Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

Batista uto 31.8.2010 17:11

Pitanjce za znalce. U PBZ-u nakon otvaranja racuna su mi rekli kako ne treba platit porez dok se sa racuna ne potrosi 10 000 kn. Sad dal zna tko kakve informacije i detalje o tome ?

 

 

 

 

tnakir uto 31.8.2010 17:18
Batista kaže...

Pitanjce za znalce. U PBZ-u nakon otvaranja racuna su mi rekli kako ne treba platit porez dok se sa racuna ne potrosi 10 000 kn. Sad dal zna tko kakve informacije i detalje o tome ?

 

 

 

 

Mislim da ne placas porez na ziro racunu ako na njemu nemas vise od 10 000 kn. Ja sam radio na ugovor o djelu i tih 10 tisuca kuna san nekoliko puta u godinini dana potrosio. Samo nikad na racunu nisam imao vise od 10k kn. Nikakav porez nisam placao. E da, i ja sam na PBZ.

 

Kod tekuceg je druga prica, mozes imat proizvoljno novaca.

 

Bar mislim.

Batista uto 31.8.2010 17:21
tnakir kaže...

Mislim da ne placas porez na ziro racunu ako na njemu nemas vise od 10 000 kn. Ja sam radio na ugovor o djelu i tih 10 tisuca kuna san nekoliko puta u godinini dana potrosio. Samo nikad na racunu nisam imao vise od 10k kn. Nikakav porez nisam placao. E da, i ja sam na PBZ.

 

Kod tekuceg je druga prica, mozes imat proizvoljno novaca.

 

Bar mislim.

Hm... Ti mislis na trenutnu vrijednost ? Kolko sam ja shvatio djelatnicu PBZ-a, rekla je da kada jednom prodjem vrijednost od 10 000...

 

 

@Phoenix - presel sam 13 000, jel postoji koja caka da se ne placa porez ?

tnakir uto 31.8.2010 17:22
Batista kaže...
tnakir kaže...

Mislim da ne placas porez na ziro racunu ako na njemu nemas vise od 10 000 kn. Ja sam radio na ugovor o djelu i tih 10 tisuca kuna san nekoliko puta u godinini dana potrosio. Samo nikad na racunu nisam imao vise od 10k kn. Nikakav porez nisam placao. E da, i ja sam na PBZ.

 

Kod tekuceg je druga prica, mozes imat proizvoljno novaca.

 

Bar mislim.

Hm... Ti mislis na trenutnu vrijednost ? Kolko sam ja shvatio djelatnicu PBZ-a, rekla je da kada jednom prodjem vrijednost od 10 000...

Zapravo lazem... imao sam oko 17 000 kn na ziro racunu, ali sam u roku od par dana prebacio na tekuci. Nikakav porez nisam placao,

Batista uto 31.8.2010 17:23
tnakir kaže...

Hm... Ti mislis na trenutnu vrijednost ? Kolko sam ja shvatio djelatnicu PBZ-a, rekla je da kada jednom prodjem vrijednost od 10 000...

Zapravo lazem... imao sam oko 17 000 kn na ziro racunu, ali sam u roku od par dana prebacio na tekuci. Nikakav porez nisam placao,

Ovako. Ja nemam sad 13 000 kako sam gore spomenuo, ta vrijednost se nabila preko uplatnica i potrosila. Jel to ima ili nema veze ?

EnlightenedPhoenix uto 31.8.2010 17:26
Batista kaže...
tnakir kaže...

Hm... Ti mislis na trenutnu vrijednost ? Kolko sam ja shvatio djelatnicu PBZ-a, rekla je da kada jednom prodjem vrijednost od 10 000...

Zapravo lazem... imao sam oko 17 000 kn na ziro racunu, ali sam u roku od par dana prebacio na tekuci. Nikakav porez nisam placao,

Ovako. Ja nemam sad 13 000 kako sam gore spomenuo, ta vrijednost se nabila preko uplatnica i potrosila. Jel to ima ili nema veze ?

  Ne bi trebalo biti veze... ali opet s nasim bankama nikad ne znas... a s drzavom jos manje...

 

Ja uvijek u banci ostanem i trazim da mi objasne (kod osobnog bankara) sto moram i kako moram, da ne bi bilo problema...

A za tvrtku imam uvijek poreznog savjetnika i odvjetnika... jest da su tarife ubi Bože... ali bar se sazna sve...

Batista uto 31.8.2010 17:27
tnakir kaže...

Nema. Neces platit nista. Ja san ima i vise od tebe tako da nemas frke.

Ako ti tako kazes... Pozlatile ti se rijeci...

 

Jos jedno pitanjce, kada bi ovaj racun zatvorio, dal bih nakon odredjenog (?) vremena mogao otvorit drugi, isto ziro racun pri PBZ-u ?

tnakir uto 31.8.2010 17:27
Batista kaže...
tnakir kaže...

