Ostale softverske teme

Kako sloziti automatic backup?

tigerija sri 7.8.2019 09:23

Pozdrav,

 

Zelio bi sloziti automatic backup za poslovne podatke.

Trazio sam informacije po internetu, ali ne znam sto da tocno trazim i na sto treba obratiti pozornost, posto nemam nikakvog iskustva s time. Pa sam odlucio potraziti savjet ovdje.

 

Kako postaviti automatic backup?

 

Koji software koristiti, da li ima preferirani hardware, itd.

 

Hvala!

Stric_Jura sri 7.8.2019 09:44

pa imaš Veeam Backup koji je besplatan za end point sustave, u smislu fizičkih servera, kompova...

 

besplatan je jer se fokusiraju na viirtualne sustave, koje naplaćuju...

 

A Veeam ti baca backup valjda na sve, možda i na glinene pločice... zezam se, ali bilo kakav USB disk je dosta za prvu ruku, iako je neki NAS s RAIDom poželjniji...

 

radi ti image cijelog kompjutera, iz kojega se može isti povratiti na istom hardveru, ali i napraviti "takav" virtualni kompjuter na obje glavne virtualizacijske platforme, VMware i Hyper-V

 

 

Posmatrač sri 7.8.2019 10:01
Stric_Jura kaže...

pa imaš Veeam Backup koji je besplatan za end point sustave, u smislu fizičkih servera, kompova...

 

besplatan je jer se fokusiraju na viirtualne sustave, koje naplaćuju...

 

A Veeam ti baca backup valjda na sve, možda i na glinene pločice... zezam se, ali bilo kakav USB disk je dosta za prvu ruku, iako je neki NAS s RAIDom poželjniji...

 

radi ti image cijelog kompjutera, iz kojega se može isti povratiti na istom hardveru, ali i napraviti "takav" virtualni kompjuter na obje glavne virtualizacijske platforme, VMware i Hyper-V

 

 

 Stvarno mislis da je lik koji je postavio onakvo pitanje ista od ovog razumio? ;)

Bez uvrede covjeku jer ne zna i lijepo pita.... 

Posmatrač sri 7.8.2019 10:02
tigerija kaže...

Pozdrav,

 

Zelio bi sloziti automatic backup za poslovne podatke.

Trazio sam informacije po internetu, ali ne znam sto da tocno trazim i na sto treba obratiti pozornost, posto nemam nikakvog iskustva s time. Pa sam odlucio potraziti savjet ovdje.

 

Kako postaviti automatic backup?

 

Koji software koristiti, da li ima preferirani hardware, itd.

 

Hvala!

 Daj vise informacija koliko je to podataka, sta zelis backupovati, sa kakvim hardwareom raspolazes i sl.... Presiroka je to tema da se ovako iz glave kaze.....

tigerija pet 9.8.2019 11:58

 

Darmarko kaže...

Što želiš backupirati i gdje ćeš držati backupe? Koji OS?

 Backup bi drzao na posebnom (dodatnom) disku.

 

Posmatrač kaže...
...

 Daj vise informacija koliko je to podataka, sta zelis backupovati, sa kakvim hardwareom raspolazes i sl.... Presiroka je to tema da se ovako iz glave kaze.....

 

Evo par detalja:

 

Windows 10

SSD, 512GB -- OS + aplikacije.

HDD, 1TB -- Storage (instalacije, pluginovi).

HDD, 1TB -- Projekti (fajlovi projekata)

HDD, 500GB -- ovdje drzim gluposti, ovaj disk je stari nekih 15 godina.

SSD, 128 GB -- projekt/fajlovi na kojima trenutno radim.

 

Poslovni podatki su 3D grafika.

Idealno bi bilo da se fajlovi backapaju jednom tjedno, odnosno, idealno bi bilo imati neki program koji trazi razlike i backupa na temelju toga, kao version control.

Neke stvari trebam cesce backupat, a neke rijede.

Da li se moze sloziti da odaberem po folderu kako se cesto koji folder synca? Ili barem koji diskovi.

Posmatrač pet 9.8.2019 13:20
tigerija kaže...

 

Darmarko kaže...

Što želiš backupirati i gdje ćeš držati backupe? Koji OS?

 Backup bi drzao na posebnom (dodatnom) disku.

 

Posmatrač kaže...
...

 Daj vise informacija koliko je to podataka, sta zelis backupovati, sa kakvim hardwareom raspolazes i sl.... Presiroka je to tema da se ovako iz glave kaze.....

 

Evo par detalja:

 

Windows 10

SSD, 512GB -- OS + aplikacije.

