Ostale hardverske teme

Moja prava u svezi garancije

Jakovp pet 27.1.2017 19:07
Stjepanj kaže...
Krepo mi dvbt tuner, uzeo drugi na webu pise 12mj garancija a na kutiji od proizvoda 24mj, na servisnom papiru 12mj...jebo lud zbunjenog pa dobili munjenog😎

 A jel piše šta na računu?

Stjepanj pet 27.1.2017 19:17
Jakovp kaže...
Stjepanj kaže...

ne! obican racun onaj "uski dugacki", a valjda vrijedi ovo sto pise na servisnom papiru...mislim koje budalastine!lp

 E onda je dobro pitanje... si probao pitati u dućanu?

 ma jok, jebes 200kn, ja sam to odma shvatio kao 12mj i amen samo mi nije jasna ta retardirana praksa da na svakom papiru/kutiji/proizvodu pise drugacije...

ihush pet 27.1.2017 20:03

garancija-jamstvo je stvar proizvođača, trgovac nema s time ništa. Distributer je odgovoran za sve, pa i prijevod uputa, garanciju na nekom tržištu, sve različito je kažnjivo-prekršaj.

 

odgovornost za robu, trgovca je nešto drugo, u EU, 2 godine, .. ali je problem vrijednost robe, tj trgovac može navesti bilo što, ali on ne piše zakon nego ga se pridržava ili dobije kaznu u suprotnom.

 

kupac pak bira po kojoj osnovi.. a pošto je ovo hipotetsko pitanje, nema zaključka, osim, pitaj relevantne trgovca-distributera i ono što piše na kutiji je madatorno (u suprotnom ni ta kutija ne smije na tržište, prekršaj za inspektorat).

crazy_luđak uto 31.1.2017 11:10
ihush kaže...

garancija-jamstvo je stvar proizvođača, trgovac nema s time ništa. Distributer je odgovoran za sve, pa i prijevod uputa, garanciju na nekom tržištu, sve različito je kažnjivo-prekršaj.

 

odgovornost za robu, trgovca je nešto drugo, u EU, 2 godine, .. ali je problem vrijednost robe, tj trgovac može navesti bilo što, ali on ne piše zakon nego ga se pridržava ili dobije kaznu u suprotnom.

 

kupac pak bira po kojoj osnovi.. a pošto je ovo hipotetsko pitanje, nema zaključka, osim, pitaj relevantne trgovca-distributera i ono što piše na kutiji je madatorno (u suprotnom ni ta kutija ne smije na tržište, prekršaj za inspektorat).

 Ovo nije istina. Imao sam primjer SSD-a od samsunga koji posvuda ima 60mj garancije, ali kod edigitala ima 24mj. Zašto? Zar ne određuje to samsung kao proizviđač? Eventualne reklamacije na proizvod podnosiš trgovcu, a ne direktno proizvođaču  a zbog toga što trgovac uvozi (ili prodaje) prizvode tog proizvođača, oni određuju na koliko će podržavati jamstvom prizvod. Minimum je godinu dana, ali ništa ih ne obvezuje da se drže onog što je sammy odredio

ihush uto 31.1.2017 11:26

jel ti jasno .. npr zakon? Deklaracija? Obaveza distributera na tržištu? npr sama ambalaža (jezik, sastojak čarapa, pcja..) prijevod uputa i (aha) garancija.

tko to određuje? Proizvođač, tj postavlja distributera, ako na kutiji piše 1kg, tad mora biti 1kg, ako piše 60mjeseci.. pogodi dalje. U suprotnom, mora biti druga ambalaža.. (točno, nije važna garancija u npr japanu, kanadi, nego TU-kod lokalnog distributera).

 

-izuzeto, od obaveza kao deklaracija (nema zakonske obaveze prijevoda i sl ali sadržaj mora odgovarati navedenom na ambalaži. Ambalaža je dio robe, neodvojiv, obavezan u maloprodaji pa i zabranjeno prodavati rinfuzu-ne veliko u trgovini na malo..),.. (izuzeto) je online (globalni šoping..), i tad je ambalaža sve, trgovac nema s tim ništa.

distributer to rješava ugovorom s proizvođačem, ne onak ofrlje.. u suprotnom nije distributer nego na crnjaka.. i treba ga kazniti.

 

+ ne miješaj (a to rade i trgovci, ponekad namjerno, ponekad u neznanju), garanciju i odgovornost trgovca za robu, dvije odvojene stvari, 2 godine je u EU .. a to i trgovac možda pokušava izjednačiti, mulja. KAd ga se stisne, tad garancija vrijedi kao što je navedeno i trgovac ne može o tome odlučivati.

