Ostalo

Chat tema ljubitelja hardvera

Zizo sub 11.4.2015 18:31

Evo naletio na vijest koja je 'procurila' na web o novoj Amd-ovoj uzdanici u CPU segmentu.

Radi se o Zen arhiktekturi a specifikacije proca su i više nego dobre ako su istinite,no to će se vidjeti sa vremenom.

Ukratko radi se o procu sa 16 jezgri sa 32 threada,ddr4,ugrađeni masivni gpu....

link

 

BannedOnThisForum sri 22.4.2015 01:01

Na veliku žalost, AMD propada. Imaju veliki pad vrijednosti na tržištu, pogotovo u posljednja 3 mjeseca, sumnjam da će još dugo izdržati. Ako propadnu, intel i nvidia će nam držati monopol i ode sve u vražiju mater. 

 

Što se tiče proca, i ne zvuči loše, ali ako će imati užasan stock cooler (kao dosadašnji AMD procesori), vrlo vjerovatno da se ne isplati uzeti bez dodatnog ulaganja u neki bolji cooler.

rambox sri 22.4.2015 01:23
BannedOnThisForum kaže...

Na veliku žalost, AMD propada. Imaju veliki pad vrijednosti na tržištu, pogotovo u posljednja 3 mjeseca, sumnjam da će još dugo izdržati. Ako propadnu, intel i nvidia će nam držati monopol i ode sve u vražiju mater. 

 

Što se tiče proca, i ne zvuči loše, ali ako će imati užasan stock cooler (kao dosadašnji AMD procesori), vrlo vjerovatno da se ne isplati uzeti bez dodatnog ulaganja u neki bolji cooler.

Ne brini ti ništa, neče AMD propast jer po vrjednosti dionice se ne procjenjuje neka kompanija.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/amd-stize-velika-financijska-investicija-iz-kine/221738.aspx

 

Kaj se tiče ovog famoznog APU, dakle 16 Cores/32 Threads+malo veči GPU to u praksi na Desktop kompu nikad nečeš vidit.Ako je i zamišljeno nešto slično, to nema veze sa Desktop procesorima, dakle ništa od normalnih kompova ali može biti nešto od ovog dole.

 

- klasičan serverski CPU na kojeg su lažno nakačili da je to APU

 

- možda je u pitanju neki serverski APU ko zna

 

- ako se niko nije zapital ovo, takva kombinacija imala bi TDP od 250W pa čak i na 14nm na kojem če bit izrađen Zen CPU

 

- koja to klasična Desktop matična ploča podržava 250W APU ili CPU? Dakle zaboravimo jer takvu klasičnu Desktop matičnu ploču AMD neče nikad izbacit

 

Kaj se tiče Zen CPU arhitekture, za sad se jedino zna da je njezin šerif Jim Keller.Šta on kaže oko toga tu je dolnji video, a sve ostalo su čula rekla kazala obična novinarska slama.

 

http://www.anandtech.com/show/6129/apple-a4a5-designer-k8-lead-architect-jim-keller-returns-to-amd

 

https://youtu.be/SOTFE7sJY-Q

 

 

 

 

 

 

Bilal sri 22.4.2015 04:12

rambox ne slažem se.

 

Prvo, mislim da su ove specifikacije sasvim realne za 2016. godinu, i to još novu arhitekturu. AMD-u baš treba ovako nešto moćno da napokon dobiju malo pažnje.

Drugo, ne slažem se ni da će biti tako veliki TDP. Pa imaš ove zadnje FX procesore, sa E na kraju od 95 TDP. A rađeni su na 32 nm procesu. A Opterone već imaš od 16 cores i od 85 TDP. Isto rađenih na 32 nm procesu. Po meni je to vrlo moguća specifikacija za puno manji 14 nm proces. A i AMD je najavio u sljedećih 5 ili deset godina višestruko smanjenje potrošnje.

 

A evo i vijesti za Opteron: http://www.fudzilla.com/news/processors/37564-the-next-generation-opteron-has-32-zen-x86-cores

32 cores, 64 thread bez GPU jezgre.

rambox sri 22.4.2015 16:21
Bilal kaže...

rambox ne slažem se.

