Procesori i MBO

CPU hladnjaci i ventilatori P&O

The_Fichek pet 26.7.2019 15:46

Neda mi se bas trazit testove, ali odoka ne vidim kako je moguce da ima gotovo pa iste performanse kao D15S. Izgleda upola manje, a cijena samo 100kn niza. Nije bas lijepo nabit cijenu od 500+kn za cooler te velicine, al to je Noctua pa je kao opravdano. Ako je stvarno gotovo istih performansi, onda je D15S fejl. Imas kakav link na direktnu usporedbu? Bw. pogledaj, ako ti se da, Macho Rev.B pa usporedi s tom Noctuom..

Friday pet 26.7.2019 16:02
The_Fichek kaže...

Neda mi se bas trazit testove, ali odoka ne vidim kako je moguce da ima gotovo pa iste performanse kao D15S. Izgleda upola manje, a cijena samo 100kn niza. Nije bas lijepo nabit cijenu od 500+kn za cooler te velicine, al to je Noctua pa je kao opravdano. Ako je stvarno gotovo istih performansi, onda je D15S fejl. Imas kakav link na direktnu usporedbu? Bw. pogledaj, ako ti se da, Macho Rev.B pa usporedi s tom Noctuom..

 

https://www.overclockers.com/noctua-nh-u14s-heatsink-review-2/

 

Sa jednim ventilatorom je 2.7 stupnjeva toplija od D15. Testirano na 8700k na 5 GHz

Nije D15 fail nego je U14S izuzetno dobar hladnjak.

 

Po jedinom usporednom testu koji sam nasao Noctua je nesto mocnija ali cijena je nesto veca

https://techbuyersguru.com/noctuas-nh-u14s-and-nh-d15s-cpu-coolers-take-best?page=2

 

Uglavnom, Macho Rev.B se defitivno cini kao best buy u visem razredu.

Friday ned 28.7.2019 23:32
toma20 kaže...

jel normalno imati oko 62 temp cpu-a samo kod surfanja? igrao malo prije stranded deep i odjednom se pc ugasi...

upalim ga temp. 82C neki dan igrao fifu i gta v na high sve ok 

 

Mislim da te temperature nisu normalne cak ni za "taj" procesor

toma20 pon 29.7.2019 00:15
Friday kaže...
toma20 kaže...

jel normalno imati oko 62 temp cpu-a samo kod surfanja? igrao malo prije stranded deep i odjednom se pc ugasi...

upalim ga temp. 82C neki dan igrao fifu i gta v na high sve ok 

 

Mislim da te temperature nisu normalne cak ni za "taj" procesor

 da ne znam sta se dogada,probati cu promijeniti pastu

keki pon 29.7.2019 16:22

Ekipo imam proc i7 8700 zanima me dobar cooler. Zapeo mi je za oko Cooler BE QUIET Dark Rock Pro 4. Bitna mi je tišina i da hladi solidno da bas nije temperatura dok igram tipa PES 2019 75 do 80 stupnjeva

ansha pon 29.7.2019 16:31
keki kaže...

Ekipo imam proc i7 8700 zanima me dobar cooler. Zapeo mi je za oko Cooler BE QUIET Dark Rock Pro 4. Bitna mi je tišina i da hladi solidno da bas nije temperatura dok igram tipa PES 2019 75 do 80 stupnjeva

To ti je bacanje para za taj procesor, uzmi ili Lc cc 120 ili Freezer 33/34, imat ces daleko nize temperature i buku....

keki pon 29.7.2019 17:05

Nedavno dok sam komp kupovao uvalili su mi neko govno neka skurena verzija be quet ali cooler je sranje. Ako ga pusti u normalnom modu temperatura je li la ali zuji u pm. Kad ga smanjim nema neke buke al  zato temp skoci preko 80 stupnjeva. Što tiše mi treba zbog snimanja muzike

keki pon 29.7.2019 18:13

Nedavno dok sam komp kupovao uvalili su mi neko govno neka skurena verzija be quet ali cooler je sranje. Ako ga pusti u normalnom modu temperatura je li la ali zuji u pm. Kad ga smanjim nema neke buke al  zato temp skoci preko 80 stupnjeva. Što tiše mi treba zbog snimanja muzike

VooDooZg čet 1.8.2019 08:21

Opet novi momenat u mojoj agoniji od kad sam proc i plocu promjenio nedavno 

 

Nego kupio sam Arctic freezer esports 34  i sve sam ja to fino pripremio za AM4 i fino pedantno ugradio, kučište je veliko sve stane fino ( Be Quiet 601 ) i upalim komp i ništa, niti post ne daje, ventovi svi vrte, vrti i taj na cpu, sve 5 ali ne boota nit post daje na monitor..