 

ili misliš da je edigital/tergovac =zakon? LOL .. pa sad što nije točno/istina.. ili nešto :))

 

ponovo-važno (kroz temu), dvije različite stvari, garancija i odgovornost trgovca, kupac pak bira za njega povoljniju i ima pravo na obje opcije (i kad je garancija kraća, nepostojeća..).

odnosno, ovo bi bilo za slučaj da nema distributera (na crno-sivo).. tj tad je samo EU-2 god.. bez garancije... + moguća kazna za robu kojoj ambalaža ne odgovara stanju..

 

+ odvojeno gledaj, pravnu osobu, trgovac, uvoznik-distributer, jedno s drugim nema veze mada može biti ista firma. Trgovina=trgovac. Kupac posluje s trgovcem, koji je lančano povezan s ostalima i zakon ga je prisilio na posredovanje za garanciju (kao preuzimanje robe). On je tad posrednik, ne odlučuje ništa. EU-2god odgovornost je pak samo njegova, nema veze s distributerom-proizvođačem, tj tako ga se tjera na kvalitetniji odnos, robu.. ponašanje.

crazy_luđak uto 31.1.2017 17:46

ako piše 60mjeseci.. pogodi dalje. U suprotnom, mora biti druga ambalaža.. (točno, nije važna garancija u npr japanu, kanadi, nego TU-kod lokalnog distributera).

 

Upravo sam ti i naveo primjer različitih garancija na isti proizvod na istom tržištu (kod nas). Nije isti distributer, no dogovara li onda svaki distributer svoje trajanje garancije?

 

garanciju i odgovornost trgovca za robu, dvije odvojene stvari, 2 godine je u EU .. a to i trgovac možda pokušava izjednačiti, mulja. KAd ga se stisne, tad garancija vrijedi kao što je navedeno i trgovac ne može o tome odlučivati.

 

Razumijem ako je odvojeno, no ovaj trgovac je upravo izjednačio duljinu garancije sa svojom minimalnom zakonskom odgovornošću za robu na 2 godine. Kako da tu onda kupac ostvari svoje pravo na garanciju koju je propisao proizvođač (i ima li uopće to pravo)?

 

Zna se desiti da je garancija na nešto (tipa microsd kartice) vani po 10 godina, a mi ovdje dobijemo mizernu od 2god. Opet razumijem, ali ovdje čak na našem tržištu postoje drugi koji nude veću (originalnu) garanciju od 60mj.

Bengasi pon 27.2.2017 13:29

Bok svima, imam jedan problem. Laptop star dvije godine mi se u zadnjih par dana dosta usporio, treba mi puno duže da se upali, te zna često zablokirati. Ta promjena dogodila se u jednom danu, do tad je sve bilo normalno, a koristim ga za iste stvari. Zanima me mogu li ga nositi na garanciju jer mi još uvijek vrijedi ili će odbiti pogledati u čemu je problem jer laptop u principu radi, jedino je problem u brzini. Hvala na odgovoru :)

ihush pon 27.2.2017 18:47

garancija je za kvar.. ovo da ti pogledaju je stvar servisa, neće odbiti nego naplatiti.. pogledati i ako nađu problem npr disk možda zamijeniti pod garancijom a tad bi trebalo biti besplatno.

- usporavanje, većina uzroka, soft-smeće+postavke svega (nema veze s kvarom-garancijom-servisom), kvar diska (i početak kvara..), pregrijavanje. Ostalo bi se drugačije ponašalo.

- ako je pregriijavanje npr zbog prašine (normalno da se naupune rebra..) tad se to obično naplaćuje.

 

zapravo, pitaš servis, oni ti mogu reći, mi možemo samo nagađati.

DOme123 pon 3.4.2017 20:55

Dobar dan, prije mjesec dana curi mi je upao samsung s6 edge u vodu (ne slanu) te joj se on resetirao te nastavio radit da bi se onda ugasio tek tad ga je stavila u rizu, sad kad ga upali pojavi se samsungov logo te se samo ugasi, zanima me posto je mobitel pod garancijom (pod tele2) da li bi ga servis prihvatio, te da li  ga se uopce isplati popravljat o svom trosku.

Milka30 sri 9.8.2017 13:48

Moj sljedeci problem i nije vezan uz garancije,ali posto dosta pametnih ljudi prati ovu temu,mozda i dobijem kakav konkretan odgovor!

