Ostalo

Gitare i sve vezano uz njih

morrisoN sub 20.10.2018 15:15

(FIS - H) ponavlja se
kasnije CIS
još kasnije se javlja dis mol
(nisam odslušao do kraja, no mislim da nema nekih promjena)
btw, ovo bi za početnika bilo lakše da je transponovanu u G-C-D-Em

morrisoN ned 21.10.2018 18:06
ACPWinters kaže...

Pozdrav ljudi , frend mi zeli probat naucit svirat pa je pitao koju gitaru bi trebao kupiti? Nikad prije nije svirao pa ako netko moze linkat neku jeftinu za pocetak :D

 Zavisi šta želi svirati.

 

Ja bih svim početnicima preporučio neku jeftiniju klasičnu (najlonske žice) Yamaha gitaru, mada znam puno početnika koji su prvo kupili električnu, što je o meni naopako, ali, njihov izbor. Svakako ne bacati puno novaca dok se ne okuša. Također, nek ne kupuje ni noname kineske gitare, to je bacanje love.

 

Polovna Yamah C30 ili C40 je ok za početnika.

 

Ako želi akustičnu (metalne žice) neki polovan Ibanez/Yamaha/Wahburn/Cort mogu sasvim dobro poslužiti, no kod ovih polovnih gitara postoji veća vjerovatnoća da vrat ili pragovi nisu u dobrom stanju (metalne žice vremenom krive vrat i troše pragove) pa pri kupovini treba nekog ko već svira da provjeri gitaru. Trebao bi paziti da je tenzija što manja radi lakšeg sviranja (rastojanje žica od vrata)

 

Ako traži električnu, neki od strat klonova su dobar izbor.

 

Znači, ne treba trošiti puno novca, jer ako bude napredovao, svakako će mijenjati gitaru nakon par godina, a ako odustane ne ulaže puno, a i to može vratiti ponovnom prodajom.

IstraTourism sri 27.2.2019 18:54

Eto...ja u 45toj odlučih svirat gitaru :D ... a šta ćete..kriza srednjih godina :D ... kad je trebalo svirat ja sam učio programirat i sada kad drugi rade za mene imam vremena se pozabavit malo muzikom.

Naravno električna, u điru je Squire Affinity ili Yamaha Pacifica 112...jednostavno nedam više :D .. hehehe...pojačalo za početak Marshal 15w al niti ne treba imam liniju AIWA koja i u opisu ima namjenu da bude kao gitarsko pojačalo (ima Gain, volume i equalizer) ... 

Ivan'S guitar S112 3TS ?

Squier Affinity Stratocaster by Fender ?

Yamaha PACIFICA 112J ?

VidoM pet 8.3.2019 16:50
IstraTourism kaže...

Eto...ja u 45toj odlučih svirat gitaru :D ... a šta ćete..kriza srednjih godina :D ... kad je trebalo svirat ja sam učio programirat i sada kad drugi rade za mene imam vremena se pozabavit malo muzikom.

Naravno električna, u điru je Squire Affinity ili Yamaha Pacifica 112...jednostavno nedam više :D .. hehehe...pojačalo za početak Marshal 15w al niti ne treba imam liniju AIWA koja i u opisu ima namjenu da bude kao gitarsko pojačalo (ima Gain, volume i equalizer) ... 

Ivan'S guitar S112 3TS ?

Squier Affinity Stratocaster by Fender ?

Yamaha PACIFICA 112J ?

 Po meni je tu Yamaha naj kvalitetnija ali probaj i Ivansa. ovaj Squier jeftilen zaobiđi!

kiki_b sub 9.3.2019 10:10
Anđeo bez falinge kaže...

momci.

koja je najkvalitetnija akustična gitara sa ugrađenim štimerom koja se kod nas može kupiti za cijenu do 5 t kn ?

dakle, da je dosta glasna, štimer, da su žice nisko (tenzija) itd..

hvala

Baš mora imati štimer? Barem ih danas ima svih vrsta i dimenzija.

Ja ti mogu dati iskustvo kad sam sebi tražio akusticnu do 5000 kn. Vintage gitare, ona mi je nekako najbolje odgovarala za moj ukus, i ima ti štimer koji tražiš. 

