Ostale hardverske teme

Preporuka UPS-a (neprekidnog napajanja)

bugonja čet 4.8.2011 18:18

u zadnje vrijeme stalno mi nestaje struje pa mi treba pomoc jer neznam tocno sta da trazim.trebalo bi mi nesto na foru produžnog kabla ali da ima baterije u sebi tako da kad nestane struje da te baterije preuzmu rad na sebe taman toliko (par minuta) da ja mogu sam ugasit računalo.samo gledam kad ce mi vrisnit disk radi MORONA/IDIOTA/KRETENA iz HEP-a jer cim se krene trosit vise struja stalno prekidi.nadam se da shvaćate sta trazim.

 

nesto na foru laptopa kad mi je baterija unutra a laptop na struji.nestane struje al nema veze jer baterija preuzme rad.

athlon64 čet 4.8.2011 18:21

Jel znaš što je UPS ?  to je idealno rješenje za tebe , ugl to ti je kao produžni kabel sa akumulatorom unutra , komp ti moze radit 10-ak minuta nakon nestanka struje , taman da ga ugasis i spremis sve sto ti treba , samo moras kupit ups koji odgovara tvom napajanju , al to ce ti netko drugi savjetovat , ja neznam , btw on ti u sebi ima i prenaponsku zastitu.

191x7 čet 4.8.2011 18:28
bugonja kaže...

e hvala da tako nesto mi treba gledam konkretno ovaj

 

http://www.links.hr/index.php?naziv=Prenaponska+za%9Atita+EATON+Protection+box%2C+5+uti%E8nica&option=artikl&id_kategorija=1506&id_artikl=150.600.110

 

jer nemam previse novaca a cini mi se OK

 

EDIT: hvala ljudi od pomoci ste ovo cu narucit u roku od 2 minute jer sam toliko ljut,jucer kupim disk danas nestane 5 puta u roku 2 minute JIBM.hvala

To ti nije UPS već samo produžni s prenaponskom zaštitom. UPS-i ti inaće dođu znatno više, preko 400 Kn...

UPS = Uninterupted Power Supply = Neprekidan izvor snage odnosno neprekidno napajanje.

E sad kakav UPS (koliko jak) trebaš to ovisi o tome kakav monitor i kakvo napajanje koristiš...

191x7 čet 4.8.2011 19:07

To je slabo, samo 240W. Nije dostatno ni za jedan preslabi uredski komp s LCD monitorom a kamo li za neku žulju od kante s katodnim monitorom.

Zato sam i pitao kakvo računalo ima i kakav monitor, da ne uzme neki koji će mu pištati i gasiti se već da uzme nešto dovoljno jako za računalo koje ima.

191x7 čet 4.8.2011 20:22
bugonja kaže...

vec sam kupio.cyber power dx 600

 

bitno mi je samo da kad struje nestane da imam jednu minutu da ugasim PC normalno,ništa više

Super, a jesi li siguran da ti je dovoljno jak?

Očito nisi u obzir uzimao moje postove...

bugonja čet 4.8.2011 20:37

hvala na savjetima korisni su al kao sto sam rekao,pise mi u programu da je bateija na 100% i da imam 7 minuta vremena.to mi je i vise nego dovoljno.samo mi treba da ga zgasim kad krene blesiranje kao danas pred grmljavinu i to je to.

191x7 čet 4.8.2011 20:44
bugonja kaže...

hvala na savjetima korisni su al kao sto sam rekao,pise mi u programu da je bateija na 100% i da imam 7 minuta vremena.to mi je i vise nego dovoljno.samo mi treba da ga zgasim kad krene blesiranje kao danas pred grmljavinu i to je to.

Nekako ti ne vjerujem; UPS-u treba barem 12 sati da se baterija napuni,a tebi je kao već na 100%...

Ajd isčupaj iz utičnice sad komp, zanima me hoće li ti i koliko držati na bateriji.

a možeš i pokrenuti nešto zahtjevno, zanima me jel ti UPS dovoljno jak da drži i komp pod opterečenjem...

ljubo2mad pet 5.8.2011 20:26

ja spojio na svojeg ups-a i monitor i komp i ruter i sad dok pukne struja sve radi skoro pola sata na bateriji,ali uzeo sam ovaj jaci jer slabiji nisu ni sekundu drzali,navodno je to i ok zastita za komp.

g12356 pet 5.8.2011 21:08
tnakir kaže...

