Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

markoal uto 4.6.2019 13:29

Imam i ja jedno pitanje.

 

Naime, naručio sam sa Aliexpressa neki kabel za auto u vrijednosti od 3.11$, prije cca 50 dana.. i kontaktiram jučer prodavača gdje je to i pošalje mi tracking informacije.

Znači vjerojatno zapelo na carini, pa neznam šta bi s tim na kraju, već sam naručio isti dio iz njemačke (iako je 5 put skuplji).

Nije mi došla nikakva obavijest o tome, te ne znam hoću li morat plaćat neke troškove ako je to stalo na carini?

 

kiki_b uto 4.6.2019 13:50
markoal kaže...

Imam i ja jedno pitanje.

 

Naime, naručio sam sa Aliexpressa neki kabel za auto u vrijednosti od 3.11$, prije cca 50 dana.. i kontaktiram jučer prodavača gdje je to i pošalje mi tracking informacije.

Znači vjerojatno zapelo na carini, pa neznam šta bi s tim na kraju, već sam naručio isti dio iz njemačke (iako je 5 put skuplji).

Nije mi došla nikakva obavijest o tome, te ne znam hoću li morat plaćat neke troškove ako je to stalo na carini?

 

Nije ti to završilo na carini, da jeste dobio bi pismo.
Ti brojevi sa LP...gotovo uvijek dobiju novi broj trackinga u nekoj zemlji, u Turskoj ili Švedskoj, ovisno kamo ode paket.

 

Tvoj novi broj praćenja je UH441753638TR. I takav broj kad stigne kod nas nema praćenje.

 

Znači, pitanje gdje je točno sad paket.

Isti slučaj sam i ja imao, i također mu je trebalo jako dugo da stigne, jedan takav isto nije stigao. Možeš kontaktirat poštu možda imaju kakvu info, ali praktički takav paket sa tim brojem kod nas nema praćenje. I neces nikakva davanja tu platiti, eventualno onih 4,5 kn za small packet.

 

Na aliju imaš buyer protection, kao i 60 dana on time delivery ili full refund.
Pred kraj roka otvori dispute, dobit ćeš full refund ako ti ne stigne paket.

markoal uto 4.6.2019 14:03
kiki_b kaže...

Nije ti to završilo na carini, da jeste dobio bi pismo.
Ti brojevi sa LP...gotovo uvijek dobiju novi broj trackinga u nekoj zemlji, u Turskoj ili Švedskoj, ovisno kamo ode paket.

 

Tvoj novi broj praćenja je UH441753638TR. I takav broj kad stigne kod nas nema praćenje.

 

Znači, pitanje gdje je točno sad paket.

Isti slučaj sam i ja imao, i također mu je trebalo jako dugo da stigne, jedan takav isto nije stigao. Možeš kontaktirat poštu možda imaju kakvu info, ali praktički takav paket sa tim brojem kod nas nema praćenje. I neces nikakva davanja tu platiti, eventualno onih 4,5 kn za small packet.

 

Na aliju imaš buyer protection, kao i 60 dana on time delivery ili full refund.
Pred kraj roka otvori dispute, dobit ćeš full refund ako ti ne stigne paket.

 Aha tako znači, super, provjerim u pošti, hvala ti!

mar123 uto 4.6.2019 14:24

imam jedno pitanje na koje bi volio cut odgovor iz iskustva ako ih neki imaju.

naime putujem u SAD krajem 6. mjeseca na 3-4 mjeseca i htio bi naravno tamo kupit nesto tehnologije jer je sve jeftinije dosta. 

e sad ja znam da kad bi sletio u zg da je velike vjerojatnost da ce me carinici pregledat i provjerit dal nosim ista novo da naplate carinu i pdv(iako sam prije god i pol imo srece kad sam sletio pa sam samo proso pored njih, no tad nisam nista ni imo). 

