Milka30 uto 25.6.2019 17:52

Pitanje za strucnije!

U 3 mjesecu sam napunio klimu u automobilu (Skoda Fabia 1.4 tdi),tip cim je spojio uređaj za punjenje,detektirao je da negdje curi.

Ubrizgao je boju i pod UV svjetlom pratio sa svih strana,nije mogao naci di curi.Nakon tjedan dana vožnje i korištenja klime,ponovo je UV svjetlom gledao i nigdje nije našao curenje(ali stroj i dalje pokazuje curenje).

Zakljucio je da je vjerovatno na spoju uređaja i cijevi na automobilu!

Još tada sam primjetio da je klima nekako slabije puše(poprilično slabo u odnosa na recimo Mercedes A,Peugeot 207 1.4,Astra 1.7 cdti-te sam automobile imao)

No,bilo je to sasvim ok i hladilo je nekako.

Zadnjih dana se poceo javljati karakteristicni zvuk u kabini,kada bih upalio klimu-nesto poput kao da kroz metalne cijevi tece plin pod velikim pritiskom(ali onako kao da se puni do kraja) i onda prestane,pa se opet cuje poslje 2-3 min.

Sada na ovih 30 stupnjeva,klima dosta slabo radi-hladi,ali to je kao na 50% snage(stalno se tješim da je to slaba mašina,slabiji kompresor....)

 

-Peludni filter je novi,plin novi(od 3 mj) i vizualno sve štima sa kompresorom,remenom,cijevima,hladnjakom....Rekao covjek koji se bavi punjenjem klima.

 

Postoji li nesta sto mogu sam pokušati ili je bolje da vozim na servis?

 

...Ili da se pomirim sa cinjenicom sa Skoda Fabia MK2 1.4 tdi jednostavno slabije hladi?

najdix uto 25.6.2019 18:24

Svaka ispravna klima dobro hladi. Pri sumnji u curenje, reciklirati plin iz klime, napuniti dušikom na 20 bara, tražiti sapunicom. Ako se ništa ne može naći, ostaviti preko noći na istoj temperaturi, ako je palo za manje od pola bara, izdržat će sezonu. Provjeriti ispravnost prigušnice na ulazu u kabinu. Spojiti instrumente i vidjeti zdravlje kompresora. Ako nije u sklopu vanjskog hladnjaka, poželjno je izmjeniti filter, isušivač radne tvari. Provjeriti ispravnost vanjskog ventilatora na vanjskom hladnjaku, po potrebi očistiti saća.

toxic uto 25.6.2019 19:17
Milka30 kaže...

Pitanje za strucnije!

U 3 mjesecu sam napunio klimu u automobilu (Skoda Fabia 1.4 tdi),tip cim je spojio uređaj za punjenje,detektirao je da negdje curi.

Ubrizgao je boju i pod UV svjetlom pratio sa svih strana,nije mogao naci di curi.Nakon tjedan dana vožnje i korištenja klime,ponovo je UV svjetlom gledao i nigdje nije našao curenje(ali stroj i dalje pokazuje curenje).

Zakljucio je da je vjerovatno na spoju uređaja i cijevi na automobilu!

Još tada sam primjetio da je klima nekako slabije puše(poprilično slabo u odnosa na recimo Mercedes A,Peugeot 207 1.4,Astra 1.7 cdti-te sam automobile imao)

No,bilo je to sasvim ok i hladilo je nekako.

Zadnjih dana se poceo javljati karakteristicni zvuk u kabini,kada bih upalio klimu-nesto poput kao da kroz metalne cijevi tece plin pod velikim pritiskom(ali onako kao da se puni do kraja) i onda prestane,pa se opet cuje poslje 2-3 min.

Sada na ovih 30 stupnjeva,klima dosta slabo radi-hladi,ali to je kao na 50% snage(stalno se tješim da je to slaba mašina,slabiji kompresor....)

 

-Peludni filter je novi,plin novi(od 3 mj) i vizualno sve štima sa kompresorom,remenom,cijevima,hladnjakom....Rekao covjek koji se bavi punjenjem klima.

 

Postoji li nesta sto mogu sam pokušati ili je bolje da vozim na servis?

 

...Ili da se pomirim sa cinjenicom sa Skoda Fabia MK2 1.4 tdi jednostavno slabije hladi?

 Imao sam slicnih problema, rijeseni prije cca 10 dana.. Godinama sam se vozio po raznim servisima i ovlastenim kao ne curi... Na kraju je ipak curilo i to na hladnjaku..sad je rijeseno konacno.

najdix uto 25.6.2019 19:22

U 85% slučajeva istrune kondenzator (vanjski hladnjak) zbog zimskog soljenja prometnica i nepranja istog. Zamjenski hladnjaci su čudo, rade i po dvije godine dok ne procure. Ne svi. Opako se štedi na materijalu. Samo stavite stari i zamjenski na vagu i sve je jasno.

