Ostale hardverske teme

Na čemu je najbolje čuvati podatke

Slaven23 sri 6.2.2019 21:18

Pozdrav,

 

Možete li mi predložiti šta je najbolje za čuvanje podataka, a da se ništa od toga neće izgubiti godinama ?. Ja imam 134.039 fotografija (389 GB) i 12.265 snimaka (398 GB), zauzet mi je celi jedan hard disk od 1 TB na laptopu... Od svega toga imam kopije na 436 CDova (8,5 GB) Da li su CDovi, odnosno DVDovi sigurno za čuvanje velike količine podataka godinama i da li ima nešto drugo ili novo što je još bolje za čuvanje tolike količine podataka ?. Koliko je dobro čuvati video materijal na YouTube kanalu u privatnom sektoru... Na svom YT kanalu imam preko 2111 raznih snimaka (svojih filmova) u privatnom sektoru. Koliko su dobri za korišćenje eksterni hard diskovi... Ja sam bio pre četiri godine kupio eksterni hard disk od 1 TB, ali morao sam ga vratiti, jer nije radio kako treba. Sada se više bojim kupiti eksterni hard disk, jer sam tada izgubio mnogo podataka... 

bill_jobs sri 6.2.2019 22:04
Slaven23 kaže...

Sada se više bojim kupiti eksterni hard disk, jer sam tada izgubio mnogo podataka... 

 Izgubio si zato što si imao jedan HDD, osnovno pravilo backupa je da imaš iste podatke na barem dva mjesta.

Kupi 2-3 eksterna diska i tamo sve prebaci, jedan može crknuti, 3 sigurno ne mogu, barem ne u isto vrijeme.

Logika neka...

 

CD/DVD medije si trebao davnih dana baciti u smeće, totalno nepraktično, sporo i besmisleno.

nine sri 6.2.2019 22:15

NAS sa sa dva diska u RAID 1 (mirror) i još jedna extra kopija na lokalnom disku na kompu, ili još bolje na "offline" disku koji povremeno zaštekaš i sinkaš sa podacima na NAS-u.

Također NAS skonfaš tako da je read dozvoljen uvijek, a write samo uz lozinku, kako bi unatoč još jednoj kopiji NAS osigurao od ransomeware-a.. 

spiderhr čet 7.2.2019 10:49
bill_jobs kaže...
Slaven23 kaže...

Sada se više bojim kupiti eksterni hard disk, jer sam tada izgubio mnogo podataka... 

 Izgubio si zato što si imao jedan HDD, osnovno pravilo backupa je da imaš iste podatke na barem dva mjesta.

Kupi 2-3 eksterna diska i tamo sve prebaci, jedan može crknuti, 3 sigurno ne mogu, barem ne u isto vrijeme.

Logika neka...

 

CD/DVD medije si trebao davnih dana baciti u smeće, totalno nepraktično, sporo i besmisleno.

 

Bolje mu je kupiti NAS s recimo 4 diska i onda putem mreže sve radi. Ovako 2-3 eksterna diska je katastrofa.

 

mcf čet 7.2.2019 11:00

Za cijenu servercica + 4 hdd i slicno moze uzeti google cloud na vise godina..

Just saying, svatko zna sta mu bolje odgovara..

Sto se tice sigurnosti, ja ipak preferiram cloud. Prije ce krepat kucni nas ili ladica puna hddova (pozar, poplava iz neke cijevi, udar groma, ljuta zena, pijani kucni ljubimac..) nego sta ce krepat google :)

bill_jobs čet 7.2.2019 11:31
spiderhr kaže...

 

Bolje mu je kupiti NAS s recimo 4 diska i onda putem mreže sve radi. Ovako 2-3 eksterna diska je katastrofa.

 

 To je skuplja i kompliciranija opcija, odakle vam uopće ideja da čovjek zna što je NAS, mreže, podešavanje istoga i sl. ??

Vidiš da još koristi CD/DVD na kojima čuva podatke.

Dijelite savjete kao da su svi informatički stručnjaci, da on zna što je NAS onda sigurno ne bi otvarao ovakvu temu.

Harold čet 7.2.2019 11:33

NAS (synology ili qnap) s time da ga nemaš mapiranog osim kad radiš backup/sinkronizaciju. U slučaju da ti uleti virus na laptop.

Treba izdvojiti malo više novca ali pošto imaš toliko fotografija vjerovatno živiš od toga pa ti nije neki problem. Osim ako to nisu sve xxx slike

Kolacic čet 7.2.2019 21:01

Zasto ne u cloud? Treba ti imas novce,moze se. 

Nemoj reci upload mi je 0.2kbs,jer mislim da bi netko uletio da zaradi koju kunu pa kod njega na fus za vikend to prebacis. Plus jos ti ostane na tim medijima koje imas. 

