislio da se za 20 € može dobiti ovako nešto. Počevši od kvalitete izrade do zvuka. Ocjena 10/10 definitivno.

 

Konkurencija: - Nema. Tek se za 300 kn dobije nešto slično kao ovo, a to je skoro duplo više nego novi.

 

Zaključak: - Zaključak može biti samo jedan. Dok ima još ima po ovoj cijeni samo uzimajte, poslije će poskupiti jer je nemoguće da će kod nas biti 20 € a u Njemačkoj 50. Još jednom, KUPITE ODMAH DANAS ako ste u mogućnosti.

 

Za kraj još par slika zvučnika. Nadam se da ste zadovoljni recenzijom. Pozdrav do iduće :)

 

 

rambox čet 9.5.2013 16:18
explorer 4 kaže...

Hehe, ma kupi ih slobodno, bang for the buck.

 

I ja imam još 2 para zvučnika, ali sam ih eto kupio :)

Rasipavaš se s novcima i bahatiš pred napačenim narodom jel sram te bilo fučkaj ga sad.Izlanuo se

 

Sad baš gledam cijenu u Protis, 170kn okvirno hm čudno bogme vrlo jeftino jer ti zvučnici vrjede znatno više love tak da če sigurno poskupit bez greške.Cool

 

 

Tomo53nja čet 9.5.2013 18:14

Otisao i ja po svoj primjerak...{#}

 

Uff,sta reci osim da razvljajuuuuu,predobro,nisam ni blizu ocekivao da cu dobit tako dobar zvuk na zvucnicima od 180 kn kao sto je i kolega explorer gore napisao tako da tu svaka cast...{#}{#}{#}{#}

 

Trenutno spojeni na integrusu ali takoder odlican zvuk...Od muzike poslusano dosta domaceg,malo rocka i popa,popularnog stranog i vrlo se dobro snalaze u tom polju,bass mi se isto dopao jer naspram nekih drugih zvucnika i jeftinijih a bome i nekih skupljih razvaljuje...Neznam da li vam rade normalno slusalice kad spojite na "line in" jer meni kad ustekam do kraja nema zvuka niti na zvucnicima niti na slusalicama,dok ako ustekam samo "povrsinski" slusalice cujem zvuk na slusalicama,u cem je problem??? {#}

 

EDIT: u igricama nisam probao ali javim sutra dok isprobam u bar 3 igrice...

 

Sto se tice ostaloga moram napomenuti da su krajevi kabla koji se razdvaja na crveni i bijeli "input" (kabal koji vodi u komp i na kraju se razdvaja na lijevi i desni) dosta slabi (tanki),malo jace zatezanje,presavijanje,previjanje jednog od krajeva kabla dovodi do toga da pomocni ili glavni  zvucnik ne rade tako da nebi preporucio preveliko savijanje ili zatezanje tog kabla koji vodi do kompa,kao niti preveliku udaljenost kompa od glavnog zvucnika gdje se ustekava taj kabal,ispravite me ako je to samo do mog modela pa da odmah idem po nove...{#}  Kod mene je to konkretno primjeceno kod savijanja prema dolje...

explorer 4 čet 9.5.2013 18:41
Tomo53nja kaže...

Otisao i ja po svoj primjerak...{#}

 

Uff,sta reci osim da razvljajuuuuu,predobro,nisam ni blizu ocekivao da cu dobit tako dobar zvuk na zvucnicima od 180 kn kao sto je i kolega explorer gore napisao tako da tu svaka cast...{#}{#}{#}{#}

 

Trenutno spojeni na integrusu ali takoder odlican zvuk...Od muzike poslusano dosta domaceg,malo rocka i popa,popularnog stranog i vrlo se dobro snalaze u tom polju,bass mi se isto dopao jer naspram nekih drugih zvucnika i jeftinijih a bome i nekih skupljih razvaljuje...Neznam da li vam rade normalno slusalice kad spojite na "line in" jer meni kad ustekam do kraja nema zvuka niti na zvucnicima niti na slusalicama,dok ako ustekam samo "povrsinski" slusalice cujem zvuk na slusalicama,u cem je problem???{#}

 

EDIT: u igricama nisam probao ali javim sutra dok isprobam u bar 3 igrice...