 

Prvo, mislim da su ove specifikacije sasvim realne za 2016. godinu, i to još novu arhitekturu.AMD-u baš treba ovako nešto moćno da napokon dobiju malo pažnje.

Drugo, ne slažem se ni da će biti tako veliki TDP. Pa imaš ove zadnje FX procesore, sa E na kraju od 95 TDP. A rađeni su na 32 nm procesu. A Opterone već imaš od 16 cores i od 85 TDP. Isto rađenih na 32 nm procesu. Po meni je to vrlo moguća specifikacija za puno manji 14 nm proces. A i AMD je najavio u sljedećih 5 ili deset godina višestruko smanjenje potrošnje.

 

A evo i vijesti za Opteron: http://www.fudzilla.com/news/processors/37564-the-next-generation-opteron-has-32-zen-x86-cores

32 cores, 64 thread bez GPU jezgre.

Pa ko kaže da se moraš slagat, ali realnost je prilično jasna 16 Zen CPU jezgri(neki APU ili bilo šta) nečeš vidit na Desktop kompu nema nikakve šanse.Dalje novinari mogu izmišljat kaj hoče i to do Uskrsa 2016 godine.Ako nemaš konkretne informacije, onda se pišu izmišljene vjesti kako bi nekaj moglo izgledat znači klasična clickbait informacija.

 

Ista priča ide i za ovaj Fudzilla link, uopče ne navode izvor informacija dakle laprdaju gluposti.Ako neko misli da AMD okolo baca neke informacije, ništa od toga ovaj put AMD vodi malo drukčija ekipa koja ne daje nikakve informacije.Kad AMD završi ZEN CPU arhitekturu, i kad poslože modele procesora tek onda buš dobil neke konkretne informacije. Fudzilla link je nula bodova, jer ponavljam ništa se ne zna o AMD Zen CPU ahritekturi osim onog kaj je rekel gosn Jim.Ako ljudi ne razumiju šta je on u videu spomenul vezano za Zen to nije moj problem. Meni je tu sve okvirno jasno, a broj CPU jezgri moš pogađat i predviđat kak god hočeš, no to nije nikakva vijest nego običan clickbait.

 

 

Bilal sri 22.4.2015 19:51

Ne znam, meni ovaj slajd iz prvog posta izgleda kao tipičan AMD-ov slajd, kakvih smo se do sada nagledali...

A naravno da neće odmah u javnost sa specifikacijam. Što ne znači da ih neće interno predstaviti partnerima, da znaju šta ih čeka. I da znaju kakve će matične napraviti za te procesore. I od tuda se i pojavljuju leakovi. Normalno da je samo glasina dok se ne potvrdi od AMD-a. Ali skoro je nemoguće za bilo koju kompaniju danas da sačuva nešto od curenja.

 

Što se tiče tih jezgri, ne vjerujem da igraju neku ulogu u potrošnji. Trenutni FX procesori i oni 4000 i 6000 i 8000 serije imaju isti TDP, od 95 do 125. Naravno osim 9000 serije koja je overklokovana. I to sve na starom 32 nm procesu.

I ne znam zašto ti je čudo da u 2016. godini imamo na PC-u 16 jezgrene procesore? Već imaš 8 jezgrene. Pošto u IT-u sve obično raste duplo, logičan korak je da nova serija ima 16 jezgri.

Stjepanj sri 22.4.2015 20:06

po cemu bi tebi logican korak bio 16 jezgri za desktop naciju, amd bi si time iskopao grob isti dan i propao? cista glupost! 99% korisnika trazi zvjer s minimalno 4 jezgre i maximalno 8 (bile one virtualne ili bilo kakve glavno da ubijaju)!lp

Bilal sri 22.4.2015 21:20

Ne govorimo o danas, nego o sutra. A svako ko ga uzme valjda će misliti i ostati nekoliko godina na njemu...

Tako si isto mogao reći i za 8 jezgrene, kad su tek izašli. Kome je to tada trebalo...

