Overclocking

Overclocking AMD procesora (dual,triple,quad,fx)

Fake_Alert ned 8.10.2017 20:48

Pozdrav,

 

Hocu li moci izvuci sa ovom maticnom OC na 4.0 Ghz? Mislio sam staviti neki jaci cooler tipa 212+ Hyper... Proc mi je pre slab izgleda za ono sto mi treba i stalno me koci u radu. Mislio sam i heatsinkove staviti na VRM... Znam da je ploca stara, pa valjda je netko imao nesto slicno pa da se sjeti kako je njemu bilo sa OCanjem proca na toliko ghz.

boxer ned 8.10.2017 21:44
Fake_Alert kaže...

Pozdrav,

 

Hocu li moci izvuci sa ovom maticnom OC na 4.0 Ghz? Mislio sam staviti neki jaci cooler tipa 212+ Hyper... Proc mi je pre slab izgleda za ono sto mi treba i stalno me koci u radu. Mislio sam i heatsinkove staviti na VRM... Znam da je ploca stara, pa valjda je netko imao nesto slicno pa da se sjeti kako je njemu bilo sa OCanjem proca na toliko ghz.

 Možda, nećeš znati dok ne probaš, ali ako kreneš OC trebat će ti jači cooler od stock coolera.

exer1234 čet 12.10.2017 19:08

Pitanje

 

x3 450 otkljucan u phenoma x4 b50

 

 

e sad me zanima, kad u biosu stavim AUTO za napon, da li on bude 1,450 ili manji? posto kad stavim manualno, automatski mi stavio na 1,450

 

Na AUTO mi ne zeli bootati kad otkljucam proc, dok kad sam stavio na manual, bootao je i na 1,450.. cudno ha?

 

temperature su niske, max 35 u full loadu s LC hladnjakom

 

E sad me zanima da li ovakvog otkljucanog mogu clockati uopce? da li se isplati, moguce?

 

btw uskoro cu preci na ryzena vjerojatno , ali ovo mi je cisto da malo testiram itd, dok ne dodje ryzen

 

Dakle da dizem napon samo od CPU ili i od NB?

Kristijan-Kiko uto 23.1.2018 13:07

je li ovo stabilno? 

samo sam podesio napon na 1.2V i multiply x20. NB netaknut. hladenje lc-cc-120 + case fan (lc-cf-80)

sad dolazi jos gtx1050ti i jos 4gb rama , oce li bit problem za napajanje?500w fortron

na stock bios settings napon je bio ispod 1.2V?

vlatko sub 19.1.2019 18:07

Pozdrav!imam problem kod overclocka fx8300,nakon sto ga stavim na 4,2 ghz on radi stabilno ali ne zeli u sleep mode i ugasiti racunalo,ekran se zacrni ali komp radi dalje.

Povecao sam mu mnozitelj na 21 i digao voltazu na 1,375 i iskljucio cool amd quiet i c1e support.

U cemu moze biti problem?

Tomo53nja čet 31.1.2019 16:34
žoss-2 kaže...

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=UoMW1Q_AKyM

 

Bok svima! Pomoću ovog videa dignuo sam takt  FX 6300  na 4,1 MHz. Kod ponovnog paljenja kompa vrijednost je opet na 3,5. Taj tutorijal mi je izgledao najjednostavniji i ako je to OK nije mi problem to svaki put kod pokretanja napraviti. ???

 Lijepo u bios i tamo se igraj, ostavi se amd overdrive-a, nije on toliko pouzdan, a kako i sam vidis i ne mora funkcionirati kako treba...

žoss-2 pet 1.2.2019 16:58
Tomo53nja kaže

 Lijepo u bios i tamo se igraj, ostavi se amd overdrive-a, nije on toliko pouzdan, a kako i sam vidis i ne mora funkcionirati kako treba...

 Nisam još prčkao po bios-u. Moraću se poigrati sa time.

lobotomac90 pon 11.3.2019 14:25

Koji je program danas aktualan za testiranje stabilnosti proca? Jel još uvijek prime 95 onaj koji ga najviše optereti. Moj primjerak r5 1600x je stabilan na 3925 pri naponu od 1.281 V u igrama, temperature max oko 65, ali mi se recimo u prime 95 nakon sat i pola blend testa zamrznuo komp...sada sam malo dodao još napona ali me zanima ima li još neki test tipa prime koji mi može nešto brže reći jel stabilan clock ili ne, a ne da čekam opet 2 sata pa nanovo sve ispočetka. Ponavljam u igrama radi bez greške, aki prime ga uspije zahebat.

razermario uto 12.3.2019 11:02

Pozz..

