Ostali OS-i - Unix, Solaris, Mac OS...

[TUT] Kako napraviti Hackintosh računalo

MujagaWudakhi uto 27.6.2017 20:44

hvala na odgovorima, nisam bio baš pri kompu zadnjih dana pa nisam odgovarao ...

 

definitivno za vikend opet probavam instalirati... :)

 

iskreno ,palo mi je na pamet to za SATA portove, al reko, šta imam preštekavat :)

 

možda je baš to issue... 

bruno03 pon 7.8.2017 17:34

Smete me što mi Finder ne pamti način rasporeda i pregleda datoteka. Ja bih želio da budu align by type  i pregled foldera u stupce. On ih uvijek stavlja u ikone i alignat po imenima. Tražilica unutar finder mi isto ne radi. Je li to tak i kod vas ili trebam nešto napravit. Može još preporuka Wifi usb kartice koja radi na hackintoshu in Win10.

Alkaline sri 9.8.2017 23:19

Možda nemaš write permission u tom folderu.

Koliko znam Finder sprema postavke u skrivene .DS_Store datoteke unutar samog foldera.

 

Da li je to NTFS particija kojim slučajem? Isto imam problema sa pretragom, ali samo na NTFS particijama.

footballer čet 10.8.2017 19:08

Možda malo off topic, no imam pitanje u vezi Apple os-a na non-Apple uređajima. 

Prije par  godina sam čitao o tipu koji je prebacio xnu kernel na Nokiu. Da li je itko išta dalje od toga postigao? Ne mogu naći previše infa osim noobova koji ispituju kako instalirat iPhone os na bilo koji drugi smartphone. 

siljo90 sub 19.8.2017 16:46

Jel ima tko da je uspio riješiti akceleraciju na grafičkoj HD4600 na laptopu?

 

Imam Lenovo L440 sa i3 Haswellom i uspio sam instalirati Sierru ali mi je jedino problem ta grafička. Ne radi akceleracija i pokazuje da imam 4MB VRAM-a.

 

E sad, pronašao sam neka uputstva na tonymac od RehabMana ali jednostavno neće raditi. Instalirao sam kextove koje je stavio i dodao sam preko Clovera ig-platform-id ali neće.

 

Vidim da ostalima radi bez problema znači da ja nešto radim krivo ali mi nije jasno što pa molim pomoć ako je netko kod sebe uspio riješiti.

Neznam nadimak.. sri 20.9.2017 23:30

Ajde probat cu kao padobranac. Nekoliko godina sam koristio OS X na mac pro tako da sam upoznat sa samim sustavom.

Trenutno imam jedan pc na koji razmisljam staviti os x.

Radi se o sljedecoj konf:

i7 920

Gigabyte GTX 660Ti 2gb

Gigabyte x58 udr3

6 gb kingmax ddr3 333mhz

ssd kingston v300 120 gb

wd 640 gb

 

Koliko sam citao po internetu, ove komponente su dobro podrzane za hackintosh. mene zanima ima li netko od vas iskustva s nekom od kontretnih komponenti?

Sierra mi nije glavni cilj, zadovoljan bih bio i sa el capitanom ili yosemite.

 

Fala,

pozdrav

Alkaline sri 17.1.2018 14:10

Počeo sam se boriti sa High Sierrom.

 

Legacy bootloader mi ne radi (koji inače preferiram), samo UEFI. Inače je to OK samo ću morati ručno izbrisati naspamane unose u boot listi.

 

2 ispravna diska na koje sam htio instalirati OS su pokazivala I/O error kod bootanja i nisu bili izlistani u disk utilityu.

Ispada da treba patchati AppleAHCIPort.kext jer ima grešku sa ICH10 kontrolerom. Malo editiranja config.plista sa Clover Configuratorom i disk je proradio.

 

Nakon same instalacije ne radi mi drugi monitor, koji je na VGA i radi na Sierri. Prvi monitor preko HDMI-a radi bez problema.

Vidio sam da i korisnici pravih Mac računala imaju taj problem, koji je navodno riješen updateom OS-a.

 

Instalacija najnovijeg updatea nije pomogla, drugi monitor još uvijek ne daje sliku iako je pravilno prepoznat (ime, rezolucija, itd.) i

prilikom screenshota se pokazuje taj dio desktopa...

