ihush uto 12.3.2019 14:28

-obično se takve stvari nalaze po trgovinama.. čak ne mora biti bijele tehnike, računala.. ali logično je to prvo mjesto za potražiti. :))

-nasuprot, u ljekarnama i pekarama ugl nema, pa ako već radiš top listu pretraživanja .. možda pomogne (mada više zvuči kao vic, zar ne..) :)

-8 mjesta su u ipak 'veći', od jeftikanera za 50kn do nelimitirano ali vjerojatno da se nađe za 100-200 u svakoj trgovini.

 

kao btw, možda je važan položaj-orjentacija utičnice, neki su pod 90stupnjeva, neki 45, neki šuko, neki philips.. s prekidačem ili bez, pa duljina kabla 1,5-3-5m.. itd. uz boje crna-bijela, ostale sporadično. Nije lako odlučiti se s toliko mogućnosti izbora. (sorry.. smiješno mi je malo..) :)))

 

+ napomena, kad tražiš, produžni, je kabel koji služi produživanju, dužina, dok je razvodni onaj koji služi razvođenju (više) priključaka. Po navedenom, tažiš razvodni s 8 priključaka.

Domagochi uto 12.3.2019 15:02
ihush kaže...

-obično se takve stvari nalaze po trgovinama.. čak ne mora biti bijele tehnike, računala.. ali logično je to prvo mjesto za potražiti. :))

-nasuprot, u ljekarnama i pekarama ugl nema, itd. uz boje crna-bijela, ostale sporadično. Nije lako odlučiti se s toliko mogućnosti izbora. (sorry.. smiješno mi je malo..) :)))

 

+ napomena, kad tražiš, produžni, je kabel koji služi produživanju, dužina, dok je razvodni onaj koji služi razvođenju (više) priključaka. Po navedenom, tražiš razvodni s 8 priključaka.

 + broj od tvog psihijatra

ihush uto 12.3.2019 15:07

-to je novo pitanje, druga tema i ako želiš možeš je otvoriti, no nećeš dobiti odgovor jer je to po gdpr-u podatak koji se ne dijeli samo tako. Nađi svog šrinkića, usput provjeri kako se može ili ne mora komunicirati na forumu. Postoji izbor. Konkretno postavljeno pitanje, odgovor s kojim ako nisi zadovoljan možeš ispraviti, ignorirati, prijaviti i sl.

-naučit ćeš :))

love2ml86 uto 12.3.2019 15:28
ihush kaže...

-obično se takve stvari nalaze po trgovinama.. čak ne mora biti bijele tehnike, računala.. ali logično je to prvo mjesto za potražiti. :))

-nasuprot, u ljekarnama i pekarama ugl nema, pa ako već radiš top listu pretraživanja .. možda pomogne (mada više zvuči kao vic, zar ne..) :)

-8 mjesta su u ipak 'veći', od jeftikanera za 50kn do nelimitirano ali vjerojatno da se nađe za 100-200 u svakoj trgovini.

 

kao btw, možda je važan položaj-orjentacija utičnice, neki su pod 90stupnjeva, neki 45, neki šuko, neki philips.. s prekidačem ili bez, pa duljina kabla 1,5-3-5m.. itd. uz boje crna-bijela, ostale sporadično. Nije lako odlučiti se s toliko mogućnosti izbora. (sorry.. smiješno mi je malo..) :)))

 

+ napomena, kad tražiš, produžni, je kabel koji služi produživanju, dužina, dok je razvodni onaj koji služi razvođenju (više) priključaka. Po navedenom, tažiš razvodni s 8 priključaka.

Čovjek postavi konkretno i sasvim normalno pitanje i ti odlučiš odgovoriti sa baljezganjem.

 

OT

Skuplja varijanta:

https://www.links.hr/hr/prenaponska-zastita-apc-pm8-gr-8-uticnica-150900067

Jeftinija varijanta:

https://www.chipoteka.hr/artikl/16462/kabel-produzni-8-mjesta15mm2-prenaponska-zastita-aluminijski-15m-3571000510

bill_jobs uto 12.3.2019 15:58
love2ml86 kaže...

Čovjek postavi konkretno i sasvim normalno pitanje i ti odlučiš odgovoriti sa baljezganjem.

 Ako čovjek ne zna da se produžni kabeli mogu kupiti u bilo kojoj trgovini elektronike/IT trgovini, onda mi nije jasno kako se uspio ovdje na forumu registrirati?

Ljudi stvarno ispituju svakakve gluposti...

love2ml86 uto 12.3.2019 16:13
bill_jobs kaže...

 Ako čovjek ne zna da se produžni kabeli mogu kupiti u bilo kojoj trgovini elektronike/IT trgovini, onda mi nije jasno kako se uspio ovdje na forumu registrirati?

Ljudi stvarno ispituju svakakve gluposti...