HDD, 1TB -- Storage (instalacije, pluginovi).

HDD, 1TB -- Projekti (fajlovi projekata)

HDD, 500GB -- ovdje drzim gluposti, ovaj disk je stari nekih 15 godina.

SSD, 128 GB -- projekt/fajlovi na kojima trenutno radim.

 

Poslovni podatki su 3D grafika.

Idealno bi bilo da se fajlovi backapaju jednom tjedno, odnosno, idealno bi bilo imati neki program koji trazi razlike i backupa na temelju toga, kao version control.

Neke stvari trebam cesce backupat, a neke rijede.

Da li se moze sloziti da odaberem po folderu kako se cesto koji folder synca? Ili barem koji diskovi.

 ja predlazem  @maxsyncup

 

 

tigerija čet 22.8.2019 14:44

Hvala na odgovorima ljudi. Imam jos par pitanja.

 

Zanima me da li koji ih tih programa pruza sve opcije koje ja trebam posto na internetu nisam nasao odgovore;

 

 

#1 Jer zelim voditi cijeli windows backup (nisam spomenuo uz backup podataka, ako je to zasebna stvar, znaci System i Data backup trebam) - da mogu obrisat windows i restore kad zelim. 500gb SSD.

 

#2 I zelim vodit backup ostalih diskova koji sadrze podatke. 3x 1TB ali to cu zamijeniti sa jednim od 2 ili 3 TB.

 

#3 Zelim da se backup radi automatski, ali da ja mogu dodatno napraviti backup u odredenom trenutku ako zelim.

 

#4 Da li mogu uzeti bilo kakav disk za pohranu ili postoje neki standardi?

Bude mi 4-6 GB dovoljno ako imam 4 TB racunalo? (Ne znam da li se koristi kakva kompresija kod backupa.)

 

Postoje li gdje na internetu vodic kako napraviti full windows backup i restore sa kojim od tih programa?

Sve sto pronalazim jest Windows Backup i Restore opciju, za koji kazu da ce je windows uskoro maknuti. Za neke od ovih programa sam samo vidio kako postaviti backup odredenih foldera. Ali nisam primjetio windows backup i restore.

 

Sorry ljudi ako postavljam glupa pitanja. Ali nikad u zivotu se nisam susreo sa backup systemima pa se sad raspitujem. Zahvaljujem na pomoci!

Stric_Jura čet 22.8.2019 15:37

Bok,

 

Veaam ti može kreirati samo backup cijelog kompa (besplatna inačica) ili podataka po izboru, tj. samo jedna backup job,  ali ti ponudi i kreiranje ISO imagea za restore disk...

 

znači ti ga zapržiš na CD/DVD, botaš taj backupirani komp s njega i napraviš restore s istog backup targeta (restore disk ti ima sve drivere nužne i za pristup preko mreže do backupa)...

 

 

tigerija čet 22.8.2019 17:35
Stric_Jura kaže...

Bok,

 

Veaam ti može kreirati samo backup cijelog kompa (besplatna inačica) ili podataka po izboru, tj. samo jedna backup job,  ali ti ponudi i kreiranje ISO imagea za restore disk...

 

znači ti ga zapržiš na CD/DVD, botaš taj backupirani komp s njega i napraviš restore s istog backup targeta (restore disk ti ima sve drivere nužne i za pristup preko mreže do backupa)...

 

 

 Aha, ok, hvala Jura!

 

Budem sad procitao o Veeam backupu:

https://helpcenter.veeam.com/docs/agentforwindows/userguide/backup.html?ver=30

 https://www.veeam.com/windows-endpoint-server-backup-free.html

 

Cini se da mogu napraviti backup za posebne foldere (data) i cijeli volume (system backup).

 Jel mogu kombinirati? System backup + data folderi sa drugoh diskova.

 

Kakav drive se uzima za backupe? Pretpostavljam da ima poseban tip za storage. Da li brzina okretaja ima kakvu ulogu?

Posmatrač čet 22.8.2019 19:56
tigerija kaže...
Stric_Jura kaže...

Bok,

 

Veaam ti može kreirati samo backup cijelog kompa (besplatna inačica) ili podataka po izboru, tj. samo jedna backup job,  ali ti ponudi i kreiranje ISO imagea za restore disk...

 

znači ti ga zapržiš na CD/DVD, botaš taj backupirani komp s njega i napraviš restore s istog backup targeta (restore disk ti ima sve drivere nužne i za pristup preko mreže do backupa)...

 

 

 Aha, ok, hvala Jura!

