Procesori i MBO

CPU hladnjaci i ventilatori P&O

danexxx ned 26.5.2019 15:06

Trebam preporuku za 14cm ventilatore al mora bit ista serija i u 12cm izvedbi za jedan ispuh.Neki solidni omjer cijene i kvalitete, al bi volio izbjec Artic bijele ventilatore jel se tesko ciste.3 pina mi treba zato jel ce ic na nekakav mali hub s dve brzine.

HCgamingCRO pon 27.5.2019 11:15
Apocalypso722 kaže...

Već duže vrijeme razmišljam o0 kupnji 2 Silent Wingsa, 120 PWM, al mi je 160kn puno. Al vidim da postoje i Pure Wings 2, za cca 100kn, slabiji modeli, lošije značajke... AKo netko ima iskustva s oboje, dobrodošlo bi.

 imam ih jai promijenicu ih jel nedaju nikakv airflow..opcenito be quiet je samo tih a pure wings na 800-900 rpm-a su mi ipak preglasni po mojem ukusu na toj brzini...

jedino od njih se isplati uzeti taj silent wings od njih ali su da skupi...

ja cu ih sve promijeniti na noctua uskoro

Damir22 pon 27.5.2019 20:16

Imam lc 120, i mogu reci da sam odusevljen.

Uzeo sam rgb varijantu, nije bilo druge u tom momentu, to i nije bitno ali hladi vrhunski, crne je boje, dobro mi se uklapa...

Ako bas moram nesto zamjeriti, u mom slucaju ga je malo teze sincati s ostalim rgb-om, jer bijela i zuta su drugacije nijanse od ostalog mog osvjetljenja, valjda takve.ledice u njemu....

I sto je najbitnije, tih je, barem po mojim standardima....

Spiridon ned 2.6.2019 19:44
metallic kaže...

A cuj, kako se uzme. Uvik baci oko na testove sa zrnom soli.

 

Reci u koje kuciste ide i koji budjet si odredio?!

 Ma to bi bilo za nećakov komp, ne znam koje je kućište. Ima FX 4130 sa stock coolerom i bučno je...

 

Još bi volio na kompu zavrtiti igre u rangu PlayStation 3 pa možda uzme neki FX 8xxx. Doduše, on se ne kuži u kompove pa bi mu to ja odabrao...

 

Mislim da ne bi trebao overclock, samo da nije bučan hladnjak... I da mu ostane kad bude mijenjao komp.

metallic ned 2.6.2019 20:01

To je dobar kompaktan cooler, pravi odabir mozda za proc bez OC u malim kucistima. 

 

Samo uzmi koji vent dodatno za usis ili ispuh da pojacas airflow, ako nema i to je to.

 

Malci nisu picajzle za tisinom, tako da...

skrba pet 21.6.2019 10:25

Pozdrav momci

 

Imam na trenutnoj konfi Coolermaster Hyper 212 plus i pošto je konfa stara 10god planiram preći za koji mj na AM4 socket.

Coolermaster ima u ponudi AM4 kit koji s poštarinom dođe cca 93kn.

Dali je neko uzimao već taj kit i kako je prošla ugradnja?

cooler je dobar i zadržao bi ga al opet je i dosta cijena kita,nisam našao da ga ima negdje kod nas.

vidim na stranim forumima da su ljudi znali imati problema s montažom(prekratki šarafi,cooler nije čvrsto stegnut)

radi se o ovom kitu klik

Damir22 pet 28.6.2019 12:57

zelis rgb, ili adresabilni rgb?

 

spajanje i kontrola preko vlastitog huba, ili preko maticne ploce.....

 

Za ovu prvu kategoriju, gdje ide preko vlastitog huba s daljinskim, sama rainbow ili lc rgb combo, meni najljepsi..... sama ima pakiranje 3 komada, lc power ide po 2, imas i gamdias aelous kit i pojedinacne ventove (oni mogu i preko ploce ici)....

 

cijena, sama najjeftiniji, 3 kom oko 150kn, lc power i gamdias ispadnu oko 100kn po komadu...