 

Sto se tice ostaloga moram napomenuti da su krajevi kabla koji se razdvaja na crveni i bijeli "inputa" (kabal koji vodi u komp) dosta slabi (tanki),malo jace zatezanje,presavijanje,previjanje jednog od krajeva kabla dovodi do toga da pomocni ili glavni  zvucnik ne rade tako da nebi preporucio preveliko savijanje ili zatezanje tog kabla koji vodi do kompa,kao niti preveliku udaljenost kompa od glavnog zvucnika gdje se ustekava taj kabal,ispravite me je ako je to samo do mog modela pa da odmah idem po nove...{#}{#} Kod mene je to konkrento primjeceno kod savijanja prema dolje...

 

Prijatelju to je aux in, ovi zvučnici nemaju priključak za slušalice :S

 

Ne zateži kablove i pusti ih dan, dva pa će sve biti normalno.

crazywarrior čet 9.5.2013 18:45

Sad će biti vatreno doma. Brat kupovao zvučnike prije mjesec dana i našao sam mu te u vemilu ( oko 270 kn) i stvarno su super zvučnici.  U odnosu na moj divoom eiq-1000 prvo što sam primjetio je da je  bas puno "čišći" na ovim geniusima. Uglavnom, sad kad brat vidi kolika je cijena u ostalim dučanima lomača mi ne gine. {#}

Tomo53nja čet 9.5.2013 18:50
explorer 4 kaže...

Prijatelju to je aux in, ovi zvučnici nemaju priključak za slušalice :S

 

Ne zateži kablove i pusti ih dan, dva pa će sve biti normalno.

Pojasni mi malo bolje jer vidis da sam ja laik sto se tice toga...{#}  Na zvucnicima kod te rupe pise "line in",a to bi sluzio za spajanje cega??

 

Za kablove hocu jer ne moze bas sve bit extra za tu cijenu,doduse to sam imao i kod dosta skupljih modela ali nije se javljalo odmah u startu...{#}

explorer 4 čet 9.5.2013 19:00
Tomo53nja kaže...
explorer 4 kaže...

Prijatelju to je aux in, ovi zvučnici nemaju priključak za slušalice :S

 

Ne zateži kablove i pusti ih dan, dva pa će sve biti normalno.

Pojasni mi malo bolje jer vidis da sam ja laik sto se tice toga...{#}  Na zvucnicima kod te rupe pise "line in",a on bi sluzio za neko drugo spajanje necega ili??

 

Za kablove hocu jer ne moze bas sve bit extra za tu cijenu,doduse to sam imao i kod dosta skupljih modela ali nije se javljalo odmah u startu...{#}

 

Aha aha sorry hehe

To je dodatni ulaz, npr. prištekaš mp3 ili neki drugi izvor na taj priključak pomoću kabla koji na oba kraja ima onaj 3,5mm priključak.

 

A da, priključci su malo nekvalitetni ali kao što kažeš, ne treba puno očekivati za ovu cijenu.

explorer 4 čet 9.5.2013 19:05
djigibao kaže...
AUX IN ti je za spajanje npr. mobitela ili mp3 playera.

---------------------------------------------

Mene interesira da li se ovi zvucnici mogu normalno spojiti u pojacalo ili su oni samo za komp?

 

Normalno se ne mgou spojiti. Pasivni bi se i dalo nekako spojiti, ali šta bi onda trebalo s ovim aktivnim.

Haf932 pet 10.5.2013 19:05

Upravo sam ih isprobao i iznenadio sam se koliko su dobri , pravo malo zlo ! Kad su blizu maximuma pojacani , zvuk je i dalje čist bez ikakvog krcanja i slicno !

