Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

Jambone6D uto 27.8.2019 18:39

Pozdrav, imam jedno pitanje oko carine. Naime studirao sam u Splitu i sad nakon završetka se želim vratiti u BiH. Imam desktop računalo koje sam koristio za studij i koje bih želio prenijet preko granice pa me zanima jel trebam plaćati ili prijavljivati opremu? Laptop sam bez problema prenosio.

mzopg ned 8.9.2019 17:17
gsustek kaže...

Znate li kolika je carina na ovako nesto? https://www.aliexpress.com/item/32825286984.html?spm=a2g0o.cart.0.0.77583c00M9naw0&mp=1

Te, malo mi se cini postarina skupa, mozda je sve vec unutra;:) Koju postu treba birati koji rjesava sve najjeftinije za krajnjeg kupca? DHL mozda ili standardni HP?

Hvala

 Na to ti ide 25% PDV-a + trošak špeditera oko 270kn.

Teško da je sve već uračunato u cijenu poštarine koja je jako velika, jer prva stvar koja piše u opisu je:

"TAX Important Tips:

Customs taxes, VAT must be paid by the buyer..."

 

Koje karakteristike su ti bitne? RAM, CPU, SSD?

Pitam jer i ja upravo gledam sebi naručiti jedan mini PC.

SimeKZ ned 8.9.2019 22:55
gsustek kaže...

a carina? 

barem 4 treada, intel HD 620 a da nije bas celeron, ssd i ram stavljam sam, treba biti dual ddr...

 PdV je zapravo ono kaj placas... Samo kaj se izrazi krivo koriste. Carinski troskovi su 50ak kuna ( otvaranje paketa i provjera) 

mzopg ned 8.9.2019 23:27
gsustek kaže...

a carina? 

barem 4 treada, intel HD 620 a da nije bas celeron, ssd i ram stavljam sam, treba biti dual ddr...

Nema carine na informatičku opremu, tarifna stopa je 0.

 

Vidi ovdje možda nađeš nešto za sebe, imaju i skladišta u EU državama pa nema dodatnih troškova (PDV i ostalo).

https://www.geekbuying.com/category/Windows-Mini-PCs-1655/

https://www.geekbuying.com/category/Barebone-Mini-PC-1783/

 

Ako ne šalju iz EU imaš opciju DHL sa garancijom da nećeš imati dodatnih carinskih troškova.

XXX-Man ned 8.9.2019 23:30
SimeKZ kaže...

Carinski troskovi su 50ak kuna ( otvaranje paketa i provjera) 

Kod tog s linka ako ide DHL-om, onda su dosta više od 50 kn...i moraš imati EORI broj.

 

mzopg ned 8.9.2019 23:32
SimeKZ kaže...
Carinski troskovi su 50ak kuna ( otvaranje paketa i provjera) 

 Ovisi tko je špediter, ako ide preko pošte onda je oko 100kn, a ako to odrađuje DHL onda je oko 270kn.

Proizvod sa linka ide preko DHL-a.

mzopg pon 9.9.2019 14:01
gsustek kaže...

ah, to ne, mora imati barem 4 ethernet porta + minipcie.

cek onda. placaju se carinski troskovi...:hm...

thnx,,

ima i ovaj https://www.aliexpress.com/item/33007580643.html?spm=a2g0o.cart.0.0.77583c00M9naw0&mp=1 7100u je 230$ a postarina ovisi o proveideru, ima ih tri. pa me zanima carina po sva tri.

 

i ovaj https://www.aliexpress.com/item/32943909158.html?spm=2114.12010612.8148356.33.684f3d7eIqj6Dq .  283$

Koji god način dostave odabereš platiti ćeš PDV 25%. Dodatni troškovi ovise o tome tko kod nas odrađuje carinjenje, ako odabereš DHL onda će i kod nas paket preuzeti DHL i tu ti je još 270kn troška, ako ide preko naše pošte onda je trošak upola manji.

 

Neki selleri na Alliu imaju shemu kad se šalje preko DHL-a da nema dodatnih troškova (import charges, PDV i slično) oni to nekako srede, ali za to ti je najbolje kontaktirati sellera.