Samo je dreadnought, što sam kasnije zaključio da mi ipak više pašu gitare sa small body :)

Vintage imaš ih kod Franje, Music Shop No1.

 

Uz nju je bila dvojba Alhambra, za nijansu ju je lakše bilo za svirati, ali elektronika je presudila kao i ponudena cijena za Vintage tada.

 

Inace, moj prijedlog ti je idi sve gitare probati pusti nazive i nađi koja TEBI najviše paše, i ja se ne bih ograničio, štimer pod obavezno na njoj.

 

Edit:

Ovo što tražiš low action, to se lako napravi setup na bilo kojoj gitari. Traži čovjeka tamo da ti napravi setup kako želiš, barem sam ja tako. 

Anđeo bez falinge sub 9.3.2019 12:19
kiki_b kaže...

Baš mora imati štimer? Barem ih danas ima svih vrsta i dimenzija.

Ja ti mogu dati iskustvo kad sam sebi tražio akusticnu do 5000 kn. Vintage gitare, ona mi je nekako najbolje odgovarala za moj ukus, i ima ti štimer koji tražiš. 

Samo je dreadnought, što sam kasnije zaključio da mi ipak više pašu gitare sa small body :)

Vintage imaš ih kod Franje, Music Shop No1.

 

Uz nju je bila dvojba Alhambra, za nijansu ju je lakše bilo za svirati, ali elektronika je presudila kao i ponudena cijena za Vintage tada.

 

Inace, moj prijedlog ti je idi sve gitare probati pusti nazive i nađi koja TEBI najviše paše, i ja se ne bih ograničio, štimer pod obavezno na njoj.

 

Edit:

Ovo što tražiš low action, to se lako napravi setup na bilo kojoj gitari. Traži čovjeka tamo da ti napravi setup kako želiš, barem sam ja tako. 

 hvala na ponuđenim modelima, no u Osijeku je jako malen izbor a htio bih gitaru isprobati.

imam osnovnu za klasičnu gitaru tako da nisam početnik a ovo za low action stoji no ne možeš od govna pitu napraviti..

godinama nisam svirao pa sam kupio nekog ibaneza PF 15 Ec (nekih 1500kn sam ga platio) i brusio sam mu sedlo, pa prebrusio previše, te sam kupio pet novih komada i na kraju došao do nekog maksimuma da ne brenči na 17 polju e1 žice ton A npr...

normalno, tu ni dotezanje šipke ne pomaže...ima svoj limit i bok..

 

postoji lik koji uređuje gitare pa mi je rekao da bi morao stavljati nove pragove, pa da izblajnha vrat (kod jeftinih modela nije savršen), lakiranje i još neke radnje što bi me koštalo više od same đitre.

 

EDIT;

 

razgovarao sam sad s kolegom i kune mi se da ne trebam dati 5t kn jer kao Yamaha cpx 600 nudi sve kao i te vintage i alhambre za 5 tkn

 

poslušao sam par linkova i meni se uopće ni sviđa ni zvuk ni lakoća sviranja, ne znam ni sam.. nešto mi tu fali..

 

https://www.youtube.com/watch?v=dgdU4v63srs&t=159s

https://www.youtube.com/watch?v=ImC9aYlFCQM

kiki_b sub 9.3.2019 15:34
Anđeo bez falinge kaže...

 hvala na ponuđenim modelima, no u Osijeku je jako malen izbor a htio bih gitaru isprobati.

imam osnovnu za klasičnu gitaru tako da nisam početnik a ovo za low action stoji no ne možeš od govna pitu napraviti..

godinama nisam svirao pa sam kupio nekog ibaneza PF 15 Ec (nekih 1500kn sam ga platio) i brusio sam mu sedlo, pa prebrusio previše, te sam kupio pet novih komada i na kraju došao do nekog maksimuma da ne brenči na 17 polju e1 žice ton A npr...

normalno, tu ni dotezanje šipke ne pomaže...ima svoj limit i bok..

