PC igre

Lord of The Rings OnLine (iliti LOTRO)

Brajki čet 14.2.2008 11:20

Dali tko od vas igra Lotro?

 

Zanimaju me vaši dojmovi, čuo sam od frendova da je igra predobra, puno kompleksnija i bolje razrađena recimo od Lineagea 2.

Možda bi bilo dobro da se napravi recenzija igre u BUG-u ili bar da se na temelju najavljenih i novih MMO naslova napravi nekakav mali osvrt na trenutnu situaciju. Namigiva

 

Goran Racic čet 14.2.2008 14:51

Nedavno sam ga malo igrao - otidjes fino na sluzbeni europski site, uzmes kljuc koji vrijedi tjedan dana, skines mamutski klijent od 7 GB i uzivas.

Ako si igrao dosta WoW-a, na pocetku ce ti biti cudno, no super je sto ima jako strukturiranu pricu, predivno izgleda (imam svojih screenova, ako nekoga zanima, mogu ih baciti na neki "slikovni" site - graficke postavke su sve na najzescem, ali na DirectX-u 9, nije mi se dalo bakcat s podrskom za DirectX 10 koja je jos uvijek u beti), a svako malo dolazis do mjesta i likova koje znas iz filmova i knjiga. Zajednica je OK, koliko sam vidio svi su uvijek bili od pomoci, a instance koje sam radio nisu bile neki preveliki problem jer smo ih "rezali" bez tenka, imali smo neku vrstu maga koji je mogao healati, a neke instance smo pak obavljali s ljudima koji su daleko ispod granice, ali su svejedno imali ucinak na borbu.

I ono glavno, profesije koje imas odmah su korisne - recimo, u WoW-u tvoje profesije ti najvise koriste kad ih dignes do kraja (recimo, u WoW-u s blacksmithingom ces rijetko kad napraviti oklop za svoj level), a u LOTRO-u si radis stvari koje su ti odmah korisne.

 

Kako rekoh, zajednica je OK, no jedna od prvih stvari koje sam vidio u igri je tip koji je protrcao pokraj mene s nickom "srbin" - apsolutno bi mi bilo isto da sam vidio tipa s nickom "hrvat", tek toliko da se ne potegnu neka pitanja kojima tu nije mjesto. U WoW-u sam se i previse nagledao tipova s nickovima poput Croatian, Severina, bilo je tu nekih poput Isusmater i slicnih...

Kad smo kod imena, LOTRO je super kad radis lik jer odaberes prvo rasu, onda odaberes podrucje od kud si pa ti igra objasni kako napraviti ime koje ce stvarno odgovarati ljudima/patuljcima/vilenjacima iz tog podrucja pa ako volis roleplaying, to je stvarno super.

 

E da, PvP je uzas i sastoji se od toga da kad dodjes do 10. levela (mislim da je deseti. Ili 15.?) onda mozes napraviti cudoviste na levelu 50. (zadnji level) i sorati se protiv ljudskih igraca koji su dofurali svoje "dobre" likove do tog levela. Inace, kad leveliras dobivas posebu vrstu XP-a (nazovimo ga tako) kojim mozes opremat svoje cudoviste. A sam PvP izgleda ovako (barem je to bilo u mojem slucaju) - upadnes kao cudoviste, malo gledas uokolo, ides raditi neke questove sa strane da odmah ne uletis u fight, a onda se od nekud stvori party (njih 6) i siluje te u guzicu dok se ti ne mozes pomaknuti. Onda se to dogodi pet, sest puta zaredom i onda ti to sve posaljes u vrazju mater i otidjes igrat svojeg normalnog lika.


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
Black Knight čet 14.2.2008 22:20
Goran Racic kaže...

Nedavno sam ga malo igrao - otidjes fino na sluzbeni europski site, uzmes kljuc koji vrijedi tjedan dana, skines mamutski klijent od 7 GB i uzivas.