 

Imaš i ovdje nešto takvih uređaja, pa vidi, to ide iz UK pa nema PDV-a, a ako kupuješ na firmu možeš im dostaviti VAT ID i dobiti još nižu cijenu bez njihovog PDV-a. Naravno prije narudžbe je uvijek dobro prvo kontaktirati prodavača.

 

https://www.amazon.co.uk/s?k=qotom&ref=nb_sb_noss_2

mzopg uto 10.9.2019 15:18
gsustek kaže...

hoces reci da je ovaj https://www.amazon.co.uk/gp/product/B074Q792JW/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A36BGPTHG5IBW4&psc=1

bez carine i pdv-a u hrv? koliko vidim, kinez ga radi...

 

Pitah ove sa aliexpresa kansung, i kaze mi ako zelim izbjeci import fee, da samo naznacim da zelim da mi posalju paket UPS om...muljaju li me?

 Kinez ga radi i u pitanju je firma iz Kine, ali koliko vidim imaju registriranu tvrtku u UK. Pretpostavljam da šalju proizvode iz Kine u UK gdje im je druga tvrtka i onda od tamo šalju dalje u druge EU države, što bi značilo da nema nikakvih dodatnih troškova osim cijene proizvoda i poštarine.

 

Vidi pitanja i odgovore:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B074Q792JW/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A36BGPTHG5IBW4&psc=1#Ask

Netko je pitao da li su u cijenu uključeni PDV i uvozni troškovi, a prodavač je odgovorio da te troškove oni plaćaju tako da krajnji kupac nema dodatnih troškova.

 

Naravno ništa ne košta pitati direktno prodavača:

https://www.amazon.co.uk/sp?_encoding=UTF8&asin=&isAmazonFulfilled=&isCBA=&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&orderID=&seller=A36BGPTHG5IBW4&tab=&vasStoreID=

Tu se vidi i da imaju UK VAT ID.

 

Ovo za Aliexpress Kansung ne bi znao, moguće da će to proći, a možda i neće.

hahhaajaads uto 10.9.2019 18:56

Poznanik mi treba prevest pc iz Srbije u Finsku. Ako netko zna koju postu treba gledat da ispadne jeftinije ali i sigurno (znaci da imaju mogucnost dodatnog placanja da se nesto ne slomi)

Lukykc sri 25.9.2019 14:26

Što mogu očekivati od HR carinika i poreznika ako naručim paket (drvena kutija) iz Ukrajine ili Bjelorusije (nisu u EU) vrijednosti oko 60 USD ?

Jel se mora EORI broj vaditi prije ?

 

Hvala !

Damir22 sri 25.9.2019 15:07

Pitanjce....

Shop je kineski, no imaju eu skladista, dakle robu salju ili iz uk ili iz irske ili iz njemacke.

Vrijednost paketa bi bila +-2000kn, ako sam dobro shvatio, posto se salje unutar eu, tu nebi trebalo biti nikakvih dodatnih troskova,carine i peripetija, poreza,platim shopu robu+postarinu i to je to.

Ili?

kostolomac sri 25.9.2019 15:38
Lukykc kaže...

Što mogu očekivati od HR carinika i poreznika ako naručim paket (drvena kutija) iz Ukrajine ili Bjelorusije (nisu u EU) vrijednosti oko 60 USD ?

Jel se mora EORI broj vaditi prije ?

 

Hvala !

 Za navedeni iznos ne trebas vaditi EORI, ako nigdje na paketu nije označena vrijednost vjerovatno ćeš dobit poštom dopis da pošaljes poštanskoj carini izvod iz banke , račun ili slično kao dokaz koliko je plaćeno.

Nakon toga ti bude obračunat samo pdv na taj iznos, jer do cca 150€ se samo pdv plaća. I mislim da je 4.5kn ili 6.5kn nemoj  me uzet na riječ plaćanje dopisa koji ti poštanska carina šalje.

kostolomac sri 25.9.2019 15:38
Damir22 kaže...
Pitanjce....

Shop je kineski, no imaju eu skladista, dakle robu salju ili iz uk ili iz irske ili iz njemacke.

Vrijednost paketa bi bila +-2000kn, ako sam dobro shvatio, posto se salje unutar eu, tu nebi trebalo biti nikakvih dodatnih troskova,carine i peripetija, poreza,platim shopu robu+postarinu i to je to.

Ili?