 

ovaj put je situacija malo drukcija jer sad letim iz budimpeste direkt za new york i onda se opet vracam iz ny-a u budimpestu(do hrvatske cu autom vjv). pa me sad zanima kolke su sanse da ce me u budimpesti zaustavit njihovi carinici iako nisam njihov drzavljanin? 

znam da po zakonu mogu, sve mi je jasno, europska unija, placam davanja njima itd. no mene zanima dal su kontrole u budimpesti stroge pogotovo sto nisam njihov drzavljanin. 

jer ako postoji mogucnost da nesto profuram super, ako cu morat davanja placat onda neznam ni kolko mi je isplativo. 

ihush uto 4.6.2019 15:45

-da, to je tad ulaz i zapravo možeš proći daleko gore neko s našima.. magjari nisu blagi.

-sve u osobnoj prtljazi inače prolazi bez problema.. no zavaravaš se da ćeš baš donjeti kile računala.. npr može laptop, tj kofer-cijena.. i nema muljanja-skrivanja. Nećeš ništa 'profurati', tj možeš npr cpu-ram i sl strpati u torbu, ali to tad nije osobno računalo-prtljaga nego normalna roba na koju ti mogu (i trebaju) lupiti carinu.. a ako ne prijaviš, tad je to carinski prekršaj. Ne zavaravaj se da neće vidjeti, vide-znaju i nisu blagi.

-carina, kad normalno prijaviš neku robu, daš račun, tad ti carina taj račun prihvati i odere postotak.. ako nemaš račun, tad ide domaći cjenik i tad plaćaš carine na takvu cijenu pa se opet ne isplati nemati račun itd..

-usa je za usa građane, eu za eu.. čisto zbog mogućih problema i troškova, pametnije ti je poslati pošiljku na svoju adresu i platiti koliko carina kaže + pdv.. vjerojatno jeftinije nego da ti naplate magyari ako pokušaš 'porfurati'.. jer i kofer u avionu plaćaš (a za računala čak imaš zakon, o zabrani izvoza supperačunala, tehnologije itd.. npr sad hauweiju zabrana..). Nije problem osobna prtljaga, fotić, laptop i sl. to bi jednostavno donio, tek da nije u ambalaži, koristiš ga malo.. i sve ok, ali ne klasično računalo ili komponente jer nema 'profuravanja' nije to nekdašnji klagenfurt-trst s domaćim carinicima koji ugl boluju od mrene-sljepila.. :))

mac92 uto 4.6.2019 15:57
mar123 kaže...

imam jedno pitanje na koje bi volio cut odgovor iz iskustva ako ih neki imaju.

naime putujem u SAD krajem 6. mjeseca na 3-4 mjeseca i htio bi naravno tamo kupit nesto tehnologije jer je sve jeftinije dosta. 

e sad ja znam da kad bi sletio u zg da je velike vjerojatnost da ce me carinici pregledat i provjerit dal nosim ista novo da naplate carinu i pdv(iako sam prije god i pol imo srece kad sam sletio pa sam samo proso pored njih, no tad nisam nista ni imo). 

 

ovaj put je situacija malo drukcija jer sad letim iz budimpeste direkt za new york i onda se opet vracam iz ny-a u budimpestu(do hrvatske cu autom vjv). pa me sad zanima kolke su sanse da ce me u budimpesti zaustavit njihovi carinici iako nisam njihov drzavljanin? 

znam da po zakonu mogu, sve mi je jasno, europska unija, placam davanja njima itd. no mene zanima dal su kontrole u budimpesti stroge pogotovo sto nisam njihov drzavljanin. 

jer ako postoji mogucnost da nesto profuram super, ako cu morat davanja placat onda neznam ni kolko mi je isplativo. 

Iz iskustva kada sam dolazio iz Amerike ili Meksika na Frankfurt ili Zurich (pa dalje Zg ili Venecija) nisam imao nikakve kontrole u smislu prtljage niti me tko pitao. Jednostavno sam otišao kroz vrata koja nisu za prijavu, a nije i da sam imao nešto skupo (odskenira putovnica i tjt). Većina ljudi mi kaže da je problem kada direktno slijećeš u zg pa te onda naši "pregledavaju". 

ihush uto 4.6.2019 16:01
mac92 kaže...
..

