Ostalo

Zagrebačka banka pljačka svoje klijente?

JupiPupi čet 20.6.2019 11:31

Dogodio mi se zanimljiv slučaj.
Gledam tako jedan dan transakcije deviznog računa i primijetim da mi je prije 4 mj. prilikom aktivacije probnog razgoblja "Amazon Prime" servisa naplačeno 1€, ista stvar i prije 2 mj. prilikom aktivacije probnog razdoblja "Amazon Prime Video" servisa.

 

Javio sam se Amazonovoj službi za korisnike, te su mi oni poručili da su morali napraviti rezervaciju od 1€ prilikom aktivacije servisa kako bi se mogla napraviti sigurnosna provjera kartice tj. njezina valjanost te točnost korisničkih podataka.
Također poručuju da mi oni ne mogu vratiti nikakva sredstva jer ih nikada nisu ni zaprimili. Da rezervirana sredstva kod takvih provjera ostaju u posjedu banke i ona ih mora vratiti korisniku, a rezervacija može potrajati do 7 dana.

Odgovor Amazonove službe mi je potpuno jasan i razuman jer prilikom kupovine na eBay-u on radi iste takve rezervacije(provjere) samo u iznosu od 1$ (0,93€) ali je povrat rezervacije vidljiv na transakcijama računa isti dan.

Odlučim kontaktirati banku telefonom i dobivam uputak da podnesem pismenu žalbu, a na pitanje dali su imali već takav slučaj dobivam odgovor citiram: "ako je to greška kod nas, mi ćemo to ispraviti i vratiti ćemo vam novac."
Šaljem pismenu žalbu i dobivam odgovor za 2 dana da mi je novac vraćen i da se ovakve situacije ne mogu uvijek predvidjeti ali da mogu brzo reagirati ako redovito provjeravam svoje transakcije.
Znači, priznali su svoju krivnju i to mi obznanili bez objašnjenja kako se to moglo dogoditi i bilokakve isprike.

Osim što se sada pitate dali sam normalan što sam ih išao masirati radi 2€, zapitajte se koliko je takvih situacija bilo u prošlosti i koliko če ih biti. Većina korisnika uopće ne primijeti tu "rezervaciju", a oni koju ju i vide neće se zamarati, raspitivati i slati pismene žalbe zašto im je skinut 1€, nego če priječi preko toga i zaboraviti.

Nakraju, sav vaš nevračeni novac od rezervacija ne nestane nekim čudom u bespućima svemira nego ostane na raspolaganju vašoj banci.
Pitam se, koliko je banka dosad na ovaj način uspjela oštetiti svoje korisnike i ako je neko voljan neka napravi test, da vidimo dali se varam te je moj slučaj ipak jedan od milion.

JozoBozo121 čet 20.6.2019 11:58

Pogledaj si između ovo što si isplate zabijelio, tu se novac u međuvremenu vratio nazad vjerojatno, samo ti to nije prikazano kao uplata. Ne može biti prikazano kao uplata jer nije ni isplaćeno pa taj novac nikad nije ni otišao s računa.

Posmatrač čet 20.6.2019 12:48

rezervacija traje odredjeno razdoblje u zavisnosti od banke i ako novac ne bude povucen u tvom slucaju od amazona novac se oslobadja rezervacije i tebi je raspoloziv.....

Paypal povuce novac dok eto amazon samo rezervise......

Nije te niko opljackao niti pokusao opljackati......

 

JupiPupi čet 20.6.2019 12:52
Kolacic kaže...

Potpuno si U pravu. 

Sad promijeni banku. :)

 Nema svrhe mijenjati banku ako sve druge rade istu stvar. Zato ko želi neka napravi test sa svojom bankom da vidimo što se događa.

Ako se isto događa sa drugim bankama onda je zagrebačka banka možda ipak nenamjerno prisvojila moj novac? ili ...

 

JozoBozo121 kaže...

Pogledaj si između ovo što si isplate zabijelio, tu se novac u međuvremenu vratio nazad vjerojatno, samo ti to nije prikazano kao uplata. Ne može biti prikazano kao uplata jer nije ni isplaćeno pa taj novac nikad nije ni otišao s računa.