 

postoji lik koji uređuje gitare pa mi je rekao da bi morao stavljati nove pragove, pa da izblajnha vrat (kod jeftinih modela nije savršen), lakiranje i još neke radnje što bi me koštalo više od same đitre.

 

EDIT;

 

razgovarao sam sad s kolegom i kune mi se da ne trebam dati 5t kn jer kao Yamaha cpx 600 nudi sve kao i te vintage i alhambre za 5 tkn

 

poslušao sam par linkova i meni se uopće ni sviđa ni zvuk ni lakoća sviranja, ne znam ni sam.. nešto mi tu fali..

 

https://www.youtube.com/watch?v=dgdU4v63srs&t=159s

https://www.youtube.com/watch?v=ImC9aYlFCQM

Jedino ti znaš kakvu gitaru tražiš i hoćeš :) ...moraš isprobat, nema druge.

Uzmeš jedan dan i za ZG, lijepo sve isprobaš i naći ćeš što tražiš. Ja sam za svoju bio spreman ići van po nju.

Imaš i oglase ako ne tražiš baš novu.

Zin8 ned 14.4.2019 12:51

Imam trenutno Seagull Entourage Rustic QI elektro akustičnu gitaru, staru par godina.

Gitara je vrhunska, ali joj tražim zamjenu. Trebam nešto praktičnije, pogotovo jer uglavnom sviram doma, za sebe.

Neki slim body, cutaway, elektronika može, ali i ne treba, pa molim preporuku do nekih 300-400€ koliko mislim izdvojiti nakon što prodam ovu.

Novo, ne rabljeno.

HVALA!

morrisoN ned 14.4.2019 18:06
Zin8 kaže...

Imam trenutno Seagull Entourage Rustic QI elektro akustičnu gitaru, staru par godina.

Gitara je vrhunska, ali joj tražim zamjenu. Trebam nešto praktičnije, pogotovo jer uglavnom sviram doma, za sebe.

Neki slim body, cutaway, elektronika može, ali i ne treba, pa molim preporuku do nekih 300-400€ koliko mislim izdvojiti nakon što prodam ovu.

Novo, ne rabljeno.

HVALA!

 Ja sam jedno vrijeme imao yamahu apx 500 - jedna od najudobnijih gitara koje sam imao. Mekana za svirati, slim body.... sve 5. Elektronika, također fenomenalna, no.... prodao sam je. Nisam mogao probaviti jadan zvuk "nasuho", kako sam najčešće svirao. Plugged je odlična, no unplugged tanko (barem meni). Naročito ako je poredim sa gitarama većeg korpusa.
E, sad, na tebi je da pokušaš svirati jer svako to doživi na svoj način.

 

Dakle, da je udobna - jeste, veoma lagana za svirati, odličan vrat, nikad se ne umoriš... uživancija...

 

Lik koji ju je kupio od mene, je dao pare na neviđeno. Naime, tezgari negdje i kaže - dok je bio naivan, kupovao je vrhunske gitare. Kako je stekao iskustvo, naučio je jednu stvar - najbolja gitara za tezgu je ona koja je najlakša i najudobnija (To su njegove riječi)

Suma sumarum - mislim da za novce koliko košta ne možeš naći bolju od yamahe apx 500 ako ti nije preveliki minus nedostatak basa u zvuku.

espora pon 15.4.2019 10:18

Bok svima :)

Inace pregledam sve postove pa si odgovorim na pitanja,ali sad nemam vremena stoga se nadam da mi netko od vas moze pomoc jer vidim da zaista ima onih kaj znaju :)

Pitanje je vjerojatno glupo ali ne znam,stoga moram pitat da li se elektricno akusticna gitara moze spojit na slusalice i tako da sviram bez da smetam ikome?

 

 

morrisoN pon 15.4.2019 11:14
espora kaže...

Bok svima :)

Inace pregledam sve postove pa si odgovorim na pitanja,ali sad nemam vremena stoga se nadam da mi netko od vas moze pomoc jer vidim da zaista ima onih kaj znaju :)

Pitanje je vjerojatno glupo ali ne znam,stoga moram pitat da li se elektricno akusticna gitara moze spojit na slusalice i tako da sviram bez da smetam ikome?