 

  14.6.2017 Nekakva zenska je izlazila sa parkinga i udarila u moj automobil.Steta je manja,pa sam htio da se dogovorimo(EU izvjesce),no,ona je samo usla u automobil i pobjegla.

Zapisao sam broj tablica i nazvao policiju!Policajac je napravio ocevid i rekao je da se javim njenoj osiguravajucoj kuci.Triglav osiguranje.

Javio sam se Triglavu,oni su me uputili kod procjenitelja stete,koji je ustvrdio stetu od 1700 KN.

No,izvjesna gospođica (nakon sto smo je jedva nasli) i dalje je odbijala priznati krivicu,te potpisati EU izvjesce.

Morao sam cekati 22 dana da dobijem ocevid od policije.

Nakon 22 dana dolazim sa ocevidom kod procjenitelja i on izdaje racun sa procjenitim radovima,te jedan primjerak salje Triglavu,drugi meni!

 

 Preko 30 dana je proslo od tada.Triglavovci mi nista ne javljaju,samo me salju od sluzbenika do sluzbenika-jer oni o tome nista ne znaju....Nakraju preko veze ipak saznajem da je moj slucaj dodjeljen izvjesnome gospodinu Kresimiru iz Zagreba,koji se jednostavno odbija javiti na telefon.U par navrata sam zatekao zauzetu vezu,mob stavim na automatsko spajanje nakon prekida zauzeca,on se opet ne javlja!

 

  Negdje na stranici Triglav osiguranja sam procitao da je rok placanja 15 dana,da onda sljede zatezne kamate,ali kako da ja uopce znam u kojoj je fazi moja procedura,kada se svi prave glupi i nitko nista ne zna!

Kome se zaliti?

toxic sri 9.8.2017 14:07
Milka30 kaže...

Moj sljedeci problem i nije vezan uz garancije,ali posto dosta pametnih ljudi prati ovu temu,mozda i dobijem kakav konkretan odgovor!

 

  14.6.2017 Nekakva zenska je izlazila sa parkinga i udarila u moj automobil.Steta je manja,pa sam htio da se dogovorimo(EU izvjesce),no,ona je samo usla u automobil i pobjegla.

Zapisao sam broj tablica i nazvao policiju!Policajac je napravio ocevid i rekao je da se javim njenoj osiguravajucoj kuci.Triglav osiguranje.

Javio sam se Triglavu,oni su me uputili kod procjenitelja stete,koji je ustvrdio stetu od 1700 KN.

No,izvjesna gospođica (nakon sto smo je jedva nasli) i dalje je odbijala priznati krivicu,te potpisati EU izvjesce.

Morao sam cekati 22 dana da dobijem ocevid od policije.

Nakon 22 dana dolazim sa ocevidom kod procjenitelja i on izdaje racun sa procjenitim radovima,te jedan primjerak salje Triglavu,drugi meni!

 

 Preko 30 dana je proslo od tada.Triglavovci mi nista ne javljaju,samo me salju od sluzbenika do sluzbenika-jer oni o tome nista ne znaju....Nakraju preko veze ipak saznajem da je moj slucaj dodjeljen izvjesnome gospodinu Kresimiru iz Zagreba,koji se jednostavno odbija javiti na telefon.U par navrata sam zatekao zauzetu vezu,mob stavim na automatsko spajanje nakon prekida zauzeca,on se opet ne javlja!

 

  Negdje na stranici Triglav osiguranja sam procitao da je rok placanja 15 dana,da onda sljede zatezne kamate,ali kako da ja uopce znam u kojoj je fazi moja procedura,kada se svi prave glupi i nitko nista ne zna!

Kome se zaliti?

E da si kod mene već bi ti riješili :)

uglavnom zakonski rok od trenutka prijave štete pa do riješavanja je 60 dana ako je prijava po polici obveznog osiguranja, za kasko osiguranje je 30 dana.

Pa vidi što možeš. 

Giopriest ned 13.8.2017 01:18
Stjepanj kaže...
Krepo mi dvbt tuner, uzeo drugi na webu pise 12mj garancija a na kutiji od proizvoda 24mj, na servisnom papiru 12mj...jebo lud zbunjenog pa dobili munjenog😎

 to nije nista cudno ... stvar je jednostavna ... ako ti krepa unutar 12mjeseci to ti pokriva prodavac ... a ako ode unutar 12-24 mjeseci pokriva ti proizvodad .... i ja sam uzeo napjanje sa 12 godina garancije pa mi trgovina dala 2 godine dok ostatak ako se sta dogodi ide direktno preko proizvodaca ... isto ide i za onaj samsungov ssd  ...