Stjepanj sri 22.4.2015 23:22
Bilal kaže...

Ne govorimo o danas, nego o sutra. A svako ko ga uzme valjda će misliti i ostati nekoliko godina na njemu...

Tako si isto mogao reći i za 8 jezgrene, kad su tek izašli. Kome je to tada trebalo...

 gle 90% svijeta i7 i Fx koriste za igranje, stvarno 16 jezgri? ovim korakom ih necemo trebati ni za 10g, bitna je snaga jezgre ostalo je sve nebitno...

Father_Dougal čet 23.4.2015 10:41
Stjepanj kaže...

po cemu bi tebi logican korak bio 16 jezgri za desktop naciju, amd bi si time iskopao grob isti dan i propao? cista glupost! 99% korisnika trazi zvjer s minimalno 4 jezgre i maximalno 8 (bile one virtualne ili bilo kakve glavno da ubijaju)!lp

Ti kako god želiš, no meni treba više jezgri. Uostalom, zašto ne?
Mobiteli su nam octacore, a ti smatraš da na desktopu ne treba biti 16 jezgri?

Stjepanj čet 23.4.2015 13:45
Father_Dougal kaže...
Stjepanj kaže...

po cemu bi tebi logican korak bio 16 jezgri za desktop naciju, amd bi si time iskopao grob isti dan i propao? cista glupost! 99% korisnika trazi zvjer s minimalno 4 jezgre i maximalno 8 (bile one virtualne ili bilo kakve glavno da ubijaju)!lp

Ti kako god želiš, no meni treba više jezgri. Uostalom, zašto ne?
Mobiteli su nam octacore, a ti smatraš da na desktopu ne treba biti 16 jezgri?

 pa za taj segment zna se koji se procesori kupuju jel moram crtati...koja korist ako na svijetu ne postoji igra koja iskoristava vise od 8 jezgri...crysis3 je valjda jedina koja moze cak i vise!

Father_Dougal čet 23.4.2015 15:14
Stjepanj kaže...

 pa za taj segment zna se koji se procesori kupuju jel moram crtati...koja korist ako na svijetu ne postoji igra koja iskoristava vise od 8 jezgri...crysis3 je valjda jedina koja moze cak i vise!

O kakvim ti igrama trkeljaš? A video montaža, a CAD, a Mathematica, a 3D renderiranje, a x264 i nasljednik, x265...?
Ti stvarno misliš da su gameri pokretači bilo kakve CPU revolucije? :) mada su dost važni kao kupci, nisu najbitniji. Serveri, znanost, CAD/CAM... te stvari, to je d šit.

Ovo ostalo je onak, može se jer imamo.

Procesori se mogu reklamirati kao gaming, no sami po sebi nisu niš specijalno pa se mogu i za druge stvari koristiti :) no onda mali nadobudni gamer ne bi cvilio starcima da mu treba baš i7 taj-i-taj K model jer overclocking jer FSB jer tuboboost jer 8 threadova...

Stjepanj čet 23.4.2015 15:46

Nabroji od svojih 100 frendova/poznanika koliko ih ima procesor s vise od 4+4HT jezgri? ti kao da nisi s ovog svijeta! skok s 8 na 16 bi te kostao sigurno duplo vise novaca pa prema tome tvoj van serijski plan se sigurno nece ostvariti ni na marsu! kaj mislis da je trpanje jezgri besplatno? pa pogledaj koliko kosta intelov cistokrvni 6/8 core i7? 5-10k KN! a ti bi odma na 16... pa odi si onda po xeona ili opterona ako vec spominjes biznis! a imas ih i s 64 jezgre samo treba platiti! prica se vodi o desktop procesorima koji su dostupni MASAMA ne ovom tvom zanemarivom brojuLP

Father_Dougal čet 23.4.2015 18:37
Stjepanj kaže...