Iz iskustva kada sam dolazio iz Amerike ili Meksika na Frankfurt ili Zurich (pa dalje Zg ili Venecija) nisam imao nikakve kontrole u smislu prtljage niti me tko pitao. Jednostavno sam otišao kroz vrata koja nisu za prijavu, a nije i da sam imao nešto skupo (odskenira putovnica i tjt). Većina ljudi mi kaže da je problem kada direktno slijećeš u zg pa te onda naši "pregledavaju". 

 -miješaš tranzit.. tad si u odvojenoj zoni, ne ulaziš u državu (tj tvoja prtljaga je u teretnom prostoru..). Ulazna točka je tad ZG. Kontola je na ulazu, ne sama osoba nego roba-kofer koji nosiš..

 

+ imaju putni list i sve što si u bordingu ukrcao, znaju sve.. i npr probaj otići bez kofera ili imati kofer viška .. očekuj ATF ekipu ili metak.. :) teoretski te ne moraju uopće pogledati, tražiti osobnu-putovnicu, tj vide sve kroz video nadzor i sl.

Old Iggy uto 4.6.2019 16:13
mac92 kaže...
mar123 kaže...
 

ovaj put je situacija malo drukcija jer sad letim iz budimpeste direkt za new york i onda se opet vracam iz ny-a u budimpestu(do hrvatske cu autom vjv). pa me sad zanima kolke su sanse da ce me u budimpesti zaustavit njihovi carinici iako nisam njihov drzavljanin? 

znam da po zakonu mogu, sve mi je jasno, europska unija, placam davanja njima itd. no mene zanima dal su kontrole u budimpesti stroge pogotovo sto nisam njihov drzavljanin. 

jer ako postoji mogucnost da nesto profuram super, ako cu morat davanja placat onda neznam ni kolko mi je isplativo. 

Iz iskustva kada sam dolazio iz Amerike ili Meksika na Frankfurt ili Zurich (pa dalje Zg ili Venecija) nisam imao nikakve kontrole u smislu prtljage niti me tko pitao. Jednostavno sam otišao kroz vrata koja nisu za prijavu, a nije i da sam imao nešto skupo (odskenira putovnica i tjt). Većina ljudi mi kaže da je problem kada direktno slijećeš u zg pa te onda naši "pregledavaju". 

Kad slijećeš u FRA, a nastavljaš u ZG, kontrola je u ZG, a to je i tvoj prvi dodir s prtljagom nakon puta, a tu je i kontrola.

Kad slijećeš u BUD i nastavljaš autom za ZG, ulazna kontrola je u BUD kao i carinski pregled (ulaz u EU).

mar123 uto 4.6.2019 20:35

ma kuzim ja to sve s tranzitom i kad ti je neki aerodrom zadnja destinacija. nije mi prvi put da putujem, kazem vec sam i bio u usa. tad sam letio ny-rim-beograd-zagreb i u zgu kad sam sletio nisu me nista pitali ni zaustavljali, valjda sreca. 

sto se tice ovog sto ti kazes da provjeravaju sto unosis, ne provjeravaju, nitko ne zabiljezava sto unosis no ti sam mozes zabiljezit unos neke tehnike da te nebi poslije zajebavali da si to tamo uzeo. 

 

i jos jedna stvar, nisam ja ni planirao komponente nosit, nego npr laptop, smart watch, mobitel i slicno. nebi sigurno slozio pc u komponentama tamo i ubacio ga u kofer(iako i to je znalo proc, znam jer su mi pricali srbi koji isto idu na w&t ko ja). 

 

daj mi samo pojasni ovo sto kazes osobna prtljaga, na sto tocno mislis tu?

 

mislim pitam ovo sve cisto informativno ako cu imat nesto love viska pa ako bi kupovo neke stvari(prvenstveno laptop jer su laptopi tamo stvarno puno jeftiniji). 

 

po meni je dosta dosad ovisilo o sreci, jer ja i kad sam iso u usa sam nosio stvari koje se nisu smjele unosit(nosio sam poklon pakete s vinom i prehrambenim proizvodima) i samo kad sam dobio onaj papiric za ispunit prije slijetanja sam napiso da nemam nista od takvih stvari. nemoguce je da bi me pustili s tim, ocito se posrecilo. 

Old Iggy uto 4.6.2019 21:10
mar123 kaže...

 nemoguce je da bi me pustili s tim, ocito se posrecilo. 