Milka30 ned 13.8.2017 11:11
toxic kaže...

E da si kod mene već bi ti riješili :)

uglavnom zakonski rok od trenutka prijave štete pa do riješavanja je 60 dana ako je prijava po polici obveznog osiguranja, za kasko osiguranje je 30 dana.

Pa vidi što možeš. 

Možeš li mi možda linkati tu stavku u zakonu?

Trenutak prijave štete se smatra pod;Trenutak same nesrece(kada policiji prijavljujem),trenutak prijave nesreće procjenitelju?

Sutra ce biti 2 mjeseca,nitko mi nista ne javlja,totalno me ignoriraju!

ihush ned 13.8.2017 11:24
Giopriest kaže...
Stjepanj kaže...
Krepo mi dvbt tuner, uzeo drugi na webu pise 12mj garancija a na kutiji od proizvoda 24mj, na servisnom papiru 12mj...jebo lud zbunjenog pa dobili munjenog😎

 to nije nista cudno ... stvar je jednostavna ... ako ti krepa unutar 12mjeseci to ti pokriva prodavac ... a ako ode unutar 12-24 mjeseci pokriva ti proizvodad .... i ja sam uzeo napjanje sa 12 godina garancije pa mi trgovina dala 2 godine dok ostatak ako se sta dogodi ide direktno preko proizvodaca ... isto ide i za onaj samsungov ssd  ...

 -ne.

zakon, trgovac je odgovoran bez obzira na postojanje garancije ili ono što napiše, 24 mj.. dok garancija može biti duža-kraća. Kupac pak bira po kojoj osnovi će reklamirati (bolje garancija). U oba slučaja, trgovac je onaj koji to za kupca mora odraditi dok je u slučaju garancije samo posrednik.

-potrošna roba (toneri, napajanja, baterije i sl.) imaju drugačije garancije, ne spadaju striktno pod taj zakon (jer su potrošna roba)... tako da napajanje nije usporedivo npr s MBO garancijom ni po trajanju ni po rutini (servisu-praksi) načinu rješavanja reklamacije..

važno (u tvom primjeru) ako proizvođač da 12 godina garanciju, nevažno je što trgovac kaže, garancija vrijedi. Trgovac je u tom slučaju samo posrednik i ne može ni odbiti reklamaciju. To što se trgovci izvlače (i jači su od prosječnog kupca, mogu) nema veze sa zakonom, pravilima igre..

toxic ned 13.8.2017 12:05
Milka30 kaže...
toxic kaže...

E da si kod mene već bi ti riješili :)

uglavnom zakonski rok od trenutka prijave štete pa do riješavanja je 60 dana ako je prijava po polici obveznog osiguranja, za kasko osiguranje je 30 dana.

Pa vidi što možeš. 

Možeš li mi možda linkati tu stavku u zakonu?

Trenutak prijave štete se smatra pod;Trenutak same nesrece(kada policiji prijavljujem),trenutak prijave nesreće procjenitelju?

Sutra ce biti 2 mjeseca,nitko mi nista ne javlja,totalno me ignoriraju!

 

https://www.zakon.hr/z/370/Zakon-o-obveznim-osiguranjima-u-prometu

 

Pročitaj si članak 12 nn 76/13, 152/14

Dolje ti print screen

 

A rok ti kreće od trenutka kada si štetu prijavio navedenom osiguranju

 

 

daniel2809 uto 5.11.2019 15:49

Imam i ja jedno pitanje s pravima... Kupio u jednoj trgovini proizvod koji je pod jamstvom i nepopravljiv. Isti proizvod više ne drže i nije dostupan kod dobavljaca. Sad mi nude da u trgovini potrošim iznos koji je uređaj plaćen na bilo šta. A ja ne želim bilo šta, hoću proizvod koji sam platio. Imam pravo na povrat novaca?

daniel2809 uto 5.11.2019 16:24

Hvala puno, al da i malo pojasnim. U ljutnji i žurbi sam skratio. Kupio sam tipkovnicu Logitech G810 u 2. mjesecu 2018. i ima jamstvo dvije godine. Reklamirao sam ju zbog više problema (sve sitnice) i nadao sam se da će ju popravit. Kazu mi da je nepopravljiva, pa da sad iskoristim 959 kuna (koliko je tipkovnica placena) na bilo šta ili mi daju tipkovnicu G613 1 za 1, a G613 ima cijenu od 899 kuna, odnosno, još me zakinu za 60 kuna kod te zamjene. Želim isključivo G810 jer mi je idealna (G613 mi je ružnija i nema RGB). Tvrde da je to adekvatna zamjena jer je proizvod jednakih ili boljih karakteristika koje su relevantne. Ako imam temelja da se borim, ja bi najrađe novce i kupio G810 vani gdje još imaju zalihe ili rabljenu kod nas...