 

e sad nesto kvalitetnije...neznam, preskupo mi je to.,....

toxic pet 28.6.2019 13:03
Damir22 kaže...

zelis rgb, ili adresabilni rgb?

 

spajanje i kontrola preko vlastitog huba, ili preko maticne ploce.....

 

Za ovu prvu kategoriju, gdje ide preko vlastitog huba s daljinskim, sama rainbow ili lc rgb combo, meni najljepsi..... sama ima pakiranje 3 komada, lc power ide po 2, imas i gamdias aelous kit i pojedinacne ventove (oni mogu i preko ploce ici)....

 

cijena, sama najjeftiniji, 3 kom oko 150kn, lc power i gamdias ispadnu oko 100kn po komadu...

 

e sad nesto kvalitetnije...neznam, preskupo mi je to.,....

 A preko maticne bi bilo najbolje ima ova Asrockica to lijepo sredeno pa mi steta to ignorirat.

 

Damir22 pet 28.6.2019 13:20

https://www.links.hr/hr/ventilator-gamdias-aeolus-m1a-1201-rgb-120mm-050908755

 

nesto ovako, lijepo izgleda, samo provjeri reviziju, prvi su bili sa nekim svojim prekidacem na samom ventilatoru, druga revizija radi i preko ovih najpopularniji softvera i ploca...

 

doduse, on ima svoj kontroler, ali podrzan je i rad preko ploce, kako ti vise pase. cijena mi ne pase, ovo je pojedinacni vent, kit sa kontrolerom i 3 venta se ne mogu sjetiti gdje sam vidio, ali nije bio jeftin

avdma pet 28.6.2019 14:12
toxic kaže...

 A preko maticne bi bilo najbolje ima ova Asrockica to lijepo sredeno pa mi steta to ignorirat.

 

 Koliko točno ventilatora namjeravaš spojiti?

 

Stvar sa RGB ventilatorima je ta da osim vrtnje moraš na neki način kontrolirati i boju pa tu nastaje problem sa kablovima i hubovima i tu postoje dva načina kako riješiti taj problem.

 

Prvi je da ventilator ima dva kabela na sebi, jedan klasični pwm 4 pin sa kojim se kontrolira RPM i drugi RGB konektor. Pošto matične ploče obično imaju jedan RGB konektor u tom slučaju je potrebno nabaviti RGB splittere. Primjerice Fractal Prisma AL-12 RGB PWM koji jedan košta cca 200kn ima mogućnost daisy chainanja pa se ne moraju dodatno nabavljati RGB splitteri.

 

Druga opcija je da ventilatori na sebi imaju jedan kabel preko kojeg ide kontrola RPM-a i RGB-a, u tom slučaju oni obavezno imaju hub. Postoje hubovi koji imaju mogućnost kontrole preko matične kao ovi za Corsair ml/ll 120 ventilatore, koji su ujedno i najskuplji 750-850kn za tri ventilatora i hub bez kojeg ne mogu raditi. Puno jeftinija varijanta čiji hub se može kontrolirati preko softvera bi bili Thermaltake Riing 120 gdje tri komada sa hubom dođu 400kn. Na kraju postoje hubovi koji se kontroliraju preko vlastitih kontrolera kao što ti je kolega predložio, takvi su dosta jeftiniji, ali tada RPM ne možeš kontrolirati ovisno o temperaturi procesora primjerice.

 

Kao što vidiš oko RGB-a ima dosta problema, ako recimo želiš imati jednu boju onda je stvar puno jednostavnija.

 

 

 

Damir22 pet 28.6.2019 15:02

Da, nisam spomenuo, kod takvih koji imaju svoj kontroler, nema regulacije, obicno imaju 2-3 brzine na koje se mogu namjestiti, ali to je fixno.

Meni su se recimo lc-ovi stvarno pokazali, lijepo izgledaju, tihi su, nemam zamjerki na rad.