Nabroji od svojih 100 frendova/poznanika koliko ih ima procesor s vise od 4+4HT jezgri? ti kao da nisi s ovog svijeta! skok s 8 na 16 bi te kostao sigurno duplo vise novaca pa prema tome tvoj van serijski plan se sigurno nece ostvariti ni na marsu! kaj mislis da je trpanje jezgri besplatno? pa pogledaj koliko kosta intelov cistokrvni 6/8 core i7? 5-10k KN! a ti bi odma na 16... pa odi si onda po xeona ili opterona ako vec spominjes biznis! a imas ih i s 64 jezgre samo treba platiti! prica se vodi o desktop procesorima koji su dostupni MASAMA ne ovom tvom zanemarivom brojuLP

I sa argumenta da to ne treba nikome pređeš na argument da je to preskupo. Daj se odluči, ili ne treba nikome, ili je preskupo za široke mase.

Što ti misliš, da možeš za 1800 kn kupiti 16jezgreni CPU, da ga ne bi nitko kupio jer nikome 'ne treba'?

Bio bih među prvima, kao i vjerojatno tih mojih stotinjak poznanika koji na računalu rade još ponešto osim igara. A da su širokodostupni, i igre bi koristile više jezgri.

Zamisli, osam neprijatelja na ekranu, AI koristi jezgru za svakog od njih.

 

Što se xeona i opterona tiče, koristim ih na poslu, no volio bih takvu višejezgrenost i doma. Za normalnu cijenu, naravno, a ne da moram dat ruku i nogu :)

rambox pet 24.4.2015 22:35
Father_Dougal kaže...
Stjepanj kaže...

po cemu bi tebi logican korak bio 16 jezgri za desktop naciju, amd bi si time iskopao grob isti dan i propao? cista glupost! 99% korisnika trazi zvjer s minimalno 4 jezgre i maximalno 8 (bile one virtualne ili bilo kakve glavno da ubijaju)!lp

Ti kako god želiš, no meni treba više jezgri. Uostalom, zašto ne?
Mobiteli su nam octacore, a ti smatraš da na desktopu ne treba biti 16 jezgri?

Mobeki imaju 8 CPU jezgri, ali to su obično Big/Little SoC rješenja, dakle dvije/četri Cortex A53/A57 CPU jezgre+ 4 Cortex A7 CPU jezgre. Neke jeftinije SoC kombinacije imaju osam Cortex A7 CPU CPU jezgri.Dakle tu imaš osam CPU jezgri, ali večina tih Cortex A7 CPU jezgri je majušna kao mravac, a performanse su sukladne njihovoj veličini.

 

Intel Haswell proc 8 Cores/16 Threads on ima 140W TDP-a a izrađen je na 22nm, pa recimo da ima 10 CPU jezgri TDP bi otišel na okvirno 160W+TDP-a.To več traži znatno kvalitetnije matične ploče, uostalom zakaj bi intel imal Desktop proc sa 10 CPU jezgri kad nema konkurencije.

 

E sad kolko CPU jezgri Intel može nagurat na 14nm, i to za jedan normalan Desktop komp nemam poima. Ista priča ide i za Samsung/Globalfoundries 14nm, na kojem če bit odštancan Zen CPU, dakle kolko CPU jezgri hm budemo videli za godinu dana.No mislim da opet neče bit ništa više od 8 CPU jezgri, i to za jedan klasičan Desktop komp kaj drugo.

ford eleanor kaže...

Ovdje se ipak radio procesoru za servere Zen Opteron

Očekuju se u 2016 godini.

Valjda neće ostati samo na najavama

A gdje je pouzdan izvor informacije nigdje,  osim da je to "recimo logično" da neki Zen CPU serverski proc ima 16 Cores/32 Threads.Zakaj sam rekel da je to logično, pa zato kaj kruže informacije da če Zen CPU imati Hiper-threading tehnikalije, dakle slična ili ista priča kao i neki Intel CPU.Ali to su za sad samo glasine, i za sad niko ne može potvrdit(AMD šuti) da če Zen CPU koristit Hiper-Threading.

 

Dakle dok se AMD službeno ne oglasi, i ne objavi malo više informacija vezano za Zen CPU arhitekturu, sve ostaje samo na clickbait glasinama.