Rekao bih da ne postoje glupa pitanja, ljudi pitaju što ne znaju..

bill_jobs uto 12.3.2019 16:17
love2ml86 kaže...

Rekao bih da ne postoje glupa pitanja, ljudi pitaju što ne znaju..

 Itekako postoje glupa pitanje, to je samo još jedna od debilnih teza.

I ljudi ispituju takva pitanja zato što su lijeni nešto sami potražiti, ukucati nešto u google i općenito uključiti mozak.

ihush uto 12.3.2019 19:08

.. i ljute se kad netko drugi neće klikati-googlati za njih ili dati rješenje, pogotovo ako im se to konkretno kaže :) pri tome zaborave priču o ribi, lako je dati ribu, jedan obrok, što dalje, ako nauči pecati..

 

naravno, ja sam kriv, jer sam na konkretno pitanje dako precizan odgovor :)) ok, malo nategnuto, ali točno, pristojno. U suprotnom treba prijaviti, ispraviti i sl.

filip1 ned 21.2.2021 14:57

želio bih si napraviti produžni kabel od 10 metara za radionu pa me zanima vaše mišljenje da li će mi sve moći raditi ok

imam puno kabla od 1.5mm kvadratnih a mislim da je između 3 i 3 i pol kw

trebam spojiti 6 masina u radioni na taj kabel
masine su male za malu stolarsku radionu

stupna busilica 350w
dekupir pila 205w
ubodna pila 620w
tracna slajferica 275w
tokarski stroj 400w
masina za graviranje 160w

da li je pametno to sve staviti na jedan kabel ili je bolje razvesti na 2 puta po 3 utičnice

normalno svi strojevi nikada nece biti ukljuceni u isto vrijeme

hvala

Old Iggy ned 21.2.2021 15:20
filip1 kaže...


imam puno kabla od 1.5mm kvadratnih a mislim da je između 3 i 3 i pol kw


Kvadrat i pol je za 10, ne 16A.

Ja bi išao na dva kabela, bez obzira što nećeš koristiti sve odjednom, za svaki slučaj ako ikad zatreba.

x360gamer pet 16.12.2022 11:21

Da ne otvaram novu temu.
Na jednoj utičnicu u dnevnoj su mi spojeni:
LG OLED, a1 TV, soundbar, ruter, PS5 i sad po novom 3.5 kW klima.
Sve je to na nekom jeftinom produžnom kablu, pa se bojim da nešto ne bi štimalo kada bude sve u isto vrijeme upaljeno.
Pretpostavljam da ima razlike od kabla do kabla (produžnog) ili po kvadraturi ili po nečem 2., pa malo za stručno mišljenje / preporuku koji kabel uzeti i gdje a da sve šljaka dobro - pevex, links, Kaufland?

mbaksa pet 16.12.2022 14:16
x360gamer kaže...
Da ne otvaram novu temu.
Na jednoj utičnicu u dnevnoj su mi spojeni:
LG OLED, a1 TV, soundbar, ruter, PS5 i sad po novom 3.5 kW klima.
Sve je to na nekom jeftinom produžnom kablu, pa se bojim da nešto ne bi štimalo kada bude sve u isto vrijeme upaljeno.
Pretpostavljam da ima razlike od kabla do kabla (produžnog) ili po kvadraturi ili po nečem 2., pa malo za stručno mišljenje / preporuku koji kabel uzeti i gdje a da sve šljaka dobro - pevex, links, Kaufland?

3,5 W je puno. Jako puno. Tako da bih ti preporučio da to ne spajaš u strujnu letvu (pretpostavljam da si zapravo govorio o strujnoj letvi, a ne o produžnom kabelu) - lako moguće je da ti to piše i u uputama.

 

Znači, ostavi ostale uređaje na toj strujnoj letvi koju sad imaš (ili kupi neku bolju, s prenaponskom i eventualno drugim zaštitama), a za klimu si nabavi neki produžni kabel (baš produžni, a ne strujnu letvu u koju možeš uštekati više uređaja) koji bi apsolutno minimalno trebao biti deklariran na 16 A (3.680 W), a po mogućnosti i više, ako nađeš. I uštekaj taj produžni s klimom u drugu utičnicu u zidu. Ako nemaš slobodnu utičnicu u zidu, onda je možda bolje kupiti razdjelnik (T-utikač) nego strujnu letvu. Opet, ciljaj na utičnicu u koju ćeš uštekavati čim manje uređaja, tj. čim slabije uređaje.

x360gamer pet 16.12.2022 14:56
mbaksa kaže...
x360gamer kaže...
Da ne otvaram novu temu.
Na jednoj utičnicu u dnevnoj su mi spojeni:
LG OLED, a1 TV, soundbar, ruter, PS5 i sad po novom 3.5 kW klima.
Sve je to na nekom jeftinom produžnom kablu, pa se bojim da nešto ne bi štimalo kada bude sve u isto vrijeme upaljeno.
Pretpostavljam da ima razlike od kabla do kabla (produžnog) ili po kvadraturi ili po nečem 2., pa malo za stručno mišljenje / preporuku koji kabel uzeti i gdje a da sve šljaka dobro - pevex, links, Kaufland?

