Ostale hardverske teme

Vodeno hlađenje - što i kako

blackdevil sri 19.12.2018 11:34
REAKTOR kaže...

Na spremniku nema oznaka min-max pa me zanima dali tekućina mora biti do crvene crte ili do crne crte.

 

Zapravo nije bitno koliko si nalio, bitno je da tekućina može nesmetano cirkulirati sistemom. Nali koliko tebi paše i to je to :D

Ja sam uvijek držao na 3/4 spremnika i bilo ok

lav1000 sri 19.12.2018 11:39
REAKTOR kaže...
Jakovp kaže...
Pa pomocu pumpe.

   Ako ti spremnik recimo prima pola litre vode do vrha i u crijevima i hladnjaku stane isto pola litre vode, to je sve skupa litra vode u sustavu, sad mi reci šta če to pumpa tiskati. Jel ti u auto tako napuniš do vrha ili gledaš oznaku min-max

 Stavi ti tako kako misliš, pa onda molim te na drugi forum odi plakati sa pitanjem kako odzračivati sistem i sl. 

 

Defitivno bolje da nafilaš što više vode u spremnik, ne znamo jel imaš pumpu samo na dnu ovog rezervara ili imaš još koji blok sa pumpom u sistemu...

ansha sri 19.12.2018 11:44
REAKTOR kaže...
Jakovp kaže...
Pa pomocu pumpe.

   Ako ti spremnik recimo prima pola litre vode do vrha i u crijevima i hladnjaku stane isto pola litre vode, to je sve skupa litra vode u sustavu, sad mi reci šta če to pumpa tiskati. 

Tiskati ce vodu. Jel se ovo sad pravis blesav ili ti to tako inace?

lav1000 sri 19.12.2018 11:48
ansha kaže...
REAKTOR kaže...
Jakovp kaže...
Pa pomocu pumpe.

   Ako ti spremnik recimo prima pola litre vode do vrha i u crijevima i hladnjaku stane isto pola litre vode, to je sve skupa litra vode u sustavu, sad mi reci šta če to pumpa tiskati. 

Tiskati ce vodu. Jel se ovo sad pravis blesav ili ti to tako inace?

 Mirišem elitne OC krugove 

lav1000 sri 19.12.2018 11:49
REAKTOR kaže...

Samo je jedna pumpa na dnu i vodu sam ulio kako je na slici, ako ulijem do vrha šta sam onda dobio.

 Eto zamisli da imaš  blok pumpu na CPU pa nam javi što bi bilo da imaš tako napunjen rezervar 

Ryzen711 sub 16.11.2019 17:50

Pozdrav

Nadam se da netko moze pomoci, naime ugradio sam Cooler master ml240l rgb vodeno hladjenje i ventilatori su malo glasniji, pretpostavljam jer rade na full rpm, pa me zanima ako netko zna na koliko da promijenim broj okretaja u BIOSu (UEFI)...

Konfiguracija je:

 AMD Ryzen 5 3600X Processor

 ASUS ROG Strix B450-F Gaming, Socket-AM4

 ASUS GeForce RTX 2060 SUPER DUAL EVO

 HyperX Fury DDR4 16GB 2666MHz (2x8GB)

 Corsair TX550M 550W PSU

 Kingston A2000 250GB NVMe M.2 SSD

 

Hvala

Čitatelj pet 21.2.2020 12:14

Kratki osvrt na Enermax Liqmax II 240 [Rev. 2], negdje ima i naziv 240S, al uglavnom jedan od ova dva uredjaja, isti su:

ELC-LMR240-BS

ELC-LMR240S-BS

 

Uglavnom sam se odlucio za taj radijator, jer je do 30mm debljine bio jedan od kompaktnijih,

sa ne prevelikim blokom i podrskom za AM4 socket "out of the box", bez dodatnih zayebancija

sa slanjem mailova za AM4 bracket.

 

Po revieweima je dobar, navodno i jako tih - ventilatori imaju prekidac sa 3 pozicije:

1-Tiho

2-Manje tiho

3-Nije tiho

 

Ventilatori sami po sebi su tihi, ali imaju onaj uzasni zvuk kao da nesto "zapinje" u njima,

tj. u samom motoricu, slicno kao i na Zalman ventilatorima, onaj ruzni tihi "tick-tick-tick" zvuk!

 

Temperature su super, R7 2700 @3.5Ghz, idle 42°C, load 57°C u ITX kucistu bez dodatnih ventilatora,

al brate ti tickovi me ubijaju, tako da cu ventilatore morati zamjeniti.

 

Realno gledano, mogao sam kupiti i bolji radijator sa tisim ventilatorima,

koji su RGB i bljeste, i bas zato sam uzeo ove, jer su bez svjetla i trebali bi biti do 38db (i jesu tihi

kao sami ventilatori, al ti tickovi su meni uzasni).