Slaven23 čet 7.2.2019 21:04
Maretk0 kaže...

Mislim da ti ovo ne treba.

Imaš više dobrih solucija koje su ti gore ponudili kolege, a moja preporuka je da razmotriš i nešto od ovoga: https://www.wd.com/en-ie/products/external-storage.html

Ako ništa, jeftinije je :)





 Hvala ti... 

nine čet 7.2.2019 21:26
Maretk0 kaže...

Ako ništa, jeftinije je :)

 

ovaj 2-bay sa raid 1 opcijom bi mogao biti OK.. iako malo sam osobno alergičan na WD-ove NAS-ove od kada mi se na 4-bay modelu razletio RAID5 array pri zamjeni diska, što sam kasnije saznao da je common bug. da stvar bude najgora, radilo se o privatnom uređaju direktora bivše firme. sve podatke je imao gore i nije imao još jednu kopiju  ali je imao barem love za recovery 

tako da što god radili, uvijek imajte više kopija podataka..

u IT svijetu je best practice 3-2-1 pravilo. 3 copies, 2 media types, 1 offsite backup.

 

ja privatno imam synology NAS, ubrao godinu dana stari na ebay aukciji, zajedno sa diskovima za 110€.

super kod synology-a je kaje fakat debelo nakrcan feature-ima.

nine pet 8.2.2019 23:55

qnap su dobri NAS-ovi. na amazonu sa 2 1TB diska takav košta 330€ tako da bi rekao da je za bosnu to OK cijena.

sa raid 1 (mirror) si osiguran ako jedan od dva diska krepa, no imaj na umu da ni tad nisi 100% siguran.. 

Slaven23 sub 9.2.2019 00:36
nine kaže...

qnap su dobri NAS-ovi. na amazonu sa 2 1TB diska takav košta 330€ tako da bi rekao da je za bosnu to OK cijena.

sa raid 1 (mirror) si osiguran ako jedan od dva diska krepa, no imaj na umu da ni tad nisi 100% siguran.. 

 Hvala ti... 

Slaven23 sub 9.2.2019 00:38

Je li dobro čuvati podatke (filmove, video materijal, fotografije u filmu) na YouTube-u, ali u privatnosti (privatni sektor) ?. Ja na svom kanalu imam nekoliko terabajta materijala u privatnom sektoru...

Jbac252 sub 9.2.2019 02:09

Ne, jer ces imati filmove/serije/ostale klipove, muziku itd copyright strike ako je neka pjesma itd, a najcesce ce ti maknuti video. Sto raditi?

 

MEGA 8TB / 16TB transfer 222kn mjesecno sto je 2664kn godisnje

ili

2x4tb wd red sto je skupa 2000kn + neki nas recimo drugo najeftiniji qnap za 1800kn to je 3800kn. Znaci to ti je godinu ipo mega hostinga. Ali ovo je bez backupa, ako zelis imas jos toliko backupa je 4*4tb wd red skupa 4000kn + qnap server koji dode preko 3500kn i dodes na najmanju cijenu od 7500kn.

 

Onda jos ici u detalje isplativosti, recimo garancija wd reda je 3 godine, neznam koliko je qnap nasa recimo da je i on 3 godine pa bi racunica bila za 3 godine:

 

mega:  8000 kn

hdd+qnap  malo prko 7500kn

 

S time da:

 

mega: je cisto pohrana podataka

nas: vise raznih opcija koje ti mogu sacuvati vrijeme, tipa imas film ili seriju sa X sezona, ti moras skidati sa mege na pc i gledat je na pcu, dok kada imas nas odmah gledas preko cega god hoces pc,tv,mob itd.

 

Sve izgleda da je bolji nas, ali ti odluci, ali nas+hdd ima i losih strana, sto ako 1 hdd rikne moras se zahebavati sa garancijom tj slanjem, a prije slanja pokusaj vratiti sve podatke ako nisi uzeo sa backup hardovima, a ako je proslo 3 godine kupuj novi koji ce vrlo vjerojatno biti jeftiniji, ali opet moras kupit novi.

 

7500kn nije malo, pogotovo ako se ne radi privatnim/poslovnim fajlovima, a ako vecina harda zauzimaju filmovi/serije, samo se zapitaj sto ce ti recimo 8TB filmova i serija? Cak i ja samo drzim filmove/serije koje mi se svidaju, a ako mi se ne svidaju izbrisem jer sto ce mi? Da ih gledam opet znajuci da mi se ne svidaju i bezveze zauzimaju prostor.

mladen-p sub 9.2.2019 10:54

Ja koristim Synology DS918+ dropbox business 3 korisnika 540€ godišnje +PDV, legalni fuš, (180€ po korisniku).
U USA je 240$ po korisniku,  tako da podijeliti sa još dvoje ljudi nije nedostižna cifra za neograničen prostor.

