Stanovanje

Klima uređaj - pitanje

lllnuclearlll pon 1.7.2019 22:44
JozoBozo121 kaže...

Toshiba izgleda super, dobili smo u apartmanu suzumi plus i izgleda jako fino. Ali ne znam, Daikin mi izgleda jednostavno nekako zastarjelo u dizajnu.


    

 

Evo, prve dvije su Daikin, Haier i Vivax i meni jednostavno Haier i Vivax u dizajnu izgledaju puno više fancy jednostavno. Kod puno stvari gledam kvalitetu plastike, ali klimu baš ne pipam tako da nisam to gledao.

 

Prva stvar koju sam primjetio kad mi je došao Daikin je koliko je unutarnja jedinica deblja od Vivaxa i Haiera... Mislim da je i površina isparivača veća... Iza je čvrsta pjena, dok se kod Vivaxa radi samo o plastici i eventualno nekom tankom stiroporu... uglavnom, vidi se razlika u kvaliteti izrade naočigled... Kod Daikine se stvarno ne radi o jeftinoj plastici, baš je onako deblja na dodir, i osjeti se da je kvalitetnije složena.

 

A i na slici Daikin izgleda bezveze skroz, u stvarnosti izgleda ipak nešto bolje...

 

Ma gle. Da ne serem previše... Vivax je OK za rekreativno hlađenje, kod nekih će možda odradit nešto više... Kod brendova se ipak vidi da više paze na kvalitetu, kao i u svemu ostalom... Vjerujem da se i kod vivaxa da naći jedinica koje će zadovoljiti hrpu korisnika... Sad je jedino pitanje što tko očekuje od klime... Ja mogu reći da ovaj moj Daikin stvarno hladi fenomenalno, bilo vani 22 ili 35, doslovno "zaledi" prostor začas i prilično sam zadovoljan. Klimu nisam ugasio zadnjih mjesec dana uopće.

brijalec čet 4.7.2019 20:01
lllnuclearlll kaže...
JozoBozo121 kaže...

Toshiba izgleda super, dobili smo u apartmanu suzumi plus i izgleda jako fino. Ali ne znam, Daikin mi izgleda jednostavno nekako zastarjelo u dizajnu.


    

 

Evo, prve dvije su Daikin, Haier i Vivax i meni jednostavno Haier i Vivax u dizajnu izgledaju puno više fancy jednostavno. Kod puno stvari gledam kvalitetu plastike, ali klimu baš ne pipam tako da nisam to gledao.

 

Prva stvar koju sam primjetio kad mi je došao Daikin je koliko je unutarnja jedinica deblja od Vivaxa i Haiera... Mislim da je i površina isparivača veća... Iza je čvrsta pjena, dok se kod Vivaxa radi samo o plastici i eventualno nekom tankom stiroporu... uglavnom, vidi se razlika u kvaliteti izrade naočigled... Kod Daikine se stvarno ne radi o jeftinoj plastici, baš je onako deblja na dodir, i osjeti se da je kvalitetnije složena.

 

A i na slici Daikin izgleda bezveze skroz, u stvarnosti izgleda ipak nešto bolje...

 

Ma gle. Da ne serem previše... Vivax je OK za rekreativno hlađenje, kod nekih će možda odradit nešto više... Kod brendova se ipak vidi da više paze na kvalitetu, kao i u svemu ostalom... Vjerujem da se i kod vivaxa da naći jedinica koje će zadovoljiti hrpu korisnika... Sad je jedino pitanje što tko očekuje od klime... Ja mogu reći da ovaj moj Daikin stvarno hladi fenomenalno, bilo vani 22 ili 35, doslovno "zaledi" prostor začas i prilično sam zadovoljan. Klimu nisam ugasio zadnjih mjesec dana uopće.

 

Kad je vec rasprava o Daikinu, btw firma di delam je glavni uvoznik, trenutno je i neka akcija, pa ak nekog zanima:

https://tkalec-ing.hr/

 

A i uzivo zavisi, imamo ururu sararu u salonu i nznm .... jbg, nije mi nesto, bolje izgleda stylish,

kod stranke smo montirali prije 2mj ftx60 i nije mu se sviđala zato kaj nema display, i uzel stylisha koji mi je ...... uf ....

https://www.daikin.eu/en_us/product-group/air-to-air-heat-pumps/stylish.html


Apocalypso722 sri 24.7.2019 18:50

Vidim da se ovo pretvorilo u main temu za klime pa...

