Stanovanje

Klima uređaj - pitanje

CPU pet 14.6.2019 22:58
tomislavivic kaže...

kakvo je to punjenje plina? mi imamo doma standardnu klimu i nismo ju nikad punili plinom a stara je cca 10ak god? jedino što napravimo je da počisstimo one za zrak mrežice i našpricamo sredstvo za dezinfekciju

 Punjenje "plina", točnije punjenje freona. Stvar je u tome što ljudi misle da se nakon određenog perioda treba obavezno napuniti klima. Nakon što kupite klimu ona već dolazi u sebi sa plinom/freonom i ima ga sasvim dovoljno za normlan rad. Po pravilu a i trebalo bi biti tako, klima se nikad nebi trebala nadopunjavati freonom. Zašto? Zato jer se freon ne može potrošiti, on je u zatvorenom sustavu koji kruži, klime inače koje treba nadopunjavati su klime koje nisu ispravno instalirane, jer se često a u velikoj većini slučaja dobro ne stegnu same matice na spojevima bakrenih cijevi i freon usljed rada i povećanog pritiska ispusti određenu količinu. E sad je samo pitanje kad će na spoju "ispusti" freon, dali polako ili u vrlo kratkom trenutku. Ima tu dosta stvari zbog kojih se još može desiti da ispusti freon, ne mora biti samo loš spoj, ali u većini slučajeva je "kriv" spoj između vanjske i unutarnje jedinice. 

hahhaajaads ned 16.6.2019 16:47

Koja klima (znaci samo hladjenje, nikakvo grijanje) bi bila dovoljna za ohladit 60-70 kvadrata ? Gledam nesto slicno Toshiba, Mitsubishi i takve marke, ne nesto pretjerano skupo a ne nesto jeftino.

kućaposo sri 19.6.2019 05:40

kupio Azuri 35.

iznenadio sam se koliko ljudi zna za tu marku za koju sam

ja čuo prije 10 dana jer se ne bavim time naravno.

Najvažniji dio kompresor je isti kao u puno skupljoj Gree.

Azuri je njihov brand, nisam čuo nijednu kritiku samo pohvale

Cadus sub 22.6.2019 13:33

Može li molim Vas preporuka za klima uređaj za sobu mi. Nenormalno je vruće, a pogotovo kad se zapali i TV, laptop i playstation...Nit je dobro za mene, a nit bome za njih hahah

Ugl soba mi ima cca 8 m^2, znači nešto minimalno minimalno. Koliko sam skužio najmanje su po 2,5 kW što je već za prostore do 20m^2. Neznam jel čak i ta OP za moju sobu?

Imamo klimu u dnevnom, ali kako mi je soba najudaljenija prostorija od dnevnog, teško taj hladni zrak dođe do moje sobe :/ A i kada učim, volim imati sva vrata zatvorena radi mira i tišine.

Pa eto ako netko ima nešto za preporučiti? :)

JozoBozo121 sub 22.6.2019 20:51

Gle, manje od 2.5kw ne možeš kupiti, ali imaš sreću da su danas klime inverteri,a to znaci da nisu više pali gasi kao prije nego digitalno podešavaju snagu koliko je potrebno u nekim rasponima. Vivax klime nisu top kvaliteta, ali ako trebaš nešto što će hladiti koji sat ljeti za relativno mali novac nisu nimalo loše. Imaš ih za oko 2500 kuna. 

 

Ugradnja ti je obično oko 1000-1200 kuna, ali puno veći problem od cijene ti je sad nedostatak majstora na koje se čeka više tjedana. Postaviti klimu nije neka znanost, ali treba ipak imati malo iskustva i pravi alat, cijevi se obavezno moraju vakumirati prije nego se pusti plin, inače se vlaga iz zraka smrzne i onda nastavnu veliki problemi.

Cadus ned 23.6.2019 16:34
JozoBozo121 kaže...

Gle, manje od 2.5kw ne možeš kupiti, ali imaš sreću da su danas klime inverteri,a to znaci da nisu više pali gasi kao prije nego digitalno podešavaju snagu koliko je potrebno u nekim rasponima. Vivax klime nisu top kvaliteta, ali ako trebaš nešto što će hladiti koji sat ljeti za relativno mali novac nisu nimalo loše. Imaš ih za oko 2500 kuna. 