UPS sluzi tome da ti da par minuta da sigurno spremis rad i ugasis racunalo. Nije mu namjena da glumi generator i da ti daje struje 2 sata dok se ti igras.

  Ja govorim o tvorničkim informacijama koje sam pročitao iz buga.Nisam znao koja je ''referentna konfiguracija računala'' pri testiranju kapaciteta UPS-a.Uostalom da bih bio šef nekog IT odjela nebih htio zaustavit produkciju zbog nedostatka struje,a serveri moraju i najgorje uvjete preživljavati.

rambox pet 5.8.2011 21:41
bugonja kaže...

vec sam kupio.cyber power dx 600

 

bitno mi je samo da kad struje nestane da imam jednu minutu da ugasim PC normalno,ništa više

Hm da si dobro kupil nisi normalno kaj drugo,  kad se žuriš s kupnjom bezveze trebal si malo pričekat da vidiš još drugih mišljenja kolko ja vidim ovaj model uopce nema zaštitu DSL linije e svašta.{#}{#}

 

Znaci Telefonski ULAZ-IZLAZ pa onda imaš, i Prenaponsku zaštitu po Telefonskoj liniji koja se spaja na Ruther pa se onda štiti i taj uređaj i cjeli komp s te strane.{#}

 

Kad se radi o današnjem modernom UPS za komp, onda on mora imat obavezno i Prenaponsku zaštitu DSL linije u slučaju ako Grom udari u Telefonske linije iznad zemlje a to se događa jako cesto zapravo. Znači u tom slučaju ide preko Telefona opterečenje, pa u Ruther koji u tom slucaju biva spržen zajedno sa mrežnom karticom a i cjelim kompom u dost slučajeva.{#}

 

Svaki kvalitetan UPS od poznate firme, opet APC jer se radi o kvaliteti koja i je najbitnija tu zaštitu ima ovak si kupil polovičnu zaštitu s tim UPS-om to sigurno osim u slučaju ak ti klasičan komp nije spojen na internet bežicno kaj drugo. Uglavnom polovična rješenja su najskuplja, pokrio si jedan dio tj rješio problem iznenadnog gašenja kompa ali da ti je komp zašticen nije je po naponskoj mreži ali po Telefonu ti prijeti itekakva opasnost za vrjeme ljetnih Oluja.{#}

 

Kolko znam spomenul si da imaš kod sebe, u naselju losu struju znači velike oscilacije i cesti padovi napona ispod 220V pa si onda mogu mislit na kaj liče telefonske linije s druge strane koje idu po zraku tj stupovima kao i kod vecine ljudi kod nas u Hrvatskoj. Onda nakon jačeg nevremena obicno PC Servisi, imaju navalu kaj drugo jer su ljudi nezaštičeni tj loše upučeni s čim se treba zaštitit i kaj zapravo kupit a da korisniku nudi kompletnu zaštitu da ne bi imali problema jer preventiva je najbitnija itekak. {#}{#}

 

 

http://www.novatech.co.uk/novatech/prods/peripherals/uninterruptiblepowersupplies/ups/cyberpower/dx600e.html

tnakir pet 5.8.2011 21:57
g12356 kaže...
tnakir kaže...

UPS sluzi tome da ti da par minuta da sigurno spremis rad i ugasis racunalo. Nije mu namjena da glumi generator i da ti daje struje 2 sata dok se ti igras.

  Ja govorim o tvorničkim informacijama koje sam pročitao iz buga.Nisam znao koja je ''referentna konfiguracija računala'' pri testiranju kapaciteta UPS-a.Uostalom da bih bio šef nekog IT odjela nebih htio zaustavit produkciju zbog nedostatka struje,a serveri moraju i najgorje uvjete preživljavati.

Kakve veze imaju serveri sa kucnim racunalom? Jesi ikad vidio serverski UPS?*

bugonja pet 5.8.2011 23:01
rambox kaže...
bugonja kaže...

vec sam kupio.cyber power dx 600

 

bitno mi je samo da kad struje nestane da imam jednu minutu da ugasim PC normalno,ništa više

Hm da si dobro kupil nisi normalno kaj drugo,  kad se žuriš s kupnjom bezveze trebal si malo pričekat da vidiš još drugih mišljenja kolko ja vidim ovaj model uopce nema zaštitu DSL linije e svašta.{#}{#}

 

Znaci Telefonski ULAZ-IZLAZ pa onda imaš, i Prenaponsku zaštitu po Telefonskoj liniji koja se spaja na Ruther pa se onda štiti i taj uređaj i cjeli komp s te strane.{#}