 

Što s prenosivim klima uređajima (i.e., s ispušnom cijevi) ? Je li imao tko s njima iskustva ?

 

Zbog layouta kuće (baš kuća, ne stan) nezz kako bi ugradbeni klima uređaj uspijevao izvršavati funkciju, a kod prenosivih klima nemam ideju kamo sa tom ispušnom cijevi, jer bi trebali onda imati više mogućih izlaza po kući ovisno gdje je najpotrebnija u tom trenutku. Može kroz prozor, al zar to ne ubija smisao malo...

lllnuclearlll sri 24.7.2019 20:50
Apocalypso722 kaže...

Vidim da se ovo pretvorilo u main temu za klime pa...

 

Što s prenosivim klima uređajima (i.e., s ispušnom cijevi) ? Je li imao tko s njima iskustva ?

 

Zbog layouta kuće (baš kuća, ne stan) nezz kako bi ugradbeni klima uređaj uspijevao izvršavati funkciju, a kod prenosivih klima nemam ideju kamo sa tom ispušnom cijevi, jer bi trebali onda imati više mogućih izlaza po kući ovisno gdje je najpotrebnija u tom trenutku. Može kroz prozor, al zar to ne ubija smisao malo...

 Zaboravi na prenosive klime... Niškoristi... Puno struje, buka... a nikakav efekt...

roby27 čet 25.7.2019 00:34
Apocalypso722 kaže...

Vidim da se ovo pretvorilo u main temu za klime pa...

 

Što s prenosivim klima uređajima (i.e., s ispušnom cijevi) ? Je li imao tko s njima iskustva ?

 

Zbog layouta kuće (baš kuća, ne stan) nezz kako bi ugradbeni klima uređaj uspijevao izvršavati funkciju, a kod prenosivih klima nemam ideju kamo sa tom ispušnom cijevi, jer bi trebali onda imati više mogućih izlaza po kući ovisno gdje je najpotrebnija u tom trenutku. Može kroz prozor, al zar to ne ubija smisao malo...

 Ima ti Bauhaus brtve za prozore

 

https://www.bauhaus.hr/catalogsearch/result/?q=Prozorska+brtva

jozef čet 25.7.2019 12:17

Vidim da raspravljate o Vivax klimama, a i sam imam jednu. Hladi sasvim OK, grije također. Da, ne ohladi prostor u sekundi, treba joj 10-20 minuta ali može se i daljinski upaliti prije nego dođete doma. Sasvim tiha nije, govorim od vanjskoj jedinici koju unutra uopće ne čujem, ali kad odem van čujem da je tiša od susjedove Toshibe(?!). Iz unutarnje jedinice se ne čuje ništa osim strujanja zraka ako načulite uši. Nikad ionako nemam potrebu paliti klimu na dulje od par sati, a i to su ekstremi - možda 3 puta godišnje. Nije mi jasno kako spavaju u frižideru ovi koji drže upaljenu po cijelu noć. Potrošnja na hlađenju oko 600W.

lllnuclearlll čet 25.7.2019 13:02
jozef kaže...

Vidim da raspravljate o Vivax klimama, a i sam imam jednu. Hladi sasvim OK, grije također. Da, ne ohladi prostor u sekundi, treba joj 10-20 minuta ali može se i daljinski upaliti prije nego dođete doma. Sasvim tiha nije, govorim od vanjskoj jedinici koju unutra uopće ne čujem, ali kad odem van čujem da je tiša od susjedove Toshibe(?!). Iz unutarnje jedinice se ne čuje ništa osim strujanja zraka ako načulite uši. Nikad ionako nemam potrebu paliti klimu na dulje od par sati, a i to su ekstremi - možda 3 puta godišnje. Nije mi jasno kako spavaju u frižideru ovi koji drže upaljenu po cijelu noć. Potrošnja na hlađenju oko 600W.

 

Ti si, kako ih ja zovem, "rekreativni korisnik klimatizacije". I OK, to je sasvim u redu, no ono što nije u redu je, da 'prostiš, srati po drugima koji klimu koriste onako kako bi se trebala koristiti. 

 

Jednako kao što se grijem zimi, tako se hladim i ljeti... Temperaturu prostora održavam na 23-25 stupnjeva. Klima mi je upaljena sredinom 6. mjeseca i od tada ju nisam ugasio. Pali se i gasi automatski po potrebi i održava temperaturu prostora.

