Ostali OS-i - Unix, Solaris, Mac OS...

[TUT] Kako napraviti Hackintosh računalo

Mihajloo ned 17.11.2019 17:33

Bok svima!

Imam mali problemčić sa svježim hackintoshom. 
u pitanju je lenovo T420. Sve sam napravio kako je napisano na x220.mcdonnelltech.com ali kad pokušam pokrenuti sustav sa Machintosh HD, ekran ode u krivu rezoluciju, i sve je ispucano i ljubičasto.

Ponovno pokretanje i odlazak u Clover configuration je sve ok dok ne pokušam pokrenuti sustav sa HDD.

 

Gdje je problem i kako ga eliminirati?

ihush ned 17.11.2019 19:46

-možeš instalirati na kompatibilno računalo, tj to znači da mora zadovoljiti neke sys.requirementse.. a to znači da ne možeš na desetak godina star laptop instalirati noviji macos, možeš odgovarajući-stariji-kompatibilan ako postoje odgovarajući driveri + kext.. npr koja vga, koliko rama, usb-2-3... itd. pa i sama rezolucija/dimenzije ekrana jer to nije pc-win, to je mac-os.

 

evo prvi upotrebljivi google rezultat.. npr provjeri verziju biosa + ovaj text je rađen prije par godina, računaj da vrijeme donosi promjene.. =verzije!

Mihajloo pon 18.11.2019 13:15

dakle ovako... 

instalirao sam pred neko vrijeme novi bios 1.52 koji sam downgradeao sa 1.46 modified biosom preko Active Boota.

stvar je radila... ali ne radi ekran u OS X-u zbog toga.

 

sad bi opet instalirao taj 1.52 bios ali kad pokušam napraviti kao prije, kaže "bios directory cannot be found." 

 

 

a ako uspijem instalirati taj 1.52 od lenova, onda bi njega zamjenio sa modified biosom za koji kaže uputa da ide na 1.52 original lenovo bios (koji ja ne mogu instalirati)... a s njim radi ekran u OS X-u.

 

 

jesam ga spetljao.

ihush pon 18.11.2019 13:26

-jesi.

prvo, bios se ne skida s nekog foruma-dropboxa i sl.. ideš na str.proizvođača i skineš za točno svoj model-type-seriju. Samo taj bios.. svaki drugi može računalo pretvoriti u 'ciglu'.

-tek kad znaš (jako dobro) što radiš, tad možeš uz rizik krenuti u neko modificiranje.. ako nisi za to već spreman, tad to ne radi. Nakon tog je hackintoš sitnica (potrebno znanje-razumijevanje kako se neke stvari rade tipkanjem u npr terminalu i posljedice..).

 

-pravila, često pogotovo za laptop je ograničenje da dozvoljava samo noviji bios, ne stariji..  + može postojati opcija u biosu kojom to biraš.

-često je isključivo winflash (iz win) a to znači da moraš imati funkcionalan win da bi nešto napravio.. ili ako je dos-exe tad s nekog odgovarajućeg bootmedija (install, minipe, freedos itd.. hirens pa i linux i sl.).

-umjesto installa, možda ti je bolja opcija virtualizacija.. vmware-vbox.

-itd, uglavnom, izrada hackintoša nije za početnike, moraš imati određeno predznanje-snalaženje, npr bios, boot, .. i nešto osnovnog znati o raznim OSevima. To rade oni koji to znaju kao što doktori liječe, serviseri servisiraju.. nije svatko za sve. Koristiti mscos-appse je jednako lako kao na svakom osu win-lin-andorid ili mobitelu-tabletu.. no to ne znači da svaki korisnik može znati sve potrebno za to pripremiti. Ako to pokušavaš naučiti, tad nastavi tj kreni redom, ako nije cilj učenje nego samo hackintoš tad potraži nekog tko to zna.. ili imaš rizik da ćeš spetljati bios i baciti laptop.

ihush pon 18.11.2019 13:53

-da to je t420 bios 1.52..

-nešto radiš pogrešno, možda antivirus blokira-briše i sl. Zato ne radi to, stani dok možeš.. (ili nastavi) :)

 

btw, kad raspakiraš (desni klik na zipiran file, izaberi s nazivom filea-foldera kojeg će kreirati..) stvori ti folder.. -nema ga? prazno? -uključi prikaz svega, hidden-sys, prikaz ekstenzija itd. ili isključi AV.

 

+ prije nego kreneš dalje, restartaj i uđi u bios, pogledaj stanje, verziju, potraži ako postoji opcija koja dozvoljava stariji-noviji bios.. (ili google, ponekad je to jumper na mbo.. ili nešto treće). Bez tog možda ne možeš flashati i poželjno je pogledati prije bios, nešto zapamtiti.. tako da znaš podesiti ako se resetira.

Mihajloo pon 18.11.2019 14:06

nema antivirusa, nema blokada, logiran sam kao admin.

 

file koji sam skinuo sa lenovo stranice je 83uj33us.exe i kad ga pokrenem, raspakira se na disku u folder koji stvori i normalno krene sa instalacijom gdje moram kliknuti next ali nakon toga dobivam obavijest

"BIOS directoty cannot be found.