 

Kad se radi o današnjem modernom UPS za komp, onda on mora imat obavezno i Prenaponsku zaštitu DSL linije u slučaju ako Grom udari u Telefonske linije iznad zemlje a to se događa jako cesto zapravo. Znači u tom slučaju ide preko Telefona opterečenje, pa u Ruther koji u tom slucaju biva spržen zajedno sa mrežnom karticom a i cjelim kompom u dost slučajeva.{#}

 

Svaki kvalitetan UPS od poznate firme, opet APC jer se radi o kvaliteti koja i je najbitnija tu zaštitu ima ovak si kupil polovičnu zaštitu s tim UPS-om to sigurno osim u slučaju ak ti klasičan komp nije spojen na internet bežicno kaj drugo. Uglavnom polovična rješenja su najskuplja, pokrio si jedan dio tj rješio problem iznenadnog gašenja kompa ali da ti je komp zašticen nije je po naponskoj mreži ali po Telefonu ti prijeti itekakva opasnost za vrjeme ljetnih Oluja.{#}

 

Kolko znam spomenul si da imaš kod sebe, u naselju losu struju znači velike oscilacije i cesti padovi napona ispod 220V pa si onda mogu mislit na kaj liče telefonske linije s druge strane koje idu po zraku tj stupovima kao i kod vecine ljudi kod nas u Hrvatskoj. Onda nakon jačeg nevremena obicno PC Servisi, imaju navalu kaj drugo jer su ljudi nezaštičeni tj loše upučeni s čim se treba zaštitit i kaj zapravo kupit a da korisniku nudi kompletnu zaštitu da ne bi imali problema jer preventiva je najbitnija itekak. {#}{#}

 

 

http://www.novatech.co.uk/novatech/prods/peripherals/uninterruptiblepowersupplies/ups/cyberpower/dx600e.html

  struja je kod mene dobra,samo   nekad kad je grmljavina bude onako da nestane 2-3 puta zaredom na 5 sekundi i to je to.

 

ruter mi je u prizemlju a MOJ PC na 2. katu tako da mi ta DSL zaštita apsolutno ne treba.

 

danas sam ga malo testirao i izdržao je cca 8 minuta na bateriji i naravno sam ugasio PC.sto se mene tice,samo nek traje i ja sam prezadovoljan

SPLICO212 pet 5.8.2011 23:20

Da ne otvram novu temu mec me par dana hebe slab napon i telka mi se svako malo gasi  i upali i sad mi treba ups Tv je panasonic42x10y plasma a komp je

Athlon 2x4 640

Corsair tx 650

6 GB Ddr3 rama

Nvidia gtx460 768 mb

Ssd Mushkin Callisto Deluxe 2 120 gb

Asrock 890 

I sad bi mi trebao Ups za sve to a da nije nenormalno skup

rambox sub 6.8.2011 00:17
bugonja kaže...
rambox kaže...

 

Kolko znam spomenul si da imaš kod sebe, u naselju losu struju znači velike oscilacije i cesti padovi napona ispod 220V pa si onda mogu mislit na kaj liče telefonske linije s druge strane koje idu po zraku tj stupovima kao i kod vecine ljudi kod nas u Hrvatskoj. Onda nakon jačeg nevremena obicno PC Servisi, imaju navalu kaj drugo jer su ljudi nezaštičeni tj loše upučeni s čim se treba zaštitit i kaj zapravo kupit a da korisniku nudi kompletnu zaštitu da ne bi imali problema jer preventiva je najbitnija itekak. {#}{#}

 

 

http://www.novatech.co.uk/novatech/prods/peripherals/uninterruptiblepowersupplies/ups/cyberpower/dx600e.html

  struja je kod mene dobra,samo   nekad kad je grmljavina bude onako da nestane 2-3 puta zaredom na 5 sekundi i to je to.

 

ruter mi je u prizemlju a MOJ PC na 2. katu tako da mi ta DSL zaštita apsolutno ne treba.

