Televizori

TUTORIAL: Spajanje TV-a i PC-a

Toni93 sub 15.1.2011 00:17

pošto vidim da dosta forumaša ima problema s spajanjem pc-a i televizora,odlućio sam napraviti upute o spajanje ta dva uredaja

 

 

prije svega treba razlikovati spajanje analognim putem i digitalnim putem.analogno se spaja stari crt tv i graficke s vga ili s-video izlazom.digitalno se spajaju LCD/plazma televizori i novije graficke kartice s hdmi ili DVI-I izlazom.spajanje vga na recimo HDMI ulaz na LCD-u je nemoguće bez nekakvog konvertera koji je podosta skup.

 

 

DIGITALNO SPAJANJE

 

 

SPAJANJE LCD-a i PC-a  PUTEM HDMI-a:

 

  ovako spojeno je idealno jer HDMI kabel provodi sliku i zvuk.

zvuk prebacite da ide kroz HDMI kabel tako da odete u Control Panel>Sound>HDMI output>Set Default 

 

 

 

 

 

SPAJANJE LCD-a i PC-a  PUTEM DVI KABELA:

        ako vasa kartica ima od digitalnih izlaza samo DVI tada je ovo vas nacin za spajanje.jedina mana sustava je što DVI  kabel ne propušta zvuka pa ga morate dovesti do televizora putem drugog kabela.tako da provođenje zvuka do televizora ide ovim redosljedom Control Panel>Sound>Speakers>Set Default

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tutorial nije zavrsen.trebam jos obraditi spajanje analogno i neke sitnice.dan je bio naporan,a ja prvi put radim tutorial pa da ne srljam kao guske u magli dovrsetak ce potrajati nekoliko dana

 

 

ihush pon 17.1.2011 21:50
Toni93 kaže...

ako vasa kartica ima od digitalnih izlaza samo DVI tada je ovo vas nacin za spajanje.jedina mana sustava je što DVI  kabel ne propušta zvuka pa ga morate dovesti do televizora putem drugog kabela.tako da provođenje zvuka do televizora ide ovim redosljedom Control Panel>Sound>Speakers>Set Default

ispravak:

- DVI konektor može provoditi i audio. To samo ovisi o VGA. (npr adapter DVI-HDMI).

ATI (AMD) je od serije HD ubacio podršku za HDA (..audio) kroz dodatni driver.

nVidia je to imala rješeno dodatnim kabelom (prolazni SPDIF->), nove imaju identično ATIju.

Dakle sve VGA unazad par godina podržavaju audio, možda samo netko nema kabel ili instaliran driver.

 

U slučaju drivera, njega treba odabrati kao izlaz za zvuk (ne onboard audio).

 

miješanje različitih konektora je problem, ... recimo HDMI i neki drugi audio, recimo analog-chinch.

Tad je problem na TVu jer izborom HDMIa on prima sliku i zvuk na tom konektoru, rijeko se nudi neovisni izbor npr PC-audio, optical ...

 

Najviše problema stvara, miješanje terminologije; adapter ili konverter.

- mješanje vrste signala; analog-digital ... da sad neidemo u ostale standarde kao dolby, DTS, ... za koje je potreban odgovarajući dekoder.

... i zaštita, HDCP, DRM ... kao i sam kabel recimo HDMI 1.3

 

Spajanje na CRT TV je očajno. Recimo nema HDMI, novije VGA nemaju TVout. (composite-Svideo..). Tad je rješenje konverter.

ALI.... - konverteri su, skupi, nedobavljivi, nekvalitetni... (-relativno). Na kraju kad proradi ipak nije željena-očekivana kvaliteta i gušt.

jer, recimo neki player kao WD, Popcorn.. su tad bolje rješenje. Ili za parsto kuna običan DVB-t prijemnik s USB priključkom i podrškom za divx... bez ostalih gnjavaža, radi.

Sve ostalo (iznad 1000kn) je logičnije kupiti LCD-TV s HDMIom nego konverter za npr 400-700kn.

 

Spajanje na HDMI je (samo teoretski) jednostavno, jer...

recimo banalna stvar kao novi driver za audio nema podršku za istovremeno play na analog+digital... što je stari driver imao. Ili stvar zaštite... Nikad kraja problemima.

 

Dodatne kombinacije, pojačala, reciveri, kućna kina i zvučnici koje obično već imate na PCu i kako to sve pospajati... uf, dosta.

 

Ponekad je lakše spojiti vešmašinu s TVom nego PC, ali za browsanje onda mora i frižider... koji nije kompatibilan s mišem pa se centrifuga gasi, dok TV prima program za opkuhavanje umjesto nogometa a windowsi se dižu i spuštaju sami od sebe. HiTech-nirvana... ili  blagodati tehnologije. {#}

 

-prijedlog, dodati slike za konektore muško-ženske, produžne, adaptere, splitere.. raznih boja, naziva itd..

recimo 3.5" stereo jack je klasičan PC audio konektor. (kao slušalice). ...(poznat i kao banana..mada je to pogrešan naziv jer je banana jack nešto drugo..)

invmb sri 4.1.2012 16:30

Imam Win 7  v64,  graficka: Ati Radeon HD 4670 s HDMI izlazom   i TV TOSHIBA  s HDMI ulazom x2.   Oboje spojio s HDMI kablom (novim prije 4h stigao postom na adresu)

i problem !? 