 Vratio se je nazad nakon što sam poslao pismenu žalbu, ali prije toga ga nije bilo. Upravu si da transakcija nije prikazana kao uplata nego se nalazi u stupcu isplata(outcome) samo sa negativnim vrijednostima, baš kao šo se može vidjeti na slici označeno plavo kao kod slučaja rezervacije na eBay-u.

Evo druge slike sa transakcijama nakon žalbe da vidiš kako mi je novac vračen u stupcu outcome sa negativnom vrijetnošču i istim danom. Tako je trebalo biti odpočetka.

JupiPupi čet 20.6.2019 13:31
Posmatrač kaže...

rezervacija traje odredjeno razdoblje u zavisnosti od banke i ako novac ne bude povucen u tvom slucaju od amazona novac se oslobadja rezervacije i tebi je raspoloziv.....

Paypal povuce novac dok eto amazon samo rezervise......

Nije te niko opljackao niti pokusao opljackati......

 

 Nerazumijem te, što ti znači da "novac ne bude povučen, te se oslobađa rezervacije i natrag je raspoloživ korisniku"

Hočeš reči da je Amazon rezervirao novac ali nikad nije informirao banku da je novac oslobođen rezervacije, te da ga banka može vratiti korisniku, a banka istovremeno određuje kolko če ta rezervacija trajati!?

Reci jel se ti nebi osječao opljačkanim da nekom posudiš novac i on ti ga nikad nevrati?

Lil Dice čet 20.6.2019 13:45

Ja sam isto morao slat mail Zabi jer mi nije sjeo refund od G2A, a čekao sam oko 2 mjeseca. S druge strane, prilikom vraćanja par artikala kupljenih u HR dućanima karticom, novac je uredno vraćen kroz par dana.

JupiPupi čet 20.6.2019 14:05

Kod tebe je drugačiji slučaj pošto si tražio povrat za neki proizvod (igru), ali bi volio znati zašto ti uplata nije sjela 2 mj.; dogod se nisi žalio.
Ovdje je riječ o rezervacijama kod automatskih provjera kartica.

Lil Dice čet 20.6.2019 14:25

Da, imaš pravo. Sad si me sjetio, mislim da je i meni skinuta 1 funta kad sam prvi put kupovao na Amazonu, no potpuno sam zaboravio na to.

 

Evo baš gledam, skinuta je 1 GBP i zatim iznos narudžbe, no nigdje ne vidim povrat te funte.

JozoBozo121 čet 20.6.2019 15:40
JupiPupi kaže... 

 Nerazumijem te, što ti znači da "novac ne bude povučen, te se oslobađa rezervacije i natrag je raspoloživ korisniku"

Hočeš reči da je Amazon rezervirao novac ali nikad nije informirao banku da je novac oslobođen rezervacije, te da ga banka može vratiti korisniku, a banka istovremeno određuje kolko če ta rezervacija trajati!?

Reci jel se ti nebi osječao opljačkanim da nekom posudiš novac i on ti ga nikad nevrati?

 Kad nešto tako koristiš, firme prvo na tvom računu rezerviraju novac, ali one novac ne povuku, žele samo provjeriti da na računu stvarno ima novca ali ga ne trebaju jer koristiš free trial. Banka nakon nekoliko dana što firma rezervirani novac ne uzme treba automatski osloboditi nazad. 

 

Meni na PBZ rezervacije obično ukoliko se ne podignu su bile riješene u 3 ili 7 dana. Ako banka to ne napravi onda je to velika greška. Ja stvarno nikad nisam imao nikakvih problema u PBZ s time.

Posmatrač čet 20.6.2019 15:58
JupiPupi kaže...
Posmatrač kaže...

rezervacija traje odredjeno razdoblje u zavisnosti od banke i ako novac ne bude povucen u tvom slucaju od amazona novac se oslobadja rezervacije i tebi je raspoloziv.....

Paypal povuce novac dok eto amazon samo rezervise......

Nije te niko opljackao niti pokusao opljackati......

 

 Nerazumijem te, što ti znači da "novac ne bude povučen, te se oslobađa rezervacije i natrag je raspoloživ korisniku"

Hočeš reči da je Amazon rezervirao novac ali nikad nije informirao banku da je novac oslobođen rezervacije, te da ga banka može vratiti korisniku, a banka istovremeno određuje kolko če ta rezervacija trajati!?