Nema. Neces platit nista. Ja san ima i vise od tebe tako da nemas frke.

Ako ti tako kazes... Pozlatile ti se rijeci...

 

Jos jedno pitanjce, kada bi ovaj racun zatvorio, dal bih nakon odredjenog (?) vremena mogao otvorit drugi, isto ziro racun pri PBZ-u ?

Ko ti brani...

EnlightenedPhoenix uto 31.8.2010 17:28
Batista kaže...
tnakir kaže...

Nema. Neces platit nista. Ja san ima i vise od tebe tako da nemas frke.

Ako ti tako kazes... Pozlatile ti se rijeci...

 

Jos jedno pitanjce, kada bi ovaj racun zatvorio, dal bih nakon odredjenog (?) vremena mogao otvorit drugi, isto ziro racun pri PBZ-u ?

  Isti dan mozes otvoriti... zapravo cak ne moras ni zatvarati da bi otvorio novi (mislim)...

EnlightenedPhoenix uto 31.8.2010 17:33
tnakir kaže...
Batista kaže...

Ok decki, lijepo vam se zahvaljujem. Bi vam kliknul "hvala", ali znam da niste jedni od onih koji vape za tim :)

Men draze pivo :))))

  I čevapi... uh...

 

Sad kad dodjem natrag u Zagreb ima da napravim kilu čevapa :)

 

Pozvani ste vas dvoje :)

Elles D. sri 1.9.2010 09:49

Ljudi, dajte link na nn gdje piše da se oporezuje promet na žiroračunu više od 10k. U protivnome sve je ovo rekla-kazala :)

 

Svojevremeno sam oko 3 godine žiro koristio kao tekući - primao novac na njega, plaćao s njega, i imao poprilično više od ti famoznih 10k kuna. Nikakav porez nisam platio.

 

Koliko je meni poznato, žiro račun služi da bi porezna mogla provjeriti prijavljene promete i svote, a ne obratno. Tamo ide (bi trebao ići) promet na koji nije plaćen porez, a da li treba biti plaćen (dohodak) ili ne (svoj novac, poklon, već plaćeni porez,...), to ti sam trebaš reći poreznoj. I to nema nikakve veze s iznosom na njemu.

tnakir sri 1.9.2010 09:53
Elles D. kaže...

Ljudi, dajte link na nn gdje piše da se oporezuje promet na žiroračunu više od 10k. U protivnome sve je ovo rekla-kazala :)

 

Svojevremeno sam oko 3 godine žiro koristio kao tekući - primao novac na njega, plaćao s njega, i imao poprilično više od ti famoznih 10k kuna. Nikakav porez nisam platio.

 

Koliko je meni poznato, žiro račun služi da bi porezna mogla provjeriti prijavljene promete i svote, a ne obratno. Tamo ide (bi trebao ići) promet na koji nije plaćen porez, a da li treba biti plaćen (dohodak) ili ne (svoj novac, poklon, već plaćeni porez,...), to ti sam trebaš reći poreznoj. I to nema nikakve veze s iznosom na njemu.

Nisam siguran, tako su i meni rekli jer sam imao jedan posao na ugovor o djelu i svaki mjesec sam dobivao na ziro par tisuca kuna. Receno mi je da se ziro oporezuje dok se tekuci ne oprezuje. Kako zasto... znam samo za tih famoznih 10k kn. Jel to istina ili ne... neznam...

Elles D. sri 1.9.2010 09:56
tnakir kaže...

Nisam siguran, tako su i meni rekli jer sam imao jedan posao na ugovor o djelu i svaki mjesec sam dobivao na ziro par tisuca kuna. Receno mi je da se ziro oporezuje dok se tekuci ne oprezuje. Kako zasto... znam samo za tih famoznih 10k kn. Jel to istina ili ne... neznam...

Upravo to :)

 

Kao što rekoh - žiro se kao takav ne oporezuje. S kojom stopom? Na njemu imaš rezličite prihode koji se oporezuju raličitim stopama - nije moguće operezivati tek tako.

 

Kao što rekoh, razlika je u tome što porezna ima uvih u žiro račun. Transparentan je, za razliku od tekućeg za koji ih treba sudski nalog. Jednog dana, kad postanemo pravna država, možda će te i porezna zvati sama da opravdavaš iznose na njemu.

EnlightenedPhoenix sri 1.9.2010 09:57
tnakir kaže...
Elles D. kaže...

Ljudi, dajte link na nn gdje piše da se oporezuje promet na žiroračunu više od 10k. U protivnome sve je ovo rekla-kazala :)

 

Svojevremeno sam oko 3 godine žiro koristio kao tekući - primao novac na njega, plaćao s njega, i imao poprilično više od ti famoznih 10k kuna. Nikakav porez nisam platio.

