PC igre

Control (Remedy Studio)

Colossus7 sri 28.8.2019 16:50

Za ljubitelje Remedy studija stigla je jedna sleeper poslastica koja skoro uopće nije bila reklamirana donedavno, te koju  fanovi action psiholoških thrillera poput Alan Wakea i općenito horrora ne bi trebali propustiti. Ustvari ovo je kombinacija elemenata Alan Wake + Quantum Leap igara, sa dodatkom Metroidvania elemenata.

 

Odigrao sinoć par sati, igra mi je za sad odlična, ugodno sam iznenađen.

 

Priča, likovi, vrhunski voice acting, prezentacija, atmosfera, fizika, grafika, igrivost, psihološki elementi, abilities koje odključavaš sve je upakirano u jedan dobar paket kao cjelina. Postoje igre koje pucaju na jump-scare te blood and gore fore da učine igrača da se osjeća neugodno, ova igra to radi na potpuno drugačiji način, ima par scena gdje su to vrhunski odradili,  creepy shit, koji ti izmami osmijeh na lice.

 

Uglavnom topla preporuka. Rijetko je tko ovako u igrama uspio napraviti tutorial intro dok igrača uči osnovnim elementima igre a da je ovako dobro odrađeno. Igra postaje puno kompleksnija i  zabavnija kako odključavaš nove sposobnosti i oružja. Neću dalje ništa pisati da ne spojlam, jer igra je nakrcana svime i svačime.

 

Evo gameplay materijala prvih par sati bez review/komentara kojeg sam snimio sinoć :

 

https://www.youtube.com/watch?v=b5KTWNW87UU&list=PLr13c4bgYhIOqQdzHNiqARz1_Fw4MCAIc

Colossus7 sri 28.8.2019 17:17

ako ti je PC ovaj iz opisa u profilu, definitivno za PC :) 

 

Nisu loše ni console verzije, ali dosta se žale na slowdown u nekim scenama, jer igra pršti od destrukcije, detalja, eksplozija i fizike dok si u borbi.

Promster sri 28.8.2019 18:35

Ja sam probao na sat vremena, nisam još sve pohvatao, ali djeluje zanimljivo. Destrukcija je najbolja koju sam ja vidio vjerojatno...Stol možeš mecima rastaviti do kraja, kad pogodiš vatrogasni aparat ljepi efekt kroz ekran, i nakon toga mrlja po podu i zidu.

 

Očekivao sam da će se nešto bolje vrtjeti, sve max. 60-70fpsa 1440p, no nije neki problem.

MEGATAMA sri 28.8.2019 18:59
Promster kaže...

Ja sam probao na sat vremena, nisam još sve pohvatao, ali djeluje zanimljivo. Destrukcija je najbolja koju sam ja vidio vjerojatno...Stol možeš mecima rastaviti do kraja, kad pogodiš vatrogasni aparat ljepi efekt kroz ekran, i nakon toga mrlja po podu i zidu.

 

Očekivao sam da će se nešto bolje vrtjeti, sve max. 60-70fpsa 1440p, no nije neki problem.

 Na pc gameru su onda testirali bez day one drivera?

Njima je na gtx1080ti 40-48fps

Nadam se da je onda i na mojoj grafi vise fps nego na njihovim benchovima.

 

EDIT:sad vidim da ti imas vjerovatno najacu rtx1080ti pa i sigurno visi framerate 

MEGATAMA sri 28.8.2019 19:10
XXX kaže...

Ovo je neigrivio na baznim konzolama. Nije neka sreća ni na pro verzijama.

Da na baznim konzolama je banana na Pro je ok dok se cini da je na X odlicno a na njemu je 1440p dignut na 4k...pogledaj sliku pc bencha iznad u postu pa kad vidis da samo rtx2080ti moze 60fps u 1440p sve postaje jasnije.

Mislim da ce 99% ekipe ovdje morat igrat na 30fps ako zele native 1440p po tom benchmarku od pc gamera.

 

U biti po tom grafu tek se sa Vegom 64 moze lockat 30fps sve ispod toga pada ispod 30.