 

Imam fx 6350  3.5 Ghz. Ploca asrock 970 pro 2.0 i nedavno uzetu 1050 ti. Taj proc je dosta los i ne iskoristiv za taj gpu pa bi overclocko proc, barem do 4.2 da kolko tolko i ako je 1% neka je samo da pocne malo vise koristiti gpu usage. 

 

 Pa bi molio nekoga, tko mi moze pomoci za overclockati taj cpu na toj maticnoj. Ne mogu naci tutorial nikakav na engleskom. 

 

Prije dok mi je frend bio tu u hr. Napravio je oc na 4,2 i radilo je odlicno, bez pregrijavanja gasenja i slicno, imam custom cooler. Svaka pomoc dobro dosla. Hvala puno. 

boxer uto 12.3.2019 13:24
razermario kaže...

Pozz..

 

Imam fx 6350  3.5 Ghz. Ploca asrock 970 pro 2.0 i nedavno uzetu 1050 ti. Taj proc je dosta los i ne iskoristiv za taj gpu pa bi overclocko proc, barem do 4.2 da kolko tolko i ako je 1% neka je samo da pocne malo vise koristiti gpu usage. 

 

 Pa bi molio nekoga, tko mi moze pomoci za overclockati taj cpu na toj maticnoj. Ne mogu naci tutorial nikakav na engleskom. 

 

Prije dok mi je frend bio tu u hr. Napravio je oc na 4,2 i radilo je odlicno, bez pregrijavanja gasenja i slicno, imam custom cooler. Svaka pomoc dobro dosla. Hvala puno. 

 Taj CPU je sasvim dovoljan da iskoristi 1050 Ti. 

 

Prouči ovo:

https://www.amd.com/Documents/AMD_FX_Performance_Tuning_Guide.pdf

 

Na ovom videu možeš viditi kako ga je jednostavno overclockirao - podigao je cpu ratio (multiplier), podigao napon, postavio brzinu memorije i pogasio opcije za uštedu energije. 

http://youtu.be/cX6skBZnWyo

 

Naravno, kod tebe te opcije mogu biti malo drugačije raspoređene u biosu i isto tako morat ćeš raditi korak po korak podizati frekvenciju procesora sa cpu ratio i testirati sa npr. prime 95 pa kada postane nestabilan podići napon, pa ako je sve u redu podići frekvenciju pa opet testirati sa prime 95 pa kada postane nestabilan podići napon itd. 

Uglavnom na videu možeš viditi šta i kako jednostavno i u početku se igraj malo sa manjim overclockom za 100 - 200 Mhz i naponom, pa malo testiraj, pa sutra npr. za 100 pa testiraj i tako polako pošto nisi iskusan. Tu moraš biti strpljiv. 

 

Prouči/gogolaj max safe voltage za svoj procesor kao i max temp iznad kojih nebi trebao ići da nešto ne zezneš. Trebaš imati neki pristojan hladnjak za nešto veći overclock zbog temperature. 

 

Ima tutorijala na youtube 

 

http://youtu.be/BJKcIKxRXqo

 

razermario uto 12.3.2019 15:18
boxer kaže...

Vrati sve na defaultne postavke u biosu. Imaš li ti u biosu multiplier/voltage Change opciju?

 

Kako mi se čini da si uključio automatski oc mode pa to baš i ne radi kako treba. 

 

http://youtu.be/1o9jRuoBU3s

 Kod mene ima, " manual i cpu oc mode " ta 2 imaju 

 

A i taj OC nebi radio, vec, mi govore da je taj fx 6350 slab za 1050 ti 4 gb, i da zato gubim frame jako, i cpu mi u igrama radi do 100% -.-

Tomo53nja uto 12.3.2019 16:27
razermario kaže...

