Televizori

TUTORIAL: Spajanje TV-a i PC-a

DarioGTI čet 22.10.2015 19:55

Imam integriranu Intel grafičku sa VGA izlazom, i TV LG (47LB630V) koji se treba spojiti sa VGA->Ypbpr kablom (zeleni, plavi i crveni "činč"). Na GTX980 (koja sada ne bi trebala igrat neku ulogu) je još spojen FHD monitor preko DualDVI kabela.

 

Televizor čak i prepozna da je nešto uštekano u taj ulaz (kad se npr HDMI ušteka postane taj "source" svjetliji u meniju, isto tako i sada za Ypbpr, dakle TV zna da nešto ima), ali kad okrenem na TV-u na taj izvor (dakle komponent x5), dobijem samo natpis "Invalid format".

 

Pokušavao sam i smanjivat i povećavat rezoluciju za VGA izlaz, za monitor, pa napraviti extend image, duplicate image, ali ništa ne pomaže. Probao sam i preko Intel Graphicsa čačkati, ali ništa ne pomaže, isto niti postavke rezolucije iz Windowsa.

 

 

Ima li tko prijedlog što da dalje napravim?

 

Ovo mi zapravo treba da u drugom stanu spojim laptop i TV (laptop ima samo VGA izlaz, a TV ima ulaz za Ypbpr, Hdmi...). Na svome računalu mi ovaj način spajanja nije potreban (imam već HDMI), ali želim ovo prvo kod sebe osposobit, da znam što dalje.

 

 

ibme74 pon 26.10.2015 21:22

pozdrav, imam problem sa spajanjem monitora i pc-a. Dakle nedavno sam uzeo novi monitor/tv LG 22MT47D, 22" LED IPS, monitor je ova dva tjedna koliko ga imam bio spojen sa VGA kablom, dns mi je stigao HDMI kabel koji sam naručio i akda sam ag spojio sa monitorom i PC-em i prebacio na HDMI vidim samo dio displaya i to bez ikonica i bez da se pojavljuje strelica miša kada mrdam, nakon malo čačkanja po AMD CCC, uspio sam naštimati da se prikazuje slika i preko HDMi ali opet nije dobro, slika nije cijela (ne vide se rubovi i gornja i donja traka) i slika je također veoma ružna, zrnčasta i svi rubovi imaju kao nekakv bijeli odsjaj, slika ljepše izgleda na VGA... dakle monitor je Full HD 1920x1080 60HZ i sve je tako i naštimano u postavkama, što se drivera za grafu tiče nedavno sam ga updejto na najnoviji preko AMD-ove stranice... Dakle trebam pomoć oko toga kako da to sve naštimam, htio bi imati spojena obe stvari i da obe prikazuju sliku, cijelu konfu imate pod "Moj PC"... Hvala!

EDIT: evo uspio sam nastimati tako sto sam omogucio gpu scaling i nastimao jos neke opcije i stavio sam duplicat screen tako da na sada prenosi sliku preko oba kabla ali i dalje mi sikreno slika izgleda ljepše i jasnije na VGA nego na HDMI, na HDMi slika ima kao neke bijele crte na rubovima i slova izgledaju losije, kao da su malo van fokusa... ne znam dali je to normalno ili ne...

 

EDIT 2: uspio rijesiti, otisao u postavke monitora, pa ualzi, pod HDMi stisnuo "oznaka unosa" i psotavio "PC" zatim mi je monitor skroz izostrio i popravio sliku, i odna sam samo jos otisao na scaling i spotavio da mi bude preko cijelog monitora jer je sa strane onak bilo malo crnog, ugl sad je sve super :)

ibme74 pon 26.10.2015 23:10

Sada imam novi problem  svakih par minuta mi slika na sekundu nestane, onako zacrni i vrati se, kao da se pokusava prebaciti na drugi ulaz pa vrati, i skuzio sam da se to događa kada neko ukljuci recimo fen ili nesto slicno... u cemu bi mogao biti problem? kabel ili nesto drugo?

Lovrenko uto 1.12.2015 23:02

Molim pomoć!

Kupio sam novi Samsung smart TV i ne prepoznaje mi PC spojen HDMI kabelom.

Prije toga sam imao spojen stari TV VGA kabelom i sve je uredno radilo.

Imam Windowse 7 i AMD Radeon 7700 na PC-u.

Unaprijed hvala!

