Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

hahhaajaads sri 3.7.2019 16:30
dv14 kaže...

Nije baš tema, ali da pitam. 

 

Osoba iz UK mi treba poslati paket poštom. Nije ebay već dogovor preko jednog forumu između mene i njega, nebitno. 

Ukupan iznos je nekih 30-40 funti.

 

Koji je najjednostavniji način za uplatit mu te pare? Uzmem njegovu PayPal adresu i to je to? Kolika je provizija, 3%?

 Mislim da je to najjednostavnije sa paypalom da, kad budes isao placat samo stavis kvacicu na "sending to a friend" i onda nema provizije (a ovak je ja mislim negdje 5%)

bruno03 sri 3.7.2019 18:56

Dobio sam poštom "Poziv" za plačanje predmeta kojeg sam naručio s ebaya, izvan eu. Imam na mailu potvrdu paypala o plačanju (600kn). Treba im to poslat.

Jel se tu može kako muljat. Izmjenit u pdfu plačeno na 300kn(da ne pretjerujem), da manje platim i to im poslat?

Jakovp sri 3.7.2019 20:07
bruno03 kaže...

Dobio sam poštom "Poziv" za plačanje predmeta kojeg sam naručio s ebaya, izvan eu. Imam na mailu potvrdu paypala o plačanju (600kn). Treba im to poslat.

Jel se tu može kako muljat. Izmjenit u pdfu plačeno na 300kn(da ne pretjerujem), da manje platim i to im poslat?

 Ako želiš počiniti kazneno dijelo (ne prekršajno, kazneno kažnjivo zakonom), samo naprijed.

 

BTW, ako je s ebaya oni jako lako provjere vrijednost, pa vidi jel ti se isplati igrati.

hahhaajaads čet 4.7.2019 11:20
hahhaajaads kaže...

Pozdrav, kolika je carina na proizvod od ~250-300$ iz kine (elektronicki uredjaj) ? Ak sam dobro "izracunao" (napamet) rekao bi da je negdje oko 500kn ili sl.

 bump

hahhaajaads čet 4.7.2019 13:05
najdix kaže...
((300$x6.53)x0.25)+57kn=PDV+troškovi carinjenja="forumski zvana famozna carina"

Jel mi mozes stavit stranicu di pise kolka je carina za koji proizvod ? Pokusavam to pronac ali nista od toga...

ihush čet 4.7.2019 16:01
najdix kaže...
((300$x6.53)x0.25)+57kn=PDV+troškovi carinjenja="forumski zvana famozna carina"

 da/ne.. tj. obrnuto, prvo idu svi troškovi, carisnki troškovi (ako postoje, neke robe nula, neke 10%.. dok sma trošak može biti npr 70kn, poštarina, dostava..) pa na taj iznos uz samu nabavnu cijenu ide PDV.

najdix čet 4.7.2019 16:20

Većinom je to sve elektronička roba, na koju je carina 0%. Dakle, izračunaju pdv po srednjem tečaju valute na dan kada si robu platio( kupio) i na to stave troškove rada Carinarnice pošte u Branimirovoj plus slanje obavijesti, preporučeno, da vam roba nije prošla na Carini. Ponekad morate platiti tih 13kn ili kolikoveć, ako misle da vam je roba vrednija od 160 kn, a vi imate dokaz da nije. Par puta mi se to dogodilo.

EZY-E pon 12.8.2019 14:33

Koga kontaktirati ako nakon 3 slanja dokumenata (paypal račun, ebay screenshot, item description itd) već 6 dana ne dobivam nikakav odgovor?

Prva dva puta nije bilo dovoljno što sam poslao pa sam treći put priložio i screenshot i sve što imam, ovo se proteže već skoro mjesec dana.

Zvao sam carinu i oni kažu kao da treba zvati poštu a to mi nema nikakvog smisla ako je kod njih još na postupku paket, zvao sam i poštu a oni znaju kolko i ja preko tracking numbera - da je paket u postupku carinjenja.