Promster sri 28.8.2019 19:33
MEGATAMA kaže...
Promster kaže...

Ja sam probao na sat vremena, nisam još sve pohvatao, ali djeluje zanimljivo. Destrukcija je najbolja koju sam ja vidio vjerojatno...Stol možeš mecima rastaviti do kraja, kad pogodiš vatrogasni aparat ljepi efekt kroz ekran, i nakon toga mrlja po podu i zidu.

 

Očekivao sam da će se nešto bolje vrtjeti, sve max. 60-70fpsa 1440p, no nije neki problem.

 Na pc gameru su onda testirali bez day one drivera?

Njima je na gtx1080ti 40-48fps

Nadam se da je onda i na mojoj grafi vise fps nego na njihovim benchovima.

 

EDIT:sad vidim da ti imas vjerovatno najacu rtx1080ti pa i sigurno visi framerate 

Sad nakon što sam došao malo dalje, bome se fps smanjio, no nije 48 avg. nego nekih 55...Kad se MSAA smanji na X2, refleksije na medium i volumetric lighting na low, dobije se dobar boost, a nisam primjetio neku vizualnu razliku. Sve u svemu nije neka bajna optizimiranost.

 

Fizika, destrikcija i efekt...Majko mila, kako to dobro izgleda.

MEGATAMA sri 28.8.2019 19:35
Promster kaže...
MEGATAMA kaže...
Promster kaže...

Ja sam probao na sat vremena, nisam još sve pohvatao, ali djeluje zanimljivo. Destrukcija je najbolja koju sam ja vidio vjerojatno...Stol možeš mecima rastaviti do kraja, kad pogodiš vatrogasni aparat ljepi efekt kroz ekran, i nakon toga mrlja po podu i zidu.

 

Očekivao sam da će se nešto bolje vrtjeti, sve max. 60-70fpsa 1440p, no nije neki problem.

 Na pc gameru su onda testirali bez day one drivera?

Njima je na gtx1080ti 40-48fps

Nadam se da je onda i na mojoj grafi vise fps nego na njihovim benchovima.

 

EDIT:sad vidim da ti imas vjerovatno najacu rtx1080ti pa i sigurno visi framerate 

Sad nakon što sam došao malo dalje, bome se fps smanjio, no nije 48 avg. nego nekih 55...Kad se MSAA smanji na X2, refleksije na medium i volumetric lighting na low, dobije se dobar boost, a nisam primjetio neku vizualnu razliku. Sve u svemu nije neka bajna optizimiranost.

 

Fizika, destrikcija i efekt...Majko mila, kako to dobro izgleda.

Ma sigurno cemo cemo dobit nesto optimizacije kroz drivere ali ne ocekujem cuda jer znam kako je bilo sa Quantum Break....

XXX sri 28.8.2019 20:32

Pa vidiš da ne može, bazne konzole padaju na 10 fpsa i totalno je neigrivo a pro konzole padaju na dvadesetak na trenutke i kvari ugođaj igranja. Igra je potrgana, pogotovo na konzoplama gdje se cpu totalno zaguši. To nije igranje. Ove godine sam odigrao desetak hit igara na baznoj konzoli i ovakve stavri nisam vidio. Ovo je koma.

MEGATAMA sri 28.8.2019 20:35
XXX kaže...

Pa vidiš da ne može, bazne konzole padaju na 10 fpsa i totalno je neigrivo a pro konzole padaju na dvadesetak na trenutke i kvari ugođaj igranja. Igra je potrgana, pogotovo na konzoplama gdje se cpu totalno zaguši. To nije igranje. Ove godine sam odigrao desetak hit igara na baznoj konzoli i ovakve stavri nisam vidio. Ovo je koma.

Jbt sad bas gledam performance dio....uzas na Pro je palo na valjda ispod 20fps.

Nadam se da je tako samo na ovim djelovima sa hrpom neprijatelja i svega.....