Ako si igrao dosta WoW-a, na pocetku ce ti biti cudno, no super je sto ima jako strukturiranu pricu, predivno izgleda (imam svojih screenova, ako nekoga zanima, mogu ih baciti na neki "slikovni" site - graficke postavke su sve na najzescem, ali na DirectX-u 9, nije mi se dalo bakcat s podrskom za DirectX 10 koja je jos uvijek u beti), a svako malo dolazis do mjesta i likova koje znas iz filmova i knjiga. Zajednica je OK, koliko sam vidio svi su uvijek bili od pomoci, a instance koje sam radio nisu bile neki preveliki problem jer smo ih "rezali" bez tenka, imali smo neku vrstu maga koji je mogao healati, a neke instance smo pak obavljali s ljudima koji su daleko ispod granice, ali su svejedno imali ucinak na borbu.

I ono glavno, profesije koje imas odmah su korisne - recimo, u WoW-u tvoje profesije ti najvise koriste kad ih dignes do kraja (recimo, u WoW-u s blacksmithingom ces rijetko kad napraviti oklop za svoj level), a u LOTRO-u si radis stvari koje su ti odmah korisne.

 

Kako rekoh, zajednica je OK, no jedna od prvih stvari koje sam vidio u igri je tip koji je protrcao pokraj mene s nickom "srbin" - apsolutno bi mi bilo isto da sam vidio tipa s nickom "hrvat", tek toliko da se ne potegnu neka pitanja kojima tu nije mjesto. U WoW-u sam se i previse nagledao tipova s nickovima poput Croatian, Severina, bilo je tu nekih poput Isusmater i slicnih...

Kad smo kod imena, LOTRO je super kad radis lik jer odaberes prvo rasu, onda odaberes podrucje od kud si pa ti igra objasni kako napraviti ime koje ce stvarno odgovarati ljudima/patuljcima/vilenjacima iz tog podrucja pa ako volis roleplaying, to je stvarno super.

 

E da, PvP je uzas i sastoji se od toga da kad dodjes do 10. levela (mislim da je deseti. Ili 15.?) onda mozes napraviti cudoviste na levelu 50. (zadnji level) i sorati se protiv ljudskih igraca koji su dofurali svoje "dobre" likove do tog levela. Inace, kad leveliras dobivas posebu vrstu XP-a (nazovimo ga tako) kojim mozes opremat svoje cudoviste. A sam PvP izgleda ovako (barem je to bilo u mojem slucaju) - upadnes kao cudoviste, malo gledas uokolo, ides raditi neke questove sa strane da odmah ne uletis u fight, a onda se od nekud stvori party (njih 6) i siluje te u guzicu dok se ti ne mozes pomaknuti. Onda se to dogodi pet, sest puta zaredom i onda ti to sve posaljes u vrazju mater i otidjes igrat svojeg normalnog lika.


 Aj baci koju slikicu ;)
Goran Racic pet 15.2.2008 00:16

Black Knight kaže...
 Aj baci koju slikicu ;)
 Evo cetiri komada, nije mi se dalo stavljat vise (1280x1024 - sve na high, DirectX 9):


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom

Denis pet 15.2.2008 12:43

Probao i svidja mi se, puno opustenije nego WoW. Obzirom da aktivno igram WoW, nemam vremena i za LOTRO, ali da trebam sad odabrati MMO koji bi igrao, to bi vjerojatno bio LOTRO i to u prvom redu zbog toga što nema pritiska i što možeš igrati kako ti i kad odgovara.

Goran Racic pet 15.2.2008 15:46
Brajki kaže...

Ej, hvala ti na korisnim savjetima, idem onda odmah skinuti trial pa ću vidjeti što dalje. :-)

 Sve pet. Nego, ako se odlucis igrati, jedino znaj da ces morati kupiti full igru i kod nas vise nema gamecardova pa sve ide preko kreditne.

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
gi4ouR pet 15.2.2008 19:14

Goran Racic kaže...
  Sve pet. Nego, ako se odlucis igrati, jedino znaj da ces morati kupiti full igru i kod nas vise nema gamecardova pa sve ide preko kreditne.

 

Sez  hu  ?  :)  http://www.crovortex.com/webshop/igra-3450-Lord_Of_The_Rings_Online_Shadow_Of_Angmar_60_Day_Time_Cards.html


Nisam  igrach  ali  ovi  drze  sve  i  sva  :) 

Goran Racic pet 15.2.2008 21:29

gi4ouR kaže...
Goran Racic kaže...
  Sve pet. Nego, ako se odlucis igrati, jedino znaj da ces morati kupiti full igru i kod nas vise nema gamecardova pa sve ide preko kreditne.