 

E sad pošto me ploca malo hebe jer b450 Toahawk i R3600 i bios nece paliti iz prve nego ja upalim komp, pa ugasim iskopčam iz struje na 20 sec ukopčam natrag i onda radi kak spada - i prbam to isto par puta i ništa..

 

Nakon kaj sam probao ponovo ga intsalirati itd i ništa, nakon sat vremena sam poludio vratio stari origigi od proca i taj radi..

 

 

Jel nekom pada na pamet kaj bi moglo biti, kaj da probam - kaj me hebe ??

 

 

Inace jučer sam skinuo novi bios za plocu koji je navodno rješio te probleme pa sad sam probao ujutro i dignuo je sustav normalno pa je to možda rješeno pa ću probat opet danas instalirati Arctic esports 34,, ali milion posto sam siguran da sam sve kak spada odradio ali opet bolje da pitam nego da opet pi*dim

 

Hvala

Damir22 čet 1.8.2019 08:39

Pa, ne vidim neku poveznicu novog coolera i ovog problema. Za rad procesoru uopce ne treba cooler. Za ispravan i dug rad mu treba cooler.

 

Tako da, sve i da nemas coolera, procesor bi radio, pitanje koliko dugo, no, postao bi. Neznam gdje bi bio problem.....

VooDooZg čet 1.8.2019 08:43
Damir22 kaže...

Pa, ne vidim neku poveznicu novog coolera i ovog problema. Za rad procesoru uopce ne treba cooler. Za ispravan i dug rad mu treba cooler.

 

Tako da, sve i da nemas coolera, procesor bi radio, pitanje koliko dugo, no, postao bi. Neznam gdje bi bio problem.....

 

 

Pa eto i meni je to tako logično i znam to tak da mi ovo nikak nije jasno - jedino di vidim neku poveznicu je da on "ne prepozna da je uključen vent" na šalteru za vent na matičnoj pa da ga iz neke predostrožnosti zato ne pušta dalje ??  vent od hladnjaka najnormalnije se vrti inače

Damir22 čet 1.8.2019 08:47

Pa jedino ako nisi dobro spojio, no opet, taj feature bi bio naveden velikim slovima u uputstvu ili negdje, jer, koliko sam imao prilike vidjeti, ploce bas i nemaju tu opciju da nedaju bootati ukoliko nema coolera, nisu toliko pametne....

 

No, ako se vent vrti, onda je dobro spojen, pa opet ne vidim problem.

Mile 74 čet 1.8.2019 09:01
VooDooZg kaže...

Opet novi momenat u mojoj agoniji od kad sam proc i plocu promjenio nedavno 

 

Nego kupio sam Arctic freezer esports 34  i sve sam ja to fino pripremio za AM4 i fino pedantno ugradio, kučište je veliko sve stane fino ( Be Quiet 601 ) i upalim komp i ništa, niti post ne daje, ventovi svi vrte, vrti i taj na cpu, sve 5 ali ne boota nit post daje na monitor..

 

E sad pošto me ploca malo hebe jer b450 Toahawk i R3600 i bios nece paliti iz prve nego ja upalim komp, pa ugasim iskopčam iz struje na 20 sec ukopčam natrag i onda radi kak spada - i prbam to isto par puta i ništa..

 

Nakon kaj sam probao ponovo ga intsalirati itd i ništa, nakon sat vremena sam poludio vratio stari origigi od proca i taj radi..

 

 Vjerojatno si previše stegao novi hladnjak. Lagano ga stegni pa probaj upaliti.