 

Ako odem iz kuće automatski povisi termostat na 26, a kad se vratim doma vrati na 24. Prek noći stavim na 23 jer volim u malo hladnijem spavati. Pa nisam se valjda lud kuhati u krevetu na 29 stupnjeva, a iznad mene stoji klima uređaj!?!?!?! Meni nije jasno kako se nekome da znojiti u krevetu.

 

Ne čudi me da ti je potrošnja na hlađenju 600W kad klimu upališ na 2 sata dnevno. Tvoja klima ne uspije ni postići temperaturu koju bi trebala održavati... Za to treba i cijeli dan da se ohlade zidovi i predmeti u prostoriji... No nakon toga klima troši drastično manje struje.

 

Moja se vrti na nekih 90-250W. Navečer kad je vani hladnije padne na 100-120, a prek dana dok su najveće vrućine bude 200-250W. i naravno klima ne radi cijelo to vrijeme, ugasi se kad postigne temperaturu, i onda se ponovno upali kad se temperatura digne za nekih pol stupnja. Ali ne na 600W kao kod tebe, nego ponovno radi negdje u rasponu na 90-250W, ovisno kolika je vani temperatura. Na taj način ja vjerojatno potrošim manje električne energije od tebe, a imam klimatizaciju prostora cijeli dan. Klima mi je radila na 600+W jedino kad sam ju prvi put uključio u 6. mjesecu i dok mi nije postigla temperaturu prostora. Eto prošli tjedan kad je bilo malo hladnije nije skoro ni uključivala kompresor, nema potrebe jer temperatura u kući nije prelazila 23-24. No i tad sam ipak znao uključiti na odvlaživanje zbog sparine.

 

U svakom slučaju, jedanko kao što se grijem zimi (cijeli dan), tako se hladim i ljeti (cijeli dan). O komforu ti ne moram niti pričati...

 

Ne pada mi na pamet palit klimu sat vremena dnevno i imat oscilacije temperature u kući po 10 stupnjeva... Koji je smisao toga??? Taman se ohladiš i onda opet kuhanje???

 

btw. Ako imaš dobro izoliranu kuću, klime troše izuzetno malo električne energije za održavanje temperature prostora, pogotovo u režimu hlađenja i ako su viša klasa.

 

 

 

 

 

 

jozef čet 25.7.2019 13:22

meni kod kuće i bez klime nije nikad preko 26. Možda kad je vani 38-39 bude više, to su ti dani kad upalim klimu, i opet kad se rashladi tako stoji. Evo, sad već danima nisam palio klimu jer nema potrebe, a palio bih i manje da dragoj nije vruće. Onda moram doma hodati u dugim rukavima jer mi je 22 usred ljeta prehladno. Po noći mi je temp ionako 21 ili manje. Živim u objektu s zidovima od 70cm+, stolarija je s laminiranim staklima 10+6+4. Možda je u tome stvar. Na kraju ispada da klimu palim kad dugo prozračujem pa mi uđe sav topli zrak ili kad je vani baš ekstremno vruće. Možda troši nekad i manje, mjerio sam samo jednom iz znatiželje i tad je valjda radila punim intenzitetom par minuta nakon uključivanja.
Meni nekako pada na pamet da oni kojima klima stalno radi spavaju frižideru (15°C?). Neku večer sam se spustio do auta kasno i čujem da susjedu radi klima u 1 ujutro. To mi je čudno.

P.S. J... takvu kuću ako ti temp ode 10 stupnjeva gore kad ugasiš klimu. 

lllnuclearlll čet 25.7.2019 13:32
jozef kaže...


Meni nekako pada na pamet da oni kojima klima stalno radi spavaju frižideru (15°C?). Neku večer sam se spustio do auta kasno i čujem da susjedu radi klima u 1 ujutro. To mi je čudno.

P.S. J... takvu kuću ako ti temp ode 10 stupnjeva gore kad ugasiš klimu. 

Naravno da nije 15 stupnjeva... Klima ima termostat. Ak ju staviš na 26 onda drži 26-27 stupnjeva... Ak ju staviš na 16, onda će ić na 16... Meni je noćas radila većinu noći, ali na najnižoj snazi. Bila je postavljena na 23 i održavala mi je tu temperaturu s nekih 90-100W potrošnje kroz cijelu noć... Daikin klima, ima odličnu modulaciju. Bolje je da održava s onoliko snage koliko je potrebno nego da se često pali/gasi. Ugasila se oko 3-4 jutros i ponovno u upalila oko 7 koliko sam skužio kad je sunce malo zagrijalo.

 

Što se tiče kuće... U potpunosti se slažem da je sranje, nije još odrađena izolacija. Stolarija da, ali fasada ne.