ihush uto 5.11.2019 16:30

-kompliciraš :)

-jamstvo proizvođača, reklamacija je obrađena, nema popravka.. tad jedino što može je zamjena identičnim (ne slično, ništa drugo, isti model-serija, sve ostalo je kemijanje koje trgovci po refleksu rade dok ne pokupe kaznu, jer porezi-carine i sl su vezani za konkretnu robu, proizvođača..). Ako nema identičnog, ide povrat. Tim novcem tad možeš što želiš, kupiti ili otići, ako kupiš tad je to nova kupnja, novi račun i novo jamstvo i nema nikakve veze sa starim računom ili robom ..

+ kad dobiješ zamjenu (identične robe) tad dobiješ i novi račun-jamstvo identično kao da si ponovo kupio identičan proizvod.

-postoji odgovarajuća tema, prava potrošača.. -zakon. Sve ostalo žališ se i ovisno o odgovoru trgovca, prijaviš na mingo.hr (kroz nekoliko sati sve riješe).

daniel2809 uto 5.11.2019 16:42

Znam da kompliciram, isprike, al htio sam se uvjerit da je odgovor isti :D

Mailom su mi vec dva puta odbili zahtjev za povratom. Zvao sada info telefon ministarstva gospodarstva, radno vrijeme je od 10-14, pa cu sutra vidjet dalje, hvala puno :)

ihush uto 5.11.2019 16:47

-ne obavlja se ništa telefonom, nije to ćakulanje u bircu.. mailom.

-prvo zatražiš od trgovca popravljeno, ako nema popravka zamjena novim ili povrat novca. Zamjena i povrat novca su skoro identični za kupca, tj ako dobiješ novac i kupiš isti proizvod tad je situacija identična, imaš novi račun-jamstvo i novi ispravan proizvod, to je svrha jamstva. Trgovac s tim nema ništa, tj on je samo posrednik. Zato treba koristiti jamstvo kad postoji, ne materijalni nedostatak (za robu koja nema jamstvo) tj tad bi se sve dogovarao s trgovcem, ali tad ti biraš i na kraju ako nema dogovora ide povrat novca samo je procedura sporija-nejasna.

-ako trgovac odbije, tad prijaviš na mingo, nema smisla prije. Sad su ažurni, kako zaprime prijavu već isti dan se može očekviati rješenje, izuzetno pohvalno (zato i postoje, kao i zakon..).

daniel2809 uto 5.11.2019 16:56

Trazio sam. Trazio sam ili popravljeno ili novi identican proizvod ili novce. Jednom ponudili G613, a drugi puta neku losiju tipkovnicu i naveli povrat nije moguc i da ide zamjena sa proizvod sa slicnim karakteristima ili da doplatim za sto god hocu. Dakle, dva puta su me odbili mailom i prije mailova jednom telefonski (poziv su snimali, ako je bitno). Poslat cu im jos jednom sada. Ovo je od velike pomoci, hvala!

daniel2809 ned 10.11.2019 14:31

Čisto da javim, i 4. puta su odbili vratiti novce, nego su čak i ponudili tipkovnicu od 700 kuna u zamjenu 1 za 1 (moja je plaćena prvobitno 960 kuna), te se vadili na to da je to adekvatna zamjena zbog sličnih specifikacija. Onda smo se uspjeli dogovoriti na zamjenu za G513 1 za 1. Obzirom da je njezina cijena 1400kn i relativno je slična mojoj G810 mislim da ću biti zadovoljan (iako mi je G810 draža), pa se nisam dalje natezao za povrat novaca. Hvala na pomoći :)

Čitatelj pon 11.11.2019 14:43

To su ti opet Omron (Romer G) prekidaci. Mozda tebi pasu, meni nikako.

 

Zato sam si na vrijeme kupio G610 sa MX Brown switchevima. Ima bijelo svjetlo,

al je stalno iskljuceno jer mi to smeta i bljesti previse u oci. Nemam potrebe za tim kad znam tipkati bez gledanja.

 

A sto je najgore, sad je cijena duplo veca nego kad sam ju kupio. Platio sam ju 79€ redovna cijena,

a sad se moze naci od 130 do 200€.

 

Sad da uzimam, bila bi to Das Keyboard 4 Root sa MX Brown, ali je 50% skuplja nego tada Logitech.