 

Ugradnja ti je obično oko 1000-1200 kuna, ali puno veći problem od cijene ti je sad nedostatak majstora na koje se čeka više tjedana. Postaviti klimu nije neka znanost, ali treba ipak imati malo iskustva i pravi alat, cijevi se obavezno moraju vakumirati prije nego se pusti plin, inače se vlaga iz zraka smrzne i onda nastavnu veliki problemi.

 Nema mi druge nego onda upiknuti takav jedan model. Vivax, ili Azuri (netko ga je gore preporučio da je također dobar). Probat ću uhvatiti nešto na akciji.

A oko ugradnje, to sam si čak sam htio malo proučiti i baciti se na posao...

JozoBozo121 ned 23.6.2019 18:27
Cadus kaže...

 Nema mi druge nego onda upiknuti takav jedan model. Vivax, ili Azuri (netko ga je gore preporučio da je također dobar). Probat ću uhvatiti nešto na akciji.

A oko ugradnje, to sam si čak sam htio malo proučiti i baciti se na posao...

 E ovog zadnjeg me i bilo strah. Sve možeš sam, nije teško ni namontirati nosače, staviti jedinice i provući cijevi i staviti nastavke na krajeve pa ih pertlati ali ono što se MORA je vakumirati cijevi prije nego se pušta plin u cijevi. Ako se ne vakumiraju cijevi onda se često zna desiti da se stvori neka kapljica od zaostale vlage iz zraka i ona se smrzne i začepi kapilaru negdje u isparivaču i tad nastaje sranje jer se to sve začepi i u pravilu se mora onda izbaciti kompletan plin van, vakumirati sistem i puniti s novim plinom. 

 

Nije da te želim odvratiti da je to teško, nije, ali vakumiranje je ključan dio jer time izbaciš vlagu iz cijevi. Imaju majstori svakakve fore, ali to su sako fore, ništa ne može zamijeniti pravu vakumirku. Plus, R32 je zapaljivi plin tako da se ja tu ne bi puno igrao s nekim forama.

Diablo86 ned 23.6.2019 18:39

Pertlanje je problem jer moraš kupiti alat i znati šta radiš. Vakumiranje nije potrebno, svoju sam negdje tri puta puštao u rad sa istim plinom bez vakumiranja.

Nemojte sami postavljati klimu, jer ako vam iscuri plin, morate platiti majstora da ponovno napuni. Zato ne postavljam drugima klime, jer nemam opremu za punjenje. Platite majstora i mirni ste.

JozoBozo121 ned 23.6.2019 21:16

Ne pričaj gluposti. Vakumirati se mora pod MUS! To šta tebi radi imaš sreće jer vjerojatno nije bilo puno vlage u zraku, ali to je čista sreća. A ako se dogodi da ne radi jer ne vakumiraš, čitava instalacija se treba ispustiti i treba se propuhati dušikom pa tek onda ponovno vakumirati i puniti plinom, e a to je tek onda fini posel. 

Diablo86 pon 24.6.2019 14:05
JozoBozo121 kaže...

Ne pričaj gluposti. Vakumirati se mora pod MUS! To šta tebi radi imaš sreće jer vjerojatno nije bilo puno vlage u zraku, ali to je čista sreća. A ako se dogodi da ne radi jer ne vakumiraš, čitava instalacija se treba ispustiti i treba se propuhati dušikom pa tek onda ponovno vakumirati i puniti plinom, e a to je tek onda fini posel. 

 Otvoriš ventil da istjera zrak van, pa onda staviš cijev. Nije nuklearna znanost

brijalec pon 24.6.2019 14:28
Diablo86 kaže...
JozoBozo121 kaže...

Ne pričaj gluposti. Vakumirati se mora pod MUS! To šta tebi radi imaš sreće jer vjerojatno nije bilo puno vlage u zraku, ali to je čista sreća. A ako se dogodi da ne radi jer ne vakumiraš, čitava instalacija se treba ispustiti i treba se propuhati dušikom pa tek onda ponovno vakumirati i puniti plinom, e a to je tek onda fini posel. 

 Otvoriš ventil da istjera zrak van, pa onda staviš cijev. Nije nuklearna znanost

 Nije za nekoga tko zna šta radi ....

JozoBozo121 pon 24.6.2019 14:55
Diablo86 kaže...

 Otvoriš ventil da istjera zrak van, pa onda staviš cijev. Nije nuklearna znanost

 Treba znati koliko se smije ostaviti odškrinutu spojnicu, nije isto hoćeš ostaviti otkrenutu plinsku ili tekuću fazu, treba paziti da ti ne ode plin van i plus što je najbitnije, to propuhivanje ne garantira da ćeš se riješiti vlage jer ju plin može kondenzirati u sebe. 