 

Sez  hu  ?  :)  http://www.crovortex.com/webshop/igra-3450-Lord_Of_The_Rings_Online_Shadow_Of_Angmar_60_Day_Time_Cards.html


Nisam  igrach  ali  ovi  drze  sve  i  sva  :) 
 Er, sve pet, ali ako pogledas pod "stanje igre" onda vidis da pise "privremeno nedostupno". I tako zadnjih nekoliko mjeseci :(

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom

naxeem pet 15.2.2008 22:00

Racicu, u odnosu na WoW kakav je sustav questov,a grupa i instanci?

 

Ja sma probao (ukupno max 2 sata) ali je ostalo na pokušajima jer sam imao čudan osjećaj da sam sam u igri. Nitko ne odgovara na chat, chata ni nema skoro niti sam sreo ikoga na putu. Dva - tri lika u trku.

 

Vrlo neobično i nekako sam imao čudan osjećaj da je svijet mrtav... nema zvukova pozadinskih baš previše, atmosferskih itd.

 

Grafika s druge strane nema mekoću kao WoW već podsjeća na renderaže od prije 10 godina (sve je oštro, nazubljeno, kockasto i bez blendinga).


Frankly, my dear, I don't give a damn.
Goran Racic pet 15.2.2008 22:49

Dosta questova je napravljeno u klasicnom stilu, odi negdje, ubij nekoga, ali se vise uklapa u samu radnju jer se stvarno vidi da tamo se nesto dogadja.

Na pocetku imas dosta instanciranih questova koji ti pricaju radnju i tek kad dodjes u dio namijenjen i ostaloj populaciji stvar zivne. Dakako, nema ni priblizno toliko ljudi kao u WoW-u, ali nikad nisam imao problema s pronalazenjem ljudi za questove.

Inastnce - one vezane uz pricu su dosta fleksibilne, a one klasicne moras imati tenka, healera i dps grupu. Sve skupa sest ljudi u partyju - ima zgodna stvar tokom napada birate "boje" pa ovisno o tome koje svi izaberu dogodi se odredjena stvar, poput npr. pojacanog napada - daje dojam da postizete skupni cilj uz samo samaranje neprijatelja.

Raidove nikad nisam vidio pa nemam pojma kako to izgleda.

 

Od cudnih stvari su stvorenja koja lutaiju uokolo, dosta izgledaju ukoceno - npr. u WoW-u ce vuk prosetati, sjesti, malo zavijati, poceskati se iza uha, a u LOTRO-u ce vuk prosetati, stati, gledati u daljinu dobrih minutu i pol i onda opet ponoviti rutinu. Prvo sam mislio da se server srusio :)

 

Grafika naginje prema realizmu pa se na nju tesko naviknuti nakon godina MMO-a koji vuku na crtic.

 

No igra je stvorena za roleplaying i laganu zezanciju jer niti blizu nije grind kao WoW; no da ce puno WoW-asa poceti igrati LOTRO i reci, ovo je igra mojeg zivota, nece.


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
Brajki sub 16.2.2008 08:00

Pa veliki plus za Lotro mi je to što ne moram dnevno na njega gubiti barem 3-4 sata da bih kako tako napredovao, kao što je slučaj u WoWu ili L2.

Osim toga moja stara L2 ekipa je sva prešla na Lotro, pa mislim da ću kad kupim novi laptop početi igrati Lotro. :-)

Puno hvala na korisnim savjetima.

 

 

 

Dado_ZG78 sub 16.2.2008 09:06

Ne znam, ja sam kupio original čim je LOTRO stigao, ali nakon mjesec dana jednostavno nisam osjetio potrebu kupnje gamecarda više..   nekak mi je igra kopirala WoW u previše aspekata, a WoW mi se taman bio dovoljno zgadio do tada da počnem igrati EVE online malo umjesto ove 2 igre.. 

Grafika jest lijepa, ali animacije su siromašne (bilo bi dobro da to malo dorade u nekom masivnijem patchu) i PVP uistinu sucks-a big time!

 


Intel Core2 Duo E6400, 4GB OCZ 800, GF8800GTS 640MB, nForce650iUltra
Keet sub 16.2.2008 09:24

Pozdrav ekipa!

