Ostalo

Legalizacija kuće

Paolo Maldini ned 16.6.2019 15:31

Kratko i valjda jasno pitanje - okončanim postupkom legalizacije bespravno sagrađene kuće dobije li se građevinska dozvola? Znači sve potrebno je plaćeno, napravljena je kontrola stanja, sve sve. Samo me zanima jel to znači da se dobije i građevinska dozvola?

Paolo Maldini ned 16.6.2019 16:15
Antoniio22 kaže...
Kratko i jasno, da. Dobiješ skroz ozakonjenu zgradu. Mislim da odmah idule i uporabna dozvola, ali to nisam siguran.

 Hvala! Totalni sam glupan što se ove teme tiče. Imam tu hrpu papira pred sobom, jel to nekakav papir/potvrda koja se dobije automatski ili se nakon završetka legalizacije mora posebno zatražiti?

Paolo Maldini ned 16.6.2019 16:26
izzy007 kaže...
Preporuka: provjeri katastar i zemljišne knjige i da li je tamo sve upisano i da li odgovara tvojim papirima.

 Što nije legalizacija objekta odvojena od zemljišta, tj. mogla se pokrenuti čak i kada zemljište nije čisto 1/1?

izzy007 ned 16.6.2019 16:29

Je, odvojena je. Cilj cijelog procesa je da imaš katastar i zemljišne knjige usklađene nakon što legalizacija završi. Jer ako si u knjigama imao 40m2, a kuća ti je 100m2 znači da nisi imao ispravno stanje. Zato si i platio geodete i arhitekte da se novo stanje tamo može zavesti.
Kolega je zahvaljujući legalizaciji konačno uspio razvrgnuti suvlasništvo, i upisati se 1/1. Proje legalizacije to nije mogao. Sve odrađeno u sklopu legalizacije

Paolo Maldini ned 16.6.2019 16:37
izzy007 kaže...
Je, odvojena je. Cilj cijelog procesa je da imaš katastar i zemljišne knjige usklađene nakon što legalizacija završi. Jer ako si u knjigama imao 40m2, a kuća ti je 100m2 znači da nisi imao ispravno stanje. Zato si i platio geodete i arhitekte da se novo stanje tamo može zavesti.
Kolega je zahvaljujući legalizaciji konačno uspio razvrgnuti suvlasništvo, i upisati se 1/1. Proje legalizacije to nije mogao. Sve odrađeno u sklopu legalizacije

 Jebiga to sam ostavio starom da riješi ali sada vidim da sam se zajebao. Gledam na katastar.hr i dalje je zemljište ima 100 vlasnika kao i prije legalizacije. Ovo je prekompleksna tema da se ide u rješavanje bez stručnog znanja.

izzy007 ned 16.6.2019 16:42

Najbitnija je gruntovnica. Ako tamo nisi vlasnik, to je kao da nemaš ništa. Kolega je u gruntovnici bio suvlasnik, a u katastru ga uopće nije bilo, već je tamo bila zavedena osoba koja više nije živa. Tek kroz legalizaciju je to uskladio. Ali u gruntovnici bi trebalo pisati ispravno stanje kvadrature tvoje nekretnine. Jer ako tamo nije upisano opet nemaš uredne papire (to je moje osobno mišljenje) i ja takvu nekretninu nikada ne bih kupio. A niti banka ti to neće uzeti pod hipoteku

izzy007 ned 16.6.2019 16:48

Trebao bi kontaktirati geodeta koji ri je radio elaborat i pitati da li će to i kada biti upisano u gruntovnicu i u katastar. Da li ti trebaš tamo šta nositi, ili on. Ili je poslano automatski samo treba vremena da se provede kroz knjige pa će biti vidljivo nakon godišnjih jer naša uprava ipak ima praznike :)

CyberPlague ned 16.6.2019 16:54

Legalizacija odnosno građ. dozvola mora biti upisana u katastar ili u ZK. Meni dan danas(3 god nakon legalizacije) u ZK piše da nije priložena, a u katastru je zavedena i nema nikakvih problema. Dovoljno je da je upisana u jedan od registara. 

Paolo Maldini ned 16.6.2019 16:55

Malo ću te ugnjaviti ako nije problem

Odem na katastar.hr i tu vidim ovo. Tu bi trebalo pisati kuća? 

Pod upisane osobe stoji stvarni vlasnik kuće i zemljišta a kada odem na Izvadak iz zemljišne knjige tu imam 100 vlasnika (to je ono o čemu sam pričao da zemljište nije očišćeno na 1/1)

SamoPitam3 ned 16.6.2019 17:05

To ti je najbolje da osobno odes u katastar i gruntovnicu. Ja sam nesto sitno legalizirao i uletio u problem. Imao sam problem sa brojem cestice. Prije 80ak godina je ta cestica imala drugi broj nego danas. Netko je nesto brljavio, pa spajao pa su u katastru gledali stare snimke da uopce dodjem do odgovora

CyberPlague ned 16.6.2019 17:17
Paolo Maldini kaže...

Malo ću te ugnjaviti ako nije problem

Odem na katastar.hr i tu vidim ovo. Tu bi trebalo pisati kuća? 

Pod upisane osobe stoji stvarni vlasnik kuće i zemljišta a kada odem na Izvadak iz zemljišne knjige tu imam 100 vlasnika (to je ono o čemu sam pričao da zemljište nije očišćeno na 1/1)

 Trebala bi biti zavedena zgrada te bilješka da je priložena dozvola.Najbolje bi bilo otići u katastar.Kad je provedena legalizacija,odnosno predan zahtjev za upis?

Paolo Maldini ned 16.6.2019 17:19
CyberPlague kaže...
Paolo Maldini kaže...

Malo ću te ugnjaviti ako nije problem

Odem na katastar.hr i tu vidim ovo. Tu bi trebalo pisati kuća? 

Pod upisane osobe stoji stvarni vlasnik kuće i zemljišta a kada odem na Izvadak iz zemljišne knjige tu imam 100 vlasnika (to je ono o čemu sam pričao da zemljište nije očišćeno na 1/1)

 Trebala bi biti zavedena zgrada te bilješka da je priložena dozvola.Najbolje bi bilo otići u katastar.Kad je provedena legalizacija,odnosno predan zahtjev za upis?

 Odmah po početku postupka legalizacije. Znači već par godina ima da je sve plaćeno.

CyberPlague ned 16.6.2019 17:26
Paolo Maldini kaže...
CyberPlague kaže...
Paolo Maldini kaže...

Malo ću te ugnjaviti ako nije problem

Odem na katastar.hr i tu vidim ovo. Tu bi trebalo pisati kuća? 

Pod upisane osobe stoji stvarni vlasnik kuće i zemljišta a kada odem na Izvadak iz zemljišne knjige tu imam 100 vlasnika (to je ono o čemu sam pričao da zemljište nije očišćeno na 1/1)

 Trebala bi biti zavedena zgrada te bilješka da je priložena dozvola.Najbolje bi bilo otići u katastar.Kad je provedena legalizacija,odnosno predan zahtjev za upis?

 Odmah po početku postupka legalizacije. Znači već par godina ima da je sve plaćeno.

 Onda idi u katastar.Geodet je njima predao elaborat koji su oni trebali zavesti i (najčešće) odobriti te kasnije promjenu stanja parcele dostavit u ZK ured,što očigledno nije provedeno.