DeanSaJ sri 19.7.2017 16:29

Imam problem, kupio sam novi TV Tesla 32" spojio sam ga sa Laptopom Toshiba putem HDMI-on i sve je bilo oke radi kako treba slika zvuk sve, da bi nakon 2mj slika na tv-u samo zaledi i za par sekundi se ugasi TV. Kada ga opet upalim za 10min se TV ponovo ugasi. Ostavim TV sam da radi bez da ga spajam putem HDMI-om i radi normalno ne gasi se jel' upalim HDMI odma se pocnem gasiti. Kako da to riješim?

CyberDemonVZ sri 19.7.2017 17:38
DeanSaJ kaže...
Imam problem, kupio sam novi TV Tesla 32" spojio sam ga sa Laptopom Toshiba putem HDMI-on i sve je bilo oke radi kako treba slika zvuk sve, da bi nakon 2mj slika na tv-u samo zaledi i za par sekundi se ugasi TV. Kada ga opet upalim za 10min se TV ponovo ugasi. Ostavim TV sam da radi bez da ga spajam putem HDMI-om i radi normalno ne gasi se jel' upalim HDMI odma se pocnem gasiti. Kako da to riješim?

 Odma mijenjaj kabel. Za svaki slučaj.

Možda je došlo do oštečenja pa radi kratki spoj.

mrzm smglsnk ned 17.6.2018 13:43

Trebam malu pomoć.

Kupio sam TV Sony KD-55XE9005. Na njemu postoje četiri HDMI ulaza >
HDMI 1
HDMI 2
HDMI 3 (ARC)
HDMI 4
Također, imam grafičku karticu GeForce GTX 1050 Ti Windforce OC 4G.

Prvo sam, tutlek, samo spojio računalo na HDMI 2 (Raspberry Pi 3 sam upiknuo u HDMI 3) i veselim se kako je NVIDIA Control Panel prepoznao Sony TV, međutim kod njegove rezolucije je pisalo 1080p, 1920 x 1080 (native). Također, nije postojala mogućnost povećanja rezolucije. Rekoh, koji q!?

Tada sam malo prošvrljao opcijama telke i naišao na mogućnosti vanjskih ulaza u kojima postoji opcija Format HDMI signala koja, kad se izabere, daje dvije mogućnosti >
a) Standardni format
b) Poboljšani format: Prikazuje HDMI signale visoke kvalitete na HDMI ulazima 2 i 3. Odaberite tu opciju samo ako vaš uređaj podržava HDMI formate visoke kvalitete, poput 4K 60p 4:2:0 10bit, 4:4:4, 4:2:2

Rekoh, odlično. Kako je bila odabrana opcija Standardni format, izabrao sam Poboljšani format. Nikaj se nije automatski dogodilo nego sam u NVIDIA Control Panelu morao ručno izabrati (sad se pojavila ta mogućnost) 4k x 2k, 3840 x 2160. Napominjem da pored 1080p, 1920 x 1080 i dalje postoji oznaka (native). OK, fakat sam uspio promijeniti rezoluciju, ali kod NVIDIA colour settings mogu izabrati samo >
a) Output colour format: YCbCr420
b) Output colour depth: 8 bpc
c) Output dynamic range: Limited

Rekoh, idem probati HDMI 3 (ARC). Vratio sam rezoluciju na 1080p, 1920 x 1080 (native). Upiknuo sam u HDMI 3 (ARC) računalo, restartao ga i kad se podigao OS, automatski se na telki promijenila rezolucija na 4k x 2k, 3840 x 2160 pored koje se pojavila oznaka (native). Međutim, kod NVIDIA colour settings stoji >
a) Output colour format: YCbCr420
b) Output colour depth: 8 bpc
c) Output dynamic range: Limited

Tu sada postoji mogućnost promjene a), ali čim izaberem YCbCr422 ili YCbCr444, nestane slike na TV-u te se pojavi poruka Nema signala. Provjerite vanjski ulaz ili odaberite drugi ulaz koristeći tipku INPUT. Zašto? I ovaj Limited pod c) me hebe, zašto ne mogu izabrati Full? Ili zašto ne mogu izabrati 10 bpc pod b)?

Da ostavim računalo upiknut u HDMI 3 (ARC), a da u HDMI 2 upiknem Raspberry Pi 3? Ili da spojim obratno pa da u NVIDIA Control Panelu ručno promijenim rezoluciju na telki? Mogu li tu još nešto napraviti da izvučem najbolje iz grafulje i telke? Ili je ovo najbolje od najboljeg?

Pa nema smisla da na telki izaberem Standardni format te da na njoj ne koristim 4K rezoluciju, zar ne?