3,5 W je puno. Jako puno. Tako da bih ti preporučio da to ne spajaš u strujnu letvu (pretpostavljam da si zapravo govorio o strujnoj letvi, a ne o produžnom kabelu) - lako moguće je da ti to piše i u uputama.

 

Znači, ostavi ostale uređaje na toj strujnoj letvi koju sad imaš (ili kupi neku bolju, s prenaponskom i eventualno drugim zaštitama), a za klimu si nabavi neki produžni kabel (baš produžni, a ne strujnu letvu u koju možeš uštekati više uređaja) koji bi apsolutno minimalno trebao biti deklariran na 16 A (3.680 W), a po mogućnosti i više, ako nađeš. I uštekaj taj produžni s klimom u drugu utičnicu u zidu. Ako nemaš slobodnu utičnicu u zidu, onda je možda bolje kupiti razdjelnik (T-utikač) nego strujnu letvu. Opet, ciljaj na utičnicu u koju ćeš uštekavati čim manje uređaja, tj. čim slabije uređaje.

 Hvala na odgovoru. Da, mislio sam na strujnu letvu.

Problem je da nemam niti jednu utičnicu do te.

Samo je ta jedna i na njoj se sve nalazi - ustekano u strujnu letvu.

 

 

fer-de-lance pet 16.12.2022 22:16

Zapravo, ako je to klima 3.5 kW toplinske snage, njezina maksimalna električna snaga je vjerovatno oko 1800 W.

A uz ovo sve ostalo računaj cca. 2200 W teoretski (cca.10A struje).

Letva ti je vjerovatno deklarirana na 16A, a ak je manje kupi neku 16A.

Osigruač ti je vjerovatno 10 ili 16A i žice su u skladu s tom strujom, tak da trebaš letvu koja je deklarirana na isto koliko osigurač ili jaču.

16A je maksimum kaj postoji za jednu fazu, samo nemoj uzimati neke šrot kineske letve.

 

x360gamer pet 16.12.2022 23:15

Tako sam i ja računao, da iako je klima 3.5 kw, da troši manje.
Dali onda mogu bez brige kupiti neku bolju letvu i biti miran da će sve šljakati kad dođe ljeto?
U najgorem slučaju, pa samo će baciti sklopku ne?

Znam da je preporučljivo klimu stavljati na posebnu utičnicu, ali sad neke gluposti speljavati s stemanjen i novim kablima rade da bi izbjegao, ako je sve ok i ovako naravno?

 

Edit:

Evo i link klime. Znači, ako sve dobro razumijem, ona max potroši 1.1 kW. Znači, uz TV i sve ovo, na utičnici bi trebalo biti 1.5 kw? Znači da bi trebala držati bez problema?

 

Edit 2:

Dali je ovo vrijedno tih para?

Čini se da je kabel kvalitetan?

mzopg pet 16.12.2022 23:39
x360gamer kaže...

Tako sam i ja računao, da iako je klima 3.5 kw, da troši manje.
Dali onda mogu bez brige kupiti neku bolju letvu i biti miran da će sve šljakati kad dođe ljeto?
U najgorem slučaju, pa samo će baciti sklopku ne?

Znam da je preporučljivo klimu stavljati na posebnu utičnicu, ali sad neke gluposti speljavati s stemanjen i novim kablima rade da bi izbjegao, ako je sve ok i ovako naravno?

 

Edit:

Evo i link klime. Znači, ako sve dobro razumijem, ona max potroši 1.1 kW. Znači, uz TV i sve ovo, na utičnici bi trebalo biti 1.5 kw? Znači da bi trebala držati bez problema?

 

Edit 2:

Dali je ovo vrijedno tih para?

Čini se da je kabel kvalitetan?

 Ja osobno nikako ne bi držao klima uređaj na istom strujnom krugu kao i osjetljivu elektroniku. Klima ima vanjski motor (vjerojatno je kod tebe inverter) koji ne radi uvijek istom snagom. Uz to kod paljenja obično povuče više struje što uzrokuje kratkotrajni pad napona, što elektronika ne voli.

 

Taj commel obično uvozi (brendira) škart kinesku el. opremu, sve što sam ikada imao od njih bi se raspalo i pokvarilo jako brzo. Ovo na slici djeluje kvalitetnije, ali ja bi svejedno gledao nekakvu provjerenu firmu, tipa APC.

fer-de-lance pet 16.12.2022 23:39

Da, nemaš frke, čak ti vjerovatno ni ova nije problematična osim ako je baš šrot (jel ima kakve oznake, proizvođač, max struja itd.?).

