Ostale hardverske teme

Koji UPS uzeti za napajanje 850W ?

Penryn pet 25.1.2013 23:48

Darijo najbitnije je koliko ti konfiguracija troši, tako da bi nam od veće koristi bilo da si nam rekao cijelu konfiguraciju.

Ja bi osobno sigurno išao na nekog APC-a, a sad od koliko VA ovisi o potrošnji same konfiguracije..

191x7 pet 25.1.2013 23:50

Daj ne slušaj ove što ti kažu da ne trebaš UPS, ako si ga možeš priuštiti itekako ga je korisno imati.

To ti govorim kao netko tko već par godina ima UPS.

 

E sad, neki maksimum koji ti treba je onda neki ups koji daje 900-1000W (ako ti PC troši 850W + monitor lcd 35-45W + zvučnici + ...).

Neki minimum je UPS koji daje maksimalno onoliko koliko tvoj sustav troši pod punim opterečenjem.

Ne vjerjem da je to blizu 850W, pogotovo ako nemaš više high end grafičkih, hrpu hard diskova, brutalno oc-an proc (sve skupa naravno).

Zato bi nam vrlo korisno kod preporuke bilo kad bi smo znali konfiguraciju koju imaš + monitor, da znamo okvirnu potrošnju.

Čisto da ne bi bilo zabune, to što imaš napajanje od 850W ne znači da ono troši 850W stalno iz zida.

 

Recimo moje računalo (koje trenutno imam) s svom periferijom pod maksimalnim opterečenjem (OCCT Linpack proca i Furmark na grafičku) iz UPS-a vuče oko 200W.

I to je kada UPS radi u AVR-u (Automatic Voltage Regulation), kada nije onda je potrošnja i manja (al elektra suxxa pa je napon stalno preko 240V).

UPS mi je 800VA/480W, dakle može gurati 2 ovakva kompa i još mu ostane lufta.

No s prošlim procesorom i HD 4730 grafičkom komp je tražio dosta više (mislim da je bilo do 300W u loadu).

UPS sam naravno uzeo takav da imam i lufta jer I. baterija ups-a s vremenom slabi II. postoji mogućnost da ću imati komp koji više troši.

No danas komponente imaju sve manju potrošnju...

darijoman sub 26.1.2013 00:01
Caesar et Brutus kaže...

I opet ROFL. Ovo napajanje posjeduje gotovo sve moguće zaštite, tako da u slučaju neželjenih situacija ne bi smjelo biti nikakvih za napajanje po život opasnih problema.

 

Ma vjerujem da sve to stoji tako ali bitna mi je i ova opcija što je rekao The Man,usljed nestanka struje da magu normalno pozatvarati aplikacije i ostalo.

191x7 sub 26.1.2013 00:04
darijoman kaže...
Caesar et Brutus kaže...

I opet ROFL. Ovo napajanje posjeduje gotovo sve moguće zaštite, tako da u slučaju neželjenih situacija ne bi smjelo biti nikakvih za napajanje po život opasnih problema.

 

Ma vjerujem da sve to stoji tako ali bitna mi je i ova opcija što je rekao The Man,usljed nestanka struje da magu normalno pozatvarati aplikacije i ostalo.

Pa dobro čovječe jesi li ti uopće pročitao moj post?!

darijoman sub 26.1.2013 00:16
191x7 kaže...
darijoman kaže...
Caesar et Brutus kaže...

I opet ROFL. Ovo napajanje posjeduje gotovo sve moguće zaštite, tako da u slučaju neželjenih situacija ne bi smjelo biti nikakvih za napajanje po život opasnih problema.

 

Ma vjerujem da sve to stoji tako ali bitna mi je i ova opcija što je rekao The Man,usljed nestanka struje da magu normalno pozatvarati aplikacije i ostalo.

Pa dobro čovječe jesi li ti uopće pročitao moj post?!

 Naravno 191x7, samo što sam u tom trenutku odgovarao na prethodni post.Hvala ti na iscrpnom objašnjenju.Trenutno konfiguracija još uvijek nije gotova pošto je sklapam postepeno tako da mi fali još par komponenta.Uglavnom radit će se o ovoj konfiguraciji:

 

Matična: Asrock Z77 OC Formula

Procesor: Intel Core i7 3770K

Memorija: Corsair Vengeance 16GB DDR3 1600 MHZ

Grafička: GTX 680 ZOTAC AMD Edition 

Napajanje: Corsair AX 850W

SSD :  ? GB ( još ne znam )

Optika : Neki Blue-Ray

CPU cooler : Noctua NH-U12P-SE2

 

Uglavnom radi se o High-end konfi.

 

191x7 sub 26.1.2013 00:20

Za takvu konfu dovoljan je i UPS poput moga te ti još i lufta ostaje.

I za takvu konfu nemaš potrebe za tolikim napajanjem, radit će na max 30-40% a za napajanja je najbolje kada idu 50-80% barem.

Linusu Sebastianu (NCIX.com, LinusTechTips) takva slična konfa iz zida je vukla oko 300W, s max oc-om oko 400W.

darijoman sub 26.1.2013 10:05
191x7 kaže...

Za to što navods je kvalitetnih 600W i previše. Nemaš potrebe za 850w, to he za 3 high end grafe...

 A ništa već sam uzeo napajanje od 850W i skupo sam ga platio tako da sad nema svrhe uzimati drugo.

KaeR sub 26.1.2013 10:10
Canis kaže...
191x7 kaže...

  a za napajanja je najbolje kada idu 50-80% barem.

samo blic pitanje: zašto je "štetnije" za napajanje ako kontinuirano radi na npr. 30-40% svoje snage, nego na 50-80%?

Nije nikako štetno za samo napajanje, ali je dugoročno ekonomski isplativije da napajanje radi s otprilike 50-75 % opterećenja, jer u tom režimu rada tipična napajanja imaju najvišu iskoristivost, odnosno najmanje energije "ode u vjetar". Ništa drugo.

7kunac sub 26.1.2013 11:45
darijoman kaže...
7kunac kaže...

Pogledaj CyberPower UPS,ja sam za 500kn kupio od 800W

Ma to mi je nešto jeftino da bi bilo dobro.Možda griješim

  Inače je 800


EDIT:Možda i griješim,jer ja nisam kupovao...pogledat ću

darijoman sub 26.1.2013 11:54
191x7 kaže...

Realna cijena je oko 500 Kn za 800VA, 500 Kn za 800W {debelo preko 1000VA) je previse sumnjivo. Iako CyberPower nije losa marka...

Ja bih preporucio C-Lion (CentraLion) Blazer Vista seriju...

Da gledam u Protisu od 400-1600 kuna.

 

Dakle šta na kraju ? Uzeti UPS sa snagom večom od napajanja kao što si mi rekao u jednom od postova ili pak što ?

7kunac sub 26.1.2013 12:15
darijoman kaže...
7kunac kaže...

Je,CyberPower 800W 529.90kn

Koja poslovnica da pogledam.

  To je bilo prije 5 godina,mislim u procesora,bateriju sam promjenio jednom ito ove godine...

EDIT:mislim da se ta serija više i ne proizvodi :/