Ostale hardverske teme

Na čemu je najbolje čuvati podatke

MrBlc sub 9.2.2019 17:31

Točno tako, google maps api nije namijenjen osobnom korištenju, a ako netko i ima osobni blog, nije baš vjerojatno da će imati toliko posjeta da prijeđe limit, jedino su zakomplicirali registraciju. Limit je postojao i prije, samo bi deaktivirali uslugu ako se ne plati, a sad su ukinuli tu opciju, vjerojatno jer je ekipa radila više accounta za zaobići limit, a nitko neće vaditi nove kartice samo zbog limita. Dodatno, za općekorisne nekomercijalne projekte google ostavlja mogućnost kontaktiranja i dogovora, pa ako smatraju da je projekt koristan, dignu limit bez naplate.

 

S druge strane, profesionalni fotograf je ipak komercijalna djelatnost, pa ni on ne bi smio koristiti alate koji su besplatni isključivo za osobne potrebe. Servis za fotografije bi ga mogao svrstati pod komercijalnu djelatnost, jedino je pitanje da li postoji mehanizam kojim bi mogli dovoljno precizno detektirati da se radi o komercijalnoj djelatnosti.

 

I na kraju, cloud pohranu ne treba gledati kao zamjenu za lokalnu pohranu, već kao dopunu. Šansa da se neki servis ukine ili limitira baš vrijeme istovremenog crkavanja backupa i glavnog diska je prilično nevjerojatna, pa bi takav scenarij ipak prvenstveno uzrokovao nepraktičnost novog uploada na novi servis. Važnije je pitanje osjetljivosti podataka i povjerenja prema sigurnosti servisa. Tome se može doskočiti i uploadom kriptiranog kontejnera, međutim, u takvom slučaju se gube funkcionalnosti poput verzioniranja fileova.

Jbac252 sub 9.2.2019 18:44

Da, google maps api se prije naplacivao, ali si mogao imati svoju kartu gdje bi mogao izdrzati puno vise posjetitelja bez placanja naravno do nekog limita, a s ovim novim pravilom su toliko srezali ljudima posjetitelje da se ne isplati uopce imati google maps api ako ne placas jer ces se stalno pitati kada ce doci kraj, tj ti mozes staviti limit da se potrosi do 200$ mjesecno i da ti karta jednostavno ne radi, ali ovako ce ljudima primjerice karta otici offline nakon 21 dana, trebaju cekati iduci mjesec da opet dobiju 200$ i sve tako znaci 9 dana mjesecno karta offline. Ne mozes nikako usporedivati poslovne korisnike jer oni placaju, a free je free, a o tome je ovdje rijec. Isto sto je bilo sa gmailom gdje si svake sekunde dobivao 4 bajta, sto je 10mb mjesecno dok nisu stavili svakome limit na 15Gb i gotovo, medutim 15Gb je na sve tj, google drive, gmail i photos. I sto se ovoga tice nas je bolji, da na nasu imas i fajlove, slike i mail.

picajzla0707 sub 9.2.2019 18:51
Jbac252 kaže...

...Isto sto je bilo sa gmailom gdje si svake sekunde dobivao 4 bajta, sto je 10mb mjesecno dok nisu stavili svakome limit na 15Gb i gotovo, medutim 15Gb je na sve tj, google drive, gmail i photos. I sto se ovoga tice nas je bolji, da na nasu imas i fajlove, slike i mail.

 da ne govorimo kako im je glavna reklama za gmail bila - nikad više nećete morati brisati poruke... 

možda je to i vrijedilo prije 10 godina, danas više ne, došao sam u situaciju da sam prisiljen brisati poruke jer zbog mnanjka mjesta ne mogu primati nove

teška muka, pogotovo jer moram brisati selektivno

Jbac252 sub 9.2.2019 20:58

Ovo je jako zanimljivo:

 
Permanently delete large emails

    In the Search box, type "has:attachment larger:10M", then click Search . Note: Replace "10" with a higher number to delete larger files.
    Select the emails you don't need, then click Delete .
    On the left side of the page, click More  Trash.
    At the top, click Empty Trash now.