 

Donji dio kuće je OK, deblji su zidovi... nije ni klimatiziran taj dio i temperatura rijetko ode iznad 25-26, ali kat je katastrofa. Tanji su zidovi na katu, tavan nije izoliran i nema fasade... Čim ugasiš klimu temperatura u roku 2-3 sata ode gore za 5-6 stupnjeva. jbg... Treba u fasadu uložit, a nikako da dođe na red.  Tu su spavaće i moja radna soba i jednostavno bih bez klime krepao. Pogotovo što računalo s 2 monitora radi skoro cijeli dan, zvučnici... Grije se nenormalno...

 

Isto tako, nije stvar samo u temperaturi, vlaga je koma, a klima osuši zrak prilično dobro i može se disati, a to mi je za spavanje i bitnije od temperature zraka.

 

jozef čet 25.7.2019 13:36
lllnuclearlll kaže...

 

Isto tako, nije stvar samo u temperaturi, vlaga je koma, a klima osuši zrak prilično dobro i može se disati, a to mi je za spavanje i bitnije od temperature zraka.

 

 Tu se slažem, ja najčešće i koristim samo odvlaživanje.

tnakir čet 25.7.2019 14:17

Imate u ST nekog za preporučit za dobro čišćenje Daikin klime.

 

Nakotile su mi se gljivice po ventilatoru, radijatoru i slično, pa imam onaj usrani miris.

 

Prskao sam sa onim sprejevima za čišćenje, to bi malo ublažilo problem, ali mislim da mi treba kompletno i kvalitetno čišćenje.

lllnuclearlll čet 25.7.2019 15:55
tnakir kaže...

Imate u ST nekog za preporučit za dobro čišćenje Daikin klime.

 

Nakotile su mi se gljivice po ventilatoru, radijatoru i slično, pa imam onaj usrani miris.

 

Prskao sam sa onim sprejevima za čišćenje, to bi malo ublažilo problem, ali mislim da mi treba kompletno i kvalitetno čišćenje.

Tebi treba nešto ovako:

 

https://www.youtube.com/watch?v=JwTYCovO8r4

 

https://www.youtube.com/watch?v=JShKwBYEllo

 

Većina servisa će ti samo našpricati klimu i malo nešto počistiti... Pazi dobro što dogovaraš. Reci da ti treba dubinsko pranje klime, nemaju oni svi opremu za to... To je nešto slično miniwashu ali s manjim pritiskom, i opere se skroz isparivač, klima bude kao nova... traži i čišćenje vanjske jedinice... 

danći123321 pet 26.7.2019 14:43

Imam pitanje, hitno je.
Znači u kući imam 3 sobe po cca. 10m^2 po sobi. Razmišljao sam i zaključio da je najbolje staviti jednu vanjsku jedinicu od 3kW(hlađenja, za grijanje mi nije važno) i 3 unutarnje po svako sobi od i kW. Sobe su relativno male i smatram da nisu potrebne jače klime. Jesam li u pravu? Ako ne, koja je bolja opcija? I kolika bi bila potrošnja s tim da bi držao klime upaljene12 sati dnevno? Koliko košta 1 kWh struje 7 HEP-u?

Hvala! Daniel.

lllnuclearlll pet 26.7.2019 16:20
CroDexter kaže...
Ispričavam se na padobranskom pitanju
Kakva je ova klima
https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/lg-PC12SQ
Ima li neki veći nedostatak ili je lošija u klasi oko 4000 kn?
Pročitao sam zadnjih par stranica.
Htio bi staroj uzeti što prije klimu pa nemam baš dane za proučavanje, a materijala ima napretek.
Hvala

A koliki prostor bi hladio???

 

Moja preporuka do 4000kn... Imaš popust 200kn na tu cijenu koja piše kad upišeš kod. 

 

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima_uredaji-daikin_klima_uredaj_ftxf35arxf35a_r_32-sensira__komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1145/23

 

Imaš modele za manju i veću kvadraturu također.

 

Ili ova:

 

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima_uredaji-toshiba_klima_uredaj_ras_b13j2kvg_eras_13j2avg_e-seiya_inverter__komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1755/24

lllnuclearlll pet 26.7.2019 16:24
danći123321 kaže...
Imam pitanje, hitno je.
Znači u kući imam 3 sobe po cca. 10m^2 po sobi. Razmišljao sam i zaključio da je najbolje staviti jednu vanjsku jedinicu od 3kW(hlađenja, za grijanje mi nije važno) i 3 unutarnje po svako sobi od i kW. Sobe su relativno male i smatram da nisu potrebne jače klime. Jesam li u pravu? Ako ne, koja je bolja opcija? I kolika bi bila potrošnja s tim da bi držao klime upaljene12 sati dnevno? Koliko košta 1 kWh struje 7 HEP-u?