 

Da je propuhivanje dovoljno ne bi instalteri velikih frižidera i sličnih sustava vakumirali i čekalu da ode sav zrak van nego bi samo propuhivali sisteme.

 

To sve kaj ti predlažeš je "ako prođe, prođe" sistem i s razlogom se to tako ne radi. Stvari se trebaju raditi po PS-u.

Diablo86 pon 24.6.2019 15:03
JozoBozo121 kaže...
Diablo86 kaže...

 Otvoriš ventil da istjera zrak van, pa onda staviš cijev. Nije nuklearna znanost

 Treba znati koliko se smije ostaviti odškrinutu spojnicu, nije isto hoćeš ostaviti otkrenutu plinsku ili tekuću fazu, treba paziti da ti ne ode plin van i plus što je najbitnije, to propuhivanje ne garantira da ćeš se riješiti vlage jer ju plin može kondenzirati u sebe. 

 

Da je propuhivanje dovoljno ne bi instalteri velikih frižidera i sličnih sustava vakumirali i čekalu da ode sav zrak van nego bi samo propuhivali sisteme.

 

To sve kaj ti predlažeš je "ako prođe, prođe" sistem i s razlogom se to tako ne radi. Stvari se trebaju raditi po PS-u.

 Naravno, zato sam i rekao da je najbolje platiti majstora. Da imam vakum pumu i sav ostali alat, nebi ni ja tako radio. I zato ne postavljam drugima klime.

kućaposo pon 24.6.2019 15:21

moj majstor mi je prvi puta klimu montirao 1998.g.

još radi. čekat ću ga 2 tjedna, ne žuri mi se.

samo teži luđak bi sam montirao klimu, ako nema iskustva.

 

platite ekspertima i uživajte

JozoBozo121 pon 24.6.2019 17:44
izzy007 kaže...
Ima li tko iskustva sa dual klimama? Jedna vanjska jedinica i dvije unutarnje? Za dva prostora, svaki oko 25m2?
Koje su preporuke?

 A to ti dođe na isto više manje s strane hlađenja, samo kaj ti do vanjske ide jedan kabel za napajanje i do svake ide poseban kabel za komunikaciju. 

 

Ali s druge strane, ako ti rikne vanjska izgubio si obje klime, dok ako imaš dva zasebna sistema ako ti jedna klima rikne i dalje imaš ipak drugu. Ako ti nije prostor na zidu vani problem, svakako ti je bolje dvije zasebne. A obično ispadne i jeftinije uzeti dvije single split nego jednu multi split.

T700 uto 25.6.2019 13:45

Ljudi, dajte mi recite, može li se u ovlaživač zraka dakle u vodu staviti morska sol, da se rastopi i da onda zrak vlaži sa slanim zrakom, upravo da se dobije zrak sličan onom na moru ? Pitam zato jer imam astmu i obično mi morski zrak dosta pomogne.

 

Koliko je to izvedivo ? Hoče li zaštopat ovlaživač zraka  ?

 

 

toxic uto 25.6.2019 17:36

Ako nekog zanima jeftiniji klima uređaj nedavno sam kupio ovaj

Danas pusten u pogon.

Unutarnja jedinica izgleda jednostavno i lijepo, led display sto je okey, follow up mode i neke dodatne feature koje ima za ovu cijenu je cist ok.

Sto se tice same buke, kod prvog paljenja se neobicno cuje(vanjska jedinica) a to traje nekoliko sekundi i onda je dalje super.

Na Eco mode je doslovno necujna.

Ako nekog zanimaju neki detalji nek slobodno pita.

 

Nisam siguran da su kineski, po onome sto vidim na grckom trzistu su i navodno se tamo i sklapaju :https://www.inventorairconditioner.com/about-inventor  i kalkulator za izracun je isto za podrucje Grcke :  https://www.inventorairconditioner.com/btu-calculator

 

ono sto je zgodno da se dobiva 5 godina jamstva ako je ugradnja od strane ovlastenih kod nas ih ima.. dodatno koliko vidim daju dodatnih 2 godine jamstva ako se registrira na njihovu stranicu. Ja jos nisam mozda pokusam ovih dana (moguce da je samo za Grcko trziste) https://www.inventorairconditioner.com/warranty-inventor

 

 

 

 

evincar uto 25.6.2019 17:45

Da li netko zna koja marka ima najtise vanjske i unutarnje jedinice? Bitno mi je da se vanjska cim manje cuje....moze i unutarnja biti tisa ali mi je najbitnije da se vanjska cim manje cuje. Trazim 3.5kw modele.