Permanently delete emails in Spam

    On the left, click Spam. If you don't see Spam, click More.
    At the top, click Delete all spam messages now. Or, select specific emails, then click Delete forever.

 

Ajde ti pretrazi svaki mail koji je preko 10 mb jeli tu nesto sto ce ti zatrebat.

 
What if I run out of space?

All your files will stay safe, but you won't be able to store anything new. For example:

    Google Drive: You won't be able to sync or upload new files. Syncing between your computer's Google Drive folder and My Drive will stop. You can still create Google documents because they don't take up any storage space.
    Google Photos: If you store photos in Original quality and you run out of storage space, we'll ask if you want to buy more storage, back up in High quality (lower resolution), or turn off back up.
    Gmail: Messages people send you will be returned to them.

 

Slaven23 sub 9.2.2019 22:07
Jbac252 kaže...

Ne, jer ces imati filmove/serije/ostale klipove, muziku itd copyright strike ako je neka pjesma itd, a najcesce ce ti maknuti video. Sto raditi?

 

MEGA 8TB / 16TB transfer 222kn mjesecno sto je 2664kn godisnje

ili

2x4tb wd red sto je skupa 2000kn + neki nas recimo drugo najeftiniji qnap za 1800kn to je 3800kn. Znaci to ti je godinu ipo mega hostinga. Ali ovo je bez backupa, ako zelis imas jos toliko backupa je 4*4tb wd red skupa 4000kn + qnap server koji dode preko 3500kn i dodes na najmanju cijenu od 7500kn.

 

Onda jos ici u detalje isplativosti, recimo garancija wd reda je 3 godine, neznam koliko je qnap nasa recimo da je i on 3 godine pa bi racunica bila za 3 godine:

 

mega:  8000 kn

hdd+qnap  malo prko 7500kn

 

S time da:

 

mega: je cisto pohrana podataka

nas: vise raznih opcija koje ti mogu sacuvati vrijeme, tipa imas film ili seriju sa X sezona, ti moras skidati sa mege na pc i gledat je na pcu, dok kada imas nas odmah gledas preko cega god hoces pc,tv,mob itd.

 

Sve izgleda da je bolji nas, ali ti odluci, ali nas+hdd ima i losih strana, sto ako 1 hdd rikne moras se zahebavati sa garancijom tj slanjem, a prije slanja pokusaj vratiti sve podatke ako nisi uzeo sa backup hardovima, a ako je proslo 3 godine kupuj novi koji ce vrlo vjerojatno biti jeftiniji, ali opet moras kupit novi.

 

7500kn nije malo, pogotovo ako se ne radi privatnim/poslovnim fajlovima, a ako vecina harda zauzimaju filmovi/serije, samo se zapitaj sto ce ti recimo 8TB filmova i serija? Cak i ja samo drzim filmove/serije koje mi se svidaju, a ako mi se ne svidaju izbrisem jer sto ce mi? Da ih gledam opet znajuci da mi se ne svidaju i bezveze zauzimaju prostor.

 Brate, kod mene nece sigurno potraziti autorska prava na Jutjubu, zato sto je na mom kanalu sve moj rad, moji projekti: filmovi, serije i ostali snimci... A muzika je dozvoljena na YouTube, preuzimam je iz YT fonoteke pesama koje su dozvoljene za koriscenje i koje nece potraziti autorska prava... :) Razmisljao sam o kupovini NAS-a, ali ne znam zasto davati tolike pare, kada postoji mogucnost da mi strada i izgubim podatke... Izgleda da je najbolje cuvati na CD/DVDovima koji su najsigurniji... Jos nikad nisam nista izgubio na svom CD/DVD arhivu, a imam 436 CDova/DVDova od 8,5 GB... Navodno DVD moze da bude 10 godina, ali i kad navrsi 10 godina opet je sve uredu i radi... Imam jako uredan arhiv, u svakom trenutku mogu da dodjem do zeljenog sadrzaja sa CDa i ne moram se brinuti da li ce stradati... Svaki CD je popisan i znam sta se nalazi na njemu uredno sortirano... Probao sam i sa Google Photos, ali mi se ne svidja zato sto razbacuje fotografije, na primer kod mene u fotogaleriji je ovako sortirano: Godina 2013 > 12 meseci > odredjeni datum > fotografije, a kada sam uploadovao na Google Slike, sve mi je razbacalo, pa je bilo ovako: na primer 05.05.2015 (1), 05.05.2015 (2), 05.05.2015 (45), 05.05.2015 (34)... Znaci brojevi fotografije, onako kako je fotografisano uopste ne idu redom, vec razbacno... 