Bilal pet 24.4.2015 23:35
ford eleanor kaže...

Ovdje se ipak radi o procesoru za servere Zen Opteron

Očekuju se u 2016 godini.

Valjda neće ostati samo na najavama

 Ja sam gore upravo tu vijest linkao. I ja sam na toj stranici našao vijest, samo što sam linkao ovu drugu stranicu koja je i njihov izvor vijesti.

To je druga vijest. Ovaj Opteron će navodno imati 32 jezgre i 64 thread, bez grafičke. A prije je bila vijest za PC APU sa 16 jeszgri.

rambox uto 28.4.2015 17:45

Eto nekih novih i konkretnijih informacija vezano za Zen CPU. Ovaj puta to su prave i autentične AMD pokazne fotke, koje AMD misli prikazat nakon 6.5.2015 na nekoj službenoj Zen CPU prezentaciji.S obzirom da još traje zabrana objavljivanja informacija, ovo je očito ipak procurilo onak usput jel nek se malo vidi.

 

Kaj se tiče prve fotke, to su one najbitnije razlike koje se mogu primjetit na jednoj ovakvoj okvirnoj usporedbi.Dakle kratko i jasno poznati Bulldozer moduli odlaze u penziju kaj drugo. Ovu informaciju znamo več dosta dugo vremena, tako da tu zapravo nema nikakvih iznenađenja u praksi.

 

http://www.pcper.com/news/Processors/AMD-Zen-Diagram-Leaked-and-Analysis

 

- lijevo je jedan AMD Bulldozer/Piledriver/Steamroler/Excavator modul, koji ima dvije CPU jezgre/Integer Scheduler ili točnije 2 Threads

 

- desno je Zen CPU dakle samo jedna CPU jezgra, koja očito ima puno veči i uz to 256-bit FP Schedular ili Floating Point jedinicu.

 

U praksi ovo je AMD povratak na klasičan CPU dizajn, gdje svaka CPU jezgra ima svoje nezavisne komponente, a djeli se samo L3 Cache.Zato je tu ova druga fotka na kojoj je to i fino prikazano. Dakle na drugoj fotki vidim četverojezgreni procesor, u kojem imamo četri nezavisne CPU jezgre koje djele L3 Cache.

zmaz uto 28.4.2015 18:13

i kako se pise dalje bice 2x i 4x 8 jezgrena nakalemljena na interposer plus hmb super brza memorija kao L4 keš od 32gb

nesto kao power procesori  tako da ce biti 8x8 jezgri za desktop i x2 na interposeru 16x16 za cpu nest kao E kod intela

i server 16/16 32/32  jezgra/ht (alu 6 ili 3x3 ili vise konvencionalnije 4x2 + 2x 256bit avx po jezgri kako je vidljivo na toj slici )

 

i svaki proc ce imati taj hmb

druga verzija x86 zen je apu 8x8 cpu + graficka povezana preko L3 a L4 hmb sluzi kao 

memorijski hub tj cpu i gpu ce ga  djeliti

tj jos tjesnija integracija gpu u cpu,nesto kao co-procesor sto intel zeli sa

svojim knights nesto gpgpu karticom/cipom

 

to su te dvije x86 maske za zen

i jedna arm maska koja ce svemu sudeci biti odgodjena posto je amd ugasio svoju "cloud" server firmu

jer kako pisu po zeljama kupaca ,njima je bitno da imaju jaci tred po korisniku a ne milion slabih i amd

kako se predpostavlja trenutno zamrzao arm zen verziju i bacio se na server /server apu

mislim da ce 2016te izaci prva  neovisna upotrebljiva open cl  biblioteka za linux i zato taj apu

 

normalno sve su glasine  i do uskrsa 2016 cemo vidjeti samo sheme i powerpoint prezentacije

da opravdaju investitorima povjerenja a onda bi kao intel trebao uzburkati vode na koncu 2016te s 10nm :)

i tako stalno u krug ,intel pusti amd da stigne jer ga nesmije unistiti za razliku or nvidije

njih su vec skoro pokopali kad su im makli licencu za cipove za maticne,samo tajvanci i činjezi nedaju svoje

 

 

rambox sri 29.4.2015 18:37

Evo nam i službenih AMD 2015-2016 CPU/APU planova, očito informacije cure onako malo po malo svaki dan.Kratko i jasno sve se vidi na fotkama, i sad je službeno potvrđeno Zen CPU/APU i K12 ARM(ARMv8-A 64bit) Styx APU bit če proizvedeni na 14nm.