 Ako je tako kako si naveo, nećeš imati nikakvih dodatnih troškova.

kostolomac sri 25.9.2019 17:03
Lukykc kaže...

Hvala na odgovoru.

Jel znaš možda koji je maksimalni iznos a da ne treba EORI ?

Službeno je do 1000€, jer u tom slučaju carinik sam obračunava davanja po službenom obrascu u poštanskom prometu.

 

Ima caka da dolazi pošiljka sa DHL-om ili nekim drugim kurirom pa se oni hoće ''namjerno'' uključit u postupak ( bez obzira dali je vrijednost manja od 1000€ ) da tebi naplate uslugu carinjenja ( 100kn na više... )

 

Ima tu puno ''caka'' i nije tako jednostavno kako izgleda na papiru kod uvoza.

Old Iggy sri 25.9.2019 17:05
kostolomac kaže...

 

Ima caka da dolazi pošiljka sa DHL-om ili nekim drugim kurirom pa se oni hoće ''namjerno'' uključit u postupak ( bez obzira dali je vrijednost manja od 1000€ ) da tebi naplate uslugu carinjenja ( 100kn na više... )

Nemaju se oni što "namjerno" uključivati u postupak, to im je posao.

kostolomac sri 25.9.2019 17:23
Old Iggy kaže...
kostolomac kaže...

 

Ima caka da dolazi pošiljka sa DHL-om ili nekim drugim kurirom pa se oni hoće ''namjerno'' uključit u postupak ( bez obzira dali je vrijednost manja od 1000€ ) da tebi naplate uslugu carinjenja ( 100kn na više... )

Nemaju se oni što "namjerno" uključivati u postupak, to im je posao.

Da, da, posao im je da netko tko kupi stvar vrijednu 200kn ( a dostavlja se putem njih ) obračunaju uslugu 100+kn za ''carinski postupak'' što je čisti lopovluk. ( i moraš jos vaditi EORI, ako do tad nisi )

 

 Zato ako je moguće izbjegavat takve kurire do vrijednosti 1000€.

 

Sve što dostavlja HP, vrijednosti do 1000€ nema usluge carinjenja ( zakonom je definirano ).

 

Nažalost kuririma je to omogućio zakon RH, dok kod HP-a je kontra , isto definirano da carinskog postupka nema do 1000€. Neznaš dal da se smiješ ili plaćeš na ovo.....

 

Veće rupe od naše države nema......

 

Osobno izbjegavam takve kurire ako se radi o pošiljci van EU.

Old Iggy sri 25.9.2019 18:03
kostolomac kaže...
Old Iggy kaže...
kostolomac kaže...

 

Ima caka da dolazi pošiljka sa DHL-om ili nekim drugim kurirom pa se oni hoće ''namjerno'' uključit u postupak ( bez obzira dali je vrijednost manja od 1000€ ) da tebi naplate uslugu carinjenja ( 100kn na više... )

Nemaju se oni što "namjerno" uključivati u postupak, to im je posao.

Da, da, posao im je da netko tko kupi stvar vrijednu 200kn ( a dostavlja se putem njih ) obračunaju uslugu 100+kn za ''carinski postupak'' što je čisti lopovluk. ( i moraš jos vaditi EORI, ako do tad nisi )

 

 Zato ako je moguće izbjegavat takve kurire do vrijednosti 1000€.

 

Sve što dostavlja HP, vrijednosti do 1000€ nema usluge carinjenja ( zakonom je definirano ).

 

Nažalost kuririma je to omogućio zakon RH, dok kod HP-a je kontra , isto definirano da carinskog postupka nema do 1000€. Neznaš dal da se smiješ ili plaćeš na ovo.....

 

Veće rupe od naše države nema......

 

Osobno izbjegavam takve kurire ako se radi o pošiljci van EU.

Malo si pobrkao. Svaka pošiljka je podožna carinjenju, neovisno o vrijednosti. Ovisno o vrijednosti drugačija su davanja. Zato se plaća i usluga carinjenja na sve preko 22€.

1000€ je limit kod uvoza isključivo preko pošte za podnošenje usmene deklaracije (jeftiniji, skraćeni postupak, ne treba EORI). Kurirske službe ne mogu podnijeti usmenu deklaraciju već samo  elektroniču i kod njih je uvijek potreban EORI. Njima zakon nije omogućio već ih je limitirao.