 

 

 Kako misliš da ne bi smetalo nikome ako bi osim zvuka kojeg svakako proizvodi elekroakustična gitara dodatno i čuo u slušalicama zvuk.
Neće stišati njen akustični zvuk to što skopčaš i slušalice :)

Pitanje bi imalo smisla ako govoriš o električnoj gitari.

espora pon 15.4.2019 11:37

Ma mislio sam da ako stavim na slusalice da cu samo ja moc slusat svoja "umijeca" ucenja na njoj,ali ocito tako to nije.Jer sam dobio za rodjendan elektricno akusticnu gitaru i nedavno sam poceo ic na tecaj i sve super osim mojih staraca kojima smeta stalno moje vjezbanje.Pa reko da pitam kad ne znam nista,stoga mi je i samo pitanje imalo smisla iako vama naprednima nije tako :D

Hvala ti na brzom odgovoru :)

Zin8 pet 19.4.2019 13:35

Kupi obicnu spuzvicu za pranje suda, mozda one malo tanje i stavi je izmedu zica i tijela kod konjica dole. Ako je samo vjezbanje u smislu tehnike u pitanju, nece ti smetati nesto losiji zvuk.
Probaj i neku staru majicu nagurati u rupu.
Cak i onaj poklopac protiv mikrofonije ce mozda pomoc, ali bilo bi dobro da probas prije nego ga kupis.

Uglavnom, stare tehnike iz dana kad se rokalo po podrumima, a kat iznad ekipa penzica. Zivio :)

kiki_b pet 19.4.2019 14:24
espora kaže...

Ma mislio sam da ako stavim na slusalice da cu samo ja moc slusat svoja "umijeca" ucenja na njoj,ali ocito tako to nije.Jer sam dobio za rodjendan elektricno akusticnu gitaru i nedavno sam poceo ic na tecaj i sve super osim mojih staraca kojima smeta stalno moje vjezbanje.Pa reko da pitam kad ne znam nista,stoga mi je i samo pitanje imalo smisla iako vama naprednima nije tako :D

Hvala ti na brzom odgovoru :)

Mozes staviti feedback buster, ali samo malo će ti ublažiti.

Najvažnije ti je da nađeš neko mjesto gdje si solo, neće tebi nitko smetati, a niti ti njima.

Barem ti sada ide lijepo vrijeme, a gitarom možeš gdje hoćeš...

Ako imaš volju, bit ćeš kreativan :)

etnes sub 1.6.2019 14:02

Pozdrav!

 

Imam par pitanja - htio bih si nabaviti neki multiefekt (najvjerojatnije Zoom G5N) i buni me jedna stvar. Naime, vecina tih multiefekata ima simulaciju drugih pojacala i kabineta. Sad mi nije jasno, ako spojim multiefekt na svoje pojacalo, zvuk mojeg pojacala i njegovog zvucnika ce vrlo vjerojatno iskriviti zvuk kojeg multiefekt pokusava emulirati, pa me zanima kako se to uopce koristi?

 

Druga stvar koja me zanima je, dal je multiefekt ok spajit na standardne zvucnike ili aktivne studijske monitore (tj kakav ce biti zvuk)? Trenutno imam Genius sp-hf1800a zvucnike ("standardni multimedijski zvucnici"), pa me zanima dal ce zvuk iz multiefekta biti ok ako koristim njih umjesto svog gitarskog pojacala? Pretpostavljam da ce balansirani pc zvucnici (ili studijski monitori) dat rajreprezentativniji zvuk kojeg daje efekt, al s obzirom da nikad nisam koristio nijedan multiefekt, neznam sto me ocekuje.

fright_lined_room čet 27.6.2019 14:44

Ima li u Zagrebu (ili u središnjoj Hrvatskoj) neki dobar majstor za setup gitare? Imam Fendera Stratocastera MiM, ali nakon nekoliko mijenjanja žica nije to više taj zvuk, sve dalje od 12. praga zuji. Probao sam sam namjestiti uz pomoć youtube-a, ali neuspješno. Također, vaše mišljenje koja bi bila fer cijena za promjenu žica i kompletan setup kod majstora?