VooDooZg čet 1.8.2019 09:01
Damir22 kaže...

Pa jedino ako nisi dobro spojio, no opet, taj feature bi bio naveden velikim slovima u uputstvu ili negdje, jer, koliko sam imao prilike vidjeti, ploce bas i nemaju tu opciju da nedaju bootati ukoliko nema coolera, nisu toliko pametne....

 

No, ako se vent vrti, onda je dobro spojen, pa opet ne vidim problem.

 

Ma venz/konektor je dobro spojen, ima onaj 4 pinski isti kao original amd od proca i ima capice dolje na 1 i 3 pinu i nem tu greške njega možeš samo na jedan način utaknut i tu nema greške - tim više mi nije jasno kaj ga muci 

VooDooZg čet 1.8.2019 09:02
Mile 74 kaže...

 

 Vjerojatno si previše stegao novi hladnjak. Lagano ga stegni pa probaj upaliti.

 

I to sam probao i lakše i jace i ne radi - da budem iskren i inače mi je glup sistem taj s pločicom iza matične na AM4 pločama

Damir22 čet 1.8.2019 09:33

Ako mjenja hladnjak, ne skida cpu svaki puta, dakle.... ako radi na starom hladnjaku, a ne radi s novim... 

 

Pokusaj spojiti hladnjak na drugi konektor, ako imas samo jedan cpu header, spoji na system fan, cisto da vidis sto ce se desiti.....

 

 

Valentin17 čet 1.8.2019 10:22

Ja bih probao staviti neki drugi ventilator za test.

Bome kad pogledaš ovakve stvari pogađaju samo AMD, TR je bila lutrija hoće sliku dati na prvim pločama nakon izlaska,

neki čak nisu procesor ni ugraditi mogli jer šerafi nisu hvatali u navoj, sad se ja bih rekao nešto slično događa i na AM4,

je... Intel je skup, prodaje jednu te istu stvar više puta, propusti se otkrivaju svako malo, ali brate mili složiš ga i zaboraviš

na njega, ovima sa AMD mašinama barem nije dosadno, stalno nešto za raditi ima.

boxer čet 1.8.2019 10:33
Damir22 kaže...

Pa jedino ako nisi dobro spojio, no opet, taj feature bi bio naveden velikim slovima u uputstvu ili negdje, jer, koliko sam imao prilike vidjeti, ploce bas i nemaju tu opciju da nedaju bootati ukoliko nema coolera, nisu toliko pametne....

 

No, ako se vent vrti, onda je dobro spojen, pa opet ne vidim problem.

 Moja prastara ploča neda bootati PC ako nije uključen CPU ventilator...

VooDooZg čet 1.8.2019 10:41
Valentin17 kaže...

Ja bih probao staviti neki drugi ventilator za test.

Bome kad pogledaš ovakve stvari pogađaju samo AMD, TR je bila lutrija hoće sliku dati na prvim pločama nakon izlaska,

neki čak nisu procesor ni ugraditi mogli jer šerafi nisu hvatali u navoj, sad se ja bih rekao nešto slično događa i na AM4,

je... Intel je skup, prodaje jednu te istu stvar više puta, propusti se otkrivaju svako malo, ali brate mili složiš ga i zaboraviš

na njega, ovima sa AMD mašinama barem nije dosadno, stalno nešto za raditi ima.

 

 

a nemam drugi imam onaj koji je došao s procom taj sam vrtio i igrao se jučer kojih 4 sata bez greške ( jedino mi je temp malo otišao na 86 jer sam ostavio ono paste kaj je bilo - stavljao sam samo za probui da vidim jel bu radilo s njim )

 

jučer sam stavio najnoviji bios od prije par dana koji je navodno rješio masu greška pa ću probat opet staviti Arctica ali ti problemi koje ja imam su majke mi na garanici ludila jer su sve takve gluposti koji nemaju veze s vezom - a ta pločica straga iza matične na koju se veže hladnjak je najgluplji izum u 25-30 godina kaj  se s kompovima bavim ili imam doticaj s njima - prvo kaj je nelogično je da je metalna pa koji mozak je odlučio da metalna bude i to u okolini di je sve okolo metalno i može se spojiti na milion stvari ( sad ne može na kučište jer ima prorez tamo i name se na kaj spojiti ali na starom kučištu sam uredno popušio foru ) 

Damir22 čet 1.8.2019 10:43

ma sta ce ona meni pricati jel treba hladnjak ili ne..... 