Milka30 uto 25.6.2019 19:53
najdix kaže...

 

toxic kaže...

 

najdix kaže...

Hladnjak,remen,kompresor izgledaju perfektno.Auto je kupljen u auto kući(uvoz iz Njem) i prešao sam od 3 mjeseca preko 5000 km-vec bi trebalo negdje procuriti,da je zamaskirano.

Tip koji puni klime,punio je pod velikim pritiskom i rokao je boju u sistem-testirao vizualno UV naočalima 2 puta po 45 minuta i nigdje ne curi-ali stroj pokaziva da curi.

Sada i taj zvuk koji mi se ćuje....

najdix uto 25.6.2019 20:38

Zvuk se može čuti od loše prigušnice, od premalo plina, zbog vlage i nečistoća u plinu. Ponekad zna propuštati na vakuum, ali pod pritiskom zabrtvi, zbog lošijih gumica, o-ringova. A ponekad curi isparivač (hladnjak u kabini) tada se tragovi boje vide u kondenzatu koji curi ispod auta. Prije toga se ulje i boja moraju proširiti po cijelom sistemu, što je dovoljno do tjedan dana korištenja klime, ako prije ne iscuri. Tragovi boje i ulja u većini slučaja vide se golim okom (masno je, zelenkasto).

najdix uto 25.6.2019 20:44

Prvo, staviti na instrumente, pogledati koji su pritisci u sistemu na 2000 okretaja motora pri punom hlađenju klime, temp. na najniže, vent. na najače, otvoreni prozori i termometar u rešetki za hlađenje. I naravno klima napunjena specificiranom gramažom radne tvari plus ulje i boja. Tu se vidi 90% grešaka. Ili majstor ima samo "idiot" aparat za punjenje?

Milka30 sri 26.6.2019 05:22
najdix kaže...
Prvo, staviti na instrumente, pogledati koji su pritisci u sistemu na 2000 okretaja motora pri punom hlađenju klime, temp. na najniže, vent. na najače, otvoreni prozori i termometar u rešetki za hlađenje. I naravno klima napunjena specificiranom gramažom radne tvari plus ulje i boja. Tu se vidi 90% grešaka. Ili majstor ima samo "idiot" aparat za punjenje?

 Tjedan dana sam se vozao pod bojom.Stavljao je nekakve termometre u ispušne otvore da mjeri pad temperature,sto je pokazalo da temperatura pada,ali je tada vanjska temperatura bila niža,pa je rekao da je mjerenje najbolje kada je vani vruće.Majstor je inace vulkanizer,ali puni klime i bavi se sa time😏

najdix sri 26.6.2019 10:11

Od nečega se mora krenuti, pošto se čuju pišteći zvukovi iz isparivača i ne postiže dovoljno nisku temperaturu u putničkom prostoru, neka pokuša sa termodinamičkom prigušnicom. Nju drže 3 vijka. Jedino ako nije vičan raskapanju. Svaki bolji autootpad to ima, oni je zabilježe, pa ako nije, vrati se. Ili samo puni?

Onaj Lik uto 30.7.2019 00:35

Poz da ne otvaram novu temu postati cu ovdje.
Treba mi klima uređaj od min. 6KW. Za cijenu bi volio da je negdje ispod 13-14k. Inverter obavezno.

 

Gledao sam malo po netu i ove 2 su mi zapele za oko:

https://www.klimakoncept.hr/hr/mitsubishi_electric_klima_uredaj_msz_ap60vgmuz_ap60vg-super_inverter___komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1877/21

https://www.klimakoncept.hr/hr/daikin_klima_uredaj_ftxp60mrxp60_r_32-comfora_inverter__komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1320/23

 

Recite mi ako imate bolji prijedlog

legacycontinues sub 30.11.2019 14:50

Pozdrav, kupujem klima uređaj za grijanje prostora od 25-30m² i izbor je zasad pao na ova dva modela od 3,5kW pa bih zamolio za neki savjet oko odluke. Skuplji uređaj ima grijač kompresora pa se valjda ne smrzava tako često, ali koliko je to učinkovito i vrijedi li tu razliku. Slobodno predložite još neke uređaje ali u ovom cjenovnom rangu(2500-3000kn)