Reci jel se ti nebi osječao opljačkanim da nekom posudiš novac i on ti ga nikad nevrati?

 "By signing up, you acknowledge that you have read and agree to the Amazon Prime terms and conditions. You authorize us to charge your preferred payment method or a different payment method in your account with EUR 0.99 (incl. VAT) for your first week of Prime and EUR 7.99 /month (incl. VAT) thereafter. If you do not wish to continue, you may cancel your membership anytime by visiting 'Your Account' and choosing "End Membership"."

 

Ovo pise kada ides aktivirati prime trial.... Koji dio nije jasan????? Samo sto si ti pokusao dobiti nesto za nista ne citajuci uslove a sad ovdje cmizdris..... Koristio si dva mjeseca prime za 2 eur a sad se zalis..... Balkaneros vulgaris...

 

 

I da, posotoji rok u kojem ako se novac ne povuce rezervacija se skida automatski... To sto tebi nije nesto logicno ne znaci da nije istina samo sto ne citas....

 

 

 

JupiPupi čet 20.6.2019 18:26

Poštovani gospodine Posmatrač, lijepo je što ste se potrudili citirati da Amazon trenutno naplačuje 0,99€ za aktivaciju Prime servisa prvih tjedan dana, ali to nema nikakve veze sa mojim slučajem niti sa besplatnim Prime perijodom. U vašem slučaju Amazon ljepo navodi da se radi o normalnoj cijeni od 0.99€ za prvih tjdan dana.

Ja sam koristio Amazon Prime free period u razdoblju od 30 dana koj sam kasnije mogao besplatno produžiti za još 30 dana, a Amzonovi operateri su mi i sami rekli da se radilo o sigurnosnoj rezervaciji.

Također vas upozoravam da nije lijepo nazivati druge, a pogotovo neznance pogrdim imenima, jer nikada neznaš tko je sa druge strane žice. To vam kažem u dobroj namjeri jer je moj prijatelj to morao saznati na teži način, tako što je imao posjet jednog od tih "neznanaca".

Posmatrač čet 20.6.2019 19:04
JupiPupi kaže...

Poštovani gospodine Posmatrač, lijepo je što ste se potrudili citirati da Amazon trenutno naplačuje 0,99€ za aktivaciju Prime servisa prvih tjedan dana, ali to nema nikakve veze sa mojim slučajem niti sa besplatnim Prime perijodom. U vašem slučaju Amazon ljepo navodi da se radi o normalnoj cijeni od 0.99€ za prvih tjdan dana.

Ja sam koristio Amazon Prime free period u razdoblju od 30 dana koj sam kasnije mogao besplatno produžiti za još 30 dana, a Amzonovi operateri su mi i sami rekli da se radilo o sigurnosnoj rezervaciji.

Također vas upozoravam da nije lijepo nazivati druge, a pogotovo neznance pogrdim imenima, jer nikada neznaš tko je sa druge strane žice. To vam kažem u dobroj namjeri jer je moj prijatelj to morao saznati na teži način, tako što je imao posjet jednog od tih "neznanaca".

 Ti to meni prijetis? Hahahahahahahaha

De odjebi. Trazio si objasnjenje a sad si odjednom strucnjak.... Cmizdris za 2 eur koje si dao za 2 mjeseca usluge i ti ovdje nesto pricas.... Mene bi bilo sramota to napisati makar ih dao bez razloga al hej nismo svi isti 😊

Kolacic čet 20.6.2019 21:56

Nemas se cega sramiti makar bilo to 10 lipa oduzetih,tvoje je.

Tako je meni erste bank naplacivala odrzavanje racuna iako sam imao ugovor za mlade i besplatno odrzavanje so odredene godine. Zalio sam se i vratili su mi novce. Nema me cega biti sram. Nazalost nisam bio promjenio banku.

JupiPupi čet 20.6.2019 23:51

Tako je Kolacicu! Treba se žaliti čim se uoči nekakva nepravilnost.
A tih 2€ mi ko pojedincu neigra nikakvu ulogu, ali dok se skupi hrpa ovakvih slučajeva od neupućenih korisnika mislim da bi došli do višeznamenkaste štete i to je ono što me najviše smeta.