 

danas sam ga malo testirao i izdržao je cca 8 minuta na bateriji i naravno sam ugasio PC.sto se mene tice,samo nek traje i ja sam prezadovoljan

A preko čega ti je spojen komp na internet žica ili Bežicni internet, ili ste svi u kuči na jedan Ruther spojeni Bežično jer ak je žica ili ak je neko u kuči spojen žicom itekak ti treba zaštita DSL linije jako se varaš pa i samog Ruthera ak nečeš da ga Grom skuri ko Jaje na Tavici. {#}{#}

191x7 sub 6.8.2011 01:39

Prenaponska zaštita je pod muss (s zaštitom telefonske linije naravno). UPS dobro dođe (da se računalo ne ugasi prisilno). No ništa od toga ne može pomoći ako grom udari blizu ili direktno. Zato računalo i ostale uređaje treba iskopčati iz struje i telefonskog sustava (i antenskog npr televizore) ako je nevrijeme. Koliko god prenaponska zaštita bila kvalitetna i jaka, ona može samo određenu jakost struje (i napon) spriječiti, nešto reda veličine groma proći će bez problema i nanjeti veliku štetu. Prenaponska zaštita je tu da pegla šiljke napona kao što su oni do kojih dođe naglim isključenjem velikih potrošaća i slično te za sprječavanje prenapona da ošteti uređaj, ali samo prenapona do određenog iznosa (recimo 50i dio napona groma npr) kao kada grom udari par stotina metara od kuće pa do kuće (ili telefonskom linijom) dođe određeni povišeni napon. Ako grom pukne negdje skroz blizu (u dvorište, u kuću/zgradu, u antenu), nema te prenaponske zaštite koja će pomoći, samo će pregoriti i propustiti napon dalje. Sad zamislite da vam ode UPS i cijeli komp samo zato što ste mislili da je UPS idealna zaštita od prenapona...

 

Grom je toliko jak da elektricitet putuje zrakom, koji je jako dobar izolator, i to veliku udaljenost samo zato što postoji vlage u zraku. Mislite da jedan uređajčić tipa prenaponske zaštite od 200 Kn može spriječiti toliki naboj direktno? Vidite i sami koliko to smiješno zvuči.

 

No prenaponsku zaštitu treba imati. Struja je kod nas užas, redovito napon prelazi 240V i ide i do 250V. To škodi uređajima koji su uglavnom dizajnirani za 220V uz tolerancije od 210 - 230 V. Naša Elektra nafrlji napon na 240V i više kako bi u nekim krajevima gdje su vodovi loši bilo 210-220V koliko traži europska regulativa. Ako vam žarulje (klasične) često crkavaju - treba vam prenaponska zaštita za uređaje jer vjerojatno vam je napon dost velik (izmjerite ako znate i imate kako). Moj UPS večinu vremena radi u AVR (Automatic Voltage Regulation) modu jer je napon na ulazu velik (a AVR pali kad očita 235V ili više).

 

UPS treba imati ako imate česte prekide struje. Kod mene tokom jeseni ili u proljeće zna biti po 2-3 (ili čak i više) par-sekundnih prekida opskrbe električnom energijom dnevno (službeno objašnjenje - čvorci i ptice slijeći i polijeću s vodova, problem rješavaju tek kad povisite ton ili objasnite da ste neka faca koja rastura elektrotehniku, a problem se kad-tad opet vrati).

 

Dakle ukratko:

- Prenaponska zaštita skoro OBAVEZNO

- UPS poželjno

- ugasiti i iskapčati iz struje (i telefonske linije, antene, ...) kad sijeva - OBAVEZNO i bez dvoumljenja!

rambox sub 6.8.2011 02:42
191x7 kaže...

Prenaponska zaštita je pod muss (s zaštitom telefonske linije naravno). UPS dobro dođe (da se računalo ne ugasi prisilno). No ništa od toga ne može pomoći ako grom udari blizu ili direktno. Zato računalo i ostale uređaje treba iskopčati iz struje i telefonskog sustava (i antenskog npr televizore) ako je nevrijeme. Koliko god prenaponska zaštita bila kvalitetna i jaka, ona može samo određenu jakost struje (i napon) spriječiti, nešto reda veličine groma proći će bez problema i nanjeti veliku štetu. Prenaponska zaštita je tu da pegla šiljke napona kao što su oni do kojih dođe naglim isključenjem velikih potrošaća i slično te za sprječavanje prenapona da ošteti uređaj, ali samo prenapona do određenog iznosa (recimo 50i dio napona groma npr) kao kada grom udari par stotina metara od kuće pa do kuće (ili telefonskom linijom) dođe određeni povišeni napon. Ako grom pukne negdje skroz blizu (u dvorište, u kuću/zgradu, u antenu), nema te prenaponske zaštite koja će pomoći, samo će pregoriti i propustiti napon dalje. Sad zamislite da vam ode UPS i cijeli komp samo zato što ste mislili da je UPS idealna zaštita od prenapona...