Jbac252 sub 9.2.2019 23:07
Slaven23 kaže...
Jbac252 kaže...

Ne, jer ces imati filmove/serije/ostale klipove, muziku itd copyright strike ako je neka pjesma itd, a najcesce ce ti maknuti video. Sto raditi?

 

MEGA 8TB / 16TB transfer 222kn mjesecno sto je 2664kn godisnje

ili

2x4tb wd red sto je skupa 2000kn + neki nas recimo drugo najeftiniji qnap za 1800kn to je 3800kn. Znaci to ti je godinu ipo mega hostinga. Ali ovo je bez backupa, ako zelis imas jos toliko backupa je 4*4tb wd red skupa 4000kn + qnap server koji dode preko 3500kn i dodes na najmanju cijenu od 7500kn.

 

Onda jos ici u detalje isplativosti, recimo garancija wd reda je 3 godine, neznam koliko je qnap nasa recimo da je i on 3 godine pa bi racunica bila za 3 godine:

 

mega:  8000 kn

hdd+qnap  malo prko 7500kn

 

S time da:

 

mega: je cisto pohrana podataka

nas: vise raznih opcija koje ti mogu sacuvati vrijeme, tipa imas film ili seriju sa X sezona, ti moras skidati sa mege na pc i gledat je na pcu, dok kada imas nas odmah gledas preko cega god hoces pc,tv,mob itd.

 

Sve izgleda da je bolji nas, ali ti odluci, ali nas+hdd ima i losih strana, sto ako 1 hdd rikne moras se zahebavati sa garancijom tj slanjem, a prije slanja pokusaj vratiti sve podatke ako nisi uzeo sa backup hardovima, a ako je proslo 3 godine kupuj novi koji ce vrlo vjerojatno biti jeftiniji, ali opet moras kupit novi.

 

7500kn nije malo, pogotovo ako se ne radi privatnim/poslovnim fajlovima, a ako vecina harda zauzimaju filmovi/serije, samo se zapitaj sto ce ti recimo 8TB filmova i serija? Cak i ja samo drzim filmove/serije koje mi se svidaju, a ako mi se ne svidaju izbrisem jer sto ce mi? Da ih gledam opet znajuci da mi se ne svidaju i bezveze zauzimaju prostor.

 Brate, kod mene nece sigurno potraziti autorska prava na Jutjubu, zato sto je na mom kanalu sve moj rad, moji projekti: filmovi, serije i ostali snimci... A muzika je dozvoljena na YouTube, preuzimam je iz YT fonoteke pesama koje su dozvoljene za koriscenje i koje nece potraziti autorska prava... :) Razmisljao sam o kupovini NAS-a, ali ne znam zasto davati tolike pare, kada postoji mogucnost da mi strada i izgubim podatke... Izgleda da je najbolje cuvati na CD/DVDovima koji su najsigurniji... Jos nikad nisam nista izgubio na svom CD/DVD arhivu, a imam 436 CDova/DVDova od 8,5 GB... Navodno DVD moze da bude 10 godina, ali i kad navrsi 10 godina opet je sve uredu i radi... Imam jako uredan arhiv, u svakom trenutku mogu da dodjem do zeljenog sadrzaja sa CDa i ne moram se brinuti da li ce stradati... Svaki CD je popisan i znam sta se nalazi na njemu uredno sortirano... Probao sam i sa Google Photos, ali mi se ne svidja zato sto razbacuje fotografije, na primer kod mene u fotogaleriji je ovako sortirano: Godina 2013 > 12 meseci > odredjeni datum > fotografije, a kada sam uploadovao na Google Slike, sve mi je razbacalo, pa je bilo ovako: na primer 05.05.2015 (1), 05.05.2015 (2), 05.05.2015 (45), 05.05.2015 (34)... Znaci brojevi fotografije, onako kako je fotografisano uopste ne idu redom, vec razbacno... 