 

Iako to za sad nije spomenuto, Zen CPU/APU i K12 ARM Styx APU bit če proizveden na Samsung/GlobalFoundries 14nm proizvodnom procesu.

 

AMD Zen CPU/APU Desktop

 

  Socket FM3

 

- Summit Ridge CPU, maksimalno 8 CPU jezgri

 

- Bristol Ridge APU/SoC, maksimalno 4 CPU jezgre

 

  Socket FT4 BGA

 

- Basilisk APU/SoC, maksimalno 2 CPU jezgre

 

Na kraju sve je ispalo prema realnim očekivanjima to sigurno.Za sad u planovima na Desktopu nema nigdje nikakvog Zen CPU/APU monstruma sa 16 CPU jezgri.

zmaz čet 30.4.2015 07:08

to ti je iz istog paketa kao oni prije ,,da opravdaju povjerenje investitorima i to je to

jedino sto je tu bitno je novi soket i novi mobile soket i 2w cpu :) da se pokolje s atomom

+ tu nema ni server linije ,obicno ju imaju

ja mislim da je ovo samo najava za investitorski sumit

a poslje bude svega

inace arm k12 kako ga zovu je bio najavljen za servere ali eto ga samo u 2w

mislim da do 1 maja sljedece god necemo nist pouzdano znati osim ovako ,bude bilo i bice godina 2016

a za zadnju carizo ili ovaj exavator mislim su to menjali 3x

 

Father_Dougal čet 30.4.2015 09:45
malo.mir.malo.rat kaže...

Ja bi iskreno vise volio vidjeti maticnu sa dva CPU socketa za klasicne desktop konfiguracije (server maticne iskljucene) nego procesor za 16 jezgri. 

 

 Brže radi jedan procesor sa 8 jezgri nego dva sa 4 jezgre.

Lewis čet 30.4.2015 10:39
rambox kaže...

Intel Haswell proc 8 Cores/16 Threads on ima 140W TDP-a a izrađen je na 22nm, pa recimo da ima 10 CPU jezgri TDP bi otišel na okvirno 160W+TDP-a.To več traži znatno kvalitetnije matične ploče, uostalom zakaj bi intel imal Desktop proc sa 10 CPU jezgri kad nema konkurencije.

 

 Ne nuzno, Smanjuje se takt kako se dodaje broj jezgri jer je to radjeno za multithreadign aplikacije u tom slucaju ili izvodjenje vise njih paralelno.

Recimo najjaci trenutni Xeon E5 je E5-2699V3 koji ima 18 jezgri (36 Thredova) i TDP mu je 145W, Prvi nizi E5-2698V3 sa 16c/32t je vec 10W manje tj. 135W. Stariji E5 Xeoni (2690 i 2687W) su vec na osam jezgri imaju TDP 135-150W tao da mogu oni rjesit TDP da bude ispod 150W bez problema sa 16 jezgri.

Bilal čet 30.4.2015 15:12
zmaz kaže...

to ti je iz istog paketa kao oni prije ,,da opravdaju povjerenje investitorima i to je to

jedino sto je tu bitno je novi soket i novi mobile soket i 2w cpu :) da se pokolje s atomom

+ tu nema ni server linije ,obicno ju imaju

ja mislim da je ovo samo najava za investitorski sumit

a poslje bude svega

inace arm k12 kako ga zovu je bio najavljen za servere ali eto ga samo u 2w

mislim da do 1 maja sljedece god necemo nist pouzdano znati osim ovako ,bude bilo i bice godina 2016

a za zadnju carizo ili ovaj exavator mislim su to menjali 3x

 

 Ovdje nema roadmapa za servere. Za to imaju drugi roadmap.