Bez brige, nisi jedini koji tamo nosi klopu i cugu, kao ni nazad tehniku.

Sve manje gnjave, posebno kad je roba koja nema neku ekstremnu vrijednost, a ja sam prošle godine tražio od carine da mi jave što je potrebno pri izlazu (imao sam desetak uređaja sa sobom) pa su mi javili da je to sve osobna prtljaga.

mar123 uto 4.6.2019 22:25
Old Iggy kaže...
mar123 kaže...

 nemoguce je da bi me pustili s tim, ocito se posrecilo. 

Bez brige, nisi jedini koji tamo nosi klopu i cugu, kao ni nazad tehniku.

Sve manje gnjave, posebno kad je roba koja nema neku ekstremnu vrijednost, a ja sam prošle godine tražio od carine da mi jave što je potrebno pri izlazu (imao sam desetak uređaja sa sobom) pa su mi javili da je to sve osobna prtljaga.

 a koje si stvari nosio?

ne kuzim kak su ti to carinici rekli

Old Iggy uto 4.6.2019 23:10
mar123 kaže...
Old Iggy kaže...

Bez brige, nisi jedini koji tamo nosi klopu i cugu, kao ni nazad tehniku.

Sve manje gnjave, posebno kad je roba koja nema neku ekstremnu vrijednost, a ja sam prošle godine tražio od carine da mi jave što je potrebno pri izlazu (imao sam desetak uređaja sa sobom) pa su mi javili da je to sve osobna prtljaga.

 a koje si stvari nosio?

ne kuzim kak su ti to carinici rekli

Prijenosnik, nekoliko mobitela, nekoliko tableta, fotoaparate...

Mailom, imaš kontakt adresu na njihovim stranicama.

Old Iggy uto 4.6.2019 23:47
mar123 kaže...

pa kako nisu naplatili davanja na to sve?

pogotovo kad si furo vise komada mobitela i ostalog.

Pri izlazu. Ne ulazu. Nosio sam svoje stvari i htio prijaviti, nekad je postojao formular za to.

Rekli su mi da su to sve dijelovi osobne prtljage.

mar123 sri 5.6.2019 00:27
Old Iggy kaže...
mar123 kaže...

pa kako nisu naplatili davanja na to sve?

pogotovo kad si furo vise komada mobitela i ostalog.

Pri izlazu. Ne ulazu. Nosio sam svoje stvari i htio prijaviti, nekad je postojao formular za to.

Rekli su mi da su to sve dijelovi osobne prtljage.

 hah to je dosta cudno, jer hrpu ljudi koje zaustave i koji kazu da su to njihove stvari pitaju zasto nisu prijavili pri ulazu.

Old Iggy sri 5.6.2019 09:29
mar123 kaže...
Old Iggy kaže...

Pri izlazu. Ne ulazu. Nosio sam svoje stvari i htio prijaviti, nekad je postojao formular za to.

Rekli su mi da su to sve dijelovi osobne prtljage.

 hah to je dosta cudno, jer hrpu ljudi koje zaustave i koji kazu da su to njihove stvari pitaju zasto nisu prijavili pri ulazu.

Zato je i meni bilo čudno jer sam po starom carinskom formularu napravio spisak i htio ga ovjeriti u MZLZ, ali to više ne rade.

 

Njihov odgovor:

 

"Poštovani,

 

Kao što su Vam kolege iz Odjela za informiranje u prethodnom mailu odgovorili, obrasci za privremeni uvoz i izvoz kao takvi više ne postoje u carinskom zakonodavstvu EU.

Slijedom toga se za takve carinske postupke koristi ATA karnet koji maksimalno ubrzava proceduru prijavljivanja robe. Isto tako postoji i institut usmenog prijavljivanja robe a uzimajući u obzir vrstu i količinu robe koju ste naveli u predloženom obrascu smatramo da možete iskoristi usmeno prijavljivanje.  Pretpostavka je naravno da se radi o robi koja je kupljena na području EU ili da je riješeno pitanje mogućeg carinskog duga u slučaju da je roba kupljena van EU. U slučaju da imate ikakvih nedoumica budite slobodni obratiti se na broj telefona 01/6511855."