 

Ako što uspijem nadopunit ću post, a ako netko ima ideju što da probam bi bi zahvalan, konfa je pod Moj PC.

 

Edit: Uspio 

Trebalo je napraviti patch za framebuffer, jer svi koji su dostupni na macOS-u nemaju unos za DVI-I.

Koristio sam Namako framebuffer kao bazu, uz RadeonDeInit flag. Evo guide koji sam pratio.

 

Zvuk, ethernet i sada grafička rade. Još samo da instaliram bootloader na disk i sređen sam.

Pa da vidim kak radi taj njihov APFS (iako nemam SSD...).

 

Jedino što ne piše pravi model grafičke ali i to se da sredit (ak će mi se dat).

  

Edit 2: Sleep mi ne radi, a u tutorialu piše ovo:

You must use RadeonDeInit=True in the graphics section of your config.plist and have clover version 4296 or greater for full UEFI mode with CSM disabled in UEFI/BIOS for working sleep.

Nisam mogao isključiti CSM jer moja grafička nije imala UEFI unos u biosu. Pa sam našao noviji bios za grafičku i sflešao ga.

Ali nije pomoglo, uz isključen CSM sleep i dalje ne radi.

dax-lax ned 28.1.2018 02:09

Ima li negdje podatak koja verzija mac os-a ide na koji hardver u vremenskom razdoblju? Pitam zato jer ne znam da li high sierra ide na stari xeon3670 aka i7 970 aka 32nm 6core /hd 7970/giga x58a-ud3r. 

Alkaline pon 29.1.2018 13:03

Po meni se ne isplati High Sierra. Ima previše promjena i treba hrpu patcheva, a na kraju nije ništa brže (subjektivno i benčano).

 

Sierra je sweetspot (za sad). Compatibility list je:

  • MacBook Pro (2010 and later)

  • MacBook Air (2010 and later)

  • Mac Mini (2010 and later)

  • Mac Pro (2010 and later)

  • MacBook (Late 2009 and later)

  • iMac (Late 2009 and later)

dax-lax pon 29.1.2018 14:34

Pokušavam već drugi dan nakalemit to na jedan slobodan disk pa nisam više ziher jel me zezaju bios opcije (ploča i bios su kompatibilni po tonymacx86) ili je do samog bootabilnog sticka koji sam napravio. Sve tutove koje gledam, stick su napravili na macOs-u a ja baš i nemam nekog s hackintoshom ili genuine mac-om pa sam našao jedan tut po kojem se može bootable usb napravit u winsima. Program je imena transmac a os je high sierra. E sad, ako Hsierra i nejde gore, trebalo bi moći bar bootat instalaciju tako a ja ne mogu doći ni do toga pa ne znam sad kaj da radim sljedeće. Update-ao sam bios na F7 verziju i podesio postavke kako je i rečeno. Ima netko ideju gdje sam krenuo krivo?

Alkaline uto 30.1.2018 02:45

Aha, kvaka 22 te muči. Trebaš hackintosh da bi imao hackintosh.

 

Osim ako nije došao kao raw image već nekog postojećeg sticka niti jedan stick koji sam napravio pod windowsima nije radio, treba ti mac.

Ja sam ga kikstartao sa jednom od gotovih, ovdje sivih distri, a za Sierru mi je samo bilo bitno da napravim stick, odnosno da unibeast radi.

 

Ovdje sam opisao kako sam prvi put dobio osx.