A "sklopku" ti bude bacilo samo ako preopteretiš prek maksimalne struje, kaj ne budeš sigurno, čak i ako je 10A.

Primjera radi, kak sam si sam radio instalacije, dopeljao sam samo jedan kabel 3x2.5 mm2 u dnevni boravak, razračvao na više utičnica i poštekano sad sve i svašta, nikad nikakvih problema.

I još iz par tih utičnica idu po dvije letve van, šuma kabela...

Ajd, bar mi je cable managment kak spada, pa se ne vide, jedino sam par utičnica stavio na previše vidljiva mjesta, pa je sad ružno za vidjet, ali budem i to jednom premjestio kad žena ne bude ljuta pa mi dozvoli 

 

x360gamer pet 16.12.2022 23:52

Dečki, dogovorite se :D
Osobno također mislim ovo što piše kolega FDL, ali pošto nisam bio siguran i nisam na ti s strujom, htio sam pitati da budem 100% siguran.
Da klima bude sama na strujnom krugu nema šanse, jer da čak i idem kupiti poseban produžni kabel za nju i razvlačiti ga po stanu do druge utičnice, opet će nešto biti na tom osiguraču.
Ovo me brine, što kažeš da mi je osjetljiva tehnologija na letvi zajedno s klimom koja prilikom paljenja uzrokuje pad napona - ali opet.. pa zar stvarno tih 1kw koliko piše može napraviti pizdariju? Ili nešto onda ne kužim?
Letva koju sad imam je kineska neka, nekad jeftino kupljena, ali piše 16A/240 tako da po tom pitanju se čini ok - iako neću riskirati i kupit ću nešto onda kvalitetnije (a i treba mi 7 utora).

fer-de-lance pet 16.12.2022 23:54
mzopg kaže...

 Ja osobno nikako ne bi držao klima uređaj na istom strujnom krugu kao i osjetljivu elektroniku. Klima ima vanjski motor (vjerojatno je kod tebe inverter) koji ne radi uvijek istom snagom. Uz to kod paljenja obično povuče više struje što uzrokuje kratkotrajni pad napona, što elektronika ne voli.

 

Taj commel obično uvozi (brendira) škart kinesku el. opremu, sve što sam ikada imao od njih bi se raspalo i pokvarilo jako brzo. Ovo na slici djeluje kvalitetnije, ali ja bi svejedno gledao nekakvu provjerenu firmu, tipa APC.

Poprilično su stroga pravila kod toga, pa današnje klime imaju dosta dobro filtriranje pa motori ne uspiju puno smeća vratiti u mrežu.

I inverterske imaju soft start, tak da nema nikakvih problema kad počne vrtit kompresor.

 

A Commel je fakat čudan.

Imam njihov kupaonski indikator, nije baš odlučan u šaltanju pa često zaiskri (loš opružni rad), ali nikak da zakaže, i začuđujuće dobra plastična konstrukcija.

Imam i njihov kupaonski ventilator, isto začuđujuće ok, automatski osigurači isto, premda to još nisam došao u situaciju zaključiti jel im valja, samo tri puta do sad sam imao kratki i odradili sve ok.

A neke stvari su im totalno smeće, tak da se nikad s njima ne zna.

Ali može biti da su digli standarde pa ovo novije kaj sam kupio nije više šrot.

BTW, u radioni sam si nedavno postavljao jednu letvu na zid, rasturio sam staru kojoj je otišao prekidač, isto Commel, i ispada da su unutra kontakti ko novi, i fakat su odlične konstrukcije i glomazni, čak bih odokativno rekao da su i predimenzionirani, kaj i je najbitnije.

 

fer-de-lance sub 17.12.2022 00:04
x360gamer kaže...
Dečki, dogovorite se :D
Osobno također mislim ovo što piše kolega FDL, ali pošto nisam bio siguran i nisam na ti s strujom, htio sam pitati da budem 100% siguran.
Da klima bude sama na strujnom krugu nema šanse, jer da čak i idem kupiti poseban produžni kabel za nju i razvlačiti ga po stanu do druge utičnice, opet će nešto biti na tom osiguraču.
Ovo me brine, što kažeš da mi je osjetljiva tehnologija na letvi zajedno s klimom koja prilikom paljenja uzrokuje pad napona - ali opet.. pa zar stvarno tih 1kw koliko piše može napraviti pizdariju? Ili nešto onda ne kužim?
Letva koju sad imam je kineska neka, nekad jeftino kupljena, ali piše 16A/240 tako da po tom pitanju se čini ok - iako neću riskirati i kupit ću nešto onda kvalitetnije (a i treba mi 7 utora).