Prvi model(jeftiniji za oko 400kn):
Vivax ACP-12CH35AEMI

OPIS
TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
Kapacitet hlađenja [kW]: 3,52
Kapacitet grijanja [kW]: 3,81
Ekološki plin: R32
Energetska klasa grijanja: A+
Funkcionalnosti: timer, Turbo mode, auto mode, auto restart, samodijagnostika kvarova, sleep mode, soft start
Energetska klasa hlađenja: A++
Funkcije: Isušivač preostale vlage, Pokretanje pri niskom naponu, Zaštita ventila vanjske jedinice, WiFi ready
SEER koeficijent: 6,1
SCOP koeficijent: 4
Predviđeno opterećenje pri grijanju: 2,3
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (UJ) [dB]: 55
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (VJ) [dB]: 61
Ostale karakteristike
Ostalo: bio filtar, LED ekran, dust filtar
Ulazna snaga hlađenja [W]: 1237
Ulazna snaga grijanja [W]: 964
Protok zraka [m3/h]: 600
Kapacitet odvlaživanja [l/h]: 1,2
Buka - UJ [dB(A)]: 40
Buka - VJ [dB(A)]: 53
Područje rada: -15°C≤T≤50°C

Drugi model(skuplji):
Vivax ACP-12CH35AERI

Osnovne karakteristike
Kapacitet hlađenja [kW] 3,52
Kapacitet grijanja [kW] 3,81
Ekološki plin R32
Energetska klasa hlađenja A++
Energetska klasa grijanja A+
EER koeficijent 0
SEER koeficijent 7
COP koeficijent 0
SCOP koeficijent 4,1
Predviđeno opterećenje pri grijanju 2,7
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (UJ) [dB] 55
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (VJ) [dB] 59
Funkcionalnosti
I feel funkcija
Turbo mode
auto mode
auto restart
ionizator
samodijagnostika kvarova
sleep mode
soft start
timer
Funkcije Isušivač preostale vlage, Grijač kompresora i kondenzatora, Funkcija uštede energije, Pokretanje pri niskom naponu, Zaštita ventila vanjske jedinice, Grijanje i hlađenje pri temperaturi -15°C, Wi-Fi ready
Ostale karakteristike
Ostalo
LED ekran
bio filtar
dust filtar
ravna prednja maska
Ulazna snaga hlađenja [W] 1089
Ulazna snaga grijanja [W] 1050
Protok zraka [m3/h] 539
Kapacitet odvlaživanja [l/h] 1,2
Buka – UJ [dB(A)] 38
Buka – VJ [dB(A)] 56
Područje rada -20°C≤T≤50°C

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

brijalec sub 30.11.2019 17:19
legacycontinues kaže...
Pozdrav, kupujem klima uređaj za grijanje prostora od 25-30m² i izbor je zasad pao na ova dva modela od 3,5kW pa bih zamolio za neki savjet oko odluke. Skuplji uređaj ima grijač kompresora pa se valjda ne smrzava tako često, ali koliko je to učinkovito i vrijedi li tu razliku. Slobodno predložite još neke uređaje ali u ovom cjenovnom rangu(2500-3000kn)

Prvi model(jeftiniji za oko 400kn):
Vivax ACP-12CH35AEMI

OPIS
TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
Kapacitet hlađenja [kW]: 3,52
Kapacitet grijanja [kW]: 3,81
Ekološki plin: R32
Energetska klasa grijanja: A+
Funkcionalnosti: timer, Turbo mode, auto mode, auto restart, samodijagnostika kvarova, sleep mode, soft start
Energetska klasa hlađenja: A++
Funkcije: Isušivač preostale vlage, Pokretanje pri niskom naponu, Zaštita ventila vanjske jedinice, WiFi ready
SEER koeficijent: 6,1
SCOP koeficijent: 4
Predviđeno opterećenje pri grijanju: 2,3
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (UJ) [dB]: 55
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (VJ) [dB]: 61
Ostale karakteristike
Ostalo: bio filtar, LED ekran, dust filtar
Ulazna snaga hlađenja [W]: 1237
Ulazna snaga grijanja [W]: 964
Protok zraka [m3/h]: 600
Kapacitet odvlaživanja [l/h]: 1,2
Buka - UJ [dB(A)]: 40
Buka - VJ [dB(A)]: 53
Područje rada: -15°C≤T≤50°C

Drugi model(skuplji):
Vivax ACP-12CH35AERI

Osnovne karakteristike
Kapacitet hlađenja [kW] 3,52
Kapacitet grijanja [kW] 3,81
Ekološki plin R32
Energetska klasa hlađenja A++
Energetska klasa grijanja A+
EER koeficijent 0
SEER koeficijent 7
COP koeficijent 0
SCOP koeficijent 4,1
Predviđeno opterećenje pri grijanju 2,7
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (UJ) [dB] 55
Jačina zvuka pri standardnim uvjetima (VJ) [dB] 59
Funkcionalnosti
I feel funkcija
Turbo mode
auto mode
auto restart
ionizator
samodijagnostika kvarova
sleep mode
soft start
timer
Funkcije Isušivač preostale vlage, Grijač kompresora i kondenzatora, Funkcija uštede energije, Pokretanje pri niskom naponu, Zaštita ventila vanjske jedinice, Grijanje i hlađenje pri temperaturi -15°C, Wi-Fi ready
Ostale karakteristike
Ostalo
LED ekran
bio filtar
dust filtar
ravna prednja maska
Ulazna snaga hlađenja [W] 1089
Ulazna snaga grijanja [W] 1050
Protok zraka [m3/h] 539
Kapacitet odvlaživanja [l/h] 1,2
Buka – UJ [dB(A)] 38
Buka – VJ [dB(A)] 56
Područje rada -20°C≤T≤50°C

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

Ukratko .... lagani žderači struje, ako se misliš grijati prek klime, moral bi malo povećati taj cjenovni rang ...