Rgb efekti nisu neka ludnica, ni eye candy, nema rainbowa i slicnih fora, no to me ni ne privlaci, lagano fejdanje iz jedne u drugu boju je meni sasvim zadovoliavajuce.

U paketu ide 2 venta, kontroler, i profil sa led trakom. Kontroler omogucava spajanje hrpe ventilatora i led traka, a s elementarnim poznavanjem leda se prakticki svaki rgb vent moze spojiti na kontroler, i imati rgb regulaciju preko njega.

Mana je cijena, paket je cca 200kn, znaci ako vam treba vise od 2 venta, morate kupiti dodatni paket, nema takvih pojedinacnih ventilatora, pa ih to smjesta u malo skuplju opciju, ali ok.... Mislim da nije toliko neprihvatljivo.

Sama rainbow kit je meni osobno najlosiji, izgledaju kao ms jeftikaneri, neznam dali je problem bio s mojima, ili su svi takvi, no kod tih ring rgb ventilatora iednostavno mrzim vidjeti svaku pojedinacnu diodu kako svjetli. Dali je do difuzera ili samih ledica neznam, ali nije mi se svidjelo, za razliku od lc gdje je difuzija fenomenalna, i naprijed, i sastrane....

Gamdias je navodno jos stupanj iznad, ali nisam ga detaljno proucavao tako da.....

toxic pet 28.6.2019 15:20
avdma kaže...
toxic kaže...

 A preko maticne bi bilo najbolje ima ova Asrockica to lijepo sredeno pa mi steta to ignorirat.

 

 Koliko točno ventilatora namjeravaš spojiti?

 

Stvar sa RGB ventilatorima je ta da osim vrtnje moraš na neki način kontrolirati i boju pa tu nastaje problem sa kablovima i hubovima i tu postoje dva načina kako riješiti taj problem.

 

Prvi je da ventilator ima dva kabela na sebi, jedan klasični pwm 4 pin sa kojim se kontrolira RPM i drugi RGB konektor. Pošto matične ploče obično imaju jedan RGB konektor u tom slučaju je potrebno nabaviti RGB splittere. Primjerice Fractal Prisma AL-12 RGB PWM koji jedan košta cca 200kn ima mogućnost daisy chainanja pa se ne moraju dodatno nabavljati RGB splitteri.

 

Druga opcija je da ventilatori na sebi imaju jedan kabel preko kojeg ide kontrola RPM-a i RGB-a, u tom slučaju oni obavezno imaju hub. Postoje hubovi koji imaju mogućnost kontrole preko matične kao ovi za Corsair ml/ll 120 ventilatore, koji su ujedno i najskuplji 750-850kn za tri ventilatora i hub bez kojeg ne mogu raditi. Puno jeftinija varijanta čiji hub se može kontrolirati preko softvera bi bili Thermaltake Riing 120 gdje tri komada sa hubom dođu 400kn. Na kraju postoje hubovi koji se kontroliraju preko vlastitih kontrolera kao što ti je kolega predložio, takvi su dosta jeftiniji, ali tada RPM ne možeš kontrolirati ovisno o temperaturi procesora primjerice.

 

Kao što vidiš oko RGB-a ima dosta problema, ako recimo želiš imati jednu boju onda je stvar puno jednostavnija.

 

 

 

 najmanje 5 komada. S time da ih imam vec sada i sve kontrolira ploce. Imam te razdjelnike.

Al mi trenutno ventovi svijetle samo crveno i lose su perfromanse. bucni a ne pretezno ucinkoviti.

toxic pet 28.6.2019 15:32
avdma kaže...

Kad kažeš razdjelnike misliš na y splittere za ventilatore ili?

 

Ukoliko imaš njih možda najbolje uzeti corsair af120 red tri paketa. Jedina napomena kod njih je da oni imaju 3-pin konektor, a neke ploče mogu kontrolirati RPM samo kod ventilatora sa 4-pin pwm konektorom.

Ma da te obicne splitere imam, nemam rgb splitere.

Nisam znao da je taj RGB zapravo kompliciran u pm...

ova x470 fatality moze kontrolirat i 3 pinske ventove.