 

Spakiraš, makneš iz originalne ambalaže i vozi...

ihush sri 5.6.2019 12:14
Old Iggy kaže...
..

 

Njihov odgovor:

 

"Poštovani,

 

Kao što su Vam kolege iz Odjela za informiranje u prethodnom mailu odgovorili, obrasci za privremeni uvoz i izvoz kao takvi više ne postoje u carinskom zakonodavstvu EU.

Slijedom toga se za takve carinske postupke koristi ATA karnet koji maksimalno ubrzava proceduru prijavljivanja robe. Isto tako postoji i institut usmenog prijavljivanja robe a uzimajući u obzir vrstu i količinu robe koju ste naveli u predloženom obrascu smatramo da možete iskoristi usmeno prijavljivanje.  Pretpostavka je naravno da se radi o robi koja je kupljena na području EU ili da je riješeno pitanje mogućeg carinskog duga u slučaju da je roba kupljena van EU. U slučaju da imate ikakvih nedoumica budite slobodni obratiti se na broj telefona 01/6511855."

 

Spakiraš, makneš iz originalne ambalaže i vozi...

 -problem, tj ako sleti kod mađara i oni ocarine tad pozivati telefon nije baš nešto što će dati happyend.. . jer ako se provjeri, serijski broj uređaja, svaki je specifičan, za kombinaciju hw+sw.. i regiju. Tad imaju dokaz da je iz usa, ne iz eu i tad je kazna opravdana.. jer je tad pokušaj prevare, carisnki. Tj ti si tražio papir za izlazak s robom koju si kupio u eu.. i tad bi taj list papira bio dokaz na povratku. U ovom slučaju bi spomenuti laptop bio 'višak'.. a njegov SN je iz USA tržišta..

-no u osobnoj prtljagi, ugl prolazi sve.. osim da nosi par laptopa, no to kad dolaze ameri u posjetu (poklon i sl.) ugl dozvoljavaju, ali mi nismo ameri itd..

 

edit: tj više kao 'opasnost' vidim mađare (ili slovence..) u toj priči, nego da je mjesto ulaza hr ili njemačka-austrija.. ako žele, svi mogu i opravdano je kazniti jer je to realno uvoz bez prijave.. računati da će nešto proći, ok jesu tamo 50% jeftiniji.. ali.. :)) to ima smisla samo kad se kupuje zvjer-top model, ne nešto što tu kupiš za 2-3000kn.. no time je i veći rizik, pogotovo razlog kupnje ako realno nije potrebno takvo računalo nego samo zato jer je prilika. Rekao bi da su šanse 50%.. a ne igram rulet, ne kockam, pogotovo kad je moguć gubitak daleko veći od dobitka, radije tad igram loto ako imam sreće...

Old Iggy sri 5.6.2019 12:27
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
..

 

Njihov odgovor:

 

 -problem, tj ako sleti kod mađara i oni ocarine tad pozivati telefon nije baš nešto što će dati happyend.. . jer ako se provjeri, serijski broj uređaja, svaki je specifičan, za kombinaciju hw+sw.. i regiju. Tad imaju dokaz da je iz usa, ne iz eu i tad je kazna opravdana.. jer je tad pokušaj prevare, carisnki. Tj ti si tražio papir za izlazak s robom koju si kupio u eu.. i tad bi taj list papira bio dokaz na povratku. U ovom slučaju bi spomenuti laptop bio 'višak'.. a njegov SN je iz USA tržišta..

-no u osobnoj prtljagi, ugl prolazi sve.. osim da nosi par laptopa, no to kad dolaze ameri u posjetu (poklon i sl.) ugl dozvoljavaju, ali mi nismo ameri itd..

 

edit: tj više kao 'opasnost' vidim mađare (ili slovence..) u toj priči, nego da je mjesto ulaza hr ili njemačka-austrija.. ako žele, svi mogu i opravdano je kazniti jer je to realno uvoz bez prijave.. računati da će nešto proći, ok jesu tamo 50% jeftiniji.. ali.. :)) to ima smisla samo kad se kupuje zvjer-top model, ne nešto što tu kupiš za 2-3000kn.. no time je i veći rizik, pogotovo razlog kupnje ako realno nije potrebno takvo računalo nego samo zato jer je prilika. Rekao bi da su šanse 50%.. a ne igram rulet, ne kockam, pogotovo kad je moguć gubitak daleko veći od dobitka, radije tad igram loto ako imam sreće...