Prije cca 1,5mj. sam montiral kod čovjeka Daikina predviđenog za grijanje od cca 4kw, A+++, i grijanje do -25 ....

 

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima_uredaji-daikin_klima_uredaj_ftxtm40mrxtm40n_r_32-perfera_optimizirana_za_grijanje__komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1504/23

 

 

ali je i cifra cca 4x veća, tako da nznm baš da ti je to isplativo sa tim Vivaxom A+.

Lp

legacycontinues ned 1.12.2019 10:22

Zaboravih napomenuti da je grijanje tog prostora par sati u danu, znaci samo dok se radi nesto u prostoru(to je spavaca soba, grijanje mi ne treba dok spavam).. Koliko bi to struje bilo po satu otprilike? Nemam namjeru povisivati budzet nazalost..

 

Hvala, lp.

JozoBozo121 ned 1.12.2019 10:38

Koja je lokacija? To je dosta bitno, ako si na sjeveru s takvom klimom se nećeš previše ugrijat kad jače zahladi, trebalo bi barem neku srednju klasu. A ako si negdje južnije, Dalmacija ili obala onda je drukčija priča već malo, ali i dalje nije za neki jeftinel.

 

A sad, o potrošnji, klima će trošiti koliko je definirana maksimalna ulazna snaga, mislim da je to oko 1300-1400 vata nekih, tako da gledaš oko kune na sat, ali pitanje je koliko će topline završiti u prostoru.

legacycontinues ned 1.12.2019 12:07
JozoBozo121 kaže...

Koja je lokacija? To je dosta bitno, ako si na sjeveru s takvom klimom se nećeš previše ugrijat kad jače zahladi, trebalo bi barem neku srednju klasu. A ako si negdje južnije, Dalmacija ili obala onda je drukčija priča već malo, ali i dalje nije za neki jeftinel.

 

A sad, o potrošnji, klima će trošiti koliko je definirana maksimalna ulazna snaga, mislim da je to oko 1300-1400 vata nekih, tako da gledaš oko kune na sat, ali pitanje je koliko će topline završiti u prostoru.

 

Zaleđe Rijeke, najmanja temperatura bila je oko -8° koliko se sjećam. Zato sam i mislio uzet ovaj AERI koji ima grijač kondenzatora i kompresora da nemam neke brige oko zamrzavanja vanjske jedinice. Kuna na sat i nije nešto previše s obzirom da će se prostor grijati dok se uči ili nešto slično. Maks 3-4h radnim danom i nešto više vikendom.  Naravno poželjno je čim niže ali trenutno nemam neki prevelik budžet da gledam više rangove... Ako imaš neku preporuku svakako bih cijenio.

codename19 uto 12.5.2020 22:41

Pozdrav ekipa,

 

trebam preporuke vezane za klima uređaj. Potreban mi je uređaj za hlađenje sobe površine cca. 20 m^2. Objekt u kojem je soba ima običnu žbuku bez toplinske izolacije, PVC stolarija s izo staklom, vanjski zidovi debljine 40 cm, spušteni stropovi visine cca. 2.3 metra. Također, uređaj bi se koristi kao primarni izvor grijanja tijekom hladnijih mjeseci. U ovom slučaju zanima me koje klima uređaje preporučate (snaga, brend, cjenovni rang, ugradnja, gdje i od koga kupiti)?

Svaki je savjet dobrodošao! 

 

robif čet 25.11.2021 21:57

Pozdrav

Mene zanima moze li vanjska jedinica klima uredaja biti postavljena vislje od unutarnje?

Cuo sam da je bolje da vanjska jedinica bude u istoj razini ili nize od unutarnje jedinice

bodija pet 4.2.2022 20:10

Poštovani kolege forumaši....
Trebao bih preporuku za klimu. Stan ima 63m2 u Zadru, klima bi bila u dnevnom od 20-ak m2 i služila bi za grijanje i hlađenje. Stan je okrenut prema suncu većim dijelom dana kad je lijepo vrijeme. Budget je CCA 7000 do 8000 kn sa postavljanjem. Do sad sam koristio Panasonic klimu 15 god. koja je na izdisaju. Znači klima dolazi na isto mjesto. Hvala puno.
Što kažete na ovu Daikin