Baš si računam, na trenutke na ovom kabelu mi radi klima (cca. maksimalno 7.5A), dva računala (cca. 2A), par svjetala (zanemarivo), laserski printer (max 1.5A), usisavač (cca. 4A), telka, šivaća mašina, par adaptera za sitnice (to sve skupa do 2A), stalaža sa svjetlima za flance (cca. 0.6A),  ispada da sam fakat lijepo isplanirao, moji kabeli se pošteno narade - pošteno sam ih i platio, nema zabušavanja 

 

mbaksa sub 17.12.2022 04:27
fer-de-lance kaže...

Zapravo, ako je to klima 3.5 kW toplinske snage, njezina maksimalna električna snaga je vjerovatno oko 1800 W.

A uz ovo sve ostalo računaj cca. 2200 W teoretski (cca.10A struje).

Kako onda dolaze do te "toplinske snage"? Piše za ovu njegovu rashladna snaga (i deklarirani kapacitet i nazivno opterećenje grijanja) 3.500 W, no isto tako piše Potrošnja el. energije pri zagrijavanju 1.025 W, a pri hlađenju 1.000 W.

 

fer-de-lance kaže...

Osigruač ti je vjerovatno 10 ili 16A i žice su u skladu s tom strujom, tak da trebaš letvu koja je deklarirana na isto koliko osigurač ili jaču.

16A je maksimum kaj postoji za jednu fazu, samo nemoj uzimati neke šrot kineske letve. 

Nisam to nikad gledao ni proučavao (ali sam se pitao zašto na skoro svemu piše 16 A ) i sad zbog ovog što si napisao ima smisla što je valjda većina strujnih letvi ili produžnih kabela deklarirana na 16 A. Hvala 

 

BTW koliko sam shvatio, klima je induktivno opterećenje, ne? To onda znači da prilikom pokretanja povuče puno više ampera nego tijekom rada? Pa bi zato trebalo imati "lufta" (overheada) u tome koliko podržavaju osigurači i instalacije?

Old Iggy sub 17.12.2022 06:19
mbaksa kaže...

Kako onda dolaze do te "toplinske snage"? Piše za ovu njegovu rashladna snaga (i deklarirani kapacitet i nazivno opterećenje grijanja) 3.500 W, no isto tako piše Potrošnja el. energije pri zagrijavanju 1.025 W, a pri hlađenju 1.000 W.

 

Nisam to nikad gledao ni proučavao (ali sam se pitao zašto na skoro svemu piše 16 A ) i sad zbog ovog što si napisao ima smisla što je valjda većina strujnih letvi ili produžnih kabela deklarirana na 16 A. Hvala 

 

BTW koliko sam shvatio, klima je induktivno opterećenje, ne? To onda znači da prilikom pokretanja povuče puno više ampera nego tijekom rada? Pa bi zato trebalo imati "lufta" (overheada) u tome koliko podržavaju osigurači i instalacije?

Toplinska snaga nema veze s potrošnjom el. energije jer se toplinske pumpe drugačije kalkuliraju što se hlađenja i grijanja tiče.

16A je standardizirano, u pravilu 16A je maksimalna snaga koja je izvediva u običnim prostorima s klasičnim utikačima i utičnicama. Preko toga u pravilu idu čvrsti spojevi.

Osigurači i instalacije su primarno termalno opterećeni. Kod kratkotrajnim preopterećenja neće doći do štete na instalacijama i pregaranja rastalnih osigurača, a rijetko se stavljaju "brzi" automatski osigurači.

fer-de-lance sub 17.12.2022 09:13
mbaksa kaže...

1) Kako onda dolaze do te "toplinske snage"? Piše za ovu njegovu rashladna snaga (i deklarirani kapacitet i nazivno opterećenje grijanja) 3.500 W, no isto tako piše Potrošnja el. energije pri zagrijavanju 1.025 W, a pri hlađenju 1.000 W.

 

2) Nisam to nikad gledao ni proučavao (ali sam se pitao zašto na skoro svemu piše 16 A ) i sad zbog ovog što si napisao ima smisla što je valjda većina strujnih letvi ili produžnih kabela deklarirana na 16 A. Hvala 

 

3) BTW koliko sam shvatio, klima je induktivno opterećenje, ne? To onda znači da prilikom pokretanja povuče puno više ampera nego tijekom rada? Pa bi zato trebalo imati "lufta" (overheada) u tome koliko podržavaju osigurači i instalacije?

 1) Carnotov ciklus.

Klima uređaj uopće ne "hladi" ni ne grije.

Klima ima kompresor koji sabija plin, i onda taj plin ima jako nisku temperaturu pa kad na vanjskom "hladnjaku" (sličnom ko "kiler" na autu) procirkulira onda je vanjski zrak topliji od njega i predaje mu toplinu.