The utility process has not completed."

 

taj proces je najnormalnije prošao kad sam updateao sa 1.29 na 1.52 pred mjesec dana (nakon toga sam ga downgradeao na 1.46

 

da pokušam iz safe moda?

ihush pon 18.11.2019 14:09
Mihajloo kaže...

nema antivirusa, nema blokada, logiran sam kao admin.

 

file koji sam skinuo sa lenovo stranice je 83uj33us.exe i kad ga pokrenem, raspakira se na disku u folder koji stvori i normalno krene sa instalacijom gdje moram kliknuti next ali nakon toga dobivam obavijest

"BIOS directoty cannot be found.

The utility process has not completed."

 

taj proces je najnormalnije prošao kad sam updateao sa 1.29 na 1.52 pred mjesec dana (nakon toga sam ga downgradeao na 1.46

 

da pokušam iz safe moda?

 -.exe je selfextract.. rekao sam ti , skini-instaliraj 7z ako ga već nemaš, desni klik..

-pod win admin više nije admin.. neke stvari moraš baš tako i pokrenutu, ne preskakati.. i kad čitaš upute-savjete, svaki zarez je važan, kao i već rečeno, desni klik... ne pokrenuti, jer vidiš rezultat. :)

pacijent007 pon 20.1.2020 18:04

Ajmo hackintosheri trebam pomkc. Instalirao sam mojave na hp probook 4540s i sve radi super ali imam problem s layoutom tipkovnice. Konkretno, kad odaberem crostian PC layout jmam standardni qwertz ali nikako ne mogu naci kako upisati @ znak. Ako stavim na obicni hrvatski onda se @ ubacuje sa win+2 ali je qwerty layout. Zna li netko kako se na qwertz hrvatskom layoutu donije @?

ihush pon 20.1.2020 18:09

 altgr+v ili ctrl+alt+v ... na svim layoutima je isto ako govoriš o Codepageu no imaš i druge layoute kao qwerty-z ili dovrak itd..

+ vjerojatno postoji virtualna tipkovnica koja bi morala prikazivati trenutni layout i tad ako želiš flomasterom napišeš.. ili zapamtiš.  :)

pacijent007 pon 20.1.2020 19:11
ihush kaže...

klik.. + os je sporedan, na svima je isto osim što mac ima svoju tipkovnicu leptirići.. + kao i charset..

ili ako je nepraktično, ako nema.. prebaciš se na npr US layout i utipkaš, pa se vratiš na hr layout..

 Hvala za link, virtualna pokazuje da na qwertz nema @jednostavno ni u kakvoj kombinaciji, samo u qwerty. Pogledat cu jos taj karabiner i ako ne uspijem ocito cu se morat priviknut na qwerty

dustY pet 7.2.2020 21:47

Jel može pomoć? i5 8400, z370 pro4, rx 480 8gb

Koje kext trebam?

 

Ja sam nabavio ove:

 

  • Apple ALC
  • Intel Mausi
  • Lilu
  • UsbInjectAll
  • VirtualSMC
  • WhateverGreen

 

Realtek bi trebao raditi? Za xonar dg ne vjerujem da cu nci nesto

 

Pratim OpenCore Vanilla guide, trenutno sam slozio usb i pobrisao stvari koje ne trebaju, skupljam kext trenutno.

 

Od efi piše da treba svo troje, ali ima VboxHfs.efi or HfsPlus.efi, koji ja trebam? HfsPlus?

 

EDIT2: Novi problemi.

SSDTTime je izgenerirao SSDT-EC, SSDT-PLUG, i dodao sam SSDT-USBX.

 

Piše da mi treba(Coffelake):

 

SSDT-PLUG
SSDT-EC-USBX
SSDT AWAC(možda ne treba za moju z370?)
SSDT-PMC(EDIT: ne treba, samo za z390)

 

Ovo je ok ili moram to ručno radti, jel mi treba EC ako sam dodao USBX?

 

 

 

 

Alkaline pon 24.2.2020 18:42

Catalina na ThinkPadu T540p. Našao sam više EFI foldera za Mojave i nekako ih skupio zajedno da rade.

 

Radi:

Grafika sa akceleracijom

Ethernet

Zvuk (zvučnici i jack)

Touchpad ali bez tapkanja, samo tvrdi klik

Tipkovnica

 

Ne radi:

Dodatni monitor

Zvuk preko docka

Sleep

WiFi

kajtemuci sub 4.4.2020 19:34

Pozdrav..

Trebala bi mi pomoc.

Instalirao sam High Sierru na komp, i izgleda da graficku nemogu aktivirat nikako.
Graficka je Nvidia gtx 1050Ti
Procesor Intel g1620 2.7 ghz
Ram 8 gb
Maticna ASUS P8H61-M LX3 R2.0
Instalirao sam drivere Nvidia web instalirao Cuda drivere i opet nista. Vidim po tome jer mi je dock sivi nije polutransparentni.
Takoder ni audio nemogu aktivirat pa ako moze netko pomoc
Hvala