PS: Sorry svima na opširnom postu. Nisam čabe iz pisanja zadaćnica dobivao petice

zagi_84 sub 2.3.2019 18:03

Pozdrav ekipa...imam laptop Asus k53sd, win 10, ima hdmi, grafička je nvidia geforce 610m, 2 gb...i imam jedan stari CRT tv, ima samo scart i chinch...dali ih je ikako moguće spojiti, za povremeno pogledati koji film? Našao sam ove dvije opcije na ebay-u pa molim za savjet, dali je to izvedivo sa ovim adapterima, kojima je razlika u cijeni dosta velika ili postoji neko bolje riješenje? hvala na pomoći!

 

https://www.ebay.com/itm/1080P-HDMI-To-SCART-Converter-Cable-Audio-Video-Adapter-For-HDTV-DVD-SKy-PS3-uk/113441803288?epid=6026094226&hash=item1a69a88c18:g:pucAAOSwoQhcD5ay:rk:2:pf:0#rwid

 

https://www.ebay.com/itm/Fasdga-MINI-HDMI-to-3RCA-CVBS-Composite-Video-AV-Converter-Adapter-TV-PS3-V-D3B2/112893441756?epid=8017179758&hash=item1a48f936dc:g:1OgAAOSwl4Va9YS9

Lali uto 12.5.2020 18:11

Molim vas vašu preporuku kojim adapterom povezati externi disk na kojem imam filmove s televizorom na kojem postoje HDMI portovi ali ne i USB portovi? Televizor je firme Panasonic. Da li se to uopće može?

hvala

Vule ned 17.5.2020 01:35

Ne sa adapterom, teba ti neki media player, najzgodnije Android tv-box koji ima usb(minix,NEXBOX A95X, Xiaomi Mi Box itd itd), ili koji nema usb pa kupis usb adapter(Firestick 4k+adapter) 

ihush ned 17.5.2020 09:49
Lali kaže...

Molim vas vašu preporuku kojim adapterom povezati externi disk na kojem imam filmove s televizorom na kojem postoje HDMI portovi ali ne i USB portovi? Televizor je firme Panasonic. Da li se to uopće može?

hvala

 -samo smart ima player, običan tv nema i zato nema ni usb jer je beskoristan.

-možeš preko nekog media playera, npr PC ili dvbt koji ima pvr-player + da nema krize već bi bio ugašen stari dvbt(1) i potreban dvbt2 tj h.265 dekoder tj odgođeno gašenje za godinu dana pa je logično kupiti upraov neki dvbt2 koji ima player.

-drugi dio problema može biti što od diskova podržava neki uređaj na usb portu jer to nije PC koji može sve, npr možda podržava NTFS možda samo FAT32 ili napajanje stikići i 2.5" dobiju dovoljno struje kroz usb ali 3.5" mora i dodatnu struju, neki imaju i mjesto za ugradnju diska itd..

Roga1234 čet 16.6.2022 22:52

Pozdrav! Imam TV u dnevnom boravku koji bi htio povezati sa PC-om u sobi koji se nalazi odmah s druge strane zida. Planiram probušiti rupu kroz koju bi proveo hdmi kabel i mrežni kabel od rutera.

U slučaju da bluetooth signal do joysticka bude slab radi zida između bi proveo i neki produžni USB kabel sa bluetooth receiverom na kraju, da li mislite da će to biti potrebno?

Zanima me da li ima šta bolje od hdmi kabla za taj posao? TV bi koristio za streamanje serija i filmova i gejmanje sa PC-a pa je čim manji delay poželjan.

Mad Ant pet 17.6.2022 08:32
Roga1234 kaže...

Pozdrav! Imam TV u dnevnom boravku koji bi htio povezati sa PC-om u sobi koji se nalazi odmah s druge strane zida. Planiram probušiti rupu kroz koju bi proveo hdmi kabel i mrežni kabel od rutera.

U slučaju da bluetooth signal do joysticka bude slab radi zida između bi proveo i neki produžni USB kabel sa bluetooth receiverom na kraju, da li mislite da će to biti potrebno?

Zanima me da li ima šta bolje od hdmi kabla za taj posao? TV bi koristio za streamanje serija i filmova i gejmanje sa PC-a pa je čim manji delay poželjan.

 Za igranje moras tako (eventualno postoji Steam link app na Samsungu pa streamas Steam igre preko mreze).

 

Filmove mozes i preko mreze streamati, proizvođaci TV-a znaju imati neki "sharing" program za PC ili u Windowsima upalis DLNA server (media streaming) i onda ti ga TV vidi kao media uređaj/server i pustas film preko ugrađenog playera (sto je i najbolje zbog procesiranja). Ili koristis Kodi/Plex. Barem sto se velika 3 proizvođaca tice...