AmonZero pet 28.6.2019 19:42
fright_lined_room kaže...

Ima li u Zagrebu (ili u središnjoj Hrvatskoj) neki dobar majstor za setup gitare? Imam Fendera Stratocastera MiM, ali nakon nekoliko mijenjanja žica nije to više taj zvuk, sve dalje od 12. praga zuji. Probao sam sam namjestiti uz pomoć youtube-a, ali neuspješno. Također, vaše mišljenje koja bi bila fer cijena za promjenu žica i kompletan setup kod majstora?

Ja sam jednom prilikom trazio preporuku za nekog ko ce napravit setup gitare mom frendu koji je u ZG.

Rekli su mi da vamo nosi: https://www.facebook.com/WavezFactory/

 

Pa bacio oko i javi se pa vidi.

dmanz pon 5.8.2019 16:11

Pozdrav,

 

vrijedi li ova gitara/komplet za početnika (mene)? 

 

Gledam malo po netu reviewove i uglavnom su dosta pozitivni. Ima li netko iskustva ili savjet?

 

Samo da napomenem da je za sviranje za sebe u stanu tako da pretpostavljam da je dovoljno 10W pojačalo? 

 

AmonZero pon 5.8.2019 18:27

Kupi neku pocetnicku rabljenu gitaru tipa Yamaha Pacifika il fantasticnu Ibanez iz Sz serije (320, 520, 720), a za zvuk koristi simulacije pojacalja na PC/Laptopu tipa amplitupe, guitar rig itd.

Kad se ufuras i naucis neke stvari, kupis si pojacalo neko ovisno sta dalje zelis radit sa svojim znanjem sviranja gitare

dmanz pon 5.8.2019 19:44
AmonZero kaže...
Kupi neku pocetnicku rabljenu gitaru tipa Yamaha Pacifika il fantasticnu Ibanez iz Sz serije (320, 520, 720), a za zvuk koristi simulacije pojacalja na PC/Laptopu tipa amplitupe, guitar rig itd.

Kad se ufuras i naucis neke stvari, kupis si pojacalo neko ovisno sta dalje zelis radit sa svojim znanjem sviranja gitare

 Hvala,

 

nisam mislio totalni početnik, svirao sam do sada akustičnu gitaru 5+ godina pa sam trenutno željam malo promjene i probat električno. Tako da, radije bih pojačalo neko najobičnije za početak.

AmonZero pon 5.8.2019 21:47

Mislim ti pocetnicki paketi su meni bezveze i bacanje novca. Kupis rabljenu dobru gitaru i pojacalo i deri.

Ja recimo sam doma sviram sebi za dusu i pojacalo mi skuplja prasinu jer preko kompa i simulatora dobijem zvuk koji ak kupujem lampasa i box kosta 10 000+kn.

Planiram kupit neki 5150/6505 combo box jednom, al nema mi sad potrebe bacat lovu na to kad nemam u planu ic u neki bend, a danas sa svim ovim moguvim simulacijama dobis zvuk kakav zelis za djabe.

Jedino et ulozit u neki interface da taj signal od gitare dode kak treba do kompa.

b00 ned 24.5.2020 10:08
AmonZero kaže...
Mislim ti pocetnicki paketi su meni bezveze i bacanje novca. Kupis rabljenu dobru gitaru i pojacalo i deri.

Ja recimo sam doma sviram sebi za dusu i pojacalo mi skuplja prasinu jer preko kompa i simulatora dobijem zvuk koji ak kupujem lampasa i box kosta 10 000+kn.

Planiram kupit neki 5150/6505 combo box jednom, al nema mi sad potrebe bacat lovu na to kad nemam u planu ic u neki bend, a danas sa svim ovim moguvim simulacijama dobis zvuk kakav zelis za djabe.

Jedino et ulozit u neki interface da taj signal od gitare dode kak treba do kompa.

 koji simulator koristis

b00 ned 24.5.2020 17:57

ovaj guitar rig se cini dobar. prije njega sam skinuo amplitube 4 ali sa njime sam imao delay kojeg nisam uspio rijesit. 

sviras mozda kaj od John Mayera?