 

Tako da cu morati uzeti dva druga 120mm, vjerojatno BeQuiet ili Noctua Stealth.

 

 

Tomo53nja pet 21.2.2020 18:43
Čitatelj kaže...

Kratki osvrt na Enermax Liqmax II 240 [Rev. 2], negdje ima i naziv 240S, al uglavnom jedan od ova dva uredjaja, isti su:

ELC-LMR240-BS

ELC-LMR240S-BS

Pazi se pumpe na tim enermax vodenim, ja sam mislio kupit samo da probam kako hladi, ali kada sam procitao malo iskustva sa tim pumpama, da procure, da crknu, da "procvrce", itd itd, odustao, radije bi isao na opciju artic, fractal ili corsair...

Čitatelj pet 21.2.2020 22:57

Rev2 nije zahvacena tim problemom, Rev1 vise nije dostupan u prodaji,

ta zatvorena rijesenja su imala probleme i sa tekucinom, koja nije

bila niti po specifikacijama, niti bakterijoloski sterilna, pa su nastajale

alge i talozile se, sto je uzrokovalo kvar i crkvanja pumpi.

 

Lepa Aquachanger i Enermax Liqmax II (Rev1) su zahvaceni tim problemom,

i oba proizvoda se vise ne proizvode.

Lewis sub 22.2.2020 09:18
Tomo53nja kaže...
Čitatelj kaže...

Kratki osvrt na Enermax Liqmax II 240 [Rev. 2], negdje ima i naziv 240S, al uglavnom jedan od ova dva uredjaja, isti su:

ELC-LMR240-BS

ELC-LMR240S-BS

Pazi se pumpe na tim enermax vodenim, ja sam mislio kupit samo da probam kako hladi, ali kada sam procitao malo iskustva sa tim pumpama, da procure, da crknu, da "procvrce", itd itd, odustao, radije bi isao na opciju artic, fractal ili corsair...

 
Nije ni Corsair "cjepljen" od tih problema. Imao som do sada 15ak Corsair AIO rjesenja (H50, H60, H90, H100, H80..) i prosle godine u 10 mjesecu kupim 3 komada H80i v2 za dva kompa i u prvom mjesecu mi crkne jedna pumpa (dobio novi kit/zamjenu) i evo prije 6-7 dana mi crkne i na drugom pumpa. Znaci 2 od 3 kupljena su crkla za manje od 4 mjeseca koristenja. Svaki tren ocekujem i treci i nadam se da je bila samo losa serija :(.

Tomo53nja sub 22.2.2020 10:59
Čitatelj kaže...

Sad ne znam kada sam tocno citao i gdje, ali moguce da je to bilo za REV 1., nisam siguran pa necu tvrditi...Ti ces nam potvrditi nakon par mjeseci ili godina kako te slusa...

Lewis kaže...

Naravno da nije, nekako mi se cini da kod njih to postaje sve gore i gore...Meni je na h100i prvoj verziji nakon 2 godine rada crkla pumpa, pa sam dobio povrat love, nisam htio uzet nista drugo tada...Sada sam se opet vratio na H100i V2 koji me sluzio na fx 8320 par mjeseci, vidjet cemo kako ce se drzat kad ga stavim kod cure u komp na ryzen 5 1500x i tako par mjeseci, mozda i godina...Na h100 crkla pumpa nakon sto se iz nje pocelo dimit i smrdit...Daleko su oni od idealnoga, imaju tu i tamo bljeskove dobrih serija, ali samo to....Zato ih nazalost i jesam stavio medu zadnjima kao preporuku, no ako se vec uzima skuplje onda radije Fractal ili Nzxt...

Profesor007 ned 26.4.2020 20:05
Valentin17 kaže...
Profesor007 kaže...

Pozdrav, da li u Define R5 stane vodeno hladnje Arctic Cooling Liquid u 120mm varijanti na prednju stranu?

Stane bez problema.

 Mislio sam na duzinu cijevi dali ce dohvatiti cpu izgleda mi to poprilicno daleko?, nisam bio precizan. Hvala!

Valentin17 ned 26.4.2020 22:02
Profesor007 kaže...

 Mislio sam na duzinu cijevi dali ce dohvatiti cpu izgleda mi to poprilicno daleko?, nisam bio precizan. Hvala!

Iskreno na to sam zaboravio, iskreno cijevi jesu malo kratke, moguće je složiti iako ne bih preporučio,

možeš ga ugraditi na vrh kućišta, ali onda treba gledati neki RAM niskog profila.

https://www.youtube.com/watch?v=r7CKMJZBUL4

Pogledaj i sliku u video i budeš sam vidio da to ide dosta na knap, u videu je Define S, ali to je ustvari R5 bez kaveza za diskove.