 

Odigrat cu na kompu ali realno ni tu ne mogu ocekivat nesto biserno jer cu igrat sa raytraceom.

 

 

SamoPitam3 sri 28.8.2019 21:16

Je, izgleda ludo, ali je zahtjevna u piiip. I 2080ti se muci. Sada kada su uveli rtx krece opet igranje na 1080p u 60 slikica Nego, jel' to ima tezine ili je samo jedna ? Mator sam ja za sve iznad very easy mada mi za sada dobro ide

doktor1 sri 28.8.2019 22:09

Evo ponešto dojmova nakon nekog vremena provedenog u igri...

 

Da odmah kažem da sam veliki fan Quantum Break igre, (a i Alan Wakea)! Jednostavno mi je radi priče, tog univerzuma i likova igra bila odlična. Napucavanje je bilo meh, ali uz one abilitije se moglo ljepo zabaviti. Ovdje je stvar mnogo bolja! Napucavanje je odlično, "mesnato" uz odličan zvuk "servisnog oružja" te fantastična destrukcija to sve diže na novu razinu jer kada počne letit, stolovi, papiri, svjetla, ekrani, zidovi to izgleda vrhunski, a i napucavanje je totalno zabavno.ž u takvom okruženju. Treba naglasiti kako u igri ne postoji cover sustav, već samo opcija saginjanja no borba je takva da te tjera da mjenjaš pozicije i tamaniš Hiss. Također, health se ne regenerira sam od sebe već ubijanjem Hiss spodoba dobivamo nekakve jezgre koje nam vraćaju zdravlje u normalne granice. Vrlo dinamično i zabavno napucavanje koje već spomenuta destrukcija diže na viši nivo!

 

 

Priča, likovi, atmosfera...


Po pitanju priče - to mi je još jedna velika zagonetka i uz te naše razgovore u glavi sa ovim ludim svijetom još nisam povezo previše pa ćemo vidjeti dalje. Igra ima ogroman, ali ogroman broj dokumenata za čitat da se što više upoznamo sa situacijom i tko je tu lud, kao i video i audio logova. Video logovi sa pravim likovima, nešto kao one scene iz Quantum Breaka no ovdje je to baš fora i dobro odrađeno a i traju kratko...
Zasada mi se čini da je naša protagonistitca Jesse malo skrenula u glavi...
Likovi... Tek sam sreo jednog lika i upravo krećem prema "domaru" koji mi se čini da će biti bitan faktor u igri...
Ako me uz napucavanje šta iznenadilo to ej atmosfera! Preko trailera i onih gameplaya uopće mi se nije činilo da je tako mistično okruženje! Baš pozitivno iznenađenje i uz ta šaputanja i razne zvukove bude baš spooky...

U dokumentima se može vidjeti kako je zabranjeno unošenje ikakve "smart" opreme, (pametni telefoni, satovi itd), a isto ima dokument koji kaže da se niti nova računala nesmiju koristit u zgradi šta mi je odgovorilo na pitanje zašto su svugdje stare pisaće mašine, stari telefoni i stara računala:

 

 

Isto treba reći da nas igra ne vodi za ruku niti ima objective markere na ekranu - piše nam kamo moramo ići, pritiskom na tipku dobijemo mapu koja nam pokaže lokaciju ali do tamo idemo bez GPS navigacije. Već sam čitao da posle treba mnogo raznih kartica za otvaranje raznih vrata te da se neki i pogube...

Vizualno je igra predivna uz dobre animacije naše protagonistice, no tko je igrao QB vidjet će sličnost prikaza i animacija sa tom igrom.

 

 

Inače, Alan Wake i Quantum Break su u istom svemiru, (sjećam se kada sam našao ovo u QB prelasku), a čini se da je i Control skupa sa njima jer se nađe dokument koji spominje Bright Falls.

_____________

 

Control galerija

 

Quantum Break galerija

MEGATAMA čet 29.8.2019 14:06
XXX kaže...