Hvala! Daniel.

Ne postoje unutarnje jedinice snage 1kW. Najniže što ćeš naći su ti 2kW.

 

Što se tiče potrošnje, ne troši klima struju, već prostor... Klima ima termostat koji se ugasi kad klima postigne namještenu temperaturu... A troškovi su izuzetno mali ako imaš dobro izoliran prostor i efikasnu klimu.

 

U svakom slučaju ako se klimatiziraš, uzmeš dobru inverter klimu i hladiš se onoliko koliko želiš... Ne pitaš za trošak, koji i neće biti nešto velik na te prostorije koje imaš.

 

 

Petar1993 sub 3.8.2019 15:40

 

https://www.hgshop.hr/klima-uredjaj-toshiba-suzumi-plus-r32-ras-16pkvsg-e-ras-16pavsg-e/proizvod/234279

Pala je odluka za kupovino ovog klima uređaja pa ako netko ima iskustva sa istom nek podijeli, ili ako ima tko preporuku za bolju klimu u ovom cjenovnom rangu iste jačine. Klima se kupuje na 6 rata (cijena joj je 6 x 1190kn). 

Klimu koristimo samo za hlađenje, budući da se zimi grijemo na drva (klimu rijetko kada palimo samo kroz jutro dok se vatra ne naloži). Iz tog razloga gledam da je klima što manje cijene. Jačina klime neka je od 4-5 kw.

Hvala

lllnuclearlll sub 3.8.2019 17:36
Petar1993 kaže...

 

https://www.hgshop.hr/klima-uredjaj-...roizvod/234279

Pala je odluka za kupovino ovog klima uređaja pa ako netko ima iskustva sa istom nek podijeli, ili ako ima tko preporuku za bolju klimu u ovom cjenovnom rangu iste jačine. Klima se kupuje na 6 rata (cijena joj je 6 x 1190kn). 

Klimu koristimo samo za hlađenje, budući da se zimi grijemo na drva (klimu rijetko kada palimo samo kroz jutro dok se vatra ne naloži). Iz tog razloga gledam da je klima što manje cijene. Jačina klime neka je od 4-5 kw.

Hvala

ne valja ti link...

 

Što ćeš klimatizirati s tako jakom klimom?

Petar1993 sub 3.8.2019 17:49
lllnuclearlll kaže...
Petar1993 kaže...

 

https://www.hgshop.hr/klima-uredjaj-toshiba-suzumi-plus-r32-ras-16pkvsg-e-ras-16pavsg-e/proizvod/234279

Pala je odluka za kupovino ovog klima uređaja pa ako netko ima iskustva sa istom nek podijeli, ili ako ima tko preporuku za bolju klimu u ovom cjenovnom rangu iste jačine. Klima se kupuje na 6 rata (cijena joj je 6 x 1190kn). 

Klimu koristimo samo za hlađenje, budući da se zimi grijemo na drva (klimu rijetko kada palimo samo kroz jutro dok se vatra ne naloži). Iz tog razloga gledam da je klima što manje cijene. Jačina klime neka je od 4-5 kw.

Hvala

ne valja ti link...

 

Što ćeš klimatizirati s tako jakom klimom?

 Evo sad valja...prostorije u stanu, bila bi postavljena u jednu prostoriju i puhala bi ravno put hodnika i da su otvorena vrata  od dvije sobe (sveukupno oko 50,60 m2). Do sada smo imali klimu od 3,5 kw i ohldila bi ona ali bi joj drugo trebalo

lllnuclearlll sub 3.8.2019 18:15
Petar1993 kaže...

Što ćeš klimatizirati s tako jakom klimom?

 Evo sad valja...prostorije u stanu, bila bi postavljena u jednu prostoriju i puhala bi ravno put hodnika i da su otvorena vrata  od dvije sobe (sveukupno oko 50,60 m2). Do sada smo imali klimu od 3,5 kw i ohldila bi ona ali bi joj drugo trebalo

Kakva je izolacija? Stolarija??

 

To "dugo bi joj trebalo" je posljedica kampanjskog korištenja klima uređaja gdje ga pališ na samo sat-dva i očekuješ da ohladi prostor u tom vremenu... A i dosta je teško hladiti tako kroz hodnike, vrata itd.