 

Zezam se, nemam pojma, ali da je ovdje nesto cudno - cudno je.

 

Ono sto mi jos pada na pamet - pokusaj izvaditi ram, pa ga ponovo staviti, da mozda u tom mrdanju nisi pomaknuo malo plocicu, dodatno provjeri da ti taj arctic ne "stisne" ili pomakne plocicu rama, pa da to ne pravi probleme.....

miki1981 čet 1.8.2019 11:53
VooDooZg kaže...

Opet novi momenat u mojoj agoniji od kad sam proc i plocu promjenio nedavno 

 

...

Ček...znači kad vratiš stock hladnjak sve radi kako treba i bez ikakvih grešaka. Samo zamijeniš hladnjak (s pripadajućim ventom) i baš NIŠTA drugo, i tad više nema bootanja?

Ako je tako onda gotovo sigurno nešto negdje radi kratki spoj. Da li hladnjak dira ram? Da li dira grafiku? Da li igdje išta dira hladnjak, čak i kućište?

 

Da li ti je uboden speaker u matičnu? Ako je da li išta beepa? Ako beepa, kako beepa?

Ako nije - ubodi ga ako ga imaš.

VooDooZg čet 1.8.2019 12:30
miki1981 kaže...
VooDooZg kaže...

Opet novi momenat u mojoj agoniji od kad sam proc i plocu promjenio nedavno 

 

...

Ček...znači kad vratiš stock hladnjak sve radi kako treba i bez ikakvih grešaka. Samo zamijeniš hladnjak (s pripadajućim ventom) i baš NIŠTA drugo, i tad više nema bootanja?

Ako je tako onda gotovo sigurno nešto negdje radi kratki spoj. Da li hladnjak dira ram? Da li dira grafiku? Da li igdje išta dira hladnjak, čak i kućište?

 

Da li ti je uboden speaker u matičnu? Ako je da li išta beepa? Ako beepa, kako beepa?

Ako nije - ubodi ga ako ga imaš.

 

Da kad vratim stock onda sve radi normalno ( samo hladnjak s ventom - proc nisam ni vadio jer nije bilo potrebe ), pazio sam novi hladnjak ne dira ništa susjedno - do rama ima čak i dosta mjesta a i sam vent je plastika + guma,, zvučnik nemam nikakav za matičnu nažalost - morat ću to nabaviti isto

 

jedino kaj je promjena u odnosu na stock su nosači na novi hladnjak - ima 4 produžetka/šerfa/navoja koji se šerafe na pločicu i onda se hladnjak šerafi na njih 

 

https://support.arctic.ac/index.php?p=freezer34esports&lang=en

 

 

miki1981 čet 1.8.2019 13:12

Da, vrlo neobično...znači probaj bootat tako da u matičnu uštekaš stari vent, sa stock hladnjaka. Znači vent od novog hladnjaka jednostavno ne moj spojiti, nikamo, znači čak ni na neki drugi fan header, jednostavno ga odspoji skroz, a na njegovo mjesto, ako je dovoljno dug kabel, ubodi stock hladnjak. Znači da ne bude zabune: novi hladnjak je montiran na proc, ali na novom hladnjaku vent nije ukopčan nikamo, a na header za cpu fan ubodi stock hladnjak. (ili ako ti je trenutno stock hladnjak na mjestu onda ga ostavi na procu, pa izvuci njegov konektor sa cpu_fan headera i umjesto njega ubodi vent sa novog hladnjaka.)

Pa probaj bootat onda.

 

Ako ni tad ne radi onda će bit nešto negdje sa ovim standoffima što dolaze uz novi hladnjak. jer ako se ne varam oni su jedini dio koji dira matičnu a da su novi. Sve ostalo je isto kao sa stocka.

 

A ako tad radi komp onda ti je nešto u banani sa ventom na novom hladnjaku.