Pa vidiš da ne može, bazne konzole padaju na 10 fpsa i totalno je neigrivo a pro konzole padaju na dvadesetak na trenutke i kvari ugođaj igranja. Igra je potrgana, pogotovo na konzoplama gdje se cpu totalno zaguši. To nije igranje. Ove godine sam odigrao desetak hit igara na baznoj konzoli i ovakve stavri nisam vidio. Ovo je koma.

Igra je u pocetku ljepa ali malo kasnije kakve ludorije rade sa osvijetljenjem,materijalima itd nije niti cudo sto igra puca po savovima :)

Promster čet 29.8.2019 15:05
MEGATAMA kaže...
XXX kaže...

Pa vidiš da ne može, bazne konzole padaju na 10 fpsa i totalno je neigrivo a pro konzole padaju na dvadesetak na trenutke i kvari ugođaj igranja. Igra je potrgana, pogotovo na konzoplama gdje se cpu totalno zaguši. To nije igranje. Ove godine sam odigrao desetak hit igara na baznoj konzoli i ovakve stavri nisam vidio. Ovo je koma.

Igra je u pocetku ljepa ali malo kasnije kakve ludorije rade sa osvijetljenjem,materijalima itd nije niti cudo sto igra puca po savovima :)

Ne puca igra po šavovima, nego hardver.

Nisam naletio na niti jedan bug do sada, kaj se tog tiče, igra je ispolirana.

 

Utopio sam još par sati u igru, i mala zamjerka za sad mi je raznovrsnost oružja, sve kaj sam do sad craftal je na isti kalup.

MEGATAMA čet 29.8.2019 15:28
Promster kaže...
MEGATAMA kaže...
XXX kaže...

Pa vidiš da ne može, bazne konzole padaju na 10 fpsa i totalno je neigrivo a pro konzole padaju na dvadesetak na trenutke i kvari ugođaj igranja. Igra je potrgana, pogotovo na konzoplama gdje se cpu totalno zaguši. To nije igranje. Ove godine sam odigrao desetak hit igara na baznoj konzoli i ovakve stavri nisam vidio. Ovo je koma.

Igra je u pocetku ljepa ali malo kasnije kakve ludorije rade sa osvijetljenjem,materijalima itd nije niti cudo sto igra puca po savovima :)

Ne puca igra po šavovima, nego hardver.

Nisam naletio na niti jedan bug do sada, kaj se tog tiče, igra je ispolirana.

 

Utopio sam još par sati u igru, i mala zamjerka za sad mi je raznovrsnost oružja, sve kaj sam do sad craftal je na isti kalup.

Da,nema bugova dobro si rekao :)

Igra malo kasnije stvara scene kakve nisam mogao niti zamislit ingame do..pa ove igre,osvijetljenje plus refleksije plus sjene....stao sam i gledao na sta to lici.

Imam sve na max plus max raytrace,render reza je 1440p dok je output 4k.

Materijali u igri su nevidjeni....kromirane cijevi koje izgledaju kao krom i onda se jos na njima realisticno reflektira okolis....znaci ne kao u BF5 gdje je sve nerealno reflektivno.

 

Ne mogu docekat da vidim kakvu formu hardverskog raytracea ce imat nextgen konzole jer ovo sto gledam upravo sad u Controlu ne pripada grafici danasnjice nego je pravi nextgen.

 

Ovo da se igra odvija u istom svijetu gdje i fenomenalni Alan Wake i Quantum Break nisam imao pojma.....spektakl.

Razumijem zasto igru konceptualno smijestaju pored Metroida....obozavam takav progres......

Čitatelj čet 29.8.2019 15:31

Hmmm hoce li biti Xbox 1080 ili XboxTwo?

 

Sto se igre tice, kakva je prica? Nakon Max Paynea 2, mislim da Remedy nije izbacio nista napeto.

 

MP3 su prodali Rockstaru, koji je napravio GTA MaxGofno 3,

Alan Wake mi je bio takodjer konzolaski orijentiran i sa mlakom pricom,

Quantom Brake hladan ko spricer - prica se zaboravi za 5min.

 

A pravog Max Paynea necemo nikad docekati.