CroDexter čet 27.6.2019 00:02

Pitanje u vezi održavanja. Imam klimu očišćenu prije 3 godine. Koristila se prvo ljeto, a zadnja dva ljeta upaljena ukupno par puta. Koliko može biti problem da se sada koristi? Hvala

JozoBozo121 čet 27.6.2019 00:04
CroDexter kaže...
Pitanje u vezi održavanja. Imam klimu očišćenu prije 3 godine. Koristila se prvo ljeto, a zadnja dva ljeta upaljena ukupno par puta. Koliko može biti problem da se sada koristi? Hvala

 Pa digni prednji poklopac i pogledaj filtere za prašinu i ima li plijesni unutra na rebrima i plastici.

CPU čet 27.6.2019 00:57
CroDexter kaže...
Pitanje u vezi održavanja. Imam klimu očišćenu prije 3 godine. Koristila se prvo ljeto, a zadnja dva ljeta upaljena ukupno par puta. Koliko može biti problem da se sada koristi? Hvala

 Bilo bi dobro prije koristenja je ocistiti generalno. Uvijek se preporuca prije sezone hladenja ocistiti klimu. U rezimu hladenja se kondenzira na unutarnjoj jedinici i samim time se stvaraju gljivice nakon duzeg vrmena. Ima jedan mali "trik" da se uvijek duze ostavi da radi klima 1min do 2 da se osusi isparivac s tim da u tom trenutku kompresor ne radi tj. da "turbina" ventilator u unutarnjoj jedinici duze radi.

CPU čet 27.6.2019 01:06
izzy007 kaže...
Ima li tko iskustva sa dual klimama? Jedna vanjska jedinica i dvije unutarnje? Za dva prostora, svaki oko 25m2?
Koje su preporuke?

 Ah, te dual klime... One su dobre samo za ustedit prostor i estetike uglavnom. Problem je taj sto danasnje klime inverter klime, imaju samo jedan kompresor, i otkaze li taj jedini, ne radi Vam ni jedna ni druga klima. Cak se cesce dogadalo da zablokira ekspazijski ventil i onda nista od hladnja ili grijanja. Imao sam dosta slucajeva takvih. Osobno preporucam da uvijek zasebno instalirate svaku klimu. A dual klime su i nesto skuplje. Nekad prije stariji duali su imali po dva kompresora za svaku unutrasnju jedinicu po jedan.

Cadus pet 28.6.2019 11:15
Cadus kaže...

Može li molim Vas preporuka za klima uređaj za sobu mi. Nenormalno je vruće, a pogotovo kad se zapali i TV, laptop i playstation...Nit je dobro za mene, a nit bome za njih hahah

Ugl soba mi ima cca 8 m^2, znači nešto minimalno minimalno. Koliko sam skužio najmanje su po 2,5 kW što je već za prostore do 20m^2. Neznam jel čak i ta OP za moju sobu?

Imamo klimu u dnevnom, ali kako mi je soba najudaljenija prostorija od dnevnog, teško taj hladni zrak dođe do moje sobe :/ A i kada učim, volim imati sva vrata zatvorena radi mira i tišine.

Pa eto ako netko ima nešto za preporučiti? :)

 Evo da se nadovežem na svoj upit. Koju biste odabrali između ove dvije cijenovno mi prihvatljive?

Znam da je gore spomenuto da se Vivax poboljšao, ali zna li netko kako stvari stoje sa "Vox" klimama?

 

Vivax klima uređaj Vivax ACP-12CH35AULI

VOX electronics klima uređaj IVA1-12IR

 

 

Cordas pet 28.6.2019 12:43

Zna netko kako spojiti ove vivax klime na wifi? Uzeo sam wifi modul kad sam kupovao klimu za dodatnih 250 kn. Pokušao sam s onim stiskanjem LED tipke, ali ništa se ne događa. 

Cadus pet 28.6.2019 12:51

 Pa na mallu je sa akcijom 2600 kn, al to su 2 razlicita modela. Tvoj je "AEMI", a ovaj na mallu je "AULI" - neznam koja je razlika...