Problem je što ne postoji dokument pri izlazu, osim ATA karneta koji košta i traje (da ne govorim kako bi to tek izgledalo u povratu preko Mađarske). Roba je mogla već biti uvezena pa ponijeta na put, tu i jesu jedini problem mađari, ako ne prihvate izjavu da si nosio sa sobom. :D

ihush sri 5.6.2019 12:37

ok, moguće .. npr kupiš iz usa preko ebaya laptop.. i tad takav novi nosiš u usa? + postoji zapis, istina zbog jurisdikcije ne može eu policija dobiti podatke od usa trgovine, ali što se samih podataka tiče lako.. tj tad se može vidjeti gdje je konkretan laptop kupljen, datum, iznos, način plaćanja.. i tad se vidi da nije kupljeno preko ebaya-dostavom itd.. a sve to bi trebao dokazati tko? -kupac-putnik, koji baš nikako to ne bi mogao dokazati, jer jedini račun koji može imati je upravo onaj kojim je kupio laptop u usa i pokušava ga prešvercati.. ili je prije pripremio takva identičan račun, npr ja sam kupio preko ebaya pa mu dam račun? Problem je što u nedostatku dokaza (papira) kojeg ni ne možeš imati jer je laž, ti kao putnik-kupac nešto moraš dokazivati, ne oni, jer su faktički u pravu i to je carinski prekršaj, da dođe do bilo kakvog sudskog postupka dokazalo bi se upravo to, šverc. Nasuprot, sat koji nosiš na ruci bi nekako dokazao da je od prije, kupljen u eu.. itd. ali kad ti u stranoj zemlji netko lupi kaznu, moraš prvo platiti da bi stigao kući.. rizik. Bi li poziv na dati tel. pomogao? što bi im agentica rekla, da te puste?.. ili ono što je već rečeno, da je roba kupljena u eu, tad bi to nekako i mogao dokazati, ovako se može dokazati samo da je šverc ako do tog dođe.. ostaje samo rizik-šansa, može proći, ne mora. Ako ne prođe, nema druge nego platiti sve + kazna.

 

npr, usa, logično je očekivati da je neki novi model-serija.. a da bi mogla proći prića da si ga nosio, mora biti već prije na eu tržištu ili imaš dokaz kupnje npr preko ebaya itd. i da su već plaćeni svi carinski troškovi za robu. Tad barem laptop mora biti starije serije.. ne novi-zvjer.. a tad je problem isplativost-rizik.

Old Iggy sri 5.6.2019 13:06
ihush kaže...

ok, moguće .. npr kupiš iz usa preko ebaya laptop.. i tad takav novi nosiš u usa?

Yup. Kombinacija ima bezbroj, problem je što na licu mjesta nemaš potvrde niti ih možeš nabaviti.

Nije samo laptop, problem je kao što si i naveo sat, fotić, sve...

mar123 sri 5.6.2019 14:14

u slucaju laptopa na gubitku nisi cak i da platis pdv, carinu pa i kaznu jos uz to. kazne se inace placaju isto u postotku i samo se nadoda na trosak carine i pdva, to su mi rekli srbi koje su uhvatili(jbg srbi nose tog valjda za cijelu siru familiju kad se vracaju). 

 

uzmi si primjer samo macbooka pro(ili bilokojeg high end laptopa). pogledaj cijenu u usa i onda pogledaj cijenu kod nas, na usa cijenu dodaj iznos poreza i carine i vidi kolko je jos uvijek jeftiniji. 

mobitel ionako nebi nosio, jer ameri ni ne prodaju kineze(a bas si razmisljam na kineza prec).

sat se stavi na ruku i to jos najlakse prode. 