Pogledaj sto se dogada youtuberima vec preko godinu dana, a cini se zadnjih mjeseci sve cesce je da neki da se izrazim debil otvori account, registrira se kao kompanija i samo salje copyrightove kome hoce, ides se zaliti, e to je najbolji dio, saljes zalbu ne youtubeu jer su oni sluzbeno izjavili da nemaju veze s time nego se zalis covjeku tj "kompaniji" koji su ti i claimali video da su "oni" krivo poslali copyright jer sve u videu pripada tebi od videa,zvuka i slika, i oni jednostavno odbiju tvoj zahtjev. Jos bolji dio je ako se ides opet zaliti i ako ti opet odbace zalbu imas 1 strike sto znaci da ne mozes raditi live stream, i ovo sve ide dalje i dalje 2 strike ti je ako ga dobijes u roku 3 mjeseca kada i 1 strike da ne mozes stavljati nista na kanal 2 tjedna, a ako si uradio thumbnail sranje onda ne mozes stavljati thumbnail na 30 dana, strike 3 je ako dobijes sve strikove u roku 3 mjeseca pozdravi se sa racunom.

Naravno svaki put kada ti netko claima video sav prihod ide njima i jedini nacin je da unajmis odvjetnika i to posebnog odvjetnika koji se bavi autorskim pravima jer budi siguran da nijedan "normalni" odvjetnik nece gledati svaku glupost o autorskim pravima nego ce procitati dio koji je dovoljan da on to rece na sudu i sve to zahtjeva $$$.

 

Druga stvar je ako covjek ima terabajte videa i amo reci da je sve njegovo iako to nema nikakve veze kada je u pitanju youtube, koliko mu treba da sve to uploada, i gdje je tu jednostavnost pretrage, jednostavno je nema nego trazi po imenu, nadi mi covjeka koji zna svako ime videa u 1000 videa. NAS jest skup, ali barem znas da ce ti sve biti na dohvat ruke u svakoj sekundi te da ces moci pronaci ono sto zelis puno lakse i da NAS moze riknut, hdd moze riknut, ali po isplativosti je puno bolji od svega.

 

Sto se tice CD/DVDa ima kvalitetnih, ali s vremenom se ostrugaju i ako ga jednom ne mozes procitati i neces ga nikad.

 

Sto se tice google slika tice, procitao sam kada je jedan support odgovorio liku da su google photos samo backup ako imas originale kod sebe. Ne znam zasto je to rekao, ali rekao je.

Slaven23 sub 9.2.2019 23:40
Jbac252 kaže...
Slaven23 kaže...
Jbac252 kaže...

Ne, jer ces imati filmove/serije/ostale klipove, muziku itd copyright strike ako je neka pjesma itd, a najcesce ce ti maknuti video. Sto raditi?

 

MEGA 8TB / 16TB transfer 222kn mjesecno sto je 2664kn godisnje

ili

2x4tb wd red sto je skupa 2000kn + neki nas recimo drugo najeftiniji qnap za 1800kn to je 3800kn. Znaci to ti je godinu ipo mega hostinga. Ali ovo je bez backupa, ako zelis imas jos toliko backupa je 4*4tb wd red skupa 4000kn + qnap server koji dode preko 3500kn i dodes na najmanju cijenu od 7500kn.