Da malo pojasnim monster play iliti PvP verziju LOTRO-a.

 

Kad jednom dogurate do 10. levela s "normalnim" likom, otvara vam se mogućnost da kreirate monstera. Naravno, monster je u početku, iako lvl 50 (lvl cap u igri), dosta slab. Treba riješiti poneki questić da se dobiju bolji skillovi. Ukoliko te questove riješavate u području gdje dominiraju monsteri, trebali bi biti sigurni. Ipak, što se više približavate dijelu gdje free peoples (humani, dwarfovi, elfovi i hobbiti) riješavaju svoje questove, naravno da se šansa za pogibijom osjetno povećava, tim više što se free peoples uglavnom drže u grupama jer su questovi u tom području ponekad teški za soliranje. Eto, to ukratko upisuje suživot u toj jedinoj PvP regiji. Ipak, to nije sve...

Ključna stvar u Ettenmorsima (tako se zove to područje) je čuvanje i osvajanje utvrda. Na kraju se to svodi na mass PvP gdje se svaki orc ili elf broji. Evo, baš sam neki dan sudjelovao u bitci za Lugazag kojeg su nedavno osvojili Free Peoples i sa svake strane je sudjelovalo 50-ak likova. Problem je što je u toj utvrdi NPC koji monsterima treba za neke questove.

 

Moram priznati da mi je drago što nema klasičnog PvP-a jer mi je uvijek neobično išlo na živce kad bi high-lvl playeri iz objesti ubijali low-lvl likove u početnim područjima. Ovdje je to ipak po sistemu tko voli... A nije ništa manje zabavno. Po meni.

 

Inače, moj opći dojam o igri je 9/10. Stvarno mi je teško naći neku veću zamjerku, iako ovo s glupim kretanjem monstera stoji.

Ne samo da nemam zamjerki, nego svako toliko otkrijem nešto što me iznova oduševi. A neki dan smo dobili i novi update (book 12) koji je donio tone novih stvari!

 

U svakom slučaju, svakome bih preporučio barem trial jer je štimung igre stvarno ugodan, a jednom kad izađete iz početne instance (nakon sat, dva igre), upoznat ćete i vrlo ugodan community u kojem prevladavaju uglavnom malo ozbiljniji ljudi, a ne iskompleksirani klinci kakve sam uglavnom sretao u drugim MMO-ima.

 

Ako zatrebate pomoć ili savjet, slobodno mi se javite ingame.

Lik mi se zove Morgo, a igram na serveru Eldar.

naxeem sub 16.2.2008 11:40

Dado, zamolit ću te da mi (iako je offtopic) malo objasniš isplati li se igrati EVE u ovom trenutku. Probao sam triale, igra je fantastična, ali imam osjećaj da je nekako prevelik zaostatak krenuti u ovom stadiju, iako mi se čini i da EVE (za razliku od WoW-a) nema osipanje populacije (ma koliko Blizzard trubio o rastu). Dobio sam dojam da EVE napreduje, a imam dojam da WoW umire... Možda to ima i Blizzard čim je najavio novi MMO... (vjerojatno Diablo).


Frankly, my dear, I don't give a damn.
Goran Racic sub 16.2.2008 15:39

Ajmo onda ovo o EVE Onlineu preseliti u novi topic da i drugi ljudi vide o cemu se tu radi - ako ce Dado imati volje i zelje pisati o njemu :)

Mene isto malo kopa, ali kad sam ga probao, tutorial sam igrao dva dana i onda odustao jer mi je to bilo malo previse.


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
Dachande čet 21.2.2008 13:49

Evo, ja isto poceo igrati prije tjedan dana.

Lika sam napravio na Snowbourneu, posto su rekli na forumima da je najgusce naseljen.

 

Uglavnom, apsolutno uzivam, igra je predobra.

 

Inace, ako vam je preskupo davat 399kn tu za igru, mozete naruciti iz uk preko neta, sa postarinom me dosla 10.99 funti. ducan je dvd.co.uk , pa eto, ak je neko zainteresiran, mogli bi i neki hrvatski kinship napraviti.

Virty sri 27.2.2008 17:46

Evala, evo taman sam narucija igru iz engleske tako da je ocekujem uskoro.

Dugo igram MMO te sam taman zavrsija sa WoW-om... (3 godine igranja).