Kod hlađenja je obrnuto, onda toplina iz kuće na unutarnjem "kileru" predaje toplinu stlačenom plinu, koji onda na vanjskom "kileru" ima veću temperaturu pa predaje toplinu vanjskom zraku.

Za to su naznačene oznake SEER i ona druga.

Npr. najveći koeficijent je oko 7, što znači da u određenim uvjetima klima preda 7 puta više toplinske energije nego što potroši struje.

To je kod hlađenja, jer je temperaturna razlika mala, dok je kod grijanja taj koeficijent puno manji, do 4 u određenim temperaturnim razlikama, a na najnižoj deklariranoj vanjskoj temperaturi (-15 ili -20°C) je to oko 2.

U manualu klime obično ima i graf tih koeficijenata u ovisnosti o temperaturnom diferencijalu (za neke standardne slučajeve, tih grafova kma beskonačno jer ovise ne samo o diferencijalu temperatura nego i o točnim vrijednostima tih temperatura).

2) da, upravo zbog toga, praktički su sve standardne instalacije svedene na na dvije maksimalne vrijednosti struje, i sve je dimenzionirano u odnosu na njih, čak je i većina vodiča koji se prodaju po dućanima za standardne instalacije predviđena za 10A (1.5 mm2) i 16A (2.5 mm2).

Sve ispod toga i iznad toga je praktički specijalizirano područje, eventualno se 6A ili 4A sustavi koriste za krugove gdje je samo uštekano osvjetljenje, ali i to se izbjegava maksimalno.

3) da, svaki motor je induktivno opterećenje, ali kompresor na klimi nije direktno spojen na mrežu kad se upali (to je bilo na starim on-off klimama) nego je spojen na kontroler (vjerovatno neki H-most) koji onda radi soft start pa nema toga problema.

 

fer-de-lance sub 17.12.2022 10:08

Da, kupi onu Commel i ne brini.

Nije baš da letve često zakažu, pogotovo u današnje doba kad više ne koriste pokositreni bakar za kontakte, nego su svi počeli raditi od mesinga.

Javiš poslije rezultate, baš me zanima jel ta letva vrijedi tih 200 kuna.

 

A forum je forum, uvijek je netko za a netko protiv, tak sam ja nedavno kupio AMD grafu, i sad me svi uvjeravaju da je to visokorizično jer su driveri loši, vjerovatno budem imao 7 godina nesreće, budem dobio artritis i reaktor u Krškom se bude otopio 

Kaj god im to značilo.

 

 

nbdy32 sub 17.12.2022 11:29
x360gamer kaže...
Svaka čast dečki na raspravi i paleti znanja, trudu i pisanju.

Mene zanima neki zaključak na moje više manje jednostavno pitanje? 😁
Znači, sve će raditi na nekoj letvi i ne trebam brinuti?

A zakaj si nebi na tu utičnicu (kabel) popratil do razvodne kutije i tamo povukao još jedan 1.5mm kabel i razdvojio to na 2 letve ???

mzopg sub 17.12.2022 23:29
fer-de-lance kaže...

Primjera radi, kak sam si sam radio instalacije, dopeljao sam samo jedan kabel 3x2.5 mm2 u dnevni boravak, razračvao na više utičnica i poštekano sad sve i svašta, nikad nikakvih problema.

I još iz par tih utičnica idu po dvije letve van, šuma kabela... 

 Ne uzimam te više za ozbiljno. 

 

x360gamer kaže...
Dečki, dogovorite se :D
Osobno također mislim ovo što piše kolega FDL, ali pošto nisam bio siguran i nisam na ti s strujom, htio sam pitati da budem 100% siguran.
Da klima bude sama na strujnom krugu nema šanse, jer da čak i idem kupiti poseban produžni kabel za nju i razvlačiti ga po stanu do druge utičnice, opet će nešto biti na tom osiguraču.
Ovo me brine, što kažeš da mi je osjetljiva tehnologija na letvi zajedno s klimom koja prilikom paljenja uzrokuje pad napona - ali opet.. pa zar stvarno tih 1kw koliko piše može napraviti pizdariju? Ili nešto onda ne kužim?
Letva koju sad imam je kineska neka, nekad jeftino kupljena, ali piše 16A/240 tako da po tom pitanju se čini ok - iako neću riskirati i kupit ću nešto onda kvalitetnije (a i treba mi 7 utora).

 1kWh je potrošnja, kad je sve ok. Gledaj ovako, imaš na istom strujnom krugu osjetljivu elektroničku opremu i uređaj koji ima svoj motor i može generirati ozbiljan pad napona ili strujni udar. Dok sve radi ok nema problema, ali strujna mreža se dizajnira na način da su uređaji maksimalno zaštićeni u slučaju da dođe do nekakve neispravnosti. Ovo nije ispravno po meni. Ne znači da ne može raditi, ali nije vrijedno mogućeg rizika. Uz to elektronika je jako osjetljiva na manje oscilacije u strujnom krugu i to svakako skraćuje njen rok trajanja.