Glup i gluplji.

najdix pon 12.8.2019 15:34

Izgleda da su svi na godišnjem ili sumnjaju u originalnost robe, misle da je fake. Carinski postupak nema što trajati dulje od 5 dana , ako je sve u redu s robom.

EZY-E sri 14.8.2019 14:50
najdix kaže...
Izgleda da su svi na godišnjem ili sumnjaju u originalnost robe, misle da je fake. Carinski postupak nema što trajati dulje od 5 dana , ako je sve u redu s robom.

 Ali koga da kontaktiram?

Da mi bar daju kakav feedback, da znam na čemu sam..
Zvao sam već par brojeva ali svi tvrde da se zove ove druge pošta/carina -.-

Nije ni jeftino ih baš stalno zvati, šupci naplaćuju poziv.

najdix sri 14.8.2019 17:51

Zoveš Poštu carinjenja u Branimirovoj 4, Zagreb. Telefoni su na Google-u. Oni će ti davati brojeve dok ne stigneš do svoje pošiljke, moraš znati tracking broj. Dosta ima gluhih tel. brojeva, ali ne odustaj. Sve će ti objasniti i reći.

EZY-E pet 16.8.2019 10:32
najdix kaže...
Zoveš Poštu carinjenja u Branimirovoj 4, Zagreb. Telefoni su na Google-u. Oni će ti davati brojeve dok ne stigneš do svoje pošiljke, moraš znati tracking broj. Dosta ima gluhih tel. brojeva, ali ne odustaj. Sve će ti objasniti i reći.

 Heh, prva dva broja konstantno zauzeti a na treći se nitko ne javlja.

EZY-E pon 19.8.2019 14:47

Znači rasplet situacije je da će robu (branik audi zamjenski iz kine) uništiti jer se krši neka eu regulativa o povredi intelektualnog vlasništva.

Mogu odabrati i žalbu koju će audi razmotriti i onda ili pokrenuti sud. postupak ili zatražiti uništenje.

Jel to znači da je zabrana na uvoz zamjenskih dijelova?

Ovo je frend iz slo naručio na moje ime jer njemu ne dostavljaju.

Ili možda iz razloga jer je on stavio nižu cijenu nego je da izbjegne davanja, iako sam ja znao da bi to mogao biti problem.

Old Iggy pon 19.8.2019 14:53
EZY-E kaže...

Znači rasplet situacije je da će robu (branik audi zamjenski iz kine) uništiti jer se krši neka eu regulativa o povredi intelektualnog vlasništva.

Mogu odabrati i žalbu koju će audi razmotriti i onda ili pokrenuti sud. postupak ili zatražiti uništenje.

Jel to znači da je zabrana na uvoz zamjenskih dijelova?

Ovo je frend iz slo naručio na moje ime jer njemu ne dostavljaju.

Ili možda iz razloga jer je on stavio nižu cijenu nego je da izbjegne davanja, iako sam ja znao da bi to mogao biti problem.

Ovo je standardna stvar - krivotvoreni dijelovi, ako je uz to negdje logo proizvođača...

Imaš link?

EZY-E pon 19.8.2019 21:01
Old Iggy kaže...
EZY-E kaže...

Znači rasplet situacije je da će robu (branik audi zamjenski iz kine) uništiti jer se krši neka eu regulativa o povredi intelektualnog vlasništva.

Mogu odabrati i žalbu koju će audi razmotriti i onda ili pokrenuti sud. postupak ili zatražiti uništenje.

Jel to znači da je zabrana na uvoz zamjenskih dijelova?

Ovo je frend iz slo naručio na moje ime jer njemu ne dostavljaju.

Ili možda iz razloga jer je on stavio nižu cijenu nego je da izbjegne davanja, iako sam ja znao da bi to mogao biti problem.

Ovo je standardna stvar - krivotvoreni dijelovi, ako je uz to negdje logo proizvođača...

Imaš link?

 Nije više listed item pa nemam, ali navodno ima logo Audija.

Nisam mislio da je to problem uopće.

Old Iggy pon 19.8.2019 23:02
EZY-E kaže...
Old Iggy kaže...

Ovo je standardna stvar - krivotvoreni dijelovi, ako je uz to negdje logo proizvođača...