Jedva cekam upast u LOTR svijet te se veselim novim mapama, kvestovima....

Nego, recite di ima hrvata ponajvise, tako da zaigram sa sunarodnjacima od samog pocetka? :)

 

Pozdrav

Brajki čet 28.2.2008 10:17

Ja sam na Eldaru i ima Hrvatski kingship i svi razgovaramo na hrvatskom.

Ne znam koliko nas tocno ima, preko deset sigurno.

 

Ja sam Brajkior (Elf Hunter), ali sam relativno novi tek sam lvl 8 (igram lotro 4 dana), ali najbolje se javi  Morgu,  on ti stalno igra i fakat je majstor za LOTRO(mozes se javiti recimo i Ashgoru ili Ghostaru).

Ako nista drugo uvijek ce ti nasa ekipa rado dati hrpu savjeta.

 

Nekome se mozes javiti tako da napises /tell ime

ako krenes igrati prek triala, onda ti /tell ime nece raditi ako ti netko nije na friend listi. Onda odi na social panel dodaj to ime na friend listu i onda mozes razgovarati.

 

Ja sam igrao Lineage 2 nekih godinu i pol i moram priznati da LOTRO ima puno vise detalja i nekako mi se sviđaju te stvari.

Ponajvise questovi koji nisu cisto grindanje nego su puno kraci i suptilniji, ali ih i puno vise ima.

Fora je caka da imas Travel deeds pa samim posjecivanjem razlicitih mjesta dobivas trajne buffove (odlican nacin da se ljude potakne da prođu sva područja), u L2 recimo nisam hrpu područja posjetio, a ovdje ću to raditi baš zbog toga. Još samo da uvedu Fishing u 13 knjizi i onda će sve bit za deset.

 

 

 

Miro čet 28.2.2008 19:01
Goran Racic kaže...

 

Grafika naginje prema realizmu pa se na nju tesko naviknuti nakon godina MMO-a koji vuku na crtic.

 

 


 A koliko je igra zahtjevna za stroj? Recimo u usporedbi s WoW-om... Može li se igrati na solidnijem notebooku (na kojem se WoW igra glatko)?
Goran Racic čet 28.2.2008 23:45
Miro kaže...
Goran Racic kaže...

 

Grafika naginje prema realizmu pa se na nju tesko naviknuti nakon godina MMO-a koji vuku na crtic.

 

 


 A koliko je igra zahtjevna za stroj? Recimo u usporedbi s WoW-om... Može li se igrati na solidnijem notebooku (na kojem se WoW igra glatko)?
 Sto znaci solidniji? No dobro, da sad ne cjepidlacimo.
Znaci, na notebooku koji vrti WoW bez problema igra bi trebala raditi jako dobro. Doduse, za razliku od WoW-a, LOTRO ima puno vise grafickih postavki pa ako recimo preskocis ukljucivanja AA-a mislim da ne bi trebalo biti problema.
Evo sto kazu za preporucenu konfiguraciju: P4 2,8 GHz, 1 GB RAM, GeForce 6800 ili Radeon X850. RAM-a stvarno treba imati, no sve ostalo mislim da bilo koji notebook moze prozvakati.

Makar se ne moze usporedjivati s niti jednim notebookom evo na kojoj sam konfiguraciji igrao LOTRO (desktop, dakako) - Core 2 Duo E6600, 4 GB RAM i 8800 GTS (640 MB). Sve je bilo ukljuceno, stavio sam hi-rez teksture (koje sam onda skidao skoro cetiri sata jer im serveri nisu zeljeli raditi s vise od 100 kB/s), popaljen AA i sve sto sam stigao (DirectX 9) i to je imalo preko stotinu fpsa.

Uz malo pametnije rezanje detalja mislim da bi bilo koji noviji notebook (s grafickom koja nije onboard, dakako) to mogao povuci.

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
Zelleni pet 29.2.2008 00:31

Sve ovo zvuči lijepo... Veliki sam fanatik LOTR-a, pogotovo battle for middle earth...

 

A imam i laptop sa kojim bi bez ikakve muke mogao sve rokniti na full...

 

Jedini problem je to što koliko sam shvatio mora se kupiti igra... A tu baš nisam nešto raspoložen za bacit novac... Izlanuo se