 

Nije mi jasno zasto ploce jos uvijek nemaju funckiju podesavanja brzine ventilatora po temperaturi graficke kartice...

avdma pet 28.6.2019 15:58

Čak i da imaš RGB splittere teško je uopće naći ventilatore koji imaju onako dva kabela, jedan 3 il 4 pin, a drugi rgb. Ako se ne varam maju nekakvi Coolermaster RGB ventilatori sa takva dva kabela, ali su navodno dosta glasni.

Promster pet 28.6.2019 15:59
toxic kaže...

Ma da te obicne splitere imam, nemam rgb splitere.

Nisam znao da je taj RGB zapravo kompliciran u pm...

ova x470 fatality moze kontrolirat i 3 pinske ventove.

 

Nije mi jasno zasto ploce jos uvijek nemaju funckiju podesavanja brzine ventilatora po temperaturi graficke kartice...

Ma tržište RGB ventova je u totalnoj banani...Ima tisuću kombinacija i mogućnosti na koje moraš paziti, 3pin, 4pin, hub. Pa onda kako je RGB riješen, kupovanje RGB splittera, ili možda ventovi imaju "proprietary" konektore koji idu samo u hub. Pa ako ti hub crkne pitanje dal možeš kupiti samo hub bez ventova. Dugo sam razmišljao dal da uzemem Corsair LL120 RGB 3pack, dobre performanse, i RGB se može preko ploče namještati, ali 750kn...Onda sam iz zajebnacije naručio sa AliExpressa Aigo C series 3 pack, izgledali su mi ljepo (slično Corsair LL-u), ali nemreš štelat brzinu ni RGB preko ploče. Dobije se hub u koji idu ventovi, i preko njega postavljaš (može se kupiti i daljenski), al opet imaju samo full RPM i 50% brzine, no meni je tih 50% taman, ne čuju se a temperature su skroz uredu (2 imam na AIO-u), a RGB efekata ima i previše.

 

Ovo je i meni blesavo zašto na pločama ne možeš složiti krivulju venta ovisno o grafi, najbliže tome kod mene je preko Gigabyte softvera ovisno o temperaturi PCIE slota.

toxic pet 28.6.2019 16:14
avdma kaže...

Čak i da imaš RGB splittere teško je uopće naći ventilatore koji imaju onako dva kabela, jedan 3 il 4 pin, a drugi rgb. Ako se ne varam maju nekakvi Coolermaster RGB ventilatori sa takva dva kabela, ali su navodno dosta glasni.

 Ma odustajem onda.

Nek se crveni..:)

 

boxer uto 2.7.2019 15:18
nicky.sl kaže...
Apocalypso722 kaže...

Silly question time: jel termalna pasta (otvarana ali dobro uskladištena i zatvorena cijelo vrijeme) dobra i nakon godinu dana u mirovanju ?

 Ako se nije osušila dobra je

 Ja sam Scythe fabričku pastu iz kesice što je došla uz Mugen 2 - staru 6 godina u nedostatku nove i hitnosti stavio na CPU i čipset i bila je sasvim OK. Nagodinu sam promijenio sa MX4.  Smiješno ali istinito. Bila je otvorena kesica koju sam zatvorio spajalicom. 

metallic sub 20.7.2019 14:11

Uopce ne moraju biti isti, ali pozeljno da imaju dobar staticki pritisak ako je gust radijator ili dobar airflow ako je rijedak.

 

Btw prednosti najvise ovise o hladnjaku i kako je koncipiran.

dok sam bio uzivljen u to i sve pratio, uglavnom su temp bile samo 1© nize na raznim modelima...

ansha sub 20.7.2019 15:51
Damir22 kaže...

Koliko je u push-pull konfiguraciji bitno da obadva ventilatora budu ista?

 

Ima li takva konfiguracija uopce smisla, posebice ako ventovi nisu isti, i ne rade na istom broju okretaja?

Push/pull generalno nema smisla, jedino na debelim i gustim radijatorima moze imat smisla..