Imaš link?

 Nije više listed item pa nemam, ali navodno ima logo Audija.

Nisam mislio da je to problem uopće.

Je, ogroman problem. Ako ima logo, a nije originalni dio...

Valjda će ti predložiti neku normalniju nagodbu.

najdix pon 19.8.2019 23:15

Ništa oni ne predlažu, roba ide na uništavanje, jer je fake. Pošto je Audi u VW koncernu, ne plaćaš uništenje, spaljivanje, već zakonski zastupnici za VW u Hrvatskoj, a to je odvjetnički ured koji se bavi takvom krivotvorenom robom. Od trgovca traži refund, jer ti nije stiglo, oni će te tražiti kopiju rješenja koje ćeš dobiti od odvjetničkog ureda. Isti slučaj sam imao s flip kamerom stražnjom za G5. Ništa nisam platio i dobio sam refund. I zamjenski dijelovi nemaju logo i originalan broj, izbrušeni su za EU tržište. Uvodi se red u nered. Odvjetnički ured je bio Marko Vazdar. Imaš na 11-toj stranici ove teme moj problem.

EZY-E pon 19.8.2019 23:47

Koliko sam skužio mogu im napisati dokument neki da pristajem na uništavanje ili će u roku 10 dana oni to sami započeti.

I jel to misle pisano rukom pa im poslati na adresu možda? Ako da onda omg wtf, stvarno su zapeli u ne znam, industrijskoj revoluciji.

Old Iggy uto 20.8.2019 00:08
EZY-E kaže...

Koliko sam skužio mogu im napisati dokument neki da pristajem na uništavanje ili će u roku 10 dana oni to sami započeti.

I jel to misle pisano rukom pa im poslati na adresu možda? Ako da onda omg wtf, stvarno su zapeli u ne znam, industrijskoj revoluciji.

Ne prihvaćaju sve firme / odvjetnička društva koja ih zastupaju tako jednostavna i jeftina rješenja.

Kako bi ti njima poslao dokument?

EZY-E uto 20.8.2019 00:30
Old Iggy kaže...
EZY-E kaže...

Koliko sam skužio mogu im napisati dokument neki da pristajem na uništavanje ili će u roku 10 dana oni to sami započeti.

I jel to misle pisano rukom pa im poslati na adresu možda? Ako da onda omg wtf, stvarno su zapeli u ne znam, industrijskoj revoluciji.

Ne prihvaćaju sve firme / odvjetnička društva koja ih zastupaju tako jednostavna i jeftina rješenja.

Kako bi ti njima poslao dokument?

 Mailom?

Old Iggy uto 20.8.2019 08:12
EZY-E kaže...
Old Iggy kaže...

Ne prihvaćaju sve firme / odvjetnička društva koja ih zastupaju tako jednostavna i jeftina rješenja.

Kako bi ti njima poslao dokument?

 Mailom?

Nažalost, mail koliko znam još uvijek nije pravno valjani dokument u takvom postupku.

najdix uto 20.8.2019 08:44

Mislim da im ne treba ništa slati natrag, roba automatizmom ide na uništavanje. Nisam sad doma pa da ti poslikam sve dokumente i rješenja što sam dobivao. VW ima politiku da sam plaća uništavanje fake kopija, zato nisam ništa platio.

Old Iggy uto 20.8.2019 09:37
najdix kaže...
Mislim da im ne treba ništa slati natrag, roba automatizmom ide na uništavanje. Nisam sad doma pa da ti poslikam sve dokumente i rješenja što sam dobivao. VW ima politiku da sam plaća uništavanje fake kopija, zato nisam ništa platio.

Ako im je to politika, super. Još ako se uspije izvući lova nazad od prodavača, puna šaka brade.

EZY-E uto 20.8.2019 14:34

Lovu je kupac već dobio, super, bar se ne moram bakćati sa poštom još.

Jedno malo offtopic pitanje kad sam već tu: kakvo je stanje sa narudžbom knjiga sa Amazona?
Se plaća šta i preko kojeg iznosa?