Kad na TV-u prebacim na HDMI pojavi mi se slika od mog desktopa na kompu i nista vise, tj bez ikonica samo cisti desktop. U opcijama SOUNDA sam nesto cackao i dobio sam zvuk s

PC-a na TV ali sliku nikako. Kad pokrenem VLC

ili neki drugi player na TV i dalje ista slika samo se cuje pjesma koja ide. Citama na netu, da je najednostavnije povezivanje PC-a  i TV s HDMI kablom i da odmah SVE ide i slika i ton ali kod mene izgleda ide samo ton i desktop slika.

Gdje grijesim? gdje treba jos podesavati da mogu kad pokrenem VLC player i neki film da to gledam na TV-u??

 

Hvala :)

messiah čet 5.1.2012 09:54

U Win7 - desni klik na desktop i onda na screen resolution, pogledaj dali ti je pod multiple displays uključena opcija duplicate these displays.

Sada ti je vjerovatno uključeno extend these displays (zamisli kao nastavak na monitoru sa desne strane), povuci npr. vlc sa monitora na tv i to bi trebalo radit :)

skip čet 7.6.2012 00:23

Problem: Spajam Pc na Toshiba full HD LCD TV s obicnim VGA kablom jer na grafickoj nema HDMI, ali dobivam samo sliku slabije rezolucije 1380*720px,
nekontam zasto nedaje FULL HD 1080 ako je TV full hd. Inace na monitoru normalno vidim full HD sliku što znaci da graficka podrzava full hd.
thanx

error_666 čet 7.6.2012 01:07

Ukoliko grafika ima DVI,a svaka novija ima ,trebas DVI-HDMI adapter.Obicno dodje u kutiji,ubodes ga u DVI utor na grafi, a s druge strane adaptera HDMI kabl do TV-a

 

P.S. Da ne bude zabune,na slici je jedan adapter,uslikan s obje strane.

Sum_of_all_fears pet 8.6.2012 00:06

Onda TV mora imati VGA ulaz ili imaš problem.

 

Treba ti VGA to chinch (ili SCART) adapter, program PowerStrip ili specijalizirani konverter poput ovog. Što se tiče PowerStrip varijante - sretno. Nekad radi, nekad ne. Meni na Radeonu 9550 nije radilo kako spada.

 

Oprezno sa PowerStripom - sa pogrešnim postavkama u nekim (rijetkim) slučajevima možeš spaliti nekvalitetne izlaze/ulaze na grafi ili TVu.

skip ned 10.6.2012 13:42

Pa naravno da TV ima VGA ulaz - Pc i TV su spojeni VGA kablom ali pitanje je zasto se dobiva samo rezolucija 1380*720px ako je

TV FULL HD ?

a na monitoru normalno vidim full HD što znaci da graficka podržava Full HD.

Vegeta ned 10.6.2012 13:57
skip kaže...
Problem: Spajam Pc na Toshiba full HD LCD TV s obicnim VGA kablom jer na grafickoj nema HDMI, ali dobivam samo sliku slabije rezolucije 1380*720px,
nekontam zasto nedaje FULL HD 1080 ako je TV full hd. Inace na monitoru normalno vidim full HD sliku što znaci da graficka podrzava full hd.
thanx

Kako mozes na monitoru normalno vidjeti full hd sliku ako ju nisi namjestio?Koju karticu imas?

fight sub 11.8.2012 08:36

ovako mene zanima jedna druga stvar,imam graficku geforce gtx 460,ujedno podrzavam plazmu panasonik, monitor lcd samsung p2770hd,sljedece je kad spojim racunalo putem hdmi panasonik,zvuk mi je na vanskim zvucnicima dog na tv zvuk ne radi,

i ne mogu nac pravu rezoluciju,a recimo kad spojim lcd putem hdmi,zvuk mi se automatski cuje na zvucnicima od monitora a vanjski mi ne rade,zanima me dali se putem hdmi moze nekaj napravit, a da se cuje zvuk i na lcd i vanjskim zvucnicima ujedno,i molio bih pomoc kako to da

ucinim koji je postupak pomoc.{#}

apoteka sub 11.8.2012 10:14

rezolucija pc-tv zna stekat. meni na fullhd lg lcd bolje odgovara 1920x1200 nego 1080

zvuk zavisi kako su ti spojeni ti vanjski zvucnici. moze bit da plazma ima stariju verziju hdmi koja ne prenosi zvuk.
kad spojis lcd, otidi u control panel - audio i odaberi zvucnu kartici kao izvor zvuka, ako tako spajas

fight sub 11.8.2012 17:11
apoteka kaže...
rezolucija pc-tv zna stekat. meni na fullhd lg lcd bolje odgovara 1920x1200 nego 1080

zvuk zavisi kako su ti spojeni ti vanjski zvucnici. moze bit da plazma ima stariju verziju hdmi koja ne prenosi zvuk.
kad spojis lcd, otidi u control panel - audio i odaberi zvucnu kartici kao izvor zvuka, ako tako spajas
ma meni ne steka reyolucija nego ju ne mogu namjestit recimo kao na lcd,a sto se zvuka tice,zanima me dali se moze namjestit,ako ukljucim hdmi,
da mi se cuju i vanski i od lcd ili tv yajedno zvucnici da ne moram stalno prestekavat,a drugo ja u panelu nigdje ne vidim zvucnu osim ikonice sound.