 

Koliko je meni poznato, žiro račun služi da bi porezna mogla provjeriti prijavljene promete i svote, a ne obratno. Tamo ide (bi trebao ići) promet na koji nije plaćen porez, a da li treba biti plaćen (dohodak) ili ne (svoj novac, poklon, već plaćeni porez,...), to ti sam trebaš reći poreznoj. I to nema nikakve veze s iznosom na njemu.

Nisam siguran, tako su i meni rekli jer sam imao jedan posao na ugovor o djelu i svaki mjesec sam dobivao na ziro par tisuca kuna. Receno mi je da se ziro oporezuje dok se tekuci ne oprezuje. Kako zasto... znam samo za tih famoznih 10k kn. Jel to istina ili ne... neznam...

  Pa gle kad sam ja to pitao radi jednog posla (prije 2 godine) odvjetnika, nasao je sve to u zakonu... ne pitaj me kako funkcionira ali znam da je validno...

Elles D. sri 1.9.2010 10:00
EnlightenedPhoenix kaže...
tnakir kaže...
Elles D. kaže...

Ljudi, dajte link na nn gdje piše da se oporezuje promet na žiroračunu više od 10k. U protivnome sve je ovo rekla-kazala :)

Pa gle kad sam ja to pitao radi jednog posla (prije 2 godine) odvjetnika, nasao je sve to u zakonu... ne pitaj me kako funkcionira ali znam da je validno...

Dakle, rekla-kazala :)

EnlightenedPhoenix sri 1.9.2010 10:01
Elles D. kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
tnakir kaže...
Elles D. kaže...

Ljudi, dajte link na nn gdje piše da se oporezuje promet na žiroračunu više od 10k. U protivnome sve je ovo rekla-kazala :)

Pa gle kad sam ja to pitao radi jednog posla (prije 2 godine) odvjetnika, nasao je sve to u zakonu... ne pitaj me kako funkcionira ali znam da je validno...

Dakle, rekla-kazala :)

  Nije rekla kazala samo za razliku od ostalih netko drugi vodi moje knjige i financije pa ja ne moram znati svaki glupavi zakon ove drzave... :) Ali znam isto kao i kolege da se oporezuje, mislim zakljucno s krajem obracunskog mjeseca...

Elles D. sri 1.9.2010 10:04

Ono na što ja ciljam je, prometi na žiro računu se uglavnom oporezuju. Ali ne zato što su novci na žiru, nego zato što su takvog porijekla da treba platiti porez na njih.

Ljudi uglavnom pogrešno shvate ili ne traže objašnjenje, i nakon 2-3 uha (od frendovog prijatelja tast) to ispadne "Sve iznad 10k kuna na žiru se oporezuje" :)

EnlightenedPhoenix sri 1.9.2010 10:08
Elles D. kaže...

Ono na što ja ciljam je, prometi na žiro računu se uglavnom oporezuju. Ali ne zato što su novci na žiru, nego zato što su takvog porijekla da treba platiti porez na njih.

Ljudi uglavnom pogrešno shvate ili ne traže objašnjenje, i nakon 2-3 uha (od frendovog prijatelja tast) to ispadne "Sve iznad 10k kuna na žiru se oporezuje" :)

  Sad sam htio nesto napisati ali bolje ne... ne zelim da me neke drzavne (financijske) institucije posjete :)

 

Povlacim se iz teme...

EnlightenedPhoenix sri 1.9.2010 10:13

A gle paranoican sam.... jednom mi se nesto slicno dogodilo zbog ceg sam skoro fasovao (kazna od 35k kuna nije sitnica, jedan korisnik drugog foruma me prijavio bez ikakvog razloga), pa ono... bolje ne...

epic pon 6.9.2010 14:56

Naručio bih iz Amerike bateriju za mobitel koja košta 5 $ i prednju masku koja košta 24 $. Bili mi to ocarinili i za koliko bi otprilike došlo od tamo?

 

Evo tih stvari:

 

http://cgi.ebay.com/Samsung-G810-i550-i8510-D780-NEW-OEM-AB474350BU-Battery-/180525659804?pt=PDA_Accessories&hash=item2a082af69c

 

http://cgi.ebay.com/GENUINE-SAMSUNG-i8510-INNOV-FRONT-FASCIA-COVER-3TOOLS-/360294724528?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneFascias_JN&hash=item53e33d33b0

 

(Baterija piše da ima free shipping.)

epic pon 6.9.2010 15:02
Danny_HR kaže...
Neće ti ocarinit.

Baterija - do 2 tjedna.
Maska - do tjedan dana.

P.S. Maska ti je u Engleskoj a baterija u Kini.

Hvala velika na brzom odgovoru. Osmijeh

epic pon 6.9.2010 15:04
Danny_HR kaže...
Neće ti ocarinit.

Baterija - do 2 tjedna.
Maska - do tjedan dana.

P.S. Maska ti je u Engleskoj a baterija u Kini.

Samo još jedno pitanje, ja živim u Dubrovniku, to dođe na adresu ili?