dax-lax uto 30.1.2018 13:53

Taman sam noćas uspio dignut sierru. Prije njega sam stavio fedoru iz drugih potreba pa mi se taj linux isto jako svidio za korištenje tako da sad tražim način da napravim dual boot mac i linux. Mac sierru sam uspio kreirati s winsima na kraju. Pratio sam tut s wikigaina i tamo skinuo, kako si i sam rekao, raw file koji sam na kraju ubacio u win32 disk imager te se konačno podigao clover bootloader. Jedna stvar mi nije htjela funkcionirat kao po tutorijalu a to je da sam nakon kreiranja sticka trebao moći otvoriti efi particiju i u nju ubacit config.plist file za amd grafu ali meni je taj stick u win10 bio neupotrebljiv nakon kreiranja iako sam preko disk managementa vidio da postoji efi particija na sticku ali nije joj moguće pristupiti. Kako sad ja mogu znati imam li instaliran driver za grafu ili ne? pod detaljima imam ispisan model proca, količinu rama, i koja je grafa. Za sad sam skužio da mi ne radi wifi, ali radi lan pa neću gnjavit, i usb tipkovnica(ali radi bežična logitech). Mene sad zanima, što još trebam podešavati nakon same instalacije macOS-a. Mogu li drivere za neki hw ubacivati kasnije, čemu služi multibeast? E da, moram priznati da mi je linux jako jako sličan macOs-u(sierra). Ne poznam toliko samu povijest Os-ova ali vidim da ovo dvoje vuče korjenje od unixa pa valjda zato ima sličnosti. I još nešto. Moguće da mi na nekim riječima fali slovo K jer mi je tipkalo na starom laptopu u melfankšnu pa moram neoliko puta stisnut K da bi primilo :-D

Alkaline uto 30.1.2018 21:04

@dax-lax: Sad sa multibeastom instaliras clover bootloader na disk (i pokoji kext ako ti nešto od hardvera ne radi). Onda ti više ne treba stick za bootanje.

 

Što piše pod graphics kada odeš na "About This Mac"?

Edit: Ako piše AMD Radeon HD 7xxx i količina rama onda je to to, OS je sam konstruirao framebuffer.

dax-lax uto 30.1.2018 21:53
Alkaline kaže...

@dax-lax: Sad sa multiebeastom instaliras clover bootloader na disk (i pokoji kext ako ti nešto od hardvera ne radi). Onda ti više ne treba stick za bootanje.

 

Što piše pod graphics kada odeš na "About This Mac"?

Edit: Ako piše AMD Radeom HD 7xxx i količina rama onda je to to, OS je sam konstruirao framebuffer.

 Hvala ti. Da, Hd 7xxx i količina memorije. Znači da oko grafe ne moram više prčkarat ništa. Pokušavam još riješit da mi asusova wifi kartica proradi jer mi je trenutno lan kabel od 15m razvučen po hodniku.

dax-lax ned 4.2.2018 16:27

Novi problemi. Instalirao i koristio sierru već par dana. Update sve prošlo i radilo dok nisam danas preko clover konfiguratora probao fixat wifi. Nakon toga restart i sad svaki put krene bootat i stane na panic cpu 2 caller error. Ne znam sad uopće do čega je a nisam našao neko rješenje na netu. Negdje piše da je s ramom, negdje neki kext ne valja, config.plist... Jel postoji koji način da ne moram cijeli os opet od nule dizat, sad evo već, po 8-9. put?

dax-lax uto 6.2.2018 19:27
Alkaline kaže...

Da li si ubacivao kakve kextove (i gdje)? Probaj bootati sa sticka umjesto diska.

Možeš i sa -x flagom probati u cloveru, to je safe mode.

 Stavio sam samo iksić za wifi fix u clover configuratoru pa mi je je to pospremio u config.plist file, što znači da jesam mrdao kextove. Dođe mi i ovako do clover bootloadera na disku ali ne znam što u tim postavkama da mijenjam. Istražit ću ovaj -x flag da uopće vidim što je to pa će mi biti lakše shvatiti gdje se nalazi i što trebam promijeniti. Još jedna mi stvar nije jasna s tim. Tipkovnica i miš mi uredno rade dok se u nekom trenutku sve ne freeza. Odnosno, ja sam mislio da se freeza ali ustvari su prestali radit i jedan i drugi iako optika i ledice na mišu i tipkovnici svijetle. Čim sam prištekao bežičnu sa unifying dongleom, radi normalno i nikad se ne blesira. I jedna i druga tipka su logijeve. Nema veze. Jedan po jedan problem ću rješavati. Hvala za ovo do sada

bruno03 uto 6.3.2018 18:10

Imam instaliran osx i win10 na jednom ssdu. Želio bih povećat osx prostor i smanjit win10 prostor. Jel se to može ikak napravit bez reinstall svega. Neda mi se ponovno prolazit kroz instaliranje.