 

Onda jos ici u detalje isplativosti, recimo garancija wd reda je 3 godine, neznam koliko je qnap nasa recimo da je i on 3 godine pa bi racunica bila za 3 godine:

 

mega:  8000 kn

hdd+qnap  malo prko 7500kn

 

S time da:

 

mega: je cisto pohrana podataka

nas: vise raznih opcija koje ti mogu sacuvati vrijeme, tipa imas film ili seriju sa X sezona, ti moras skidati sa mege na pc i gledat je na pcu, dok kada imas nas odmah gledas preko cega god hoces pc,tv,mob itd.

 

Sve izgleda da je bolji nas, ali ti odluci, ali nas+hdd ima i losih strana, sto ako 1 hdd rikne moras se zahebavati sa garancijom tj slanjem, a prije slanja pokusaj vratiti sve podatke ako nisi uzeo sa backup hardovima, a ako je proslo 3 godine kupuj novi koji ce vrlo vjerojatno biti jeftiniji, ali opet moras kupit novi.

 

7500kn nije malo, pogotovo ako se ne radi privatnim/poslovnim fajlovima, a ako vecina harda zauzimaju filmovi/serije, samo se zapitaj sto ce ti recimo 8TB filmova i serija? Cak i ja samo drzim filmove/serije koje mi se svidaju, a ako mi se ne svidaju izbrisem jer sto ce mi? Da ih gledam opet znajuci da mi se ne svidaju i bezveze zauzimaju prostor.

 Brate, kod mene nece sigurno potraziti autorska prava na Jutjubu, zato sto je na mom kanalu sve moj rad, moji projekti: filmovi, serije i ostali snimci... A muzika je dozvoljena na YouTube, preuzimam je iz YT fonoteke pesama koje su dozvoljene za koriscenje i koje nece potraziti autorska prava... :) Razmisljao sam o kupovini NAS-a, ali ne znam zasto davati tolike pare, kada postoji mogucnost da mi strada i izgubim podatke... Izgleda da je najbolje cuvati na CD/DVDovima koji su najsigurniji... Jos nikad nisam nista izgubio na svom CD/DVD arhivu, a imam 436 CDova/DVDova od 8,5 GB... Navodno DVD moze da bude 10 godina, ali i kad navrsi 10 godina opet je sve uredu i radi... Imam jako uredan arhiv, u svakom trenutku mogu da dodjem do zeljenog sadrzaja sa CDa i ne moram se brinuti da li ce stradati... Svaki CD je popisan i znam sta se nalazi na njemu uredno sortirano... Probao sam i sa Google Photos, ali mi se ne svidja zato sto razbacuje fotografije, na primer kod mene u fotogaleriji je ovako sortirano: Godina 2013 > 12 meseci > odredjeni datum > fotografije, a kada sam uploadovao na Google Slike, sve mi je razbacalo, pa je bilo ovako: na primer 05.05.2015 (1), 05.05.2015 (2), 05.05.2015 (45), 05.05.2015 (34)... Znaci brojevi fotografije, onako kako je fotografisano uopste ne idu redom, vec razbacno... 

Pogledaj sto se dogada youtuberima vec preko godinu dana, a cini se zadnjih mjeseci sve cesce je da neki da se izrazim debil otvori account, registrira se kao kompanija i samo salje copyrightove kome hoce, ides se zaliti, e to je najbolji dio, saljes zalbu ne youtubeu jer su oni sluzbeno izjavili da nemaju veze s time nego se zalis covjeku tj "kompaniji" koji su ti i claimali video da su "oni" krivo poslali copyright jer sve u videu pripada tebi od videa,zvuka i slika, i oni jednostavno odbiju tvoj zahtjev. Jos bolji dio je ako se ides opet zaliti i ako ti opet odbace zalbu imas 1 strike sto znaci da ne mozes raditi live stream, i ovo sve ide dalje i dalje 2 strike ti je ako ga dobijes u roku 3 mjeseca kada i 1 strike da ne mozes stavljati nista na kanal 2 tjedna, a ako si uradio thumbnail sranje onda ne mozes stavljati thumbnail na 30 dana, strike 3 je ako dobijes sve strikove u roku 3 mjeseca pozdravi se sa racunom.