 A i taj OC nebi radio, vec, mi govore da je taj fx 6350 slab za 1050 ti 4 gb, i da zato gubim frame jako, i cpu mi u igrama radi do 100% -.-

Imas malo slabiju plocu za oc tog procesora, ali to moze ici na bar 4.0 ili 4.1 ako nece 4.2....Taj procesor je taman za tu grafu ako se klokne...Ides na manual cpu ratio (znaci 20 ili 21) manual napon (stavi 1.25, 128 ili 1.3 i probaj) manual frekvenciju memorije (1600  ako ne 1866), nb-a i ht-a (2000 mhza ili 2200 ako ide),  manual napon memorije (1.5 ili 1.55 ako ides na visu frekvenciju) iskljuci c1e, amd turbo core tehnology i ostavi upaljen caq samo...

razermario uto 12.3.2019 16:55
Tomo53nja kaže...
razermario kaže...

 A i taj OC nebi radio, vec, mi govore da je taj fx 6350 slab za 1050 ti 4 gb, i da zato gubim frame jako, i cpu mi u igrama radi do 100% -.-

Imas malo slabiju plocu za oc tog procesora, ali to moze ici na bar 4.0 ili 4.1 ako nece 4.2....Taj procesor je taman za tu grafu ako se klokne...Ides na manual cpu ratio (znaci 20 ili 21) manual napon (stavi 1.25, 128 ili 1.3 i probaj) manual frekvenciju memorije (1600  ako ne 1866), nb-a i ht-a (2000 mhza ili 2200 ako ide),  manual napon memorije (1.5 ili 1.55 ako ides na visu frekvenciju) iskljuci c1e, amd turbo core tehnology i ostavi upaljen caq samo...

 Ovako bi to trebalo bit ? I opet ne mogu da dignem windows. dode do ucitavanja i smrzne.... 

Tomo53nja uto 12.3.2019 17:58
razermario kaže...

 Ovako bi to trebalo bit ? I opet ne mogu da dignem windows. dode do ucitavanja i smrzne.... 

Sa prve slike ispravi redom:

cpu oc mode ako ima manual samo manual stavi ako ne onda ostavi kako je...

spread spectrum: disabled

amd turbo core technology: disabled bolje nego auto

apm status: disabled

amd application power management: neznam sto je tu od opcija ali samo cool and quiet upali ako ga ima, ako nema caq, stavi isto disabled

cpu voltage: to je premalo napona za 4.1, znaci tu ide bar 1.25 do 1.35 i zbog toga i nece u winse

nb freq. multiplier: previse, spusti na 2000 mhz ili 2200 mhz kako sam napisao u prvom postu

cpu nb voltage: ostavi kako je ili stavi na 1.2

 

Druga slika:

dram voltage: ne 1.3 nego ili 1.5 ili 1.55

ostalo: ostavi auto kako je

 

Treca slika:

Xmp profil: 1600 mhz ti je ok, tek poslije ako je sve stabilno ides na vise...

To je otprilike to...

razermario uto 12.3.2019 18:13
Tomo53nja kaže...
razermario kaže...

 Ovako bi to trebalo bit ? I opet ne mogu da dignem windows. dode do ucitavanja i smrzne.... 

Sa prve slike ispravi redom:

cpu oc mode ako ima manual samo manual stavi ako ne onda ostavi kako je...

spread spectrum: disabled

amd turbo core technology: disabled bolje nego auto

apm status: disabled

amd application power management: neznam sto je tu od opcija ali samo cool and quiet upali ako ga ima, ako nema caq, stavi isto disabled

cpu voltage: to je premalo napona za 4.1, znaci tu ide bar 1.25 do 1.35 i zbog toga i nece u winse

nb freq. multiplier: previse, spusti na 2000 mhz ili 2200 mhz kako sam napisao u prvom postu

cpu nb voltage: ostavi kako je ili stavi na 1.2

 

Druga slika:

dram voltage: ne 1.3 nego ili 1.5 ili 1.55

ostalo: ostavi auto kako je

 

Treca slika:

Xmp profil: 1600 mhz ti je ok, tek poslije ako je sve stabilno ides na vise...

To je otprilike to...

 Eto postavio sam tocno kako si napisao, i uslo je bez problema. al cim sam upalio, pc dobio sam ovo . 

Tomo53nja uto 12.3.2019 18:17
razermario kaže...

 Eto postavio sam tocno kako si napisao, i uslo je bez problema. al cim sam upalio, pc dobio sam ovo . 

Slobodno ako vidis da nije stabilno bas najbolje (crasha u igrama, crni ekran ili slicno) digni vrijednosti malo vise upali prime 95 ili ibt na cca pola sata-45 min pa ces znati dal sve stima ili ne...