 

 

mac92 sri 5.6.2019 20:04
Old Iggy kaže...
mac92 kaže...
mar123 kaže...
 

ovaj put je situacija malo drukcija jer sad letim iz budimpeste direkt za new york i onda se opet vracam iz ny-a u budimpestu(do hrvatske cu autom vjv). pa me sad zanima kolke su sanse da ce me u budimpesti zaustavit njihovi carinici iako nisam njihov drzavljanin? 

znam da po zakonu mogu, sve mi je jasno, europska unija, placam davanja njima itd. no mene zanima dal su kontrole u budimpesti stroge pogotovo sto nisam njihov drzavljanin. 

jer ako postoji mogucnost da nesto profuram super, ako cu morat davanja placat onda neznam ni kolko mi je isplativo. 

Iz iskustva kada sam dolazio iz Amerike ili Meksika na Frankfurt ili Zurich (pa dalje Zg ili Venecija) nisam imao nikakve kontrole u smislu prtljage niti me tko pitao. Jednostavno sam otišao kroz vrata koja nisu za prijavu, a nije i da sam imao nešto skupo (odskenira putovnica i tjt). Većina ljudi mi kaže da je problem kada direktno slijećeš u zg pa te onda naši "pregledavaju". 

Kad slijećeš u FRA, a nastavljaš u ZG, kontrola je u ZG, a to je i tvoj prvi dodir s prtljagom nakon puta, a tu je i kontrola.

Kad slijećeš u BUD i nastavljaš autom za ZG, ulazna kontrola je u BUD kao i carinski pregled (ulaz u EU).

 Kužim za letove sa presjedanjem, al kažem da ako završavam u Veneciji (zadnja "stanica") npr. tamo do sada nikad nisam imao kakve kontrole sve dok sam dolazio iz Frankfurta ili bilo gdje iz EU. Možda je do talijana ili sam imao "sreće".

mac92 sri 5.6.2019 21:47
ihush kaže...

-ne, to je normalno, dok su unutar EU.. kad ideš izvan eu tad je kontrola. To je eu.

 Možda nisam bio dovoljno jasan. Razumijem unutar EU da nema kontrole. Govorim o letovima Miami-Frankfurt(ili Zurich)-Venecija(ili Zg). U zadnjoj "stanici" nisam bio kontroliran od nikoga. U Zg su me pitali, a u Veneciji ništa.

Old Iggy sri 5.6.2019 22:19
mac92 kaže...

 Možda nisam bio dovoljno jasan. Razumijem unutar EU da nema kontrole. Govorim o letovima Miami-Frankfurt(ili Zurich)-Venecija(ili Zg). U zadnjoj "stanici" nisam bio kontroliran od nikoga. U Zg su me pitali, a u Veneciji ništa.

Nisu ti vani carinici ništa bolji / lošiji od naših.

mar123 čet 6.6.2019 15:15

Moguce je da automatizmom ne provjeravaju letove iz eu iako si ti zapravo iso iz usa. Npr ti ides usa-venecija-zagreb i onda ne pregledaju u zgu jer je let iz venecije bio. 

Ja sam tako iso prosle god usa-rim-beograd-zagreb i u zgu nikog nisu pregledali, mozda jer je let bio iz srbije pa su racunali da nece gledat. Neznam stvarno, tad me bilo bas briga kad nisam nosio nista od tehnike, samo odjecu. 

Old Iggy čet 6.6.2019 20:03
mar123 kaže...

Moguce je da automatizmom ne provjeravaju letove iz eu iako si ti zapravo iso iz usa. Npr ti ides usa-venecija-zagreb i onda ne pregledaju u zgu jer je let iz venecije bio. 

 

Carina gleda samo oznaku na prtljazi. Nije bitno koliko ima presjedanja, ako je na oznaci zelena traka znači da je check in napravljen u EU, ako je nema onda može na pregled.

dv14 sri 3.7.2019 13:40

Nije baš tema, ali da pitam. 

 

Osoba iz UK mi treba poslati paket poštom. Nije ebay već dogovor preko jednog forumu između mene i njega, nebitno. 

Ukupan iznos je nekih 30-40 funti.

 

Koji je najjednostavniji način za uplatit mu te pare? Uzmem njegovu PayPal adresu i to je to? Kolika je provizija, 3%?