 

Recimo da dođe do nekakve neispravnosti u radu klime, moguće je da dođe do udara ili stvaranja prenapona koji može "spržiti" sve u tom strujnom krugu. Osiguraći su tu samo da zaštite kabel i od njih po tom pitanju nećeš imati koristi.

 

Ukoliko baš želiš imati sve na istoj utičnici razmisli o kupovini kvalitetnog UPS uređaja na koji ćeš spojiti svu elektroniku, tako da se preko njega filtriraju mogući "problemi". Tehnika će ti trajati "zauvijek" i još si zaštićen od mogućih problema.

 

fer-de-lance kaže...

Poprilično su stroga pravila kod toga, pa današnje klime imaju dosta dobro filtriranje pa motori ne uspiju puno smeća vratiti u mrežu.

I inverterske imaju soft start, tak da nema nikakvih problema kad počne vrtit kompresor.

 

A Commel je fakat čudan.

Imam njihov kupaonski indikator, nije baš odlučan u šaltanju pa često zaiskri (loš opružni rad), ali nikak da zakaže, i začuđujuće dobra plastična konstrukcija.

Imam i njihov kupaonski ventilator, isto začuđujuće ok, automatski osigurači isto, premda to još nisam došao u situaciju zaključiti jel im valja, samo tri puta do sad sam imao kratki i odradili sve ok.

A neke stvari su im totalno smeće, tak da se nikad s njima ne zna.

Ali može biti da su digli standarde pa ovo novije kaj sam kupio nije više šrot.

BTW, u radioni sam si nedavno postavljao jednu letvu na zid, rasturio sam staru kojoj je otišao prekidač, isto Commel, i ispada da su unutra kontakti ko novi, i fakat su odlične konstrukcije i glomazni, čak bih odokativno rekao da su i predimenzionirani, kaj i je najbitnije.

 To je kad sve radi ok, ali što ako dođe do nekakve neispravnosti u radu. Motor može generirati strujni udar, isto tako npr. u elektroniku može ući vlaga pa sve poludi, povuće ogromnu struju ili je pusti nazad u strujni krug i eto belaja.

 

Za commel se slažem, ova strujna letva koju je kolega linkao djeluje kao kvalitetna plastika, ali opet mislim da provjereni brend nije nešto puno skuplji pa ne vidim zašto riskirati. Osobno sve što sam imao od njih je završilo u smeću, zadnje nekakve ledice, sve crkle u roku od 2-3 mjeseca.

 

mbaksa kaže...
fer-de-lance kaže...

Zapravo, ako je to klima 3.5 kW toplinske snage, njezina maksimalna električna snaga je vjerovatno oko 1800 W.

A uz ovo sve ostalo računaj cca. 2200 W teoretski (cca.10A struje).

Kako onda dolaze do te "toplinske snage"? Piše za ovu njegovu rashladna snaga (i deklarirani kapacitet i nazivno opterećenje grijanja) 3.500 W, no isto tako piše Potrošnja el. energije pri zagrijavanju 1.025 W, a pri hlađenju 1.000 W.

 Današnje klime obično imaju omjer 1:5, znači daje 5kW troši 1kW. Taj omjer ide i do 7 kod skupljih uređaja ili do 3 kod jeftinijih.

Ostalo je kolega Fer objasnio jako dobro.

 

x360gamer kaže...
Svaka čast dečki na raspravi i paleti znanja, trudu i pisanju.

Mene zanima neki zaključak na moje više manje jednostavno pitanje? 😁
Znači, sve će raditi na nekoj letvi i ne trebam brinuti?

Ne trebaš brinuti kad sve posložiš prema propisu dok nije tako uvijek ima prostora za brigu.

Kao kad se griješ na plin ili drva pa ne zoveš servisera i ne održavaš dimnjak, možda se nikada ne desi ništa loše, a možda i desi. Pitanje je zašto riskirati.

fer-de-lance ned 18.12.2022 09:57
mzopg kaže...
fer-de-lance kaže...

Primjera radi, kak sam si sam radio instalacije, dopeljao sam samo jedan kabel 3x2.5 mm2 u dnevni boravak, razračvao na više utičnica i poštekano sad sve i svašta, nikad nikakvih problema.

I još iz par tih utičnica idu po dvije letve van, šuma kabela... 

1) Ne uzimam te više za ozbiljno. 