 

Inače, odlična klima... Moja preporuka bi ti bila baš Suzumi Plus. A ovo je i dobra cijena  

sonnic pet 9.8.2019 14:46

Pozdrav,

 

Uzeo sam u Elipsu na akciji Hisense 2,6 kW klimu. Znam da je to vjerojatno najjeftinija klima koja postoji (na drugim mjestima imam Toshibu, Mitsubishi). Uglavnom, klima je postavljena, hladi sve, ali vanjska jedinica vibrira i preko nosača i cijevi koje ulaze kroz zid prenosi vibracije na pratički cijeli zid/kuću tako da se one osjete kada klima radi (kao da susjed buši cijelo vrijeme). Kada se nalazite pokraj vanjske jedinice ona ne proizvodi toliko glasan zvuk (iako mrežica i poklopac ventilatora cvrče od vibracija pa se moralo to sve malo "podšprajcati" sa gumom) koliko se unutar kuće osjeti/čuje vibracija.

 

Bio je i ovlašteni serviser od Hisensea koji je ustvrdio da je to normalan rad klime, rastvorio je vanjsku jedinicu i ništa nije neuobičajeno pronašao. Meni to ne zvuči kao normalan rad klime jer ok, ne uspoređujem kruške i jabuke niti očekujem da ova klima bude nečujna, ali definitivno su problem vibracije. Ima li itko tu istu klimu postavljenu i kada dotakne na vanjskoj jedinicu mjesto gdje izlaze cijevi vibrira li to sve?

 

Uzeo sam u željeznariji neke gumene amortizere (po preporuci ovlaštenog servisera) pa ću to pokušati staviti međutim i dalje mislim kao da nešto sa kompresorom nije u redu s obzirom da dosta vibriraju cijevi koje idu iz vanjske u unutrašnju jedinicu i preko njih se prenose vibracije na zid kuće.

 

Hvala na svakoj informaciji!

Onaj Lik sub 10.8.2019 15:46

Poz trebala bi mi klima od 6 ili 7 KW. Do nekih 13-14k kn, veliki plus mi je ako je tiha vanka.

Gledao sam malo ponude i ove 2 su mi zapele za oko
https://www.klimakoncept.hr/hr/daikin_klima_uredaj_ftxp60mrxp60_r_32-comfora_inverter__komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1320/23

https://www.klimakoncept.hr/hr/mitsubishi_electric_klima_uredaj_msz_ap60vgmuz_ap60vg-super_inverter___komplet_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/1877/21

Moze mi netko dati bolje prijedloge ako ima. Hvala!

zvonac ned 11.8.2019 15:10

Pozdrav, boysi, tražim neku klimu, prioritet, hlađenje, soba 17m2. Jel ima neka best buy klima do 3-3.5tkn max moze i jeftinije:)?

Grijalo bi se povremeno po zimi, jako kratko, tak da se i to uzme u obzir, al hlađenje je top prioritet:D

 

Vidim japanci se preporučuju na veliko, al nemam namjeru se rastezat do 4tkn, vjerujem da se u cjenovnom rangu koju sam gore naveo, da naći neka dobra klima a da je pouzdana, ma kaj god to značilo?

 

 Edit: vanjska jedinica bi isla na juznu stranu, po kojoj sunce udara na najjace, eto ak nekaj znaci i ta informacija.

ZdravkoZ uto 13.8.2019 16:07

Ja sam prije 20 dana ugradio Hisense od 3,5 kW također iz Elipsa.Evo sad sam išao peovjeriti dali što vibrira.Tamo gdje izlaze cijevi iz vanjske jedinice ima jako male vibracije ali ima više pola metra dalje jer su cijevi smotane u luk iza v.jedinice zbog male udaljenosti jedinica.Onako vibrira taj luk vidi se okom ali ne proizvodi zvuk.Zid je 40 cm širine betonski i kod ugradnje rupa je probušena tako da su cijevi jedva prošle,na knap.Vanjska jedinica ima podložene debele i tvrde gume.Unutra nema nikakvih vibracija i radi odlično.Ugradio servis Husta.
Možda je kod tebe takav šupalj zid ili je rupa velika pa se vibracije prenose dalje.

zvonac sri 14.8.2019 15:58

Odluka pada ubrzo, al dvojio se izmedju Gree i Haier, i vise naginjem Haieru, cjenovno su tu negdje, a ova dva kineza su vrijedna spomena, naravno, iznad njih dolaze japanci.