 

Za ovo drugo, driveri ti rade problem pa probaj ili neke starije ili novije...

razermario uto 12.3.2019 18:20
Tomo53nja kaže...
razermario kaže...

 Eto postavio sam tocno kako si napisao, i uslo je bez problema. al cim sam upalio, pc dobio sam ovo . 

Slobodno ako vidis da nije stabilno bas najbolje (crasha u igrama, crni ekran ili slicno) digni vrijednosti malo vise upali prime 95 ili ibt na cca pola sata-45 min pa ces znati dal sve stima ili ne...

 

Za ovo drugo, driveri ti rade problem pa probaj ili neke starije ili novije...

rr sam pc i vratilo se u normalno sa driverima, probati cu sad neki game ili nesta pa vidjeti dali ima problema. A sto se tice drivera, najnoviji su od nvidie. , Vidjeti cemo oce nestati tolki fps drop  u igrama, sa oc... 

 

Nema nikakvih crasova u igrama. Al fps dropa ima i dalje :D 

razermario uto 12.3.2019 21:41
Tomo53nja kaže...
razermario kaže...
Nema nikakvih crasova u igrama. Al fps dropa ima i dalje :D 

Jos clockaj gore ako ide, probaj i 4.2 Ghz na 1.35 napon cpu-a...

Digo na 4,2 kako si i napisao, dok nista ne radim cpu temp. 30... U igrama do 50 . 

Tomo53nja uto 12.3.2019 21:46
razermario kaže...

Digo na 4,2 kako si i napisao, dok nista ne radim cpu temp. 30... U igrama do 50 . 

To je uredu...

 

Ako je dobar primjerak moze on i na vise s tim da mu moras i malo napona dodat, naravno nemoj pretjerivat jer ploca nije nesto (max do 1.42 cca)...Ali ako imas "custom" cooler, ploca ne divlja sa naponom i temperature su izmedu 60 i 65, siguran si...

razermario uto 12.3.2019 21:55
Tomo53nja kaže...
razermario kaže...

Digo na 4,2 kako si i napisao, dok nista ne radim cpu temp. 30... U igrama do 50 . 

To je uredu...

 

Ako je dobar primjerak moze on i na vise s tim da mu moras i malo napona dodat, naravno nemoj pretjerivat jer ploca nije nesto (max do 1.42 cca)...Ali ako imas "custom" cooler, ploca ne divlja sa naponom i temperature su izmedu 60 i 65, siguran si...

 Hvala, al mislim da cu se tu zadrzati, jer svakako nije mi popravio fps u igrama, a sto je najgore fps drop :( 

Tomo53nja uto 12.3.2019 21:57
razermario kaže...

 Hvala, al mislim da cu se tu zadrzati, jer svakako nije mi popravio fps u igrama, a sto je najgore fps drop :( 

Mozes se i zadrzati, ali dokle god si u ovim gore granicama nemas sto izgubiti...

Koje igre su u pitanju pa ti toliko dropa? Grafa je 1050 ili 1050ti?

razermario uto 12.3.2019 22:38
Tomo53nja kaže...
razermario kaže...

 Hvala, al mislim da cu se tu zadrzati, jer svakako nije mi popravio fps u igrama, a sto je najgore fps drop :( 

Mozes se i zadrzati, ali dokle god si u ovim gore granicama nemas sto izgubiti...

Koje igre su u pitanju pa ti toliko dropa? Grafa je 1050 ili 1050ti?

 Oki, ma sve... Inace najvise vremena sam provodio u fortnit-u ... Al nakon ovoga ... I imam instaliran fc new dawn, i novi dmc nije gotovo ni bitno na koje postavke stavim, low / medium / high isto je gotovo lol. na 1680/1050. 1050 ti 4gb

boxer uto 12.3.2019 23:11
razermario kaže...

 Hvala, al mislim da cu se tu zadrzati, jer svakako nije mi popravio fps u igrama, a sto je najgore fps drop :( 

 Jel' ti se povećala iskorištenost GPU-a?

Pazi ni 1050 Ti nije svemoćna niti je u cvijetu mladosti. Može biti iskorištena 100% pa da imaš i dalje fps dropove. Dosta je do engina igre, npr. imaš igre koje su GPU bound, kao i one koje su mix. U nekim igrama overclockiranje procesora donosi malo ili nimalo poboljšanja, dok u nekim se dobije i do 10 - max 15 fps više ovisno o igri. Najviše dobiješ overclockiranjem GPU-u.