 

Grom je toliko jak da elektricitet putuje zrakom, koji je jako dobar izolator, i to veliku udaljenost samo zato što postoji vlage u zraku. Mislite da jedan uređajčić tipa prenaponske zaštite od 200 Kn može spriječiti toliki naboj direktno? Vidite i sami koliko to smiješno zvuči.

 

No prenaponsku zaštitu treba imati. Struja je kod nas užas, redovito napon prelazi 240V i ide i do 250V. To škodi uređajima koji su uglavnom dizajnirani za 220V uz tolerancije od 210 - 230 V. Naša Elektra nafrlji napon na 240V i više kako bi u nekim krajevima gdje su vodovi loši bilo 210-220V koliko traži europska regulativa. Ako vam žarulje (klasične) često crkavaju - treba vam prenaponska zaštita za uređaje jer vjerojatno vam je napon dost velik (izmjerite ako znate i imate kako). Moj UPS večinu vremena radi u AVR (Automatic Voltage Regulation) modu jer je napon na ulazu velik (a AVR pali kad očita 235V ili više).

 

UPS treba imati ako imate česte prekide struje. Kod mene tokom jeseni ili u proljeće zna biti po 2-3 (ili čak i više) par-sekundnih prekida opskrbe električnom energijom dnevno (službeno objašnjenje - čvorci i ptice slijeći i polijeću s vodova, problem rješavaju tek kad povisite ton ili objasnite da ste neka faca koja rastura elektrotehniku, a problem se kad-tad opet vrati).

 

Dakle ukratko:

- Prenaponska zaštita skoro OBAVEZNO

- UPS poželjno

- ugasiti i iskapčati iz struje (i telefonske linije, antene, ...) kad sijeva - OBAVEZNO i bez dvoumljenja!

Pa normalno da ništa nije 100%, ali ko ima kvalitetnu prenaponsku zaštitu nema kaj iskljucivat fizicki iz zida bilo telefon ili strujni kabel to je skroz nepotrebno.{#} Tak se to ne radi šta češ napravit, ak te nema doma ko če onda iskljucit duhovi jel ili ko zapravo pa zakaj si onda kupil uređaj za zaštitu ak moraš još i fizicki iskljucivat sve onda ga baci kroz prozor i gotovo kaj ne.{#}

 

Kvalitetna prenaponska zaštita, nema samo preusmjeravanje viška napona ili prenapona več ima i sistem i tak je to zamišljeno da sama sebe zrtvuje u kriticnoj situaciji dakle sam uređaj krepa i prekine dovod struje pa uređaji koji su na njega spojeni ostaju citavi ovo dole na fotki u slučaju kod APC to je ono bitno. Oni skuplji prenaponski uređaji preko 200kn i više, opet APC ko drugi a može i Belkin imaju vrjeme reakcije od 1 Nano Sekunde u slučaj najgore situacije tak piše u specifikacijama i tak je ispitano.{#}

 

Ja znam za jedan slučaj ne iz prve ruke, ali iz druge jer je jedan frend električar i tak to uglavnom dogodilo se ovo i to prije 4 godine Grom je udaril u krov na Kuči u Zagorju a on je posle radil na sprženim instalacijama i tak to. Uglavnom sve kaj je u kuci bilo spojeno na struju, je otišlo k vragu kak se kaže normlano kaj drugo e sad ide zanimljiv dio frend električar kaže da je kod tog čovjeka na prenaponsku zaštitu Belkin inače i to jedan skuplji model bilo spojeno Kucno Kino te Sat Budilica i Komp ali nije TV zakaj ne pitaj ko zna fučkaj ga sad.{#}

 

Kak sam več rekel sve je pocrkalo, kaj je bilo spojeno u struju u Kuci a ono kaj je bilo spojeno na Belkin ostalo je citavo no sam uređaj više nije radil kad su sve popravili dakle Belkin je odradil svoje i spasil stvar i pri tome odapel. Živa istina frend sigurno ne laže videl je sve na svoje oči, štetu i ostalo tak se dogodilo ali mi još nije jasno zakaj TV nije bil spojen na Prenaponsku koji baksuzi. Uglavnom udar Groma u krov kuče manji požar na krovu, je ugašen uspomoč kiše i ukučana i to je to Prenaponska je obavila za kaj je i namjenjana  mislim da ne treba ništ više reci jel.{#}{#}