 

Budem sad procitao o Veeam backupu:

https://helpcenter.veeam.com/docs/agentforwindows/userguide/backup.html?ver=30

 https://www.veeam.com/windows-endpoint-server-backup-free.html

 

Cini se da mogu napraviti backup za posebne foldere (data) i cijeli volume (system backup).

 Jel mogu kombinirati? System backup + data folderi sa drugoh diskova.

 

Kakav drive se uzima za backupe? Pretpostavljam da ima poseban tip za storage. Da li brzina okretaja ima kakvu ulogu?

 Moze pitanje. Mozda mi je promaklo? zasto backup cijelih windowsa? Meni je lakse instalirati nanovo nego se zezati sa restore.....

bunker čet 22.8.2019 20:22


Backup windowsa ima smisla ako imaš hrpu softvera i hrpu podešenja, pa da nemoraš svaki pita sve to ponavljati, a restore traje 15 min ( toliko traje i izrada backupa sistema ).

Samo sada kada svakih pola godine stize nova win10 verzija, taj backup sistema pomalo gubi smisao. Zamisli sad da restoras backup u kojem je win10 1703, pa onda nadogradjivati sve do friskih verzija svega kaj imas instalirano...


tigerija čet 22.8.2019 20:57
spiderhr kaže...

Kombiniraj.
Veeam za backup cijelog kompa.

Cobian za backup mapa.

 Jooj. Sta nema program koji moze sve...?

 

A sto mislite o EaseUS?
https://www.youtube.com/watch?v=OCBaJY_pxTw

https://www.youtube.com/watch?v=zzZandM-DMQ

Cini se da ima system backup i data backup. Meni treba jedno i drugo. Ovaj video mi je dobro pojasnio te backupe: https://www.youtube.com/watch?v=9jZEBe0Dexw

 

Alternativno mogu koristiti tu kombinaciju - Veeam i Cobian.

 

Posmatrač kaže...

 Moze pitanje. Mozda mi je promaklo? zasto backup cijelih windowsa? Meni je lakse instalirati nanovo nego se zezati sa restore.....

Zato da ne moram nanovo snimati tonu programa :) .

Ovako mogu lako restorati/revertati windows ukoliko nesto zeznem.

A uz to uvijek imam backup poslovnih podataka/projekata koje drzim na drugim diskovima.

 

Neki dan sam zeznuo nesto. Pa sam morao sve kopirati na drugi disk, vaditi postavke raznih programa... Pa windows restore, potpuni cleanup. Trajalo je samo 40 minuta. I onda sam morao opet snimati programe (i te instalacije mogu potrajati). Izgubi se nekoliko sati ili vise od dan. pfff

Ovako sam uvijek siguran, ili barem puno sigurniji.

 

Kao sto je @bunker odgovorio.

bunker kaže...

Backup windowsa ima smisla ako imaš hrpu softvera i hrpu podešenja, pa da nemoraš svaki pita sve to ponavljati, a restore traje 15 min ( toliko traje i izrada backupa sistema ).

Samo sada kada svakih pola godine stize nova win10 verzija, taj backup sistema pomalo gubi smisao. Zamisli sad da restoras backup u kojem je win10 1703, pa onda nadogradjivati sve do friskih verzija svega kaj imas instalirano...

 Ako se full backup radi jednom tjedno, a izmedu incremental, onda ovaj problem nebi trebao postojati jel tako?

Jel radi incremental sa system image backup?

 

 

Stric_Jura kaže...

mislim da ne, jer imaš samo jedan job na free verziji...

 

ali možeš na Windowsima oderat system backup za sam OS (u Control Panelu), a na Veeam-u držati samo ono što ti treba pod backupom

 

 Htio bi izbjec windows backup and restore jer sam cuo da ce ga Microsoft ugasit. Inace izgleda dosta prakticno.

bunker pet 23.8.2019 10:35


@tigerija

I meni nova instalacija uzme par sati, nekad i cjelu radnu smjenu: Sama gola instalacija windowsa je brza, no onda potraje dok se instaliraju nadogradnje windowsa, pa dok se nadograde one apk iz storea, pa onda dok maknes te apk koje su ti viska, pa dok podesis sve unitar win, fw, antivirus, pa dok instaliras sve apk koje koristis, pa dok patchiras te apk i jos ih sve podesis, pa osposobiti i zastiti mrezu ( neki manji ured ili kuća sa brdom uredjaja, smartphona, pisaca, smarttv-a...), pa rijesiti i pokoji problem ( a uvjek nekaj iskrsne )...

Zato radje povremeno ( cca jednom mjesecno ) napravim backup diska jer to traje 15 min a i restore traje isto toliko, a za to koristim ovaj alat:

https://clonezilla.org/