 

Meni je najzanimljiviji ovaj Amur APU, koji bi trebao stići ove godine na 20 nm? Dali to napokon ulaze na mobilno tržište? Nema šta drugo biti, jer će to biti ARM procesor sa malim TDP-om.

rambox čet 30.4.2015 18:06
Lewis kaže...
rambox kaže...

Intel Haswell proc 8 Cores/16 Threads on ima 140W TDP-a a izrađen je na 22nm, pa recimo da ima 10 CPU jezgri TDP bi otišel na okvirno 160W+TDP-a.To več traži znatno kvalitetnije matične ploče, uostalom zakaj bi intel imal Desktop proc sa 10 CPU jezgri kad nema konkurencije.

 

 Ne nuzno, Smanjuje se takt kako se dodaje broj jezgri jer je to radjeno za multithreadign aplikacije u tom slucaju ili izvodjenje vise njih paralelno.

Recimo najjaci trenutni Xeon E5 je E5-2699V3 koji ima 18 jezgri (36 Thredova) i TDP mu je 145W, Prvi nizi E5-2698V3 sa 16c/32t je vec 10W manje tj. 135W. Stariji E5 Xeoni (2690 i 2687W) su vec na osam jezgri imaju TDP 135-150W tao da mogu oni rjesit TDP da bude ispod 150W bez problema sa 16 jezgri.

To je sve meni poznato bez brige, ali to nije dobro rješenje za Desktop jer onda imaš znatno slabije Single-Threaded performanse.Večina ljudi na Desktopu ne treba High Performance procesore sa 8+ CPU jezgri.Pogledaj koja je radna frekvencija Intel Haswell X 8 procesora dakle samo 3ghz, pa ako mu dodaš još dvije jezgre, stock CPU frekvencija mora još malo past recimo na 2.7-2.8ghz.

 

http://ark.intel.com/products/82930/Intel-Core-i7-5960X-Processor-Extreme-Edition-20M-Cache-up-to-3_50-GHz

 

Na drugoj strani pogledaj stock CPU frekvenciju, na budučim Intel Skylake Desktop procesorima.Dakle najači model 4 Core/ 8 Threads, on ima stock CPU frekvenciju od 4ghz.

 

http://www.maximumpc.com/intels_skylake-s_lineup_reportedly_leaked200#null

 

 

 

Kad se sve zbroji i oduzme, na Desktop kompu niti u budučnosti nečeš vidit više od 8 X86 CPU jezgri.

 

 Intel X8 Haswell CPU, on ima performanse kao dva AMD FX-8350 X8 procesora zajedno, točnije još je više nego dva puta brži.Poanta svega je vrlo jasna, AMD procesor nije pravi X8 procesor/niti blizu iako su ga tak nazvali.Papirnati AMD marketing u prošlosti je trpio svakakve gluposti, ali praksa je nekaj sasvim drugo to sigurno.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/haswell-idf/159614.aspx?page=0&jumpto=3083610&sort=asc&view=flat

 

Zen CPU koji če imat 8 CPU jezgri, to je pravi i klasični X8 CPU sa nezavisnim CPU jezgrama. Dakle on bi trebal konkurirat Intel X8 CPU, e sad kaj se tiče Zen X8 CPU performansi pričekajmo do polovice 2016 godine.

Bilal kaže...

 Ovdje nema roadmapa za servere. Za to imaju drugi roadmap.

 

Meni je najzanimljiviji ovaj Amur APU, koji bi trebao stići ove godine na 20 nm?Dali to napokon ulaze na mobilno tržište? Nema šta drugo biti, jer će to biti ARM procesor sa malim TDP-om.

Da Amur APU je mobilni ARM SoC, znači Tableti i ostali low power uređaji kao recimo Pametnjakovič telefoni itd.

 

Amur APU/SoC

 

- AMD GCN GPU

 

- maksimalno 4 CPU jezgre

 

- ARM A57 CPU jezgre

 

- 2W SDP

Lewis sub 2.5.2015 18:25
rambox kaže...