Naravno svaki put kada ti netko claima video sav prihod ide njima i jedini nacin je da unajmis odvjetnika i to posebnog odvjetnika koji se bavi autorskim pravima jer budi siguran da nijedan "normalni" odvjetnik nece gledati svaku glupost o autorskim pravima nego ce procitati dio koji je dovoljan da on to rece na sudu i sve to zahtjeva $$$.

 

Druga stvar je ako covjek ima terabajte videa i amo reci da je sve njegovo iako to nema nikakve veze kada je u pitanju youtube, koliko mu treba da sve to uploada, i gdje je tu jednostavnost pretrage, jednostavno je nema nego trazi po imenu, nadi mi covjeka koji zna svako ime videa u 1000 videa. NAS jest skup, ali barem znas da ce ti sve biti na dohvat ruke u svakoj sekundi te da ces moci pronaci ono sto zelis puno lakse i da NAS moze riknut, hdd moze riknut, ali po isplativosti je puno bolji od svega.

 

Sto se tice CD/DVDa ima kvalitetnih, ali s vremenom se ostrugaju i ako ga jednom ne mozes procitati i neces ga nikad.

 

Sto se tice google slika tice, procitao sam kada je jedan support odgovorio liku da su google photos samo backup ako imas originale kod sebe. Ne znam zasto je to rekao, ali rekao je.

Pa mogu li ti ilegalci sto napadaju jutjubere naci privatni video ?. Kod mene na kanalu postoji privatni sektor, nema nista javno... 

Father_Dougal ned 10.2.2019 00:12
Slaven23 kaže...

 Brate, kod mene nece sigurno potraziti autorska prava na Jutjubu, zato sto je na mom kanalu sve moj rad, moji projekti: filmovi, serije i ostali snimci... A muzika je dozvoljena na YouTube, preuzimam je iz YT fonoteke pesama koje su dozvoljene za koriscenje i koje nece potraziti autorska prava... :) Razmisljao sam o kupovini NAS-a, ali ne znam zasto davati tolike pare, kada postoji mogucnost da mi strada i izgubim podatke... Izgleda da je najbolje cuvati na CD/DVDovima koji su najsigurniji... Jos nikad nisam nista izgubio na svom CD/DVD arhivu, a imam 436 CDova/DVDova od 8,5 GB... Navodno DVD moze da bude 10 godina, ali i kad navrsi 10 godina opet je sve uredu i radi... Imam jako uredan arhiv, u svakom trenutku mogu da dodjem do zeljenog sadrzaja sa CDa i ne moram se brinuti da li ce stradati... Svaki CD je popisan i znam sta se nalazi na njemu uredno sortirano... Probao sam i sa Google Photos, ali mi se ne svidja zato sto razbacuje fotografije, na primer kod mene u fotogaleriji je ovako sortirano: Godina 2013 > 12 meseci > odredjeni datum > fotografije, a kada sam uploadovao na Google Slike, sve mi je razbacalo, pa je bilo ovako: na primer 05.05.2015 (1), 05.05.2015 (2), 05.05.2015 (45), 05.05.2015 (34)... Znaci brojevi fotografije, onako kako je fotografisano uopste ne idu redom, vec razbacno... 

Ovako, obzirom da sam u sličnoj situaciji, predlažem:

Za po doma kupi storage sa barem RAID5 mogućnostima, te kapacitetom koji će pokriti sve što trebaš u slijedećih par godina. Nemam ideju koliko je toga kod tebe, no ajmo reć 4x8 TB diskovi + neki Synology ili Qnap. U RAIDu će to biti oko 25 TB. Također, kupi još toliko u nekoliko vanjskih diskova - ili kupi USB3/SATA adapter, te samo diskove i nekakva zaštitna kučišta za njih, poput ovog: https://www.amazon.com/ORICO-Protective-Portable-Anti-Static-Anti-Shock/dp/B008JA2HNG. Nakon što iskopiraš sve podatke na storage, napravi backup na te vanjske diskove (može običan copy-paste), spremi ih u kučište, te ih pospremi negdje, al ne doma. Ja ih držim na poslu u ormaru. Ti možeš kod nekog u obitelji, ili unajmiti neki skladišni prostor, snađi se. Dalje je lakše - kada popuniš recimo 2 TB, kupiš 2 TB disk, backupiraš nove stvari na njega, i spremiš ga.
CD/DVD su sranje, pogotovo ako ih ne kopiraš na nove medije svakih godinu dana - ako ne kupuješ isključivo najkvalitetnije, nakon nekog vremena se možeš pozdraviti sa podacima. Prošao sam to sa preko 400 medija, pratio forume u vrijeme kada su ti mediji bili na vrhuncu, znam o čemu pričam. Eno sam nedavno spašavao video snimke sa DVDa, jedno putovanje i jedno vjenčanje - uspio prvih deset minuta. Ostatak su hladny zbrčky.
Alternativa kopiranju na vanjske diskove je upload na neki cloud - no to bude skupa priča, moraš imati dobar bandwidth da bi ti se to isplatilo, džabe ti ako ćeš kopirati 20 TB slijedećih godinu dana.
Druga alternativa je kupovina tračnog backup sustava umjesto vanjskih diskova, no sa njima se nisam puno bavio, tako da ne znam koji bi bio dobar.

PS: znam da to mnogima nije jasno, pa da naglasim - te diskove treba svakih par mjeseci isprobati da se vidi jesu li čitljivi, te jesu li podaci ispravni. Najjednostavniji način jest kreiranje hash datoteka odmah nakon kopiranja (proces koji zna potrajati), te prilikom svake provjere pokrenuti provjeru hash datoteka, koja će odmah provjeriti sve datoteke na disku.

MrBlc ned 10.2.2019 08:55

RAID5 zna biti zeznut. U slučaju kvara jednog diska, potrebno je raditi rebuild koji intezivno opterećuje ostale diskove, pa ako, prije završetka rebuilda, crkne još jedan disk, što se ljudima događalo, odu podaci.

Alternative:
- RAID1 - mana je niži kapacitet (50%), a prednost je veća sigurnost i bolje performanse, manji pad performansi pri oporavku.
- RAID6 - mana je manji kapacitet nego kod RAID5, skuplji HW, a prednost je veća otpornost (crkavanje bilo koja dva diska preživljava)
- RAID5 uz mijenjanje diskova i prije znakova kraja životnog vijeka, primjerice, na temelju radnih sati - mana je što treba voditi računa ručno o tome


Dodatno, za RAID je najbolje uzeti sve diskove isti model, ali različita serija (primjerice, naručiti iz različitih dućana) za umanjiti mogućnost oscilacija kvalitete među serijama, čime se umanjuje vjerojatnost istovremenog kvara na više diskova.

nine ned 10.2.2019 11:28
Father_Dougal kaže...

Druga alternativa je kupovina tračnog backup sustava umjesto vanjskih diskova, no sa njima se nisam puno bavio, tako da ne znam koji bi bio dobar.

 

LTO ti je pre skup za privatne korisnike IMHO.

Rabljeni HP-ov LTO4 ti košta oko 400€, s time da ima SAS sučelje, znači trebaš i pcix SAS kontroler u kompu. Na to ti idu trakice koje koštaju oko 20-30€ sa kapacitetom od 1.6TB.

Ako hoćeš noviji LTO, npr. 7micu, računaj 2k€+ za drive (isto SAS) i 70-90€ trakice od po 16TB.

 

@Mr.Blc

još je najgore kod NAS-ova i RAID-5 kaj se obično koriste kojekakvi propietary standardi. tipa krepa ti kontroler, pa ako želiš čupati podatke sa njega trebaš jednaki model kontrolera/uređaja. Također opasnost da se razleti array kod lošijih uređaja, tipa ono što se meni dogodilo sa WD-om.

RAID1 je ipak drastično lakši za održavanje i emergency recovery. Ali najbolje imati nekoliko kopija pa paziti da uopće ne dođe do toga.