 

2)  1kWh je potrošnja, kad je sve ok. Gledaj ovako, imaš na istom strujnom krugu osjetljivu elektroničku opremu i uređaj koji ima svoj motor i može generirati ozbiljan pad napona ili strujni udar. Dok sve radi ok nema problema, ali strujna mreža se dizajnira na način da su uređaji maksimalno zaštićeni u slučaju da dođe do nekakve neispravnosti. Ovo nije ispravno po meni. Ne znači da ne može raditi, ali nije vrijedno mogućeg rizika. Uz to elektronika je jako osjetljiva na manje oscilacije u strujnom krugu i to svakako skraćuje njen rok trajanja.

 

Recimo da dođe do nekakve neispravnosti u radu klime, moguće je da dođe do udara ili stvaranja prenapona koji može "spržiti" sve u tom strujnom krugu. Osiguraći su tu samo da zaštite kabel i od njih po tom pitanju nećeš imati koristi.

 

3) Ukoliko baš želiš imati sve na istoj utičnici razmisli o kupovini kvalitetnog UPS uređaja na koji ćeš spojiti svu elektroniku, tako da se preko njega filtriraju mogući "problemi". Tehnika će ti trajati "zauvijek" i još si zaštićen od mogućih problema.

 

4) Ne trebaš brinuti kad sve posložiš prema propisu dok nije tako uvijek ima prostora za brigu.

Kao kad se griješ na plin ili drva pa ne zoveš servisera i ne održavaš dimnjak, možda se nikada ne desi ništa loše, a možda i desi. Pitanje je zašto riskirati.

 1) najviše žalim kaj nisam postavio dvostruke utičnice na svaki zid u kući, cijelom dužinom na razmaku od jedno 30 cm između utičnica, jer fakat stalno fali utičnica. Znači neka preporuka za ljude koji se bacaju u novogradnju: svaki dužinski metar zida barem 6 utičnica, npr. prostorija 3x3 metra treba minimalno 72 utičnice. Ili odokativno svakih 100 m2 prostora == 1000 utičnica.

2) zapravo to ne znači puno. Gdje god da se uređaji nalaze u kući uvijek su u istom strujnom krugu, ili preko iste faze ili zajedničke nule (koja se dijeli među svim jednofaznim uređajima u kući). Naravno, kad motor vrati par tisuća Volti u mrežu to bude uvijek istitralo na najbližim uređajima (poželjno na ulaznom filteru tog uređaja), pa zato ljudi gledaju da elektronika nije na istom kabelu na kojem je i motor, jer ako je po kabelu na većoj udaljenosti manje energije bude došlo do nje. Ali gdje god da je uštekana uvijek je u istom strujnom krugu i ništa ti ne garantira da neće neki uređaj na skroz kontra strani kuće krepati od prenapona, i ništa ti ne garantira da će uopće prenaponska zaštita i filtriranje uspjeti spasiti uređaj. Ali, danas apsolutno sve ima hrpu filtriranja, a baš klime o kojima pričamo imaju jedno od najžešćih. Nema smisla uopće razbijati glavu time šta bi kad bi bilo. 

3) nije ni to neka sreća, pogotovo varistori koji imaju naviku zakazati već nakon par prenaponskih situacija, i onda zapravo imaš još goru situaciju jer si uvjeren da imaš dobru zaštitu a ona već neispravna... Najjače mi je kad ljudi kupe letvu s prenaponskom zaštitom i onda ne ištekavaju uređaje kad grmi jer misle da im nemre ništa biti jer imaju prenaponsku zaštitu koja im ni malo ne bude pomogla u toj situaciji. Ili pojedinci kad elektra pali/gasi struju dok traže kvar (kaj je isto opasno za uređaje zbog pražnjenja istitravanja) ištekaju npr. samo klimu da se ne pali random i ne krepa, a za ostale elektroničke uređaje misle da im ne bude ništa zato kaj se ne pale sami kad dođe struja makar zapravo napajanje tih uređaja doživi ogromni šok prilikom uključenja.

4) to da, samo kaj kod električnih uređaja nema toga. Možeš ti sve složit po propisu i mislit da sve šljaka i nikad ne budeš znao da neki dio uopće ne funkcionira, a imaš lažni osjećaj sigurnosti. Jedino čega se ja držim je da predimenzioniram žice, utičnice i spojnu opremu u odnosu na osigurač na koji su spojeni (to je ionak obavezno), a na moguće kvarove i prenapone ionak nemreš nikak utjecat.

 

Uglavnom, filozofija...

 

x360gamer ned 18.12.2022 14:02
nbdy32 kaže...
x360gamer kaže...
Svaka čast dečki na raspravi i paleti znanja, trudu i pisanju.

Mene zanima neki zaključak na moje više manje jednostavno pitanje? 😁
Znači, sve će raditi na nekoj letvi i ne trebam brinuti?

A zakaj si nebi na tu utičnicu (kabel) popratil do razvodne kutije i tamo povukao još jedan 1.5mm kabel i razdvojio to na 2 letve ???

 Možeš ovo malo bolje objasniti molim te?

Nisam baš skužio.