Marko :D sub 9.2.2019 11:10

Google Photos? Nudi neograničen prostor za fotografije i video. Ali ima jednu caku, za sve fotografije veće od 16 MP i video veće kvalitete od 1080p, radi se kompresija (na spomenutih 16 MP i za video, 1080p).

 

To se naravno može isključiti i uploadati u originalnoj kvaliteti, ali onda nije neograničen prostor nego 15 GB besplatno, a za veći prostor se treba plaćati.

Jbac252 sub 9.2.2019 14:24

Tako je bilo i sa google maps, besplatno, odjednom preko noci davaju 200$ mjesecno za koristenje google maps, ako odes preko 200$ odmah ti se skida s kreditne/debitne.  Vidis sto su uradili i sa youtubeom, prije si mogao imati adsense racun povezat ga sa youtube accountom i zaradivat, sada moras imat 4000 sati i 1000 subova u zadnjih 12 mjeseci da bi samo mogao poslati zahtjev za monetizaciju koja ti ne osigurava da ti se monetizacija na kanalu i odobri. Sve s vremenom mjenjaju, ne svida ti se? Nadi drugi servis. Jadno, ali istinito.

wifi sub 9.2.2019 14:42

Diskovi su jeftini, uzme se 2..3 komada i na svima isto, s tim da ti budu razlicitih proizvodjaca...
Online mozda je prakticno ali dugorocno im nebi virova, nikom od njih... a isto tako za vece kolicine podataka opet je jeftinija lokalna pohrana...

fun fact, iz znatizelje sam isa vidit sto je s podacima na kvark dvdima iz 2006... uglavnom i dalje su ispravni sto se ne moze rec i za puno poznatije marke dvda... s tim da napominjem, u medjuvremenu nisu koristeni vec jednom spremljeni nisu dirani...

MrBlc sub 9.2.2019 16:02

Za bitne podatke je uvijek dobro imati off-site backup. Za neke podatke standardi definiraju da isti mora biti na različitoj tektonskoj ploči, ali, ok, za običnog kućnog korisnika je to pretjerano - ako dođe do takve katastrofe, ti podaci i neće biti bitni.

 

Ono što nije loše rješenje je tko ima prijatelja ili člana obitelji u drugom gradu da jedan drugom kreiraju odvojeni, zaštičeni dio na svom NAS-u za remote backup.

nine sub 9.2.2019 16:52

ja osobno nisam neki fan clouda, tako da sve čuvam lokalno.. doduše razmišljao sam već o tome da ono najbitnije dignem negdje u oblak.

nemam ni offsite, niti offline backup, ali mislim da je za moje potrebe nas + lokalni disk u kompu sasvim dovoljno.

jbg ako padne meteor na kuću imam većih problema od izgubljenih podataka 

Marko :D sub 9.2.2019 17:06
Jbac252 kaže...

Tako je bilo i sa google maps, besplatno, odjednom preko noci davaju 200$ mjesecno za koristenje google maps, ako odes preko 200$ odmah ti se skida s kreditne/debitne.  Vidis sto su uradili i sa youtubeom, prije si mogao imati adsense racun povezat ga sa youtube accountom i zaradivat, sada moras imat 4000 sati i 1000 subova u zadnjih 12 mjeseci da bi samo mogao poslati zahtjev za monetizaciju koja ti ne osigurava da ti se monetizacija na kanalu i odobri. Sve s vremenom mjenjaju, ne svida ti se? Nadi drugi servis. Jadno, ali istinito.

Google Maps API je namijenjen poslovnim korisnicima i sasvim je logično da Google na njima želi zaraditi. Većina kompanija nudi besplatan proizvod kućnim korisnicima, a isti taj proizvod naplaćuje poslovnim korisnicima, ne vidim što je tu krivo. Google je isto tako unaprijed obavijestio kako se API kreće naplaćivati tako da nije baš preko noći krenuo naplaćivati korištenje API-ja. Što se tiče automatskog skidanja novca s računa, to danas radi jako puno kompanija koje nude online proizvode (recimo, Netflix isto automatski skida novce s računa za produženje), no to se sve lijepo može isključiti u par klikova.

 

Ne možeš povezivati Google Maps API namijenjen za poslovne korisnike i Google Photos namijenjen za obične korisnike. Da, postoji mogućnost da će krenuti s naplatom ove usluge, ali postoji i mogućnost da će Google početi naplaćivati prijenos videa na YouTube. I što s sad? Hoćemo ne koristiti nešto samo zato što ne znamo što će budućnost donijeti?

 

Tako i ja mogu reći; Gmail je besplatan otkad je pokrenut, Google Drive ima 15 GB besplatno, isto tako otkad je pokrenut. Google Earth Pro se naplaćivao, ali je eto, postao u potpunosti besplatan.