To je sve meni poznato bez brige, ali to nije dobro rješenje za Desktop jer onda imaš znatno slabije Single-Threaded performanse.Večina ljudi na Desktopu ne treba High Performance procesore sa 8+ CPU jezgri.Pogledaj koja je radna frekvencija Intel Haswell X 8 procesora dakle samo 3ghz, pa ako mu dodaš još dvije jezgre, stock CPU frekvencija mora još malo past recimo na 2.7-2.8ghz.

 

 Stima to ali ja sam tebi odgovarao u vezi tvoje predikcije 160W TDPa i siguran sam da nece biti 160W kao sto sam vec objasnio sa vise jezgri pada frekvencija ali TDP danas isto pada u odnosu na prije 2-3-4-5 godina tako da 160W TDP sigurno nece biti jer su i oni svjesni da mora ici nize a ne vise :).

Sto se tice singlethreaded aplikacija to i danasnji "samo" 3GHZ CPUovi rjesavaju sizanjem takta automaski (TurboBoost kod instela) kad osjete singelthreaded app tako da ni to nije tako strasno (moj 2.9GHZ Xoen dize takt na 3.8GHz (u mom slucaju sa malo pojacnaim FSBom ide ravno na 4GHz) tako da nema problema sa singelthreaded aplikacijama a i sve vise i vise programa podrzava miltthreaded aplikacije i dio posla prebacuje na GPUve koji su multithreaded u puno vecim razmjerima tako da to nece vise biti tako bitno jel ti CPU 2,5, 3, 3.5 ili 4GHz ao ima dovoljan broj jezgri da nadoknati takt (recmo 16 jezgri na 2.5GH vs 8 na 4GHz) :) jer jedino Word i slicni jednostavni programi nece trbati/korisitit multithreaded (jer im je to relano nepotrebno/nebitno)

rambox čet 7.5.2015 03:39

Sad smo konačno dobili službenu potvrdu, jer jučer je istekao embargo za objavljivanje informacija. AMD Zen CPU ima SMT/Simultaneous Multithreading tehnikalije ili mogučnosti.

 

U praksi Intel procesori več godinama koriste SMT, samo Intel to ima pod svojim nazivom Hyper-Threading.S obzirom da Zen CPU ima SMT, onda če neki buduči Desktop/Mobile Zen CPU/APU izgledati upravo kao ovi dolnji primjeri. To če gotovo sigurno iči po istom principu, dakle kao neki Intel CPU koji ima Hyper-Threading mogučnosti.

 

2 Cores/ 4 Threads

 

4 Cores/ 8 Threads

 

6 Cores/12 Threads

 

8 Cores/16 Threads

 

 

Kaj se tiče novog Zen CPU, on če imati 40% veči IPC u odnosu na modularni Excavator CPU koji se nalazi u mobilnom Carrizo APU.

 

Stara i poznata AMD FX oznaka ide dalje, jer upravo tu oznaku AMD namjerava koristiti i na najačim Zen CPU Desktop procesorima.

 

Kao što se vidi na trečoj fotki, izgleda da je AMD promjenio oznake za novi Desktop socket.Prema prijašnjim informacijama, novi Desktop socket nosio je oznaku FM3.Ali sad prema ovim najnovijim informacijama, izgleda da se AMD predomislio pa sad Desktop socket nosi oznaku AM4.Na kraju samo ime ili oznaka socketa, to u praksi uopče nije bitno zvao se on FM3 ili AM4.

 

http://www.kitguru.net/components/cpu/anton-shilov/amd-zen-is-40-faster-than-current-x86-cores-zen-is-incoming/

 

 

 

Stjepanj čet 7.5.2015 12:26

40%LJUDI MOJI DALI JE TO MOGUCE?:p? ajde da i to vidimo, kad se u trenutnu snagu uracuna tih 40%+daleko veci klok kod amd naspram intela izgleda da amd lako moze nesto sitno prestici i haswell refresh po pitanju sirovih cpu perfomansi(citaj gaming:) ludnica! nek ponovno rat pocne izmedu intela i amd-a....