CyberDemonVZ ned 10.5.2020 20:53

Zašto su 120mm AIO hlađenja toliko popularnija od 140mm?

 

U zadnjih ne znam koliko godina nisam vidio ni jedno kućište koje podržava samo 120mm radijator, a ne podržava 140.

 

Hlađenje je na strani 140mm zbog veličine hladnjaka. Tišina je na strani 140mm ventilatora.

OK, razlike možda nisu velike, ali sigurno postoje.

 

Proizvodnja sigurno ne košta primjetno više kod 140mm modela.

Jakovp ned 10.5.2020 20:56
CyberDemonVZ kaže...

Zašto su 120mm AIO hlađenja toliko popularnija od 140mm?

 

U zadnjih ne znam koliko godina nisam vidio ni jedno kućište koje podržava samo 120mm radijatora, a ne 140.

 

Hlađenje je na strani 140mm zbog veličine hladnjak. Tišina je na strani 140mm venitlatora.

OK, razlike možda nisu velike, ali sigurno postoje.

 

Proizvodnja sigurno ne košta primjetno više kod 140mm modela.

 

Dobro pitanje. 120mm je sigurno bolji izbor za kompatibilnost, ali svejedno ima premalo 140mm modela na tržištu u svakom slučaju.

Bastard2000 ned 10.5.2020 22:16
CyberDemonVZ kaže...

Zašto su 120mm AIO hlađenja toliko popularnija od 140mm?

 

U zadnjih ne znam koliko godina nisam vidio ni jedno kućište koje podržava samo 120mm radijator, a ne podržava 140.

 

Hlađenje je na strani 140mm zbog veličine hladnjaka. Tišina je na strani 140mm ventilatora.

OK, razlike možda nisu velike, ali sigurno postoje.

 

Proizvodnja sigurno ne košta primjetno više kod 140mm modela.

 Vjerovatno jer 140mm u 99% midi kucista ne stane, tko bi to onda kupovao? Evo ja imam nekakvo Aio vodeno od 120mm i muku sam mucio da to utrpam u Fractal r5 a da mi odgovara izgledom i funkcionalnoscu.

CyberDemonVZ ned 10.5.2020 22:27

Kad je moj buraz kupovao baš to kućište, vidio sam prema njihovim prospektima da u njega stane 140mm vodeno i naprijed i iza i gore, jedino se ne može staviti na dno.

Isto kao i za svako drugo kućište koje smo gledali. 

 

To što ne izgleda lijepo ili ne paše ostatku konfiguracije trenutno nije poanta.

CyberDemonVZ sri 13.5.2020 14:17

Pozdrav.

Slažem mini ITX konfiguraciju i namjeravao sam unutra staviti Arctic Freezer 120.

Ali sam onda vidio ovu sliku (isto kućište i taj cooler)

 A ja imam još i veće napajanje!

 

Koje bi hlađenje bilo u rangu Arctica (cijenovno i po mogućnostima) a da mu crijeva izlaze bočno s procesora?

Čitatelj sub 16.5.2020 10:29

Sugo SG13?

 

Mozes naprijed staviti 120mm ili 140mm radijator,

moj savjet - 140mm, bit ce ipak tise od 120mm:

https://geizhals.at/thermaltake-water-3-0-riing-rot-140-cl-w150-pl14re-a-a1562113.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

https://geizhals.at/nzxt-kraken-x42-mit-am4-bracket-rl-krx42-02-a1645379.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

A ako hoces 120mm i da je povoljniji, onda ovaj LC Power, ipak je 34mm debel blok,

nije skroz tanak kao vecina od 25mm:

https://geizhals.at/lc-power-lc-cc-120-lico-a1236021.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

No ako uzimas tanje 120mm radijatore, onda imas vise mjesta za dodatne ventilatore,

za push-pull sendvic konfiguracije, kao ovaj CM:

https://geizhals.at/cooler-master-masterliquid-120-mlx-d12m-a20pw-r1-a1562100.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

 

CyberDemonVZ sub 16.5.2020 15:40

Hvala!

Da, odluka je pala na SG13.

 

I ja sam planirao 140mm, ali izgleda da 1-2 cm stoje preko mjesta gdje bi trebala ići grafička, pa stanu samo one ITX s jednim ventilatorom :( A ja već ima "normalnu" grafičku....

https://techbuyersguru.com/pc-builders-guides-assembling-ultimate-mini-pc-2017?page=1

Tako da mi ostanu ovi od 120.

 

Sad ću malo gledati naše oglasnike, pa ako uskoro ne uleti nešto povoljno, uzimam novo.

 

 

EDIT: Što se događa s Amazonom? Skoro ne mogu pronaći ni jedan od ovih (u DE) a da imaju na lageru :/

EDIT2: Ni Njuškalo ni BUG oglasnik nemaju ništa posebno...