 

marq23 pon 3.9.2012 14:28

E ovako, imam spojen pc na jedan hdmi ulaz od tv-a, a xbox na drugi ulaz, imam još i kučno kino koje mi je spojeno sa telkom sa scartom koji mi služi čisto za surround .Na pc-u imam disable-an hdmi zvuk (spojeno mi je iz zvučne u kučno kino) dok je xbox-ov zvuk preko hdmi-a. Mene sada zanima dali postoji koji način da se zvuk sa telke (kad je uključen pc ili xbox, znači kada prebacim na hdmi1 ili hdmi2 da kučno kino producira te zvukove) jer kada stavim na tv programe onda normalno radi sorround. Ispičavam se ako sam nešto nejasno napisao i natrabunjao. Čisto pitam dal postoje kakvi switcheri ili nešto za šta neznam? Hvala unaprijed za bilo koji savjet.

Asta uto 18.9.2012 17:15
ihush kaže...
Toni93 kaže...

ako vasa kartica ima od digitalnih izlaza samo DVI tada je ovo vas nacin za spajanje.jedina mana sustava je što DVI  kabel ne propušta zvuka pa ga morate dovesti do televizora putem drugog kabela.tako da provođenje zvuka do televizora ide ovim redosljedom Control Panel>Sound>Speakers>Set Default

ispravak:

...

 

Najviše problema stvara, miješanje terminologije; adapter ili konverter.

- mješanje vrste signala; analog-digital ... da sad neidemo u ostale standarde kao dolby, DTS, ... za koje je potreban odgovarajući dekoder.

... i zaštita, HDCP, DRM ... kao i sam kabel recimo HDMI 1.3

 

Spajanje na CRT TV je očajno. Recimo nema HDMI, novije VGA nemaju TVout. (composite-Svideo..). Tad je rješenje konverter.

ALI.... - konverteri su, skupi, nedobavljivi, nekvalitetni... (-relativno). Na kraju kad proradi ipak nije željena-očekivana kvaliteta i gušt.

jer, recimo neki player kao WD, Popcorn.. su tad bolje rješenje. Ili za parsto kuna običan DVB-t prijemnik s USB priključkom i podrškom za divx... bez ostalih gnjavaža, radi.

Sve ostalo (iznad 1000kn) je logičnije kupiti LCD-TV s HDMIom nego konverter za npr 400-700kn.

 

...

Ili npr. SCART konverter sa priključcima chinch za zvuk i S-Video za sliku, nekad bilo...al šuma kabela + SCART kabel koma

zizkamas pet 28.12.2012 14:14

Ovako imam problem... Znaci ja sam spojio hdmi kabelom i kompjuter i lcd od sony-a i znaci prebacim na kanal na televiziji na hdmi1 i nista mi se ne pojavljuje samo crna slika probo sam i na hdmi2, hdmi3, pc, komponente i sve ali mi je crna slika sta da radim... Sa strane sam usteko na televiziji zato jer imam na zidu TV pa nemogu nigdje drugo.... :/

Asta pet 28.12.2012 14:39
zizkamas kaže...

Ovako imam problem... Znaci ja sam spojio hdmi kabelom i kompjuter i lcd od sony-a i znaci prebacim na kanal na televiziji na hdmi1 i nista mi se ne pojavljuje samo crna slika probo sam i na hdmi2, hdmi3, pc, komponente i sve ali mi je crna slika sta da radim... Sa strane sam usteko na televiziji zato jer imam na zidu TV pa nemogu nigdje drugo.... :/

Možda trebaš na kompu nešto podesiti da dobiješ hdmi izlaz iako bi to trebalo automatski ?

mbojcic pet 22.2.2013 13:42

kako mogu spojit hdmi kabel na laptop koji nema izlaz za hdmi kabel ima jedino usb i meni se čini da se zove RGBD izlaz onaj ki za projektor pa onakav izlaz sa puno malih rupica. molim vas odgovor. Hvala

zeko73 pet 22.2.2013 14:11
mbojcic kaže...
kako mogu spojit hdmi kabel na laptop koji nema izlaz za hdmi kabel ima jedino usb i meni se čini da se zove RGBD izlaz onaj ki za projektor pa onakav izlaz sa puno malih rupica. molim vas odgovor. Hvala

Ako nemš hdmi ili dvi utor na lap topu onda nikako..