Elegantno izgledaju , kablovi su OK duzine ! Isprobani su na Creative Labs Xtreme Gamer zvucnoj kartici ! Morat cu malo umirovit Logija G51 , pa nek malo Genius svira {#}! Za te novce su i vise nego odlicni {#} 

explorer 4 sub 11.5.2013 13:08
elCid kaže...

Pozdrav,

 

Kolega explorer, pohvaljujem trud uležen u pisanje recenzije. Je li moguće da staviš neke slike pojačala i napišeš koje su impedancije zvučnika?

 

Hvala. Ne zasad, jer su pod garancijom ali reci koji ti podatak točno treba. Jer Genius ti nema baš kvalitetna pojačala. Impendacija je 4 oma za tweter i mid/bas jedinicu.

 

elCid sub 11.5.2013 20:53
explorer 4 kaže...
elCid kaže...

Pozdrav,

 

Kolega explorer, pohvaljujem trud uležen u pisanje recenzije. Je li moguće da staviš neke slike pojačala i napišeš koje su impedancije zvučnika?

 

Hvala. Ne zasad, jer su pod garancijom ali reci koji ti podatak točno treba. Jer Genius ti nema baš kvalitetna pojačala. Impendacija je 4 oma za tweter i mid/bas jedinicu.

 

 

Ništa konkretno zanima me dizajn pojačala i jedinice za napajanje, ne u estetskom smilu nego da vidim koje su komponente korištene.

 

Hvala svejedno.

Nikacc ned 12.5.2013 19:23

Danas hodam po kući i doslovno se spotaknem o neku kutijetinu , piše malim slovima protis na kutiji, gledam defaq je sad ovo.  Kad ono stigli mi zvučnici još jučer, ali mi stara zaboravila reć da je došao paket, aj eto baš sam se iznenadio , ionako je dosadno nedjeljom pa sam si sad našao zajebanciju, malo testirat i kratak utisak na zvučnike. Pa evo nešto recenzije ukratko od mene. Kutije su odlično finiširane, vjerovatno nekakvim furnirom, ali ono najbitnije je da je ispod toga MDF. Zvukovno ih je jako teško ocijeniti jel kao što je rekao kolega explorer, teško je pisati o manama  kad kutije koštaju toliko malo novaca da to jednostavno nije vrijedno spomena. Jedino što bi izdvojio kao manu ovih zvučnika su pre tanki kablovi za signal te bi svakako preporučio kupovinu drugog 3.5 mm to 2 chinc kabla , pošto to nije neka velika investicija a dobit će te nekakvu "sigurnost" u dugovječnost jel ukoliko često prenosite te kutije vrlo brzo će doći do oštećenja stock kablova. Evo par slika , ali uglavnom sve već viđeno.

 

LP

Svrzic ned 12.5.2013 19:37

Ekipa sad sam pokazo tati post, i reko mi je da mu odem sutra kupit.

Posto mi je instar najblize, a vidio sam da ima, mislim otic tamo, ali mi je cudno jer su drugaciji zvucnici na slici, dali su to stavili krivu sliku ili je to neki drugi model? link

 

Nikacc ned 12.5.2013 19:43
djigibao kaže...
Kakvi su usporedbi s tim zvucnicima od linije (probaj par istih stvari poslusat na jednim i na drugim zvucnicima)?
BTW: sta je ono CD od Gazda?

 

Kao što sam napisao ispod zadnje slike, to nije kod mene nego kod frenda u sobi, tako da. Kod njega smo išli testirati. Taj CD smo izvadili zbog nazovimo to nekakve kvalitete audio snimka , i to je CD od Zlatnih dukata. U donjem spektru su svakako bolji sonyevi zvučnici, dok mi se srednji spektar puno više sviđa kod geniusa, ali uzmimo u obzir da je amp i sve ostalo puno bolje i većeg cjenovnog ranga kod linije tako da , nije ti to baš za usporedit.